Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#18501) Kernel válasza darealkilla (#18500) üzenetére


Kernel
nagyúr

A FET 4-5 V Ugs feszültségnél kapcsol, vagy meg kellene nézni adatlapon, de 3,3V kevés lenne szerintem.

Más gond is van, pont az előtte lévő mondatot nem másoltad be:

This signal must be pulled up to a maximum of 5.25V within the fan.

Felvázoltam, gyakorlatilag így kellene elképzelni:

Mértél feszültséget úgy, hogy a ventilátor PWM bemenete sehová nincs kötve? Ilyenkor forognia kellene egyébként.

Ha esetleg ez egy olyan szokatlan ventilátor lenne, amiben nincs felhúzóellenállás, az mondjuk pótolható lenne külsőleg, de kellene hozzá 5V DC-szint is valahonnan.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18502) darealkilla válasza Kernel (#18501) üzenetére


darealkilla
aktív tag

AC F12 PWM v2 lenne, megpróbálom, de úgy emlékszek, nem indul el magában, pwm jel nélkül.
Kipróbálom megint, meg keresek, hátha van FET ami nyit ennyinél.
Van multiméter is itthon, meg minden, csak már kijöttem a gyakorlatból :)

én vagyok az ördög

(#18503) darealkilla válasza darealkilla (#18502) üzenetére


darealkilla
aktív tag

Sajna FET nem nyit ennyinél, tehetek elé egy tranyós fokozatot. 5 volt meg egy 7805-el a 12-ből amit a vga ad.

én vagyok az ördög

(#18504) darealkilla válasza darealkilla (#18503) üzenetére


darealkilla
aktív tag

Talán egy ilyen bírná a 25 kHz-et? Lehet elő kéne vennem valamilyen szimulációs programot....

én vagyok az ördög

(#18505) Kernel válasza darealkilla (#18504) üzenetére


Kernel
nagyúr

25 kHz nem frekvencia egyik tranzisztornak sem, a vicc-kategóriába esik. Még a hangfrekvenciás célú tranzisztoroknak is ennél sokkal többet kell tudni, a kielégítő impulzusátvitel érdekében.

A linkelt áramkör mindenképp felesleges, mert az egy kétirányú illesztő, itt viszont csak egy irányba megy a vezérlés.

Itt nem szimulátorra van szükség, inkább egy oszcilloszkópra, vagy minimum egy multiméterre. Amíg a probléma oka sem tisztázott, nincs mit tervezni. A PWM-ventilátoroknak maximális fordulaton kell menni, vezérlőjel nélkül.

A vezérlőlábon 5V-nak kell lenni (ha "levegőben" van, bekötetlenül), mert a ventilátorban lévő felhúzóellenállás annyira húzza fel. Mi indokolná, hogy az általad linkelt ventilátor ennek a szabványnak nem felel meg? Akkor nem működne sehol és semmivel.

Működik az egyáltalán, ki lett próbálva?

Továbbá:

Maximum voltage for logic low: VIL = 0.8 V

Tehát a szabványos ventilátor 0,8V felett logikai magas szintnek tekinti a feszültséget. Akkor mi a gond a 3,3V-tal?

Egyébként is, a kártyán lévő jelkimenet nem nyitott kollektoros? A szabványnak megfelelően.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18506) darealkilla válasza Kernel (#18505) üzenetére


darealkilla
aktív tag

Értem, szóval mennie kellene mindenféle körítés nélkül.

én vagyok az ördög

(#18507) Lompos48 válasza Kernel (#18505) üzenetére


Lompos48
nagyúr

"...Maximum voltage for logic low: VIL = 0.8 V
Tehát a szabványos ventilátor 0,8V felett logikai magas szintnek tekinti a feszültséget..."

