Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Rendszergazda topic (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#101) gaborbol válasza kraftxld (#99) üzenetére


gaborbol
őstag

Vista szopatos, tobb szmepontbol, nem vagyok annyira ellene, de ha lehet akkor xp, vagy w7.

Vegul is siman nyomtal egy image-et, kicserelted a vinyokat,majd image vissza kiterjesztessel. Akkor ez lett a vegleges megoldas es nem is kellett volna cserelgetni/ujraepiteni a tombot? Eddig kb 6-8 ugyfelunkrol tudom, hogy a rendszer paricioja 12gb es fullon van, szerintem nalunk is lesz hamarosan: Apa kezdodik,kezdodik...

Sorcsap volt akkor persze ,hogy jonnek a gondok sorba, :DDD

[ Szerkesztve ]

(#102) gaborbol válasza attila206 (#100) üzenetére


gaborbol
őstag

Hat akkor elmondhatjuk hogy ennek csak az elso fele igaz rad:

[link]

Kezdesnek mindenkeppen el kene dontened, hogy melyik iranyba indulj.
Windows/Linux

Mennyi tapasztalatod van a linux es mennyi a windows teren, melyik szimpatikusabb neked?

Ha komolyan gondolod a dolgot akkor kezdesnek:

Nem tudom pl nappali/esti/levelezos vagy-e.Mindenkeppen azt javasolnam,ha idod engedi keress barmilyen lehetoseget arra, hogy valamelyik cegnel akar INGYEN is dolgozhass/ott lehess mennyit csak tudsz.

Ennek tobb oka van:

, mire vegzel, mar lesz valos tapasztalatod, referenciad.
2, odateszed magad es sikerul normails ceget kifognod, esetleg akar fel is vehetnek.
3, konyvek/net olvasgatasa videok nezegetese nem tudja felvenni a versenyt azzal amikor csinalod, benne vagy nap mint nap.

Az a baj, hogy mi sem vagyunk profik, es sajnos joesellyel nem is leszunk azok mostanaban. Annyira gyorsan valltozik minden ebben szakmaban, mire valamelyik kis szeleteben elersz valamennyitt es mar jobban mozogsz benne ra is jossz, hogy mennyi minden mast is kene tudnod.
Kezdok vayunk mi is,uszunk az arral nap mint nap, az esetek nagyreszeben mindig olyan a problema amivel elotte meg sose talakoztunk.

Ebben a "szakmaban" kell egy nagy adag onbizalom, kitartas,turelem, problema megoldo kepesseg, ezekk atsegithetnek a nehezen.

Nem tudom mennyi idot adtal magadnak, mennyi ido van vissza a suliba szerintem kezdetnek egy nagyon kis vallakozasban gondolkozz.
Probalj megismerkedni a tcp ip halozatok alapjaval, modem/switch/router/halokartyak.

Legyen mas pairod is a diploma melle, ha linux akkor linux ha windows akkor microsoft.

Legyen utemezett terved, kis lepeseket tervezz be, sose akarj egybol valami nagyot.

Vannak itt ebben a topicba linuxos rendszergzdak, csak bujkalnak.Kerdezhetsz toluk is batran ,de van linuxos rendszergazda baratom aki szinten tud segiteni.

(#103) FixY67 válasza attila206 (#100) üzenetére


FixY67
senior tag

Ilyen alapon inkább a Windows-t javasolnám. Hálózati szempontból kissé elvetemültebb, mint a unixos világ, mert ugye a hagyományos TCP/IP-t kezeli, de vannak saját vadhajtásai is.
Ráadásul a hirdetéseket nézegetve én több windows-ost találok, mint egyebet.

...

(#104) WN31RD válasza attila206 (#100) üzenetére


WN31RD
addikt

Ha magadtól nem tudod, melyik rendszer testhezállóbb számodra, akkor még semmit nem tudsz, érdemi tapasztalattal nem rendelkezel. Ahogyan előttem is írták, mindenképpen keress lehetőséget szakmai gyakorlatra, mindegy melyik rendszerrel kapcsolatban, ha szimpatikus a hely, próbáld ki. Előbb-utóbb kialakul, mely rendszereken mozogsz magabiztosabban.

