Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13551) band1103 válasza FehérHolló (#13550) üzenetére


band1103
őstag

"Megjegyezném, hogy az nem JDEC, hanem JEDEC, de teljesen mindegy."
:DDD Na igen. A táblázatot nem én készítetettem hanem a Gigáék. Mások is megjegyezték már :D

"A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

(#13552) band1103


band1103
őstag

Akkor viszont az a kérdés hogy miért van az hogy egy megfelelő Phenom CPU az 1066-os ramoknak csak töredékét tudja 1066-osan használlni stabilan? Mik vannak azokban a ramokban amik mennek és mik nincsennek azokban amik nem mennek? (lejárt a mod ídőkorlát)

[ Szerkesztve ]

"A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

(#13553) FehérHolló válasza band1103 (#13552) üzenetére


FehérHolló
veterán

Hát, csak nagy általánosságban lehet erre válaszolni. Ha megnézed a JEDEC-es részt, csak olyan modulok vannak rajta, amin 1066MHz-re hitelesített chipek vannak. Bár se Quimonda, se Elpida honlapján nincsenek kinn az adott chipek, de a másik chipek kódjából lehet arra következtetni, hogy ezek 1066MHz-esek.

Szóval szerintem ebbe a kategóriába olyan modulok kerültek a QVL listán, amik a JEDEC ajánlásnak (mert nincs rá szabvány) megfeleve tudják az 1066MHz-et.

Szerk.: Igen, a kiadott nomenklatúra alapján ezek 1066MHz-es chipekkel vannak szerelve.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#13554) #65675776 válasza band1103 (#13552) üzenetére


#65675776
törölt tag

Leginkább azért, mert nincs általános DDR2-1066 szabvány. A tuningmemóriák semmilyen szempontból sem felelnek meg a Speciality szabványnak sem.

(#13555) band1103


band1103
őstag

Hát akkor fel van adva a lecke! Ugy vállogatni 1066-os ramot hogy az JEDEC ready legyen.

"A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

(#13556) FehérHolló válasza band1103 (#13555) üzenetére


FehérHolló
veterán

Ott a modul típusszáma, bemész egy Samsung márkakereskedésbe, levágod az asztalra a cetlit, amire felírtad, hogy neked ilyen memóriamodul kell, vársz körülbelül 3 hetet, mire beszerzik, majd örülsz. Közben ne felejts el szépen mosolyogni.

Nem sok olyan modul van, amit 1066MHz-es chipekkel szereltek.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#13557) FehérHolló válasza FehérHolló (#13556) üzenetére


FehérHolló
veterán

Samsung = Kingston. Bocs! :)

Skynet is real. It's called Google.

(#13558) Gyuri27 válasza FehérHolló (#13557) üzenetére


Gyuri27
félisten

A samu már a kingston-t is megvette? ;)

Amd - Radeon - Ryzen

(#13559) band1103 válasza FehérHolló (#13557) üzenetére


band1103
őstag

Tehát Kingston, ok! ;)
Nade! olvasgatom a kingston oldalát és ugy látom tagja a JEDEC-nek. A szerencsétlennek viszont csak Value-ban vannak JEDEC-es ramjai de azoknál is csak CL7-esek az 1gigások.
A KHX sorozatban lennének CL5.ösök de azok meg csak tested 1066mhz. JEDEC-ben csak 800mhz.
Kérdés: Lehet egy 1066-os CL5-ös nem JEDEC-es ramot 1066mhz-re CL7-esként beállítani egy giga78G-DS3H-ban? Mert ugye azt hallottam pl.: a Corsair dominator [link]nem megy benne csak 800mhz-esen, de ha a JEDEC csak CL7-est enged akkor CL7 mellett fentebb lehet e huzni a ramot hogy menjen 1066mhz-en?

"A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

(#13560) FehérHolló válasza band1103 (#13559) üzenetére


FehérHolló
veterán

Most döntsd el, hogy mit szeretnél.
Van a Kingston Value RAM-ok között egy olyan típus, ami benne van a QVL-ben, és biztosan megy a lapban bármilyen K10-es proci mellett 1066MHz-en 7-7-7-21 késleltetésekkel. Kingstont ismerve ez a modul szinte semmivel nem tud többet, de ezt biztosan.
Vagy ott vannak a tuning RAM-ok, 1066MHz-en 5-5-5-15, vagy jobb időzítésekkel, amik QVL szerint 800MHz-en mennek biztosan. Ezeket lehet, hogy jobban ki tudod hajtani, de az is lehet, hogy még 1066MHz-en sem fognak menni.