Inkább a TTL áramkörökre jellemző (5V-os táp) maximális "0" bemeneti szint. A minimális "1" a bemeneten 2V. A közbeeső sáv a tiltott/bizonytalan. Nem? :)

[ Szerkesztve ]

(#18508) RudiSZT3


RudiSZT3
csendes tag

Üdv mindenkinek!

A kérdésem talán viszonylag butának tűnhet, de nem vágom annyira az elektronikát...
Szóval az alaplapomon összesen 3 db 4 tűs rendszerhűtő csatlakozó van. Én viszont szeretnék 4 vagy akár 5 ventit szerelni a házba úgy,hogy lehetőleg mind PWM-es legyen.
Van is olyan Y kábelem, ami az alaplap sys fan csatijába dugva kettéosztja az áramot (de szépen mondtam). Mi történik akkor, ha egy ilyen Y kábelt dugok az alaplap csatijára, és az Y két végére egy-egy PWM-es ventit? Fog működni rendesen, mindkettő PWM vezérléssel? Van rá esély, hogy bármely alkatrészben hibát idézhet elő ez a megoldás? Ezt megcsinálhatom akár két alaplapi csatlakozóra is (összesen 4 venti)?
Egyéb felmerülő probléma, hátrány? :)

Konkrétabb adatok:
Alaplap: Gigabyte Z97 D3H
Ventik: Coolink SWIF2 120P
Y kábel: ami a ventik mellé járt, konkrétan így néznek ki:
[link]

Találtam ilyen képet illetve leírást is:

[link]

[link]

Köszönöm a válaszokat!

(#18509) Ratman


Ratman
tag

Sziasztok!

Olyan gondom van, hogy borzasztó erősen világít a ház power LED-je, és sötétben elég zavaró. Azt hallottam, hogy lehetne egy ellenállást beiktatni a vezetékbe, hogy gyengébben világítson. Van valakinek valami javaslata, hogy milyen értékű ellenállással érdemes próbálkozni?

(#18510) Lompos48 válasza Ratman (#18509) üzenetére


Lompos48
nagyúr

180 Ohm például, ha a LED piros, Sárga v. zöld esetében 120-150. :)

(#18511) #48613632 válasza Lompos48 (#18510) üzenetére


#48613632
törölt tag

Szerintem kék lesz az, legalábbis, nálam eddig még az összes zavaró led kék volt :)

(#18512) Lompos48 válasza #48613632 (#18511) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kipróbálható 100-300 ohmos sávban, aztán lehet dönteni. Filléres alkatrészek

(#18513) Ratman


Ratman
tag

Köszi a válaszokat.
Igen, kék színű LED-ről van szó, tulajdonképpen arra gondoltam, hogy egy trimmer potit teszek be, hogy pontosan be tudjam szabályozni a kívánt fényerőre, csak nem tudtam, hogy egyáltalán milyen nagyságrendű ohm értékkel próbálkozzak.

(#18514) PHM válasza Ratman (#18513) üzenetére


PHM
addikt

1 Kohmosat is használhatsz akár.
A kék ledek már egész kis áramnál is jól világítanak.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#18515) #48613632 válasza Lompos48 (#18512) üzenetére


#48613632
törölt tag

Én egy darabka szigetelő szalaggal oldottam meg, az ez irányú problémámat. :P Alakra szabva, természetesen.
Nem annyira elegáns, de ugyanúgy észrevehetetlen, kivéve, ha pont azt figyeled, és semmiféle előképzettséget nem igényel, a beszerelése :DDD

(#18516) imibogyo válasza #48613632 (#18515) üzenetére


imibogyo
veterán

Dettó. :K Észre sem lehet venni, csak ha nagyon közelről nézi az ember (a hangerő poti felett kellene látni egy röntgen-LED-et). A módosítás után halványan lehet még látni a LED-et (a kép görgővel nagyítható), de messze nem zavaró. Csak arra kell figyelni, hogy nagyon-nagyon simán legyen felragasztva. Én még egy kis hajszárítót is bevetettem, a tökéletes felfekvés érdekében. ;)

