Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4951) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Üdv! Röviden a történet: Adott egy noti amire feltettem a sentit, de miután rálestem letöröltem, mert zavaró a bejövő ablak, a kódommal meg nem aktiválom az az enyém. Elég aggasztó dolgot láttam, mit mondtok:
Ez egy WD HDD, 76%-os a kondíciója, 16 szektor áthelyezve. 48 fokon ment akkor épp a kicsike és tudom, hogy akkor épp a noti egy asztalon volt jól szellőző helyen, olyan 27 fokos szobában. Ergo ennél sokkal többet kap, pl ölben, takarón egész nap stb. 59 fokos rekordot is mért a smart. Éreztem, hogy árad a meleg a HDD felől... Komoly munka szokott folyni azon a gépen, nem játékszer. Meg fogja enni a hő idővel? Mert biztosan bőven 40 fok fölé melegszik.

[ Szerkesztve ]

(#4952) havri1 válasza hdsentinel (#4949) üzenetére


havri1
félisten

Köszönöm, egyelőre siker.
36h alatt végzett.
Végeredmény : 23 gyenge szektor áthelyezve, fixalva, és újra 100% kondíció, nincs hibás, vagy gyenge szektor.
Újra gyors, használható a gép.
Természetesen csak pótolható adatokat tárolok rajta a biztonság kedvéért.

Köszi mégegyszer!

[ Szerkesztve ]

havri

(#4953) liksoft válasza Kolondrum (#4951) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Biztos vagyok benne. Ez a hőmérséklet jelentősen csökkenti az élettartamát. Mivel ilyenkor a mechanikán belüli részek sérülhetnek (belső erősítő, fej, felület), "dadogás" esetén várható a gyors halál. A stabil mentést mindenképpen ki kell alakítani. Ölben, takarón is lehet, de ilyenkor egy rajztáblát célszerű minimum alátenni. ;)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#4954) liszi70 válasza Kolondrum (#4951) üzenetére


liszi70
nagyúr

"feltettem a sentit, de miután rálestem letöröltem, mert zavaró a bejövő ablak"

Beállítható, hogy megjelenjen-e vagy nem.

(#4955) Kolondrum válasza liksoft (#4953) üzenetére


Kolondrum
félisten

Szia!

Bevezettem az ottani köztudatba a programot. :R

liszi70! Köszi ez sokat segített.

(#4956) pupuka76


pupuka76
tag

Sziasztok!

A HD Sentinel 4.6 egy Adata SP900 SSD-nél a kondíciót 100%-ra, míg a teljesítményt csak 80%-ra értékeli, a következő megjegyzéssel:
A mozgó alkatrész nélküli meghajtó (SSD) állapota hibátlan. Problémás vagy gyenge szektorok nem találhatóak.
Az SSD TRIM funkciója támogatott de inaktív. Javasolt az operációs rendszer, lemezvezérlő vagy annak illesztőprogramjának frissítése az optimális teljesítmény eléréséhez.
A kondíciót a következő SSD-specifikus S.M.A.R.T. attribútum(ok) értéke határozza meg: #231 SSD Life Left.

Az AHCI drivert beállítottam, hogy WIN7 szabványos driver-ét használja.

Mi a gond?

Köszönettel:

P.

(#4957) hdsentinel válasza pupuka76 (#4956) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Elvileg a driver csere (és újraindítás) után már működnie kellene a TRIM-nek és így 100% teljesítménynek kellene lennie.

Érdemes a Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opciót használni, így ellenőrizhető, mi okozhat még így is problémát.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4958) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Üdvözlet!

Van egy ebayről rendelt pendrive-om ami szerintem fake mert gyanúsan olcsó volt. Sejtésem -úgy tűnt- beigazolódott mikor a H2TESTW-et lefuttattam rajta. 9,8GB használható területet írt a 16GB helyett.
Gondoltam megnézem még Sentinellel is. Olvastam hogy flash memóriák tesztelésére a Felület teszt/ adatfelület frissítése a jó választás (olvas+ír+olvas).

Az eredmény most elbizonytalanít, hisz a felületteszt rendben végigment,minden kocka zöld, nem írt hibás szektort. Eszerint olyan mintha mind a 16GB rendben lenne.

Miért ír mást a két program és melyiknek van igaza?

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#4959) rostiron


rostiron
őstag

Sziasztok.

A laptopomból kiszerelt vinyó így néz ki. Érdemes lefuttatni rajta valamilyen felületregeneráló tesztet ???

