Hirdetés

2024. május 29., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-23 16:02:28

LOGOUT.hu

FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8151) Elemental válasza Elemental (#7611) üzenetére


Elemental
addikt

Bírja egyelőre. :)

(#8152) G@ben válasza pjen (#8150) üzenetére


G@ben
addikt

Akkor hagyom a fenébe. Esetleg kevesebb lyukú zuhanyfej kell, ott kevesebb víz jön nagyobb erővel.

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#8153) amargo válasza Elemental (#8151) üzenetére


amargo
addikt

Az elég korrekt, nem semmi :)
Nálunk kint most 37-38 fok van, az emeleten 25-26, de 70-80% a pára :O
Egyedül tényleg ezért sajnálom, hogy letettem a mennyezet hűtéséről, bár a páramentesítésre is kellene valami, ördögi kör.. a gyerekek meg egész nap nyitogatják a teraszt.

A lényeg a lényeg elég jó a rendszer Nálatok :)

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#8154) Sz.L. válasza G@ben (#8152) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Mi az ingatlan vásárlása óta használunk a gyárinál egy kicsivel nagyobb csapra szerelt perlátorokat. A zuhanyfejen pedig van egy kar, amivel beállítjuk a szükséges vízmennyiséget (azt hiszem lidl-ös). A víz megtakarítási mennyiséget nem tudom, de ezek az eszközök "filléres" tételek.

(A házba bemenő hideg vizes ágra szereltettem egy szűrővel ellátott nyomásszabályozót, amit fix 4 bárra állítottam be. Ennek a költsége magasabb, és konkrétan nem a vízmegtakarítás a fő célja, de ajánlott)

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8155) Sz.L. válasza amargo (#8153) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Tetőtérnél:
Kint szintén 37-38C, bent 24C, relatív pára bent 50%. Egy klíma megy az emeleten energiatakarékos módban 23 fokra állítva. (Külön páramentesítő nincs.)
Klíma nélkül a tetőtér olyan 25-26 fokos lenne estére ebben a kinti hőmérsékletben. (Valószínűleg a relatív pára érték is elugrana.)

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8156) gerii válasza G@ben (#8152) üzenetére


gerii
addikt

Ajánlott a perlátor minden csapra, szinte bármelyik barkácsboltban van, csak megfelelő méretet vegyél. Szebben jön a víz, jobb mosogatni is, és nem használsz el annyi felesleges vizet. Totális pazarlás anélkül használni bármilyen csapot.
A csatorna meg nem emiatt fog eldugulni, ekkora baromságot.

(#8157) pjen válasza gerii (#8156) üzenetére


pjen
félisten

Minden csapon van perlátor, mint előbb írták is. Az meg, hogy 2 vagy 5 liter vizzel mosod le a dzsuvát, nagyon nem mindegy.

(#8158) gerii válasza pjen (#8157) üzenetére


gerii
addikt

Nem mindegy, főleg ha beszorzod a 3L különbséget 3.000.000 háztartással. Naponta.
A zsíros mocsok meg ugyanúgy lerakódott a perlátor előtti idők csőrendszerében is.

Amúgy meg hogy lehet ilyen ostoba tanácsot adni egy embernek, aki nem ért hozzá... és elhiszi, nem veszi meg, csak mert egy hülye fórumon egyvalaki beböfögi.

[ Szerkesztve ]

(#8159) pjen válasza gerii (#8158) üzenetére


pjen
félisten

Nekem mindegy, de van egy csatorna tisztító haverom, szerinte sokkal több helyre mennek ahol mosogató gép van. Szerinte nem mindegy, hogy 5 liter mossa a csövet vagy 50. :)

(#8160) Dorian válasza gerii (#8158) üzenetére


Dorian
félisten

Már többedjére mondjuk, h minden csapon van perlátor, nem kell, h külön vegyen valaki. Szóval ennyit az ostoba, hülye, meg böfög jelzőkről ;]

Ja, és valós dolog a kisebb vízhasznalat miatti gyakoribb és nagyobb dugulás, a plusz tisztìtási igény miatt összeségében így több lesz a szumma költség. Persze ez nem feltétlenül direktben jelentkezik a felhasználóknál, mert sokszor az alapvezetékeket kell inkább extrán pucolni, és az egségnyi vízre jutó szolgáltatás ára lesz több. Persze nem itt, a kommunista hatósági árak országában.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8161) G@ben


G@ben
addikt

Jó, akkor a mosogatóhoz elvetettük. De a zuhanynál is fennállnak ezek a problémák?

