Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2101) Tirexi


Tirexi
addikt

THX az infókat srácok akkor lefuttatok pár tesztet aztán mondom az eredményt. :R

Amúgy ezt a hibát nem orvosolná a nem rég megjelent 1.5-ös firmware-je? :F
Csak félek neki állni nehogy ez kurja el mert akkor ugrik a gari...

(#2102) hdsentinel válasza Tirexi (#2101) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igazából az 1.5-ös FW-t nem próbáltuk (a tesztelt példány is 1.4-essel volt).

Nem hiszem, hogy a FW upgrade miatt ugrana a garancia, az azért elég durva lenne ....
Mostanában igencsak jellemző, hogy "félkész" firmware-el adják ki a gyártók a cuccokat aztán idővel lehet javítgatni ;)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2103) Tirexi válasza hdsentinel (#2102) üzenetére


Tirexi
addikt

Megvan az első teszt: [link]

Ez eddig elvileg jó. Na nézzük a következőt. :K

(#2104) hdsentinel válasza dudi (#2091) üzenetére


hdsentinel
őstag

Bocs, ez kimaradt:

Tervben van, de még nincs pontos időpont ;)
Itt PH!-n többen összeálltak és együtt vettek családi csomagot, így 1-1 gépre elég kedvező volt. Persze ha Te szeretnéd egyszerre több gépen használni, az más :B

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2105) Tirexi válasza Tirexi (#2103) üzenetére


Tirexi
addikt

Kész másik teszt is: [link]

Hát ezek nem találtak hibát... :F

(#2106) Kolondrum válasza Tirexi (#2105) üzenetére


Kolondrum
félisten

Nem kerek az fix. Én nem hagynám mert begolyóznék, amúgy megy ez így is.

Senti! Megy egy sima riport az új F/W miatt mindössze. Hibám hónapok óta nincs amúgy. Bízom benne, hogy az alaplapi és SSD F/W frissítés rendbe tette.

(#2107) hdsentinel válasza Tirexi (#2105) üzenetére


hdsentinel
őstag

Teljesen normális dolog: mivel a hibás rész nincs további használatban, nem érhető el semmilyen módon (teszttel sem) és semmi nem fog oda írni/olvasni.

Akkor lenne gond, ha a tesztek találtak volna (további) hibákat, mivel akkor nem lenne stabil az állapot.

A szöveges értékelés melletti "?" vagy a Hibás szektorok találhatóak a lemezen. Lehetséges-e garanciális csere? szekció ezt tárgyalja.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2108) hdsentinel válasza Tirexi (#2105) üzenetére


hdsentinel
őstag

Mivel most meggyőződtél róla, hogy az állapot stabil és a továbbiakban nem szeretnél értesítést ezekről a hibákról, a S.M.A.R:T. oldalon, az Eltolás oszlop használatával nullázhatod a hiba-számlálókat.
Konkrétan az 5 Reallocated Sectors Count attribútum sorában az Eltolás mezőben adj meg -2 -őt (a hibák számát negatív előjellel).
Hamarosan a szöveges értékelésből eltűnik a hiba és a kondíció is javul.

Ezután a program csak az esetlegesen előforduló újabb hibákra - vagy általánosan romló kondícióra (a memóriacellák elhasználódása miatt) fog figyelmeztetni.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2109) hdsentinel válasza Kolondrum (#2106) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igazából nekem is furcsa (a tesztelt Vertex4-nél nem volt ilyen, az 100%-os volt) teljesen új SSD-nél, de ahogy HDD-k esetén is, ez garanciális cserére nem jogosít, ahogy a program is írja.

Köszönöm a riportot! Igen, úgy tűnik - nem látni semmi problémát :C
(pont erről beszéltünk, mármint, hogy F/W frissítés kell, hogy tényleg gond nélkül menjen az SSD)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2110) dudi válasza hdsentinel (#2104) üzenetére


dudi
senior tag

igazából talán még több is kéne, mint 1 családi csomag, ezért kérdeztem :)
de akkor várok, hátha szerencsém lesz.

:r

Sounds like your fix is worse than your problem...

(#2111) Tirexi válasza hdsentinel (#2108) üzenetére


Tirexi
addikt

Na frissítettem 1.5-ös Firmware-re de a hiba megmaradt, viszont megcsináltam amit írtál így újra vissza állt 100%-ra a kondi.
Szólok ha esetleg tovább romlana a helyzet. :K

(#2112) natsuk


natsuk
csendes tag

Nekem egy Seagate 3500413AS vinyom van és már ez a második ugyanilyen, az előtte levő is befarsult rendesen. Amugy azt csinálja ha pl át akarok másolni X-ről Y meghajtóra megáll a másolás. Kiirja hogy nem olvasható és ledobja a vinyót. Van hogy ujra csatlakozik, de van hogy nekem kell az eszközkezelöben felismertetni ( hw változások keresése ). Szóval megy vissza a szervizbe. Kiidegel ez a sz*r vinyó már nagyon. Persze a kondició 95 %os. A HDD naplója az 5-ös , 197-es és 198-as attributummal van "tele". Egy kérdésem van a HDS oldalon meg itt is van egy cikk amiben írja a szerző hogy volt egy totálkár hdd amit a SMART tökéletesnek mutatott. Alatta meg egy képlet : 100 x (100 - 10x6) x (100 - 30) x (100 - 4x4) = 23,52 % Na ezt most hogy a "viharba" számoljam ki én is hogy megtudjam a valós kondíciót ?

(#2113) hdsentinel válasza natsuk (#2112) üzenetére


hdsentinel
őstag

A program súgójában a Mellékletek -> Kondíció számítás pont alatt található a számítás menete. Az említett példánál a szigorúbb ellenőrzési módszer volt használatban, ami a problémákat nagyobb súllyal veszi figyelembe, olyan helyzetben, ha semmilyen apró hiba sem megengedett.

Ha ilyen módon szeretnéd, hogy a program számítsa a kondíciót, akkor a Beállítások -> Fejlett opciók oldalon a Kondíció számításnál válaszd az Adat mező szigorúbb analízise opciót, ehhez nem kell külön számolgatni.

De mint mindig, a kondíció értéknél fontosabb lehet a teljes elemzés: Nem tökéletes a merevlemezem, mit lehet tenni?
(mivel adott esetben a merevlemez még nem jegyzett fel minden hibát és ezért a kondíció érték is változhat, ahogy folyamatosan kerülnek újabb hibák feljegyzésre).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2114) natsuk válasza hdsentinel (#2113) üzenetére


natsuk
csendes tag

Köszi a segítséget, amint végzett a felület teszt-el megnézem :)

(#2116) Kolondrum


Kolondrum
félisten

A HDS és az SSDLife írt adatmennyiségei miért térnek el? Elvben ugyan onnan olvassák ki nem? Vagy túl késő van. :Y

(#2117) hdsentinel válasza Kolondrum (#2116) üzenetére


hdsentinel
őstag

A HDSentinel kétféle adatmennyiséget mutat, mivel mindkettő hasznos lehet és igazából nehéz megmondani, melyik a pontosabb: az egyik a S.M.A.R.T. alapján, a másik a Teljesítmény fülön a Windows által írt adatmennyiség. A kettő nem feltétlen egyezik meg, mivel

- adott esetben (SF 1xxx vezérlő esetén) a S.M.A.R.T. csak adott mennyiség után frissül, ha előbb lekapcsolod a géped, a részeredmény "elvész"
- a S.M.A.R.T. érték független a rendszertől, azaz ha más op.rendszert is használsz, akkor az alatt mért mennyiség is beszámításra kerül, míg a másik érték értelemszerűen csak futó Windows alatt kerül számításra

A másik programot nem használom, fogalmam sincs, milyen értékeket vesz figyelembe és azokat honnan veszi, milyen sűrűn frissíti, stb... :))

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2118) Simivok


Simivok
senior tag

Hello!
Adott egy 3 éves Hitachi vinyó. End-to end error-t ír, 0% kondíció. Lehet szoftveresen javítani?

