Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15501) TOZOLI72


TOZOLI72
csendes tag

Üdv! Van egy "cAP ac" eszközöm capman-ba integrálva, de nem találok információt attól, hogy ez MU-MIMO-s, vagy SU-MIMO-s eszköz (tehát osztja-e a sávszélességet a rácsatlakozott felhasználók között, vagy nem). Valaki tudja esetleg, hogy ez az eszköz melyik kategóriába esik, illetve, ha multiuser-es akkor hányszor hányas? Gyanús, hogy nem tudja a MU-MIMO-t, mert nem reklámozzák a lapján, viszont 2 antenna van a wifi4 és külön 2 a wifi5-re és az eszköz maga is egy router, tehát minden adott hozzá, hogy legalább 2x2 MU-MIMO legyen.
Az eszköz linkje: [link]

(#15502) Reggie0 válasza TOZOLI72 (#15501) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem tud mu-mimo-t. Mikrotikbol kb. 3 eszkoz van ami tud mu-mimot: rb4011, audience, hap ac3

[ Szerkesztve ]

(#15503) Zwodkassy válasza iceQ! (#15499) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

#15270

(#15504) lionhearted válasza iceQ! (#15499) üzenetére


lionhearted
őstag

Lényegesen nem tud többet, sajnos.
Egyébként van egy videó, aki 500Mbps mért az interfészen, viszont ki volt kapcsolva a 2.4 is, sőt az sem kizárt, hogy titkosítva sem volt...

Saját véleményem: egy átlag eszközre elégséges sebesség a 300+ Mbps. Több eszköz alatti stabilitás és teljes kapacitás nálam előrébb van prioritásban. Sebességre kábelt kell húzni. :)

Tegnap még működött...

(#15505) iceQ! válasza lionhearted (#15504) üzenetére


iceQ!
addikt

Laptop kábelen van meg azon kívül minden aminek az kell (kamera rendszer, nas....stb) :)

Zwodkassy

Köszi, átnézem a konfigot. :R

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15506) Bubukain


Bubukain
senior tag

adott egy telekom 1000/1000 pppoe internet, és egy hap ac2 7.1 routeros
az normális hogy egy routerhez csatlakoztatott gépről speedtestet futtatva 8-900 Mbps között van a letöltési és feltöltési sebességem,
míg winbox-ból indítva a bandwith testben 300/300 a plafon?

(#15507) Lenry válasza Bubukain (#15506) üzenetére


Lenry
félisten

mi a tesztszerver?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#15508) Bubukain válasza Lenry (#15507) üzenetére


Bubukain
senior tag

ugyanaz mint a speedtest-nél
a telekom szervere 46.107.149.213

(#15509) Reggie0 válasza Bubukain (#15506) üzenetére


Reggie0
félisten

Persze, mikrotiken a packet generator megeszi a procit, ilyenkor meg is figyelheted, hogy kiakad 100%-ra a CPU kihasznaltsag, mig ha szamitogeprol tesztelsz, akkor alatta lesz.

[ Szerkesztve ]

(#15510) silver-pda válasza Reggie0 (#15492) üzenetére


silver-pda
aktív tag

Kösz. Ez elég lesz. :)

(#15511) jerry311 válasza Bubukain (#15506) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nomrális.

(#15512) Bubukain válasza Reggie0 (#15509) üzenetére


Bubukain
senior tag

igen ezt néztem én is.
ezek szerint így nem tudom akkor letesztelni a sebességet.

[ Szerkesztve ]

(#15513) Reggie0 válasza Bubukain (#15512) üzenetére


Reggie0
félisten

mikrotikes speedtest amugy sem egy nagy szam, iperf3 sokkal jobb

(#15514) Bubukain válasza Reggie0 (#15513) üzenetére


Bubukain
senior tag

igen de azzal tudtommal nem tudom letesztelni a router és a szolgáltató (telekom) közti valós sebességet

(#15515) jerry311 válasza Bubukain (#15514) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nagyon nincs is mit tovább tesztelni, a mérté értékek a garantált minimum felett vannak, közel a maximumhoz.

https://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/internet/otthoni/gigaeros-net-1000-1000-202110

1000 Mbit/s
Maximális letöltési sebesség
Rendes körülmények között elérhető: 800 Mbit/s
Minimális: 300 Mbit/s*

1000 Mbit/s
Maximális feltöltési sebesség
Rendes körülmények között elérhető: 800 Mbit/s
Minimális: 50 Mbit/s*

(#15516) Reggie0 válasza Bubukain (#15514) üzenetére


Reggie0
félisten

Azt eleg nehez barmivel is, mivel a telekom egy elegge keplekeny dolog attol fuggoen, hogy az infrastrukturajuk melyik pontjat tekinted referencianak.