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#8162) balojazz válasza G@ben (#8143) üzenetére


balojazz
aktív tag

Ne hallgass a huhogókra, a perlátor- és zuhanyfejcsere nagyon is működik. Anno 2011-ben léptem meg egy kétfős háztartásban, ott a kéthavi 14 m3-t levitte 9-9.5 m3-re, vagyis bő egyharmadot megfogtak, az első kéthavi számlával már vissza is hozták az árukat. Lehet itt agyalni, hogy akkor kézzel mosogattunk, hogy most többen vagyunk, többet mosunk stb., de az igazság az, hogy még most is használjuk, és biztos magasabb lenne nélkülük a fogyasztás 15-25%-kal. Mindenképp lépd meg. Egy zuhanyfej 3-4000 forint, a perlátorok max egy ezredes. Ha belemegyünk a részletekbe, most azért számíthatnak kevésbé, mert több embernél más a fogyasztási arány: több vécé, több mosás, és ez a kettő adja a fogyasztás zömét, miközben ezeken nem takarítanak meg, ahogy a medencézésen meg a locsoláson sem.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#8163) emre


emre
veterán

Kömkel: minden, ami családi ház

9.2 REZSICSÖKKENTÉS: napelemek 2024-től

[ Szerkesztve ]

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#8164) Lauda


Lauda
félisten

NEM ÉVES SZALDÓELSZÁMOLÁS, HANEM HAVI SZALDÓELSZÁMOLÁS LESZ JANUÁR ELSEJÉTŐL, AKI VISZONT ÚJONNAN TELEPÍT NAPELEMES RENDSZERT, ANNAK BRUTTÓ ELSZÁMOLÁSA LESZ. [link]

A bruttó elszámolás mit jelenthet? :)

szerk: bár ezt még nem lehet tudni valószínűleg.

[ Szerkesztve ]

(#8165) emre válasza Lauda (#8164) üzenetére


emre
veterán

Hát ha abból indulunk ki hogy a havi szaldó nettó szopás, akkor a bruttó elszámolás cumi cunami.

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#8166) koko52 válasza Lauda (#8164) üzenetére


koko52
veterán

Havi szaldó: 1000 KW betáplás 500KW vétel -> 1000-500=500KW betáp amiért kapsz 500FT-ot
Bruttó elszámolás: 1000X5Ft, kapsz 5000 Ft-ot. 500X37 (vagy 70) fizetsz 18500 vagy 70000 Ft-ot.

Azaz havi szaldó esetén 500Ft bevétel, havi bruttó esetén 18000/69500FT kiadás.

Ami itt érdekes az a világon egyedülálló, 5 Ft-os áramár. Amikor Paks (adófizetők tulajdona) önköltsége 19FT. Ez sikkasztás/hűtlen kezelés kategória.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#8167) boti19871125 válasza koko52 (#8166) üzenetére


boti19871125
kezdő

1000x5= 5.000
500x70= 35.000

18.500-5.000= 13.500
35.000-5.000= 30.000

[ Szerkesztve ]

(#8168) Doki16


Doki16
addikt

Ismeri valaki ezt az oldalt?
[link]
Magasan a legjobb áraik vannak a saját termékeiknek. [kép]
Lehet bajom abból ha ilyen "névtelen" cuccot rendelek például egy Masterplasthoz képest?

[ Szerkesztve ]

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#8169) Tapsi válasza Doki16 (#8168) üzenetére


Tapsi
addikt

Ez valami átcímkézett cucc lesz. Amúgy a rendszer tartalmát se felejtsd el lecsekkolni, ezzel trükköznek a kereskedők! 5 kg ragasztó van itt négyzetméterenként, a valóságban ennek a duplája kell.