Galaxy S23 256GB Cream

(#2119) Kolondrum válasza hdsentinel (#2117) üzenetére


Kolondrum
félisten

Az az érdekes, hogy napok óta nem moccan 1.96Tb-ről a HDS, de látom a smartba, hogy 2003-nál jár.

Még valami! Ugye ha egy SSD nem 100%-os mert gyanús szektorjai vannak amik hibátlannak minősültek az ugyan olyan jó, de mégsem olyan mint az ami 100%os? Butaság letörölni és lefújozni a HDS-t mert nem 100-at ír ki és hinni más programnak ami 100-at mutat. Látok érdekes dolgokat, sok bosszantó dolgot. Te is úgy lehetsz mint én, csak úgy lehet helyt állni ha nem tudnak megfogni, mert ha sikerül te vagy a világ rossza....

[ Szerkesztve ]

(#2120) oncsi


oncsi
őstag

A 2TB-os WD Elements wincsi gari cseréje lezajlott. Már addig nézték, hogy a HS szerint is 0% -os lett.

Kicserélték, (gondolom nem volt más) egy új 3TB-os Elements-re (mondjuk a ház szerintem maradt, de doboz, meg talpak nélkül vittem, most uj dobozt is kapott.

Ez apróság (egyáltalán nem az) de most indulok venni egy komolyabb procit, meg RAM-okat. Vajon hová fogok menni, pedig pár ezerrel drágább mint ahol kinéztem :K :K

[ Szerkesztve ]

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#2121) spiky03


spiky03
veterán

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy szerintetek mitől van az, hogy egyszer csak kifagy a laptopom? Pl ha kivan kapcsolva a kijelző és akkor fagy ki vissza sem lehet kapcsolni. Csak úgy éled újra ha hidegen kilövöm majd vissza.
Amikor kifagy akkor a winyót jelző kis led sem villog.
51 foknál nem volt még melegebb sosem, meg most is úgy megy, hogy alá tettem 2 db 10 db-os dvd hengert. :)
ITT egy kép a Hard Disk Sentinel-es adatokról.
Szerintetek ezt gariban kicserélik, ha van még gari a laptopra? :)
Igaz ott írja, hogy ez még nem garanciális javítás, de akkor sem jó.

Thx :R

SuperHeRo - Eladó! Anthem MRX710 + extrák!

(#2122) liksoft válasza spiky03 (#2121) üzenetére


liksoft
nagyúr

Szia!

Szerintem ez a "visszatérés" nem HDD, hanem az OS energiagazdálkodásának lesz a hibája. Valahol nem kezel egy HW elemet korrekt módon. A megfelelő OS témában kérdezz utána, hogy a Te laptopod esetében más találkozott-e ilyennel?

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2123) hdsentinel válasza Kolondrum (#2119) üzenetére


hdsentinel
őstag

> Az az érdekes, hogy napok óta nem moccan 1.96Tb-ről a HDS, de látom a smartba,
> hogy 2003-nál jár

Szerintem ugyanazt látod: 2003 Gbyte / 1024 = 1.96 Tbyte.

Igen, egy _nem_ 100%-os drive (akár SSD, akár HDD) valóban nem annyira jó mint egy 100%-os :))

SSD-nél elég sűrűn okoz félreértést az, hogy a cellák elhasználódása miatt a kondíció normál használat esetén is folyamatosan és biztosan csökken. Ezt nem a HDSentinel számítja, maga az SSD (már amelyik) biztosít egy ilyen általános állapot-értéket, erre hivatkozik a program ha nincs más jellegű probléma.
Aki ezzel nincs tisztában vagy nem akarja tudomásul venni, annak nem igazán kellene SSD-t használni.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2124) hdsentinel válasza Simivok (#2118) üzenetére


hdsentinel
őstag

Sajnos nem javítható, valószínű a drive belső cache-ének hibájáról van szó.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2125) spiky03 válasza liksoft (#2122) üzenetére


spiky03
veterán

Köszi.
most raktam újra az egész rendszert, hogy hátha az a baja, hogy már több mint 1 éve nem volt újrahúzva.
Egy darabig nem is volt hiba, de nem rég ismét jelentkezett a fenti eset.
Akkor azt mondod, hogy nem winyó, hanem win7 hiba lesz?