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#4960) tornas válasza Dr. Romano (#4958) üzenetére


tornas
őstag

Elképzelhető, hogy a felületteszt is csak 9,8 GB-ot nézett végig, de maga a HDS 16-osnak látja.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#4961) Dr. Romano válasza tornas (#4960) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Nem tudom. Várom az mester válaszát hogy szerinte mi lehet.

Összegezve a H2TESTW-nek volt igaza, tényleg csak annyi használható. Ugyanis rátettem egy 15GB-os mkv-t és bizony beletekerni már nem lehetett.
Számomra igen furcsa hogy a Sentinel hogy a fenébe jelezhette rossz szektor mentesnek ezt a meghajtót...

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#4962) PHM válasza Dr. Romano (#4961) üzenetére


PHM
addikt

Úgy, hogy a mókolt kártyák címzése többször is ugyanarra a
memória területre mutat. A sentinel valószínűleg nem ellenőrzi,
hogy nincs-e megbuherálva a memória tábla.
A tiéd valószínűleg egy selejtes kártya lehetett eredetileg.
Szerintem.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#4963) Smells


Smells
tag

Hali!

Az egyik merevlemezen van egy problémás terület. Több felület tesztelő program is meg-meg akad ugyanezen a részen.
A HDS is problémába ütközik ugyanitt és a hatására gyengeként jelölődnek meg szektorok ezen a területen.

Van rá lehetőség, hogy hibásnak jelöltessem azt az egész blockot (HDS felületteszt ugybár vizuálisan 9999 blokként jeleníti meg a hdd felszínét) vagy szám szerint ezeket a szektorokat?

Mindig ugyanott van a hiba és mindig nagyon hosszú idő, mire a tesztek túljutnak ezen a területen és azon kívül, hogy a HDS néha megjelelöl pár szektort gyengének, nincs "haladás" az ügyben.

Szeretném valahogy "véglegesen hibásnak" jelöltetni ezt a részt és kiemelni őket a használatban lévő területről, hogy ne próbálják a szoftverek mindig elérni és használni tudjam a lemez maradék részét normálisan.

Van erre valahogy lehetőség a HDS-el vagy más szoftverrel?

köszi

[ Szerkesztve ]

(#4964) hdsentinel válasza Dr. Romano (#4958) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Személy szerint még nem volt "szerencsém" ilyen ill. hasonló FAKE pendrive-hoz, memóriakártyához, de szívesen átvenném (akár eredeti áron) tesztelésre, hogy a hasonló problémákat ki lehessen szűrni.

Mivel még nem volt tesztelve, és ha úgy "működik", ahogy sejtem, akkor valóban: az adatfelület frissítése teszt jelenleg nem fog hibát jelezni.

Ez a teszt egyébként akkor előnyös, ha a flash tároló már működik, tárolt adatokat tartalmaz, de esetleg kezd lassulni, "dadogósan" viselkedni (előzőleg elérhető fájlok/mappák nem vagy csak nagyon lassan, nehezen nyithatóak meg) - ilyenkor a memóriacellák felfrissítése segíthet.

Ha a kártya/pendrive nagyobbnak mutatja magát, mint amilyen ténylegesen, akkor a "kamu" kapacitás

1) vagy nincs sehova linkelve, azaz a tároló minden írást/olvasást ami ide irányul "lenyel", de nem mutat hibakódot. Visszaolvasáskor ezen a területen pedig valószínű 00 bájtokat mutat (hibakód, akár lassulás nélkül).
2) vagy "körbe" van linkelve, azaz a megfelelő szektorok címzésekor átfordul és újra a legelső szektortól kezd ismét írni/olvasni.

Én az 1-esre tippelek, ellenkező esetben több adat felírása azonnal teljes adatvesztést eredményezne, mivel a fájlrendszer-leírók, boot record, FAT/FAT32 (pendrive/memóriakártya esetén), stb... azonnal törlődnének.

Az "adatfelület felfrissítése" teszt beolvassa az eredeti szektor tartalmát, majd visszaírja és vissza-ellenőrzi, hogy ugyanaz jön-e vissza.
Ezért ha hiba, lassulás nem jelentkezik, mindig 00-át ír vissza (mivel eredetileg azt olvasta be a "kamu" területről és azt is kapja vissza a 2. olvasásnál is), ezért valóban nem jelentkezik hiba.

Gondolom, a kamu eszköz gyártói pont erre mentek rá, hogy alapban pl. ezzel a tszttel ne látszódjon, hogy igazából mit műveltek.

Viszont több általános tesztet biztosít a Hard Disk Sentinel, amivel ezt nagyon könnyen ellenőrizheted.

