Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15051) jerry311 válasza snorbi82 (#15050) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nyilván nem ittam még elég kávét...

Mármint routingban átírod a default gateway-t, vagy a DHCP szerveren adod meg az SXT-t gatewaynek?
NAT jó az SXT-n?

(#15052) Reggie0 válasza snorbi82 (#15050) üzenetére


Reggie0
félisten

A 3011 DHCP szerverben milyen cim van megadva? Lehet a szolgaltatoi DNS cimet osztja tovabb a klienseknek es nem a 3011 cimet, igy hiaba allitod a dns szervert a 3011-en.

Ha pingetni tudod a kliensekrol a 8.8.8.8-at, akkor csak a DNS beallitasokkal van gond.

Viszont celszeru lenne, ha nem a quick set-et nezned, mert az nem vesz figyelembe minden szabalyt es nem latod mi tortenik.

Ezt futtasd le terminalban es masold be ide mit irt ra:
/ip dhcp-server network print

[ Szerkesztve ]

(#15053) snorbi82 válasza jerry311 (#15051) üzenetére


snorbi82
senior tag

A nat: /ip firewall nat
add action=masquerade chain=srcnat out-interface-list=WAN

Quick Set-ben írom át az IP címet az SXT-re. Ezek szerint ott lesz a hiba?!

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#15054) snorbi82


snorbi82
senior tag

Pingeltem a 8.8.8.8-at. Kb 5 perc után a host 10.254.49.230 TTL 125 Status admin prohibited
és a net megállt. Feladom mára :D

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#15055) bacus


bacus
őstag

Szükségem lenne 3011-hez rack -be építéshez a fülre. (ez elég magyartalan, de nem tudom magyarul a nevét) Szóval erre.
Accesspointnál rendeltem fehéret, de nincs készleten, nem tudom mikor lesz, meg jobb lenne fekete.
Ügyfélnél eddig nem volt rack szekrény, most vett, de már ki tudja hova keveredett a hozzá adott rack beépítő.

Nincs valakinek felesleges?

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15056) Reggie0 válasza bacus (#15055) üzenetére


Reggie0
félisten

Thingiversen van nyomtathato. De szerintem ugyan az a ful kell, hozza, mint 2011-hez vagy CCR1009-hez, ugy is megprobalhatod.

[ Szerkesztve ]

(#15057) bacus válasza Reggie0 (#15056) üzenetére


bacus
őstag

Nem tudok nyomtatni :( , biztos az kell hozzá, a linken is a 2011-es van.
2 pár már kisegítene, sose gondoltam volna, hogy eldobálják.., de dobozzal együtt nem nehéz.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15058) jerry311 válasza bacus (#15057) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nincs ilyenem, nyomtatni talán tudnék, bár mostanában minden leválik a tálcáról, de még akkor is 2000 km-re vagyok.

(#15059) Reggie0 válasza bacus (#15057) üzenetére


Reggie0
félisten

Holnapra ki tudok nyomtatni neked feher petg-bol ha az jo.

(#15060) bacus válasza Reggie0 (#15059) üzenetére


bacus
őstag

Köszi, nem élnék még vele, hátha megtalálják, elvileg december elején lesz a rack szekrénybe költözés.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15061) bacus


bacus
őstag

Vettem egy 5009-t tesztelni, egyenlőre itthon üzembe állítottam, de reggel már nem volt elérhető. Tudom, hogy még béta szoftver 7.1rc6, de azért ez remélem nem lesz ennyire instabil. :((

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15062) user12 válasza bacus (#15061) üzenetére


user12
őstag

Lehet tudni valamit (hivatalos vagy pletyka infót), hogy mikor jön ki a végleges 7-es verzió?
Ahogy látom még mindig dev státuszban van.

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#15063) Beniii06 válasza bacus (#15061) üzenetére


Beniii06
őstag

Amíg nem lesz rá stabil OS, nálam addig fel sem merül a csere.

Az eszköz megjelenésére illett volna legalább már egy stabil 7-es ROS létrehozása és azzal forgalomba hozni vagy lehetőségként meghagyni. Ez a beta only hozzáállás nem igazán tetszik a Mikrotik részéről.

[ Szerkesztve ]

"Got any other secret weapons?"