:R

Akkor rákérdezek a másik fórumban is.

Jah még annyit, hogy egyszer olyankor ez a jelenség, amikor épp a tv-re volt rákötve és egy filmet néztünk.
Beakadt a film és tovább semmi, csak a hideg kikapcsolás segített.

[ Szerkesztve ]

SuperHeRo - Eladó! Anthem MRX710 + extrák!

(#2126) Hegasus


Hegasus
senior tag

Sziasztok!

Pont 4 éve vettem egy 750 Gb-os seagate merevlemezt, amit hordozható hdd-ként használtam, külön tokban, de nem egy drága fajtában. Lényeg az, hogy most úgy döntöttem, hogy beszerelem az asztali gépembe, és miután megnézettem a sentinellel, ez a kép fogadott:

azonnal lementettem minden adatot, és elvégeztem a felület tesztek közül az újrainicializálót, majd formáztam, és még mindig minden változatlan. Lehet, hogy a nem megfelelő hordozható toknak, a tápja, és az usb 2.0-as kábelja volt a nem megfelelő, mivel nem emlékszem rá hogy leejtettem volna valaha is.

Kérdésem az lenne, hogy lehet-e valahogy javítani a kondícióján? A smart-ban a spin retry countnál, látok valami eltolást, az segítene ha feljebb/lejjebb venném? Vagy 67 nap működés után mehet is a szemétbe?

Jah és az asztali gépben vagy egy 1 éves 2 Tb-os merevlemez ami 100%-on van, tehát az asztali gépnek a tápja teljesen jó, és így is tovább fog romlani a kondíciója? Vagy ebben a jobb környezetben stabilizálódhat az állapota?

[ Szerkesztve ]

Work it harder, Make it better, Do it faster, Makes us stronger.

(#2127) Tirexi válasza Hegasus (#2126) üzenetére


Tirexi
addikt

Neked még mázlid volt mert előre jelezte a hibát a HDD Sentinel, nekem egyik napról a másikra el sem indult többet a Samsung 1TB F3-as winyóm és oda lett közel 800GB adatom. :)

Ha a kondíción lehetne javítani nem kellene soha új winyót venni szerintem.
Bár ki tudja nem-e létezik erre valami megoldás.

Sztem jobban jársz ha újat veszel. :K

(#2128) hdsentinel válasza Hegasus (#2126) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

A tesztek során az állapot stabilizálódik, ám mivel a merevlemez a teljes élettartam alatti összes hibát feljegyzi (ezeket látod a szöveges értékelésben és a S.M.A.R.T. oldalon) a hibák nem tűnnek el automatikusan, a kondíció nem javul (kivéve bizonyos eseteket, pl. gyenge szektorokat, de itt most nem erről van szó).

Most, hogy ellenőrizted az állapotot (feltételezve, hogy az újrainicializálás lefutott hiba nélkül) a merevlemez még használható lenne, de csak korlátozottan és mindenképpen jobb körülmények között, mivel az eddigi használat számos súlyos hibát okozott. Ilyenek pl. a felpörgési problémák (táp-ellátás gyengeség lehet a háttérben) és az adatátviteli hibák (kábelek/csatlakozók okozhattak gondot).

Valóban: az Eltolás mező pontosan arra való, hogy ilyenkor, azaz a tesztek lefutása után Te magad "nullázhatod" az egyes hiba-számlálókat. Pl. a "Spin Retry Count" sorában ha -8 -at adsz meg, akkor a program ezeket, a korábban előforduló hibákat már nem veszi figyelembe és csak az esetleges új problémákról fog értesíteni. A másik felkiáltójellel megjelölt értéknél hasonló a helyzet, ott pedig -119-et kell megadni (a szöveges értékelésben látható hiba-mennyiség).

Ezzel Te magad javítod a kondíciót ha az állapot stabil és a korábbi hibaforrások megszűntek / javításra kerültek.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2129) Hegasus válasza hdsentinel (#2128) üzenetére


Hegasus
senior tag

Köszönöm szépen a gyors választ!

Igen, az az újrainicializálás lefutott hiba nélkül.
Akkor kipróbálom, hogy eltolom az értékeket, és figyelem, jelentkeznek-e újabbak belőlük, remélem az új helyén már jobban fogja érezni magát. :K

Work it harder, Make it better, Do it faster, Makes us stronger.

(#2130) InfiniteReality válasza Tirexi (#2127) üzenetére


InfiniteReality
őstag

Én is így jártam. Egyik napról a másikra ment el egy SCSI diszk. Adatmentő céggel sikerült visszahozni az adatokat (amit megjegyzem 100%-osan sikerült is nekik).
Egy szerverben volt, ami induláskor kék halált produkált, majd el sem indult, másik gépben a diszket nem lehetett írni(?!) annyira sem, hogy az adatokat csak úgy le lehessen másolni.

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#2131) Hegasus válasza InfiniteReality (#2130) üzenetére


Hegasus
senior tag

És csak kíváncsiságból (persze nem kell válaszolni ha nem akarsz), mennyibe került az adatok visszahozása?

Work it harder, Make it better, Do it faster, Makes us stronger.

(#2132) InfiniteReality válasza Hegasus (#2131) üzenetére


InfiniteReality
őstag

70. Nem az adatok mennyisége számít, hanem, hogy mennyire volt nekik "szívás" az adatok visszahozása.

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#2133) oncsi


oncsi
őstag

Üdv mindenkinek!

Szóval csak egy tipp:

WD Esential 2Tb (lentebb megtalálható pár kép) Garanciába vitelekor féltem, hogy a Smart értékek alapján még nem biztos a garanciális csere, és talán nem is cserélik. Készítettem képeket a folyamatosan roló kondícióról (egyszer 0-ra is leesett) de mentettem róla adatott és vissza "javult". A srác rendes volt, kérdezte mi a gondom vele. Én jöttem a Smart adattokkal, meg, hogy valóban többször is jelzett további kondició csökkenést. A gyerek mosolygott és csak annyit írt be, hogy telepítéskor leáll HDD hibára. ( modjuk ilyet éppen nem csinált, lévén ez egy külső winyó) Mondom, nem lesz az úgy jó! Mégis beirta A vállalási idő utolsó előtt nap kaptam egy E.mailt, hogy sajnálattal közöljük, hogy a jelzett hibát javítani nem tudjuk. csere indokolt. De sajnos nincs készleten WD 2TB Green. Igy megfelel e helyette egy WD 3TB Green wicsi. Hagytam magam rábeszélni :D . A készülék házát nem cserélték, az maradt, de a Wincsirő kiállítottak egy átvételtől számított 2 éves garipapirt. (már csak pár hónap volt az eredetiből, most megint 2 év)
És a garanciális hiba indoka mi volt?: Rendszer telepítésekor HDD hiba miatt kifagy. :DD

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#2134) InfiniteReality válasza oncsi (#2133) üzenetére


InfiniteReality
őstag

Rendesebb helyen "rásegítenek" a winchesterekre, ha valóban indokoltnak találják a cserét, annak ellenére, hogy mondjuk a SMART értékek nem annyira rosszak. Sajnos előfordulnak ilyen misztikus hibák. Én ezt a rásegítást - indokolt esetben - nem tartom visszaélésnek. Tényleg nincs értelme focizni jó/nemjó/dejó/denemjó se bolttal, se nagykerrel.
Mondjuk érdekes, hogy a gyártó (ha közvetlenül nála gariztatunk) nem szokott szívózni. Többnyire azonnal cserélnek (ha nincs olyan, akkor jobbra / nagyobbra) és ritkán adnak vissza javítottat. Legalábbis a Seagate-nél ez volt.
A Samsung winyókat nem a gyárba küldtük, hanem külföldi nagykerbe, de még ott is nagyságrendekkel jobb hozzáállást és segítőkészséget tapasztaltunk, mint a naaaagy hazai nagykereknél (pl HRP).
Ebben az országban tapasztalataim alapján az egyetlen normális nagyker talán az Ingram-Micro. Meg a Young BTS, bár az hálózatos cég:)

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#2135) Simivok


Simivok
senior tag

Hello!

