Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) doc válasza rollair (#97) üzenetére


doc
nagyúr

" Úgy néz ki, hogy sehogy, jól látom?"

teljesen jol :K

" a reverse SSH tunnel még ennél is jobb és "elvisz" a Pi webserverére, majd ott -akár távolról is- elindítasz egy zenét, vagy böngészed a könyvtáradat?"

pontosan ahogy mondod
a gyakorlatban ez nalam ugy nez ki hogy belepek a VPS-emre ssh-val, majd onnan a Pi-re:

ssh user@localhost -p 2222

(mivel a VPS 2222-es portjara kotottem ra a Pi 22-es portjat, vagyis kozvetlenul oda tudok belepni ssh-n)

sot az is egyszeruen megoldhato hogy barhonnan a VPS megfelelo portjara ssh-zva mar a Pi jelentkezzen be, de ennyire nem akartam kirakni a netre szegeny malnat

(#102) PandaMonium válasza LazaCCC (#96) üzenetére


PandaMonium
őstag

Milyen kismillió parancsról beszélsz? apt-get install [csomagnév] vagy pacman -S [csomagnév] nekem nem tűnik túl bonyolultnak. Egyébként Linux-ra sok grafikus csomagkezelő van, pl. Synaptic amin ugyan úgy el lehet végezni a csomagok managelését és még tudni sem kell a parancsokat és a hozzájuk tartozó kapcsolókat. Egyébként a parancssoros programok 90%-a jól dokumentált Linux alatt, ezért nem kell guglizgatni, elég egy "man [parancsnév]" és megnyitja a program dokumentációját. A konfigurálásnak pedig a legtöbb esetben tényleg utána kell nézni, még szerencse, hogy Windows alatt nincs ilyen gond mert nincs is mit konfigurálni (vagy ha van akkor is általában jóval szegényesebben mint *nix alternatíváknál). :DDD

[ Szerkesztve ]

What I cannot create, I do not understand

(#103) dynamicrossh válasza LazaCCC (#96) üzenetére


dynamicrossh
tag

Van grafikus csomagkezelés ahol egy kattintás az egész meg van grafikus konfigolás is. Csak ha nem lennél ennyire buta tudnád hogy egy szerverre, főleg egy ilyen kis erőforrásúra nem szokás gui-t rakni mert egyrészről erőforrás pazarló, másrészről egy herélt csimpánz is feltelepíti ezeket nélküle is.

(#104) KaiotEch válasza dynamicrossh (#103) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Érdekes, Vásáry Andrét nem láttam még linuxot telepíteni :U

(#105) PandaMonium válasza KaiotEch (#104) üzenetére


PandaMonium
őstag

Ahogy valószínűleg Windows-ot sem. Nem kell ennyire túllihegni ezt a "linux a kockáknak való" témát, akinek egy marék döglött lepkétől több esze van az simán megtud oldani rajta mindent amire szüksége lehet. Ráadásul nem muszáj rögtön Arch-al kezdeni, ott egy kismillió disztró ami alapból grafikus felülettel (vagy legalább grafikus telepítővel/telepítő scriptel) érkezik, azokat is lehet használni. :U

Szerk.: Ja, jó, nem esett le a vicc. Kéne már egy kávé. :DDD

[ Szerkesztve ]

What I cannot create, I do not understand

(#106) hcl válasza PandaMonium (#105) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

"akinek egy marék döglött lepkétől több esze van az simán megtud oldani rajta mindent amire szüksége lehet"
Én most kattintottam egy usernél a "Run this Java applet?" ablakban az OK-ra. Elolvasta, nem értette, miért kérdez ilyet, amikor egy ilyen alkalmazást akart használni.
Ezeknek mindegy, milyen OS. Ismeretek, gondolkodás nélkül az ilyen dolgokat, mint akár egy telefon, nem lehet használni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#107) bimbiri válasza Ereshkigal (#69) üzenetére


bimbiri
tag

Bocsi a kicsit megkésett hozzászólásért, de csak most kerültem gép elé. Saját R.Pi-m 2db 2TB HDD-vel (WD green módosított lekapcsolási idővel és egy Toshiba akármi) induláskor 22W, normál működés közben (torrent miatt pörögnek a vinyók) 17W villamos teljesítményt vesz fel.

(#108) bimbiri


bimbiri
tag

A Win-Lin vitához csak annyit, mindig a feladathoz választunk eszközt. Szerintem nincs jó vagy rossz rendszer, csak az elvégezendő feladatra nem a legalkalmasabb. A rendszer használatának egyszerűsége vagy bonyolultsága csak részletkérdés, az tanulással elsajátítható. Amiben egyedül csak a lustaságunk akadályoz meg. Igaz, én (már) nem tudom csak tanítom. De azt látom, hogy az ifjú szakemberpalánták is idegenkednek a parancssor használatától. Kell 4-5 hónap amire hozzászoknak és megismerik a használatát. Pedig náluk adott a motiváció is. A csomagkezelők is tudnak meglepetést okozni. Különben is, aki nem forráskódból fordítva telepít, az csak mímeli a Linuxot!!!! :DD

(#109) Ereshkigal válasza bimbiri (#107) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Köszi. Nem késtél el semmivel. ;) Valami ilyesmit matekoztunk ki mi is, te pedig megerősítetted.

(#110) agent_k


agent_k
őstag

Nekem ez a felirattal streameles a furcsa vagy inkább hihetetlen. Nyilván bennem van a hiba, mert nem
tapasztaltam még eleget, de J1800-as megoldással, bármi fullra hajtotta a procit transkódolás során. Akadt, pufferelt, élvezhetlen volt TV-n is meg neten nézve is. J1900-zal ez megoldódott, de ez a Rasberry messze alatta marad ezeknek az alaplapoknak. Hogy lehet, hogy mégis on-the-fly tudja a filmre égetni a feliratot?

(#111) Layne


Layne
csendes tag

Mi a râk az a Raspberry Pi

(#112) buherton válasza agent_k (#110) üzenetére


buherton
őstag
LOGOUT blog

A DLNA nem video stream, ha erre gondolsz. És igen, ezt egy Raspberry Pi is röhögve elviszi. Sőt még a fHD-t is max 20%-os processzor load-dal, ahol inkább az USB kezelésre megy el, mint magára a DLNA kiszolgálásra. Ez nem HTPC.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#113) vjozsef


vjozsef
senior tag

Ha eluralkodik rajtam a paranoia, esetleg lehetne cloudos tárhelyre szinkronizálni a mentést (ehhez persze kell keresni olyat, ahol 100GB nagyságrendű adatot tárolhatok)

Vagy vmi otthoni felhoszolgaltatas, pl owncloud, es anyoshoz/rokonhoz eltenni egy masik raspit/cubie-t/stb hdd-vel ami bejelentkezik vpn-nel hozzad es...

-szinkronizalja a felhobe
vagy
-rsynckel atemeli

stb.

En ezt fogom tenni, SSDvel, raspival, blackbox lesz. :)

[ Szerkesztve ]

(#114) doc válasza vjozsef (#113) üzenetére


doc
nagyúr

havi 2 dollarert 100GB-t ad a Google, ennel a villanyszamla is tobb ha mashol csak ezert uzemeltetek egy servert...

(#115) vjozsef válasza doc (#114) üzenetére


vjozsef
senior tag

A paranoiat mint tenyezot kihagytad.

(#116) rollair válasza doc (#101) üzenetére


rollair
csendes tag

Rendben, köszönöm. Ez most adott egy nagy lökést és végül sikerült kijönnöm a zsákutcámból.
Mivel egyelőre nem akarok távolról beavatkozni otthon semmibe, így elég a monitorozás: ennek szellemében beszéltem a honlapomat hostoló cég tech gurujával is, aki azt javasolta, hogy a Pi-ről töltsem fel a honlapomra az adatokat, amiket ott meg akarok jeleníteni.