(#15064) bacus válasza Beniii06 (#15063) üzenetére


bacus
őstag

Itthon próbálgatni pont jó. Nem ügyfélhez raktam ki.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15065) Reggie0 válasza Beniii06 (#15063) üzenetére


Reggie0
félisten

Amugy nem tudom mi van nalam, de 7.1rc4 ota nem tudom frissiteni a rendszert. Ha ratolok egy letoltos frissitest, akkor elszall a router telepites utan, bootloopba kerul es csak netinstallal tudom ujrahuzni. Raadasul a 7-es netinstall is fos, allandoan segfaultol linux alatt, igy 6-os netinstallt kell hasznalni.

(#15066) Shkiz0 válasza bacus (#15061) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Van már itthon valahol, vagy külföldi beszerzés?

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#15067) pitiless válasza Shkiz0 (#15066) üzenetére


pitiless
senior tag

Pl.: https://www.wireless-bolt.hu/40024-nagy-teljesitmenyu-rack-szekrenybe/679081-routerboard-5009ug-s-in-router

(#15068) Shkiz0 válasza pitiless (#15067) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

:R

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#15069) snorbi82


snorbi82
senior tag

Sikerült megoldani, de két probléma még mindig van.
1. Scriptel meg kellene oldani, hogy mondem a ha nem tudja pingelni 8.8.8.8at akkor váltson át modem b re.
2. Sim A telenor, aminek az apnnél net kell, Sim B nel a default internet jó.
Ezzel küzdöttem egész nap. De én kevés vagyok ide. :(
Valaki tud benne segíteni?
Köszönöm

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#15070) bacus válasza Shkiz0 (#15066) üzenetére


bacus
őstag

Accesspoint nál vettem, kizárólag tesztre. Van ami már most tetszik, pl dhcp szervernél látod, hogy melyik portra van rádugva az eszköz, ez ugyan apróságnak tűnik, de otthoni környezetben, mikor ember nincs aki megmondja melyik kábel hova megy, ott jól jön :)

Viszont 12h uptime, nem sok, most olvastam a mikrotik fórumon, hogy a rc5-rc6 ban az l2tp kliens v. ipsec miatt halnak le..
Ez még nagyon gyerek cipő, a következő lefagyásnál megy vissza a rc4, ha ott is fagy, akkor megy a szekrénybe és kivárom, amíg lesz egy stabil verzió, mert ez még itthon sem állapot ez az ujra indítgatás. Ha ezt akartam volna, inkább tp-linket veszek :)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15071) Shkiz0 válasza bacus (#15070) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Kíváncsian várom mire jutsz, mert én nemrég egy Odroiid H2+ -t vettem, kiegészítő netkártyával, hogy rakok rá x86 rOS-t, de pechemre sajna az RTL8125B-t nem ismeri fel így nem látja a 6db 2.5G portot.
CHR imagel meg tudnám oldani, de oda meg 30K a licenc annyit meg már pluszba nem ér nekem, így inkább én is az 5009 felé kacsingatok így.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#15072) Zwodkassy válasza Beniii06 (#15063) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"Az eszköz megjelenésére illett volna legalább már egy stabil 7-es ROS létrehozása és azzal forgalomba hozni vagy lehetőségként meghagyni. Ez a beta only hozzáállás nem igazán tetszik a Mikrotik részéről."

Hát tetszeni nekem sem tetszik, de legalább bevallottan beta és rc állapotú programot és firmware-t adnak ki/el.
Ellentétben más iparági cégekkel, akik láthatóan alfa (nak sem csúfolható) állapotú szoftvereket adnak ki/el, stabil, teljes értékűnek 🤮🤮🤮

[ Szerkesztve ]