(#15517) Bubukain válasza jerry311 (#15515) üzenetére


Bubukain
senior tag

köszönöm az információt, de a kérdésem arra irányult, hogy a winboxon keresztül a bandwidth teszt miért csak 300/300-at mér, mikor ugyanarra a routerre kapcsolt számítógépen keresztül a speedtest 900/900-at mutat.
A sebességemmel nincs probléma, csak furcsa volt számomra a szitu, de a választ is megkaptam rá, miszerint: "mikrotiken a packet generator megeszi a procit"
Ebből arra következtetek hogy a belső bandwith teszt felejtős

(#15518) TOZOLI72 válasza Reggie0 (#15502) üzenetére


TOZOLI72
csendes tag

Köszönöm, jól sejtettem. Néha ledobja egyik-másik gépet magáról a "cAP ac". Úgy vettem észre, hogy inkább akkor fordul elő (ritkán), ha többedikként kapcsolódik rá valaki. Ilyenkor a már korábban kapcsolódottat löki le (nem teljesen értem, és nem is mindig csinálja). Lehet, hogy nem a mu-mimo hiánya okozza, csak egy kérdés volt. Hátha egyszer rájövök...

(#15519) TOZOLI72 válasza Lenry (#15455) üzenetére


TOZOLI72
csendes tag

Privát kulcsokat is lehet exportálni (K jelzésű), csak ott ki kell tölteni a jelszavas védelmet, (8 karakter minimum). Csak abban az esetben meni ki a key file-t is. Amikor vissza importálod akkor először a crt, majd a key-t kell importálni. Felületen megy az egész export "System/Certificates"

(#15520) TOZOLI72


TOZOLI72
csendes tag

Üdv! Van értelme egy capman-ba integrált "cAP ac" eszköz routerOS -ét frissíteni 7-esre, egyáltalán lehet-e? A kérdést azért teszem fel, mert a routerboard ami capman-ként is használatban van, az lecserélésre kerül rb750Gr3 -> rb5009, utóbbi csak 7-es routeros-el megy.

(#15521) Reggie0 válasza TOZOLI72 (#15520) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen lehet. Ertelme is van, ha pl. olyan feature-t hasznalsz ki, ami valtozott vagy uj a 7-esen. Pl. ipv6, openvpn/wireguard, rest api, stb..

(#15522) lionhearted válasza Bubukain (#15517) üzenetére


lionhearted
őstag

Ilyen formában igen, felejtős. Áteresztőképességet úgy lehet ezzel a toollal mérni, hogy egy harmadik eszközzel csatlakozol a mérendő eszközre, és azon futtatod a tesztet. Így a mérendő eszköz sebességét nem befolyásolja a btest erőforrásigénye.

Tegnap még működött...

(#15523) Bubukain válasza lionhearted (#15522) üzenetére


Bubukain
senior tag

értem, köszönöm

(#15524) adika4444


adika4444
addikt

Hali!

Frissítettem egy ac2-t a 6-os ROS-ról 7-esre. Az IPv6 azóta megszűnt működni. Címet kap a router, az eszközök is, de nincs forgalom, még a routerről sem.

Valami ötlet esetleg?

üdv, adika4444

(#15525) yodee_ válasza adika4444 (#15524) üzenetére


yodee_
őstag

Lehet nagy butaságot kérdezek, de tényleg nem értem mi a szükség rá. Szóval miért is kell egy átlag otthoni felhasználónak IPv6? :))

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#15526) adika4444 válasza yodee_ (#15525) üzenetére


adika4444
addikt

Perpill szerintem konkrét szükség nincs rá, én azért szeretem, mert sokszor eltérő - jellemzően kevésbé terhelt - routing útvonalakat használ, mint az IPv4.
Meg amúgy is. Ha már van, és elérhető, ki akarom használni:D

Megoldódott amúgy, valamiért automatikusan az add-default-route ellenére kézzel kellett felvenni a route-t, azóta teljesen jó.