Ezen a területen a tapasztalat és a hozzáállás mindennél többet számít, ezt a szakmát csak könyvekből nem fogod megtanulni. Én egy nemzetközi (Unix/Linux) rendszergazda csapatban dolgozok, és nem tudok róla, hogy lenne köztünk bárki, aki rendszergazdaként végzett valahol, van ellenben programozó, fizikus, vasutas stb. Két dolog közös bennük: mindenkinek igen jó a logikája és a problémamegoldó képessége, és mindenki számítógép-mániás kisebb-nagyobb mértékben, otthon is szervereket üzemeltet, képben van az újdonságokkal kapcsolatban, nem csak a pénzért csinálja.

Ha rájössz, mi érdekel, mit szeretsz, és igazán jó leszel benne, akkor lesz kereslet a tudásodra, bármelyik rendszert választod is.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#105) bobsys válasza gaborbol (#102) üzenetére


bobsys
addikt

Az a baj, hogy mi sem vagyunk profik, es sajnos joesellyel nem is leszunk azok mostanaban... Kezdok vayunk mi is,uszunk az arral nap mint nap,

Nemtudom pontosan ki hany eve csinalja, de a fentieket eros tulzasnak tartom.
Az igaz, hogy tartani kell a sebesseget az ujdonsagokkal es olyan soha nem lesz hogy tudsz mindent.

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#106) Flame_ válasza attila206 (#100) üzenetére


Flame_
tag

Hasonló cipőben vagyok én is (kezdő, rendszergazda ambíciók). Hova jársz most? Egyelőre én egy villamosmérnöki képzést célzok meg (azzal akár mást is tudok majd kezdeni), aztán közben tanulok itthon + gyakorlat valahol.

[ Szerkesztve ]

(#107) gaborbol válasza bobsys (#105) üzenetére


gaborbol
őstag

Elnezest a helytelen megfogalmazasert, csak a magam neveben kivantam megszolalni, erre ragalva:

"el kellene egy szerver operációs rendszert sajátítanom profi szinten hogy bármilyen hálózatot tudjak vele kezelni a kisebbtől megkezdve a legnagyobbig"

Hivatalosan kb 9 eve csinalom, de lentrol kezdtem: karbantarto/hardveres majd rendszergazda.Miota legutobb melot kerestem, es lattam azt az allashirdetest kicsit atertekeltem a profi szot onmagam szamara.

400 fizikalis es ha jol remlik 800 virtualis 2000/2003 szervert uzemelteto csapatba kerestek windows rendszergazdat.

(#108) kraftxld válasza gaborbol (#101) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

Szerintem a paragon izélt el valamit a partícióval, ha az jól csinálja akkor sima ügy. De imagkészítés, tömb szétrugása, új tömb létrehozása, image vissza gyorsabb.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#109) attila206 válasza Flame_ (#106) üzenetére


attila206
tag

Kecskeméten vagyok fősulin mint mérnök infos hálózat és web szakírányon még 3-4 félév. te még most kezded a villamosmérnökit?
Én is azon vagyok most hogy valószínű hogy belenézek a windows server szakirodalom mit szól a témához hogy ne mennyek azért oda valahova sima mezei szervizes ként mondjuk ilyesmi hogy switch, router beállítás egyáltalán nem jelent problémát.Szóval szerver nélküli hálózatot bármikor összedobok mert már volt hogy 4-8 gépeset megcsináltam szerver nélkül mert úgyis jó volt de most vonz a téma hogy hogy is nézne ki ez a szerveres dolog.
Te tudsz olyan cégeket Pest, Kecskémet környékén akiknél lenne lehetőség?

(#110) bobsys válasza gaborbol (#107) üzenetére


bobsys
addikt

anno en onsiteoskent keztem, igaz ebbe kliens+server+halozat meg minden beletartozott
az ilyen 1000res nagysagrendu serverparknal azert mar nem ugy megy hogy te intezel mindent, el vannak osztva a feladatkorok:
a 1st level csinal egy incidens ticketet, vagy ha a usernek van baja a server oldallal akkor a service desk
ezen ticketetek tobbseget megoldja a 2nd level
amit meg nem birnak az megy 3rd levelre
az arany olyan 70-30% a 2nd es 3rd level kozott, amihez fizikai hozzaferes kell azt csinalja az onsite
az ilyen szamoknal mar teljesen mas onsiteoskent es mas tavoli uzemeltetokent dolgozni, nem arrol van szo, hogy azt csinalod mint most csak nem 50 serverhez maszkalsz ki hanem 1000hez, itt mar ITIL alapon mukodik a teljes IT infrastruktura az uzemeltetestol at a change/release managementig minden