Erre a curl-t javasolta, amit nagyon egyszerű belőni -nekem Debian (Raspbian és Occidentalis) működik a RPi-n, ám egyelőre a desktop Ubuntun próbáltam csak ki. Az időzítést pedig crontab-bal csináltuk meg: aki nem ismerné, ez egy text fájl (előszedhető a >>crontab -e<< paranccsal), amiben 5 mezőn meg lehet adni az időzítést és a gyakoriságot (perc-óra-nap-hónap-hét napja alapon), utána pedig azt, hogy mit csináljon. Én eléggé kezdő vagyok, de semmi nehézséget nem okozott a használata.

(#117) doc válasza vjozsef (#115) üzenetére


doc
nagyúr

ha a "nagy testvertol valo felelem" az amit paranoia alatt ertunk, akkor igen, engem ez nem nagyon zavar, nalam a paranoia itt sima "adatvesztest" jelent :)

(#118) Szomj4s


Szomj4s
tag

Gratulálok én is a cikkhez, nagyon jó lett :)
Én is használom otthon folyamatosan a málnámat, amit ellát:
fileserver - 2 hdd
smb
torrentkliens, hozzá mobilon és laptopon transmission gui! (imádni fogod, ha kipróbálod!)
vpn
dinamikus dns frissítés
xbmc-t szolgál ki, amit nagyon ajánlok szintén! Felirat letöltés a felületen, a film elindulását követően, kicsit bonyolult volt belőni (nekem egy minix neo 5-ös van erre a célra otthon, de nagyon megéri!!! Ezt persze yatse-val irányítom mobilról, ami pedig a legkényelmesebb - persze ha hívnak telefonon, nehéz leállítani a filmet :D )

ha kérdés van, szívesen segítek bárkinek :)

(amúgy most tervezem egy microserver n40l vásárlását, úgy már kicsit nagyobb távlatok is nyílnak majd)

(#119) Zzenit


Zzenit
tag

Sziasztok!

A sambát, hogy lehet beállítani, hogy a rendszerrel induljon, nekem vhogy nem működik crontabbal.

Ha lenne egy VPN (Hamachiszerű) beállításleírás annak is nagyon örülnék.

A MediaTombot próbáltad?

Üdv:

Zzenit

Ha unod a MÁV-ot, egy alternatíva: www.oszkar.com

(#120) doc válasza Zzenit (#119) üzenetére


doc
nagyúr

a crontab masra valo

a Samba aut. inditas ott a cikkben, a 3. oldal aljan

MediaTombot meg regebben, a WD lejatszonal probaltam, mukodgetett is, Raspberryn meg nem probalkoztam vele

(#121) doc


doc
nagyúr

beizzitottam egy Google drive megoldast is, par mondatban ossze is foglaltam az "aprosagok" oldalon

(#122) PandaMonium válasza doc (#121) üzenetére


PandaMonium
őstag

Jó ötlet. Durva, hogy még mindig nincsen hivatalos Google Drive alkalmazás linuxra annak ellenére, hogy két és fél éve ígérgetik. Egyébként a "drive" -on még nem gondolkodtál el? Egy Google dolgozó készítette, sőt a Google nevén van copyright-olva (viszont nem hivatalos kliens). Hasonló módon működik mint a git: init, push, pull parancsokkal tudsz feltölteni vagy szinkronizálni fájlokat, egyedül a background sync hiányzik belőle de ahogy olvastam most is csak crontab-al használod a grive-ot. Jelenleg ez az a dolog ami legközelebb áll egy hivatalos klienshez.

