Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15651) pitiless válasza iceQ! (#15644) üzenetére


pitiless
senior tag

Upgrade után csökkent a memória fogyasztásom. 205 MB-ról 188 MB-ra.

(#15652) betyarr válasza adika4444 (#15650) üzenetére


betyarr
veterán

lease time: 150d 00:10:00
logban ennyit látok róla:

ipv4 van.

(#15653) llaszlo válasza Istv@n (#15645) üzenetére


llaszlo
veterán

Open WRT-vel?

(#15654) iceQ! válasza pitiless (#15651) üzenetére


iceQ!
addikt

Nekem volt már memory leak is, ezért tértem vissza a 6.48-ra

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15655) Reggie0 válasza pitiless (#15651) üzenetére


Reggie0
félisten

Nekem is csokkent 360-rol 324-re.

Most tesztelem cAP AC-n, de eddig nincs jele leaknek.

(#15656) pitiless válasza Reggie0 (#15655) üzenetére


pitiless
senior tag

Egy dolgot találtam, ami bajos lehet nálam. Ha nem elérhető az MQTT, akkor elkezdi zabálni a memóriát.

(#15657) Reggie0 válasza pitiless (#15656) üzenetére


Reggie0
félisten

Es ha ismet elerheto, akkor helyreall?

(#15658) ekkold válasza adika4444 (#15648) üzenetére


ekkold
Topikgazda

7-es RouterOS-ben van IPv6 NAT, talán érdemes lenne kipróbálni.

(#15659) pitiless válasza Reggie0 (#15657) üzenetére


pitiless
senior tag

Eddig nem úgy tűnik...

(#15660) Reggie0 válasza pitiless (#15659) üzenetére


Reggie0
félisten

Mondjuk en is jartam mar igy 3rd party mqtt implementaciokkal mikrovezerloben.

(#15661) Istv@n válasza llaszlo (#15653) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Hát, azzal nincs tapasztalatom. Lehet, hogy fel lehetne rá ügyeskedni, de saját tapasztalataim alapján inkább néznék egy wifis nyomtatót. Annyira nem szokott nagy felára lenni, és biztos, hogy stabilabban működik, mint egy ilyen hivatalos gyártó által nem támogatott megoldás.
Esetleg egy vezetékes print szerver, ha léteznek még olyanok, vagy egy másik router, ami gyárilag tud ilyet. De szerintem tényleg a wifis vagy inkább ethernetes nyomtató a legbiztosabb. Főleg egy irodába.

A mikrotiken egyébként eszebe nem jutna firmware-t cserélni. Ennek a routerOS a lényege szvsz.

(#15662) pitiless válasza ekkold (#15638) üzenetére


pitiless
senior tag

Tegnap megérkezett az 1.3"-os OLED kijelző, így kapott egy upgradelt változatot.

(#15663) Lenry


Lenry
félisten

éjjel automatikusan lefrissült volna az ac3 a 7.1.1-re.
annyira jól sikerült a művelet, hogy reggelre a boot-loop volt az egyetlen, amit sikerült összehoznia, úgyhogy a kávé mellett egy netinstallal indítottam a napomat :(

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15664) Bubukain válasza pitiless (#15662) üzenetére


Bubukain
senior tag

ez tök jó
nincs erre valami leírásod, hogy hogyan kell ezt megcsinálni?

(#15665) pitiless válasza Bubukain (#15664) üzenetére


pitiless
senior tag

Amit én használtam hozzá:
Hardver
1 db Raspberry Pi 3 B+ [Node-Red, Mosquitto]
1 db Arduino Nano 33 IOT (bármelyik ESP32, esetleg 8266-os lapka is megfelel)
1 db 1.3"-os OLED kijelző
Szoftver
Node-Red
Mosquitto
IOT Mikrotik csomag

Az rpi3-ra felraktam a node-redet és a mosquitto-t. Az Arduino wifin kapcsolódik a hálózatra, PubSubClienttel a mosquittohoz. A node-redben van egy mqtt in node, ami fogadja a router által küldött üzeneteket. Ezt feldolgozom, hogy a 7 sornyi szöveg már formázva menjen az Arduinonak és egy mqtt out node-al publisholom egy másik topicba, amire a nano van feliratkozva. Mikrotik oldalról kell az IOT csomag, az ahhoz adott sample scriptet bővítettem ki.

Elvileg lehet még egyszerűsíteni rajta, a 20x4-es verzió a HD44780-as node-al megy közvetlenül az rpi-n.

(#15666) Bubukain válasza pitiless (#15665) üzenetére


Bubukain
senior tag

szuper, köszönöm

(#15667) ekkold válasza pitiless (#15662) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Jó lett! De ha ilyesmit akarnék csinálni, akkor vagy egy ethernet vezérlős arduinoból, vagy egy wifis modulból, pl. ESP8266-ból építeném fel.
A mikrotik egy script-el elküldené a LAN-on, amit a kijelzőre kell írni, az ESP meg kitenné a kijelzőre. Így se IOT package, se MQTT nem kellene hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#15668) iceQ! válasza Lenry (#15663) üzenetére


iceQ!
addikt

Csúcsszuper. ezért várok még egy kicsit én ezzel a hetessel :D Biztos jó lesz, de valahogy még nem az igazi.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15669) Beniii06 válasza Lenry (#15663) üzenetére


Beniii06
őstag

Az automatikus upgrade-t ezért szoktam hanyagolni. Szerencse így is, hogy a 7.1 is felment probléma nélkül.

"Got any other secret weapons?"

(#15670) ekkold válasza Beniii06 (#15669) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Frissítettem mindent 7.1.1-re, szerencsére semmi probléma nem volt. Mondjuk én úgy szoktam frissíteni, hogy letöltöm a programot, rámásolom a mikrotikre (vagy a mikrotikkel töltetem le a /tool/fetch-el), majd ujraindítom - ez eddig még mindíg bevált.

[ Szerkesztve ]

(#15671) Lenry válasza Beniii06 (#15669) üzenetére


Lenry
félisten

évek óta jól működik ez az auto-upgrade, sosem volt vele korábban bajom.
de nem az Auto Upgrade-t használom, hanem egy időzített scriptet

bár elővigyázatosságból úgy időzítem az eszközök közt a frissítéseket, hogy az internethez legközelebb eső router frissít először, aztán ha nem sikerül, akkor az alatta lévő eszközöknek már úgy sincs netje, így azok nem tudnak frissíteni :D

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15672) pitiless válasza ekkold (#15667) üzenetére


pitiless
senior tag

Abból főztem először, ami volt itthon. A kijelző bekorlátozott, mert annak 5V kell (a 20x4-esnek), az OLED-ek meg 3.3V-al is elvannak és azt tud adni a nano. Abból viszont csak 128x32-es volt itthon, ami ehhez nem elég. Meg felfedezni dolgokat jó volt.

(#15673) MajaG válasza Reggie0 (#15641) üzenetére


MajaG
senior tag

Köszönöm! :))

(#15674) Reggie0 válasza Lenry (#15663) üzenetére


Reggie0
félisten

Sose frissits automatikusan.

(#15675) Lenry válasza Reggie0 (#15674) üzenetére


Lenry
félisten

mert?

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15676) jerry311 válasza Lenry (#15675) üzenetére


jerry311
nagyúr

Például az általad leírt boot loop miatt, de van ezernyi más hasonló hiba is, ami ugyanígy elérhetetlenné teheti a routert vagy azon keresztül az internetet, belső hálót, stb. :U

(#15677) Lenry válasza jerry311 (#15676) üzenetére


Lenry
félisten

De ezt nem védi ki az, ha én nyomok rá az Upgrade gombra.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15678) jerry311 válasza Lenry (#15677) üzenetére


jerry311
nagyúr

Viszont csak annyi a szolgáltatás kimaradás míg megoldod, mert eleve ezzel foglalkozol. Ha automata frissítés után észlelni kell, hogy nincs net, hogy ez a router hibája, hogy boot loopban van, stb... akkor a szolgáltatás kimaradás hosszabb.
Van ahol ez számít, van ahol nem.

UI: Futottam bele elég sok érdekes esetbe, simán benne van az is, hogy ha te nyomsz az upgrade-re nem az autómata, akkor nem boot loop a végeredmény.