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#111) DopeBob


DopeBob
addikt

Sziasztok,

érdeklődnék, hogy van e bármilyen Windows Server bevezetést segítő írás/könyv. Mindegy, hogy melyik verzió, egyenlőre egy alap infrastruktúra kellene (DNS, DHCP, AD, File Server). Ha lesz pénz is szerverekre sajnos az kizárt, hogy a telepítést, konfigurálást is szakember végezze mert annyi pénz biztos hogy nem lesz. Szóval bármilyen tervezéssel, méretezéssel kapcsolatos leírást nagyon nagyon megköszönnék.

Kezdő volnék, bármilyen segítséget szívesen fogadok :)

A helyzet a következő: adott egy cég, egy telephely kb. 50 gép, nincs tartomány, 2 régi Novell szerver (3.1) páran oda jelentkeznek be, könyvelés az egyik a másik talán fájl szerver volt valaha. (15 évesek) illetve egy újabb (az előző kettőhöz képest, ez csak 10 éves) Linux ami a levelezés meg a proxy)

Jelenleg nincs semmi de tényleg szó szerint semmi. A saját gépén (Win98/ME, NT4.0 Win2K de a többség XP) mindenki rendszergazda, a gépek nincsenek frissítve, szoftver/hardver nyilvántartás nincs, DNS, DHCP meg ilyesmi nincs fix IP-k vannak csoportmunka tetszés szerint megosztott könyvtárakkal megvalósítva, a hálózat tallózása egy örökkévalóság. Mentés nincs.

Ha valaki szereti a rémtörténeteket, esetleg beszámolok még.

MZ/X

(#112) kraftxld válasza DopeBob (#111) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

Kemény hely lehet :)

Itt egy könyv kezdésnek:
[link]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#113) DopeBob válasza kraftxld (#112) üzenetére


DopeBob
addikt

Köszönöm, ez megvan nyomtatott formában is, tényleg nagyon jó könyv.

Szerver méretezésben esetleg tudnál segíteni?

Jelenleg egy olyat tervezek, hogy 1 olcsóbb HP szerver mondjuk a ProLiant DL120 valami olcsóbb Xeon procival, 4Gb memóra, ez lenne az DC-DHCP-DNS (2008R2 Std). Egy hasonló kategóriájú szerverre menne egy vírusírtó, SPAM szűrő, IIS intranetnek, esetleg WSUS (2008R2 Std). És egy komolyabb vas kéne, ami elbír 3-4 virtuális gépet. Ebből az egyik lenne a BDC (nem gond, ha virtuális?) fájlszerver, egy alkalmazás szerver illetve szeretném ha lenne tartalék, hogy ne keljen újabb fizikai hardvert venni, ha még egy szerverre lenne szükség.

Előre is köszönöm szépen a segítséget mindenkinek! :R

[ Szerkesztve ]

MZ/X

(#114) kraftxld válasza DopeBob (#113) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

Mennyi pénz van rá? Bár 50 gépes környezetbe ha nincsenek extra igények én egy SBS 2008-t tolnék.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#115) bobsys válasza kraftxld (#114) üzenetére


bobsys
addikt

csak ne kelljen upgradelni, migralni :DDD

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#116) kraftxld válasza bobsys (#115) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

A cégleírásból nekem az jött le, hogy a következő 20 évben erre úgyse fog sor kerülni :D

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#117) DopeBob válasza kraftxld (#114) üzenetére


DopeBob
addikt

Nem a céget minősíti az állapot, hanem... na mindegy, mindenki tudja szerintem mire gondolok ;]
Olyan 3m körül. SBS2008 drága lenne az Exchange CAL-ok miatt. Meg mintha valamelyik technet előadáson azt mondták róla, hogy ugyan elmehetünk vele 75 userig, 40ig szokták használni. EBS2008-at is néztem, de Exchange tervben sincs egyenlőre, így szerintem felesleges. A két kisebb gépre 2008 Standard, nagyobbra meg Enterprise a virtuális gépek miatt.