(#8170) Doki16 válasza Tapsi (#8169) üzenetére


Doki16
addikt

Ahogy nézem kb. minden cég 5kg/m2-el számol. tehát az árak lényegében összevethetők másokkal. Amúgy tudsz ajánlani más oldalt ahonnan érdemes lenne most vásárolni egy egész nagy házra való mennyiséget és jó áron adják? :)

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#8171) Tapsi válasza Doki16 (#8170) üzenetére


Tapsi
addikt

Korábban még voltak nagyobb kiszerelések, gondolom egymást pörgetik bele az átverésbe. Akiktől korábban kértem ajánlatot: [link] [link]

(#8172) amargo válasza Doki16 (#8168) üzenetére


amargo
addikt

Szerintem érdemes nevesebb cég rendszét használni. Ha valami gond van vele, akár telepítési is, az irtó szívás lesz. Az anyag ára azért egy kisebb része a projektnek.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#8173) Doki16


Doki16
addikt

Alapvetően 15 centis szigetelést terveztem és 10 centis lábazatot hozzá. De ahogy számolgattam belfog férni a keretembe a 20 cm EPS és 15 cm XPS. Kérdésem, hogy megéri 250k-val többet fizetni plusz 5 cm szigetelésért? Nem sokkal nehezebb már ilyen vastag táblákkal dolgozni? 80-as években épült ház. Elvileg Alfa blokkfal van.

Kinek mi a véleménye erről?

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#8174) Tapsi válasza Doki16 (#8173) üzenetére


Tapsi
addikt

Mi is számolgattunk, felesleges 15 centi fölé menni sima EPS-nél is.

(#8175) Doki16 válasza Tapsi (#8174) üzenetére


Doki16
addikt

Mi az oka neki? Csak azért kérdem mert passzív házaknál nem ritka a 30 cm sem. Akkor ott miért használják?

Egyszer akarom jól megcsinálni, ezért nagyon körbe akarom járni a témát :)

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#8176) Tapsi válasza Doki16 (#8175) üzenetére


Tapsi
addikt

A passzív ház önmagában egy nem igazán rentábilis koncepció, nem véletlenül nem terjedt el széles körben. 15 centi fölött már nagyon kicsi az addicionális nyereség (csökkenő határhaszon), egyszerűen nem éri meg a ráfordítás. Azt a pénzt inkább költsd valamilyen más energetikai beruházásra.

(#8177) balojazz válasza Doki16 (#8173) üzenetére


balojazz
aktív tag

Négy út van. Az egyik, hogy kiszámolod, mennyit számít a plusz 5 centi, és kalkulálsz. A másik, hogy azt tekinted, hogy újépítésűnél (BB energiaosztály) a 20 cm EPS a minimum, ehhez idomulsz, ez 16 cm grafitossal egyenértékű, az is játszhat. A harmadik, hogy megszavaztatod a fórumban, én a 20 cm mellett vagyok. A negyedik egy gondolatkísérlet: azt még megbánhatod, hogy nem tettél vastagabbat, azt viszont nem fogod megbánni, hogy 20 cm lett 15 helyett. Egy BB még értéknövelő is, jobb a CC-nél, bár nálad lehet, hogy a kisebb vastagság is BB már. Ha meg a rögzítést akarod ugyanolyanra, akkor legyen 15-16 cm grafit.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#8178) Dorian válasza Tapsi (#8174) üzenetére


Dorian
félisten

Azért baromira nem mindegy, hogy modern 38-as tégla falazatra vagy egy 80-as évekbeli korszerűtlen 30 cm vtg-ra teszi a zember

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8179) Tapsi válasza Dorian (#8178) üzenetére


Tapsi
addikt

Otthon 30-as van, kiszámoltam kalkulátorral, és minimál a különbség a 15-ös, és a 20-as között.

A szokásos kalkulátor: [link]

[ Szerkesztve ]

(#8180) Barret001 válasza Tapsi (#8174) üzenetére


Barret001
addikt

Na ez engem is érdekel!

(#8181) axioma válasza Doki16 (#8175) üzenetére


axioma
veterán

A tobbi elemmel [nyilaszaro, fodem stb] legyen egyensulyban
Vszinu grafitosbol raknek - kiprobaltad mennyire lenne +5cm-nel ugymond lo"re's-szeru"bb az ablakod?

(#8182) Gabesz87


Gabesz87
veterán

Kb. 100nm padlásfödémre mennyi lehet manapság a ktg-e (munkadíj) egy réteg üveggyapot lepallózásának? Egy réteg (15cm?) le van pallózva, a másik meg csak leterítve szabadon a tetején perpill. Ezt szeretném eltüntetni, lepallózni.

(#8183) amargo válasza Doki16 (#8173) üzenetére


amargo
addikt

Én grafitost raktam 14cm, nem bántam meg, hogy nem vastagabb lett. Nálam volt rajta kb 2-3 cm vakolat is a falon. Továbbá a homlokzati síkra van rakva az ablak, ha nem ott lenne, brutális bunker élmény, főleg egy kisebb ablaknál.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#8184) Attila2011 válasza Doki16 (#8175) üzenetére


Attila2011
aktív tag

A passzív házak esetén a homlokzati fal szigetelése egyik legkevesebb. Mármint olyan értelemben, hogy ott sok más tényező is van, aminek nehéz megfelelni. Hogy mondjak egy példát is, légmentesen kell szigetelni az elektromos vezetékek csövezését, hogy a megengedett filtrációs érték alatt maradj (sok helyen télen kicsit érezhető huzat van benne). Vagy egy másik, jelentősebb dolog a talajban lévő hőhidak. Szóval a te 80-as években épült házadnál felesleges.
Ha a mostani TNM rendelet értéke alá mész kicsit, az már jó.

Én azon elgondolkodnék, hogy sima eps helyett kb 12 cm grafitos, árban ugyanott leszel, U érték is kb egyezni fog, de esztétikusabb, hogy vékonyabb. Bár ez elég szubjektív.
A másik, szintén szubjektív, hogy nekem nem tetszik, amikor az xps 5 centivel bentebb van, az olyan csúnya nagy ugrás.

Megint más, hogy a felhelyezés is számít. A hülye szembe szomszéd most teszi fel, de láthatóan fingja nincs az egészről. Egyrészt pogácsákkal tapassza (folyamatos légáram lesz), az egész olyan 60 cm-ről indul, ahol a szoba padlója lehet, télen hőkamerával nézve iskolapéldája lehetne annak, hogy ne csináld. Ha fém dűbeleket is tesz bele, még pontszerű hőhidakkal is tarkítja majd a hőkamerás felvételt és már díjra kéne jelölni a balekot. :DDD

(#8185) kiir válasza Tapsi (#8176) üzenetére


kiir
tag

Azért ennél kicsit komplexebb a kép. Röviden összefoglalva: a passzívház szigetelési szintjén elvileg nincs szükség költséges fűtésrendszer kiépítésére, mert egy klímával vagy egy-két Nobo-panellel (vagy egy hajszárítóval :) ) simán kifűthető. Ez egy lokális minimum, aminél addig toltad a pénzt a hőszigetelésbe meg a légtömörségbe (meg a benapozottság és árnyékolás optimalizálásába), hogy egyszercsak megspórolhatod a fűtésrendszert. Ekkor éri meg. (A Szakiellenőr szerint új ház építésénél a passzív szint max. 10-15% pluszköltség, no meg a tudatos odafigyelés.)

Viszont felújításnál, régi háznál ide eljutni szinte lehetetlen.

(#8186) Tapsi válasza kiir (#8185) üzenetére


Tapsi
addikt

Azért a 10-15% nem kevés. Ez konkrétan 10 millió forint is lehet. A harmadából telerakom a tetőt napelemmel, és ingyen fűtök életem végéig a nem passzív, de még mindig minimál energiaigényű házammal. A passzív ház dolog inkább egy hobbi, racionális alapja nem sok van.

(#8187) Lauda válasza koko52 (#8166) üzenetére


Lauda
félisten

:R

(#8188) Lauda válasza Tapsi (#8186) üzenetére


Lauda
félisten

Egyik ismerős elektromos autót vett, mikor megugrott az infláció. Most a napelemekről megy a klíma és arról tölti az autót is. Télen meg majd gondolom fűt a klímával a termelt áramról. Innentől fogva csak így fogja megérni a napelem telepítése.

(#8189) Janusz001 válasza Lauda (#8188) üzenetére


Janusz001
őstag

A pár napja megjelent infómorzsák alapján ebben azért már nem lennék biztos.

(#8190) Sz.L. válasza Doki16 (#8173) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Attól függ, hogy mi a cél.
Én felújításkor az U=0,300 W/m2K körüli értéket határoztam meg, a rétegrendek hőátbocsátási tényezőjeként.
Esetemben nem volt fontos a hivatalos energetikai besorolás. Ha számodra fontos a besorolás, akkor célszerű ennél kisebb értékre tervezned.
A kalkulátorok elég megbízhatóak, de vedd figyelembe a vásárolni kívánt termékek adatlapjait is, mert a valóság nem minden esetben egyezik a kalkulátorokban rögzített λ értékekkel!

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#8191) kiir válasza Tapsi (#8186) üzenetére


kiir
tag

Nem telerakod napelemmel, hanem muszáj teleraknod, hiszen a 25% megújuló ígyis-úgyis kell. A 10-15%-ot emlékezetből írtam, a szerző szerint az csak 8%. És akkor már kb. egálban vagy, még a te számaid szerint is.

Annyiban nyilván hobbi, hogy Magyarországon szűk a szakértelem kínálata hozzá. De hát szűk az már egy teraszburkoláshoz is :))

(#8192) Dorian válasza kiir (#8191) üzenetére


Dorian
félisten

Megújulónak már nem felel meg a fatüzelésű kandalló? ;]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8193) Tapsi válasza kiir (#8191) üzenetére


Tapsi
addikt

Egy frászt kell. Még most is árulnak vattaúj kégliket megújulók nélkül. Amúgy hja, beraksz egy kandallót, aztán tessék, megújuló. :D

Ettől függetlenül ilyen kandallóval-kéménnyel baszkódás is egy hülyeség. Asszony forszírozza, de mondtam neki, hogy felejtős. Önmagában milliós költség egy modern kémény + kandalló páros. Azt el lehet költeni értelmes dolgokra is.

(#8194) asdf_ válasza Tapsi (#8193) üzenetére


asdf_
veterán

Ha jól rémlik, attó lfügg, hogy mikor kapott építésit (így mely szabályozás volt érvényes rá), nem attól, hogy mikor árulják.

[ Szerkesztve ]

(#8195) Tapsi válasza asdf_ (#8194) üzenetére


Tapsi
addikt

Úgy emlékszem, hogy az egész szigorítást elhalasztották.

(#8196) axioma válasza Tapsi (#8195) üzenetére


axioma
veterán

Jaja, eloszor covid alatt, most ujra, 25 kozepere, par napja olvastam online
de nem is ertem miert lenne cel uj hazat BB ala csinalni [vagy megvenni]

(#8197) Dorian válasza Tapsi (#8193) üzenetére


Dorian
félisten

Nálunk ott a plusz meglévő kémény az étkező-nappali közti falban. Tervezem is, h öregkoromra csináltatok ott egy kandallót. Csak a pirózás kedvéért.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#8198) Tapsi válasza Dorian (#8197) üzenetére


Tapsi
addikt

Persze, meglévő esetén nem rossz. De zöldmezősen berakni szerintem pazarlás.

(#8199) Attila2011 válasza kiir (#8191) üzenetére


Attila2011
aktív tag

Ebbe a 25%-ba emlékeim szerint a hőszivattyú is számít, ha HMV-t is rákötöd, akkor szerintem lehet hozni. Lehet, hogy a hővisszanyerős szellőzés is, ami pedig már elég illő dolog.

(#8200) asdf_ válasza Tapsi (#8195) üzenetére


asdf_
veterán

Igen, rémlik, hogy a covidra és/vagy háborúra fogva kitolták, anyáztam is miatta. De gondolom egy adott besorolás volt a cél, ahhoz kellhet.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.