Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55492) ubyegon2 válasza Smiley (#55489) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gentoo és szerver.....tipikus Kezdő topikos kulcsszavak egyébként! :DD

2017 nem értem hogyan jön ide amúgy, mert sokaknak gyenge gépe van, sokaknak meg pont bőven van memóriája. A swap partició egyszerű, ezért használják a kezdők. Ezt a zram-ot hogyan is kell csinálni amúgy :F , kezdő home user és dektop, nem Gentoo szerver a cél. Én nem ismerem a zram-ot, bár hallottam róla, de ha elmondjátok, hogyan működik, azt fogom javallani ezután. Kivéve azoknak, akiknek van elég memóriája csak hibernálni akarnak, nekik nem biztos, hogy szerencsés, mert sokszor nem működik, ellentétben a swap-pal.

Neked sem bántásból mondom, de vissza tudsz emlékezni, hogy egy kezdő hogyan kezdi el használni a desktop Linuxát? ;] Azt elárulom, hogy rendkívül kevés scriptet írnak.

Gondolom használtál már te is térképet valamikor. Na ugye!
Akkor megadnám a sarokpontokat és a holnapi gyakorlatra tervezd már meg egy trilaterális hdm térképszükségletét, mondjuk kutató-mentő feladatokra és és egy szf dandár átkaroló műveleteihez.
Ja és közben légnyomást kapott a parancsnok, így Gauss-Krügerben adta meg a koordinátákat, de neked UTMS 84-ben kéne már tervezni. (bocs, de le kellett kicsit egyszerűsítenem)

Ugye, hogy a két dolog között érzékelhető a különbség!? No, akkor gondolj arra, hogy itt a többség használt már térképet, de ennyi. ;)

(#55483) CPT.Pirk Bocs főnök, de a minitube az csak egy egyszerű yt lejátszó, azzal csak a kolléga füle tudja kiszedni a hangokat. :DDD

(#55481) CsengődiGeri A samba használatára/beállitására kéne ráfküdnöd, speciel én még nem használtam Win/Linux hálózatot, egyszer próbáltam, de nem találta a Windowst az istennek se.....(persze csak azért, mert nincs ilyen egyik gépen sem)[link]

[ Szerkesztve ]

(#55494) ubyegon2 válasza Smiley (#55493) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

sudo apt-get install zram-config

Ennyi az egész és automatán beállitja magát, az nem rossz valóban, na majd kipróbálom! Én ezer éve olvastam a zram-ról és azt hittem, már nem használják.
Arról nem tudsz, hogy még érvényes-e az, hogy hibernáláskor nem mindig működik?

Azt hittem, konfigolni kell alapból, de szerencsére nem. (így a térképes példa már nem az igazi) Most már akkor van választék bőven, swap, swapfile és a zram. Köszi amúgy, hogy megemlítetted! :R

(#55878) ubyegon2 válasza Bici (#55875) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SSD-re a JFS fájlrendszer is ajánlott BFQ scheduler-rel, de igazából ext4-et használ szinte mindenki.

Jól mondtad a swap fájlt amúgy, de nem értem honnan olvastad, hogy az gyorsít valamit. Annak nem az a dolga, persze nem tudományos alapon lehet mondani, hogy quasi gyorsít, ha elfogy a fizikai memória, de ez már filózás csak. :)

BoB

Az a könyvlista ott van már kb egy éve is, jó sokan kattinthattak rá eddig! :DD
Nem volt kipipálva a blogbejegyzésnél, hogy publikus! :W
Köszi, hogy jelezted, legalább egy ember már nézegette az Összefoglalót rajtam kívül is! ;]

swap helyett most nemrég próbáltam ki a zram-ot, egyből kettőt csinált (2x1GB) a rendszer 4GB mellé.

[ Szerkesztve ]

(#59012) ubyegon2 válasza St3ven (#59009) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem is nagyon fogod, így aztán elég pazarlás is arra 8GB-ot pazarolni. Ha már android szóba került, az ott használt zram megoldást lenne célszerű neked is alkalmazni swap helyett.

3:1 RAM tömörítés minimális CPU használattal

sudo apt-get install zram-config

Ennyi a felrakása, azt hiszem újraindítás után lép a képbe. Minden automatikusan működik utána.

Gyorsan felraktam, így oldotta meg automatikusan, úgy látom mindig annyit csinál, ami a fizikai memória fele.