Miért veszélyes a magas hőfok a merevlemezeknél? :)

Galaxy S23 256GB Cream

(#2136) Kolondrum válasza Simivok (#2135) üzenetére


Kolondrum
félisten

Amiért neked lenne a sütőbe.

(#2137) InfiniteReality válasza Simivok (#2135) üzenetére


InfiniteReality
őstag

A fém (de szinte minden anyag) tulajdonságai megváltoznak a hőmérsékletváltozás hatására. Pl a merevlemezben forgó fémtányér ha nagyon felmelegszik és emiatt megváltozik pl a mérete egy kicsit, azt bizonyos mértékig tudja kompenzálni az elektronika, utána már nem. Nagyobb az esélye a meghibásodásnak.
Erre találta ki az IBM annakidején az üvegből készült tányérokat, több-kevesebb sikert aratva ezzel. Annyira nem vált be mint gondolták, különben mindenki azt használná:)

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#2138) liksoft válasza InfiniteReality (#2137) üzenetére


liksoft
nagyúr

A lemez pont emiatt nem kritikus. Hiszen a fej alatt az összenyomott levegő hőmérséklete többszöröse lesz (akár 150 fok vagy több is), így a lemez hőterhelése ez lesz. A fej alatti hirtelen hőtágulás az ami a lemezről a mágneses réteget rossz tapadás esetén le tudja szakítani, a 30 vagy 70 fokos külső hőmérséklet kisebb szerepet játszik ebben. Viszont "fellágyul" a levegő, puhább lesz a légpárna, és ez gond (fej a felületbe beleverhet). A chip belsejében lévő magas hőmérsékleten elinduló erózió felgyorsul (atomok helycseréje - csak egy-egy, de ilyen vékony rétegek esetén rontja a szigetelést, vezetőképességet, stb...), változik a chip elektronikai tulajdonsága. A hőmozgás miatt szintén. A motort is megviseli, a fejmozgató tekercs ha túlmelegszik, a szigetelése kezd gőzölögni, stb....

Vagyis nem jó megsütni.

[ Szerkesztve ]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2139) InfiniteReality válasza liksoft (#2138) üzenetére


InfiniteReality
őstag

Úgylátom Te jobban vágod ezt a kérdést. Mindenesetre abban egyetértünk, hogy tényleg nemjó "megsütni".
Én HDD-t mindig az "éléről" hűtök, hogy ne csak az elektronika, de a winyó "teste" is hüljön kicsit. Ezért nem tartom túl hasznos eszköznek az elektroinkára szerelhető winyóhűtőket.
A legtöbb házban van hely elöl 8 centis ventillátornak, ha a winyó megfelelő helyen van és nem fordítva tesszük be a ventillátort, rögtön telibe is hűti.

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#2140) liksoft válasza InfiniteReality (#2139) üzenetére


liksoft
nagyúr

Igen, az úgy a profi! :C

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2141) iff


iff
senior tag

Sziasztok!

Olvastam itt a winchester melegedéséről. Nekem van egy Maxtor DiamondMax Plus 9 (még most is működik semmi baja) 120GB SATA/150 HDD. Nem mostani gyerek. :DD Új korába majdnem sikerült megsütnöm közel 75 C volt. Kapott egy nagyon jó hűtőt SL Titán

Ezzel a hűtővel Kb.: 28-35C volt a max hőmérséklete. (Függ a szoba hőmérsékletétől.)

Egyik ismerősöm egy Samsungra rakott hűtőt, márkáját nem tudom, de fémből volt, nem műanyag. A vinyó kb.: 65C levitte 45-50C-ra.

