Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) tildy válasza Nyugdíjas (#146) üzenetére


tildy
nagyúr

Vészesebbnek tűnt elsőre a 8ker közelsége miatt , mint amilyen valójában volt .

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#152) shev7 válasza tildy (#64) üzenetére


shev7
veterán

"Angliában olyan albérlet, amit otthon egymagam röhögve kifizettem volna, azt itt egy ember teljes havi bére."

De mig angliaban minimalberbol siman berelsz lakast, otthon ez nem tuti...

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#153) tildy válasza shev7 (#152) üzenetére


tildy
nagyúr

minimálbérből Angliában is max szobát bérelsz simán , lakást aligha. Mi most néztünk szét, havi 800-1000 font körül vannak a lakások , szobát már olcsóbban kapni, 500ért is.,

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#154) shev7 válasza tildy (#153) üzenetére


shev7
veterán

es otthon mit berelsz minimalberbol?

"800-1000 font körül vannak a lakások"
Lehet annal olcsobban is talalni, nem szar kornyeken, nem szar lakast.

500ért? Hova akartok koltozni? Victoria melle?

Battersea park, Chealse deli resze, Oval kornyeken siman vannak szobak 500 alatt. Es egyik sem rossz kornyek. (Ha double szobarol van szo. Single akad akar 350ert is)

[ Szerkesztve ]

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#155) tildy válasza shev7 (#154) üzenetére


tildy
nagyúr

Itthon egy 30 nmes garzont. Most keresunk uj alberletet Londonban, old street kornyeke, vagy manor house, es double room nem nagyon van 600 alatt. Ha tudsz, akkor privit dobj.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#156) shev7 válasza tildy (#155) üzenetére


shev7
veterán

eszakot nem ismerem, delen keresgeltunk mostanaban. 600 az rezsivel, vagy rezsi nelkul?

Bar meg rezsivel is sokallom egy szobaert. Manor House elegge kint van nem? 3-as 4-es zona?

Delen 2-3as zonaban 500ert bill inclusive mar nagyon jo double roomok vannak... Bar persze ha munka miatt akartok Manor House-ban lenni, akkor tok mindegy delen mennyiert van szoba :D

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#157) fordfairlane válasza stangli (#16) üzenetére


fordfairlane
veterán

Mostanában figyelgetem a lekötött betétek kamatait, ez a 7% tényleg kiemelkedő.

x gon' give it to ya

(#158) tildy válasza shev7 (#156) üzenetére


tildy
nagyúr

2es, fel ora busszal a munkahelyem. Rezsivel 600 amugy, most kb havi 550ert berlunk.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#159) TazLeacher válasza tildy (#158) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Folyamatosan az volt a gond, hogy (itthon) mindek lakás, mert mi van, ha másik városban kapsz munkát. Ha Budapesten veszel lakást, akkor az ország kb. 80%-ába eljutsz 2,5 óra alatt... :D

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#160) shev7 válasza TazLeacher (#159) üzenetére


shev7
veterán

te is felreolvastad mint en :D

2es az a zona.

A tavolsag a munkahelytol fel ora :)

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#161) TazLeacher válasza shev7 (#160) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

Hopp! :B

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#162) tildy válasza shev7 (#160) üzenetére


tildy
nagyúr

Mobilrol irtam, probaltam redukalni a szovegbevitelt. 2es zona, munkahely meg fel ora.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#163) shev7 válasza tildy (#162) üzenetére


shev7
veterán

ezt mondtam en is :D

''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

(#164) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Egyébként érdekes írás. Elolvastam, és úgy döntöttem, a saját lakás jobb. :DD

x gon' give it to ya

(#165) Ivan15 válasza fordfairlane (#164) üzenetére


Ivan15
senior tag

persze hogy jobb a sajat lakas.
De milyen aron? Hitelböl?= 25 ev koplalasert? -ami a teljes elet egy jelentös reszet el fogja vinni amit nem ad vissza senki. 12*pl 50e= 600e Ft evente többletkiadas. Ennyiböl minden evben el lehet menni nyaralni -illetve lemondani a nyaralasrol 25 evig. Kinek mi eri meg.

(#166) lajafix


lajafix
addikt

a cikk számításának hibája, hogy hülyének nézi hosszú távon az ingatlan kiadóját. Senki nem köt 20 évre bérbeadási szerződést egy 10 milliós lakásra havi 50 ezerért.

ha már a fejlett pénzügyi kultúra lett említve, vegyük a fejlett pü kultúrájú nyugatot, ahol az a mondás, hogy egy ingatlannak 7 évente kb ki kell termelnie a bekerülési értékét. így a havidíj már 120 ezer, nem 50. És könnyen belátható, hogy ha sokan állnak át a lakásbérleti életmódra, akkor a díjak növekedni fognak...

Rock'n Roll

(#168) Magnum_


Magnum_
nagyúr

azonnali költözéssel albérletet keresek olcsón Bp-en :U

I humbly and respectfully decline™

(#169) lajafix válasza Kalandor (#167) üzenetére


lajafix
addikt

miért, nem a fejlett pénzügyi kultúra felé akarunk tartani? :)

Amire felhívtam a figyelmet az az, hogy a cikkben említett számítás elvi hibás: 20 évig nem valószínű, hogy ilyen bérleti díjak maradjanak, s megadtam hogy merrefele várható és milyen mértékig változás.

S ahogy elnézem te is azt mondod hogy kevés pénzért nincs értelmes kiadó albérlet.

A cikk mézesmadzagot próbál elhúzni az érintettek orra előtt, ilyet legutóbb a devhitelek térnyerésekor láttunk.

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#170) dabadab válasza lajafix (#169) üzenetére


dabadab
titán

"a cikkben említett számítás elvi hibás"

Talan valamivel jobb megfogalmazas lenne az, hogy elvi hibaktol nyuzsog :)

szerk: viszont a cimet kijavitottam, ez egy szo

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#171) lajafix válasza dabadab (#170) üzenetére


lajafix
addikt

na igen lehet tovább boncolgatni, pl mennyire valós az, hogy a lakás kiadó 50K bevételből 17Kt felújításra költ? 33%ot? 0.

Rock'n Roll

(#172) dabadab válasza lajafix (#171) üzenetére


dabadab
titán

Vagy hogy a "realertek" es "nominalertek" fogalmakat miert nem ismeri a szerzo :)

DRM is theft

(#173) lajafix válasza dabadab (#172) üzenetére


lajafix
addikt

fizikus doktor, s a nyugdíjas éveiben akarja továbbadni hallatlan pénzügyi tapasztalatát, ami persze gazdasági tanulmányokon nem alapul. ..

Rock'n Roll

(#174) Ivan15 válasza lajafix (#166) üzenetére


Ivan15
senior tag

"nyugatot, ahol az a mondás, hogy egy ingatlannak 7 évente kb ki kell termelnie a bekerülési értékét. "
ezt a mondast meg sehol sem lattam :) -magyar közgazkönyvet kiveve, de az reg volt :DDD

A gyakorlatban kb 15 ev alatt hozzak vissza az atlagos lakasok az arukat ha vegig ki vannak adva berbe. Akar Mo-n (bocs Budapesten) akar Nyugatabbra

Konkret müncheni pelda: egy most is hirdetett atlag kisebb lakasnal konkret 113.000€ bekerülesi erteknel a realizalhato berleti bevetel 450€/ho lesz
Ezzel a berleti dijjal ez kb 15 ev alatt hozza majd vissza az arat.

========
Magyar pelda szinten konkret 15.000.000 Ft os bekerülesi ertek, Bp-en elvarhato berleti dij max. 95.000 Ft/ho
Ezzel kb 14 ev alatt hozza vissza majd az arat
========

Szoval inkabb 15 ev az a 7 :)

Mas, de kapcsolodik ide: sokan irtak, hogy a lakasok erteknövekedesevel szamolnak hosszu tavon, pedig nyugatabbra is a lakasokat ertekallo es nem erteknövelö befekteteskent tartjak szamon (mint az aranyat is). Jo növekszik picit az erteke (eladhatosagi aruk az idöben), de ezt a növekedest a karbantartasok dijai hosszu tavon ugyis elviszik. Tehat hosszutavon ertekallo, (nem erteknövelö) befektetesek a lakasok.

Aki lakas erteknövekedesere szamol az nem Közep-Nyugat-Europaban vesz lakast hanem pl Romaniaban es egyeb tavolabbi varhatoan majd fejlödö egzotikus helyeken. A nagy ertekugrasok ideje Mo-n mar elmult, es a lakasok ara mar kb. 10 eve Bp. valtozatlan, mert az idöben folyamatosan felmerülö fenntartasi költsegek is megnöttek (igy az elvarhato haszon esetleges eladaskor is csökkent)

[ Szerkesztve ]

(#175) Dany007 válasza Ivan15 (#174) üzenetére


Dany007
veterán

Az, hogy 7 vagy 15 év nemtudom, de szerintem a fórumozó kollega arra gondolt, hogy ha most kiadod a lakást 450€-ért havonta, akkor nyilván ~ 20 év múlva (infláció meg egyéb miatt) az a 450€ jóval több lesz.
Visszatérve a magyar példára, ma egy átlag normális állapotban lévő lakás (1+ fél szobás) ~ 50.000 forintnál kezdődik. 20 évvel ezelőtt meg kb ennyi volt egy havi fizetés, sőt, még ennyi se! Az, hogy a reál értéke vagy vásárlóereje mennyit változott annak a pénznek, azt nem tudom. De tény, hogy a számítás, amit a kollega kritizált bizony csúnyán hibás! Pontosan ezért, mert vicc önmagában, hogy 20 évre előre leszámolja és felszorozza az jelenlegi albérlet árakat. Holott semmi nem garantálja, sőt szinte biztos hogy nem lesz 20 év múlva is 50 ezer egy 1,5-es albérlet.

(#176) Ivan15 válasza Dany007 (#175) üzenetére


Ivan15
senior tag

a cikk az hibas egyertelmü mert statikusan szamol nem jelenertekkel. Nem is ez a kerdes.

Bankok hivatkoznak arra, hogy a lakas jo befektetes mert növekszik az erteke. Es ez nem teljesen igaz, mert föleg csak ertekallo befektetes a lakas.
A felmerülö javitasi fenntartasi tranzakcios ktg-ek hosszutavon elviszik az erteknövekedest.
Legalabbis a lakasom erteke Bp-en finoman szolva nem növekedett az elmult 10 evben jelentösen ha figyelembe vesszük azt, hogy 10 ev alatt minden hogy megdragult :)

[ Szerkesztve ]

(#177) Dany007 válasza Ivan15 (#176) üzenetére


Dany007
veterán

Ez szerintem az aktuális piaci helyzettől is nagyban függ.
Az elmúlt pár évben a válság hatására az átlag lakás árak eléggé lementek. Viszont a luxuslakások / házak tartják az értéküket.
Na meg persze nem mind1, hogy panel vagy újépítésű tégla lakás. Most nagyon nyomatják (legalábbis erre mifelénk Veszprém) az újépítésüeket. Ezért a panel ára mocskosul lement. Nyilván nem véletlenül. De ha a jövőre gondolunk egy most újépítésű rendes szigetelésű tégla lakás sokkal jobban tartja az értékét, mint bármelyik panel.
Aztán aki most panelban lakik és költözésre adja a fejét, inkább megfizeti a drágább vételárat egy jó tégláért, mivel a rezsiben jócskán megtérül ez majd később. Sőt, itt nálunk a 40-50 éves téglalakások jóval (milliókkal) többe kerülnek, mint a - u.a. négyzetméteres - ~ 20-30 éves panel lakások!
Azon lepődtem meg, amikor Tildy mesélte, hogy arra feléjük 4-5 millióért mennek a családi házak. Na felénk ennyiért csak a cigány putriban van ház eladó.
Szóval az igaz, hogy többnyire inkább értékálló befektetés, de sok összetevőtől függ, könnyen lehet akár értéknövelő is.

Ja, meg persze amortizációja mindennek van. De ahogy tapasztaltam ez nagyban függ az adott épület minőségétől. Tipikus példa a panel vs tégla lakás fűtése, ami sokszor duplája is lehet. Vagy például a hőszigetelés, nyílászárók. Esetleg beépített bútorok stb. Ha ezek rendesen megvannak csinálva, akkor jóval kevesebb ráfordítást igényel a karbantartás, főleg ha igényes is a lakó.

[ Szerkesztve ]

(#178) lajafix válasza Ivan15 (#174) üzenetére


lajafix
addikt

nekem a 7 év rémlett de lehet hogy az irodapiacról, de elfogadok 13 évet is. :) 10 millió 13 évre az annyi mint havi 64.000, 30%kal több mint az 50ezer.

szvsz a 113 K€ müncheni lakás inkább lesz 800€ havonta, mint 450...

'sokan irtak, hogy a lakasok erteknövekedesevel szamolnak hosszu tavon, pedig nyugatabbra is a lakasokat ertekallo es nem erteknövelö befekteteskent tartjak szamon'
azért egy 20 évre visszamenő müncheni ingatlanindexet megnéznék...

az arany nem értékálló, hanem válság idején értékmentő, látszik is az árán.

'Aki lakas erteknövekedesere szamol az nem Közep-Nyugat-Europaban vesz lakast '
Leginkább a saját lakásról van szó, s ha nem növekszik hosszútávon az értéke akkor mi bizony valamint nagyon eltolunk: gazdaságunk csak áll, nem fejlődik. Legalábbis én látok némi korelációt a gazdaság állapota és az ingatlanárak között.

'A nagy ertekugrasok ideje Mo-n mar elmult, es a lakasok ara mar kb. 10 eve Bp. valtozatlan'
10 éve volt az első ingatlanárugrás, majd utána az állami kamattám hitel lököt még egyet az árakon, most meg válság/csőd/stagnálás van. Szvsz ez nem támasztja alá azt hogy nem nőhet az ingatlanok ára. A fenntartási költség ugyanúgy jelen van a saját és a bérelt lakásnál is.