Gyuri27: Létezik egy olyan dolog, hogy versenytörvény. Nem engednék neki felvásárolni.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#13561) raskolnikoff válasza band1103 (#13301) üzenetére


raskolnikoff
őstag

Tudorok!

Az ebben a hozzászólásban leírtakhoz annyit még hogy megnéztem, everest és a bios is 4GBnak ismeri föl. Igaz az Everest em 1066osnak hanem 800asnak...Akkor most nagy mákom van?

A gazdasági válság és az emelkedő energiaárak miatt arra kényszerültünk, hogy kikapcsoljuk a fényt az alagút végén. A kellemetlenségért elnézést kérünk.

(#13562) Benyadapro


Benyadapro
tag

hello!
ehhez a konfig hoz mien ram kéne?
p35-ds3
e2140 100% oc
2giga elég

(#13563) FehérHolló válasza raskolnikoff (#13561) üzenetére


FehérHolló
veterán

Egyik modulon van valami típusszám?
BIOS POST-nál mennyit ír ki? (amikor bekapcsolod a gépet)

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#13564) sgergi válasza Benyadapro (#13562) üzenetére


sgergi
veterán

Gyakorlatilag bármelyik 800-as ram jó hozzá, aminek már ismert a márkája, pl: Geil, CSX, stb

(#13565) snoopy


snoopy
aktív tag

ha 2x2giga memot teszünk 32-bit alá akkor kilővi az egyik memot? vagy látja a második csíknak is egy részét? persze csak elméletileg kérdem.

(#13566) Tristan13


Tristan13
csendes tag

Sziasztok!!

Vettem egy Crucial Ballistix 2x1Gb ddr2 800 ramot CL4 4-4-4-12 az everest 4-5-5-12 ír ki pedig elméletileg 4-4-4-12 kéne. Lehet hogy hülyeség amit írók de pont ezért szeretném kikérni a véleményeteket. Mért van ez??

Előre is köszönöm!!

(#13567) sgergi válasza snoopy (#13565) üzenetére


sgergi
veterán

4GiB a virtuális címtartománya a 32bites asztali Win-eknek, és ebbe beletartozik a memória, a vidkari memóriája, és minden, ami memória. Ha pl nincs videókari, akkor szinte mind a 4 GB-ot megcímzi és használja is. A 4Gb-ot mindig megcímzi, ami ebbe belefér, azt utána használja is.

(#13568) sgergi válasza Tristan13 (#13566) üzenetére


sgergi
veterán

Valószínűleg kézzel kell beállítani az értékeket a biosban. Állítsd be őket manuálisan, aztán nézd meg az Evereset.

(#13569) Tristan13 válasza sgergi (#13568) üzenetére


Tristan13
csendes tag

Hello!!

Köszönöm a válaszodat. Az igazság az hogy egy gigabyte 945P-DS3 alaplapról van szó amin nem is láttam ilyen beállítási lehetőséget. A másik probléma az hogy az alaplap csak 667 Mhz-ig támogatja a ramokat így is elmennek benne. ezek a ramok igazából nem ebbe a lapba lettek véve csakis a kiváncsiság hajtott. Lehet hogy emiatt nem ír ki valós értéket???

(#13570) sgergi válasza Tristan13 (#13569) üzenetére


sgergi
veterán

Giga lapnál amikor belépsz a biosba nyomj egy Ctrl+F1 billentyű kombinációt, ekkor a megfelelő almenüben megjelennek a memória időtítési beállítások.

(#13571) band1103 válasza FehérHolló (#13560) üzenetére


band1103
őstag

Én már döntöttem hogy mit szeretnék Fehérholló :R . Végigolvasva a hsz-emet tényleg elég kusza lehet másnak :B . Amit akarok: Használni egy jó hütőbordás 1066-CL5 ramot amit ma még lehet hogy nem kezel rendesen a lapom de talán a jövöben F4 vagy Fxx bioszfrissítéssel már fog. Csak e remény miatt szeretnék a lentebb linkelt Corsair ramot. De addig is szeretném használlni. A CL7-el is megelégednék ha biztosan tudom hogy megy 1066-on stabilan.