[ Szerkesztve ]

MZ/X

(#118) kraftxld válasza DopeBob (#117) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

SBS épp olcsó, mert csak SBS cal-t kell venni, abban benne van az exchange is.
3M-ből meg egy bitang erős gépet kell venni, vagy kettőt, és SBS premiumot mert ahhoz jár plusz szerver licensz is sql-el.
Amúgy halkan megjegyzem, hogy az SBS 2008 Cal csak egy papír amit ki kell szögelni a falra, magán a szerveren nincs semmilyen korlátozás 75 userig.

Virtualizálni is tudsz SBS-el, Hyper-V szerver R2 alap, majd SBS virtuális gépnek.

EBS-t meg ne, iszonyat ratyi lett, a TMG MBE tűzfal rettentő szar a security szerverben.

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#119) DopeBob válasza kraftxld (#118) üzenetére


DopeBob
addikt

Egyenlőre úgy néz ki nem lesz szükség semmire amivel az SBS több mint mondjuk egy Standard, az SQL nem kell, a levelezés marad linux az elég olcsó :) Semmi extrára nincs szükség a jelenlegi még jó lesz.

MZ/X

(#120) bobsys válasza DopeBob (#119) üzenetére


bobsys
addikt

ha biztosan nem kell exchange, akkor standart 2k8 server meg meg egy vasat vesztek arra meg hyper-v core, ingyenes, arra legalabb nem kell kolteni, es olyan virtualis gepet raksz ra amilyet akarsz

[ Szerkesztve ]

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#121) DopeBob válasza bobsys (#120) üzenetére


DopeBob
addikt

3Mbe bele kéne férnie a szoftvereknek is úgy már nem olyan sok azért :D

Azért gondoltam hogy az erős gépre 2008 Enterprise menne, mert az ha jól tudom 4 Virutális gépet jelent. Ha nem is idén, de ezek ki lesznek használva, van hova fejlődnünk :)

MZ/X

(#122) bobsys válasza DopeBob (#121) üzenetére


bobsys
addikt

hyper-v corenal meg annyit pakolsz fel amennyit akarsz
megsporolod az enterprise arat, hiszen ingyen letoltheto

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#123) DopeBob válasza bobsys (#122) üzenetére


DopeBob
addikt

Ez értem, de attól még ugyan úgy meg kéne venni mondjuk a 2008Std-t hiába lesz virtuális. Ha 2008Ent lesz, akkor ott az árban benne van, hogy futhat egyszerre 4 virtuális gép. Vagy mégsem? :U

MZ/X

(#124) bobsys válasza DopeBob (#123) üzenetére


bobsys
addikt

vagy valami hasonlo:)
enterprise most nemtom mennyi, azt kell megnezni hogy mondjuk 5 standard server ara kevesebb-e mint az enterprise, mert ugye ha enterpriset veszel akkor 1 fizikai +4 virtualis mehet
ha 5 standard olcsobb akkor meg ingyenes hyper-v + azokra fel az 5 server es sporoltal a cegnek,

[ Szerkesztve ]

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#125) DopeBob válasza bobsys (#124) üzenetére


DopeBob
addikt

4, mert a host OSen csak a hyper-v role mehet elvileg :S jól ki van ez találva :O

Viszont most hogy nézegettem, Std-hez 5 CAL jár, Ent-hez pedig 25. Licencelésben nem vagyok nagyon képben de ha veszek 3 Std-t meg 1 Ent akkor van 40 CAL-om, és már csak 10 kell? :)

MZ/X

(#126) bobsys válasza DopeBob (#123) üzenetére


bobsys
addikt

javitanam magam
itt egy hosszu doc a liszenszingrol
a standar verzioval is tudsz futtatni egy fizikai es egy virtualis servert
vagyis ha maradunk a negy gepnel akor kell egy enterprise es az ad +4 virtualis servert (+ ugye kell meg egy standard license az elso serverre)
standardnel pedig kell egy standard license ami ad 1 fizikai (ezt fel is rakhatod az elso serverre) licenset + kell 4 standard license a 4 virtualis gepre (es marad 4 fizikai licensed)
osszegezve
1enterprise+1standard vs 5standard license
remelem ertheto voltam

ha veszek 3 Std-t meg 1 Ent akkor van 40 CAL-om, és már csak 10 kell aha, de vehetsz sima CALt is
a fenti pelda pedig akkor 25+5 CAL vs 25 CAL (+5 CAL olyan 35K korul lehet)

[ Szerkesztve ]

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#127) bobsys válasza DopeBob (#125) üzenetére


bobsys
addikt

mennyisegi licensek
meg egy license valaszto online cucc

az elozo hszemnel meg jol elirtam, csak +3 standard license kell a 4 virtualis gephez hiszen az elso licensenel csak a fizikait hasznalod fel

[ Szerkesztve ]

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#128) DopeBob


DopeBob
addikt

Találtam egy ilyet: [link]

2 processzoros szerver esetén, ha 4 várhatóan 4 VM fog futni, akkor 600$al olcsóbb az Enterprise, mint a Standard.

Std-nél meg az 1 fizika 1 virtuális úgy néz ki, hogy a a fizikain csak olyan program futhat, ami a virtuális gépet felügyeli :/

MZ/X

(#129) bobsys válasza DopeBob (#128) üzenetére


bobsys
addikt

jo kis kalkulator,
asszem akkor meg is van a valasz

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#130) DopeBob válasza bobsys (#129) üzenetére


DopeBob
addikt

Köszi CAL-ból akkor nem is fog kelleni olyan sok ezek szerint :)

Már csak valami jófajta HW kéne :) Külső Storage ilyen kis rendszereknél gondolom nem játszik.

A hardvereknél akkor jó megoldás lehet, hogy PDC egy belépő szintű kiszolgáló, + egy erősebb a virtuális gépeknek, és a BDC már VM lesz?

MZ/X

(#131) gaborbol


gaborbol
őstag

Erre a celra en csak 1 szervert vennek, virtual szerver nelkul, nem cifraznam ennyire.
Eddig megvoltak nelkule, agyuval kar verebre.
Nem akkor orult nagy feladat ez, max ha nagyon gazos lenne akkor levelezesnek/proxi/webszervernek siman meghagynam a linuxot akkor nem kell komoly draga tuzfal sem.

Ha kell 250k-bol markas alkatreszekbol siman ossze lehet dobni egy zsir uj linux szervert,amirol a linux csak almodik.

SBS 2008 ahogy Kratf is mondta ! En mar jartam igy, 1 ev utan egyszer csak hiv az ugyfel, hogy ott vannak nala ugyviteli szoftvert telepiteni es valami SQL-t keresnek, de nem talajak.

Atneznem az egesz halozatot, mit kell kicserlenem a switcheket/kartya/kabel/ ha kell legalabb a gerinc menjen gigabiten vagy legalabb 100 megan a teljes halozat.

Megneznem melyik ISP van jelenleg naluk, ki mit tud odavinni, mennyiert.

(#132) gaborbol


gaborbol
őstag

Erre a celra en csak 1 szervert vennek, virtual szerver nelkul, nem cifraznam ennyire.
Eddig megvoltak nelkule, agyuval kar verebre.
Nem akkor orult nagy feladat ez, max ha nagyon gazos lenne akkor levelezesnek/proxi/webszervernek siman meghagynam a linuxot akkor nem kell komoly draga tuzfal sem.

Ha kell 250k-bol markas alkatreszekbol siman ossze lehet dobni egy zsir uj linux szervert,amirol a linux csak almodik.

SBS 2008 ahogy Kratf is mondta ! En mar jartam igy, 1 ev utan egyszer csak hiv az ugyfel, hogy ott vannak nala ugyviteli szoftvert telepiteni es valami SQL-t keresnek, de nem talajak.

Szunetmentes a szervernek meg az aktiv halozati eszkozoknek.

Atneznem az egesz halozatot, mit kell kicserlenem a switcheket/kartya/kabel/ ha kell legalabb a gerinc menjen gigabiten vagy legalabb 100 megan a teljes halozat.

Megneznem melyik ISP van jelenleg naluk, ki mit tud odavinni, mennyiert.

Kulso storage ha nagyon kene, de a szerver siman birja, megveszed a legolcsobb 3 ev garos markas gepet(70k) amin van sata raid 1, beledurrantasz 2 brutal vinyot, linuxot vagy sima xp prot neki es kesz.

[ Szerkesztve ]

(#133) bobsys


bobsys
addikt

mondjuk a desktop gepbol server nem is olyan rossz dolog, anno csinaltam egy ilyet
tenyleg minosegi alkatreszekbol 2 gepet, sata raid 5, izom tap, minosegi ramok stb. Anno kijott valami 300Kbol, manapsag ilyen penzert gondolom szinten szep gepet lehet osszepakolni, akar 8 giga rammal is
abbol 2 darab aztan kesz, lazan 1 millio alatt vagy

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#134) DopeBob válasza gaborbol (#132) üzenetére


DopeBob
addikt

Az, hogy eddig megvoltak nélküle, az nem jelenti feltétlen azt, hogy jó is volt :)

DC-ből szerintem nem árt, ha 2 van, mégis ha valami gáz van vele, ne álljon meg az élet. Ezért gondolta, hogy az egyik lehetne VM.