What I cannot create, I do not understand

(#123) doc válasza PandaMonium (#122) üzenetére


doc
nagyúr

igen, az volt az elso amit kidobott a gugli :D

elso korben a Go fuggoseg miatt nem akartam nekiesni, es ez a push/pull sem igazan szimpatikus igy hirtelen, ki kene probalni rendesen mindenfele use case-ekkel, aztan vegul is elkepzelheto hogy az lesz grive helyett

(#124) doc válasza PandaMonium (#122) üzenetére


doc
nagyúr

kiprobaltam, nem vagyok lenyugozve...

Eloszor is brutalis meretu fuggoseget akar. A Go mar onmagaban is tobb mint 100MB :Y , ehhez kepest az hogy mercurial is kell neki mar aprosag.

A Go kornyezet meg a hasznalata szinten eleg gaz, de vegul is osszerakhato. A program maga is eleg gaz (pl. --help -re latszik hogy probal helpet adni, de hiaba, parameterek nelkui meghivva mar kiir egy normalis helpet)

szerintem meghagyom mindkettot, kulon konyvtarra, az egyik, mondjuk a grive csak letolteni fog (igy ott az is megmarad ami valahogyan torlodik), a drive meg megy szinkronizalasra

csak hogy tuti legyen :DDD

(#125) PandaMonium válasza doc (#124) üzenetére


PandaMonium
őstag

Én személy szerint nem próbáltam csak olvastam róla, gondoltam megkérdezem. De ezek szerint nem nagy durranás. Kár, jó lett volna egy normális Drive kliens ami megbízható forrásból van és nem béta. :(

What I cannot create, I do not understand

(#126) doc válasza PandaMonium (#125) üzenetére


doc
nagyúr

attol meg lehet hogy jol mukodik :) most beizzitom mindkettot, aztan kerdezz ra idovel hogy mik a tapasztalatok
csak a "korites", az borzalmas :(

(#127) doc


doc
nagyúr

na jo, elegem van, ez a 'drive' egy kalap... kecskebogyo
torolve, marad a grive

(#128) noorbertt


noorbertt
őstag

Nagyon tetszik a cikk! Igaz en Cubie vonalon csinalgatom ezt Debian alappal:)

En a kepeket owncloud segitsegevel szinkronba tartom ket laptopon. Bitonsagi mentesnek az egyik gepen beallitottam heti backuppot a Kepek mapparol /Meg ha mar alapon akkor a homet is mentem/ az a backup titkositva felkerul egy kulon particiora a Cubien es var a seggen...
Kesobbiekben olyat is szeretnek hogy ezek a biztonsagi mentesek /gep, kepek es telefon programok/ egy kulso vinyora keruljenek ami titkositva van.
Pl havonta felcsatolja maganak, majd atszinkronizalja hogy ne keljen ujrairni foloslegesen es ha minden kesz lecsatol.

Ezt hogy lenne erdemes veghez vinni szerintetek?

Fentebb olvastam biztonsagi megoldasokrol is kulso elereshez. Azokrol is irhatna valaki aki ert hozza:) Hogy erdemes internetre tenni a kicsiket hogy az biztonsagos legyen?...

Egy elsos hszbol pl ezek voltak javasolva:
- RADIUS kiszolgáló telepítése és behangolása, így "feltörhetetlen" lesz a hálózatod (legalábbis könnyebb lesz feltörni a szomszéd wifijét és téged békén hagynak)
- Samba kiszolgáló telepítése, központi felhasználóhitelesítéssel.
- Távoli elérés biztonságosabbá tétele VPN kiszolgáló telepítésével.

(#129) doc válasza noorbertt (#128) üzenetére


doc
nagyúr

az altalad leirt backupot (es meg rengeteg mast is) tudja a Time Machine (bar az csak Apple gepeken elerheto)

a 'kulso' elereshez az altalad felsoroltak nem alkalmasak onmagukban, elso korben valahogy latnod kell az eszkozt egy kulso IP-n keresztul (ha ez megvan, akkor johet akar a vpn vagy a megosztasok configuralasa)

(#130) noorbertt válasza doc (#129) üzenetére


noorbertt
őstag

Hol erdemes kezdeni a kulso elerest? Dynamic DNS szolgaltatasokkal? Ezek biztonsagosak?

(#131) doc válasza noorbertt (#130) üzenetére


doc
nagyúr

az elso kerdes hogy kapsz-e kulso IP-cimet a szolgaltatodtol (szerintem ezt kicsit lejjebb mar kitargyaltuk)

[ Szerkesztve ]

(#132) noorbertt válasza doc (#131) üzenetére


noorbertt
őstag

WAN IP Address van de mast nem talalok. Gondolom nem az kel?
Ebbe is bele kell asnom magam ugyfest

(#133) #19617792 válasza noorbertt (#132) üzenetére


#19617792
törölt tag

WAN IP address kell, ehhez kell rendelned egy dinamikus DNS-t, mint dyndns, no-ip vagy freedns, stb. bármelyik megteszi (mégjobb, ha valamelyikhez van a routeredben támogatás, de anélkül is megcsinálható, freedns egyszerű ilyen szempontból)
kell egy fix LAN IP a gépedhez, ezt megoldhatod routerből pl.
ezután kellenek a szolgáltatások, amiket használni akarsz a gépen, de alapvető eléréshez SSH Linux esetén. Windowsnál Remote Desktop cucli-mucli. beállítasz neki egy portot (SSH-nál mást, mint az alap 22, arra szeretnek a script kiddiek bekopogni, feleslegesen spamelve a tűzfal logot...), ezt a portot forwardolod a routeredben a korábban megadott fix LAN IP-re.
asszem nagyjából ennyi elég is az alap eléréshez.

[ Szerkesztve ]

(#134) noorbertt válasza #19617792 (#133) üzenetére


noorbertt
őstag

Regisztraltam a freedns nel, csinaltam egy subdomaint majd a routernel kiadtam egy portot az ssh-nak egy fix lan ip cimre.
Nincs routeren belul sablon ezeknek igy hogyan tovabb?

(#135) noorbertt válasza noorbertt (#134) üzenetére


noorbertt
őstag

oke, sikerult beallitani ddclient segitsegevel az elerest. Most mar megy az ssh.
Ha routerben lekapcsolom a port fowardingot akkor nem tudom elerni kivulrol a rendszert? Mert perpill abszolute nem erzem biztonsagosnak mig nem neztem utana a dolgoknak:)

(#136) PandaMonium válasza noorbertt (#135) üzenetére


PandaMonium
őstag

Teljesen biztonságos az SSH mivel a használata előtt be kell jelentkezni. Persze ha a root jelszavad az, hogy 123 akkor megfontolandó a dolog. :DDD

What I cannot create, I do not understand

(#137) noorbertt válasza PandaMonium (#136) üzenetére


noorbertt
őstag

perpillanat egy uj rendszer telepitese elott vagyok, csak meg erot kell vennem magamon:) es a mostani root jelszavat nem valtoztattam ami azonos az userevel:D /Ez egy teszt rendszer/
Mindenesetre lekapcsoltam a Port Forwarding opciot.
Addig biztonsagossatetel lesz a kovetkezo tanulmany

(#138) GÁgpstpn


GÁgpstpn
tag

Hát én az x86-os asztali gépre nem tudtam feltenni se az Arch-ot, se a Chakra-t, de nem baj mert megoldottam Windows Server 2008-al + 1-2 másik programmal. Lehet hogy windows, de azért jól működik minden. Már csak a calibre szerverrel kell csinálni valamit hogy rendszerinduláskor induljon és ne legyen parancssori ablak.

(#139) qsotre


qsotre
csendes tag

Sziasztok. Én is körülbelül hasonló dolgokra szeretnék befogni egy Banana PI-t csak szeretnék hozzá egy egyszerű igényes felületet.szerintetek az XBMC -t még tudná kezelni a kisgép ? :))

(#140) Blaise válasza qsotre (#139) üzenetére


Blaise
veterán

A Banana PI miben lesz jobb?

(#141) doc válasza qsotre (#139) üzenetére


doc
nagyúr

tekintve hogy rengetegen hasznaljak teljes megelegedessel az XBMC-t Raspberryn, nyilvan igen :)

Blaise:
a fontos kulonbseg hogy valamivel erosebb

(#142) Ereshkigal válasza doc (#141) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Egy Banán megvételén gondolkodom én is a Pi helyett.

Volt nálam egy darabig egy B+, dobtam rá én is Archot, és nagyjából végigzongorásztam, amiket te, illetve kiéltem még a linuxos hajlamaimat rajta. Nagyon lassúnak találtam a letöltést, az ftp kapcsolatot, aztán utánaolvasva kiderült, nem nálam a hiba, ennyit tud ez a hibrid (kókány) ethernet-usb vezérlő. Mondjuk pár nap után már megszoktam, de a transmissiont bizony át kellett konfigolni, mert több torrent egyszerre történő indításánál volt, hogy egy idő után megfagyott a rendszer (pingelni még tudtam, de egyébként se kép, se hang). A proci is kevés neki, általában az egekben van a procihasználat, ha teljes sávszélen fájlművelet van.

Az erősebb proci nem árt, és ha jól tudom, az usb sincs összeházasítva az ethernettel. De ami ennél is jobb, hogy van egy SATA rajta. Amitől félek, hogy nem tudom, milyen a támogatottsága OS téren. Te tudsz erről valamit, mennyire stabilak vajon a Banánra hegesztett disztribúciók?

[ Szerkesztve ]

(#143) Blaise válasza Ereshkigal (#142) üzenetére


Blaise
veterán

Az OS támogatás engem is érdekelne.

(#144) noorbertt válasza Ereshkigal (#142) üzenetére


noorbertt
őstag

Nem banan de esetleg cubietruck is erdekes lehet ha gondolod.

(#145) qsotre válasza doc (#141) üzenetére


qsotre
csendes tag

igen, de valószínűleg náluk csak az xbmc van telepítve az SD kártyára. Én viszont Arch ra szeretném telepíteni az XBMC -t :U

Blaise: ahogy írták fentebb némileg erősebb , illetve stabilabb a lap tápellátása. :)

[ Szerkesztve ]

(#147) doc válasza qsotre (#145) üzenetére


doc
nagyúr

es ki akadalyoz meg benne?
meg mindig nem ertem a problemadat...
pacman -S xbmc-rbp es fel van rakva

(#148) Ereshkigal válasza noorbertt (#144) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Igen, nézegettem már. Meg ott van még a cubox is, esetleg a hummingboard. Nagy a dilemma. :)

(#149) hstanley


hstanley
újonc

Sziasztok!

TeamSpeak 3 szervert tudnék futtatni a Raspberryn. Elvileg menne, mert mindegyik oprendszer, ami fut a málnán linux kernel, de több külföldi fórumon olvastam, hogy nem lehet futtatni rajta, ellenben találtam több videót is Debian Linuxon futó TS3 szerverről. Szóval remélem tudok segíteni, hogy eloszlassuk a kételyeket ekörül.
Köszönöm szépen!

üdv.: S.

(#150) Claude Leon válasza hstanley (#149) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Akkor alaposabban nézz utána. Nem nyílt forráskód, a binárisok pedig csak x86-hoz vannak.
Persze biztosan van mód málnán x86-ot szimulálni, de nem hiszem, hogy úgy abból a riscből elég erő maradna bármire, pláne, hogy az a szimuláció komplett rendszer kell legyen, mert nem a taszk i/o-ját szeretnéd helyben elemezgetni.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.