Partition: ID-1: / size: 18G used: 11G (63%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-3: swap-2 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1
ID-4: swap-3 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram2
ID-5: swap-4 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram3

[ Szerkesztve ]

(#60179) ubyegon2 válasza kovaax (#60178) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hibernáláshoz kell swap, de úgy tudom ez lehet swap file is. (nem használom, nem akarok marhaságot írni)
Ubuntu 16.04 óta már alapból így települ, swap file-lal.
Még ott a zram is, amit főleg az androidok használnak újabban, memóriába tömörít és sokkal gyorsabb, mint a normál swap. ;)

Fentiekre alapoztam, hogy nem feltétlenül kell swap partició.

[ Szerkesztve ]

(#61514) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61513) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor is, ha egyébként van swap partíció?

Épp ezen gondolkodtam, de nem emlékszem. Mikor volt fenn 18.04, biztosan megnéztem, de nem ugrik be. Elméletileg szerintem megcsinálja. Valahogy úgy néz ki a listában, mint nálam a zram.

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ inxi -p
Partition: ID-1: / size: 18G used: 13G (78%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: /media/ubyegon/PCX size: 20G used: 3.2G (17%) fs: ext4 dev: /dev/sdb9
ID-3: /media/ubyegon/Data size: 107G used: 27G (27%) fs: ext4 dev: /dev/sdb6
ID-4: /media/ubyegon/TT size: 233G used: 93G (43%) fs: ext4 dev: /dev/sdb8
ID-5: /media/ubyegon/TORRENTEK size: 473G used: 279G (63%) fs: ext4 dev: /dev/sdb7
ID-6: /media/ubyegon/Partició size: 587G used: 459G (83%) fs: ext4 dev: /dev/sdd1
ID-7: swap-1 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-8: swap-2 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1
ID-9: swap-3 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram2
ID-10: swap-4 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram3

(#61511) ooszi

swap-ot nem megbeszéltétek, hogy nem kell? SSD-re főleg nem célszerű, de 8 GB-nál minek? Hibernálni nincs értelme szerintem SSD esetén.

[ Szerkesztve ]

(#61518) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61515) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tiszta a különbség a kettő között, csak amiatt raktam ide, mert hasonlóan volt felsorolva az Ubuntu által készített swap fájl is, mint itt a zram. Egyébként fura, mert a zram-ot is a kevés memória miatt hozták létre. ;) (én csak próbaképpen raktam fel, 16giga mellett nem nagyon kell)

(#61543) ubyegon2 válasza Frawly (#61542) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként a szakértők mondjuk javasolhattak volna 16GB swap particiót, ha már..... Ennek lenne értelme, mert tutira meglenne az overprovisioning-nak szükséges minimal hely. Ami gyárilag a 256GB-os SSD-nél nincs lefoglalva. (talán sokan nem is tudják miért van 120 és 128 GB-os SSD is)
Ha már szaktekintélykedünk, ezeket is el kéne mondani, mert előfordulhat, hogy a többi partició tele lesz és akkor......

Ha meg nagyon swap-mániásak vagyunk, akkor zram mégiscsak, mert az nagyságrendekkel gyorsabb, hiába van a swap SSD-n! :Y Bocsi, hogy laikusként belevauzok. Aki nem hiszi, olvasgasson utána.

Ha valaki pedig Linuxot akar a gépeire, ne erőlködjünk már, hogy jajjjjj inkább hagyd meg a Wint is dual-ban, mert jujdejó lesz az kitudjamikor. :W

[OFF]no offense[/OFF]

[ Szerkesztve ]

(#61545) ubyegon2 válasza csixy (#61544) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha van másik vinyó, de vinyóra tenni meg főleg halál lassúság a zram-hoz képest. Persze ha nincs más.....még egy flexelt SSD sem. ;]

így a két vezérlő egymástól függetlenül tud dolgozni.

Ezt még így nem hallottam felmerülni. :N

[ Szerkesztve ]

(#65528) ubyegon2 válasza ontheground (#65525) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nahát, csak rátaláltál arra az ezeréves blogra, pedig innen is purgálva lett már.....ha találtál bene hasznos dolgot, annak örülök! (berus ft írása lehetett az, én gyakorlatilag azt tettem szöveggel emészthetővé) :R

Szerintem annak az SSD-nek adhatsz nyugodtan discard opciót, de a 18.04 alapú LL tutira használja a systemd-s heti fstrim-et. (ezt amúgy lecsekkoltad?)