Pl. ha a Lemez menü -> Felület teszt -> Írástesztet választod, DE közvetlenül a teszt indítása előtt az ablakban (ahol a teszt típusa és az eszköz kiválasztható) a Beállítások fület választod és itt megadod, hogy
az Írás minta = szektor sorszámok legyenek, akkor minden szektorba a neki megfelelő sorszám fog kerülni.
Ha még azt is bejelölöd, hogy "Fordított irányú szekvenciális teszt" induljon az alap "Szekvenciális teszt" helyett (azaz a tároló végéről haladjon előre) akkor a teszt indítása után, ha csak néhány blokk már megírásra került (ami valószínűleg a kamu területet érinti, tehát nem kerül valójában sehol rögzítésre) akkor ha rákattintasz a kérdéses blokkra, máris ellenőrizheted annak tartalmát.

De akár hagyhatod a tesztet végig futni (hogy írja tele a teljes "felületet", és utána tetszőleges szektorban ellenőrizhető a tartalom. Ha biztosra mennél, akkor a teljes teleírás után leválasztás / újracsatlakozás (hogy még az se fordulhasson elő, hogy valamit cache-ből olvasunk vissza - ami nem lehetséges, de lehet, hogy erre is külön megoldása van az eszköznek).
Így kiderül, valójában meddig lett írva.

Van még pár ötletem, de jó lenne személyesen is megvizsgálni az adott eszközt és akkor természetesen erre is tudna külön figyelni a program, mint pl. arra, ha a merevlemezek sem használhatóak teljes kapacitással ill. használatuk adatvesztéshez vezetne valamilyen vezérlő ill. driver probléma miatt.

Ha van ELADÓ "kamu" pendrive-ja, memóriakártyája valakinek (ami nagyobb kapacitást mutat, mint ami tényleg használható) azt szívesen megvásárolom !

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4965) hdsentinel válasza rostiron (#4959) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Ezek a hibás szektorok már javítva vannak, nincs szükség további javításra velük kapcsolatban.

Önmagukban ezek már nem okoznak problémát, mivel ezeket a merevlemez már nem használja (helyettük egy kijelölt tartalék területet ír és olvas).

Ez a lemez teljes élettartamára vonatkozik és teljesen függetlenül működik a használt operációs rendszer(ek)től, programoktól, azaz az ilyen szektorok többet nem érhetőek el. Minden további ide irányuló írás/olvasás egy tartalék területre kerül átirányításra. Ezért egyrészt a gyártók számos ilyen hibát megengednek, másrészt a felületet tesztelő programok ideális esetben nem mutatnak problémát.

Ez érthető is, hiszen ezek a hibás szektorok a későbbiekben valódi problémát már nem okoznak, viszont akkor lehet gond, ha az ilyen szektorok folyamatosan szaporodnak, azaz a kondíció egyre csökken.

Gond továbbá akkor jelentkezik, ha esetleg más hiba is előfordul és/vagy viszonylag nagyobb mennyiségű hibás szektorról van szó ill. a merevlemez állapota instabil (bizonyos szektorok csak nehezen, lassan vagy többszöri újrapróbálkozásra érhetőek el) ill. romlik.

Ezért viszont valóban érdemes a Hard Disk Sentinel-ben található tesztekkel ellenőrizni az állapotot: ha a tesztek nem jeleznek hibát, akkor a merevlemez még gond nélkül használható.

Erre a vizsgálatra a legalkalmasabbak a programban a Lemez menü alatt található tesztek (rövid, részletes önteszt, felület teszt). Ezek (különösen az utolsó) a lehető legpontosabb elemzést végzi és segítségével kideríthető (adott esetben javítható is) a merevlemez hiba.

Ha a tesztek után hiba nem jelentkezik és a kondíció is marad ezen a szinten, akkor a merevlemez még használható - de csak fokozott figyelemmel és folyamatos ellenőrzés mellett (és bármilyen változás esetén azonnali mentés javasolt).

Ha nincs további változás, akkor viszont kézzel a programban természetesen nullázható a hiba-számláló. Így a Hard Disk Sentinel a későbbiekben ezeket a (már javított) hibákat nem fogja mutatni, csak az esetlegesen előforduló újabb hibák megjelenésére fog figyelmeztetni. Ezzel párhuzamosan a kondíció érték is javul természetesen.

Bővebb információk:
- a szöveges értékelés melletti "?"-re kattintva
- Nem tökéletes a merevlemezem, mit lehet tenni?
- Hibás szektorok találhatóak a lemezen. Lehetséges-e garanciális csere?
- a javításról részletesen (angol nyelven): How to repair hard disk drive? How to eliminate displayed hard disk problems?

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4966) havri1 válasza hdsentinel (#4964) üzenetére


havri1
félisten

eBayen gyakorlatilag az összes fekete, típus nélküli aukciós pár dolláros pendrive az. Főleg a 16-64gb-osok. Sajnos..Onnan fillérekért be tudod szerezni, de biztosan tudnak itt is küldeni neked ilyet. Személy szerint sokat olvastam itt a fórumon csalódott ebayeseket. De ilyenért pénzt kérni..:) Ha lenne ilyenen, szívesen átadnám, természetesen ingyen.

havri

(#4967) hdsentinel válasza pupuka76 (#4956) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Megjött a riport amit este küldtél, ez alapján látom, hogy a Szabványos AHCI driver valóban beállításra került, de nem a jó vezérlőhöz, nem ahhoz, amelyikre az SSD csatlakozik...

Az Információk oldalon látható a "Lemez vezérlő" melyre az adott merevlemez / SSD csatlakozik.

Ez a HDD-knél valóban a "Szabványos AHCI 1.0 Serial ATA-vezérlő", de ha az SSD-nél nézed:

Lemez vezérlő . . . . . . . . . . . . . . . . . : Marvell 91xx SATA 6G Controller (AHCI)

Ennél kellene hasonló módon "Szabványos AHCI 1.0 Serial ATA-vezérlő" illesztőprogramra átváltani, hogy minden OK legyen.

Ehhez a Windows Eszközkezelőben kellene megkeresni a "Marvell 91xx SATA 6G Controller (AHCI)" eszközt és annál lecserélni az illesztőprogramot.

Sajnos nem mindig egyértelmű: az alaplapon több különböző vezérlő is lehet, általában más-más színűek a SATA csatlakozók, melyek más vezérlőhöz tartoznak.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4968) hdsentinel válasza Smells (#4963) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Elvileg a Lemez menü -> Felület teszt -> Lemez felületének újrainicializálása teszt készült erre a célra: ez rákényszeríti a merevlemezt, hogy a problémás területet (amely olvasás teszt alatt gyenge szektorként jelentkezik) javítsa, helyezze át a tartalék területre és többet ne használja.

Esetleg megpróbálhatod ezt célzottan az adott blokkon, akár nagy mennyiségben (pl. százszor) lefuttatni, remélhetőleg a merevlemez valóban kizárja az eredeti szektort a további használatból.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4969) hdsentinel válasza havri1 (#4966) üzenetére


hdsentinel
őstag

Korábban pont emiatt próbaképpen vettem párat, de azok hogy-hogy nem, mind jók voltak :B
Ezért vadászok legalább pár olyanra, ami biztosan nem jól működik és akár pénzt (és/vagy eredeti Hard Disk Sentinel Pro programot is) adok érte szívesen, ez is hozzájárul a program fejlődéséhez.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4970) havri1 válasza hdsentinel (#4969) üzenetére


havri1
félisten

Mindjárt rendelek egyet :DDD

havri

(#4971) rostiron válasza hdsentinel (#4965) üzenetére


rostiron
őstag

Köszönöm a kielégítő választ. :R :R :R

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#4972) Dr. Romano válasza hdsentinel (#4964) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Szia!

Ingyen felajánlom neked az egyik kamu drive-omat ha ezzel hozzájárulok a program fejlődéséhez. Csak írd priviben a címet ahová küldhetem. :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#4973) hdsentinel válasza Dr. Romano (#4972) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Nagyon köszönöm a felajánlást, borzasztó kíváncsi vagyok a működésére :R

(küldtem privit)

:R :R

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4974) hdsentinel válasza hdsentinel (#4973) üzenetére


hdsentinel
őstag

Megjött a pendrive (hálás köszönet érte :R :R kamu pendrive-nak ritkán örül így az ember :DD ), sikerült is az első teszteket lefuttatni, durva....
Meg is beszéltük, hogy az eredményeket itt is közzéteszem, másnak is segíthet kamu (de legalábbis) gyanús pendrive működésének kivizsgáláshoz, ez jön a köv. hozzászólásban.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4975) hdsentinel


hdsentinel
őstag

Hogyan ismerhető fel a kamu pendrive?

A 16 GB-os pendrive kivizsgálása után az eredmény: egészen pontosan a 20648377 szektor használható a pendrive-on, azaz 20648376 x 512 = 10571968512 bájt. Persze ebből lejön a partíciós tábla, boot rekord, FAT/MFT fájlrendszertől függően stb.... tehát valóban nagyjából 10 GB használható.