Ami tuti kell: Fájlszerver, Alkalmazásszerver (jogtár és társai), valami belső weboldal, ami nagy valószínűséggel SharePoint Services lesz. Még az idén jó lenne WSUS is. Proxy, mail, spamszűrő, vírusirtó.

Ez mind mehet 1 gépre?

MZ/X

(#135) kraftxld válasza DopeBob (#134) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

Igen, ezt hívják SBS-nek :D

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#136) DopeBob válasza kraftxld (#135) üzenetére


DopeBob
addikt

Bocsánat egy valamit elfelejtettem :B

Kb. 95-100 kliensre kellene méretezni, ez a valós gépszám, ha minden hálózatba lesz kötve, és mindnek lesz IP címe is :K (van ahol most csak IPX van, ez okozott némi zavart :) )

MZ/X

(#137) priti válasza gaborbol (#107) üzenetére


priti
addikt

Szerintem a profizmus inkább a módszerekben és a jó módszerekre alkalmas rendszer építésében rejlik. A kezdő pöcsöl, a profi azonnal a lehető legkevesebb lépésben megold és továbblép és mindig van mindenre pénze, mert van neve. Szerintem ha pénz van (és van) a méret csak a létszámot határozza meg, van egy csapat a tetején egy szervező ember piszok jó kapcsolati tőkével, szervezetépítési tapasztalattal és szakértelemmel érdekes mód programozó szokott lenni egyéb diplomákkal, olyasmi mint a human manager, hogy közvetlenül a főgóré mellett áll a szervezeti felépítésben, csak ő nem dolgozik munkavállalóként, mert megfizethetetlen, csak megbízásos projekt alapon nyomja, viszi a saját csapatát és a helyi rendszergazdákkal kooperálva villant, ezen a pályán ami a gyakorlatot illeti ő a Don és csak a tőkeerős cégek tudják megfizetni, mert olyan eszközbeszerzési költségeket követel na meg persze munkadíjat, de bármi kell az határidőre kész van. Az ilyennek se családja se semmije, csak a meló, viszont ha akkora mázlid van hogy éppen ott vagy ahová hívják, akkor még aludni se menj haza, mert amit tanulhatsz tőle abból minimum 10 évig megélsz. Profi. Na ezért nem akarok én profi lenni. Az nem élet hidd el, még a pénzét se tudja élvezni, családja meg ha van is, mindnek tönkremegy.

Hardverlesen

(#138) bobsys válasza DopeBob (#136) üzenetére


bobsys
addikt

en uzemeltettem egy kb 120 gepes halozatot, egy server volt a DC+fileserver(DFS-el) es volt egy desktop pc mint masik dc
regen volt, mert a serverben ketto PIII-as CPU volt

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#139) gaborbol válasza DopeBob (#136) üzenetére


gaborbol
őstag

Ez igy eleg komolytalan, vagy csak en erzem igy? :F

Mi igy csinaljuk:

1) Megbeszelunk egy konkret reggeli idopontot az ugyfellel halozat felmeres celjabol.

2) Vegignezzuk a teljes halozatot,dokumentalunk, lefenykepezunk,lerajzolunk szinte mindent onnantol, hogy bejon a net az epuletbe, onnan hova megy min megy,szerverek milyenek, kihasznaltsaguk,kapacitasuk,milyen programok futnak rajta,van e adatbazis, van e mentes, szunetmentesek, halozati eszkozok,epuletek ha vannak/gerinc/ kliensek, nyomtatok, virusirtok.

3) Elkoccolunk vissza a ceghez,ha a helyszinen nem tudnanak vagy tul sokaig tartana, es megcsinaljuk a teljes jelenlegi dokumentaciot elektronikusan.

4) Vissza az ugyfelhez, nezd jelenleg ez van nalad, beszeljunk rola mik az elvarasok, igeneyek, mekkora osszegre gondoltatok.