Laikusként igen őszinte leszek most, azzal az SSD-vel akármit tehetsz, semmi egyéb kímélést nem igényel, mindent kibír! Kivéve a vezérlőt, ami úgyis attól függetlenül lesz kampeca, hogy kíméled-e vagy sem. ;]

Leginkább csak zenét meg filmet szoktam letölteni max 720p-ben, torrentben is csak 1 aktív letöltés engedélyezett, majd odafigyelek közben, hogy ne teljen meg a RAM.

:F Ezt nem értem, a /dev/shm is RAM-ba van irányítva? Már látom......

Ha csak nem a helyszűke miatt használsz zram-ot, kipróbálhatnál swap-ot is, azzal hogy fut. (OK tudom mennyivel gyorsabb a memória, még így harmadára tömörítve is, de hátha)

---előbbi lehúzás miatt annyiban módosítok, hogy kell-e a letöltésnek egyáltalán a zram-ba rakott shm-be másolódnia?

A partíció align és a trim rendben van, az I/O ütemezőt átállítottam külön az SSD-nek és a winyóknak is

Ez csak kíváncsiságból kérdem, melyik schedulert használod SSD-hez?

[ Szerkesztve ]

(#65533) ubyegon2 válasza ontheground (#65530) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A leírást köszi szépen mégegyszer, jó volt rajta elindulni

Igazán nincs mit, kicsit meglepett, hogy abból valaki még profitálhat! :Y Szerencse, hogy a múltkor nem töröltem .

A dev/shm az alapból a RAM-ba mutat

Valami már rémlik, hogy nemrég témáztatok ezen itt valakivel, még soha nem foglalkoztam ezzel az shm-mel, de ahogy látom valami használja most is....

Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
udev 7,5G 0 7,5G 0% /dev
tmpfs 1,5G 1,9M 1,5G 1% /run
/dev/sda5 25G 11G 13G 47% /
tmpfs 7,5G 296M 7,2G 4% /dev/shm
tmpfs 5,0M 4,0K 5,0M 1% /run/lock
tmpfs 7,5G 0 7,5G 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 800M 191M 610M 24% /home/ubyegon/.cache
/dev/sdb6 233G 133G 89G 61% /media/ubyegon/TT
/dev/sdb7 20G 3,7G 15G 20% /media/ubyegon/PCX
/dev/sdb5 601G 311G 260G 55% /media/ubyegon/TORRENTEK
tmpfs 1,5G 56K 1,5G 1% /run/user/1000
/dev/loop0 1,5G 1,5G 0 100% /media/ubyegon/NITRUX
/dev/loop1 274M 274M 0 100% /media/ubyegon/CDROM
/dev/sde1 15G 1,6G 13G 12% /media/ubyegon/PENDRIVE

Firefoxot sem oda szoktam rakni, de lehet kipróbálom, most csak úgy van, ahogy települt.
Zram-ról olvastam anno, szerintem is nagyszerű megoldás! Ha kevés memóriám lenne, használnám is, egyszer kipróbáltam, talán a RAM felét csinálta meg automatikusan zram-nak.

Ugyan maradt kb 6-7GB partícionálatlanul,szabadon, de azt sok helyen azt írták, ajánlott is az SSD-knek(~10% szabad hely).

So so....7-28% van overprovisioningra írva. Nálad a minimum szinte meg is van gyárilag, mivel a 64GB-ból 4-et nem is tudsz alkalmazásba venni. Egyébként ilyen kevés hely esetén és a gyárilag lefoglalt hely miatt én nem is hagynék meg particionálatlan helyet. Ott a cc. 7%, no meg a particionált területek szabad helyeit is üres területnek használja a vezérlő.

Használja az fstrim.timert a disztró, azt kikapcsoljam?

Felesleges kikapcsolni, mindenütt azt írják, elférnek egymás mellett, az a heti lefutás nem okoz plusz gondot, de ha kilövöd, az se gond, az online trim úgyis ott van.

Elég a systemctl stop+disable fstrim.timer, vagy kell a mask is?

Csak stop és disable, a mask az teljesen más, most nem emlékszem már pontosan, de ebben az esetben az nem célszerű.

A deadline schedulert használom az SSD-hez, ezt vagy a semmit ajánlotta a tutorial :) Gondolom a "noop" az a semmi.

A deadline szerintem a legtöbb helyen az alap, de csak azért, mert a noop a forgó eszközökhöz nagyon nem javallott! :N Mindenhez jó a deadline, mondjuk SSD-nek a noop az, amivel lubickol, csak ha beállítod, figyelned kell, hogy a HDD-re nehogy az legyen érvényes.

