Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-23 16:02:28

LOGOUT.hu

FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9201) F-ECT$ válasza MPowerPH (#9199) üzenetére


F-ECT$
titán

Igen, a 2 órára külön külön él a havi 210 kWh keret.

Dive ever, work never.

(#9202) F-ECT$ válasza axioma (#9200) üzenetére


F-ECT$
titán

Az nem lehet, mert a rezsicsökkentett díj nélkülI árból ha levonom a kedvezményt, akkor kijön ez a 114e Ft, ami kb fedezi az éves 3700 kWh fogyasztás díját. (Bár az éves díjnak szerintem inkább 132e Ft körül kellene lennie.)

Dive ever, work never.

(#9203) GEPESZ66


GEPESZ66
veterán

Nekem kádár kocka a házam.
Szigetelve, nyílászárók cserélve.
Gázzal fűtök, radiátoros fűtés.
A termosztátot 17-21 óra között 20,5 fokra állítottam.
Éjjel, illetve napközben, mikor nem vagyok otthon, 19,5 fokra állítottam.
Ha csak 19 fokra állítottam, akkor a szobákban lehült 18,5 fokra, s így a sarokban,felül, páralecsapódás lehet.
Ti milyen hófokot tartatok ilyen kádár kockánál?

(#9204) pjen válasza GEPESZ66 (#9203) üzenetére


pjen
félisten

Ha megfelelően szellőztetsz és nem fáztok akkor nem lesz gond. Ezt neked kell mitapasztalni.

(#9205) F-ECT$


F-ECT$
titán

Tudom, hogy minden ház egyedi, és ezt nehéz megmondani, de kb mennyi lehet a gázos fűtéssel az éves m3 igény, egy olyan tégla háznál, ami 2 szintes, szintenként kb 100 nm-es, kívülről szigetelt (10 cm), a tető és födém is szigetelt, az ablakok 2-3 éve lettek cserélve, jó minőségű fa, hőszigetelt üveggel, és az elvárt hőmérséklet nappal 22 C, eset 20 C? Az északi oldal felé nincs nyílászáró. (Gázkazán, hideg helyiségek padló, több radiátoros fűtés.)
A gázórát megnéztem, 2018-ban került fel (azt nem tudom, hogy az év melyik szakában), 5800 m3-t mutat, de szerintem voltak időszakok, amikor csak temperáló fűtés volt.

Dive ever, work never.

(#9206) koko52 válasza F-ECT$ (#9205) üzenetére


koko52
veterán

Kalkulátorok? [link]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#9207) otapi válasza GEPESZ66 (#9203) üzenetére


otapi
tag

Feltéve ha az egész házban ugyanazt a hőfokot szeretnéd: a termosztátot tedd át a legjobban hűlő szobába és ott vedd ki vagy tekerd maxra a termofejet a radiátoron. A többi helyiségben meg a termofejeket állitsd be tapasztalat szerint. De fél fok eltérés miatt nem érdemes sokat variálni, az még a félvezetős hőmérők hibahatárához is közel van.
Nekem is szigetelt kádár kockám van, radiátorokkal, de gépi szellőztetéssel. Állandó 22.5 fokot tartok, de jellemzően mindig van is itthon valaki.

(#9208) dobolan válasza F-ECT$ (#9205) üzenetére


dobolan
senior tag

Ha a födémen van legalább 25-30cm gyapot, a felső 100m2 szint is teljes értékű (2,6-2,7 belmagasság), nincs durva hőhíd sehol, akkor én 1600m3-re saccolom egy modern kondikazánnal átlagos tél esetén.

(#9209) GEPESZ66 válasza dobolan (#9208) üzenetére


GEPESZ66
veterán

Ha a padláson leterítek kőzetgyapotot, s esetleg pár alkalommal rá kell menni, a cserepet megigazítani, akkor tönkremegy ettől a szigetelés?

(#9210) Atomantiii válasza GEPESZ66 (#9209) üzenetére


Atomantiii
őstag

Kibírja, de hosszabb távon szerintem nem egészséges neki ha gyakran rajta mászkálsz.

(#9211) maajsz válasza GEPESZ66 (#9209) üzenetére


maajsz
senior tag

Nálam is most van tervbe lerakni (már meg van véve Rockwool Multirock), úgy tervezem, hogy veszek még vagy 2 csomag lépésálló EPS-t és azt hajigálom' magam előtt ha el kell mászni valahova.

