- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Viber: ingyen telefonálás a mobilodon
- Gurulunk, WAZE?!
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- MasterDeeJay: Legújabb beszerzésem: Sata to Sas adapter
- Lalikiraly: SÜNI energiaital.
- MasterDeeJay: H110-es lapban 10.gen Comet Lake működhet?
- hdanesz: Elektromos autózás - Hyundai Ioniq 28 kWh - 2018
Új hozzászólás Aktív témák
-
nutfile
aktív tag
milyen protokoll jöhet szóba? csak wifi? mennyit szánsz rá? akarod-e integrálni valamilyen rendszerbe?
rengeteg opció van, íme néhány.
z-wave: fibaro, aeotec, qubino (legdrágább eszközök)
zigbee: frient, develco
wifi: shelly (relé a konnektor mögé), gosundmivel wifis-eket nézegettél, én a helyedben a shelly relék felé tendálnék, ha van elég hely a szerelődobozban.
-
cyber86
őstag
Sziasztok. Melyik okos konnektort ajánlanátok ami aránylag jól tud mérni fogyasztást? Egyenlőre ezeket néztem ki. Tp-link tapo p110m, Tp-link tapo p110, Xiaomi mi smart plug 2.
-
Beni2360
félisten
Sziasztok. Adott egy a több közül okos konnektor ami klíma elé van bedugva. Második szezont üzemel és két napja reggel nem kapcsolt be az időzitő ezt jelezte is szöveges üzenetben. Mobiltól kapcsoltam be. De onnantól már nem mutat és mér semmi fogyasztást. Nem találok a beállításban semmi helyre állítási opciót. Smart Life appal vezérlem. Töröltem és újból párosítsam?Válaszokat előre is köszönöm.
Töröltem és újból párosítsam, most már müxik -
uvyp
csendes tag
Kapcsolódási pont van az egységen. Minél egyszerűbben szeretném megoldani mert nagyjából semmi időm nincs erre sajnos.
Sonoffról hallottam már, a Shellyről nem. Találtam egy ilyen szerkezetet, ami leírás alapján jó lenne nekem. Csak az nem világos, hogy ehez kell valami központi vezérlő vagy csak internet kell neki és egy app a telefonra..
[link] -
biga
őstag
Ez igy elmondas alapjan nem igazan okoz otthon kérdés, illetve az agyuval verébre lenne. Amit irsz, ahhoz igazabol elég lenne mondjuk egy egyszerü wifi-s érzékelö, mondjuk egy nyitasérzékelö, ami egyszerüen jelzi, hogy ha a garazsajto nyitva van. Ez esetben igazabol ranézel és mindig latod, hogy a garazsajto nyitva van-e vagy nem (sima allapotjelentésként). Az mar a hozza adott, vagy altalad létrehozott ("okos otthon") szoftvertöl fog függeni, hogy van-e olyan scenario, amikor mondjuk x perc nyitva maradas utan küldene egy e-mailt/ push-t.
Persze ettöl még, hogy tudod, hogy nyitva van, tavolrol nem fogod tudni bezarni, ehhez kellene még az ahhoz szükséges modul is, viszont ezzel az a gond, hogy ennek valahogy illeszkednie kellene a mostani garazskapu vezérlödhöz (ahhoz a dobozhoz, ami pl veszi a taviranyito jelét is). Ha van kapcsolodasi pont az egységhez, amire ra tudsz kötni egy sima relét (tehat mint ha egy sima kapcsoloval pluszban nyitni zarni akarnad), akkor ide ra tudsz kötni egy wifi-s relét, és azzal nyitod/zarod, a korabban emlitett érzékelövel meg ellenörzöd a statusz. Mindkettö esetében ajanlom esetleg a Shelly-ket, van egész jo sajat Cloud alkalmazasa, nem kell sajat rendszert épitened. Azt mondjuk nem tudom, hogy értesitést tud-e küldeni (én igazabol sajat rendszert hasznalok erre), de meg kell nézni. A Sonoff is csinal jo wifis cuccokat, amik megbizhatoan müködnek, de annak nem ismerem a sajat szoftverét (ugyancsak sajat megoldason belül hasznalok Sonoff-okat).
Nyilvan még ezer mas ilyen-olyan gyarto fog neked megoldast ajanlani, én most a kiprobalt, megbizhato, de megfizethetö gyartokat soroltam.Ennél egyszerübb (és dragabb), ha eleve valamilyen "okositott" garazsajto-nyitot szerelsz be, ami mindezt eleve tartalmazza.
-
uvyp
csendes tag
Sziasztok! Egy garázskaput szeretnék "felokosítani". Az lenne a lényeg, hogy telefonrol lehessen nyitni, zárni, de legfontosabb, hogy küldjön egy értesítést ha nyitva maradt. Jelenleg nyomógombbal és távirányítóval is működik csak nem tudjuk mikor marad nyitva
. Milyen eszközzel lehetne ezt a legegyszerűbben megoldani? Semmi okos eszköz nincs a házban jelenleg. A garázsban van vezetékes meg wifi net is.
-
zizi7229
tag
Köszi mindkettőtöknek, elég sok típust felsoroltatok, nézelődni fogok.
Alapvetően nem lenne gond a hálózat eldobása, bár ez gyakoriságfüggő. Nyilván mondjuk egy nyaralóba nem tennék ilyent.HA-val kapcsolatban: docker vagy virtuális gép?
-
biga
őstag
válasz
zizi7229 #181 üzenetére
Ha profi cuccokban gondolkozol (nem feltétlenül szükséges), akkor zwave. Atomstabilak, megbizhatoan teszik a dogukat. Viszont dragak. A legolcsobb a wifi lenne, de radiatortermosztat nem sok létezik, és amugy sem ajanlott tarsashazi környezetben (ez igaz szinte minde SHS adapterre, altalaban kerülendö a wifi tarsashazas környezetben, mert jellemzöen amugy is tulterheltek a csatornak).
Igy ahogy a kolléga is irta, a legjobb kompromisszum a zigbee. Ezek közül a Schneider, Danfoss kifejezetten jo minöségüek, cserébe zWave aurak. A Sonoff, MOES megfizethetö és tapasztalatom szerint megbizhatoak is. Az Aquara (Xiaomi) szerintem felejtôs, nem elég megbizhato, bar mondjuk a te esetedben - gondolom nem szempont, hogy akar hetekre/honapokra magara hagyod a hazat, igy végül is nem okozna gondot, ha néha eldobja a halozatot.
Ezeket mindet hasznalom több környezetben is, többet tavmenedzsmentben, ahol nemigen engedhetem meg magamnak, hogy ne legyen megbizhato (bar azért tavoli rendszerben ahol lehet zWave-et hasznalok, de van böven zigbee is...). -
zizi7229
tag
válasz
Diabolis #180 üzenetére
Sziasztok!
Kis panel lakásomban elérkezett a radiátor és ezzel együtt termosztát korszerűsítés ideje.
a terv HA-ba integrálni a leendő termosztátokat. Tud valaki esetleg kontkrét típust, esetleg preferált Wireless protokollt ajánlani? Ez lenne a HA "jelmezes főrpóbája" nálam, ha stabil akkor van még pár automatizálási ötletem ezutánKöszönöm
-
Diabolis
aktív tag
Az áramhálózat zsír új, a wifiben lehet valami, köszönöm a tippeket, rápróbálok.
A shelly akárhogy próbáltalam nem akart működni, ideiglenes hálózatnak látja a szolgáltatói wifit is. -
Diabolis
aktív tag
És megszületett, felpakoltam pár kapcsolót és izzót. A sonoff cuccok simán felmentek a telefon WiFi hotspotjával is, de a shellyk valamiért rendes internettel sem akarták az igazat, így azokat egyenlőre jegeltem.
De kérnék egy kis segítséget: Van egy B05-BL izzó, ami éjszaka random felkapcsol. Sem a kapcsoló sem az izzó beállításaiban nem találtam sem aktív időzítést, sem bármit ami ezt indokolná.
A nappaliban lévő kapcsolón az éjszakai fény ugyanez. Éjjel random, teljes fényerővel felkapcsol (csak az éjszakai fény, az izzókat nem kapcsolja).
Az előzményekben csak a lekapcsolás látható.
Valami ötlet, hogy mi aktiválja ezeket?
Időzítések, folyamatok még nincsenek, ahogy a mozgásérzékelők sincsenek még felszerelve. -
[w]
őstag
válasz
Szirtimorc #173 üzenetére
de szerencsére konfigolható
-
biga
őstag
Itt szerintem az is kérdés, hogyan definialod az "okos eszközt". Mert ahogy értem, az elözö termosztatod és e között igazabol csak az az egyetlen fontos különbség, hogy ezt eléred WiFi (vagy barmilyen mas) halozaton keresztül. Nem ettöl lesz az eszköz okos, vagy ha igen, akkor igazabol mar vagy 30-40 éve hasznalunk éo"okos" eszközöket (ti.: automatikus, beprogramozhato müködés. Egy automata mosogép is kb ez, csak nincs wifi kapcsolata).
Amitöl "okos"-sa valik, az az,hogy dinamikusan igazodik a beallitas a környezethez, illetve különbözö triggerek befolyasolhatjak a futasat. (valojaban ez is sima automatizalas, csak univerzalis a kommunikacio a trigger résztvevökkel).
Amit az elözö termosztatod tudott, tehat hogy kb akkorra melegitse fel neked a lakast, azt a mostanin is megcsinalhatod (mint ahogy te is irtad), de valojaban ehhez nagyon sok egyéb valtozot is figyelned kell am, és ahhoz igazitani a kezdeti idöpontot: pl nyilvan nem ugyan annyi idö alatt füt fel, ha odakint -15fok van, mint ha +15 (bar a legtöbb kazan - ha van külsö hömérséklet érzékelöje, allit a jellegörbén eleve)!
Szoval egy statikus beallitas nem fogja neked a kivant eredményt hozni, ehhez mar komplexebb algoritmus kell (ismerve a körülményeket, pl a fütés tipusa, teljesitmény stb). Ha javasolhatom, akkor - feltéve, hogy érdekel az automatizalas - illeszd be mihamarabb egy rendszerve (pl az altalad javasolt HA-ba), és ott kb azt csinalsz vele, amit akarsz. Pl a külsö/belsö hömérséklet figyelembe vételével kapcsolsz, illetve nyilvan az also és felsö hatarértékeket is ugy allitod be, ahogy akarod (pl radiatoros fütésnél, vezérelt termosztatoknal gyakran kell kalkulalni egy 1-1.5 fog felülkapcsolassal, mert különben némelyik termosztat hamarabb lezar, mint elérnéd a kivant szobahömérsékletet stb). Illetve beallithatsz - a sima idözitésen felül - jelenlétérzékelést is: ha jem vagy otthon, akkor visszabb vesz stb. -
Faby
senior tag
Igen, írtam is, hogy az időzítés eltolásával viszonylag könnyen megoldható, de na, egy okos eszköztől többet vártam.