(#18517) Archttila válasza #48613632 (#18515) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

En BIOS-ba kapcsoltam ki a ledeket. :)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#18518) moli.hu


moli.hu
őstag

Sziasztok,
lecserelnem Intel D945GCLF2 alaplapomon a bordakat, de a cpu-n levo bordan a z-clip rugo bele van preselve a bordaba (foto), es nem talalok aliexpressen, ebayen helyettesitot, nem arul senki ilyet, nemhogy ebben a meretben.
1) Tud valaki ilyen "z-clip spring rugó northbridge-rögzítő" beszerzesi forrast?
2) Eleve hol probalkozzak, peldaul pc-bonto?
3) Tud valaki olyan bontot budapesten, pesten, ujpesten, ahol nem csak foalkatreszek vannak, hanem ilyen kis marhasagok is?

(#18519) Tenken


Tenken
őstag

Van egy tápom, amit szeretnék feketévé tenni. Opcióként öntapadós fólia van jelenleg, de felmerült bennem, hogy ez terhelés alatt, hogy reagál a hőre. 100 fok alatt nem gyullad meg nyilván, több meg nem lesz, de nektek több tapasztalatok van. Esetleg érdemesebb lenne festeni, vagy jó ez, feleslegesen parázok rajta?

"Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

(#18520) Kernel válasza Tenken (#18519) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szerintem egyszerűbb és jobb lefújni mattfeketére, vagy amilyenre akarod. Természetesen szétszerelés után.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18521) _stick_


_stick_
őstag

Sziasztok!
Nem teljesen idevág a kérdésem, de jobb topik híján úgy gondolom, itt kaphatok választ a kérdésemre. Dióhéjban: 2 éve random időközönként "se kép se hang" fagyásokat produkál a gép, a tünetekkel egy rakás topikot bejártam, tanácsokat megfogadtam, orrba-szájba teszteltem, hibát kerestem, eredménytelenül. Elvittem hát a komplett gépet egy szervizbe azóta is ott van, lassan 2 hónapja...
Befogtam a másodlagos gépet és hanyatt estem, mikor ugyan az a fagyás előjött, majd egy hétre rá még egyszer. Szóval nem a gép a ludas. Az áramot egy Belkin SurgeMaster 4-Way típusú fúl fesz. védőből kapja. Nem tudok másra gondolni, csak hogy ez lehet a hibás. Mi romolhat el benne? 8 éve van meg és 2 éve produkálja a hibát. Van valami amit ezekről a túlfesz. védőkről tudni kell?

(#18522) Kernel válasza _stick_ (#18521) üzenetére


Kernel
nagyúr

Könnyen kipróbálhattad volna anélkül is, bár szerintem felesleges, mert elvileg nem okozhatja. Az csak átvezeti a 230 V-ot, valamint varisztoros, szikraközös védelmek szoktak benne lenni, ami normál üzemben mintha ott sem lenne.

Villámláskor, illetve hálózati túlfeszültségnél megy zárlatba a varisztor vagy ível át a szikraköz, illetve olvad ki a biztosíték, ha van benne.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18523) _stick_ válasza Kernel (#18522) üzenetére


_stick_
őstag

Értem. A társasházunk ingadozó áramellátása esetleg okozhat ilyen problémát?
Írtad, hogy kipróbálhattam volna: az a helyzet, hogy a havi fagyástól a heti fagyásig tök változó időközönként történik, emiatt nehézkes a kipróbálás.

(#18524) Kernel válasza _stick_ (#18523) üzenetére


Kernel
nagyúr

Annyira nem tud ingadozni, hogy a tápegység ne tudná kiszabályozni, stabilizálni, miután ez az üzemszerű dolga, és ezt elég széles határok között tudja.