Rock'n Roll

(#179) Ivan15


Ivan15
senior tag

itt egy lehetöseg, hogy összehasonlitsa vki az alternativakat (berlet/ sajat lakas). Ez mar nem statikusan szamol, megmutatja, hogy hany ev utan kezd el a lakastulajdonos jobban jarni mint a berlö -a megadott adatok alapjan.
Tipp: jatekkeppen az € helyett forintokat, sajat jövedelmet, magyar lakashitel kondiciokat is be lehet irni -aztan mar szamolja is. Az excel 3. fülen diagrammon is mutatja az eredmenyt. A masodik fülön a reszletes tablazat

Egy excel dokumentum amit le kell tölteni -nyugi nem virusos- es mar lehet alternativakat, kondiciokat összehasonlitani.
Az excel itt tölthetö le
Ha vki nem ert vmit irjon

Jo elemzest

lajafix: a 113.000 € vetelaru müncheni lakas ekvivalens kb egy 15 millios Budaival. Mindkettö Helyzettöl függöen kb 40-max 70m2 nagy/kicsi. A 450€ realis berleti dij esetleg+ rezsi ami 40€ max +100€ amit el lehet ezen felül meg kerni ha garazs is van a lakashoz

[ Szerkesztve ]

(#180) Ivan15 válasza lajafix (#178) üzenetére


Ivan15
senior tag

sajnos 20 evre visszamenö müncheni ingatlanindexel nem szolgalhatok :N de a topik temajaba vago egyik ilyen elemzes itt van
az elöbbi excel hivatkozas innen is elerhetö

(#181) Ivan15 válasza Ivan15 (#179) üzenetére


Ivan15
senior tag

Az Anlagezinssatz (%) emlitest erdemelhet = a berlö a lakas(nem)vasarlasabol megmaradt összes penzet befekteti, es az itt megadott atlaghozamot eri el a köv. 30 evben.

Ha alul "kein Vorteil" jelenik meg akkor a lakasvasarlo meg 30 ev mulva sem jar jobban. 30 evnel tovabb nem szamol a modell. Az altalam szamolt adatokkal 8% alternativ hozam felett a berlö nem lesz utolerve(tartosan jobban jar), alatta viszont igen. Hogy melyik evben mutatja az utolso elötti cella
Az utolso cellaban ellenörizhetö az eves lakashiteltörlesztö kb. annyinak kell lennie mint amennyit evente tenyleg a banknak fizettek.

A vita abban van jogosan, hogy a modell ugy szamol, hogy a berlö a különbseget mindig befekteti es az Anlagezinssatz cellaban megadott hozamot vegig eleri (atlaghozam 30 evre -amit ki garantalt...) meg aztan a berlö inkabb elkölti es nem befekteti a szitubol megtakaritott különbseget. Pl. vesz majd egy jobb autot vagy elmennek nyaralni a köv 30 evben vmikor

A rezsiköltsegeket, karbantartasi ktg-eket mindket alternativara term.azonosnak veszi

(#182) Ivan15 válasza lajafix (#178) üzenetére


Ivan15
senior tag

egy 50m2-es budai most itt a Prohardver Ingatlan rovataban hirdetett elado lakasnal egyebkent 15 ev jött ki megterülesi idönek a lentebbi modellben közeptavon feltetelezhetö kamatokkal.

Mas itt az ingatlan rovatban eppen hirdetett ingatlanokra szinten elvegezhetö ez: az ingatlan mint alternativa temaban

[ Szerkesztve ]

(#183) Ivan15 válasza lajafix (#178) üzenetére


Ivan15
senior tag

irtam korabban:
lajafix: a 113.000 € vetelaru müncheni lakas ekvivalens kb egy 15 millios Budaival. Mindkettö Helyzettöl függöen kb 40-max 70m2 nagy/kicsi. A 450€ realis berleti dij esetleg+ rezsi ami 40€ max +100€ amit el lehet ezen felül meg kerni ha garazs is van a lakashoz

a 70m2 tevesen került bele max 40m2 a fenti aron. A 450€ berleti dij ekkora meretig stimmel, ez a mostani berleti ar. Ha erdekelnek az arak akkor pl katt ide

(#184) lajafix válasza Ivan15 (#179) üzenetére


lajafix
addikt

rendes a lakás kiadója, hogy 21 éves megtérüléssel számol...

Rock'n Roll

(#185) lajafix válasza Ivan15 (#183) üzenetére


lajafix
addikt

na épp ez az hogy 80 ezerért is találtam 35 nm lakást ennyiért, tehát münchen ismeret nélkül ez nem info nekem, bár azt leszögzem hogy aki a 113K€ havi 445ért odaadja az igazán rendes ember :) .

Rock'n Roll

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.