Ami jobban zavar, az a szabályozás pontossága, még ezt a +/-0,5 fokot is soknak érzem, zavar, hogy pl 20 fok beállított hőmérsékletnél 19,5 vagy alatta indítja a fűtést, illetve a másik irányban is jobban túlfűt.
Mindenesetre egyelőre marad ez, és kísérletezgetek.
-
[w]
őstag
csak annyi érdekesség, hogy a CM67 egy sajátos program alapján úgy indítja a fűtést, hogy a kívánt hőfokot már az időzítés kezdetére elérje és ne a kezdetekor indítsa be az effektív fűtést (ennyi benne a csavar, tehát se nem öntanuló, se nem okos, ilyen a program)
én nem tudom van-e ilyen funkcióval más készülék, de ezt annyira egyszerű az időzítéssel játszadozva megoldani, hogy én nem is gondolkodnék más eszközben
mindenesetre biztasson, hogy ha esetleg integrálod HA-ba ott azért majd rendesen ki fognak nyílni a lehetőségek az automatizálás terén, a tuya egy erősen támogatott platform
-
Faby
senior tag
Sziasztok, eszközválasztásban szeretnék tanácsot kérni, nem nagyon találtam jobb topikot, és végülis otthoni automatizálás.
Lecseréltem az otthoni 20+ éves Honeywell termosztátot (CM67) egy wifis, okos eszközre: [aliexpress link]
Bekötés, beüzemelés simán ment, működik.
Viszont nem tetszik a működése, a szabályozási jelleggörbéje, nem elég sima.
Mit értek ez alatt?
A régi termosztát úgy működött, hogy kvázi öntanulóan hozzáigazította a fűtés indítását a beállított ütemezéshez, pl ahhoz, hogy a reggeli ébredésre beállított 22 fokot elérje 6:00-ra, hamarabb elkezdett fűteni, és így tényleg 6-ra érte el a beállított hőmérsékletet.
Valamint, nem engedte nagyon sem alá, sem fölé a hőmérsékletet a beállítotthoz képest.Ez az új eszköz viszont úgy működik, hogy a beállított időpontban kezd el fűteni, így nyilván nem lesz meg reggel 6-ra a kívánt hőfok. És simán túl is lendül, már rég nem vagyunk otthon, akkorra lesz meg a 22 fok. (Ez a programozási időpontok eltolásával kezelhető, de azért vettem okos eszközt, hogy ne kelljen ezzel játszani)
És sajnos a szabályzás sem valami kifinomult, gyárilag +/- 1 fok, ezt szerviz menüből be tudtam állítani +/- 0,5 fokra, de még mindig nagyon kileng, nem adja azt a komfortot, mint a korábbi eszköz.Példa:
Kék a beállított, piros a termosztát által mért tényleges szoba hőmérséklet.
Tudom, hogy a két eszköz nem egy kategória, 20 évvel ezelőtt került a Honeywell annyiba, mint most ez az új, de ennél azért többet vártam.
És akkor a kérdés:
Ki milyen okos, wifis, lehetőleg RF (adó és vevő) termosztátot ajánlana, ami meg tudná közelíteni a régebbi eszköz komfortját?
Ki mit használ?Érdekes lehet a jövőállóság, nem régen foglalkozom ezzel a témával, van pár konnektor, hőmérséklet és páratartalom érzékelő, Tuya rendszerben (a termosztát is Tuya), de felkeltette az érdeklődésemet a HA, szóval lehet olyan eszköz is, amit később be tudok tenni HA alá.
Köszönöm!
-
biga
őstag
válasz
Diabolis #164 üzenetére
Igen, Bixby-vel lehet némi automatizalast csinalni, itt inkabb az a kérdés, hogy vajon olyat lehet-e vele csinalni, hogy pl a Waze-ben x cim megadasa esetén mit csinaljon. Akkor mar inkabb vmi pozicio alapu request-et tudok elképzelni, tehat mondjuk ha belépsz a haztol max 5km-en belüli zonaba, akkor menjen a fütés. Bevallom, bixby-maps/waze vonalon abszolut semmi tapasztalatom nincsen, pozicio alaput allitottam mar be (megbizhatatlan volt), de nem AH-val kommunikalt (azt ne felejtsd el, hogy ehhez eleve kell lennie valami nyitott port-nak, ami 'hallgatozik' folyamatosan, hogy jön-e kérés!). Mindenesetre én inkabb ez iranyba mennék el, vagy ha mar eleve ezt irtad, maradni a jo öreg, "ha a halozaton van az eszköz, akkor kapcsol" ötlet mellett, de tény, hogy ekkor lényegében otthon kell lenni.
Vegyes kazan automatizalas: nem kétlem, hogy automatizalhato, csak nyilvan macerasabb és korlatozottabb, mint akar egy pelletkazan vagy mondjuk fagazkazan esetén. Mindenképpen igényel manualis beavatkozast sok esetben, illetve akkor is gondolni kell a biztonsagi tényezökre, ha egyébként nem all szandékodban frissen megrakva magara hagyni, mert siman lehet olyan eset, hogy bedurrantod, de utana hirtelen mégis el kell rohannod otthonrol, és esetleg annyira hirtelen, hogy egyszerüen nem fogysz arra gondolni, hogy de fél oraja raktad meg (na meg ha tényleg fontos ilyenkor elmenni, akkor is mit csinalsz? Beoltod?). Erre esetleg jo lehet egy kifejezetten erre méretezett, megfelelöen nagy méretü puffertartaly, és akkor tényleg csak a a puffer elöremenö szivattyut elég kezelni, akar közel gazkazan kényelemmel, és a kazan dolga a folyamatosan hülö puffer idönkénti felfütésére korlatozodik, némi egyszerü, az neked megfelelö automatizalassal akar.
En egy ösöreg olajkazant pl automatizaltam mar, de az még mindig közelebb all egy gazkazanhoz (vagy inkabb egy pelletkazanhoz), mint egy vegyeskazanhoz.
Esetleg - ha klima/höszivattyu vonalon nem akarsz is gondolkozni, azért pl villanykazanban még mindig gondolkodhatsz! üzemeltetni mondjuk dragabb, de a beruhazas viszonylag olcso, akar te is beszerelheted, a meglévö radiatorokra siman tud dolgozni, na meg nem kell évente takaritanod se a kazant, se a kéménytNyilvan a fenntartasi költség miatt inkabb a sima hétköznapokra érdemes hasznalni, melegen tartasra, felfütésre, meg ha otthon vagy,, akkor bedurrantod a vegyest. Mindegy, csak egy felvetés.
-
biga
őstag
válasz
Diabolis #162 üzenetére
"A terv nagyjából a következő: Ha egy mobiltelefon sincs wifin lakás hőmérséklete legyen mondjuk 15 fok. De amikor valaki beüti a mobilján a hazautat a maps-ba vagy vazéba, akkor a kazán kezdje el felfűteni a lakást mondjuk 20 fokra. Nyissa ki a kazán szellőztetőit, fújja Úgy sejtem a vezérlés ezen részét a HA megoldja."
Az eleje siman megoldhato: felteszel valami vezérelhetö termosztatokat a radiatorokra, ha a telefon (fixalt) ip-cime nincs jelen a haolzaton, leveszed az összes termosztatot 15 fokra (gondolj némi ala-felé mérésre!). Egy egyszerü és/vagy logikaval megoldod, hogy ha minden radiator/szoba/zona a kivant hömérséklet felett van (a mért hömérséklet függvényében persze) leallitja a kazant (szivattyut stb) is. Ha legalabb egy alatta van=> kazan be. Ha megjelenik a halozaton egy telefon, az adott (vagy összes) termosztat hömérséklet igényét megemeled a kivant értékre -> ami a korabbi miatt egyböl kapcsolja a kazant is.
Viszont ahhoz, hogy mar a cim beadasa esetén kapcsoljon, ahhoz ugye az kell(ene), hogy a telefonodon valami ezt kezelje és küldjön vmi kérést a rendszeredre (pl egy sima hhttp request). A problémat én nem a rendszeredben, hanem a telefon oldalon latom.
A fatüzelésü kazan is felvet nekem sok kérdést, hiszen ez azt is jelentené, hogy pl egy megrakott kazan esetén, ha elmegy mindenki otthonrol, akkor ugye mindegyik radiator lezar (leall a höcsere), viszont ugye az égö fa nem fog csak ugy kialudni hirtelen, szoval lesz egy csomo höd, ami nem kering sehova. Személy szerint én ez esetben én bizony aggodnék... -
Diabolis
aktív tag
Remélhetőleg költözünk, igy elindult a tervezgetés:
Régi parasztház, vegyesen tégla és vályog. A wifit két cisco AP fogja biztositani, igy azzal remélhetőleg nem lesz gond. A rendszert Home Assistantra biznám, mert imádok scriptelni
- Nulladik kör ( megvételkor azonnal) pár kamera a ház köré, ezeket később beilleszteni az okosrendszerbe (mozgásérzékelés, felvétel kikapcs ha otthon vagyunk, stb).
- Első körös a konyha villanyászati felújitása. Akkor már shelly reléket is tervezek beépiteni, a megfelelő kábelezéssel. A konyhában főleg villanyokat kapcsolgatnék, gondolom nem lesz egy nagy valami. Persze jó tippeknek örülök- A nagyobb problémám a fűtés: Jelenleg vegyestüzelésű kazán van, padláson lévő nyitott puffertartállyal. Nézegettem a vezérlőket. Értelemszerűen a fát nem fogja rádobálni helyettem, de a hőmérsékeletet valamennyire tudja szabályozni, plusz a parázs is tovább marad meg. A kérdés, hogy ezeket a rendszereket mennyire lehet beilleszteni egy HA platformba? Használ-e valaki ilyet, mik a tapasztalatok?
A terv nagyjából a következő: Ha egy mobiltelefon sincs wifin lakás hőmérséklete legyen mondjuk 15 fok. De amikor valaki beüti a mobilján a hazautat a maps-ba vagy vazéba, akkor a kazán kezdje el felfűteni a lakást mondjuk 20 fokra. Nyissa ki a kazán szellőztetőit, fújja Úgy sejtem a vezérlés ezen részét a HA megoldja.Jónak tűnnek a leirtak, vagy más irányba indulnátok el? Nem, a fűtéscsere nem megoldás, gáz nincs az ingatlanban és soha nem is volt. A klimás fűtés a ház alaprajza miatt problémás. Marad a vegyeskazán radiátorokkal. Főleg, hogy számomra a fa olcsóbb mint a villany.
-
biga
őstag
válasz
Bornie127 #160 üzenetére
N nélkül müködö modulok pl:
zigbee:
SONOFF ZBMINIL2 ZigBee (6A)
Pmandgk Tuya Zigbee
MoesGo ZigBee
Xiaomi AQARA - Micromodule ON/OFF Zigbee 3.0 1250W - SSM-U02A wifi sztem keményebb dio.