Azt már észre lehetne venni az izzólámpákon is, ha komolyan ingadozna. (Bár ez ma már a LED-ek korában nem magától értetődő, aminek szintén van stabilizált fajtája). Kisebb vibrálás viszont semmi, nincs jelentősége.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18525) _stick_ válasza Kernel (#18524) üzenetére


_stick_
őstag

Meglátom mit mondanak a szervizbe, de nem számítok rá, hogy találnak megoldást. Egyetlen támpontom, hogy valami elromlott, mert 6 évig nem volt ilyen gond. A gépek nem befolyásolják a dolgot, elosztó, vagy a fali dugalj, ami lehetséges, de utóbbin nincs mi elromoljon, így csak az elosztó maradt.

(#18526) Madai95


Madai95
tag

Üdv Urak

Egy pár napja szemezgetek egy delta pfc1212de típusú ventilátorral 12 volt 4.8 amperes, tehát alaplapra nem nagyon kéne kötni, az megoldható hogy a betápot a tápegységről kapja a pwm szabályzás és a fordulatszám visszajelzés meg alaplapról menjen? tehát hogy speedfannal szépen tudjam szabályozni

i7 12700k@5.2Ghz / D5 / MO-RA3 / 16Gb 4400mhz/Evga Rtx 3080ti / 2TB HDD/ 3tb SSD

(#18527) Vadasz1


Vadasz1
tag

Sziasztok vennék egy asus fornt panelt de gigabyte lapom van ,elmenne rajt?

(#18528) Vertigo18 válasza Vadasz1 (#18527) üzenetére


Vertigo18
addikt

Konkrétan milyen panelról, lapról van szó?

És miért ne menne?

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#18529) imibogyo válasza Madai95 (#18526) üzenetére


imibogyo
veterán

Persze megoldható. Szét kell bontani a kábelezést. A "jel" kábeleket rádugod az alaplapra, a táp kábelekre meg raksz egy nagy Molex tápcsatit (4 pin-eset, olyat, mint ami a merevlemezeken is van).

(#18530) Vadasz1 válasza Vertigo18 (#18528) üzenetére


Vadasz1
tag

Egy GIGABYTE Z77X-UP4TH azt hallottam hogy csak asus rog lapokkal müködik csak.

(#18531) tornas válasza Madai95 (#18526) üzenetére


tornas
őstag

Az a venti egy porszívó... 5500 RPM-el forog és hangja is van rendesen. :Y

Mit fogsz ezzel hűteni? Persze alacsony fordulaton jóval halkabb.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#18532) Madai95 válasza tornas (#18531) üzenetére


Madai95
tag

Köszönöm a rajzot így már minden tiszta :)
1 darab lesz a kompakt vízhűtés radiján , 2 darab meg az r9 390 es kártyámat fogja hűsíteni , mer ilyen melegbe annak kell a szél rendesen , meg valahogy szeretem ezeket a brutális delta ventiket :) (persze ahogy hűl az idő kikerülnek a gépből mert barátnémat már a Scythe kaze 3000 hangja is zavarja)

[ Szerkesztve ]

i7 12700k@5.2Ghz / D5 / MO-RA3 / 16Gb 4400mhz/Evga Rtx 3080ti / 2TB HDD/ 3tb SSD

(#18533) Nerazim


Nerazim
őstag

Sziasztok!
Valaki tudna abban segíteni, hogy régi ATX -es házak melyek azok amik moddingra jók lehetnek? Köszi előre is.

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#18534) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Öh, nem igazán tudom hová is tehetném fel a kérdésem.
Szereztem egy szép nagy kétajtós szekrényt, amit a padláson raktam össze, ott kaptam helyet, amiben a számítástechnikai motyóimat tárolhatom egy helyen.
Nyáron még rendben is van, de a padlás nincs szigetelve és olyan holmik is vannak, amiknek szerintem nem igazán tesz jót a nagy hideg télen (VGA, HDD, nyomtató, ...).
Szóval adódik a kérdés: Mivel lehet egy szekrényt belülről szigetelni? A 3 polcos rész közül legalább egyet szeretnék "melegen tartani".
Hungarocell? Vagy van valami más ötlet is, ami nem vesz el sok helyet a hasznos pakolóhelyből?