A "kamu" rész pontosan úgy működik, ahogy gondoltam:

1) ez a felület "végén" található, azaz a pendrive első 20648377 szektora használható, írható és vissza is olvasható
2) ezek a kamu szektorok is írhatóak és olvashatóak, azaz nem jelez hibát az eszköz elérésük esetén (ezért sem volt gond a teszt során, nem világított ez a rész vörösen)
3) ezek a kamu szektorok egy (minimális!) ideig úgy tűnik, tárolják a beírt adatot, ilyen cache-szerű mechanizmus segítségével (szintén ezért nem volt gond az általad használt adatterület-felfrissítés teszt során, nem világított ez a rész vörösen).
4) ezek a kamu szektorok más sebességgel érhetőek el, mint a többi. Itt én mondjuk azt vártam, hogy minimálisan gyorsabban, mint a jó terület (hiszen nincs valódi flash-be írás), ezzel szemben írni és olvasni is jóval lassabban lehet, mint a többi jó szektort.
Mondjuk "sebességről" nem érdemes beszélni, legjobb esetben is 12 MB/sec körüli olvasási értéket lehetett mérni....

Hogyan teszteltem, hogyan derült ki, hogy kamu a pendrive?

1) Hard Disk Sentinel-ben a Lemez menü -> Felület teszt -> Írásteszt kiválasztása. A megjelenő ablakban a teszt indítása előtt Beállítások fül. Itt: a Szektor sorrend részben "Fordított irányú szekvenciális teszt" megjelölése, és az alapban bejelölt "Szekvenciális teszt" tiltása. Továbbá az Írás minta részben "Szektor sorszámok" kiválasztása.

2) a teszt így a pendrive végéről halad előre, minden szektorba az adott sorszámot beírva.
A zöld blokkokra (melyeken a teszt lefutott) ellenőrizhető, hogy mit írt oda a program, pl.

Ám ha kicsit hagyjuk futni ezt a tesztet és pár perc múlva ismét megnézzük UGYANAZT a szektort:

máris látható, hogy a szektor üres, tartalma elveszett.

Amivel még ellenőrizhető, hogy valami nem stimmel - és hogy hol, ha megnézzük az átviteli sebesség grafikont, például ennek az írástesztnek a végén:

De már egy sima Lemez menü -> Felület teszt -> Olvasás teszt is mutatja a különbséget:

Arról nem is beszélve, hogy az eszköznek semmilyen "neve", azonosítója nincs. A Hard Disk Sentinel is ? néven mutatja a csatlakoztatott eszközök között, ha ilyet lát az ember, már gyanús....

Ami durva, hogy persze feltételezik, hogy a felhasználók úgysem pakolják tele egy ideig - utána meg már mindegy, úgy is megy a kukába.

Tervezek olyan tesztet, amivel (a fentieken túl, még gyorsabban) ellenőrizhető a működés és kiszúrható, ha kamu pendrive-ról / memóriakártyáról van szó.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4976) Mezga Aladár válasza hdsentinel (#4975) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

:R :R :R

Ez értékes volt.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#4977) liksoft válasza hdsentinel (#4975) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Nem létezik, hogy a kapacitás valós, de a flash tároló hibás? Tudjuk, nem egy blokk van benne, hanem tokozáson és chip-en belül is több szegmens található. Ha a 10GB fölött található szegmensek szivárgása nagy, szerintem okozhat ilyen jelenséget.
Szerintem akár gyári hibás cucc is lehet, "kerülő" úton terjesztve. Vagyis a selejtet is valaki el próbálta sózni, hiszen "talált pénz".

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#4978) Chieftec


Chieftec
őstag

Sziasztok!

Nekem egy érdekes problémám lenne. Adott egy Asus Ultrabook, TOSHIBA MQ01ABD050 (Y2JKCRN8T) HDD-vel. Megfigyeltem, hogy a merevlemez 0%-os kihasználtság mellett is folyamatosan zörög, még a BIOS-ban is. Olyan mintha egyfolytában dolgozna, menne a fej. Ezt újkora óta csinálja, de nem foglalkoztam vele, mert a kondíció 100%-os volt. Most 2 év után lett 8db gyenge szektorom és 95%. Végigmentem rajt teljes formázással, szerencsére több nem jött elő. A zaj, viszont azóta is megvan, állandóan darál valamit a lemez. Nekem volt idáig 30-40db HDD-m többféle méretben és sebességgel de ilyet még nem láttam.
Esetleg ötlet valakinek?

Köszönöm előre is.

