Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-23 16:02:28

LOGOUT.hu

FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8751) Sz.L. válasza otapi (#8749) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

"Sosem írtam hogy bépített tetőtérnél ne lenne szerepe a páraáteresztő fóliának, ez miért jön elő újra és újra?"

Mert a beépítetlen tetőtérnél is ugyan az a szerepe, mint a beépített tetőtérnél. ;] :)

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8752) Sz.L. válasza cappa72 (#8750) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Igen, de nem mindegyik és feltételekkel. Érdemes a cső műszaki adatlapját átolvasni.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8753) cappa72 válasza Sz.L. (#8752) üzenetére


cappa72
nagyúr

Tyűha... sajnos azt nem tudom, melegvízhez kértem, és valamilyet kaptam.
Villanybojlerhez használnám.
A más sokat emlegetett "hogyan kössem be a melegvíz rendszerbe a gázbojler mellé a villanybojlert" kérdéskör indul újra.

B.C. Rich Platinum Warlock eladó 105kHUF

(#8754) Sz.L. válasza cappa72 (#8753) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Mekkora szakaszról van szó, amit össze kellene kötni, és mivel?

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8755) koko52 válasza pjen (#8746) üzenetére


koko52
veterán

3x20A-em van. Édes kevés úgy, hogy palackos gáz a főző lapom. Egy mosógép+sütő egy fázison már nem is mehet együtt, mert több mint 20A. Sajnos nem tudok bővíteni, mert a bejövő vezeték átmérő szabványt 3X32A esetén megemelték D10mm2-re, nekem meg 6-os, a 3X20 is is ismerős+trükközéssel sikerült.
Hajszárító 10A, mosogatógép 10A, Kávéfőző 10A, klíma 10A, bojler 10A , kenyérsütő, forró levegős sütő, mikró és mit tudom én még mik mennek mind mind min +5-8A. És nekem még ott vannak a villanykocsik is. 3X16A, na azokat időzítenem kell éccakéra.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#8756) pjen válasza koko52 (#8755) üzenetére


pjen
félisten

Ezt azért átszámolnám, ha az elektromos autókat kiveszem a képből.

(#8757) Catman válasza koko52 (#8755) üzenetére


Catman
aktív tag

Nálunk pl. 1x32A van, ezen van villanytűzhely, sütő, hűtő, klíma, mosó és szárítógép, TV, PS4, hajszárító, stb... Egyedül villanybojler nincs. És még soha nem csapta le a biztosítékot, pedig nem figyelgetjük, mikor mi megy egyszerre...

(#8758) Sz.L. válasza Catman (#8757) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Ez így elég "merésznek" hangzik.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8759) asdf_


asdf_
veterán

1*25A, villlanysütő, mosógép, mosogatógép, mikró, mi sem figyeljük, mikor mi megy, nem volt még gond. Ha átkerül a bojler is ide éjszakairól a napelem miatt, na, attól félek, mert a 32A-hez valószínű már szabványosítani kellene. Meg attól, hogy a napelemes óracsere alkalmával meglepnek egy B25-ös kismegszakitóval a villanyóra alá (az eddigi C25 helyett).

(#8760) elfelejtette válasza asdf_ (#8759) üzenetére


elfelejtette
veterán

Nekünk is 25A van, bojler, klíma, mosógép, mikró van rajta. Az asszony szeretne kombinált tűzhelyet elektromos sütővel, de ahhoz én is szeretném a 32A-t, csak nálunk sem szabványos a mérőhely.

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#8761) Catman válasza Sz.L. (#8758) üzenetére


Catman
aktív tag

Miért lenne merész? Ha bármi gond lenne, majd leold a kismegszakító...

(#8762) Sz.L. válasza asdf_ (#8759) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

:Y

Ha a villanysütő, villanytűzhely része, akkor pláne kevés.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8763) Sz.L. válasza Catman (#8761) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Vagy nem megfelelő méretezés esetén elég a kábel...

Próbáld meg kiszámolni a tényleges felvett áram erősségeket az általad említett berendezéseken. Ezek után nézd meg, hogy milyen keresztmetszetűek a kábelek és körönként mekkorák a biztosítékok.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8764) Sz.L.


Sz.L.
aktív tag

Gyors számítás egy random villanytűzhelynél:

Egy fázison:
AEG CCB56481BM PlusSteam Tűzhely
Bal első főzőzóna: kétkörös, hilight, 1700W (7,39A)
Bal hátsó főzőzóna: hilight kerámia, 1200W (5,22A)
Jobb első főzőzóna: hilight kerámia, 1200W (5,22A)
Jobb hátsó főzőzóna: kétkörös ovális, hilight kerámia, 2000W( 8,70A)
Össz. max: 26,53A

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8765) Catman válasza Sz.L. (#8763) üzenetére


Catman
aktív tag

Annyi, hogy szerintem més soha nem ment egyszerre az összes főzölap és a sütő. A vezetékek jól vannak méretezve.

(#8766) asdf_ válasza Sz.L. (#8762) üzenetére


asdf_
veterán

Nem, csak a sütő villanyos, a tűzhely gázos.

(#8767) Sz.L. válasza Catman (#8765) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Ez jó hír. :)

Tervezésnél maximális terhelésre méretezünk (a tervezett fogyasztók alapján) + 20% (bővítési potenciál). Én ezt szoktam javasolni.

Általánosságban az 1 fázis 32A akkor elég, ha nincs villanytűzhely, bojler vezérelt áramkörön van, a mosó-szárítógép kombi gép, + az általános berendezések.
1-2db 2,5kW-3,5kW split klíma belefér, de csak tényleges ECO módban (ez így max felvett 2*5,7A).

Nyilván megfelelően méretezett biztosítékokkal és vezetékekkel.

[ Szerkesztve ]

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8768) Dorian válasza Sz.L. (#8767) üzenetére


Dorian
félisten

1x 32 Amperem van, simán megy együtt a 2 db 4,6 és a 2 db 2,5kw-os klíma, a 200m2- és házban lévő többi cuccal együtt.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8769) dobolan válasza Sz.L. (#8764) üzenetére


dobolan
senior tag

Ezt akkor se veszi fel, ha mind a 4 helyen maxon rátolod, amennyiben lehet és 1 fázisra is van kötve.
Leszabályoz, és lassabban fog fűteni minden zónában. Nekünk Bosch van, 1 fázisra kötve max. 16A-t vesz fel, amit még lentebb tudsz tolni a beállításokban.

(#8770) pjen válasza Sz.L. (#8767) üzenetére


pjen
félisten

Ez nem tudom mióta van igy, én még az átkosban tanultam, de akkor a max terhelés 2/3 része voltaz irányadó.

(#8771) Lauda válasza Lauda (#8707) üzenetére


Lauda
félisten

Úgy néz ki, marad az 5 forintos átvételi ár.

(#8772) koko52 válasza Lauda (#8771) üzenetére


koko52
veterán

Ha az új belépő bruttósokra is , akkor a napelemnek vége. Illetve nem lesz új.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#8773) elfelejtette válasza Lauda (#8771) üzenetére


elfelejtette
veterán

A végét nem értem.
"A két korlát, hogy maximum 4kW háztartási napelemek mellé legfeljebb egy 8kWh-ás tárolóegységet lehet telepíteni."
Sajnos hülye vagyok a fizikához, de ez ugye nem azt jelenti, hogy mindössze egy 35Ah-s aksival megvalósítható rendszerre gondoltak... :U

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#8774) pjen válasza elfelejtette (#8773) üzenetére


pjen
félisten

nem 12V os az aksi.

[ Szerkesztve ]

(#8775) elfelejtette válasza pjen (#8774) üzenetére


elfelejtette
veterán

Közben utána számoltam, és rájöttem, hogy ez 3db 12V-os 200Ah-s aksi... :K
(meg egy kicsi...)

[ Szerkesztve ]

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#8776) Sz.L. válasza Dorian (#8768) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

A Split klímák áramfelvétele egész jól szabályozható a beállításokkal. Egy 3,5kW Split klíma kinti és benti hőmérséklettől függően 0,6kW-1.3kW (2,61A-5,7A) között működik. Esetedben kb 11A-23A a 4db klíma. Itt a 23A az elméleti max.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8777) Lauda válasza elfelejtette (#8773) üzenetére


Lauda
félisten

Ezt majd kiszámolják a hozzáértők. Amúgy szerintem mindegy is, mert ekkora teljesítményhez kelleni fog egy kb 1 millió forintos akkupakk. Aki nem használja el rögtön a megtermelt energiát, annak kb semmi értelme nem lesz telepíteni napelemet.

(#8778) Sz.L. válasza dobolan (#8769) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Így van. Az a max, amit írtam. Tervezésnél viszont, azzal érdemes számolni.
(Mari néni nem biztos, hogy bármit is állítgatni fog az alacsonyabb fogyasztás miatt. Ezért is érdemes jól tervezni.)

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8779) Dorian válasza Sz.L. (#8776) üzenetére


Dorian
félisten

Akkor viszont az Eon kicsit átvert, mert a H tarifával kérelemnél 32 A-t írt elő ezekre, ennyit is fizettem be bővítésnél, most jött meg az mgt.
Szóval most lesz 32 A-em erre a 4 klímára, amikor 25 is elég lenne?

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8780) pjen válasza Sz.L. (#8776) üzenetére


pjen
félisten

Melyik az a 3,5 kW os klíma amelyik nem tud 600W alá szabályozni? Érdekes dolgokat írsz.

(#8781) pjen válasza Dorian (#8779) üzenetére


pjen
félisten

Nem vert át, csak a klíma gyári adatlapjával számolt. Nekem 5x2,5kW klímám van, 2x10 és egyszer 16A kaptam "H" tarifával. Csak nekem még ingyen volt. Viszont 2x2,5 kW klíma fűtésben gond nélkül megy egy 10A kismegszakítóról. Most pont úgy vannak kötve:2x2,5kWx2.+ 1x 2,5kW/16A.

(#8782) pjen válasza Sz.L. (#8776) üzenetére


pjen
félisten

Folyamatos üzemnél 14,4kW/24 óra? :W

[ Szerkesztve ]

(#8783) Barret001 válasza pjen (#8782) üzenetére


Barret001
addikt

És bírja a hálózat!

(#8784) pjen válasza Barret001 (#8783) üzenetére


pjen
félisten

Mért ne bírná, nem értem.

(#8785) Ringman válasza koko52 (#8772) üzenetére


Ringman
nagyúr

A kabinet egy új 75 milliárd forintos támogatási programot is indít a panelek és a tárolók együttes építésére.

ha más nem, majd így, de gondolom megint minimum "n" gyerek kell majd ehhez is :U

(#8786) Sz.L. válasza pjen (#8770) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Átkosban inkább túlterveztek mindent, pl fűtési csövek keresztmetszetét.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8787) Sz.L. válasza Dorian (#8779) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Kültéri egységeid adattáblájáról meg tudod nézni, hogy mekkora az előírás. (Itt is van egy egészséges túltervezés, Eon részéről a 32A jogos.)

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8788) pjen válasza Sz.L. (#8786) üzenetére


pjen
félisten

A fűtés csöveket nem tervezték túl, csak a legtöbb helyen gravitációs fűtés rendszer volt és az nem szereti a vékony csövet. A szivattyú rendszerek is vas csővel voltak szerelve, mert réz nem volt és ahogy öreg fűtés szerelő haverom mondta. Vasból egy dimenzióval vastagabb kell mint rézből.

(#8789) Sz.L. válasza pjen (#8780) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

pl.: Amelyik kinti -12C foknál próbál ECO módban benti +24C fokra fűteni.
Azt sem kell elfelejteni, hogy egyes Daikin klímákon be kell kapcsolni minden indításnál az ECONO módot. Ha ez elmarad, akkor marad az adattábla szerinti értékkel való számítás 3,5kW kültéri egység adattábláján ez max 10.4A-re van jelölve.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8790) pjen válasza Sz.L. (#8787) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem nem az Eon tervezte túl. Haverom 5 kW os genesz klímáján 28A áramfelvétel van írva. A szolg ehhez igazodik.

(#8791) Sz.L.


Sz.L.
aktív tag

Egyébként a klímás témát lezárva, tessék megmérni a klímák fogyasztását különböző környezeti hőmérsékletek mellett.
+ A műszaki adatlapokat megnézni a tervezési témakörhöz.

Egyébiránt nekem teljesen mindegy ki mit köt be és hova. Hisz' az a lényeg, hogy működik nem?! ;] :)

[ Szerkesztve ]

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8792) pjen válasza Sz.L. (#8791) üzenetére


pjen
félisten

Tényleg lezárt, a Te számaid szerint ha a klíma nem tud 600W alá szabályozni akkor durván 350 forintot fogyasztanak a klíma "H" tarifával. Az 10500Ft/hó. Jobb klímák 100W környékére is leszabályoznak. :)

(#8793) Sz.L. válasza pjen (#8792) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Rendben. :) A "100W környékéről" kérek egy fogyasztásmérős képet! Lehet, hogy belefér a 3,5 kW-os átlagos klíma 4,06 SCOP értékébe. :)

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8794) pjen válasza Sz.L. (#8793) üzenetére


pjen
félisten

Nem tudok küldeni, "H" tarifával működöm, fix bekötéssel. Egyébként nem is értem. Tehát Szerinted bekapcsolom a klímát pl fűtésre 25 fokra. Elkezd fűteni a klíma és mikor elérhető a beállított értéket akkor leszabályoz 600W ra. Vagyis 2400W al tovább fűt? Vagy, hogy gondolod?