[ Szerkesztve ]

(#65534) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#65533) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Meg is van, valóban a fizikai RAM felét csinálja meg automatikusan a kiadott parancs. Úgy látom javasoltam már én is másoknak a zram-ot. ;) [link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#65545) ubyegon2 válasza ontheground (#65539) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tényleg nincs mit! Ha úgy hagyod, ahogy eddig beállítgattad, totál elegendő. Frawly szaki még kiegészítette a dolgokat, ahogy látom. ;)

Megtaláltam azt a másik módszert, amit a FF-hoz használtam, de köszi amit írtál, kipróbálom, egyszerűbbnek tűnik, bár a lényeg ugyanaz lehet.

Chrome-ot nem sűrűn használok, fizikai memó miatt zram-ot sem.

Ezeket raktam anno fstab-ba, bár mostanában kikommentelem nagyját.

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Erről jut eszembe, látom itt az fstab-ban a swapfile-t, nálad a 18.04 alapú LL nem csinált? Elméletileg, ha nem használsz swap particiót, akkor csinál telepítéskor.

(#66794) ubyegon2 válasza borix (#66793) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

2GB a lófütty, kell valami mellé, egyébként itt említésre kerül még egy megoldás, a zram, akár azt is kipróbálhatod, a lényeg a linkelt hsz-ben lévő linkekben található.

blacklist ebben a blogbejegyzésben van linkelve, most nem tudom átnézni, mert épp pucolgatom a felesleges blogokat, nemsoká ennek is kampeca lesz, mentsd el hamar a blacklist-et!

Linux és SSD gyorstalpaló írás ott van az Összefoglalóban, minden megtalálható benne szakszerűen.

[ Szerkesztve ]

(#72471) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#72466) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Host lenne az igazi, főleg a driverek verziója miatt. xorg, mesa, etc.

(#72470) rin33

Hú de rég olvastam már a zram-ról, zseniális ötlet az kevés RAM esetén és valóban jóval gyorsabbnak kell lennie, mint a swap, mivel memóriát használja tömörített adatokkal, a swap meg ugye a lassú HDD-t. A beállításait sose tudtam, de amikor már kipróbáltam, nem sok értelme volt, mert ahhoz meg túl sok volt már a fizikai RAM.

egy ilyen kimenetet mutathatnál, hogyan alakítja ki a rendszer:

inxi -Pxxx

Nekem anno két particiót csinált önállóan:

Partition: ID-1: / size: 20G used: 7.6G (41%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 1.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-3: swap-2 size: 1.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1

[ Szerkesztve ]

(#72556) ubyegon2 válasza rin33 (#72555) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az fasza kis HDD, így akkor a zram hiába dob a gördülékenységen, ha a kerregő csak nyekereg. Azért kíváncsi leszek a zram megoldásra. ;)

Ez amúgy nálad sem ártott volna.

[ Szerkesztve ]

(#74225) ubyegon2 válasza Telda (#74223) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mindenképpen olyan disztrót kéne választanos, ami csak WM-mel szerelt, nem DE-vel. A Bunsenlabs nem hangzott még el itt, ami ilyen. Egyébként minden elég lassú lesz, ahogy kolléga említette, a HDD miatt is, YT-ra kizárólag valami kiegészítőt próbálhatsz, böngészőben kizárt, hogy tudod nézni. Puppy oldalán láttam éppen a GTK YouTube Viewer-t, ezzel talál esélyes.

Sajna a Mint vonal már nem igazán jó gyenge gépekre, anno én is XFCE 17.3-at tudtam egyedül egy ilyesmi gépre felrakni. Max, ha Openbox vagy más WM-et felraksz rá, de szerintem ez elég kinlódos.

Amit még javasolnék, épp tegnap esett szó a zram-ról, érdemes lenne swap helyett azt kipróbálnod!

GTK YouTube Viewer magyar leírása.

Amúgy valami olcsóbb SSD-t nem lehet rakni a gépbe? Sokat dobna a sebességén.

[ Szerkesztve ]

(#79818) ubyegon2 válasza Mustármag (#79816) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor legyen jó az a RAM, mert az említett SSD-ben SDR cache van, pont úgy, mint ebben a tök ugyanolyan SSD-ben
Viszont ha lesz 4GB RAM, akkor teljesen jó lesz az a gép, amit páran mondtak, hogy ki kell dobni, az azért elég meredek nekem. Még mindig ott lesz az említett RAM tömörítő eljárás, amit nemrég kolléga be is írt ide, a zram.