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#18535) veze válasza flymi (#18534) üzenetére


veze
őstag

Ami fagyérzékeny , télen leviszed..
Nem tudod ugy szigetelni, hogy passzívan fagypont felett maradjon egész télen, ha kint mínuszok vannak.
Vagy szigeteled és valamivel minimálisan fűtöd..
Nekem is van padlásom, tapasztalatból tudom. A nyári (öszi) meleg nem fog megmaradni tavaszig akárhogy is szigeteled, ha nincs fütés benne. Legfeljebb a lehűlést késleltetheted.

(#18536) #97716736


#97716736
törölt tag

Udv emberek!
Szeretnek majd a gephazamba led sort venni. Mindenkepp feheret szeretnek, es azt szeretnem kerdezni hogy felulre erdemes egyet illetve oldalra? Vagy hogy erhetem el a legjobb bevilagitast?
Illetve milyen markaju termekeket tudnatok ajanlani.
Mindent meghallgatok.
Koszonom :R

(#18537) Vertigo18 válasza #97716736 (#18536) üzenetére


Vertigo18
addikt

Kis hozzáértés kell, de a legegyszerűbb, ha egy molexről hajtod meg, ami meg a tápról megy. Tehát, ha bekapcsol a géped, bekapcsol a világítás. Mivel nem "világítani" akarsz vele, hanem "csak" dekoráció, ezért a 3528-as ledet ajánlom, kb. 3 dodó külföldről 5m. Kis forrasztgatás, aztán marad 3 métered rossz esetben is... :) Azért figyelj oda, ha te csinálod, elég jól tönkre lehet bent vágni dolgokat.

Másik alternatíva az usb-s, 5V-os szalag, ezt egyben adják, kicsit drágább is.

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#18538) #97716736 válasza Vertigo18 (#18537) üzenetére


#97716736
törölt tag

Komplet led szalagot szeretnek venni. Olyan nem kell amivel en barmolok stb, csak radugom a tapcsatira es hadd menjen.
Neztem az AKASA-t ami jo arba van, illetve a Bitfenix de az dragabb. Nekem 30-30cm eleg lenne felulre meg oldalra aztan kesz.
Tehat a lenyeg hogy en nem akarok semmit barkacsolni, elore legyartott komplettet szeretnek. :R

[ Szerkesztve ]

(#18539) Vertigo18 válasza #97716736 (#18538) üzenetére


Vertigo18
addikt

Nálam a DIY az elsődleges szempont! :)

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#18540) #97716736 válasza Vertigo18 (#18539) üzenetére


#97716736
törölt tag

Na mindegy akkor.
Megkerdezek mast hatha tud segiteni. Vagy eldontom magam, melyik is kellene.

[ Szerkesztve ]

(#18541) Vertigo18 válasza #97716736 (#18540) üzenetére


Vertigo18
addikt

Dehát mit még? Hiszen te magad is belinkelted, az tökéletes lesz erre a célra!

Annyi, hogy "kicsit" drágább, mint az én megoldásom, de szinte semmi meló nincs vele.

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#18542) Vertigo18


Vertigo18
addikt

Hátha valaki tud segíteni...

Nem nagyon vagyok otthon ezekben, így a segítségeteket kérném.

Ilyen kapcsolót keresek, de olyat, ami ha rákötöm a földet, meg a pozitívat, akkor is világít már! Rendeltem pirosat, kéket, sárgát, zöldet külön-külön, kettő világít kikapcsolt állapotban, kettő meg nem.

Tehát annyi lenne a lényeg, hogy világítson maga a kapcsoló akkor is, ha kikapcsolt állapotban van.

