Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43251) Lathronos válasza rii (#43250) üzenetére


Lathronos
őstag

Telepíted az lsb-release-t:

sudo apt-get install lsb-release

Majd beírod:

lsb_release -da

És kiírja melyik verzió van telepítve

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#43252) God Vazzeg válasza rii (#43250) üzenetére


God Vazzeg
veterán

cat /etc/*-release

sudo apt-get install dselect ;)
És már van is, de van aptitude alapból.

(#43253) qamu74


qamu74
őstag

hogyan kell nyomtato-scenner firmwaret telepiteni debian linux alapra.

(#43254) lev258 válasza qamu74 (#43253) üzenetére


lev258
veterán

Az miért is kell? Mutasd a leírást.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43255) sh4d0w válasza rii (#43250) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

cat /etc/issue
lsb release

Ilyeneket nezegessel.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#43256) #59070464


#59070464
törölt tag

1. Az Evolution kliensben egy hozzáadott e-mail címnél a "Full name" részt nem akartam kitölteni, ki is hagyható (enged tovább lépni), amikor egy mail címet konfigurálok, azonban ha utólag megnézem a beállításokat, látom hogy magától beírta a Debian user nevem. Hiába törlöm ki (engedi is), visszaírásra kerül. Gondolom ez az a rész, amilyen névként a címzett látni fog. Célom az lenne, hogy ne legyen látható se a valódi nevem, se a Debian user nevem, míg valótlant nem szeretnék megadni.

2. Amit ide beírok, az felülírja például a Google-ban megadott (teljes és egyben valódi) nevem a címzett számára? Hogy értsd a kérdésem, ha az Evolution-ban átírom a "Full name"-t Kiss Istvánra, míg a Google-ben Nagy Gáborként szerepelek, akkor a címzettnél nem lesz látható semmilyen hivatkozás Nagy Gáborra?

[ Szerkesztve ]

(#43257) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Canon nyomtatókhoz nincs valami speciális csomag Linuxra, amivel nyomtatás & szkennelés jobban testreszabható? MP230 modellről lenne szó, amit felismer Ubuntu és Mint, nyilván lehet nyomtatni is stb., csak a beállítási lehetőségek kicsit hiányosak a gyári programhoz képest.

(#43258) Fenyő válasza King Unique (#43257) üzenetére


Fenyő
őstag

Ezzel próbátad már? (Mint/Ubuntu esetében nyilván a Debian Package verziót töltsd le, ill van 2.00 és 3.80-as verzió ugynazzal a dátummal, az egyik a szkenner a másik a nyomtató részéhez való)

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43259) King Unique válasza Fenyő (#43258) üzenetére


King Unique
titán

Nézegettem én is utólag, de még nem próbáltam. Azt hittem van valami általános tool ehhez Linuxra. Ha nincs más, akkor nyilván megpróbálom ezt. Köszönöm.

(#43260) CPT.Pirk válasza King Unique (#43257) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

cnijfilter? Mintha lett volna benne az is, amit keresel. Bár már régen volt canon cuccom utoljára.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43261) King Unique válasza CPT.Pirk (#43260) üzenetére


King Unique
titán

Nem ismerem, de majd meglesem. Kösz. :)
Amúgy van HP is, ahhoz is van spéci gyártói szoftver Windowsra, de azt még nem próbáltam Linux alatt.

(#43262) CPT.Pirk válasza King Unique (#43261) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

cnijfilter az első, ami kell egy canon nyomtatóhoz. :)

A hp-lip meg jó program, csak 12.04 LTS -> 14.04 LTS frissítés kellett hozzá, hogy lássa azt a nyomtatót amit a leírása szerint már a 2009-es Ubuntu-tól minden verzióval működik...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43263) GGAllin


GGAllin
tag

Sziasztok!

Egy már létező linux rendszeren hogy tudok swap particiót létrehozni?
A baj az hogy windows és ubuntu is van a gépen, plusz egy adat partició ill. 100 megás rendszerpartició amit a win7 hozott létre, igy nem tudok többet létrehozni a hdd-n.. Ezt hogy lehet megoldani?