SSD-vel kapcsolatban Silikon Power ssd hőmérséklete rendben van?

A 60C telepítés után mérte. De alapból mindig 40C mutat. :F

[ Szerkesztve ]

..........""..........

(#2142) InfiniteReality válasza iff (#2141) üzenetére


InfiniteReality
őstag

Erről beszéltünk, hogy ez a fajta hűtés parasztvakítás. Azaz inkább kevésbé jó, mintha "éléről" hűtöd le a winchestert. Ugyanis ezzel a hűtési megoldással csak az elektronika kap némi levegőt, a HDD "teste" nem hül le tőle.
40 fokos akkor lehet az SSD-d, ha:

- A szoba hőmérséklete is 40 fok (de amúgy jól szellőző a gépházad és rendes légáramlás van benne)
- A gépházadban nem megfelelő a légáramlás, ezért a többi alkatrész melegétől az SSD is felmelegszik.

Véleményem szerint egy SSD-nél is túlzás a 40 fok, mivel nincs benne mozgó alkatrész, s a fogyasztása is maximum annyi mint egy memóriamodulnak. Persze vannak hűtött tuning ramok is.

A PC gépházak az esetek 90%-ában úgy vannak kialakítva hogy párezer forintból RENDES hűtést lehet bennük megvalósítani, csak ezzel sokan nem foglalkoznak.
Elöl a HDD elött a műanyag előlap mögött a legtöbb házban van hely egy 8 vagy 9 centis ventillátornak. Oda be kell tenni egyet, ami BEFELÉ fújja a friss levegőt. Az, hogy esetleg az előlapon úgy látszik, sehol nem tud bemenni a levegő, ne zavarjon. Az előlapok nagyrészének az ALJA ki van vágva, tehát ha elöl nincs is rács, van hol bemenjen a levegő.
A házból alapesetben a táp szokta a forró levegőt kifújni, ami önmagában helytelen megoldás, és ha nem segítünk rajta, könnyen a tápban lévő kondik kiszáradásához vezethet. Ezért a házak nagyrészében hátul kb a CPU magasságában van 1 vagy két szintén 8 vagy 9 centis ventinek hely kialakitva. Oda tegyünk be egyet vagy kettőt, ami KIFELÉ fújja a meleg levegőt. Ezzel segítünk a tápnak, valamint az elől befújt friss levegővel együtt folyamatos légáramot biztosítunk. Jónéhány fokot ez is számít még nagy melegben is.
Ha a ház oldallapján is van ventillátor, ami egy tölcséren keresztül a CPU-ra néz, az sokesetben szintén kifelé fúj. Szerintem fordítsuk meg, és fújjon ez is befelé. Pár fokkal jobb hűtése lesz így a processzornak, mivel kap friss levegőt, hátul pedig úgyis kifújatjuk a meleget.

Hozzátenném még, ha kicsi a házunk a két oldallap levétele is jelenthet pár fokot. Igaz, a gép hangosabb (valamit valamiért). Nekem ugyan nagytorony házam van, de én is levett oldallapokkal használom. Annak ellenére, hogy a fenti hűtési megoldást alkalmazom, azért a gép melegebb ha ráteszem az oldallapokat.

Bocsi, hogy kicsit off, nem egészen HDD, hanem inkább komplett gép hűtés lett a témája az írásomnak :)

[ Szerkesztve ]

http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

(#2143) liksoft válasza InfiniteReality (#2142) üzenetére


liksoft
nagyúr

Azért jó az a hűtő, csak az előlapi venti jobb. Az oldallap leszedésével csak akkor javul a szellőzés, ha az összes előzőleg említett (de leginkább a HDD-é) beszerelésre került. Különben a "légcsatorna" vész el. Egyébként jó légcsatorna kialakításával (lyukak nyitása, zárása) sokszor a táp alá behelyezett egyetlen rásegítő venti is elég lehet, és nem is annyira zajos akkor.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2144) iff válasza InfiniteReality (#2142) üzenetére


iff
senior tag

Azt akartam írni, hogy winyó hűtők között is van szórás. Egyik jól hűt a másik kevésbé. Ennél a titán hűtőnél, nem csak az elektronika hűlt le, hanem a külseje is mivel megmértem ill. kézzel is érezhető volt, amikor rajta volt a hűtő majd hogy nem "hideg" volt.