Viszont amit gyakorlatban nem nagyon próbáltam jó ideje, azok a YT player appok, amik jóval kisebb erőforrást használva játszanak le link alapján, mint browserből használva a YT-ot! Aki még használ ilyet, leírja, melyik ami most működik!

A jó SSD-k 250GB-osak, általában a méretből tudni, mire számíthat az ember. A 240-es értelemszerűen több GB-ot rejt el a user elől, hogy a vezérlő tudjon jobban trükközni, mivel nincs cache. Gyaníthatóan overprovisioning célokra van ez a 16GB főleg félretéve.

Ha látnál aprón 860 vagy 870 EVO 250GB-os SSD-t azzal járnál a legjobban egyébként, de még a WD Blue 3D 250GB is jó lenne! Előbbiekben 500MB, Blue-ban 250MB a DRAM cache. Bár tény, hogy ez inkább szekvenciális írásnál lényeges.....

[ Szerkesztve ]

(#79983) ubyegon2 válasza Mustármag (#79981) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs ezzel az auto particionálással semmi gond, főleg ha csak ez az egy OS lesz az SSD-n, max nekem kicsit meglepő volt, ahogy megoldotta a telepítő.

Kérdés, 4gb-al is ajánlott a fizikai RAM szoftveres tömörítése a zram-config?

Az super, ha sikerül bővítened 4GB-ra a RAM készletet, igen, mindenképpen hagyd fenn így is a zram-ot. Egyrészt a kevés memória ma már a 4GB-ra is érvényes, másrészt minimál CPU használattal a tömörített megoldás akár gyorsabb is lehet a normál swap-nál. Elméletileg a fizikai RAM felét csinálja meg a rendszer zram-nak, így tudod megnézni:

Terminalba inxi -p parancs kimenete. (Ctrl+Alt+T nyit terminalt) a kimenetet be is rakhatod ide! (teljes szöveg kijelölés és Programkód gomb, ahogy ebben is láthatod. (épp a zram a téma ebben a hsz-ben)

Továbbá, be lehet valahogy kapcsolni azt a funkciót hogy a görgő kattra előjön a 4 irányú navigációs "gomb" és a weblapokon elég valamelyik irányba eltolni a görgetéshez a kurzort, nem kell görgetgetni?

Nincs egerem, de tapipadon működik a két egérgomb egyszerre lenyomására a 4irányú tologatás, sajna nem emlékszem egérrel hogyan volt, de működött anno.

(#79992) ubyegon2 válasza Mustármag (#79991) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szoftverkezelőn keresztül letöltöttem a zram-ot de nincs változás ha beírom a "ini -p" parancsot. Nem kell azon valamit állítani?

Akkor először ezt tegyük tisztába! Már tanultunk is valamit ma, ha terminal parancsot látsz leírva, azt másol/beilleszt módszerrel használjuk, mindig!(néha itt is kell másra is figyelni, de ez most még nem érdekes) Nézd meg a hsz-t, amiben a parancsot írtam és rá fogsz jönni miért! :D

Chrome-ot nem ismerem, lehet ott fel kell rakni valami kieg-et ehhez.

Ha megnéztük a terminal kimenetet, utána megoldjuk a gparted-del való műveletet is.

[ Szerkesztve ]

(#79995) ubyegon2 válasza Mustármag (#79994) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De nem lattam változást a abban amit ki írt a zram előtt és után, azért kérdeztem hogy én rontottam el, vagy azt még állítani kell.

Ja értem már, tehát felraktad, megvolt a reboot é utána nem jelent meg x darab olyan sor, amit én is linkeltem nemrég? Ha nem volt reboot, akkor érthető, mivel a zram olyan rendszerszintű változtatást eszközöl(kernelszinten), amihez mindenképpen kell újraindítás.

Egyébként ha már megy a terminal megnyitása, egyszerűbb lett volna oda beírni egy sort és szép lassan(inkább gyorsan) elfeledni azt a szép Szoftverközpont nevű valamit.

sudo apt install zram-config

Ha állítgatni akarnád, akkor kéne a zram-tools is, de nem kell állítgatni, automatikusan csinál szerintem 2x1giga swap-ot, ami a RAM-ba fog dolgozni 3:1 tömörítéssel.

[ Szerkesztve ]

(#79999) ubyegon2 válasza tordaitibi (#79997) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nyilván a rendszer annyi RAM-ot használ okosan optimalizálva, amennyi van és jól csinálja.