EZT rendeltem, ez világít akkor is, ha ki van kapcsolva. De sajnos már nem szállít hozzánk. EZ viszont csak akkor világít, ha be van kapcsolva.

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#18543) Kernel válasza Vertigo18 (#18542) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez csak bekötés kérdése. A föld a negatív, adja magát.

A-betű elvileg a LED anódja, a másik bizonyára a +.

Nyilvánvaló, ha az A-pontra kötöd a betápot, akkor állandóan világít, plusz pedig a kapcsolt pólus lesz (úgy is mondhatnám, a pluszt használod kimenetnek).

Ha fordítva kötöd be, akkor fordul a helyzet. De a kapcsolónak ez tökmindegy. Hogy neked nem egyformán működik, talán más a jelölés, vagy nem tudom, de akkor másképp kell kötni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18544) Vertigo18 válasza Kernel (#18543) üzenetére


Vertigo18
addikt

Nah, olyan sokféle bekötési variácó nincs ezekben, hogy ennyire el tudjam cseszni... :)

Akkor mondom úgy, hogy ÉN is értsem... A pirosnak, ha a pozitívat odafogom a középsőhöz KIKAPCSOLT állapotban, majd a földet a földhöz, akkor világít a gomb. KIKAPCSOLT állapotban. Természetesen, ha bekapcsolom, akkor is világít.

Ha ugyanezt megcsinálom a zölddel, vagy a sárgával, akkor nem világít. Csak, ha BEKAPCSOLT állapotban van a gomb.

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#18545) Kernel válasza Vertigo18 (#18544) üzenetére


Kernel
nagyúr

Én is így értettem, okát így távolról nem tudhatom kivizsgálni, de elvileg megoldható.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18546) Vertigo18 válasza Kernel (#18545) üzenetére


Vertigo18
addikt

Lehet, hogy a kapcsoló eleve úgy van elkészítve, hogy ha kikapcsolt állapotban van, akkor ne kapjon a "kapcsoló lede" áramot? Még keveset se, hogy legalább az világítson?

Tehát lehet, hogy ugyanabból a kapcsolóból (12V 16A) gyártanak kétfélét, olyat, ami kikapcsolt állapotban világít, meg olyat, ami csak bekapcsolt állapotban?

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#18547) Kernel válasza Vertigo18 (#18546) üzenetére


Kernel
nagyúr

A TME oldalán láttam részletesebb adatlapokat, de már nem emlékszem, hogy ilyen altípusok is szerepeltek-e.

Az is lehet, hogy az A-betű nem anódot jelent, csak így tűnik logikusnak, ezért gondolom.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18548) Vertigo18


Vertigo18
addikt

Nah, talán így a legegyszerűbb... 3 ugyanolyan fajta, különböző színű kapcsolóról van szó. Mind a három UGYANÚGY van bekötve.

Ezen a képen mind a három kikapcsolt állapotban van:

És itt pedig a zöldet bekapcsoltam:

Így már tisztán látszik, hogy kikapcsolva a zöld nem világít. Ezt kellene megoldanom valahogy. Kikapcsolt állapotban, amolyan "jelzőfényként" mennie kellene, mint a másik kettőnek. Ahonnan a kéket, meg a pirosat vettem, sajnos már nem szállít, máshol meg mindenhol azt tüntetik fel, hogy "When switched to ON the switch will illuminate."

Itt egy példa...

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#18549) Kernel válasza Vertigo18 (#18548) üzenetére


Kernel
nagyúr

OK, de már írtam, hogy csak fel kell cserélni két ponton és elvileg kész.

A föld / negatív marad, másik kettőt kell megcserélni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#18550) Vertigo18 válasza Kernel (#18549) üzenetére


Vertigo18
addikt

Mindenféle összeállításban próbáltam már. Sajnos sehogy sem világít...

Nem értem. :(

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.