(#9212) GEPESZ66 válasza maajsz (#9211) üzenetére


GEPESZ66
veterán

Nekem kádár kocka van.
15cm-es kell rá, vagy elég a 10 cm?
Jó ötlet, amit írsz, az EPS.
Tényleg akkor mennék csak rajta, ha a cserepeknél igazítani kell valamit.
E kőzetgyapot, amit vettél, az táblás?
A tekercses nem olcsóbb?

(#9213) maajsz válasza GEPESZ66 (#9212) üzenetére


maajsz
senior tag

Nálunk sárfödém van a régi részen, oda teszek 2x10 centit (átfedésben) egyenlőre, javasolni ilyen 25-30 centit szoktak inkább. Ez táblás, a tekercsesek (amik leginkább üveggyapotok) könnyebben összeesnek és akkor már nem szigetelnek kvázi semmit, azokon biztosan nem lépkednék csak úgy, egyébként még a keményebb tábláson sem.

(#9214) F-ECT$ válasza GEPESZ66 (#9209) üzenetére


F-ECT$
titán

Van lépésálló kőzetgyapot, abból érdemes egy csíkot letenni, kb mint egy járdát.

Dive ever, work never.

(#9215) dobolan válasza GEPESZ66 (#9212) üzenetére


dobolan
senior tag

Gondolom akkor beton födém. Ha EPS-t teszel járdának, akkor az alá nem kell gyapot. Ha bárhova szeretnél menni a padláson, akkor addig a gyapotot félre kell húzni. Nem érdemes rajta járkálni, mert tönkremegy hamar.

[ Szerkesztve ]

(#9216) GEPESZ66 válasza dobolan (#9215) üzenetére


GEPESZ66
veterán

A lépésálló EPS mindenhova nem egyszerűbb megoldás?
Bár állítólag ezt szeretik az egerek.
Igaz én még nem láttam egeret a padláson.

(#9217) Floyd80


Floyd80
addikt

Gázdiktálós témához:

októberre most -6000 Ft jött, a múlthavi 25 ezres számlából akkor most már jóvá is írtak, a mennyiség pedig: 90-et diktáltam és fogyasztottam, a számlán 23-at írtak jóvá, tehát 113 m3 a kedvezményes mennyiség okt 5. - nov 5. között.

Ehhez képest az egyszeri felhasználó ha bemegy a kis fiókjába, akkor ott virít 144 m3 a jelleggörbén októberre. Mi ez ha nem a fogyasztó megtévesztése....

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#9218) dobolan válasza GEPESZ66 (#9216) üzenetére


dobolan
senior tag

Lehet hogy egyszerűbb, csak éppen jóval drágább szerintem, bár mostanában nem néztem az árakat.

(#9219) GEPESZ66 válasza dobolan (#9218) üzenetére


GEPESZ66
veterán

A szèldeszka fólé is betömködtétek a közetgyapotot?
Sajnos ezt cssk hasalva lehet megcsinálni.

(#9220) Sz.L. válasza Floyd80 (#9217) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Ez sajnos, pont az.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9221) otapi válasza GEPESZ66 (#9216) üzenetére


otapi
tag

Lehet kombinálni is a kettőt: lépésálló EPS-sel csak egy vékony járdát leraksz a padláson ahonnan a legtöbb dolgot el lehet érni, a maradék helyre meg mehet a gyapot.

(#9222) evitiguF


evitiguF
senior tag

Sziasztok!
Múltkor már kérdeztem itt, akkor kicsit ráfutottam a dologra, mert a 20éves átlaghőmérsékletet nem vettem figyelembe.
Most ezt a fentebb linkelt facebookos számolót használtam visszaellenőrzésre, javítsatok ki, ha tévedek valahol.
Legutolsó számlát letöltöttem, azon fűtőérték 35,63 korrekciós tényező 1,0079 diktálás előző 10.16 most 11.16
Ha csak ezeket az adatokat adom meg, akkor 189m3 jön ki.
Ha a mérési pontra vonatkozólag letöltöm a hőm. adatokat, és kicserélem, akkor 149m3re csökken a támogatott érték.
130at fogyasztottunk, ha ezt bediktálom, akkor elvileg csak kedvezményesben maradok, ugye?
Illetve ez alapján 148at is diktálhatnék.

[ Szerkesztve ]

(#9223) Atomantiii válasza evitiguF (#9222) üzenetére


Atomantiii
őstag

A 189 m3 akkor jön ki amikor nincs átírva a fűtőérték sor a táblázatban? Ha igen akkor azt a 20 éves átlag adatai alapján számolja ki és amikor átírod a saját letöltött fűtőértékedet akkor fogja jól számolni. Hogy most m3-re mennyire pontosan számol azt nem tudom, mert még nem kaptunk számlát és nem tudtam visszaellenőrizni.