"A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

(#13572) CounterBoci


CounterBoci
senior tag

hi

anno hallottam olyanról, hogy ramdisk. a memória egy részét lehet "merevlemezként" használni ha jól emlékszem. ismeri valaki, hogy használható-e valamire?

[ Szerkesztve ]

(#13573) Tristan13 válasza sgergi (#13570) üzenetére


Tristan13
csendes tag

Köszönöm az ember mindig tanul:) tuning szempontjából a célom minél kisebb időzitéseket elérni?

(#13574) sgergi válasza Tristan13 (#13573) üzenetére


sgergi
veterán

Igen, minél kisebb időzítés a cél. 2,0-2,1V-tal a 4-4-4-12 simán meglehet.

(#13575) raskolnikoff válasza FehérHolló (#13563) üzenetére


raskolnikoff
őstag

BIOS postnál: 4096MB OK
a modult még nem néztem meg.. a cpuz is 400MHzet ír...

A gazdasági válság és az emelkedő energiaárak miatt arra kényszerültünk, hogy kikapcsoljuk a fényt az alagút végén. A kellemetlenségért elnézést kérünk.

(#13576) FehérHolló válasza CounterBoci (#13572) üzenetére


FehérHolló
veterán

RAMdisk az egy olyan SATA1 csatolóra pakolható képződmény, amibe legfeljebb 4GB-nyi DDR1-es RAM-ot pakolhatsz és merevlemezként viselkedik. SATA1 port miatt viszonylag lassú, a benne lévő akksi csak egy korlátozott ideig képes áram alatt tartani kikapcsolás után, így a rajta lévő adatok kikapcsolás után egy idővel elvésznek. Maga a célhardver viszonylag drága.

Skynet is real. It's called Google.

(#13577) FehérHolló válasza raskolnikoff (#13575) üzenetére


FehérHolló
veterán

Akkor 2x2GB-os moduljaid vannak. Ha By SPD-n hagytad őket, akkor nem baj, hogy 400MHz-et ír a CPU-z. 2GB-os modulok között meg viszonylag ritkák azok, amik 1066MHz-en működnek, de ha jól emlékszem, OCZ háza táján találni ilyeket. Most sajnos nem megy nálam a honlapjuk, nem tudom leellenőrizni.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#13578) raskolnikoff válasza FehérHolló (#13577) üzenetére


raskolnikoff
őstag

Hihetetlen :Y . Még jó hogy nem garisak, egyből észrevették volna hogy vmi nem stimmel... :C

NA rákerestem a neten a képek között, nekem ilyen van:

Csak mert eddig 100ból 99 ilyen volt:

[ Szerkesztve ]

A gazdasági válság és az emelkedő energiaárak miatt arra kényszerültünk, hogy kikapcsoljuk a fényt az alagút végén. A kellemetlenségért elnézést kérünk.

(#13579) nygma válasza raskolnikoff (#13578) üzenetére


nygma
addikt

A felső 1000 MHZ-es az alsó 1066 MHZ-es...

2 GB-os modul mindkettő... :)

(#13580) FehérHolló válasza nygma (#13579) üzenetére


FehérHolló
veterán

Létezik mindkettőből 1GB-os modul is 2x1GB-os kitben.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#13581) Mustangjones válasza nygma (#13579) üzenetére


Mustangjones
csendes tag

hmm... mindezt képről? :)

(#13582) #65675776 válasza Mustangjones (#13581) üzenetére


#65675776
törölt tag

A kezdőknek kell hozzá kép is. :))

(#13583) raskolnikoff válasza nygma (#13579) üzenetére


raskolnikoff
őstag

Szal mégegyszer:nekem a felső van ami 1066os (nem ami a képen van hanem ami nekem van). De biztos a képen látható is olyan. Aztán hogy hány gibis :DDD azt má nem t'om

[ Szerkesztve ]

A gazdasági válság és az emelkedő energiaárak miatt arra kényszerültünk, hogy kikapcsoljuk a fényt az alagút végén. A kellemetlenségért elnézést kérünk.

(#13584) band1103 válasza FehérHolló (#13576) üzenetére


band1103
őstag

Ne keverjük össze az I-Ram -al! A Gigának van olyan "célhardvere" és tényleg nagyon drága. Meg sem éri az árát. Counterboci RAMdisk-et írt ami egy szöftveres megoldás amivel a rendszermemóriából tudunk elkülöníteni egy tetszőleges részt ahoz hogy virtuális disk-et hozzunk létre, viszont elég egy ujraindulás és minden rajta tárolt adat megszünik létezni. A W98 floppys telepítő anno ilyet használt hogy rendszerbetőltést követően minden neki szükséges rendszerfájlt :) átmásolt rá és beállította magának hogy attól kezdve ne a floppyn keresse azokat hanem a ramdisk-en. Így felgyorsult a rendszerfájlok elérése, és cserélhetővé vált a floppy lemez. Nade!
Lehet ettől még hogy CounterBoci is az I-ram hardveres megoldására gondolt csak ő sem a megfelelő kifelyezést használlta.
Tehát: RAMdisk=szoftveres HDD emulátor; I-Ram=Hardveres, ahogy FehérHolló is írta. Csak annyi kiegészítéssel hogy az elem 16 órát bír a gyártó szerint, de nem kikapcsoláskor, hisz akkor még az alaplap még áram alatt van hannem a táp áramtalanításakor, ami viszont csak nagyon kevés esetben szokott előfordulni pl.:HW csere-beréjekor de az sem tart 16 órán át ;) . Ha elő fordul a 16órán túli kikapcs, akkor olyan esetekben szokot mikor azt az user ugy is be tervezte előre és ha elötte nem csinál mentést az I-ramról akkor meg is érdemli :))

[ Szerkesztve ]

"A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

(#13585) Des1gnR válasza band1103 (#13584) üzenetére


Des1gnR
őstag

"Csak annyi kiegészítéssel hogy az elem 16 órát bír a gyártó szerint, de nem kikapcsoláskor, hisz akkor még az alaplap még áram alatt van hannem a táp áramtalanításakor"

Az i-ram PCI foglalatból nem kap áramot szóval elég csak kikapcsolni a gépet :K

Dell G3 3779 || Samsung S23+ || Samsung Watch 5 Pro || Oculus Quest 2 || Creality Ender 3 V2

(#13586) sgergi válasza Des1gnR (#13585) üzenetére


sgergi
veterán

" A NYÁK jobb szélén egy akkumulátor látható, mely azt a célt szolgálja, hogy amikor a számítógépet teljes mértékben áramtalanítjuk, adataink megmaradjanak. És íme, megérkeztünk a RAMDISK-ek második legkényesebb pontjához, az adatvesztésről eddig nem esett szó. A szoftveres RAMDISK csak addig tárolja az adatot, amíg a számítógép be van kapcsolva, azaz a memória áram alatt van. Az i-RAM ebből a szempontból korszerűbb, hiszen az eszköz a PCI foglalatból áramot tud felvenni még akkor is, ha a számítógépet kikapcsoltuk, de nem áramtalanítottuk. Ha áramtalanításra kerül sor, akkor az i-RAM az akkumulátor töltöttségi szintjétől függően 10-16 órán át képes az adatok tárolására."

Forrás

(#13587) Des1gnR válasza sgergi (#13586) üzenetére


Des1gnR
őstag

uhh pedig úgy rémlett mintha régen azt beszéltünk volna hogy kár hogy PCI foglalata van mert onnan nem tud áramot felvenni, de akkor rosszul emlékeztem :U :R

Dell G3 3779 || Samsung S23+ || Samsung Watch 5 Pro || Oculus Quest 2 || Creality Ender 3 V2

(#13588) Gallac


Gallac
senior tag

Adott Abit Nf-S2 lap, Barton 2500+ 3200+ on , 2db új 2*512/400 GEIL Ultra-X Kit , Zalman ZM-400B táp, 2 DVD meghajtó, 3 winyó PATA, és a gyári időzítéssel (2- 5- 2- 2 ) néha rebootol a gépem, isten tudja miért ? :F

''..Mobiltelefon vonóhoroggal eladó...''