[ Szerkesztve ]

(#15679) betyarr válasza betyarr (#15649) üzenetére


betyarr
veterán

valakinek ötlet erre :F

(#15680) Pille99 válasza akos86 (#15614) üzenetére


Pille99
tag

Megpróbáltam. Eddig 3 ASUS géppel,
ma elővettem egy Gericom ősrégi laptopot (100Mb háló Win XP.)
Ezzel sem működik.

Tulajdonképpen melyik Netinstall (windows)-t kell használni?
A 7-es routerOS alatt lévő, vagy a 6-os alatt lévőt?
7-es volt rajta, mikor frissítésre elszállt.

(#15681) akos86 válasza Pille99 (#15680) üzenetére


akos86
aktív tag

Windows 10-el kell próbáld.

[ Szerkesztve ]

3dfx, gone but never forgotten...

(#15682) Pille99 válasza akos86 (#15681) üzenetére


Pille99
tag

A win10-es laptopon nincs LAN csatlakozás.
Csak USB Type C átalakítóval tudom összehozni, de azzal sem működik.
Próbáltam egy asztali ASUS-szal is, de azzal sem megy.

Addig jutottam, hogy ha a 7-es routerOS alatt lévő Netinstall-t használom, akkor nem jön elő a "A létező kapcsolatot a távoli állomás kényszerítetten bezárta" szöveg.
Ebben az esetben sem jelenik meg a router a Netnstallban.

(#15683) Lenry válasza Pille99 (#15680) üzenetére


Lenry
félisten

7-eshez valót.

nem tudom eddig pontosan hogy, mit csináltál, de leírom, hogy végig tudd gondolni, hátha valami kimaradt:

letöltöd a routerednek megfelelő Main Package-t, a netinstall exe-je mellé rakod.

a gépeden a hálózatot így beállítod:

Összekötöd a router eth1-es portját a géped ethernet portjával, minden más hálózatot kihúzol, letiltasz

elindítod a netinstallt, alul ott lesz a Package.

Net Booting: Boot Server Enabled, Client IP address: 192.168.88.3

nyomod a Reset gombot, miközben áram alá helyezed a routert és addig nyomod, amíg a Netinstallban a bal felső mezőben meg nem jelenik a router.
ezután kiválasztod a routert, rákattintasz az aktívvá váló Install gombra, molyol egy kicsit, kiírja, hogy sikerült, és az install helyén egy Reboot gomb lesz, amivel újraindíthatod a frissen megjavított routered.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15684) Reggie0 válasza Lenry (#15675) üzenetére


Reggie0
félisten

Mert az automatikus scriptek nem veszik figyelembe a maganeletedet, illetve, hogy mikor ersz ra egy netinstallt lezavarni. Ezen felul nem art megvarni, mig a tobbsegtol jon valamifele visszajelzes a szoftverrel kapcsolatban, mert lehet, hogy valami gond van vele. Az elso korben telepitok a betateszterek.

[ Szerkesztve ]

(#15685) Lenry válasza Reggie0 (#15684) üzenetére


Lenry
félisten

Az elso korben telepitok a betateszterek.
akkor én is az vagyok. szívesen :DDD

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15686) Pille99 válasza Lenry (#15683) üzenetére


Pille99
tag

Végre sikerült, kicseréltem a Lan-USB C átalakítót.
Ennyit szívni, mert frissíttetem....

(#15687) Horvi válasza Reggie0 (#15626) üzenetére


Horvi
őstag

Csak most volt időm újra foglalkozni a dologgal. Ugye odáig jutottam a dologgal, hogy a torchal néztem a forgalmat és bejött a wg interfacen. A javaslatodra megnéztem a bridgen is a forgalmat és ott már nem láttam olyan csomagot ami a pinget indító IP címről származna.
Ha jól értem ezek szerint valamiért nem jó a forwarding és nem kerül át a csomag a bridge-re és onnan tovább a célba.

Hello darkness, my old friend...

(#15688) lionhearted válasza Reggie0 (#15684) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha mindenki megfogadja a tanácsod, akkor haszontalanná válik. :U

Tegnap még működött...

(#15689) bacus


bacus
őstag

Valami prücök csak van a 7.1.1-el is, mert most volt egy restart csak úgy magától..
RB5009

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15690) ekkold válasza bacus (#15689) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Detto. Log első sora pirossal: Kernel falióra az előző boot során.