[ Szerkesztve ]

(#4979) jozsef8


jozsef8
aktív tag

Üdv!
Lenne egy kis gondom az SSD-mel. HD sentinel elég furcsának írja a kondícióját, és a teljesítmény is. A HD sentinel az SSD meghajtókat jól kezeli? A többi ami volt nekem, corsair, és másik samsung, egyiknek se csökkent se a kondíciója, se a teljesítménye. Pár hónapja vettem 10 év garanciával a Samsung 850 PRO 256 GB-os változatát. Egy ideig 100% volt a kondíciója és a teljesítménye is. A Samsung magican program kiválónak írja. De nekem ez akkor se tetszik. Amikor mondjuk befagy a gép, (ritkán fordul elő) újraindítom, és rögtön 1%-ot esik a teljesítménye. Ilyenkor mi lehet a gond? Linkelek képeket is:
kép1
kép2
kép3

Köszi!

(#4980) M107 válasza jozsef8 (#4979) üzenetére


M107
addikt

:R

Táp kábel nem laza az ssdn ?
Többi HDD n lévő HDS értékek milyenek ? Főle a 199 és a 1,196,197, értékek
Sata kábel csere mivel :

199,Ultra ATA CRC Error Count,
egyre csak nő és nő, Windows eredeti 2006-os ACHI driver telepítése, ha nem az van fenn.

A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! - Addikt - vissza az őstag címet :) )

(#4981) jozsef8 válasza M107 (#4980) üzenetére


jozsef8
aktív tag

2006.06.21-es driver van rajta, szóval az nem gond. Lehet hogy a tuning miatt fagy le a gép, de akkor miért kéne csökkennie a kondíciónak? Eddig a többi SSD hardvereimnél egyiknél se csökket ha kifagyott a gép, sé restartoltam. A samunál pedig rögtön restart és -1% ezt csinálja.

(#4982) hdsentinel válasza liksoft (#4977) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia!

De igen, lehet, hogy "csak" hibás.
Bár furcsa, mivel új eszközről van szó, tehát nem a használattól és/vagy az eszköz korára való tekintettel ment tönkre.

Illetve ha 1-2 ilyen példányról lenne szó, még azt is mondhatnánk, hogy megesik. De úgy látszik, a jelenség kezd tömegessé válni.

Igen, ez a valószínűbb, hogy a selejtet is megpróbálják nyomott áron eladni.
Sokan, amíg a pendrive nincs teljesen (de legalább 10-11 GB adattal) megtöltve, észre sem veszik, normál felhasználás mellett (dokumentumok, képek, stb... pakolsa) ez lehet, hogy akár hónapok, évek múlva történik csak meg.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4983) hdsentinel válasza Chieftec (#4978) üzenetére


hdsentinel
őstag

1 TB-os Toshiba-val (MQ01ABD100) volt hasonló: a merevlemez bekapcsolás után rögtön nekilát egy belső öntesztnek, ami akár hosszabb ideig is fut.
Ez mondjuk folyamatosan működő asztali géphez volt csatlakoztatva, ezért 1x lefut, majd utána csend - más esetben viszont mindig újra és újra indulhat.

Én azt tapasztaltam, hogy a Hard Disk Sentinel-ben a Lemez menü -> Fejlett Energiagazdálkodás funkciót használva és a csúszkát levéve 0 (alapértelmezett) vagy még inkább 1 (kiegyensúlyozott fogyasztási szint) ill. 128 (minimális fogyasztási szint) értékre befolyásolja ezt a működést: a merevlemez nem dolgozik a háttérben.
Ehhez persze a merevlemez-vezérlőnek (chipset driver-nek) is támogatnia kell ezt a funkciót, de érdemes megpróbálni.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4984) hdsentinel válasza jozsef8 (#4979) üzenetére


hdsentinel
őstag

> Lenne egy kis gondom az SSD-mel. HD sentinel elég furcsának írja a kondícióját, és a teljesítmény is.

Felismeri az esetleges problémákat, hibás működést, normál használat következtében fellépő elhasználódást.
Ebben semmi furcsa nincs.

> A HD sentinel az SSD meghajtókat jól kezeli?

Igen, természetesen. Közel 2000 SSD-t kezel jelenleg is, melyek száma folyamatosan növekszik.

> Amikor mondjuk befagy a gép, (ritkán fordul elő) újraindítom, és rögtön
> 1%-ot esik a teljesítménye. Ilyenkor mi lehet a gond?