(#13589) FehérHolló válasza band1103 (#13584) üzenetére


FehérHolló
veterán

Mellékesen megjegyezném, hogy a Gigabyte honlapon az i-RAM a RAMdisk kategóriában található, ráadásul egyedüli termékként.

Szerk.: Nem is egyedi termékként. Van ott még néhány ugyanerre a célra használatos cucc, rohadt nagy betűkkel a nevében, hogy RAMDISK, alatta kisebbekkel, hogy i-RAM. ([link])

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#13590) Tierce


Tierce
csendes tag

Sziasztok!

Nekem is egy hasonló kérdésem lenne. Tervezek venni egy új gépet:

- Proci: Intel Core 2 Duo 6850 (3Ghz)

- Alaplap: Asus P5K

- Videókari: MSI 8800GT Zilent, 512 Mb

A kérdésem az, hogy ha ehhez a konfighoz vennék 4 GB ramot (4GB 2x2GB Kingston 800MHz CL5) a Win XP kitudja használni ezt? Tehát megéri 4 GB ramot venni vagy inkább maradjak a 2 GB-nál?

(#13591) sgergi válasza Tierce (#13590) üzenetére


sgergi
veterán

Szerintem megéri, mert csak kb 3,5 GB-ot fogsz tudni kihasználni, az mégis 1,5GB-tal több, mint a 2GB. Illetve most olcsó a ddr2, lehet bátran vásárolni. Attól is függ mondjuk, hogy milyen programokat használsz.

(#13592) Tierce válasza sgergi (#13591) üzenetére


Tierce
csendes tag

Szia!

Igazából játékokra használnám :)
Ezért is gondoltam, hogy akkor vennék 4 GB memóriát és akkor ellennék vele egy darabig.

[ Szerkesztve ]

(#13593) sgergi válasza Tierce (#13592) üzenetére


sgergi
veterán

:K , úgyis olcsó.

(#13594) FehérHolló válasza Tierce (#13590) üzenetére


FehérHolló
veterán

Általában ha felmerül benned az a kérdés, hogy kell-e nekem 4GB, vagy bőven elég a 2 is, akkor nincs szükséged 4GB-ra.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#13595) Tierce válasza FehérHolló (#13594) üzenetére


Tierce
csendes tag

Sajnos a RAM az én vesszőparipám, ugyanis a mostani gépemben még mindig csak 256 MB memória van.

"Nézzétek gyerekek! Itt az utolsó Mammut" :)))

Mindig ilyen érzésem van, ha belegondolok. Ezért is filoztam azon, hogy akkor most jól telepakolom a gépet rammal, hogy ezzel már "soha" ne keljen foglalkoznom ;)

[ Szerkesztve ]

(#13596) FehérHolló válasza Tierce (#13595) üzenetére


FehérHolló
veterán

Az nem árt soha, ha több van. Ha nem akarsz a vásárlás után hosszabb ideig foglalkozni a témával, akkor pakolj bele 4GB-ot, azt hadd szóljon.

Jelenleg kevés olyan játék van, ami ne menne 2GB-tal. A jövőben valószínűleg több lesz, ami meghálálja, hogy van több memóriád.

Skynet is real. It's called Google.

(#13597) Chaser válasza Tierce (#13595) üzenetére


Chaser
titán

Akkor én jobb vagyok 384-gyel :P

Sztem a mostani árak mellett vegyél nyugodtan 2x2GB-t, ezeknek már nagyon sokat nem eshet az áruk, viszont felfele ívelhet akár elég csúnyán is. Az xp nem fogja látni mindet, nálam 3.5-et látott, és abból még lejön a vga vramja, gondolom valami 512mb-os vga-t veszel, ha játszani akarsz. Tehát 3GB-t így is maradna, és ha majd váltasz esetleg 64 bites vistára, ott meg el fog kélni a több ram.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#13598) Tierce válasza Chaser (#13597) üzenetére


Tierce
csendes tag

Mondom, hogy én vagyok az utolsó... :O

[ Szerkesztve ]

(#13599) Tierce


Tierce
csendes tag

Azt hiszem akkor bevállalom a 4 GB-ot :DD

(#13600) band1103


band1103
őstag

Egy tuningbarát ddr2-800-as ramot egy ugyancsak tuningbarát lapban hány mhz-ig lehet húzni? (csak ugy álltalában)

"A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.