Wifi repeater-t talalsz akar egy sima szamtech boltban is,
Zigbee esetén nem minden modul képes repeater-ként müködni! Ez inkabb a zWave-re jellemzö (bar ott is van kivétel). Kifejezetten erre képes egységet, vagy kifejezetten repeater-t kell keresned.
pl
Aeotec ZGA001
SCHNEIDER ELECTRIC - Prise Zigbee 3.0 Wiser konnektor+repeater
NOUS-A1Z-1Ha jol olvasom, akkor LAN lemegy a pincébe. Akkor arra egy AP sk örülsz, mert a wifi-sek mar meg is vannak oldva.
A repeater-hez idealis esetben kb a két szint közé kellene tenned öket, ahova ha jol értem nem tudod. -
Bornie127
aktív tag
Félreérthetően fogalmaztam, ez két különálló kérdés lett volna.
Első kérdés:
csak fázissal működő reléből csak a wifis shelly 1L és a zigbee-s sonoff ZBMIni L2 van, vagy létezik más is, ami ekkora méretű?Második kérdés:
Pince+földszint+emelet.
Emeletre bejön a net->router->poe switch--> lan lemegy a picébe->switch-> Wifi AP és lan
Az emeletről nem ér le wifi térerő. Egy alhálózatban vannak (még) az eszközök.
(földszint másik szolgáltató, más internet és tv előfizetés, nincs közöm hozzá, nem is kerül ide semmilyen iot eszköz)
A HAOS VM-be van telepítve (még csak próbának) proxmox alatt. Ez lesz majd az új szerver.
Szóval, coordinátorból egy lehet. Azt rádugom gépre, de ahhoz csak a pincében lévő dolgok tudnak majd csatlakozni."A koordinátor az anyabázis, egy darab van belőle. A folyamatosan áram alatt levő eszközök router módban működnek, tovább sugározzák a jelet, míg az elemes eszközök végeszközként üzemelnek, csak csatlakoznak a meglévő hálózatra. ZigBee esetében nincs szükség wifihez infrastruktúrára, ha az eszközeink nincsenek túl messze egymástól azok mesh hálózatot hoznak létre és teljes lefedettséget biztosítanak"
Sajnos itt nem lesznek közel az eszközök, mert lesz majd a pincében, meg a legfelső szinten.
Felső szintre mit kellene vennem zigbeehez?Azhiszem értem. Ugyanolyan eszköz, de az már repeater módban fog működni nekem? (PL sonoff zigbee dongle?) -
biga
őstag
válasz
Szirtimorc #158 üzenetére
Ok, nem figyeltem, én zWave vonalon Aeotec, Fibaro, Philio, Heati stb. eszközöket keresgélek elsösorban, az a ritka eset, amikor kifejezetten wifi-s eszközt keresek, na akkor megyek a Shelly, Sonoff stb kategoriaba
Köszi egyébként az infot, meg fogom nézni a zWave Shelly-t is, mert egyébként magaval a markaval elégedett vagyok.
-
biga
őstag
válasz
Bornie127 #156 üzenetére
Attol függ, milyen rendszerröl beszélsz. Mivel Shelly-t mondasz, neki meg sztem csak wifi van, gondolom arrol van szo. Hat akkor beteszel egy repeatert a kettö közé. Ez igaz zigbee-re is, de pl zwave-nél ez nem feltétlenül szükséges, ha van egyéb zwave eszKôzod a kettö között, mert a legtöbb repeater is egyben.
De mivel azt mondod, hogy wifi van a pincében is, nem lessz semmi gondod, gondolom a vezérlö ugyan abban az alhalozatban van, mint a wifi-d a pincében. Akkor meg mi a kérdés? Meg van oldva a kapcsolat. -
Bornie127
aktív tag
Sziasztok!
csak fázissal működő reléből csak a shelly 1L van, vagy létezik más is, ami ekkora méretű?
Másik,ami nem tiszta nekem. Két szintes a ház, pincével. Ha a felső szintre teszem a coordinatort, és a pincében is lennének eszközök, akkor hogy kell kiépítenem? Az oké, hogy a felső szinten tudnak csatlakozni az eszközök a coordinátorhoz, de lent a pincében? beteszek egy ugyanolyan eszközt és azt routerként fogja látni a HA? (hálózat van lent a pincében, mind lan, mind wifi) -
biga
őstag
Kifejezetten jo cikk lett, köszönjük.
Tudom, hogy Mo-n gyakorlatilag ismeretlen, viszont én az ajanlott rendszerek mellé betenném a Jeedom-ot. Francia eredetü rendszer, sajat hardvere is van, ami - sajat tapasztalatom alapjan - kifejezetten stabil, de DIY rendszert is épithetsz mondjuk egy rPi-re belöle (itt a franciaknal pl siman egyes routerekre is telepitik).
Kifejezetten felhasznalobarat, jol lehet benne nagyon összetett scenariokat is összehozni, szinte mindent tamogat, bar - eredetéböl kiindulva - nagyon sok a francia szolgaltatoi tulsuly. A pluginok jelentös része ingyenes, vagy max par €. Mondjuk magyarul nem tud, illetve természetesen a legnagyobb közösség is francia mögötte, da azért sok egyeb nyelven elmegy.: [link]
Magam több rendszert is futtatok Jeedom alatt (én is Domoticz-en kezdtem, majd HA-val folytattam, de végül itt kötöttem ki), hasznalom a sajat Jeddom Atlas hardverét, de van (tavfegyületben) DIY rPi alapu rendszerem is
Vallalkozo kedvüek - és akik elfogadjak, hogy csak vilagnyelveken tud - esetleg tesztelhetik. -
Halihólaci
tag
Nagyon jó cikk!
Nekem is régi IKEA zigbee-s van, most már nagyon semmi sem megy rajta... Csak zene vezérlésre (IKEA-Sonos) megy, meg pár lámpa. Ha megveszem a közel 30000Ft-os uj HUB-ot tölük akkor javulhat, jobb lehet, és persze nyerek vele pár évet? Mint hangrendszer nagyon jó, tekerős ki-bekapcsoló-hangerő szabályzó, és gyorsgombok, a párom nem szereti a telefont nyomkodni. Három helységben szinkronban zene, amúgy imádjuk.
Az alsó szinten Denon-HEOS van, ezek létezhet hogy szinkronizálhatóak egymással?
Nagyon köszönöm, ha valaki tud ezekre választ! -
promnet
újonc
Jó az unraid, nekem is van egy 6 lemezes licenszem, viszont engem azzal húzott fel, hogy ha leált (szünetmentes nem birja sokáig ugye) akkor olyankor nem indul el teljesen és vár hogy inditsam el kézzel az arrayt. Hiába adnak aldomaint hogy elérjem kivülröl is, de azért na.
-
zizi7229
tag
visszatalálós...
-
nutfile
aktív tag
köszi, azért az ilyen egyszerű megoldásra én is rájöttem volna, de opengarage egyrészt wifis, másrészt az sem megy homey bridge-en, csak pro-n .
sonoff is csak pro-n megy és egyáltalán nem kisebb, mint a shelly plus széria.
Qubino 1D-t nem garázsra írtad, de lehet, hogy végül az lesz a megoldás arra. (azért még alaposabban utána kell néznem) -
kpityu2
őstag
Mert nincs route-od a host gépen a Virtualbox virtuális adapteréhez. A host gép látja a virtuális hálókártyát, de a máshonnan érkező csomagokat már nem továbbítja oda. Írd be a parancssorba, hogy ipconfig /all és nézd meg a virtuális adapter ip címét, na oda kell route-ot csinálni. [link] De amúgy jobban járnál egy passzív géppel a HA-hoz, mivel állandóan futtnia kell. Persze próbálgatáshoz jó a virtualbox is.
-
vamzi
senior tag
Köszönöm, fel is tettem egy laptopra. Frankón üzemel is, a fél házat már hozzáadtam (nem is gondoltam, hogy ennyi minden HA kompatiilis
). Viszont tök érdekes, hogy csak arról a gépről érem el, amelyiken futtatom a VirtualBox-ot. Sem a telefono alkalmazással nem tudok hozzá csatlakozni (adtam jogosultságot a helyi hálózatokhoz és próbáltam konkrét ip címmel is) és más eszköz böngészőjéből sem. Egy egyszerű telekomos wifis router mögött van a hálózat, a Virtualboxot egy W10 pro-n futtatom, a telefon pedig egy iPhone.
Mi lehet az oka, hogy csak arról a gépről tudok csatlakozni, ahol hostolom a szervert?
-
Rozisoft_Bp
tag
válasz
forumpista #94 üzenetére
Jaja! A D-link is megcsinálta, hogy kukázta egyes régebbi okosotthon eszközeit a felhőből. Lokálisan meg nem használhatók. Én meg csak pislogok, hogy akkor miért is vettem anno drágább márkásabb eszközt - ezek szerint csak feltételezett - nagyobb jövőállósággal?
-
daninet
veterán
Sonoffnak van extra pici reléje, de ugye itt az a gond, hogy ewelink-es
Qubino 1D eléggé kicsi az is opció lehet. Kapcsold le az áramot, és rádiós fogóval kicsit finoman erőszakold meg a vezetékeket
Biztos tömörödik az még egy kicsit.
Esetleg ha sorkapcsoló a mellette levő kapcsoló mögött lehet hely.Ha homey-d van akkor visszafelé kell keresned a dolgokat. Nem azt keresed, hogy milyen garázskapu nyitó van, hanem mi kompatibilis homey-val.
Pl az OpenGarage eszközök működnek. -
nutfile
aktív tag
2. kérdés lemaradt és eltelt 15 perc :-)
szóval a garázskapu okosítás nem létkérdés nálam és wifis eszközzel kizárt.
azért tudtok esetleg valami egyszerű alternatívát zigbee (esetleg z-wave) vonalon, ami kompatibilis a Homeyval?
nyilván azért van Homey nálam, mert nem vagyok egy műszaki talentum, sokat ne kelljen szerelni
pozitív lenne, ha nem csak nyitni-zárni lehetne, hanem akár valamilyen pozícióban megállítani is. (pl. kb. 30 centire nyiljon ki) -
nutfile
aktív tag
nekem is van többféle eszközöm. ikea és phillips izzó, wifis (tuya)konnektorok, stb
a cikk alapján kezdtem utánanézni a központoknak és végül a Homey Bridge mellett döntöttem, hogy a különböző eszközöket együtt tudjam vezérelni. a Pro árát egyelőre sokallom, bár van jó pár community app (pl. Gree, LG WebOS, Tuya), ami hasznos lenne nekem is, de az a kb. 130-150k plusz kicsit elriasztott. (majd meglátjuk pár hónap múlva)
beszereztem pár aqara érzékelőt (nyitás, mozgás, hőmérséklet/pára), shelly reléket és egy SwitchBot Hub Minit is.
Jelenleg így a flow-kkal, kapcsolókkal, időzítve és/vagy érzékelők által vezérelve (de akár google home utasítással) tudom kezelni az ízzókat (és/vagy lámpákat - shelly), a fürdőszobai ventillátort (shelly), a Vaillant kazánt (fűtést), az LG TV-t (csak ki-be kapcsolást), switchbot révén a gree légkondit (akár páramentesítésre is) és az STB ki-be kapcsolását. Valószínűleg még pár Fibaro radiátor szelep felkerül az emeleten, amit ritkábban használunk, mert sajna amúgy nincs külön körön.Két kérdésem van jelenleg. Néhány helyen még okosítani akarom a villany kapcsolót, de pár kapcsoló mögött nagyon kevés helyem van. Van ahova tuti nem fér be egy shelly sem.
Ráadásul alapvetően jobban szeretném zigbee-s eszközzel megoldani, de amúgy a shelly relék jól működnek wifi mesh hálózatomon is.1. kérdés az, hogy szerintetek mivel járok jobban:
a) Aqara zigbee-s kapcsolókkal
b) shelly relé és shelly kapcsoló (ami együtt kevesebb helyet foglal mint a jelenlegi kapcsolók mögé betéve a relét)amúgy köszi a cikket, nem ismertem a homey-t korábban!!!
-
daninet
veterán
-
vamzi
senior tag
Köszi a cikket, szuper volt!
Nagyjából mostanra érett meg bennem, hogy elkezdek kialakítani egy okosotthon koncepciót, mert mostanra lett a ház körül annyi csatlakoztatott eszköz, hogy már zavaró a sok külön alkalmazás.
Jelenleg ami van: Több darab wifi-s termosztát, Robot porszívó, robot fűnyíró, elektromos autó, P1 villanyóra interfész, napelem, wifis mosógép/mosogatógép/TV/Soundbar, xBox, több klíma, locsolórendszer.
Amit tervezek: okos konnektorok, okos világítás, okos légcsere, okos vízóra, vezérelhető víz főelzáró, kapuvezérlés, nyitásérzékelők, digitális ajtózárak
A mindennapi életben iPhone-t használunk (nagyon szuper lenne, ha Siri-vel együtt tudna működni) és emellé szeretnék egy központi tabletet is, amin az egész rendszer kényelmesen vezérelhető.
Melyik rendszer irányába induljak el, melyik gyártó termékeit ajánlanád? A keret valahol félúton van a prémium és budget között. Nem okoz gondot a forrasztás, ESP programozás, elektromos hálózat módosítás.
Eddig HASS-t néztem ki RPi4-re telepítve, de az entitások gyártójára még nincs ötletem.
-
[w]
őstag
válasz
Victoryus94 #135 üzenetére
arra már fény derült, hogy a "
dict object' has no attribute 'from_state'
" hiba abból ered, ha az automatizmust kézzel futtatom és nem a "trigger"-je indítja ela többin még dolgozom...
-
Victoryus94
őstag
Nem értek hozzá sajnos, pontosan milyen értéket várunk a "from.state"-től? Mert szerintem nem értelmezhető a kérés a fenti formában.
Sztem definiálni kell neki az (előző?) értéket.
Vagy "ha FALSE-ról TRUE-ra vált, akkor futtatni a kódot"{{ trigger.from_state.state != 'unknown' }}
Esetleg próbálhatod ezekkel is:
message: >- {{ trigger.zone.attributes.friendly_name }} {{ trigger.event }}
{{ trigger | default(none) is not none and trigger.to_state is defined and trigger.from_state is defined }}
Vagy a HA fórumán kellene körbe nézni, esetleg a chatgpt-vel beszélgetni, pontosan mi a cél.Nekem már volt hogy segített programot írni.
-
[w]
őstag
válasz
Victoryus94 #133 üzenetére
sablonról jut eszembe, van ez a kód, de nekem nem működik, esetleg értesz hozzá?
-
Victoryus94
őstag
Szerintem talál egy csomó HA sablont, ami neki megfelel. Mások biztos kitalálták már, mi a tuti, szóval én nem vesznék el a kódolásban.
Leginkább az átmeneti időszakban (ősszel, tavasszal) hasznos, akár át is veheti a fűtés szerepét, amíg nincs nagy hideg, de sok a nap.
Nyilván ilyenkor fontos, a redőny mikor van felhúzva, mikor történik a szellőztetés... főleg ha jó a szigetelés. -
DopeBob
addikt
Sziasztok, napelem-szaldó-eltörlés-helyben-fogyasztás-növelése témában keresgélek, akkor találtam rá erre a jó kis írásra.
Összetett vezérlési feltételek HA-ban megadhatóak? Olyasmin gondolkodom, hogy van egy fűtésre optimalizált klímánk, aminek a vezérlője kompatibilis a HA-val. Télen rásegíthetne a fűtésre olyan feltételekkel, ha a termelt áram a klíma fázisán az elmúlt 5 percben mondjuk 500W-nál nagyobb, akkor kapcsolja be a klímát és kezdjen el fűteni, ha kevesebb akkor ki, viszont a ki és bekapcsolás között legyen minimum 30 perc mondjuk.
-
[w]
őstag
a dashboardod micsoda? egy asus tablet a HA appal?
-
[w]
őstag
állati jó ez a clock-weather-card, sokkal informatívabb a várható hőmérsékletek tekintetében, mint a többi átlagos kártya
sajnos nekem nem mutatja az aktuális hőmérséklet pöttyöt, a sorban első csík nem is a mai, hanem már a holnapi napot jelzi, ez mitől lehet?
szerk.: látom már, változtattak a layout-on és a szenzor szerintit az óra fölött mutatja az aktuális időjárással együtt
-
válasz
Victoryus94 #122 üzenetére
Sonoff mini van Zigbee-be is, illetve a Sonoff miniket át lehet OTA flashelni Tasmota-ra, onnantól fogva meg lanról vezérelhetőek.
Én ha magamnak újrakezdeném az okosotthonozást, akkor mindent lokálba vennék és tennék, illetve szegmentálnék, hogy ezek a cuccok csak a Home Assistant érjék el, aztán ha internetről vágyom kapcsolgatni a világítást, akkor vagy megvenném a Hass Cloud opcióját, vagy VPN.
@blueMerle: igen, elég vicces az, amikor fél percig legyezgetni kell a vécéajtóval, hogy legyen bent fény....
-
blueMerle
veterán
fél percig kell nyitogatni az ajtót, mire fölkapcsol a villany
Erősen vizuális típus vagyok, körberöhögtem a saját fejem ezen
Ez valami fenomenális produkció lehet, én hasonlót éltem meg
Nálam a Tapo-s konnektor játszotta azt, hogy meghülyült rajta az időzítő, és egy másodpercenként ki-be kapcsolgatta magát.... Arról ment a karácsonyi díszkivilágítás a házon. A szomszédunk átjött, és megkérdezte, hogy amúgy minden oké-e, hogy este fél 11kor diszkózok az utcában? (akkor már 10 perce ment ez a performansz) Én meg persze csak akkor döbbentem rá, hogy mi van
-
daninet
veterán
válasz
Victoryus94 #123 üzenetére
sonoff az egyetlen nem gagyi kínai opciód. Egyébként most jönnek (qubino/fibaro-hoz képest) jó árú z-wave shelly relék, lehet elgondolkodhatsz egy olyanon is.
-
Victoryus94
őstag
Úgy értem, hogy a Shelly relé helyett zigbee relét, vagy szabványos 230V kapcsolót, stb.
-
Victoryus94
őstag
Shelly relékhez is tudsz megbízható zigbee-s alternatívát? (Pl.: LINK)
Villanykapcsoló mögé menne, "buta" és "okos" izzókhoz is. Alternatívaként okos villanykapcsoló is megfelelhet..
Én eddig a Shelly-hez jutottam, mert működik Clouddal is, de később ha képült a rendszer HA alatt is vezérelhető belső hálón. Viszont még van néhány hónap a projektig, bármilyen értelmes alternatívát szívesen megvizsgálok. -
Én ha mennék, akkor valszeg Zigbee-vel mennék, ott egyrészt nincs a wifi kapcsán megkötés, másrészt meg lokálból vezérelhetően. Nálam sonoff wifis cuccok vannak cloudon, mostanában cserélgetem le őket Zigbee-re, mert egyrészt lagolnak rendesen (ajtónyitásra kapcsoló lámpa néha elmegy deep sleepbe és fél percig kell nyitogatni az ajtót, mire fölkapcsol a villany, illetve az okos égők is elég bugosak). Rendszernek érdemes lehet Home Assistantot betenni, mivel ugyan van vele szenvedés, ugyanakkor még mindig a legnagyobb tudású ilyen eszköz, úgyhogy itt találsz a legnagyobb eséllyel plugint mondjuk a klímádhoz. Ugyanitt egyébként a Google/Amazon is kínál integrációt szinte mindenhez, csak engem mondjuk zavar, ha van egy adatokkal kereskedő multicéghez bekötött, folyamatosan vevő mikrofon a lakásomban.
-
tkesy
addikt
Bevallom nem olvastam végig, csak átfutottam, de csak érdeklődés szintjén kérdezném, hogy pl a Loxone rendszerét TE hova sorolnád?
-
Erwinke
aktív tag
Legközelebb megyek haverhoz átnézem rendesen, ha még sem lesz mindenképp csinálok screent.
Köszi mindenkinek
-
Victoryus94
őstag
Ez érdekes, mert a Telekomnak nincs olyan HGW eszköze, ami nem tud 2.4GHZ-es (N) szabványú Wifit szórni, de 5GHz-et tud.
Szerintem vagy hibás az eszköz, vagy valmi user error (pl valamilyen más beállítás miatt szürke az opció).
Olyan előfordulhat, hogy nem két külön SSID-t sugároz, hanem egyet látsz, és az eszköz dönti el, melyiket használja, illetve manuálisan is ki lehet kapcsolni, de gyárilag tudja az összes itthon kapható HGW a 2.4GHz-et. -
Erwinke
aktív tag
válasz
enginev3.0 #110 üzenetére
Ezek a gyári T-com -os optikai modemek csak 5GHz el vannak. WLAN beállitásnál is csak 5GHz van és a 2.4 es nincs is ... Én is kiégek tőle, mert nem először van ez a szopásom. Azért kérdem,h van e rá vlmi opció.
Köszi
-
Erwinke
aktív tag
Sziasztok!
Akk mi a teendo ha csak 5ghz es wifi van?
Van ra valami olcso megoldas? -
daninet
veterán
válasz
Victoryus94 #107 üzenetére
sonoff cuccokat engedd el, sonoff többnyire csak sonoff dolgokkal működik pár kivétellel (van egy listányi márkanév az ewelink apphoz amiről még sosem hallottál
)
Shelly reléket vegyél azzal kb minden megoldható, lokálisan is működik majd.
Vehetsz ilyen okos kapcsolókat, vagy vehetsz hagyományos kapcsolókat és a villanyszerelőd berakja mögé a relét. -
Victoryus94
őstag
hihi... köszi.
