- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- laskr99: Újrakezdem a processzor és videókártya szilícium magok fotózását
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- bambano: Bambanő háza tája
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
-
LOGOUT
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
azbest
félisten
válasz
st3v3np3t3r #26222 üzenetére
Ja és az árral kapcsolatban:
igen, a raspberry pi valamivel drágább, mint a no-name kínai boardok. Ennek több oka is van:
Az ár tartalmazza
- a szoftverek és hardverek, codec-ek licenszeit, nem kalózkodnak
- főállású fejleszőket foglalkoznak, mind szoftveres, kerneles, mind hardveres területeken, van terméktámogatás. Még 5 évvel a vásárlás után is.
- fizetnek adót, benne van az áfa
- európai disztribútorhálózatuk van pár napos szállítássalA boardon kívül pedig mindent ugyanúgy és ugyanolyan olcsón meg lehet venni kínai shopokból, mint bármi máshoz. Magát a boardot is meg lehetne kínából, de nem sokkal olcsóbb, lehet még pluszban áfát és ügyintézési díjat is kell ráfizetni, minde ahogy minden nagyobb értékű kínai rendelésnél. Gyakorlatilag nincs garancia a kínaira, ha mégis van és visszaküldés kérnek a cseréhez/visszatérítéshez, az többe kerül, mint venni egy másikat.
Ha kezdő vagy, akkor fogadd el, hogy a nálad tapasztaltabbak nem hülyeséget beszélnek. Ne add elő úgy magad, mintha lenne mögötte komolyabb ismereted.
Mivel alig használ valaki ennyire noname boardokat, ráadásul ez egy raspberry specifikus topic, így nem csoda, ha az orange pi specifikus szoftveres problémákra nincs itt megoldás.
Mostanában elég szelektíven válaszolok én is. Csak, ha valami tényleg raspi specifikus és speciálisabb kérdés merül fel, az érdekesebb számomra. Az általános linuxos alapismeretek hiánya miatti kérdéseket átengedem másnak. Sokszor pedig tényleg csak kicsit keresni és tanulni kellene egy-egy kérdés kapcsán
Szerintem, amire használod az orange pi-det, az körülbelül a lehető legkevésbé veszi igénybe a hardver képességeit. Viszont pont az ilyen desktop használatra nem ajánlott egyik arm-os vagy atomos tabletes processzoros board sem, mivel a platform driveres, szoftveres és erőforrásbeli limitációi miatt sosem versenyezhetnek egy olcsó pécével szemben ilyen téren. A speciálisabb, erejüket megmutató használati módok kapcsán pedig kifejezetten rosszul állnak a noname boardok a kiforrottabb, nevesebb, jobban támogatottabbakkal szemben.
Szóval érted a problémát: olyan területre használod és az alapján ajánlod másoknak, amire alapból nem ajánljuk, mert rossz a felhasználói élmény (nem desltop helyettesítő). A többi területre meg nem jó választás egy noname board, mert kicsit drágábban vannak kiforrottabb megoldások, ami valóban működik.
(#26223) cigam
a hardvers erősséget ő szokta mondani, én meg erre szoktam mondani, hogy hiába erős papíron, ha viszont a gyakorlatban nem érezhető ez a rossz szoftverek miatt. Csak kicsit összemosódnak már a dolgok. Ő még naívan hisz az adatlapoknak és az alapján von le következtetéseket. Aki meg már bevásárolt pár papíron nagyon jól hangzó, de gyakorlatilag használhatatlan eszközből, az a saját pénztárcája kárára megtanulta, hogy ne higyjen el mindent elsőre a kínai marketingesnek(#26224) st3v3np3t3r
az alapítvény sem több millió font tőkével kezdett. Évekig készültek az első kiadásra, előtte még microkontrollerben gondolkodtak, de aztán a broadcomnál találtak olyan soc-ot, ami kellően olcsó és kellően erős volt, hogy kellően olcsó eszközt készíthessenek. Befektettek pár ezer dollárt, végigverték a gyárttatást a kínai bérgyártókon, kijavíttatták a hibát velük, mert elcsaltak egy alkatrészt a gyártók. Aztán a nagy érdeklődésre való tekintettel leszerződtek a nagy elektronikai alkatrész disztribútorokkal, hogy átadják nekik a gyártatási jogot, licenszelték nekik, szorosan kézben tartva az árazást és a minőségi követelményeket. 1-2 évente jönnek ki nagyobb módosítással. Az első széria 20 ezer darabos volt, ma már talán 5 millió felett járnak. Korábban ez csak a hobbikuk volt, később lett a főállásuk.A xunglong meg halomra gyártatja a támogatás nélküli újabb és újabb boardjait, semmi támogatást nem ad a régiekre. Így sosem fog labdába rúgni, csak mindig lesz olyan naív ember, aki az olcsóság miatt megveszi a pár ezres készletüket.
Új hozzászólás Aktív témák
- Asztali PC , i5 10400F , RX 6600 XT , 16GB DDR4 , 512GB NVME
- Asztali PC , R7 8700F , RX 7800 XT , 32GB DDR5 , 1TB NVME , 1TB HDD
- INGYEN POSTA - ÚJ GAMER PC - DDR5 - i5-14400F - RTX 5060Ti - 16GB RAM - 1TB SSD -www.olcsogamerpc.hu
- INGYEN POSTA - ÚJ GAMER PC - DDR5 - i5-12400F - RTX 5060Ti - 16GB RAM -1TB SSD -www.olcsogamerpc.hu
- Esport PC - i5 13400F, GTX 1080ti és 16gb DDR5
- Apple iPhone 14 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! Dell Latitude 7320 - i5-11GEN I 8GB I 256SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi 9, Xiaomi Redmi 9AT, Xiaomi Redmi 10, Xiaomi Redmi 10 2022
- Xiaomi Redmi 12 Pro 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy A14 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest