Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-23 16:02:28

LOGOUT.hu

FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9051) Sz.L. válasza balojazz (#9049) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Nálam sem sok, az éves max ~100e Ft.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9052) Sz.L. válasza Doki16 (#9042) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Miért kell a plafonra belülről EPS? :U

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9053) elfelejtette válasza Doki16 (#9048) üzenetére


elfelejtette
veterán

Nem dűbelezünk addig, amíg meg nem köt a ragasztó, mert addig mozoghatnak a táblák.

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#9054) asdf_ válasza Sz.L. (#9052) üzenetére


asdf_
veterán

És ha már oda kerül, akkor a tökéletes párazárhatóság kérdése miért nem merül fel ezzel egy időben? Jól leszigeteljük, a pára átmegy rajta, a födémben félúton megfagy, aztán ránk omlik a plafon. Kívülről hőszigetelünk... :U

(#9055) Dorian válasza Sz.L. (#9052) üzenetére


Dorian
félisten

Lehet, hogy kívülről kerül, mint nálam a terasz feletti kilógó épületrész alá.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#9056) axioma válasza Doki16 (#9042) üzenetére


axioma
veterán

[opsz, nem lattam hogy lapozva is van me'g hsz, azert itthagyom en is, mert fontos]

Hacsak nem hutohazat csinalsz, akkor NEM a plafonra kell, hanem a hideg oldalra (paranyomas miatt - ha nem paragyarto funkcio pl. lakas lesz, akkor sem erdekes).
Belulrol szigetelesnel a szigetelo kulso oldala hideg, boven harmatpont alatt, es igy lecsapodik, majd aka'r peneszedik, aka'r ha annyira hideg, akkor megfagy es ledobja magarol (ez azert csak kozvetlen kulso hatarszerkezetnel valoszinu, padlas alatti plafonnal nehez osszehozni).

[ Szerkesztve ]

(#9057) amargo válasza Doki16 (#9042) üzenetére


amargo
addikt

Ragasztóhab használatával ez könnyebb. Kicsit várni kell amíg meghúz utána egész jól megtartja a kisebb táblákat, igaz én akkor is használtam teleszkópos tartót, a lidli is szokták árulni azt hiszem. Ez egy olyan cucc amivel felrakják a gipszkartont is a mennyezetre.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#9058) Doki16 válasza Sz.L. (#9052) üzenetére


Doki16
addikt

Mert ez egy terasz. Egészen pontosan a ház része, de szabadtéren van és az emeleti szoba alja. [kép]

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#9059) Sz.L. válasza Doki16 (#9058) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Tehát nem (beltéri helyiség) plafon, hanem a terasz/szoba alja. ;] :) Így oké.
A #9053 -ban leírtra figyelj, mert fontos!

[ Szerkesztve ]

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9060) Sz.L. válasza amargo (#9057) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Így van, a teleszkópos tartó ajánlott ilyen helyre is. Nyilván megfelelően beállítva.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9061) Dorian válasza Sz.L. (#9059) üzenetére


Dorian
félisten

Az is plafon

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#9062) Lauda válasza asdf_ (#9054) üzenetére


Lauda
félisten

A telibekent xps lapon át hogy kerül a pára a födémbe?

(#9063) Floyd80


Floyd80
addikt

Hiába fértek be a rezsicsökkentett mennyiség alá a havi diktálósok, versenypiaci árat is kellett fizetniük | 24.hu

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#9064) volandy válasza Elemental (#9035) üzenetére


volandy
senior tag

Nem biztos, hogy mindenki amiatt diktál, hogy biztos átvernek, meg akkor biztos, hogy ha én diktálom stb. Az baj ha csak annyit akarok fizetni amennyi jár nekik? Nyáron semmit, télen meg 100 ezret!

(#9066) pjen válasza volandy (#9064) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem ezzel a mostani rendszerrel a szolg saját magát vedi. Nem kell a fél országban télen leszedni a gáz órát mert a felhasználó.nem tudja fizetni a számlát.

(#9067) volandy válasza pjen (#9066) üzenetére


volandy
senior tag

Akiknél baj volt azoknál lett a kártyás óra, ha a gázzal volt vagy van baj azok palackosra tértek át vagy önként vagy azért mert leszerelték a gázórát. Sokat ismerek akik jancsikakályhával fűtenek, ha kifogy a palack és nincs lóvé akkor sparhelt. Persze vili hogy a szolgáltató védi magát, de hogy egy nyugdíjas család hetven x évesen fát hasogasson, megizzad utána tüdőgyulladással kórházba kerül és vagy kijön vagy nem. Az ismerősöm szerencsére túlélte. Azért röhej, hogy átláthatatlan direkt a rendszer. Mert ha valaki átlátja végre, tesznek bele még egy csavart. Akkor is fizetni fogsz! Többet!

[ Szerkesztve ]

(#9068) Atomgeszi válasza volandy (#9067) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Nem az a lényeg, hogy átlátható legyen, hanem, hogy ők nyerjenek..

Ezt a "rezsicsökkentés" propagandát nem tudom, hogy hogy tudják a végtelenségig húzni.

(#9069) pjen válasza volandy (#9067) üzenetére


pjen
félisten

Pont erről van szó.Ilyenkor én is csak főzök es fűrdök a gázzal, már van 40K túlfizetésem. Ha megindul a fűtési szezon , majd szépen elolvad. A legközelebbi leolvasásra kb nullás leszek. Be tudom ossztani, minden hó ban ugyanannyit fizetek.

(#9070) Gézengúz válasza Atomgeszi (#9068) üzenetére


Gézengúz
addikt

2010-es évek közepén is ment nekik, bár most látványosabb a különbség.

(#9071) balojazz válasza Floyd80 (#9063) üzenetére


balojazz
aktív tag

Mindketten hibáztak. Nem annyira abban, hogy sakkoztak a havi határokkal, hanem abban, hogy rosszul: nyári, 15-16 m3-es hónapra diktáltak 30-40 m3-t. Ha már csalok, akkor szeptember 15-20-án is csak az aug1-aug31 határig diktálok max 15 m3-t. Ez elég tiszta volt eddig is. Gábor az éves 700 m3-ével elég balfasz volt, hogy ilyet tett, mert minek. István meg ki akarta centizni a határt, de ahhoz vagy komoly matek kellett volna, vagy az én ökölszabályom: szeptemberi diktálásnál augusztusi értékek játszanak. Tehát szeptember 30-án is max 15 m3-t diktálsz, de 15-én még inkább ügyelsz erre.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9072) balojazz válasza axioma (#9013) üzenetére


balojazz
aktív tag

Nem. A résszellőzés nem páranyomásra van, hanem tényleges szellőzésre. A gázosok azért ragaszkodnak hozzá, mert csukott műanyag ablaknál is van légcsere. Az ablakszárnyas résszellőzés meg azért jó, mert nem olyan durva, mint a bukó, egészen gyenge, de fűtés mellett is korlátozottan használható, fűtetlen helyiségben pedig jó a penész ellen. Télen a fürdőben majdnem folyamatosan használható: nappal a szagokat irtja, este a fürdési párát szellőzteti. Éjjelre vagy ha nincsenek otthon, bezárható.

[ Szerkesztve ]

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9073) axioma válasza balojazz (#9072) üzenetére


axioma
veterán

A gaztuzhely levegobiztositasara neccesen eleg, elszivo eseten es kazan v mas nyilt futoberendezes eseten semennyire, es az a levegobiztositas csak zarhatatlan lehet [keretbe vajt].
Az elhasznalt levegot nem csereli oxigendusra, ilyen ertelemben nem szelloztet.

[ Szerkesztve ]

(#9074) balojazz válasza axioma (#9073) üzenetére


balojazz
aktív tag

Az elhasznált levegőt igenis cseréli, csak lassan, de pont ezért jó. A keretbe vájt meg akármennyire szar, támogatott felújításnál előírás, ha van gáz bent. Utóbbit, mivel szar, érdemes elsunnyogni/elkummantani/elhagyni.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9075) pjen válasza axioma (#9073) üzenetére


pjen
félisten

Hát szerinted mire cseréli? A benti elhasznált levegő kimegy a kinti bejön. Az rendben, hogy nem sok, de a semminél több. A tüzoltók azt mondják, ha csak 1 ablak nyitva van résnyire már nincs szénmonoxid mergezés.

(#9076) axioma válasza pjen (#9075) üzenetére


axioma
veterán

Ez a kerdes, mitol menne ki? Ha nincs nyomaskulonbseg [a gaz egetese csinal, az elszivo plane], a legcsere nem indul be.

(#9077) Dorian válasza axioma (#9073) üzenetére


Dorian
félisten

3 v 4 évig működtettünk nyílt égésterű kazánt + nyílt égésterű gazbojlert mindenféle levegőutanpótlas biztosítása nélkül. 2 CO érzékelőt is elhelyeztünk, egyszer sem jelzett be.
Persze nem bíztatok senkit ilyesmire, de nem eszik olyan forrón.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#9078) pjen válasza axioma (#9076) üzenetére


pjen
félisten

Legtöbbször a hőfok különbségtől, nyisd ki az ablakot, meglátod, hogy megindul a légcsere. Ezt hívĵák szellőztetésnek.

(#9079) Sz.L. válasza axioma (#9073) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Sajnos, úgy van ahogy írod. Ez CO és CO2 szintmérővel is visszaigazolható. Sajnos, nem elégséges a résszellőzés.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9080) Dorian válasza axioma (#9076) üzenetére


Dorian
félisten

Van nyomaskülönbség, így légáramlás is a kazán kéménynek a kürtőhatása miatt.

Ha egy ház két oldalán (tehát minden kürtő nélkül) kinyitsz 1-1 ablakot még akkor is van légaramlás.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#9081) amargo válasza pjen (#9075) üzenetére


amargo
addikt

A folyamatosan résnyire nyitott ablakon remekül megjelenik a penész is egy páradús helyen. Volt ilyen ablakunk régen albérletben a konyhában, jó sok mocsokkal volt mindig teli.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#9082) Sz.L. válasza amargo (#9081) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

Ez így van. Pont erre írtam korábban, hogy képes hidegpontot létrehozni a résszellőzés. Pl folyó, tó közelében lakóknál abszolút nem hatékony.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9083) axioma


axioma
veterán

OK, en ezennel befejezem.
Aki gazt eget az megfelelo keresztmetszetu(!) legbeejtot tegyen be ahogy kell, aki friss levegot akar az szelloztessen. A resszellozes egyikre se valo.

(#9084) pjen válasza amargo (#9081) üzenetére


pjen
félisten

A velux ferde tetőtér ablakjainkon 30 éve nyitva van a rés szellőző es csont száraz. Penésznek nyoma sincs, akartam csinálni képet, de pont telibe süti a nap.

(#9085) balojazz válasza balojazz (#9002) üzenetére


balojazz
aktív tag

Na, ma volt időm elmélyülni a problémában. Egy hibátlan ablaknál tanulmányoztam a mechanikát. Kiderült, hogy a résszellőzésért (leginkább) felelős alkatrész a tok felső részébe fixen, 2 csavarral beépített, a felső záródiót hullámvonalban megvezető fémdarab. Ennek egyetlen mozgó alkatrésze van, egy kb 5 mm-es pályán, a tok síkjára merőlegesen mozgó kis lemez. Az alkatrész a lemez környékén megrozsdásodott, ezért a lemez már nem mozgott a foglalatban. Eltávolítottam az alkatrészt, és a probléma megoldódott. Ami érdekes: enélkül is megy a résszellőzés, csak nem a határozott, keményen kitolt 2 mm-es, hanem a laza 1 mm-es szinten (=majdnem zárva). Ha nagyon meg akarom csinálni, egy rozsdamentes verziót kell vennem valahol (vajon hol?).