5) Keszitunk egy konkret boseges ajanlatot, kiegeszitve a mi javaslatainkal amit ismet atbeszelunk.Ami esetleg felesleges vagyertelemszeruen nincs ra forras ,azt lehuzzuk rola.

Akkor pl egy nap alatt nem lesz 50 kliensbol 95-100,mert par geppel el lehet szamolni, na de 100%-al?

Ha meg csak egy szerverre van penz, arra nem pakolok fel +4 virtual szervert, mert teljesen logikatlan, ha a vas elpukkan oda a virtual szerver is, arra kulon vas kell....

Szerver meg azert azert szerver, hogy tegye a dolgat, max logikusan kell felepiteni,meg utemezni, hogy mikor mit csinaljon.

Minnel egyszerubb valami annal jobb, felesleges tulbonyolitani hanincs ra valos igeny. Feltetelezem egy nem letezo projeltrol beszelunk, de majd talan mas hasznat veszi.

[ Szerkesztve ]

(#140) bobsys válasza gaborbol (#139) üzenetére


bobsys
addikt

Akkor pl egy nap alatt nem lesz 50 kliensbol 95-100,mert par geppel el lehet valamit szamolni, na de 100%-al?
na ilyennel talalkoztam magyar cegeknel rendszerint, elmondjak hogy mivan kimegy az ember es koszono viszonyban sincsen azzal amire szamitott

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#141) gaborbol válasza bobsys (#140) üzenetére


gaborbol
őstag

Ezert toltunk el egy teljes napot ,ha kell az ugyfelnel halozatfelmeres celjabol. Es akkor mindenkinek vilagos mirol beszelunk, mielott barmirol beszelnenk.

[ Szerkesztve ]

(#142) DopeBob válasza gaborbol (#139) üzenetére


DopeBob
addikt

Sajnálom ha kellemetlenséget okoztam, amit tegnap írtam az az első nap tapasztalata, a kiegészítés pedig a mai napé. Mint írtam nincs semmi nyilvántartás, a pontos gépszámhoz körbe kellett járni és számolni, ez van.

Az összes már egyszer elhangzott (kb 3m) és ebből nem egy olyan rendszer kéne, ami pont azt tudja mint a mostani, hanem amik a jövőben ésszerű fejlesztések lennének (belső weblap, frissítéskezelés, központi vírusirtó, esetleg valami komolyabb ügyviteli rendszer) azok jövőre már igényeljenek újabb hardvereket, vegyünk most egy erősebb vasat, ami elbír több virtuális gépet.

Amit én leszűrtem így egy nap alatt: nekem kezdőként ez nem fog menni, az hogy értek egy kicsit ehhez-ahhoz az ide már sajnos kevés egy rendszert üzemeltetni meg a nulláról felépíteni messze nem ugyan az a műfaj, keresni kell egy céget aki segít a tervezésben.

MZ/X

(#143) gaborbol válasza DopeBob (#142) üzenetére


gaborbol
őstag

Nincs gond. :R

Mielott barmi ilyenbe kezdesz meg kell csinalni az aktualis allapot felmerest.
Az ugyfelbe nem lehet, nem szabad megbizni semmilyen szinten. Amig ez nincs meg nincs mirol beszelni, lehet halozat epitesre, halozati eszkozokre elmegy siman a penz fele.

Komolyabb tervek meg lehetnek, de konkretumok nelkul nincs mire elore tervezni sem.
Ugyviteli programok nagyresze pl SQL alapu, es nem tizezres nagysagrendu osszeg, ki vallaja fel hogy belefer az expressbe meg 1 utan is bele fog ferni.

[ Szerkesztve ]

(#144) gaborbol


gaborbol
őstag

Ma megint volt ket dell szerverem 12gb-os rendszer particioval ami fullon volt, ugy latszik ez valami DELL agymenes volt anno.
Azt hiszem kezdek skilles lenni a gyalulasba :)

1) CCleaner letolt, kigyak minden kiveve a sutik meg a nemreg begepelt ulr-ek, mert nem kell a siras :) Registryt nem barmolom/pucolom a szerveren, jobb a bekesseg.

2) Winstatdir letolt, futtat, csodalkoz. Defrag masodik particio majd Page file rendszeren marad 256mb, tobbi athelyez masodik particiora.

3) Windows konyvtarbol az osszes unistall masolat kigyakasa, kiveve az 1 hetnel ujabbak.

4) Temp konyvtarak,cc azert szokott nekem is hagyni/ telepitett progik atnezese.