(#9224) evitiguF válasza Atomantiii (#9223) üzenetére


evitiguF
senior tag

Igen, így van.

(#9225) amargo válasza amargo (#9158) üzenetére


amargo
addikt

Továbbá folytatódik az esemény, mivel természetesen rákérdeztem, hogy miért gondolták, hogy melegebb időben fűtöttünk, amire a válasz az volt (amit sejtettem, de ekkora fos azét csak nem lehet a rendszer alapon elengedtem), hogy az előző évi adatokból kalkuláltak, amiket havonta elosztottak és azzal számolnak ilyenkor.

Amúgy értem én, hogy nagy cég, stb. De komolyan ennyiszer kell megmagyarázni, hogy miért esztelenség, amit csinálnak..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#9226) Sz.L. válasza amargo (#9225) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Egyébként, a szolgáltató honlapján, az online fiókban simán meg lehetne jeleníteni a kalkulált, kedvezményes mennyiséget (az adott diktálási napra számolva). Csak ez ugye nem érdeke a szolgáltatónak, mert mindenki csak a kedvezményes mennyiséget diktálná. :)

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9227) NoOne1976 válasza amargo (#9225) üzenetére


NoOne1976
őstag

Nincs ott sok logika. Én meg úgy jártam, hogy egy olyan lakásban, ami az elmúlt időszakban (elszamolt évben) a támogatott mennyiség harmadát fogyasztotta, elfelejtettem diktálni. Jött is a becsült számla. Persze benne a piaci ár résszel. Mert egy meleg ősz után még inkább indokolt, hogy majd 3x többet fogok fogyasztani mint eddig. Ja, és a becsült számla nem törölhető, a rendszerük nem engedi. Fizessem be, majd elszámolódik valamikor. :W

[ Szerkesztve ]

(#9228) evitiguF válasza amargo (#9225) üzenetére


evitiguF
senior tag

Ezt hogy érted, hogy előző éviből kalkuláltak?

Előző évben mi nem használtuk a házat, így fogyasztás se nagyon volt, most ha abból kalkulálnak, akkor az nagy szivatás.
Meg miért? Mi alapon?
Erre az időszakra is megvan a támogatott keret, már ez a 20éves átlag bevezetése is szemétség szerintem. Ha X m3 vagy MJ jár egy hónapja, akkor miért ne dönthetném el én magam, hogy melyik nap fázom jobban ?!

(#9229) Sz.L.


Sz.L.
aktív tag

Egy új tanulmány a teljes, 4,5 milliós magyarországi lakóingatlan-állomány energetikai állapotáról és energiaigényéről készített becslést. Míg a kiállított energetikai tanúsítványok között a „korszerű” kategória a leggyakoribb, az ilyen vagy még kedvezőbb besorolású ingatlanból a valóságban kevesebb mint 300 ezer lehet. A 2,8 millió családi házból 2,2 millióra tehető a szigeteletlen, gyenge és rossz energiahatékonyságú ingatlanoknak a száma.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközpont szakértői becslést készítettek a mintegy 4,5 millió magyarországi lakóingatlan energetikai állapotának és energiaigényének felmérésére. Ehhez új adatbázist állítottak össze a 2016 és 2020 között kiadott energetikai tanúsítványok, a KSH lakásépítési statisztikái és a lakásokra vonatkozó népszámlálási adatok felhasználásával. Ezen két különböző módszertannal végeztek statisztikai becsléseket az ingatlanok tulajdonságai és a számított energiaigénye között, majd ezt kivetítették a teljes ingatlanállományra.

Teljes cikk: link

[ Szerkesztve ]

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9230) amargo válasza evitiguF (#9228) üzenetére


amargo
addikt

Van a honlapon egy kalkulált szám, ha nem diktálós vagy, de talán akkor is.
Ez egy kalkulált szám, átlehet írni, semmi gond vele. Szerintem elég jól tudnak amúgy saccolni (tényleg!) a gond azzal van, amikor 2022 nov-ben besaccolják egészen 2023 nov-ig a fogyasztásom (mondjuk 1111m3), majd kiderül, hogy 2023 szeptemberében végig 20 fok van és nyilvánvalóan erre az időszakra kevesebb kedvezményes gázt fognak adni nincs ezzel semmi gond, de könyörgöm, akkor ne ragaszkodjanak már ahhoz az egész évi 1111m3-hez legyen elég ilyenkor a 1011m3 vagy x, kalkulálják újra, ne az éves elszámoló számlához igazítsák ezt az eseményt ebben az esetben, mert ez így eléggé félrevezető.

A levelezgetéssel is csak ennyire szeretnék rámutatni.

#9226 Sz.L.: igen van ilyen, ami rossz értéket mutatott pl nálam is.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#9231) Viiktor1989


Viiktor1989
tag

Halihó. Szerintetek hogyan takarékosabb egy ház felfűtése:
1. Kisebb előremenő víz hőfokkal,lassabban vagy
2. Nagyobb előremenő víz hőfokkal gyorsabban,viszont, így gondolom jobban visszahűlnek a radiátorok,ha elérték a termosztáton levő celsius fokot. Köszi a segítséget

(#9232) dobolan válasza Viiktor1989 (#9231) üzenetére


dobolan
senior tag

Ha alacsonyabb előremenővel takarékosabb a fűtő eszközöd, akkor azzal. A hőigényt mindegy hogy viszed be, a hőveszteség szempontjából minden esetben ugyannyi lesz.

(#9233) axioma válasza Viiktor1989 (#9231) üzenetére


axioma
veterán

azert nem lehet igy megmondani, mert nem hofokra hanem hoerzetre allitod a termosztatot... raadasul attol is fugg h hol me'red, mennyi a hiszterezis - es az pont nagyobb a hirtelen loketnel, ilyenkor minimalissal tobb is megy ki a falakon [deltaT fuggo]
Az jo irany h adott futoberendezeshez annak optimumat nezed. Ha futorendszert keresnel, akkor baromi jo hoszig elobb, az meg kis holepcsovel is kapcsolgatni fog, a nagy szoba se jon

(#9234) balojazz válasza Viiktor1989 (#9231) üzenetére


balojazz
aktív tag

Erre én is kíváncsi lennék, a gyakorlatban. Mindenképp csinálnék egy tesztet. Ha kell, 1 év alatt, a 2 fűtési idény kezdetén csinálnám másképp. És megmérném a kezdeti fölfűtést és 1 havi tartást is magas és alacsony előremenővel, meg egy hideg hónapot (január vagy február) és a szumma fűtési idényt. Csak azért nincs hozzá türelmem, mert beállítottam tavaly egy közepes előremenőt negyvenvalahány fokkal, és elég kicsi a fogyasztás ahhoz, hogy feltételezhetem a kicsi bukót vagy nyerőt bármely véglethez képest. De ha a határon ingadoznék, ez lenne a legfontosabb teszt.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9235) Gézengúz válasza Viiktor1989 (#9231) üzenetére


Gézengúz
addikt

Beállított hőmérsékleten való túllengés is magasabb lenne.
Én az elsőre szavazok, bár nem hinném, hogy túl nagy lenne az eltérés.

(#9236) asdf_


asdf_
veterán

Alapvetően aközött kell megtalálni az egyensúlyt, hogy minél kevesebb legyen a fűtés leállása utáni túllengés (komfort és fölösleges hőveszteség, bár utóbbi azért minimális de egy év során összeadódik), és minél többet üzemeljen a -feltételezem- gázkazán a legnagyobb teljesítményén (tehát nem lemodulálva, pláne nem magas visszatérő miatt teljesen leállva és csak a vizet keringetve), hiszen ekkor a leghatékonyabb, ha full lángon megy. És ebbe még bele lehet szólni egy okosabb termosztáttal, ami nem csak ki be kapcsolgat, hanem be lehet állítani, hogy mi a fűtőkészülék, amit vezérel (villany/gáz/fancoil) és az ehhez vonatkozó paramétereket is lehet módosítani, villanynál nyilván kapcsolgathat akár 3 percenként is, mert ott nem oszt, nem szoroz, gáznál meg célszerű, ha helyzettől függően 5-10-15 percenként kapcsol be, és akkor is csak akkor, ha a termosztát úgy ítéli, hogy legalább (ez megint helyzettől függ) 5-10 percet folyamatosan menni is fog. Tehát ez annyira sokismeretlenes egyenlet, hogy erre egy képernyő másik oldaláról nem fog tudni senki tutifrankót mondani.

(#9237) Tamás2310


Tamás2310
csendes tag

Sziasztok!
Ma voltak leolvasni a gázórámat és én mindig diktálni szoktam az óra állást.
Szerintetek abból lehet probléma hogy a gáz óra állás 20 m3-el kevesebb volt mint amit most leolvastak. Mindig többet szoktam előre bediktálni és előbb jöttek az éves leolvasást csinálni és még nem használtam el a többlet gázt. MVM-nél vagyok. Előre is köszönöm a választ!

(#9238) asdf_ válasza Tamás2310 (#9237) üzenetére


asdf_
veterán

Te félreolvastad legutóbb, ennyi. Az ő leolvasásuk pontos, fényképes, az elszámolás az alapján fog készülni.

(#9239) Tamás2310 válasza asdf_ (#9238) üzenetére


Tamás2310
csendes tag

De például ha most 100 m3-en áll az óra és én múlt hónapban 120 m3-ig fizetem ki akkor az a 20 m3-ert nekem plusz nem fogom elbukni ugye?

(#9240) Atomantiii válasza Tamás2310 (#9239) üzenetére


Atomantiii
őstag

Jó kérdés, de mi értelme többet diktálni, mint ahol jársz? A fel nem használt kedvezményes mennyiség nem vész el, viszed tovább a következő hónapra.

(#9241) Tamás2310 válasza Atomantiii (#9240) üzenetére


Tamás2310
csendes tag

MVM-nek volt az oldalán a havi felhasználható ajánlót mennyiség táblázat és a szerint diktáltam.

(#9242) asdf_ válasza Tamás2310 (#9239) üzenetére


asdf_
veterán

Nem, azt visszatérítik vagy levonják a most fizetendőből. Hiszen azt még nem fogyasztottad el.

[ Szerkesztve ]

(#9243) Atomantiii válasza Tamás2310 (#9241) üzenetére


Atomantiii
őstag

Azt hiába nézed, az átverés. Vagyis előző hónapokban biztos nem járt annyi, amennyit írtak mert sokkal melegebb időjárás volt az átlagnál ha a jelleggörbére gondolsz, mert az a 20 éves átlaghőmérséklet alapján készült.

(#9244) Gézengúz válasza Atomantiii (#9243) üzenetére


Gézengúz
addikt

De ez egy akkora fa..ág, mikor lehet majd azt elfogyasztani? Júliusban, hátha az hűvösebb lesz a szokásosnál??
Idióták gyülekezete.
Azt nézik, hogy lehet kitolni az emberekkel minél jobban, pedig mennyivel olcsóbb már a gáz is.

(#9245) Tamás2310 válasza Atomantiii (#9243) üzenetére


Tamás2310
csendes tag

kB 1 hónapja tudom meg hogy így működik, én mindig a táblázat szerint diktáltam, most komolyan a időjárást is kell figyelni. :DD

(#9246) Madwe válasza Gézengúz (#9244) üzenetére


Madwe
nagyúr

Vagy csak simán beállítja az ember az átlagos fogyasztását és vagy a határ alatt épp egy picivel az éves leolvasáshoz, opcionálisan rezsicsoki év elején, augusztusban még diktál 1et pluszban, amúgy meg nem vadászik random excelekre meg egyéb feketemágiás bonyolult egyenletekre hogy kitalálja hogy nem fog többet fizetni az adott hónapban...

(#9247) Atomantiii válasza Gézengúz (#9244) üzenetére


Atomantiii
őstag

Ne nekem mondd, sajnos ez van valamelyik hülye kitalálta és kész. Mintha nem mindegy lenne mikor használom el ha amúgyis beleférek a keretbe. Ha meg nem akkor már mindegy mikor szívok.

(#9248) asdf_ válasza Atomantiii (#9247) üzenetére


asdf_
veterán

Sokadszorra mondom, hogy szopatják magukat a diktálással, akik ezt teszik...

[ Szerkesztve ]

(#9249) balojazz válasza asdf_ (#9248) üzenetére


balojazz
aktív tag

Én meg sokadszorra mondom, hogy nem. Úgyis csekkolom a fogyasztást 1-2 hetente, akkor meg miért ne diktálnám be. Ott van az ajtó mellett, kifele vagy befele rápillanthatok. Egy adott hónap számlája azonnal reklamálharó. Évi 12 diktálásról beszélünk, kb 100-szor ennyit pisálsz, ami tovább tart egyenként, mint a 12 diktálás együttvéve. Ez nem teher, az app szól.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9250) F-ECT$ válasza balojazz (#9249) üzenetére


F-ECT$
titán

Diktálás nélkül meg nincs év közben szívás az épp aktuális fogyasztással.

Dive ever, work never.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.