Első körben azt próbálom megtalálni milyen kezdeti megoldás/ökoszisztéma lehet ideális, ahhoz milyen igények vannak... meg nyilván pörög a lakáskeresés...
Viszont ha jönnek kábelezni, akkor már hasznos infó ha nagyobb dugalj kell, meg kelleni fog a "nulla" is a kapcsolókhoz.
Egy dologban biztos vagyok: Nem szeretném hogy az eszközök 200 különböző cloud-ba másszanak fel, azt szeretném ha mindent tudnék belső hálón, net nélkül is vezérelni.Ugye jól sejtem, hogy ezzel megoldható az, hogy a "buta LED"-et bekötöm a relére, és kapcsolgatja, az okos LED-nél pedig nem relézek, csak wireless kapcsolgatja pl a Xiaomi lámpát?
https://sonoff.tech/product/smart-wall-switches/m5/ -
daninet
veterán
válasz
Victoryus94 #104 üzenetére
üdv klubban, majd posztold az egyedi dashboardokat amiket pár év mulva csinálsz
-
enginev3.0
félisten
válasz
Victoryus94 #104 üzenetére
Egy szó
Home AssistantEz kettő
Ez kell neked
Kicsit bele kell tanulni, de megfelelő info tudással nem lesz gond, és nagyon segítőkészek a használói
Másba ne nagyon gondolkozz szerintem
-
Victoryus94
őstag
Sziasztok,
Nekem csak nagyon felületes ismereteim vannak az okos otthon kütyükkel (van néhány Xiaomi Home eszközöm, meg egy TP-Link TAPO-s feszültségmérős okos kapcsolóm).
Lakás/házvásárlás előtt állok, és szeretnék átgondoltan beruházni/előkészülni az okos eszközökre, ezzel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni, merre induljak, milyen gyártó/szabvány lenne ideális. Egyáltalán kihozhatók-e a lentiek külön forrasztgatások nélkül, és ha igen, mikre figyeljek a vásárlásoknál.
Ami a fontos:
- Nyilván a költségek, különben kiválasztanék Google-ból egy céget, aki 2-3 misiért bármit okosít.
- Gyors stabil, megbízható, és biztonságos működés
(ne 20mp legyen amíg felkapcsol a villany, és ha megszakad az internet, ne álljon le minden, legalább belső hálón/kapcsolóval vagy egyéb módon lehessen állítani).
- Nem fogok forrasztgatni.
- Viszont az informatikai dolgokban járatos vagyok (nem okoz gondot egy port átirányítás, stabil belső wifi hálózat kiépítése, raspberry/Syno NAS/Mini PC telepítés, üzemeltetés, mentés, stb)Amikre így első körben igény lenne:
-Okos villanykapcsolók/égők
-Kapu/Garázsbeálló automatizálás
-Klíma/Hőszivattyú/Bojler automatizálás/távirányítás
-Esetleg okos zár - Bejárati ajtó (ezen még gondolkodom, nem bíznék meg egy ali-s okoszárban)Később: Okos fűnyíró/Okos porszívó, és egyéb okosságok szóba kerülhetnek (mozgásértékelők, kamerák), esetleg okos redőny, stb.
Szóval most még akár a klíma/hőszivattyú típusa is választható lehet, de az fontos, hogy olyan megoldással induljak el, amihez nem kell majd 8-10 külön appot használni később, és például a lenti kivitelezehtő legyen:
Ilyesmiket szeretnék egyébként automatizálni:
-Folyosón (pl mozgásérzékelő hatására) este a villany éjjeli fényt nyújtson, de pl kapcsolós felkapcsolásra max fényerővel világítson
-A kapu nyitására éjjel felkapcsoljon a kültéri világítás (pl 3-5 percig)
-A redőny sötétítsen el nyáron, ha nem vagyunk otthon, és süt a nap/nagy meleg várható
-A szellőző rendszer részben időjáráshoz igazodva működjön aktív/passzív módon.
-A bojler takarékos módon működjön napközben, este 7-10 között viszont legyen elegendő meleg víz, stb. -
Én elsődlegesen arra gondoltam, hogy azért szeret meghalni, illetve random hibázni, meg olyan dolgokért ugatni, amikkel nem lehet mit tenni, illetve a guide-ok általában olyanok, hogy háromból esetleg össze tudod rakni, amit be szeretnél állítani, ha a közepesnél jobban értesz hozzá, de miután föltetted a 2343453456 plugint, jó eséllyel minden össze fog akadni mindennel és lehet az egészet újrarakni. Egyébként tök jó, hogy ingyen van, illetve a dev community tud azért gyorsan alkotni (a múltkori Sonoff API key-es szenvedés kábé egy nap alatt megoldódott), csak azért néha erősen szenvedős (mondjuk ez elég sok esetben az idióta eszközgyártók miatt van).
Egyébként most nézegettem a PIHolet és a második legtöbbet forgalmazó kliens a HASS volt. (mondjuk az első meg a torrentes VM, ami valahol érthető, hiszen meg 0-24)
Ewelinket még nem kifejezetten használtam, de kíváncsi vagyok, hogy ott mennyire lehet automatizációt csinálni.
-
ViZion
félisten
"Home Assistant-tel, amely egy tipikus Open-Source alkalmazás"
Csak ezt emelném ki. Ha itt arra gondolsz, h 5 percenként pingel kifelé, ha letiltod, akkor próbálja megkerülni... és nem lehet állítani, ha belenyúlsz kód szinten (próbálták), akkor az már egy "törött" konfig lesz, semmit nem fog frissíteni.
Volt valahol ez részletezve, h valamiért rosszul van megírva ez a rész, de a megoldási javaslatokat sorozatban kukázták a fejlesztők. Tehát valószínűleg nem csak ping kérést küld haza...
De a pluginok is megérnek egy misét. Grafana folyamatosan jelent kifelé. És ha blokkolom valahol, akkor 10 perc után már megint. Nem szabvány portokat használ, nem küzdök vele és nem rakom tele a tűzfalamat szabályokkal, de a DNS szerveremet se spammelje, inkább kikapcsoltam. Victoria metrics az adatokat tartja, amikor kell, elindítom, képernyőképek és kész. -
Én darab ideje már szenvedek home automation-nel, eddigi tapasztalatok, plusz kezdésnek egy tanács:
Ha úgy gondolod, hogy a kínai cloud megeszi a privacyt, akkor érdemes lehet elgondolkodni, hogy egy folyamatosan bekapcsolt mikrofon, mely a komplett életedet streameli a google/amazon irányába mit csinál vele.
Én első körben Sonoffal/ESP-vel és lokál MQTT alapú vezérléssel indultam, amiből aztán lett egy elég hosszú abandonware, tekintve, hogy nem feltétlenül éreztem magamban a bugit az érzékelők kiválogatásához, összeforrasztásához, dobozolásához, illetve akkukkal való ellátásához (ehhez feltehetően a legegyszerűbb bevásárolni filléres, csájníz powerbank házakat, majd valami minőségi 18650 cellát tenni beléjük, talán kisebb szenvedés az USB-n keresztüli tápolás, mint azt is forrasztgatni). A sonoff eszközöket ilyenkor még nagyrészt JTAG-en keresztül kellett flashelni, ezután jött a DIY mód és az API+webszerver alapú flashelés.
Ekkor már kísérletezgettem Home Assistant-tel, amely egy tipikus Open-Source alkalmazás, annak minden előnyével és hátrányával. Előnye, hogy ingyen van és erős rá a community support, hátránya, hogy a kezdeti beállítása is meg tud enni napokat (főleg, ha vegyes az infra), aztán meg néha összeomlik benne valami (múlt héten a Sonoff plugin egy API key miatt <nem feltétlen a plugin hibája>, aztán lehetett kézzel kapcsolgatni a villanyt, mint az állatok), illetve van, amit egyszerűen nem kezel, pedig papíron kéne (zb2mqtt és bizonyos adapterek, meg sonoff TH meter hálózatról leesése). Mondjuk amikor működik, akkor tök jó, hogy van, meg viszonylag egyszerű automatizmusokat létrehozni benne, csak mondjuk nem feltétlen raknám ki egy production környezetbe, vegyes infrával, ha nem tudnék rá 0-24 support nyújtani (aka kiadós lakásba, rokonokhoz nem tenném, mert szeretek aludni).
Infra: én fullba toltam a Sonoff-ot, jelenleg három dw2-wifi nyitásérzékelő van a lakásban, 6db b02-bl villanykörte, illetve egy Sonoff Mini switch, Tasmota-val. Ehhez jött volna még három SNZB-2 hőmérő, illetve SNZB-3 mozgáséerzékelő, illetve egy cloud Mini, de ezeket jól elhalasztottam, mert a zb2mqtt nem feltétlen működik, legalábbis a CC2531 chipes Zigbee adapterrel az SNZB-02 párosodik, aztán párosodás után úgy működik, mint a hím imádkozó sáskák, szóval lehal. Van, akinek megy, van, akinek egyáltalán nem.
Ami tapasztalatok vannak eddig:
- A Zigbee - olcsó coordinator - hass történetről már írtam
- A cloud eszközök esetében eléggé zavaró a sok másodperces lag, plusz hassból (haha) sokszor bugos a vezérlés, a nappaliban lévő négy körte egyszerre való kapcsolása kábé fél percet vesz igénybe és elég sok esetben többször is rá kell próbálni, mivel néha egy-két körte kimarad. Ugyanitt a színhőmérséklet és a fényerő állítása is vagy megy, vagy nem, de általában többször kell próbálkozni
- A DW2 wifi imád aludni, illetve az egyik most elemcserénél úgy döntött, hogy többet nem kooperál, az elem szintjét kijelzi, viszont állapotot nem továbbít már. A gyakori deep sleep problémás, mivel a fürdő világítását vezérlem vele (ajtó kinyit, villany felkapcsol, ajtó újra kinyit villany lekapcsol, tulajdonképpen presence detection nélkül így a legegyszerűbb megoldani, a presence detection mozgásérzékelővel fürdőben nem a legjobb, mert vagy nagyon sok időt kell neki hagyni, vagy a légfrissítős palack legizgalmasabb részénél kapcsolja az emberre a villanyt) és sok esetben 3-4 ajtóciklus is kell neki, mire rájön, hogy mit kell csinálni
- Sonoff eszközöknél meg kéne oldani, hogy a flashelés emberi módon menjen, ne kelljen hozzá külön felhúzni Nginx szervert/JTAG-gel szenvedni. Ezt érthető, hogy nem akarják megoldani sonoffék, mivel akkor nem lenne belekényszerítve az infrájukba a júzer. Ugyanitt viszont ár-teljesítmény-minőség arányban a Sonoff azért elég jó.Ami meg lett valósítva:
- Mobil alapú presence detection: ha a telefon eltűnik a wifiről, akkor lekapcsol mindent
- Sötétedésre kapcsoló lámpák: fél órával sötétedés előtt fölkapcsolnak bizonyos lámpák. Ehhez nem kell szenzor, HASS időjárásos appja tudja.