üdv, adika4444

(#15527) Reggie0 válasza yodee_ (#15525) üzenetére


Reggie0
félisten

Hogy kozvetlen internetrol elerje a gepeit es ne kelljen portforwarddal vacakolnia.

(#15528) yodee_ válasza Reggie0 (#15527) üzenetére


yodee_
őstag

Ezt nem értem. Hogyan lehetséges ez? Én le vagyok maradva IPv4-nél.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#15529) E.Kaufmann válasza yodee_ (#15528) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Úgy, hogy IPv6 esetén a szolgáltatók nem csak a routerek adnak egy IPv6 címet, hanem jobb esetben akár egy /56-os vagy /48-as tartományt (ezek továbboszthatóak több /64-es netmaszku) alhálóra, de legrosszabb esetben is kapsz egy /64-est, ami egy alhálót lefed, bár elvileg mintha ez is továbbosztható lenne, de egyes címkiosztó metódusokat ellehetetleníti és nagy macera, ha lehetséges a dolog.
Ha portforward nem is kell, de azért tűzfalat még nyitni kellhet. Valamint ami nekem egy szimpi opció, már ha a router tudja (igazából én is csak olvastam róla) a Network Prefix Translation, mikor csak a hálózat cím részt cserélik, az àllomás azonosítója (gondolom az általunk kiosztott alhálózat azonosítóval együtt) megmarad, így nem kell portszámokat jegyzetelnie a routerek belülről kezdeményezett kapcsolat áll sem, valamint a multiWAN-t is megkönnyíti.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#15530) bacus


bacus
őstag

nekem is gondom van ipv6 -al, úgy, hogy vezetékes hálón egyébként minden tudna működni, de sok mindent nem értek.

pl winboxnál régebben felhozta az ipv6 címeket, most erre nem tudom rábírni.., nem is tudok a routerhez kapcsolódni sem.. 5009-es routerre van rádugva a laptop, digi szolgáltató, ha engedélyezem a beállításokat, akkor vezetéken van ipv6 internet elérés.

További probléma, hogy a laptopot lehúzva a hálózatról, átáll wifire (capsman, nem az 5009 a vezérlő), nincs ipv6, visszadugva a hálózatra pedig "félig van", azaz van, de nem működik.
A routerbe lépve az ipv6 dhcp klienst tiltva, majd engedélyezve lesz csak a laptopon újra működő ipv6.

Szóval van még problémám az egésszel nekem is :(

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15531) kopogo


kopogo
tag

Lehet balga kérdés de.
Mikrotik routernél a saját ddns használata az mennyire közkedvelt ,megbízható vélemények.
1 kamera lenne használatba arra ez megfelelő lehet?
Mennyire terheli ez az eszközt hosszútávon?
köszönöm

(#15532) Kenderice válasza kopogo (#15531) üzenetére


Kenderice
senior tag

Én már régóta a miki saját DDNS címét használom.
Persze van mellé egy noip-s alias is. Semmi plusz terhelést nem okoz.

(#15533) E.Kaufmann válasza kopogo (#15531) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Volt egy gixer ebben az évben, de megoldották. Ahogy írták, egy alias nem árt, de gyakrabban lesz kiesésed az internet szolgáltató miatt, mint a mikrotik Cloud miatt.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#15534) iceQ!


iceQ!
addikt

Sziasztok,

Sose tapasztaltam még ilyet, hogy hAP AC3-ban elfogyott ennyire a memória. Mi a lófütty eszi meg? :Y

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15535) lionhearted válasza iceQ! (#15534) üzenetére


lionhearted
őstag

A wifiwave2 csomag, amit oda másoltál. ;]

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#15536) iceQ! válasza lionhearted (#15535) üzenetére


iceQ!
addikt

hAP Ac2-re ment fel, nem a 3-ra. Egyébként ennyi csomag van a hAP Ac3-n. Fura ez nekem.

[ Szerkesztve ]

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15537) Horvi válasza iceQ! (#15536) üzenetére


Horvi
őstag

Ez teljesen normális. Nálam is így néz ki hapac2-n. De ha jól rémlik az itt linkelt Kalapos Laci féle mikrotikes videóban is mondta, hogy bekerültek egy csomag alá(7.1-es os) és kiegészítő csomag is kevesebb lett.

Hello darkness, my old friend...

(#15538) jerry311 válasza iceQ! (#15534) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ha fut minden, és van szabad memória, akkor még jó vagy.
Ha már fut minden szolgáltatás, akkor a szabad memória leginkább csak a kapcsolatok számát korlátozza.

(#15539) iceQ! válasza Horvi (#15537) üzenetére


iceQ!
addikt

Memóriát keveslem nagyon. Pár napja még 170 MiB volt, mostmeg 20...Nem tudom, hogy mi történhetett

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15540) jerry311 válasza iceQ! (#15539) üzenetére


jerry311
nagyúr

Az úgy már más...
Szép új memory leak a 7.1-ben? :(((

(#15541) iceQ! válasza jerry311 (#15540) üzenetére


iceQ!
addikt

Restart után 183 MiB van,.

uptime: 15m24s
version: 7.1 (testing)
build-time: Dec/01/2021 14:07:27
factory-software: 6.46
free-memory: 182.6MiB
total-memory: 256.0MiB
cpu: ARMv7
cpu-count: 4
cpu-frequency: 448MHz
cpu-load: 2%
free-hdd-space: 1968.0KiB
total-hdd-space: 15.2MiB
write-sect-since-reboot: 298
write-sect-total: 73551
bad-blocks: 0%
architecture-name: arm
board-name: RBD53GR-5HacD2HnD
platform: MikroTik

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15542) E.Kaufmann válasza iceQ! (#15534) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nincs fent a WifiWave2 csomag? Szerintem az Atheros driverek a MuMimo-hoz nagyon eszik a memóriát.
OpenWRT esetén is Atheros rádiós AC MuMimo-s vagy AX-es routert már nem nagyon ajánlják 256 MByte memóriánál kevesebbel, bár OpenWRT-hez készítettek kevésbé éhes drivereket (meg biztosan a gyári fw-k is sokat trükköznek, hogy kevesebb RAM-mal adtak ki routert)

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#15543) iceQ! válasza E.Kaufmann (#15542) üzenetére


iceQ!
addikt

Hap ac3 lte verzióra, nem lehet felrakni ha jól tudom. Nem kompatibilis vele.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15544) E.Kaufmann válasza iceQ! (#15543) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ok, akkor más eszi :DDD

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#15545) yodee_ válasza E.Kaufmann (#15544) üzenetére


yodee_
őstag

Nekem ez a felállás ac2-n.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#15546) lionhearted válasza jerry311 (#15540) üzenetére


lionhearted
őstag

FYI: cAP ac -t nem (sem?) eszi.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#15547) iceQ! válasza lionhearted (#15546) üzenetére


iceQ!
addikt

Okozhat -e memory leaket az, ha az NTP nem tud szinkronizálni? Restart után ez az üzenetfogadott:system,critical,info ntp change time Dec/17/2021 10:02:11 => Dec/17/2021 10:10:55

Mintha próbálkozott volna, de nem "gyüttössze".

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#15548) Reggie0 válasza jerry311 (#15540) üzenetére


Reggie0
félisten

Nekem nem fogy:

Cap AC-n nincs grafikon bekapcsolva, de ott:
Uptime 9d 12:48:51
Free Memory 67.3 MiB
Total Memory 128.0 MiB

[ Szerkesztve ]

(#15549) hackeeeee válasza hackeeeee (#15311) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Megnéztem a logot, igaz telós appban nézegettem a logokat, nyoma sem volt semmi wifis hibának sehol sem..

Eldobja az összes 5GHz-s eszközt, és ilyenkor nem is látható a hálózat. Rendszer szerint aktív, viszont hiába állítok bármit, nem lesz felfedezhető, reboot után oké.

Nem értem, sztem megy RMA-ra.. És most ennyi elég volt most.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#15550) grabber válasza bacus (#15485) üzenetére


grabber
addikt

Köszi szépen. Az is elképzelhető hogy a listában nem frissül. Le akartam ellenőrzni,de szerintem már idén nem fogom tudni.

Én minden forgalmat áttereltem,mert csak ftp-re használjuk azt a címet. Akkor egyszerűbb minden arra menő forgalmat a wan2 felé tolni. De lehet csak az ftp-t de előnye nem lenne.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.