(#15073) starchild válasza bacus (#15070) üzenetére


starchild
tag

Nálam kb 1 hete megy stabilan, probléma nélkül egy (még német importból származó) rb5009. 7.0beta5–el érkezett, ami frissítésre került 7.1rc5-re, majd rc6-ra.
Amibe belefutottam (írtam is itt a fórumon), hogy rc5-6 alatt nem lehetett capsmannak cert-et generálni, legalábbis winbox alatt. Illetve az interfaces alatt az rx/tx értékek kb 5-10 mpenként kifagynak egy pillanatra.
Tegnapelőtt frissült a Telekomos netem 2/1Gigára, amiből jelenleg eszköz és idő hiányában 1Gigát tudtam kihajtani, de azt alapjáraton és észrevehető melegedés nélkül hozza, bár nem a csúcs down/up hajszolás lesz a cél, inkább a jó terheléselosztás, ami szvsz adott a hardverben.
Remélem, hamarosan érkezik a stabil 7es ROS. Igazából a wireguard miatt kezdtem tesztelgetni már az rb4011-en is a 7es dev verziókat. Villámgyors és egyszerű vpn, nagyon bejött. Illetve a docker miatt, amit végül a 4011-en nem próbáltam ki, mert usb foglalat hiányában nem akartam gyilkolni a NAND-ot.

(#15074) Reggie0 válasza starchild (#15073) üzenetére


Reggie0
félisten

Dockert most kiszedtek.

(#15075) starchild válasza Reggie0 (#15074) üzenetére


starchild
tag

Igen, tudom, rc5-6-ból teljesen likvidálták. Rc4-re meg csak a docker miatt nem szeretnék downgradelni. Ahogy olvasgattam, egyébként is elég fapados verzió volt még, pl parancssori konzol hiánya a pihole-hoz. Ezért is várom a végleges ROS7-et, hátha addig kijavítják és kicsit megtuningolják. Max, ha lesz időm és energiám, kicsit ismerkedem addig a zerotierrel😃

(#15076) Reggie0 válasza starchild (#15075) üzenetére


Reggie0
félisten

En arra leszek kivancsi, hogy lesz-e vegre docker container tile architekturara.

(#15077) snorbi82 válasza snorbi82 (#15069) üzenetére


snorbi82
senior tag

Sajátossan de megoldottam:

1.: Schedulerbe:
:if ([/ping 8.8.8.8 count=5 size=64 interval=2s]=0) do={
:system script run failover}

2.: Scripts be névnek: failover
#Aktiv SIM valtas
:local sim
set $sim [/system routerboard modem get sim-slot];
:if ($sim = "a") do={
:log warning "Telenor aktiv, átváltok Telekomra";
/interface set lte1 disabled=no;
:delay 1;
/interface lte set apn-profiles=default numbers=0;
/system routerboard modem set sim-slot=b;
} else={
:log warning "Telekom aktiv, átváltok Telenorra";
/interface set lte1 disabled=no;
:delay 1;
/interface lte set apn-profiles=telenor numbers=0;
/system routerboard modem set sim-slot=a;
}

[ Szerkesztve ]

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#15078) Victorio


Victorio
aktív tag

Lassan érkezik a Digi 10G-s szolgáltatása, és nézelődök, hogy lehetne az itthoni hálózatot ehhez passzolóra fejleszteni viszonylag kis költségvetésből.

Megakadt a szemem a CR305-1G-4S+ switchen.
Azt írják, hogy Router OS is felmegy rá.
Ezzel egy kisebb tejesítményű de funkcionáló routert kapnék? Meg tudná csinálni a PPPoE kapcsolódást a szolgáltató felé, lenne tűzfal, és megcsinálná a címfordítást 10G sebességgel 2 PC meg egy NAS kiszolgálására?

Az elképzelés az, hogy a szolgáltatói ONT bridge módban lenne, ez lenne a router, optikán rádugnám a 2 gépet meg a NAS-t (Mellanox kártyával, 10G SFP+-on), az 1G-s réz porton meg a jelenlegi Asus RT-AC68U-t wifi acces pointnak a telefonhoz meg pár egyéb IoT kütyühöz.

Életképes elgondolás ez így? Mik lennének a limitációk?

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#15079) bacus válasza Victorio (#15078) üzenetére


bacus
őstag

Én úgy érzem, mindegy, hogy mi az életképes, mert a speedtest szerint jó ha a garantált megvan a diginél mostanában. Nem mintha nem lenne elegendő.., de teljesen mindegy mivel vakítanak az 1 gigával vagy a 10-el :(

Most épp 440/303 Mbit-t tud az 1 gigás netjük, 23h 50 perckor..

Egyébként nem életképes az elképzelés, a switch az nem router, nem fogja tudni, gyenge a proci. A switch funkciókra maximálisan jó, de natolásra gyenge.

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#15080) Victorio válasza bacus (#15079) üzenetére


Victorio
aktív tag

Akkor mi értelme van RouterOS-t tenni rá?

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#15081) Reggie0 válasza Victorio (#15078) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem.
Ha erre kell router, akkor CCR2004-1G-12S+ a beleposzint (vagy esetleg CCR2004-16G-2S+ ,
ha csak egy 10g kliens kell, vagy 10g-s switchet raksz melle).

#15080 Victorio: Mert a routeros-sel tudsz routingolni, tunellezni, stb.. Ehhez nem kell mindig nagy sebesseg.

[ Szerkesztve ]

(#15082) Victorio válasza Reggie0 (#15081) üzenetére


Victorio
aktív tag

Á, ez nekem ágyúval verébre kategória.
Valami olyan kis cucc kellene mint a HEX sorozat, csak 10G képesen.
Vagy mint a RB5009UG+S+IN csak 4 SFP+ porttal.
Az lenne a hab a tortán ha passzív hűtésű.

[ Szerkesztve ]

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#15083) Reggie0 válasza Victorio (#15082) üzenetére


Reggie0
félisten

10G-hez azert kell mar proci teljesitmeny, azt ilyen kis zsebrouterben nem fogsz talalni. Meg az 5009 is csak alulrol surolja a 10 gigas savszelesseget, hiaba van rajta akkora interfesz.

[ Szerkesztve ]

(#15084) Zwodkassy válasza Reggie0 (#15083) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Próbáltad már, vagy csak olvastad?
Pusztán kíváncsiság 😁
Én is szemezgetek vele, egy 3011 helyett. De amíg nincs rá stabil RouerOS…

(#15085) jerry311 válasza Victorio (#15082) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ezt mint aktív 10G használó mondom: nem nagyon kell 10G otthonra. Ezt legalább megtanultam miután megépítettem itthonra.
Ha mégis szeretnél, akkor meg kell fizetni. A szokásos háromszög van: jó-gyors-olcsó, ebből lehet kettőt választani.

#15084
Az 5009 sebességét még a Mikrotik sem titkolja. Bridge: 9.8 Gbps config nélkül, 25 tűzfal szabállyal már csak max 7.5G, de nem minden csomag 1500 byte, úgyhogy a valós sebesség ennél kevesebb lesz. Ha még hozzáadod a PPPoE-t, NAT-ot, egyebeket aztán lehet már a 4G is alig lesz meg. :(
10G-hez teljesítmény kell router és kliens oldalon is. Plusz még PCIe lane is kell, amiből desktop szinten inkább kevesebb van, mint amennyi jó lenne. Úgyhogy vagy nem működik megfelelően a PC, vagy valami lassabb lesz mint szeretnéd.

(#15086) Zwodkassy válasza jerry311 (#15085) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Hát én, és a családom, az 1G-t sem használjuk ki. Sötét! Szerintem a nálam futó 3011 nem is tud annyit, főleg, hogy FastTrack-t sem használok.
De számunkra ez is bőven elég.
Inkább a gyorsabbak VPN, ami érdekes lehet, és a NAS felé egy combosabb link, hogyha egyszerre többen használnánk. De ez sem létszükséglet

(#15087) jerry311 válasza Zwodkassy (#15086) üzenetére


jerry311
nagyúr

A mostani tudásommal és az elmúlt évek 10G tapasztalataival, már nem költenék 10G-re, viszont rézről optikára váltásra bármikor. Bár ez utóbbi is felesleges.

(#15088) Reggie0 válasza Zwodkassy (#15084) üzenetére


Reggie0
félisten

Ott van a benchmark a honlapjukon. [link]

A masik gond, hogy van osszesen egy 10 gigas interfesz az internetnek, de kijonni mar csak darabokban tud.

[ Szerkesztve ]

(#15089) Zwodkassy válasza Reggie0 (#15088) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

A benchmark adatokat ismerem a honlapon, bár ennél a konkrét eszköznél még nem tanulmányoztam.
Bennem az is kérdés, hogy egy beta állapotú RouerOS alatti eredmény(ek) mennyiben tekinthető(ej) "igaznak".

(#15090) Zwodkassy válasza Reggie0 (#15088) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"osszesen egy 10 gigas interfesz az internetnek, de kijonni mar csak darabokban tud"
Én ezzel is együtt tudnék élni. Főleg, hogy nem is tervezem a 10G-s netet. Jelenleg még a 2.5G-t sem érzem szükségesek.