[ Szerkesztve ]

(#15691) Reggie0 válasza Horvi (#15687) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, ha nem kerul at, akkor valami ott nyeli el, nezd meg az ottani filter/forwarding/nat szabalyokat.

#15688 lionhearted: Ezert irtam magyarul es nem angolul. ;)

(#15692) silver-pda


silver-pda
aktív tag

Helló, ha v6 -> v7 upgrade-t csinálok, akkor a sima wireless konfigom működik tovább gondolom. Ha felrakom a wifiwave2 csomagot, a sima wireless megy tovább, ugye? Esetleg az is mehet, hogy sima wireless + wifiwave2? Vagy ha felkerül a wifiwave2 csomag, akkor rögtön át kell konfigolni sima wirelessről wifiwave2-re?

(#15693) pitiless válasza silver-pda (#15692) üzenetére


pitiless
senior tag

Upgrade után megy tovább a wireless. Ha felrakod a wave2-est, akkor újra be kell állítani, nem lesz addig wifi.

(#15694) Lenry válasza silver-pda (#15692) üzenetére


Lenry
félisten

sima wireless + wifiwave2

ez asszem vagy-vagy

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15695) silver-pda


silver-pda
aktív tag

@pitiless
@Lenry
Köszi.

(#15696) lionhearted válasza ekkold (#15690) üzenetére


lionhearted
őstag

cAP ac nem csinálja, home ap módban.

Tegnap még működött...

(#15697) jag222


jag222
csendes tag

Sziasztok!
Wireguard kérdésem van. Az egyik eszköz hAP ac2, ez publikus, de nem fix IP cím mögött van, de tartozik hozzá egy domain név. IP váltáskor ez x másodperc alatt frissül.
A másik az LTE6, ebben NAT-olt SIM van, az Endpontnál ott a másik eszköz domain neve, a "Persistent Keepalive" opciónál meg az ajánlott 25 mp.
Minden frankó, működik is - amíg a hAP ac2-nél nincs IP váltás. Akkor megszakad a kapcsolat. És egész addig "se kép se hang" amíg az LTE eszköznél nem lesz egy lte down / up esemény.
Ezután ismét rendben lesz egészen a következő IP váltásig.
Ilyenkor az LTE logjában van még néhány OspfInstance bejegyzés, nem értek hozzá, soha nem állítottam be Ospf-et, ezek automatikusan kreálódnak.
Miért nem találja meg az új domaint kapásból? Van valakinek ötlete?
köszi

(#15698) pzoli888 válasza jag222 (#15697) üzenetére


pzoli888
kezdő

szia,

oka: After resolving a server's domain, WireGuard will not check for changes in DNS again.

állíts be az LTE6 eszközön Netwatch-ot arra az ip-re, ami a hap ac2-es wireguardos (belső) ipje és a következő script-et amikor down-ba kerül:
interface wireguard disable wireguard1
interface wireguard enable wireguard1

pl. linux alatt is kell egy script, ha változik az endpoint ip-je
bővebben: https://wiki.archlinux.org/title/WireGuard "Endpoint with changing IP" rész.

(#15699) jag222 válasza pzoli888 (#15698) üzenetére


jag222
csendes tag

Kösz.
Matattam már sokfelé, elsősorban a "behind NAT" témákban illetve Mikrotik szinten, ennek nem néztem utána, nem is gondoltam ilyenre.
Óriási segítség volt, köszi.

[ Szerkesztve ]

(#15700) Horvi válasza Reggie0 (#15691) üzenetére


Horvi
őstag

Na úgy néz ki megvan mi a gond, vagy is legalább is részben.
Van egy olyan szabály ekkold leírásában, hogy blacklistet hoz létre és a port scannereket meg a különböző behatolókat hozzáadja aztán a végén eldobja azokat a csomagokat. Úgy látszik, hogy a wireguard csomagok is felkerülnek a blacklistre és eldobja őket. Egyelőre még nem tudom miért kerülnek fel rá.
Ha kikapcsolom a "drop blacklist members" szabályt akkor egyből megy a ping.
Még próbálom kibogozni a dolgot de lassan a végére ér a nyomozás úgy érzem.

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.