Ill. a létrehozott particiót hogy kell később hozzácsatolni hogy a rendszer használja is?

Köszi előre is!

bite it you scum !! ~GGA

(#43264) lev258 válasza GGAllin (#43263) üzenetére


lev258
veterán

Ha nem tudsz több partíciót létrehozni, akkor legfeljebb a swap fájl marad.
Egyik erről szóló link.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43265) olivera88


olivera88
veterán

Van ilyen program a Playen hogy Quick SSHD [link] Ez arra való ugyebár h terminálon keresztül végezhessen bizonyos dolgokat a gépen ? Hogy kell beállítani ezt a terminálba h megadjam a csatlakozási adatokat a telefonnak?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#43266) Fenyő válasza GGAllin (#43263) üzenetére


Fenyő
őstag

Valószínűleg minden partíciód elsődleges, amiből csak 4 lehet maximum, de ha legalább az egyik kiterjesztett lenne akkor azon belül akármennyi logikait létre lehet hozni. Ha az előbbi a helyzet, akkor nincs sok mozgástered a swap fájlon kívül, maximum, hogy lezsugorítod vagy eltolod az adat partíció rovására az Ubi-s partíciót, majd csinálsz egy mentést róla (pl Systemback-el), utána pedig törlöd a partíciót és létrehozol egy kiterjesztett, amire mehet az Ubi és a swap is majd Systemback-el vissza az egész, de elég időigényes művelet, szóval nem biztos, hogy megéri neked a macera, nameg ha nem vagy elég körültekintő, könnyen adatvesztés lehet a vége. Ha pedig van kiterjesztett partíciód akkor vagy az azon levő levő logikait csökkented annyival amennyit a swapnak szánsz, vagy magát kiterjesztett partitót növeled meg vmelyik elsődleges rovására, amennyiben lehetséges.
"Állandóra" felcsatolni partíciókat pedig az fstab beállítófájlban lehet.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43267) Slapy


Slapy
aktív tag

Sziasztok!

Window-os tabletre rakott már fel valaki linux-ot?
Mert én most ki szeretném próbálni, de külföldi oldalakat olvasgatva nem lesz egyszerű úgy tűnik...mivel a tabom 32bites uefi-vel rendelkezik viszont 64 bites a processzor!
Egyenlőre egy linuxot találtam ami elvileg menni fog, csináltak ilyen telepítőt, mégpedig a Debian! Plusz ugye van az android x86 project mint alternatíva még.
Időm még nem volt kipróbálni ezeket. De szívesen venném ha valaki eligazítana ha próbálta már hogy miként csinálta és hogy ha van még más lehetőség az mi lenne?
Esetleg ubuntu? Asztali gépen azt szoktam még néha használni...

Köszönöm előre a válaszokat!

(#43268) olivera88 válasza olivera88 (#43265) üzenetére


olivera88
veterán

Erre valaki?
A másik kérdésem az lenne van egy valami program Debianra amivel monitorról tudok felvenni?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#43269) Fenyő válasza olivera88 (#43268) üzenetére


Fenyő
őstag

SimpleScreenRecorder pl.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43270) whbear válasza Slapy (#43267) üzenetére


whbear
senior tag

Én egy Gigabyte S1080-ra tettem Arch Linuxot XFCE desktopot és egy Onboard billenyűzetet. A telepítés alatt USB billentyűzetet használtam. Be kellett állítani az SSD-t, az Intel videót tearing ellen, a háttérvilágítás sem ment de az Archwiki alapján sikerült minden. Érdemes Linuxit tenni rá mert azóta öröm használni. (windowssal) egy szenvedés volt. Most is ezen írok.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#43271) HdRew válasza nickedez89 (#43147) üzenetére


HdRew
őstag

Én 3 hete vettem egy új laptopot, ezen 14.04 Ubuntu LTS volt már alapból telepítve, és azóta se tettem fel rá a windows-t. Egyedül az office miatt fáj a fogam, de ahogy elnéztem, kis mókolással fel lehet rakni. Plusz nem ártana, ha a gyártók gondolnának a linuxra is, mert mindenki csak a windowst ismeri szinte, és újat nem nagyon szeretnek kipróbálni az emberek.. Egy kis verseny még senkinek sem ártott, a telefonoknál is van 3 rendszer, amin a legtöbb app megtalálható, ugyanez nem mondható el a linux/windows párosról, és akkor még a Mac-et nem is említettem.