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9086) asdf_ válasza balojazz (#9072) üzenetére


asdf_
veterán

A résszellőzés nem páranyomásra van, hanem tényleges szellőzésre. A gázosok azért ragaszkodnak hozzá, mert csukott műanyag ablaknál is van légcsere

Tegyük ezt egy kicsit rendbe, hogy ugyanazt értse mindenki alatta.

Résszellőző:

Légbevezető:

Ez utóbbi kell a gázosoknak, és ebből is -tudomásom szerint- az elzárhatatlan verzió.

(#9087) balojazz válasza asdf_ (#9086) üzenetére


balojazz
aktív tag

Ez így pontos valóban. A légbevezető egy hulladék, kártékony szar. Ezért örültem, amikor megtudtam, hogy van egy ún résszellőzés funkció, amely tudja azt, amit a légbevezető, csak lezárható, marad a jó szigetelés, nem qrja szét az ablakot, és másra is jó: eteti az elszívót, valódi szellőzést biztosít, megszüntetheti a penészt (nálam egy használaton kívüli szobát lepett el a gomba, egy szavozás után nem tért vissza, miután permanens résre raktam, és bezártam a szobát), átmeneti évszakokban elegendő szellőzést biztosít fűtés nélkül, kinti nagy hidegben még a fürdőszobában is elég..

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9088) Floyd80 válasza balojazz (#9087) üzenetére


Floyd80
addikt

Nálunk tízen éve fenn vannak Aereco szellőztetők, miben kártékonyak?

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#9089) balojazz válasza Floyd80 (#9088) üzenetére


balojazz
aktív tag

Vásárolsz méregdrágán 2-3 rétegű, agyonszigetelő ablakokat, berakatod, elment 1-2 misi. Schnitt, jön a panelprogram szigeteléssel. Jön ám a szaki egyszercsak fúróval, hogy szétcsessze, csináljon belőle 4 kategóriával szarabb ablakot, aereco darabja 10-13 ezer, tehát még fizess is érte, majd utána szentségelj, és tömködd be minden szarral. Nálam meg akarták csinálni az előző lakásomban, mert hogy "kötelező". Mondom neki, itt nem lesz fúrás, a műszaki ellenőrzést meg leszarom, oldják meg, az ablakaimat nem basszák szét. Szomszéd gyáva volt, megcsinálták neki, utána betömte, ahogy tudta, papírral meg hungarocellel meg celluxszal, de a kár megtörtént, és ki is fizette a 4 ablakra... Akkor volt 4 db 2 rétegű, most van 9 db 3 rétegű, plusz teraszajtó. Most már az előkertbe sem engedném be a kretén ablakpusztítókat. Kötelező? Na persze, én meg hülye vagyok, nem?

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9090) emre válasza balojazz (#9089) üzenetére


emre
veterán

Nem hülye, csak tudatlan.

A légcsereszámról hallottál már?

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#9091) dobolan válasza balojazz (#9089) üzenetére


dobolan
senior tag

Erős szélnél lehet vele probléma -az automata sem zár tökéletesen. Egyéb esetben teszi a dolgát, ha van aktív elem -pl egy ventillátor- is a rendszerben.

(#9092) balojazz válasza emre (#9090) üzenetére


balojazz
aktív tag

Pont az a lényeg, hogy nem érdekelnek az ilyen gépészeti megfontolások. A természetes, ösztönös emberi szellőztetésben hiszek. Ha egyszer majd automatizálni akarom egy okosotthonban, akkor majd megoldom. De nem teszem, mert ez nem irodaház, sosem érné meg. Ez a légbevezető a legostobább dolog, amit láttam valaha gépészeti szabályokból. Mert hülyének néz, mert rombol és lebutítja a profi eszközöket. Azt feltételezi, hogy nem nyitok ablakot főzéskor. Ha viszont valaki olyan szerencsétlen, hogy a 21. században nyílt égésterű kazánt használ a lakótérben, akkor ez neki való, ezt is megérdemli hozzá.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9093) Tapsi


Tapsi
addikt

Egy korszerű, kvázi nulla energiaigényű új építésű könnyűszerkezetes ház fűtésére mi a legjobb megoldás? 150 négyzetméter. Napelemes rendszerrel meg van támogatva, akkupakk is lenne. A vizes hőszivattyút túlzásnak érzem, szellőztető rendszer egyébként is telepítve lenne. Van olyan fűtési/hűtési megoldás, ami a hővisszanyerős szellőztetővel kombinálható? Esetleg beépített kaloriferrel, amire egy hőszivattyú dolgozna?

(#9094) axioma válasza balojazz (#9092) üzenetére


axioma
veterán

Nem kotelezo az ablakot szetbarmolni. De gaz egetesehez kell el nem zarhato legbeejto. Nekunk a falon at van egy me'retes lyuk, azon akkor jon be (hideg) levego, ha a nyomaskulonbseg behozza (=mukodik a lakason kivulre vezetett szagelszivo). Akkor meg nyilvan feladata hogy hozza is! A dedikalt futes nelkuli konyha (ritkan hasznalt fozessel) ennek ellenere se hideg. [discl.: csaladi haz]

(#9095) Sz.L. válasza Tapsi (#9093) üzenetére


Sz.L.
aktív tag

pl. A Sinclair-nek vannak kombinálható egységei, illetve a Rosenberg-nek légkezelő egységei.

Üzleti megbízhatóságom adott: Több, mint 15 év PH tagság + régi és új rendszerben csak pozitív értékelések! (Nincs több HSZ, csak PM/PÜ.)

(#9096) kiir válasza Tapsi (#9093) üzenetére


kiir
tag

Háztartási méretben találtam ezt, vagy ezt, vagy ezt is.

(#9097) pjen válasza balojazz (#9092) üzenetére


pjen
félisten

El se hinnéd hányan használnak cirkót. Egy átlagos nyugdíjasnak, de egy gyerekes családnak se túl nagy öröm 1-2 milka kiadás mikor van egy működő fűtése. :((

(#9098) kiir válasza pjen (#9097) üzenetére


kiir
tag

Meg adott esetben nincs is értelme. Öcsém alaposan leszigetelte a nem túl nagy házát. Ha a régi FÉG-jét is lecserélné, esetleg nyerne vele évi 40 kHUF-ot. Nem igazán éri meg.

(#9099) balojazz válasza pjen (#9097) üzenetére


balojazz
aktív tag

Oké, de pont azt mondom, hogy aki nem cseréli le, azoknak való. Nem pedig a gáztűzhelyes panelba vagy kondi cirkóhoz, vagy bárki másnak. Én is laktam féges lakásban, konvektorosban is, menekültem is ezekről a helyekről, amint tudtam. Azon kívül, hogy a karbantartás szinte nulla, nehézkes, ócska, ronda, buta, drága üzemben tartani (őrláng). Mégiscsak a 70-es-90-es évek technológiája a konvektor, a FÉG kazán.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#9100) pjen válasza balojazz (#9099) üzenetére


pjen
félisten

20 évig éltem együtt egy c24 es cirkóval. Szerintem nem igazán volt rondább mint a mostani Ariston ONE. Az üzemben tartásról: A C24 re a 20 év alatt a rendszeres évenkénti takarításon, ellenőrzésen kívül semmit nem kellett költeni 5K/év. A mostani Aristonra 5 év gari évenkénti ellenőrzéssel.20K/év. A karbantartó mondta az első 5 évben nem szokott elromlani, de aztán igen. Szomszéd Sauer duval(lehet nem jól írom) 7 éves panel csere 100K. Pécelen kollégám már 2x is karácsonykor hívta a szerelőt mert nem gyújtott. Őrlángnál max kifújta az ember a fúvókát. Még szerencse van 5 fűtő klimám. :) Az, hogy mikori technológia nem igazán számít. A tégla, a beton, a cserép mind ezer éves és mégis működik.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.