Igazából az SSD-nél nem értem a 40C-ot, mert induláskor 40C és folyamatosan annyi, legalább is HD Sentinel szerint. Nem változik, ha a szoba hőmérséklete 23C akkor is 40C ha 30C most pl annyi, akkor is 40C.

SSD környékén nincs semmi hőforrás (winchester), felül a van elhelyezve mindentől távol.

[ Szerkesztve ]

..........""..........

(#2145) iff


iff
senior tag

Ami érdekes az SSD-nél a kondíció HD Sentinel:

Annyira nem zavar. A lényeg, hogy jól működjön. Lehet, hogy nem pontosak az értékek?

[ Szerkesztve ]

..........""..........

(#2146) liksoft válasza iff (#2144) üzenetére


liksoft
nagyúr

Igen, mert a 9-es Maxtor széria elektronikája nem az egész alját fedte a mechanikának. A lemezek alatti bordás öntvényt is hűtötte. Ilyen drive esetén ez a hűtő segíthet, de a gond, hogy a meleg levegő lassan távozik. Ezért jobb megoldás, hogy az előlapról a külső hűvösebb levegő rögtön a HDD-re "ömlik", és a processzor hűtése után a ház hátoldalán távozik. Ahogy ítram előzőleg, ehhez meg kell tervezni a házon belül a légcsatornát. Sajnos sokszor a gyári házat több helyen ki kell fúrni, máshol meg akár szigszalaggal lezárni gyári szellőzőket. Igen, sajnos a gyári sem minden esetben tuti.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#2147) hdsentinel válasza iff (#2144) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ez az SSD igazából nem tartalmaz hőmérő-szenzort, ezért ezek "kamu" értékek.
A legtöbb SSD egyáltalán nem ad magáról hőmérséklet-értéket, néhánynál a gyártók pedig ilyen fix számokat drótoztak be, hogy minden körülmények között ugyanolyan hőfokot mutassanak kifelé.

Természetesen írás/olvasás során az SSD hőmérséklete is változik (arról nem is beszélve, hogy a környezeti hőmérsékletet is követi valamelyest), így ha folyamatosan ugyanazt a hőfokot látjuk az SSD-nél, az több, mint gyanús ....

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2148) hdsentinel válasza iff (#2145) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igen, ez tényleg érdekes ...
Nem emlékszel, mit ír a szöveges értékelésben, mikor nem 100%-os?
Ezek szerint valami nem teljesen stabil, könnyen lehet, hogy pl. gyenge szektor(ok) jelenlétét érzékeli a program, ami egy idő után stabilizálódik.

Esetleg Riport -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek mindenképp hasznos lehet (akár több is, egy most, amikor 100%-os, illetve több, amikor az állapot változik). Így ellenőrizhető, mi okozza az ingadozást és mit lehetne tenni a helyzet javítására.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#2149) iff válasza hdsentinel (#2148) üzenetére


iff
senior tag

Ha jól emlékszem adatkapcsolási hibát írt, a vezeték cseréje megoldhatja a hibát, valami hasonlót írt ki. :B

A gép: alaplap: asus P8H61 MLX2, proci: i3 2105, SSD rendszer ill. +2 winchester, tápegység: Coolink MPT-5012P 500w.

SSD Life:

:F

..........""..........

(#2150) hdsentinel válasza iff (#2149) üzenetére


hdsentinel
őstag

Excellent = 66 %

Szuper ez a program :C :C :C
És miért ennyi? Megmondják?

Miért mutat más program más %-os kondíciót a merevlemezemre, mint a Hard Disk Sentinel?

Miért mutat más program más %-os kondíciót az SSD-mre, mint a Hard Disk Sentinel?

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.