(#8795) Sz.L. válasza pjen (#8794) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Ahogy írtam, én lezártnak tekintem ezt a témát, a "100W környékéről" készült kép megérkeztéig.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8796) Barret001 válasza pjen (#8784) üzenetére


Barret001
addikt

Számold át Amperba. Már ha felvett teljesítményről beszélünk,nem leadottról.

(#8797) pjen válasza Barret001 (#8796) üzenetére


pjen
félisten

2,6A. 14,4kW mellett ott volt, hogy per 24 óra. Tehát 600W/óra.

(#8798) pigmeus válasza Sz.L. (#8714) üzenetére


pigmeus
tag

Szia, tető szigetelés, szoba szigetelés, pára zárás miatt kérdeznék. Van egy emeletes ház, ugyanakkor a szobák egyik fala ferde, itt megy a tető. Viszont ez még a 80-90-es évek környékén épült. Én ahogy néztem, ez még feltehetően deszka, plusz nád és arra van vakolva. Így nincs párazárás. Szeretnénk szigetelni, ácsok azt mondták ő kívülről bontanák meg és raknák be a szigetelést. Nem tudom eldönteni hogy a pára mennyire jelentene itt gondot hosszútávon, szerkezet károsodna e, vagy bevizesedne e szigetelés belső pára miatt. Olvastam hogy ezek a szerkezetek azért átengedik a párát elvileg... De a tető szerkezete miatt a ferde részeket belülről nem tudtam vizsgálni, kivülről meg fólia van. Az biztos, hogy a padlás vakolat, nád és fafödém, majd azon tégla van megint (?). Te hogy oldanád meg a szigetelést?

(#8799) pjen válasza Sz.L. (#8795) üzenetére


pjen
félisten

"Ilyen 7 fokban kint, bent ha csinál 21 fokot, akkor 0.15Kwh (kevesebb, de ez egy kerek szám) megy el / óra és változó időközben kikapcsol. Ritkán egyébként."
Én ugyan nem tudom mérni, de van aki tudja. Ezt Neked ollóztam a klímás totyikból.

(#8800) Sz.L.


Sz.L.
aktív tag

Őszintén szólva kicsit zavar, ha valaki kívülálló olvassa ezt a fórumot, akkor nulla következtetést tud levonni ebből az egészből. Így az általam leírtakat magyarázóként összefoglalom, nem válaszként a leírtakra.

#8767 = általam javasolt méretezési mód, + működési, tényleges felvett fogyasztások, és elméleti max fogyasztás a működés alatt

#8778 = tervezés megerősítése példával

#8791 = részemről mindegy, hogy ki mit köt és hova

Kiegészítő, értelmező rész:

1.
A tervezésről volt szó, amit a működési (azaz: hűtés, fűtés, párátlanítás tényleges folyamatában fogyaszt a berendezés). Ebben a fázisban van a szabályozhatóság pl. ECO, ECONO móddal. Terheléses tervezésnél, nem számolunk azokkal az esetekkel, amelyek nincsenek kihatással a beépített elemekre. Ilyen esetek pl.: A berendezés Stand by (készenléti, pihenő) állapota, amikor effektív nincs tényleges működés (azaz.: hűtés, fűtés, párátlanítás), de a berendezés be van kapcsolva és a kívánt funkcióban van. A szabályozás ezen állapotokra nem értelmezett, és nem része a fogyasztás tervezési számításoknak. Ezekhez, jön az adattáblákon olvasható max. áramfelvétel. +20%. Mert, nem csak Mari néni lehet, hanem pl az asszony, aki szeretne 3 év múlva még egy klímát valahova. (Ekkor pedig jön a döbbenet, hogy nincs a rendszerben tartalék + a mérőhely sem szabványos már.)

2.
kW ≠ kWh !
Ezt most jobban nem részletezem.

Mindenki méretezzen belátása szerint. ;)

[ Szerkesztve ]

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.