Az, hogy folyamatosan adatátviteli hibák történnek. Ezt jól működő rendszerben a meghajtó meg sem érzi, legrosszabb esetben csökken a teljesítménye, általában nem túl nagy mértékben. Pontosan ezt látod a Teljesítmény % folyamatos csökkenésében, ami mindig ilyenkor (azaz az adatátviteli hibáknál) történik.
Sajnos a rendszerrel van valami gond, instabilitás, ami miatt még be is fagy ilyenkor.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4985) hdsentinel válasza jozsef8 (#4981) üzenetére


hdsentinel
őstag

2006-os driver az új SSD-hez?
Biztos, hogy nincs azzal gond?
2006-ban nem feltétlenül támogatták a driver-ek az SSD specifikus működést, időzítést, TRIM-et, stb...
(bár utóbbi most úgy tűnik működik).

> Lehet hogy a tuning miatt fagy

IGEN!!

Pontosan erről, és az adatátviteli hibákról szól részletesen:
Hard disk case: communication errors

> de akkor miért kéne csökkennie a kondíciónak

Mert az SSD az írás miatt folyamatosan elhasználódik, a memóriacellák általános állapota lassan, de folyamatosan romlik.

SSD használata esetén teljesen normális jelenség, hogy az állapot lassan, de biztosan, folyamatosan csökken. Az SSD-ben (pontosabban a flash alapú tárolóban) használt memóriacellák csak korlátozott mennyiségű írási ciklust képesek elviselni. Így minden írási művelet folyamatosan "rontja" az állapotot.

A beépített wear-leveling funkció ezt a lehetőségekhez képest csökkenti és az élettartamot amennyire lehet, kitolja, de az állapot romlása nem akadályozható meg.

Ezért normális használat esetén, ha más jellegű probléma nem található, a Hard Disk Sentinel jelzi a
csökkenő kondíciót és hivatkozik az állapotot általánosságban meghatározó értékre.
Ezt a S.M.A.R.T. oldalon ellenőrizheted, látható a "99" a hivatkozott attribútumnál.

> Eddig a többi SSD hardvereimnél egyiknél se csökket ha kifagyott a gép,
> sé restartoltam. A samunál pedig rögtön restart és -1% ezt csinálja.

Ez semmit nem jelent. Minden eszköz más és más: nem egyformán érzékenyek a környezeti hibákra, számítógép működésében általánosan jelentkező instabilitásra, amelynek nem OKA az SSD, csak szenved.
Ha a többinél nem csökkent, az inkább azok hiányossága, mivel azok nem jegyezték fel a működésben jelentkező problémákat. Inkább örülhetnél, hogy mivel ezek a hibák, problémák most már egyértelműen jelentkeznek, egyértelműen feljegyzésre kerülnek, és kiderült, hogy mi áll a háttérben, így lehet ellenük tenni.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4986) jozsef8 válasza hdsentinel (#4985) üzenetére


jozsef8
aktív tag

Nagyon köszönöm a részletes leírást, sokat segítettél! :R

(#4987) Impressa válasza hdsentinel (#4975) üzenetére


Impressa
őstag

Köszönjük a tesztet, igen hasznos, ha tesztelni szeretnék egy ilyen példányt. :R

Nem lennék meglepve, ha megbízható forrásból vett pendrive-jaim között lenne „hibás” esetleg. :))

Kávégépek szervizelése. :) Jura, Melitta, Saeco stb. 705077032

(#4988) Smells


Smells
tag

Helló!

Ezúton szeretném felhívni a figyelmet egy apró angol nyelvtani hibára, amit nemrég vettem észre.

Az Overview fülön a szöveges értékelésnél időnként olvasható a következő mondat:
"Based on the number of remapping operations, the health of the disk was decreased in different steps."

A félkövér rész helyett a "has" a helyes, illetve az is helyes, ha semmit nem írunk helyette.

Ha így hagyjuk a mondatot, a "was" szóval, akkor is értelmes, csak más a jelentése, így azt jelentené, hogy valaki csökkentette a lemez állapotát és nem azt, hogy "magától" csökkent.

Legalábbis ha az angolom eléggé stimmel, ha nem, akkor bocs. :)

Egyébként nagyon zsírkirály a progi, csipázom rendesen.

(#4989) Chieftec válasza hdsentinel (#4983) üzenetére


Chieftec
őstag

Ez durva, de az "1"-es beállítás tényleg megoldotta a problémát. :D Köszönöm. :)

(#4990) #02760448


#02760448
törölt tag

Üdv a következő problémám lett a képen látható és ez egyik napról a másikra, A vincseszter azóta is tökéletesen működik semmi probléma vele a HD sentinel összes tesztje lefutott rajta hiba nélkül több ellenőrző programot is lefuttattam rajta azok se mutatnak problémát valakinek valami ötlete hogy ez mitől lehet.

[ Szerkesztve ]

(#4991) #02760448


#02760448
törölt tag

:Y :W

[ Szerkesztve ]

(#4992) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Üdv!