(#43272) Lathronos válasza HdRew (#43271) üzenetére


Lathronos
őstag

"mindenki csak a windowst ismeri szinte, és újat nem nagyon szeretnek kipróbálni az emberek.."

Ez itt a lényeg. Mivel egy globális felmérésben regisztrált PC-k mindössze 1%-án fut linux, valamint bevétel se származna belőle, ezért sem időt, sem pénzt, sem energiát nem hajlandók a gyártók a linuxok támogatására pazarolni(persze van pár kivétel). Viszont vannak lelkes fejlesztők, akik lehetőségeikhez mérten ellátnak minket amivel csak tudnak.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#43273) inf3rno válasza HdRew (#43271) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szerintem nem csak az újon van itt a hangsúly, nekem legalábbis az a tapasztalatom, hogy Linux-al sokkal több szívás van rendszer telepítés és beállítás terén, főleg ha nvidia kártyád van. Azért hosszú távon minden megoldható, de egyáltalán nem az a next-next-finish életérzés, és ez sokakat eltántorít. A használata nem sokban különbözik a Windows használatától, de odáig el is kell jutni, hogy van egy jól működő rendszered telepítve, eltörni meg nagyon könnyen eltörik...

Buliban hasznos! =]

(#43274) CPT.Pirk válasza inf3rno (#43273) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ugyanakkor mélyen túlmutat a Windows nyújtotta lehetőségeken. Tegnap csináltam egy Chakra telepítést, ment a netrádió a Qupzillában az Audigymen miközben böngésztem a telepítés alatt és közben söröztem. Na ez az opensource életérzés. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43275) #21078528 válasza inf3rno (#43273) üzenetére


#21078528
törölt tag

Hát az Ubuntu által meghonosított képfájl-másolós telepítőnél nem nagyon tudok elképzelni jobb és egyszerűbb "next-next-finish" telepítőt, és az Nvidia kártyáimmal sem volt gondom soha... ;)
Persze lehet, csak szerencsés vagyok... ;)

(#43276) Sonja válasza #21078528 (#43275) üzenetére


Sonja
veterán

+1. :) Legegyszerűbb nVidia kártyával, meg a hozzá tartozó zárt driverrel.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#43277) Lathronos válasza CPT.Pirk (#43274) üzenetére


Lathronos
őstag

Qupzilla? Manapság már nem omlik össze lépten-nyomon? Két éve nem próbáltam, azért kérdezem. :B

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#43278) CPT.Pirk válasza Lathronos (#43277) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt nem tudom, én csak Firefoxot használok. De régebben tényleg szeretett összeomlani, arra én is emlékszem. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43279) inf3rno válasza #21078528 (#43275) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát én most Fedora-val szívtam egy sort mire sikerült drivert cserélnem. Mint kiderült a Gnome3-nak kell pár 32 bites lib, különben el sem indul, meg ki kell nézni egy listáról, hogy melyik driver csomag való a kártyához. Így is valami rejtélyes okból kifolyólag csak sokadikra sikerült telepítenem az RPM fusion-ről a drivert. Mint kiderült a mouseaccel kikapcsolása sem olyan egyszerű, mint Ubuntu-ban, mert kitaláltak valami új input libet, aztán minden máshogy van benne. Persze ha mindent előre tud az ember, mert nem először csinálja, az más...

Buliban hasznos! =]

(#43280) #21078528 válasza inf3rno (#43279) üzenetére


#21078528
törölt tag

32 bites lib? Mihez?
Csak azért csodálkozom, mert most Arch alatt nálam is Gnome3 van, és ez patyolat tiszta 64 bit...