5) Hibernacio kikapcsolas (1-2 GB hely) igazabol nem tudom minek a szervernek hibernacio, ha nem "etiop" szunetmentes van alatta akkor csak kapcsoljon szepen ki, majd a last sate visszahozza ha visszajott az aram.

Van meg valami amit ti szoktatok gyalulni?

Kraft: Mult heten valamelyik szerveren volt a kedvenced: Trend Micro Antivirus Tokkal-Vonoval 3GB volt. Komoly cuccos lehetett, kar hogy 1 eve lejart rola az elofizetes :DDD gyalu...
Ment ra Kaspersky File Server Edition, 2 evre 40 dolcsiert...

[ Szerkesztve ]

(#145) bobsys válasza gaborbol (#144) üzenetére


bobsys
addikt

a viruskergeto regi DAT filejait szoktuk meg torolni (McAfee)
nalunk is volt, hogy 12 gigas (anno biztos azt mondtak, hogy joaz,eleg az a 2k3-nak, jah es szinten dell serverek) rendszerparticiobol 5.5 giga a regi DAT fileok voltak :)

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#146) kraftxld válasza gaborbol (#144) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

Húúú... ne is mondd azt a féreg egy Trend Micro cuccot, ma is néztek rám a könyvelők mikor a mellettük lévő szerverszobában hangosan káromkodtam magyarul :DDD

Zsír új friss Trend Micro Worry Free Business 6.0telepítés Win2K8 R2-re. Hiba nélkül települ, SP1 fel, lépnék be a csoda webes konzolba, kövér error. Google ezerrel, kijött valami összevissza oldal, ahol leírták, hogy a TM nem csinálta meg rendesen a jogosultságokat, csak a 2K3-as IUSR felhasználónak lett volna joga, de nem írták meg rendesen. Workaround, adjak write jogot a PCSRV mappára mindenkinek, és menni fog. Tényleg ment :D

Másik mai Trend Micro-s sztori. A régi szerveren lépnék be, IE-t kifagyasztja a webes konzol mindenféle CGI részeknél, WWW service, Trend micro servicék megrángatása, szintén zenész. Totál halott a webes konzol, majd valamikor újraindítom a szervert hátha helyrejön, ha meg nem, lehet a kliensekhez egyesével menni és átrángatni őket az új szerverre :S

Végszükség esetén a DDLcache-t szoktam még kipucolni a system32-ben, valamint az IIS logokat a system32\logfiles-ben, meg a nem nagyon használt cuccokat ntfs szinten tömöríteni.

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#147) czpitti


czpitti
senior tag

én egy nektek bizonyára ostoba kérdést tennék fel:szeretnék egy bizonyos játékomnak szervert csinálni a gépemből. hogyan?????még csak most ismerkedem a gépekkel,hardverekben otthon vagyok ugy ahogy de szoftverileg nem kicsit vagyok tudatlan.köszönöm a segitséget

Diablo III CZPITTI#2239 http://hu.twitch.tv/czpitti

(#148) DopeBob válasza czpitti (#147) üzenetére


DopeBob
addikt

Ha eltekintünk a játékspecifikus beállításoktól, akkor általában az úgy néz ki, hogy felteszed a játék szerver részét, megnézed milyen portot/portokat használ ezeket kell engedélyezni a Routeren/Windows tűzfalon, mert valószínűleg alapértelmezetten vagy zárva vannak, vagy csak a belülről kezdeményezett kapcsolatra válaszolnak.

A másik ami még probléma szokott lenni, az a fix IP hiánya, van lehetőség un Dinamikus DNS szolgáltatás használatára (ingyen), ha otthoni interneted van akkor egy ilyen is fog kelleni, pl innen: http://www.dyndns.com/

Bár ez nem kimondottan rendszergazdás problémafelvetés, ha leírod pontosan mid van (akár privátban is) szívesen segítek :)

MZ/X

(#149) Plero válasza gaborbol (#139) üzenetére


Plero
tag

Szia

Az elektronikus dokumentációt mivel csináljátok? Milyen programmal?

Üdv.

"Olyan nincs, hogy nincs" + www.plenter.atw.hu

(#150) CsodaPOK válasza kraftxld (#146) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Nem káromkodtál, hanem nyelvleckét adtál a magyar nyelv szépségeiből ;]

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Rendszergazda topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.