41,8 GB a foglalt terület a 120 GB-os Intel SSD-n. Kizárólag a rendszer számára vettem, arról is működik, másra nincs használva.

A kérdésem a következő: Hogy lehet mégis, hogy 40 nap működési idő után 740 GB az írt adatmennyiség? (Ennyit számítanak a frissítések? :F )
Előre is köszönöm a választ!

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#4993) hdsentinel válasza Smells (#4988) üzenetére


hdsentinel
őstag

Thanks for your attention :R Yes, it will be corrected! :R

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4994) hdsentinel válasza #02760448 (#4990) üzenetére


hdsentinel
őstag

Általában nem szokott ilyet okozni, de a jelzett adatkapcsolati problémák nem megfelelő kábelekre (mind adat, mind tápkábel) ill. csatlakozásokra utalnak.
Ezek általában csak a teljesítményt csökkenthetik - de bizonyos esetekben (pl. ha nem megfelelő tápellátás is felmerül) nem megfelelő merevelemez-működéshez vezetnek, a merevlemez akár nekiállhat az elvileg hibátlan területet is hibásnak értékelni, azokat (mivel valójában nem hibásak) gyorsan áthelyezni és kizárni a további használatból. Ez akár rövid idő alatt (szinte észrevétlenül) is megtörténhet.

Érdemes lenne ellenőrizni a kábeleket, csatlakozásokat - és lehetőség szerint a merevlemezt egy teljesen más számítógéphez csatlakoztatva is lefuttatni a Hard Disk Sentinel tesztjeit. Így kiderülne, hogy ott is történik-e további romlás vagy sem - ami valóban a jelenlegi működési környezettel összefüggő problémára utal.

Természetesen ha nincs további hiba, azaz az esetleges javítás (pl. kábel-csere) után a számlálók tovább nem növekednek, nem változik a kondíció, akkor (mivel a problémák javításra kerülnek) a Hard Disk Senitnel-ben a hiba-számlálók nullázhatóak, így a kondíció is javul és a program csak az esetleges további új problémákat fogja mutatni.

(ui. megjött a riport is, küldtem e-mail-ben is választ. Ahogy látom, időközben további romlás volt - ha a működési környezet az oka, akkor erre lehet számítani).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4995) hdsentinel válasza flymi (#4992) üzenetére


hdsentinel
őstag

A rendszer normál használat során is folyamatosan ír, a frissítések pedig ezt különösen megdobják.
Nem is olyan sok a 740 GB, persze ez függ a telepített és futó alkalmazásoktól, virtuális memóriától, esetleges hibernálástól, stb...

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#4996) flymi válasza hdsentinel (#4995) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Köszöntem!
Tehát ez normális. Örülök. :R

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#4997) #02760448 válasza hdsentinel (#4994) üzenetére


#02760448
törölt tag

Köszönöm a gyors választ :R az adatkapcsolati problémák már régiek az megoldva :C akkor kábel baj volt, az aktuális probléma a kondíció gyors romlása :W .

[ Szerkesztve ]

(#4998) kabdzsi


kabdzsi
tag

Sziasztok!

Adott egy alig futott Western Digital Caviar Blue merevlemez, és már egy ideje lehet hallani ahogy dolgozik. Ez normális, vagy ebben az esetben mit lehetne tenni?

(#4999) TMontana88


TMontana88
csendes tag

Sziasztok!

Következő a helyzet: A kondíció leesett 95%-ra és kiírta a HDSentinel, hogy a merevlemez 1 alkalommal vizsgált meg gyanús adatszektorokat. A vizsgált terület hibátlannak minősült. És hogy van 8 gyenge szektor, amit áthelyezhet a későbbiek során.

Napló:
Current Pending Sector Count 0 -> 8
Reallocation Even Count 0 -> 1

Azóta eltelt 4 nap, a kondíció 99%, és Current Pending Sector Coung 8->0.
Tehát megvizsgálta azóta (vagyis gondolom történt arra a területre írás/olvasás, nem volt gond, mégse rosszak a szektorok szerencsére, így visszaállt 0-ra.

Ez mind tiszta sor. A kérdésem csupán annyi lenne, hogy a kondíció már sose lesz 100%-os, csak azért, mert volt egy áthelyezési kísérlet?

Köszönöm a választ.

[ Szerkesztve ]

(#5000) M107 válasza TMontana88 (#4999) üzenetére


M107
addikt

:R

A naplóból töröld ki, az beleírt dolgokat és restart, elméletileg ha rendben van vissza kell állni akkor 100/100 % ra.

A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! - Addikt - vissza az őstag címet :) )

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.