- Ha sötétben nyitom ki a bejárati ajtót, akkor a folyosón és a szobában felkapcsol a villany (ezt a dw2 wifi biztosítja)
- A szoba folyosóra nyíló ajtaja vezérli a folyosói világítást
- A fürdőszobai világítást a fürdő ajtaja (itt dw2+sonoff mini relé van, szóval ebben az a szívás, hogy ha nincs net, akkor kuka, mivel nincs kapcsoló)Ami nem lett megvalósítva:
- Klíma automata vezérlése, mivel a jelenlegi setup mellett nem mennek a TH szenzorok.
- Konvektorok automata vezérlése, mivel nem mennek a szenzorok, illetve mókolni kéne különféle relékkel, plusz nem feltétlen biztosnágos, tekintve, hogy a konvekpro esetében fullra föl kell tekerni a konvektort és a konvekpro melegíti a termosztát, ha eléri a kívánt hőmérséklet. Ha ott valami miatt megszűnik a konvekpro tápja, akkor a konvektor addig megy fullon, míg 35 fok nem lesz a lakásban. Ugyanitt egyébként konvektoros lakásban tudom javasolni a Computher Konvekpro készülékét.
- Konyhai világítás automatizálása: mivel nincs ajtó, így a nyitásszenzor nem játszik, az eredeti koncepció az snzb-03 lett volna Sonoff minivel, az új valszeg ugyanez lesz, csak relé nélkül, okoskörtével és akkor halott internet mellett is lehet kapcsolni kapcsolóval.Ami tervben van/érkezik: Sonoff Zigbee gateway pro, illetve a jelenlegi szenzorok és relék cseréje zigbee-re, ugyanitt pedig az automatizációk felépítése Ewelink platformra (itt a klímát kábé el is felejthetem, ugyanakkor az úgyis csak akkor kapcsolom be, ha úgy érzem, ezért meg nem nyelnék le egy szenzort). Nyilván lehetne még menni egy kört a koordinátor flashelésével és lokálissá tételével, ugyanakkor sajnos a hass ezer sebből vérzik, ha cloud eszközt kell írányítania, a körtéket meg nem lehet lokálissá tenni.
Hardware: i3-10100 alapú, Proxmoxot futtató szerveren 1vcpu, plusz két giga ram. Bőven elég, szenvedést nem tapasztaltam, csak olyat, amit magamnak okoztam.
-
tomio
tag
Kösz
-
ViZion
félisten
Próbáltam letiltani a netről, mert a HA (is) flood-ol, de akkor meg hisztizik, h nincs net, nem frissít. Akkor működött, amikor a tűzfalban az opnsense-re irányítottam.
Ha csak egy ping kérést küld, akkor forwardolva egy helyi VM-nek az megfelelhet?
vlan is jó lenne, de a switchem nem kezeli, ennyi. -
Ezekiell
veterán
A routeredre mikor érkezett utoljára?
Pont tegnapMondjuk enterprise cuccokat használok, szóval nyilván nem én vagyok az átlaguser
Ki örülne annak, ha mondjuk valaki távolról 30 fokra állítaná a ház összes termosztátját?! Vagy mondjuk a vízóra sokszoros fogyasztást jelent. Egy picit más terület, de mondjuk az IP kamerán keresztül a gyerekhez beszélnek.
Ezért kell minden ilyen eszközt saját vLAN-ra rakni, letiltani a netről, és csak VPNen/Cloudflare-en keresztül elérni a lokál hálódat (és ezzel ezeket az eszközöket) bárhonnan. Vagy mondjuk Nabu Casa ha már van HA (és legyen).Az, hogy az átlag user azt se tudja, miről beszélek, az az igazi baj.
-
buherton
őstag
Ez azért nem ilyen egyszerű kérdés. Ki örülne annak, ha mondjuk valaki távolról 30 fokra állítaná a ház összes termosztátját?! Vagy mondjuk a vízóra sokszoros fogyasztást jelent. Egy picit más terület, de mondjuk az IP kamerán keresztül a gyerekhez beszélnek. Hiába nem kritikus egyik sem, igen kellemetlen tud lenni. Már pedig a gyártók nem foglalkoznak a SW upgrade-el. A routeredre mikor érkezett utoljára? Az enyémre több, mint két éve.
-
forumpista
aktív tag
Wifi != cloud.
En pl. csak olyan eszkozoket vasarolok, amik sima lokalis halon is uzemeltethetoek mindenfele felhos hoka-moka nelkul.
Nem csak a sec miatt, de azert is mert ha a gyarto lehuzza a rolot vagy csak az adott eszkozokhoz mar nem eri meg biztositania az infrat, akkor a cloud only cuccok mennek a levesbe -
Postas99
senior tag
A KNX is kimaradt annak ellenéte hogy az a legrégebbi rendszer. Bár az nem egy otthoni barkács cucc.
-
buherton
őstag
9 hónapig dolgoztam egy olyan cégnél, akik kifejezetten ebben a témában utaznak és egyébként világ szinten vezetők a fejlesztésben és a chip gyártásban.
Tragédia ami ezen a területen folyik
. Önmagában a Zigbee szabványban van security vulnerability, amit tudtommal a mai napig nem javítottak. A chiphez készült SDK minősége a béka feneke alatt van. Ráadásul olyan területen voltam, ahol a chipeket vevő ügyfeleknek készítettünk SW-t. A cégem még azért is pénzt kért, hogy a legújabb SDK-ra váltsunk a terméken (mert akkora trágyadomb az SDK, hogy verzióról verzióra óriási különbségek vannak az API-ban), ami nyilván security szempontból csak jó lehet. És ez a termék nyilván rá lesz kötve az internetre. Holott a volt cégem market leader.
Kritikus rendszert egyáltalán nem javaslok kb a wifi-n kívül bármilyen wireless technológián használni.
-
repvez
addikt
köszi az irást én is kondolkodom okosotthonban, máscsak egy ház kéne hozzá.
De ahogy irtad is én ugy akarom megcsinálni, hogy egy saját egyedi zárt rendszer legyen és semmi felho alapu meg interneten komunikálok mindenkivel tipust akarnék.
Lenne egy router ami kimegy a netre és azon keresztül kapna adatokat az az eszköz aminek szuksége lenne valami olyan adatra ami a neten van, de minden egyéb az localisan lenne kapcsolva csak a házon belül. pár DIY eszköz és gyári cuccok kombojaolvastam régebben ezt a matter standardot, de egyelöre nem igen látom hogy elterjedne, hogy minden gyárto terméke kompatibilis lenne és lehetne kombinálni öket .
illetve nem tudom, hogy tud e valaki olyan programrol ami nulla eszközzel is képes virtuálisan szimulálni egy okosotthont? ugy értve, hogy a virtuális térben megtervezni a házat , hogy mit hogyan akarok okosezközökkel mukodtetni és ott tesztelni anélkül, hogy az adott eszközt megvenném vagy szerelnék valamit a lakásba. viszont amikor kész és a valoságban is megvalosul ez a szetup akkor csak elég legyen rámásolni az eszközre és ugy mukodne ahogy a szimulácioban.
-
blueMerle
veterán
Parancsolj: [link] nem kell hozzá semmiféle hub, központ. Simán a WiFi-s (2.4G) routereddel konfigurálod, és működik. A füstjelzésen kívül mér hőmérsékletet és páratartalmat is. Helyben riaszt és cloud alapon a telóra értesítést küld. Nekem ebből van a hétvégi házban 2, otthon a lakásban 3. 1 éve hibátlanul működnek, akkor tettem mindbe elemet és még félig van. Természetesen füsttel is teszteltük mindet, 3-4mp-el az észlelés után riaszt és küldi telóra a jelzést.
-
Erwinke
aktív tag
Sziasztok!
Garazsba kene 2db fustjelzo ami egy szirenan riaszt, plusz telora kuld ertesitest.
Vlmi elfogadhato kozepkategorias cuccot tudnatok kerlek ajanlani?Koszonom!
-
ViZion
félisten
Ha jól gondolom szükségem van HUB-ra és hőmérő eszközökre, amik a HUB-hoz csatlakoznak. és Van olyan hőmérő eszköz, amihez nem kell hub?
Nem feltétlenül kell hub, vannak wifis eszközök is, akkor elég, ha van wifi lefedettség.Mi a különbség a wifi-s és Zigbee-s eszközök között?
Cikk is említi, más protokoll, kicsit más felhasználás. -
huan
őstag
Sziasztok,
Kezdő vagyok okosotthon témában, ezért kérném a segítségetek.
Szeretnék hőmérsékletet mérni távolról több ponton a lakásban. Ha jól gondolom szükségem van HUB-ra és hőmérő eszközökre, amik a HUB-hoz csatlakoznak.
Az Aliexpress-es olcsó hub-ok megfelelőek erre? Mi a különbség a wifi-s és Zigbee-s eszközök között? Van olyan hőmérő eszköz, amihez nem kell hub? Nem kellene folyamatosan a hőmérséklet adat, de kijelző nélküli alacsony fogyasztású hőmérőre van szükségem, hosszú akku élettartammal. USB-s változat van (az elemcsere helyett érdekelne).
Köszönöm! -
DonCosta
tag
Visszatalálós...
-
blueMerle
veterán
Próbálj meg a routerhez kapcsolni valami filléres wifis AP-t (aliról Xiaomik vannak gombokért), mert kizárt hogy X eszközöd is mind rossz legyen, ott a routeredben lesz gebasz. Vagy egyszerűen gyenge a hálózat (ezeknek a cuccoknak kicsi vevőjük van), az AP ezen is segít.
Nekem az égvilágon semmi gondom a Tuyával, igaz, egy masszív 4 jelismétlős mesh hálózathoz kapcsolódik mind. -
-
Nem, az neked ment
Én nem írtam ilyesmiről.
Viszont ez akkor jó, amit Daninet írt, amikor amúgy is mennie kell mindennek.
Nekem a gépek nagy része ki van kapcsolva (NAS, virtuálhost) és akkor megy, amikor kell (WOL van, bárhonnan). A home szerver megy, meg asszony letöltőgépe. Ezekre jó egy Raspi.
Médiaszerver? Minek az nekem, ezer évente nézek filmet, pláne ami nem online. -
ViZion
félisten
Ez hcl-nek ment gondolom.
Beszéltük már, h nálam Proxmox van, ott 3 VM: HAOS, Opnsense, Casa OS. Voltak mások is, jöttek-mentek, ezek a fixek. Nem tervezem a Casa OS és a HAOS összevonását, de csábító kicsit, a kísérletezés miatt is. De mivel Casa OS-en minden be van konfigolva, lustaságilag is esélytelen, h átpakoljamFele beállításra nem is emlékszem, működnek, kész. De meg is lehetne fordítani a dolgot, Casa OS is kínálgatja a HA-t telepítésre...
kpityu2: azért én szeretem ezeket házon belül tartani, amennyire lehet. Ha napi szinten desktopként is használja az ember, akkor ott emelkedik az elbaCCása esélye, szerintem.
-
daninet
veterán
Nekem Unraid média szerverem van (egy 6-7 éves i5-ös fekvő házas HP workstation amibe beleraktam annyi vinyót amennyit a ház elbirt), kb 50ezer forintba volt a 32Gb rammal együtt, itt aprón találtam. Aztán még egy 100as elment vinyókra, de ez már a változó része a költségnek, kinek mennyi kell bele, van-e már otthon stb.
Ha azt nézem, hogy egy rbpi 4 most 30k körül van szerintem és arra még ráadásul tiszta nyűg nagyobb tárhelyet varázsolni szerintem teljesen felejtős a vonal ha médiaszervert is akarsz.
Most 24 docker konténer fut nekem és 2 VM (win10 és HAOS), így kajál be 22Gb körüli ramot. Unraid alatt piszok egyszerű a dokerezés, a hálózat kezelés VLAN-okkal, média kezelés, cron job futtatás. Nem kell terminálozni.
Szerintem meg van mindennek a helye, HA nagyon jó arra ami, de nem hiszem, hogy médiaszervernek vagy NAS-nak a legjobb választás.
Ha ennyi mindenre lenne szükséged lehet érdemes egyet hátralépni és átgondolni, hogy mi lenne ha HA is csak egy futó szolgáltatás lenne, nem pedig mindent kiszolgáló médiaszerver. -
kpityu2
őstag
Igen, nagyjábol erre jutott a blog szerzője is. Az OS összerakói rendesen megcsinálják a kapcsolatokat a parameterátadást, a jogosultságkezelést amit egy érdeklődő amatőrnek úgy kell összeguglizni. Csak az embernek megis piszkálja a csőret, hogy ha már amúgy is fut egy linux böngészésére, fájl és média megosztásra, akkor ne kelljen meg egy gépet beállítani És a .HAOS azért nem ad olyan desktopot mint egy linux. Bár lehet, hogy érdemes lenne ebbe az irányba próbálkozni. Van docker desktop linux is Webtop néven, talán be lehetne húzni a HAOS alá.
-
ViZion
félisten
Meg az a jó, hogy nem kell 100 felé kattintgatni.
Nekem van fent Casa OS is, ami dockereket kezel, meg kb. mindent. Grafana itt volt, nyűgös volt, nem lehetett egyszer csak se beállítást menteni, se semmit. HA-val összekapcsolódott, de nem volt boldog. Ugyan ez a Grafana tökéletes a HA-ba telepítve. Akkor kezdtem el agyalni, hogy a plex, samba, duplicati, tailscale, stb. dockereket is áttehetném HA alá... Egyelőre nem vagyok ennyire bátor/botor...
Az tény, h ha valamit HA-val akarunk használni, akkor az ottani bővítményekkel nagyobb a siker valószínűsége. -
kpityu2
őstag
Hát ja.
Amúgy ha érdekel valakit, itt van egy jó sorozat arról, hogy hogyan lehet linux alatt docker konténerként futó HA-hoz hozzádrótozni az ugyancsak konténeres plugineket. 2022 dátummal. [link]
Bluetooth, Zigbee2MQTT, Node-RED, ESPHome, stb. A blogsorozat szerzője végül arra jut, hogy nem éri meg a macerát, kényelmesebb a HAOS. Azért annyiban jó, hogy jobban átlátni a rendszer működését, ha elolvassa az ember. -
-
kpityu2
őstag
-
Köszi! Pont megfelelő konyhanyelvi összefoglaló.
Külön pont a végén a biztonságra és a B-tervre vonatkozó részért
(És pont ezek miatt, kínaiakat kerülném, mert ha valami felhőből gyűjti valaki az adatokat, akkor abból
)
Ami szemet szúrt, az inkább a HA erőforrásigénye, hogy MENNYI? Linux+Pythonban írt cucc+webszerver gondolom.
Gondolom van valami Docker okosság, az zabálja ennyire a RAM-otEnnek 1-2GB RAM + max 16GB helyen el kéne férnie.
Illetve Raspberry : Rá lehet akasztani arra is +1 drive-ot, akár winyót, vagy pendrive-ot, és oda tenni a loggolást (ha a HA tudja), de a Pi-k újabb verzióin USB3 van, és lehet is róla bootolni (kellhet némi hackelés, de tud). Innentől tényleg USB-s SSD, gyors is, mehet rá minden.
-
daninet
veterán
A fixen hálózatról táplált eszközök fogyasztása között nem sok különbséget találsz majd, ezek a relék 1W körül fogyasztanak, olyan 40Ft körüli áramdíjjal kell számolnod relénként. Szóval nem nagyofogyasztók. Zigbee fogyasztása az elemes dolgoknál érdekes inkább, olyan helyeken ahova nem tudsz drótot húzni.
-
bteebi
veterán
És #55 és #56: köszi.
A kommentjeitek alapján még nem igazán nyűgöz le a zigbee, bár nyilván értem, hogy vannak előnyei. A mesh az egy jó dolog benne, de ahová okosbármit tennék, ott gyakorlatilag fixen lesz majd mesh wifi (kivéve talán a kert).
A rendszer fogyasztása... nyilván szempont, de nem nagyon. Persze jó lenne tudni a különbségeket, mert nem mindegy. Ha itt havi szinten pár száz forintról, esetleg egy-két ezresről beszélünk (bár inkább egy), akkor az nem tervezési szempont. Inkább a megbízhatóság ÉS a kényelem érdekel. Vagyis ha beüzemelem, akkor biztosan működjön, ne kelljen vele sokat szarakodni, vagy ha valamiért mókolni kell vele, akkor lehetőleg az is legyen viszonylag egyszerű.
Az elemes cuccokat amúgy alapvetően kerülném, persze nem feltétlenül ördögtől való.
-
daninet
veterán
két dolog leginkább:
Az egyik, hogy mesh hálózatot csinálnak a zigbee eszközök így ha pl a kert végében már nincs wifi térerőd zigbee simán lehet ha elég eszközöd van. Minden zigbee eszköz ami nem elemről megy csatlakozik és továbbosztja a mesh hálózatot
A másik, hogy sokkal energiatakarékosabb. Ha elemes dolgokat veszel (hőmérő, gomb stb) azok 1-2 évig is ellesznek gombelemmel. -
daninet
veterán
Nem tudnám bemutatni ezeket a kész rendszereket több okból, illetve ugyan ezen okokból soha nem is vennék ilyet:
Nagyon drágák és a legtöbb ember max 1 félét épít be ilyenből. Ha tele vagy és többször építkezel max kettőt de ha már van egy házad az újba miért építenél be más rendszert, hogy más appod legyen?
Mivel mindenki aki ezekkel rendelkezik egy félével találkozik nincs objektivitás, teljesen 1 dimenziós az ezekről alkotott vélemény
A gyártó csak a saját szekerét fogja tolni, tőlük objektív véleményt nem kapsz, övék a legjobb (persze)
Szinte biztosra veszem, hogy az összes ilyen rendszer valami meglévő dologra épít (pl zigbee vagy zwave, vezetékes megoldásnál modbus) így mégjobban megkérdőjelezhető, hogy pontosan mi kerül rajtuk ennyibe.Van létjogosultságuk, nem mindenki akar ezzel foglalkozni. De ha már annyi energiát beleraksz, hogy elolvasd ez mi és megmondod a villanyszerelődnek, hogy rakjon má' minden kapcsoló mögé egy shelly relét kb ugyanott vagy. Mondjuk tized árból.
Ignorancia adónak hívom az ilyet. Én is fizetek ilyen adót, például az autómban az olajat nem én cserélem. Pedig biztos vagyok benne, hogy baromi egyszerű dolog és legalább 30 videó van youtubon ami elmondja pontosan hogy kell. De egyszerűen nem akarom és kész. Inkább fizetek.
Nincs ezzel gond. Ez a cikk nem ezeknek az embereknek szól -
kpityu2
őstag
Úgy látom az okosotthonos FB csoportban már meg is reklamálták, hogy a fizetős rendszerekkel mostohán bánsz a cikkben.
Mondjuk nem értem, mert valakinek fussa, hogy kulcsrakészen vegyen egy ilyen rendszert, az nem Logout cikket fog olvasni.
Igazából én azt látom, hogy ez még nem kiforrott dolog. Vagy veszel egy fizetős rendszert és reménykedsz, hogy 5 év múlva nem tűnik el a cég és ott állsz egy senki által nem ismert valamivel, vagy nekiállsz magad barkácsolni. -
daninet
veterán
Igen vannak ilyenek. Aztán jön egy "szakember" aki 800+áfáért "programozza fel" (bármit is jelent ez) a 20 relédet meg a 2 termosztátodat.
Erről írtam a cikk első bekezdésében, hogy ezekről a rendszerekről nem lesz szó. Biztos tök jó, ha van pénzed, illetve bármi gondod van odajön valaki és megcsinálja.
Kapcsolatban vagyok egy villanyszerelővel aki jutalékot kap ha elad ilyen rendszereket és vannak ügyfelei néha akiknek mindegy a pénz. Amikor építkeznek megkérdezik tőlük legyen-e okos otthon, azt kérdezik mennyi lesz kb, válasz az, hogy max 5m forint. Rábólint, csináljátok.
Volt egy 1000m2 körüli háza nemrég ahol csak a beállításért 3m forintot számlázott ki az okosotthonos cég. A többlet kábelezést ami sok km volt már ne is említsük.
Ilyen árak vannak -
bteebi
veterán
Elcseszni nem szeretném, bár mivel nem értek hozzá, ezért nyilván van némi veszély.
Ahogy beszéltem korábban a villanyszerelővel, ő magyarázott nekem valami központosított rendszerről (gondolom valami vezérlő hubos), bár azt mondta, hogy akkor minden kábelt duplán kellene húzni a villanyóráig (vagy a hubig is el kellene húzni mindent?), és hogy a központi egysége is baromi drága lenne. Nem tudom, hogy ennyiből érthető-e.
-
-
sunavlys
senior tag
Persze, wifisek (nem zigbee-sek).
Van egy Tcom-os Huawei router az alsó szinten és egy Tplink 841-es AP a felsőn. 2x100 m2. Szerintem túl nagy a ház ezért gondolom, hogy talán zigbee jobb lenne. Da amikor kezdtem építeni (2020-ban) akkor még nem is hallottam zigbee-ről. Idegen volt nekem a dolog.
-
bteebi
veterán
Ejha, nekem (sajnos) kifejezetten hiánypótló írás.
Hirtelen sok minden kitisztult (valamelyest)
. Elsőre talán leginkább a Shelly vonalat lőném be magamnak, aztán majd meglátjuk. Mondjuk ez >1 hónap múlva kezdődő, és talán soha véget nem érő projekt lehet majd.