(#15091) Reggie0 válasza Zwodkassy (#15089) üzenetére


Reggie0
félisten

A 7-es alapbol nagyobb teljesitmenyu, mint a 6-os routeros, igy nem igazan szamitanek barmifele javulasra a stabil os-ben. Itt mar csak a feature-ket toszogatjak.

[ Szerkesztve ]

(#15092) Zwodkassy válasza Reggie0 (#15091) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Próféta szóljon belőled! 😁

(#15093) starchild válasza Zwodkassy (#15090) üzenetére


starchild
tag

5009 karcsú tényleges 10G terheléshez az 1db 10G sfp portjával és a 10G belső interface-szel, szvsz nem is arra szánták. Ez látszik a port kiosztásból is (1 2.5, 7 1 G). Viszont ideális terheléselosztásra, ha vki nem 1 porton akarja kihajtani a maxot belőle. Proci, ram megvan hozzá, és szépen skálázhatóak a rezes 2.5 és a Gigás portok. 5G simán kihajtható belőle, ésszerű port konfiggal.
Mondjuk, amit reklámoznak a 4 db/1U rack, azt nem értem, hol lehetne kihasználni céges környezetben, de biztos van benne logika.

(#15094) Zwodkassy válasza starchild (#15093) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"Mondjuk, amit reklámoznak a 4 db/1U rack, azt nem értem"
Marketing. Nem biztos, hogy van értelme, de jól néz ki 😁

[ Szerkesztve ]

(#15095) Beniii06 válasza starchild (#15093) üzenetére


Beniii06
őstag

"Mondjuk, amit reklámoznak a 4 db/1U rack, azt nem értem, hol lehetne kihasználni céges környezetben"

Ezt gondolom a 4011-hez képest írják, ahhoz nem helytakarékos rögzítő elemeket adtak.

"Got any other secret weapons?"

(#15096) jerry311 válasza Beniii06 (#15095) üzenetére


jerry311
nagyúr

És inkább kiadtak egy teljesen új routert, mint egy új rack mount kitet. :U
Nem okosak. :DDD

(#15097) Beniii06 válasza jerry311 (#15096) üzenetére


Beniii06
őstag

Hát na, a pénz beszél. :C

"Got any other secret weapons?"

(#15098) starchild válasza Beniii06 (#15095) üzenetére


starchild
tag

4011-ből elférne 2 egyáltalán egymás mellett egy 19-es rackben? Ha igen, akkor sem szívesen sűrítenék belőle össze kis helyre több db-ot, főleg több szinten, a hőtermelése miatt, legalábbis a nálam lévő 4011-nek eléggé meleg az üzemi hőnérséklete, pedig terhelve sincs igazán, főleg, mióta megvan az 5009.
A 4011-hez képest az 5009 szinte hideg, nem is érezni rajta, hogy üzemel. Nem tudom eldönteni, hogy ez a jó tervezés (hátra pakolt cpu és heatsink), vagy csak ennyire alapjáraton megy.

[ Szerkesztve ]

(#15099) jerry311 válasza starchild (#15098) üzenetére


jerry311
nagyúr

Éppen nem fér be 450 vs 456 mm. Nincs is hozzá gyári dupla beépítő keret. Simán elkúrták, vagy nemtom. Lehettek volna beépített LEDek a portokban (lásd 5009), amivel nyerhettek volna legalább 30 mm-t, de hát nem, ezt megtartották az 5009-nek. Tippelem panaszkodtak nekik elegen, hogy miért kellett 6 mm-rel elbaszni a 2 vagy 4 / 1U helyigényt.

Én levettem 533 MHz-re a 4011-et, nem tapasztaltam lassulást, cserébe csak 38 fokos.

(#15100) bacus válasza Zwodkassy (#15084) üzenetére


bacus
őstag

Ha nem futsz bele az éppen aktuális RC marhaságába, akkor stabil. Pl. a bridge-n lekapcsolva a proxy arp-t, most teljesen stabilnak tűnik. Persze a digi-n itthon nem veszem észre, hogy többet tud, mint a 3011 ami volt. (de ez a digi hibája is)

De várom azért én is az első stable verziót.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.