(#43281) inf3rno válasza #21078528 (#43280) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Passz, ezt írták. Nekem csak így ment fel, ne kérdezd miért:

dnf update
dnf install akmod-nvidia-340xx.x86_64 kernel-devel gcc gcc-c++ vdpauinfo
libva-vdpau-driver libva-utils xorg-x11-drv-nvidia-340xx-libs.i686
dracut -f /boot/initramfs-$(uname -r).img $(uname -r)
reboot

Enélkül a felhasználó azonosításnál kitett egy olyat, hogy valami hiba történt (hibakód minden ilyesmi nélkül) plusz egy logout gombot. Nem tudom, hogy ez a Gnome vagy a Fedora hülyesége, mindegy is, túl vagyok rajta.

Buliban hasznos! =]

(#43282) olivera88 válasza Fenyő (#43269) üzenetére


olivera88
veterán

Köszi. Nem megy a telepités.
Sikertelen letöltés: http://ppa.launchpad.net/maarten-baert/simplescreenrecorder/ubuntu/dists/jessie/main/binary-amd64/Packages 404 Not Found

W: Sikertelen letöltés: http://ppa.launchpad.net/maarten-baert/simplescreenrecorder/ubuntu/dists/jessie/main/binary-i386/Packages 404 Not Found

W: Sikertelen letöltés: http://http.debian.net/debian/dists/jessie-backports/main/binary-i386/PackagesIndex A Hash Sum nem megfelelő

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#43283) Fenyő válasza olivera88 (#43282) üzenetére


Fenyő
őstag

Persze mert ppa-ból próbálod, ami Ubuntu-hoz való, Debian-on forrásból tudod leforgatni, + a linken leírja milyen libek kellenek még hozzá, de kb ennyi.

inf3rno: +1, zárt Nv driver elég kiszámíthatatlan tud lenni, nyílt Intel vagy Amd a legproblémamentesebb.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43284) inf3rno válasza Fenyő (#43283) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Sokat olvastam a témában mostanában kártya vásárlás előtt. Nagyjából az jött le, hogyha elég egy gyenge GPU, akkor legjobb az Intel a stabil nyílt forrású drivere miatt, ha meg valami combosabb kell, akkor érdemes Nvidia-t venni és zárt driverrel használni, mert ár-érték arányban 2-3x jobban jössz ki, mint az AMD-vel, ha a teljesítményt nézzük. Windows-on már nagyjából ugyanazt hozzák azonos árkategóriában, szóval ez tényleg csak a driveren múlik. Egyébként szívesebben vettem volna AMD-t, hogy ne szívjak annyit vele, de nincs 2-3x annyi pénzem azonos teljesítményt venni, a Windows-t meg nem akarom megtartani hosszú távon játékra, bár már az is eszembe jutott.

Buliban hasznos! =]

(#43285) ubyegon2 válasza olivera88 (#43268) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbáld meg valamelyik alternatív csomagot innen, a Kazam van Debian Jessies is.

(#43286) ubyegon2 válasza inf3rno (#43273) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy 6 évesnek még nem számít, hogy új vagy nem. :)
Minden gépre meg lehet találni az azon optimálisan futó legjobb Linuxot.

(#43287) inf3rno válasza ubyegon2 (#43286) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Már az anyatejjel magába szívta az informatikát. :))

"Minden gépre meg lehet találni az azon optimálisan futó legjobb Linuxot."

Ezzel egyetértek, akkora a választék disztróból, hogy gyengébb gépekre is simán lehet találni jót. Driverekkel van még sokszor probléma pl tableteknél, de ennek azt hiszem pont te nyitottál topicot.

Buliban hasznos! =]

(#43288) oncsi


oncsi
őstag

Sziasztok.
Mint alatti Gnome Commanderhez kellene segítség. Hogyan lehet fájl kiterjesztéshez benne alap programot választani?
A Mintben (17.3) beállítottakat nem veszi figyelembe.
másik, hogy kellene egy képernyő billentyűzet, ami ékezetes, de fōleg engedi a szoftverforrás jelszavát is begépelni. A gyári nem olyan.

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#43289) ubyegon2 válasza inf3rno (#43287) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, a mobil eszközök más esélyekkel indulnak, de ez akár összefügghet a desktop jelzővel is. Sajnos amíg a jelenlegi helyzet fennáll, addig nem lesz optimális a driver-ellátottság a Linuxoknál, de vannak jó irányok és egyre jobb nyílt vga driverek, persze nem csak vga driverekről van szó, viszont ez a legfontosabb.
Még várjuk, melyik esztendő lesz a Linux Éve!

(#43290) SybenX


SybenX
őstag

Sziasztok!
Nem tudom,hogy jó helyen kérdezem,de milyen linuxot ajánlotok egy ilyen gépre amivel gyors lesz? [link]
Tegnap felraktam a linux Mint-et,de valahogy ezzel is eléggé lassan áll fel a rendszer.

(#43291) spammer válasza SybenX (#43290) üzenetére


spammer
veterán

Lubuntu (14.04). De még inkább Crunchbangplusplus, mert ez még kevesebbet kér. Előbbi live módban kipróbálható, utóbbit telepíteni kell (vagy megnézed képeken, videókon).

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43292) oncsi válasza SybenX (#43290) üzenetére


oncsi
őstag

Így ahogy van, Peppertmint, Lubuntu. 2GB ra bōvitve valami Gnome. SSD vel (azt hiszem ez talán még IDE) megtáltosodna, és szerintem menne bármi ami nem Unity, vagy KDE. Akkor tennék rá egy Mint Mate-t

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#43293) Fenyő válasza SybenX (#43290) üzenetére


Fenyő
őstag

Jó rá a Mint is, de csak az XFCE verzió, amúgy bármilyen kurrens XFCE-es, esetleg LXDE-es vagy Openbox-os disztró (Mint, Xubuntu/Lubuntu, Korora, Manjaro, OpenSuse, Antregos stb) megteszi, attól függően mennyire legyen kulcsrakész és melyik esik kézre.
Egyébként ha szerzel bele egy 2 magos procit meg még 1 GB ramot, akkor kb bármit elvinne nagyjából...

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43294) SybenX válasza oncsi (#43292) üzenetére


SybenX
őstag

Felraktam a peppertmintet,de nem tudom bekapcsolni a wifit.Nem ismerte fel szerintem.Hogy lehet megoldani a wifit?A terminalba azt írja nincs se hardver se szoftver block a wifire.

(#43295) Fenyő válasza SybenX (#43294) üzenetére


Fenyő
őstag

lspci mint mond, milyen wifi (chipset) van benne?

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43296) olivera88


olivera88
veterán

Fenyő és Ubyegon köszi. De találtam már megoldást. A VLC ben van felvevő. :Y És jó is.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#43297) SybenX válasza Fenyő (#43295) üzenetére


SybenX
őstag

Felraktam a Mint XFCE verziót.Most jó.
Milyen böngészőt ajánlotok ami kis hardverigényű és gyors?Vírusirtó kell?

(#43298) sh4d0w válasza SybenX (#43297) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Midori, osszefoglalo kinyitasa...

https://www.coreinfinity.tech

(#43299) Fenyő válasza SybenX (#43297) üzenetére


Fenyő
őstag

17.2 vagy 17.3 betát (utóbbiban jóval frissebb driverek vannak) tetted fel? Vírusirtó nem kell, tűzfal elég (ufw/gufw), kis hardverigényű böngésző, ami jól meg is tudja jeleníteni az oldalakat nem igazán van (Midori bugos és nem is igazán gyors, Dillo meg nem ismer újabb szabványokat), de a Firefox ESR verziója pl jobban fut régebbi gépeken (így tudod feltenni), ill. nem árt ha felteszed, hozzá az ublock origint, ill a hosts file-os szűrés is jó szolgálatot tesz zéró terheléssel, valamint a flashblock is feltehető, de ma már egyre ritkább a flash-es tartalom (bár még azért akad bőven), leginkább online videónézős oldalakon fordul elő.
Chromium-ot is felteheted, ahhoz van frissebb flash (pepperflash), ami szintén jobban fut az ilyen régi gépeken.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43300) SybenX válasza Fenyő (#43299) üzenetére


SybenX
őstag

A Linux Mint 17.2 Rafaela xfce 32 bitest raktam fel.Felismert mindent,meg már frissítéseket is telepítette.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.