-
kpityu2
őstag
Igen, ügyes dolog. Nekem van egy Asrock mini-ITX linuxos passzív PC és azon dockerben mindenféle szerver amíg rájuk nem unok. HA, Nextcloud, stb. Simán elérem máshonnal, akár mobiltelefonról is és a route sokkal könnyebben beállítható volt mint a ZeroTiernél. A webes dashboard azonnal jelezte, hogy subnet van az adott eszközön, akarom-e aktiválni.
-
kpityu2
őstag
Nagyon jó kis cikk, kicsit rendet vágott a kialakuló katyvaszban.
Nem volt említve, de az okosotthon rendszerek egyik jó felhasználási módja a redőnyök, ventilátorok, klímák időjárástól, napállástól függő vezérlése. A Home Assistant alapkonfigurációban időjárásmodullal települ, amit szolgáltatja a beállított hely szerinti napállást is, aminek segítségével lehet vezérelni a redőnyöket. Sok áramot meg lehet vele takarítani.
A másik amit megemlítenék, hogy a ZeroTier mellett létezik a Tailscale nevű Wireguard alapú VPN szolgáltatás, ingyenes a legkisebb csomagja (és aki bennük se bízik, az saját szervert (Headscale) is csinálhat egy bérelt VPS-en) és a segítségével végpont-végpont titkosítással elérhető az otthoni hálózat szolgáltatói CGNAT-on keresztül is. Nekem jobban bevált mint a ZeroTier ami ráadásul zárt protokoll.
Illetve még annyi, hogy hardverként nekem leginkább az Asrock J-sorozatú passzív mini-ITX alaplapjai váltak be, 8G RAM, egy SSD, passzív táp és van egy néma, teljes értékű PC szervernek.
-
Gomez86
őstag
Nagyon tetszett köszi szépen.
Én is ott tartok mint szerintem sokan hogy van otthon 1-2 ez az, de jó lenne ezt kimaxolni és valahogy úgy megkérkezni mint nálad van az HUB.
Mindezt úgy hogy a feleségemet egyáltalán nem érdekli, csak működjön, a gyerkőc meg nem tud még angolul...
Lehet hogy idén még nem, de jövőre nekidurálom magam és lesz minden a garázsajtótól a kiskapuberregős számkódos beengedőtől a lámpák, klímák autómata kapcsolgatásán át egészen a víz előmelegítéséig a zuhanyhoz...
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
*okosotthon
Sorry, de annyiszor szerepelt, hogy nem bírtam ki.
-
NGA
addikt
Én azzal kezdtem, hogy vettem egy csomó Philips Hue égőt, kapcsolót fillérekért. Ezzel indult az egész, majd jött az Alexa, majd a jött hozzá a broadlink, meg pár kapcsolható konnektor, és most már egész jól elvagyunk. Általában a világítást hanggal kapcsoljuk, ha kijövök a konyhából, csak szólokalexának, hogy kapcsolja le a villanyt. A ventillátort, hifit (retro, nem távkapcsolós) is ez kapcsolja, a légkondi meg alapból tudja az alexát. Ez egy kis panellakás, ennyi elég is nekem.
-
mepet
addikt
Mi az az (58)?
-
btotyi
tag
Egy apró hiba, nem demoticz hanem domoticz! [link]
-
-
dom1n0
őstag
Nekem is Home Assistat van, szerintem már 5+ éve, Philips Hue világítással, Sonoff R3 vezérli az elszívókat, zigbee, bt hőmérők vannak vegyesen, Shelly konnektorok, pár xiaomi ledcsík a konzhában, van egy okostükör a fürdőben, gázriasztó a kazánházban, meg még pár apróság, Google Nest, stb
.
A HA egy Gigabyte brixen fut, nagyon megbízhatóan. -
Diabolis
aktív tag
Nagyon jó, összeszedett, szépen tagolt írás, főleg nekem nagyon laikusnak, aki még csak gondolkodik az építésen.
Klíma nincs, de például a függönyös megoldás a videóban egész jó. Az ébresztőre bekapcsoló kávéfőző gondolatával pedig régen játszok -
blueMerle
veterán
Lassan egy éve használok Alis Tuya eszközöket a lakásban és a hétvégi házban. Filléres bizgentyűk, hiba nélkül teszik a dolgukat: vízszivárgás-érzékelők, füstérzékelők, akksis-napelemes biztonsági kamerák (személy, mozgás észlelése), hőmérséklet-érzékelők, univerzális infra távirányítók, okos konnektorok, égők, led szalagok, videó-kaputelefon....
Kamerából van kettő, és a legtöbb szenzorból 2-3db, okos konnektorból pedig közel 10.
Az összes eszköz összesen nincs 300 euró, és egyikhez sem kell hub, gateway. Csak simán működnek megbízhatóan, cloud alapon, a routerhez wifin csatlakoztatvaAmit viszont erősen NEM AJÁNLOK, az a TP-Link Tapo rendszere.
-
cinemazealot
addikt
#visszatalálóshsz
-
ViZion
félisten
válasz
enginev3.0 #14 üzenetére
Jogos, kb. én is így látom, hogy kicsit időrablás, kicsit szórakozás, kicsit kényelem, kicsit spórolás. Azért jó érzés, h a saját bizbaCCom működik, vezérli a fűtés keringetést, nézi a hőfokokat, közben látom a nagyobb gépek fogyasztását, stb.
Jah, Spóroljunk, mindegy, h mibe kerül...
gyerekszoba kapott 8k Ft-os okos villanykapcsolót, mert néha felkapcsolva maradt.
De nálam pl. a bejövő 3 fázis is elég szűk, így azt is kapcsolgatja (sütésnél a bojlerek, szárítógép kikapcsol, stb.)tDr1v3r: ezt simán tudja, sőt. Nálam van, h nem a HA-t indítom telefonon, hanem a felhős appot (amolyan hibrid-összvér rendszerem van), ott kapcsolok vmit be, HA-ban megjelenik. Asszony a konyhában egy régi Android tableten kapcsolgat, gyerekek nem kapcsolgatják.
-
tDr1v3r
veterán
Jó kis cikk lett, hiánypótló, alaposan végigvitted.
Laikusként kérdezem (akinek kb annyi tapasztalata van hogy használt Homebridge-t egy ponton az életében), ha mondjuk Hassio-m fut és azon van pluginnal HomeKit és Google Home (vagy Alexa) integráció működhet az hogy én mondjuk a túlárazott iSzutykaimmal, barátnőm meg az androidos forrósodó hulladékával tudná vezérelni a lakást, egymás mellett? Sima kapcsolgatásokra (világítás, konnektorok, fűtés-hűtés, TV, kávéfőző bekapcsolás etc) gondolok, tehát hogy "kvázi gyári" felületeket használnánk mindketten ami bele van integrálva a rendszerbe és CC-ből vagy értesítési sávból tudjuk egyből nyomogatni, Siri/Assistant is hozzáfér, ilyenek. Automatizálást vszeg Hassio-ra (vagy Domoticz, ...) bíznánk, csak a manuális kapcsolgatás lenne a lényeg, meg hogy pl. értesítsen mindkét eszközön ha aktivál a vízjelző, ilyenek. De kamerakép is lehet akár.
-
visszatalálós up
-
enginev3.0
félisten
Hát az egyik legjobb döntés volt mikor elkezdtem Home Assistantot használni
Igazából azt tudnám mondani, hogy tök felesleges az egész, és eközben mégis tök hasznos
Elmegyek munkába, megnyomok egy gombot, kikapcsol minden ami nem kell, hazaérkezéskor télen/nyáron pont kellemes időre érek haza
Mire hazaérek meg van locsolva, illetve reggel mikor már nem vagyok itthon szintén megy egy kört a locsolás
Ha égve hagyom a villanyt, lekapcsolódik
Ha lesz robotporszívóm végig takarít mikor nem vagyok itthon, így nem lesz lábalatt
A kamerák csak akkor vesznek felvételt ha nem vagyok itthonstb...
Plusz egy nagyon jó kis elfoglaltság kilogikázni mindezt automatizmusba, és összerakni az egész rendszert, intergálni az új dolgokat
De ha azt nézem, 10-20 éve is tökéletesen megvoltam ezek nélkül és eléldegéltem valahogy
Én adom, míg mondjuk anyumék akik nagy kertészek, egy 15ezerftos locsoló rendszerre sem ruháznának be, mert felkelnek hajnalban és meglocsolnak manuálisan, és azt is tökre megértem
-
HThomas
őstag
Nagyon jó, alapos cikk!
"Mindenki hasonlóan kezdni, vesz pár kapcsolható kacatot, [...] és mindent máshol kapcsolsz."
Ismerős helyzet, ez van nálunk is... néha elgondolkodom, hogy jó lenne valami értelmes rendszer, de lusta vagyok hozzá
-
DopeBob
addikt
-
-
DopeBob
addikt
Onnan ismerhető fel, hogy valakinek az otthonában Home Assistant fut, hogy csak erről tud beszélni
Juj, ez nagyon betalált
-
ViZion
félisten
ESPHome nagyszerű, de eddig minden frissítésnél volt valami bánata és mintha hagyná sleep-be menni a cuccot, pedig nem kellene. Local Tuya is működik, de pátyolgatni kell néha (új local kódot kapnak resetnél az eszközök). Amivel gondtalanul lehet élni az a Shelly. Drágább, de már értem, h miért.
Ehh, találtam leírást, szerintem a port volt rossz. Este tesztelés...
-
Sanyi.mTs
addikt
első oldalt elolvasva egy kérdés: Zigbee (és Thread) frekvenciája nem zavarja az otthoni 2.4-es wifit, illetve a Z-wave frekije mobilokat?
-
ViZion
félisten
Csak átfutottam, huhh... sok minden benne van.
Gratula a cikkhez, sokunkak hasznos lesz.
Mélyvíz is jöhetne, most adatbázissal (külső, nem a beépített influxdb) gyakorlok, egyelőre fogalmam sincs mi történik, próbálom áterőszakolni az adatokat -
-
Alex91
félisten
Az IKEA kimaradt…
-
Oldman2
nagyúr
Köszi!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Thinkpad X230 legenda: i7 CPU, IPS kijelző, 12 GB, dupla SSD, magyar villbill, webcam, fingerprint
- Honor X6b 128GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Apple Watch SE2 / 44mm / Midnight / Black Sport / Cellular (99%)
- Iphone 13 Pro Max 128 GB /// 86% Akku // Számlával és Garaniával
- Iphone 12 Pro Max 128 GB /// 88% Akku // Számlával és Garanciával
- 10% -tól elvihető. Országosan a legjobb BANKMENTES részletfizetés! Lenovo Legion Pro 7
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450 TomaHawk R5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 XC 12GB Rampage SHIVA 600W
- 0% THM részletfizetés, beszámítás! Gamer PC, notebook, konzol, Apple termék, hardver KAMATMENTESEN!
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE alaplap garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged