Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#28) Dany007


Dany007
veterán

Elolvastam én is. Elsőre tényleg megrendítő a végkövetkeztetés. És a szokásos nagyot csodálkozok, elgondolkozok effektussal hat.
Aztán tovább gondolva eljutottam én is odáig, amit a többi fórumozó már leírt.
Így máris nem olyan egyértelmű a végkövetkeztetés.

Én alapvetően albérletellenes vagyok. Tehát kicsit elfogult, elismerem. Tildyvel szoktunk vitázni sokszor ezen :) Meggyőzni nem sikerült egyikőnket sem.

Viszont a sok beszélgetés kapcsán arra jutottam, hogy az albérlet, vagy saját lakás részletfizetése leginkább egyénfüggő. Egy személyre szabott döntés. Kinek épp mi felel meg a legjobban. Kinek az életstílusa, jövőképe az amelyikhez egyik vagy másik a legjobban illik. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya is. Lehetne sorolni. Viszont az már egyénfüggő, hogy 1-1 hátrány vagy előny ki számára jelent tényleges hátrányt vagy előnyt.

Szóval a cikkel kapcsolatban, 25-30-ért sehol nem kapsz értelmes albérletet. Magára valamit is adó ember olyat nem vesz ki, csak ha muszáj. Mi ~ egy éve gondolkodtunk az albérleten, mivel a lakásvásárlás nemigazán akart összejönni. És itt a környéken (Veszprém) 25-30-ért egy lepusztult garzont kapni. Elég sokat néztem a netet ezután, de ilyen összegekért csak olyan lakásokat adnak ki (legalábbis mifelénk), ahova nem költöznék be az igénytelenség a lepusztultság és a kis méret miatt.
Ahogy itt többen is mondták 45-50-től van már valamire való albérlet. Hát ez nálunk is igaz. 50 alatt nem találtam normális albérletet. Normális alatt 1+ fél szobás nem lepusztult lakást értek. 50 + rezsi természetesen. Szóval a 25-30-at felejtsük el, nem érdemes ezzel számolni.

A másik a banki kamat, amit már feljebb kitárgyaltak. Bennem is szöget ütött az a 11%. De jó is lenne. Szóval ezen a részen is bukik a dolog.

Nekünk végülis sikerült kifogni egy 45 + 7nm (erkély) -es lakást 11 milláért. A kölcsön felvétele tényleg sokba kerül, az a 500-600 ezer nagyjából pontos. 25 évre vettünk fel kölcsönt, havi 52 ezret kell fizetnünk. Ezen általában mindenki elhűl, hogy 25 év, meg 55 ezer. De pont most írtam le, hogy egy valamire való albérlet is havi 50+ rezsi. Szóval a poén, hogy nagyjából ugyanott vagyunk. A különbség, hogy az a pénz nem veszik el, ha 25 év múlva is, de a mi lakásunk lesz. Arról nembeszélve, hogy ez forint hitel, vagyis ha mindenigaz, euro ide vagy oda, 2035-ben is csak havi 52 ezret fogunk fizetni havonta (kaptunk egy teljes levezetést havi bontásban a következő 25 évre).
És, ami nem utolsó szempont a saját lakás mellett, hogy kedvünkre rendezhetjük be, olyannak amilyennek mi szeretnénk. Én például egy fal kibontásával kezdtem :) Nem tudom melyik főbérlő menne bele ilyenfajta átalakításba. A többit nem is sorolom.
Ráadásul ha valami gond lenne a kölcsön fizetésével, akkor még mindig van lehetőség adósságrendező hitelre, ami tudom, nem sokkal jobb, de 2 ismerősöm háza így menekült meg. Ez is lehetőség még ha csak végső is. Azonkívül ha már saját lakásról van szó, v.színű a család is nagyobb eséllyel nyújtana segítséget gond esetén, mintha csak egy albérlet a tét.

A következő érv ami számomra az albérlet ellen szól, az egy barátom esete. Ő ~ 20-25 éve albérletekben él / élt. Aztán adódott egy kis probléma az anyagi helyzetével. Az albit nem tudtad fizetni. Így most a testvérénél lakik. 42 éves, és se kutyája se macskája, se lakása se semmilyen nincsen. Vele pontosan az történt, amit a cikkben leírtak, 25 éven át fizetett az albérletért, és most 42 évesen nincs semmije. Voltaképp nincs hol laknia se. Pedig ennyi idő alatt már lehetett volna egy saját lakása.

Szóval ezek után, aki számára nem fontos az állandó mobilitás, annak csak kidobott pénz az albérlet. Én nem szeretek költözködni. Egy évet itt, két évet ott lakni stb... Ha már költöznék, akkor minimum külföldre. Hogy legyen is értelme.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.