Kell-e a zram, ez egyedi döntés.

Nem mondanám, hogy kell, nagyon egyértelműen akkor lenne ajánlottabb, ha HDD-n futna a rendszer. Én amúgy azt hittem, hogy kollégánál már fenn van és úgy kérdezte, hogy lehet-e 4giga RAM esetén is, most már maradjon, anno olvastam sokat a zram-ról és sokan használták, nem csak kevés RAM-mal. Jelen esetben kb mindegy, melyik típusú swap van használatban. Talán annyi a különbség, hogy a rendszer swap file-ból negyedannyit csinál, mint amennyi fizikai RAM van, a zram meg feleannyit. De legalább egyik sem foglal helyet alapból, főleg a zram nem, az még akkor sem, ha használatba vette a rendszer, kis meghajtó esetén ez is lehet akár előny.

(#80019) ubyegon2 válasza Mustármag (#80014) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes, most vagyok gépközelben, csak tippem van, mi változott, de most nem tudtam kielemezni, csak megnéztem a notin, mi a fene van. Már nem particióként jeleníti meg a rendszer, de a következő parancsokkal nézzük meg, mi a helyzet:

htop a mennyiséget

(nálam kicsit érdekes lett, mert eddig 8GB swap file volt, szóval a htop azt mutatja, nem a 4x1,5GB zram-ot)

swapon -s a zram darabszámát mutatja

ubyegon@Mint-C-20:~$ swapon -s
Filename Type Size Used Priority
/swapfile file 1942928 0 -2
/dev/zram0 partition 1516136 0 5
/dev/zram1 partition 1516136 0 5
/dev/zram2 partition 1516136 0 5
/dev/zram3 partition 1516136 0 5

ez még jobb: (itt minden swap-ot felsorol legalább)

swapon --show

ubyegon@Mint-C-20:~$ swapon --show
NAME TYPE SIZE USED PRIO
/swapfile file 1,9G 0B -2
/dev/zram0 partition 1,5G 0B 5
/dev/zram1 partition 1,5G 0B 5
/dev/zram2 partition 1,5G 0B 5
/dev/zram3 partition 1,5G 0B 5

Ha el akarod távolítani a zram-ot, csak kiadod az alábbi parancsot és volt nincs(reboot után):

sudo apt remove zram-config

ubyegon@Mint-C-20:~$ swapon --show
NAME TYPE SIZE USED PRIO
/swapfile file 1,9G 0B -2
ubyegon@Mint-C-20:~$ swapon -s
Filename Type Size Used Priority
/swapfile file 1942928 0 -2

Mi baj a Szoftverközpont-al? Azt hittem az a legegyszerűbb és biztosságosabb út a telepítésre, legalábbis nekem ez jött le a "miért érdemes linuxot használni" szövegekből.

Semmi, de átmeneti megoldásnak jó, később majd úgyis inkább terminal parancsokkal fogsz operálni. ;] Vagy köztes megoldásnak rakd fel a Synaptic csomagkezelőt, ez egy GUI-s megoldás, a Szoftverközpont azért veszélyes, mert csilivili és meglátja ott a user a Flatpak megoldásokat és akkor annyi is neki.

[ Szerkesztve ]

(#80244) ubyegon2 válasza csixy (#80242) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbáltam, de nem tetszett az Arch filozófiával szembemenő 4gigabájtra felpuffasztott telepítője kitömve mindenfélével, még talán a Mari néni tyúkszemével is.

Csakhogy az Arch filozófia dögunalmas, millió disztró épül Archra és mind messze áll a KISS-től, egyedül a konzolos telepítéssel felrakható pure Arch nem! Rápillantottam erre a Garuda-ra és valami haladó gondolkodást fedeztem fel, egy dolog, hogy mindent belepakolnak, de nézzük csak meg, mit ír a weboldal defaultnak egyből! Amit senki sem preferál, mert régen kevés memória mellé hozták létre, a zram default benne! Sokakkal ellentétben én ezt preferálnám, minap győzködtem is egy kollégát itt róla, talán a legnagyszerűbb swap megoldás a 3 közül! Ugye sokan SSD-t használnak és azt hiszik, hogy az gyors, jó arra is a swap, és tényleg gyors....csakhogy van valami, ami nagyságrendekkel gyorsabb annál is, ez maga a RAM és a zram meg ügyesen ezt használja, ha a CPU nem nagyon gyengusz, márpedig mai gépeknél nem az, akkor minimális plusz processzor használattal jóval gyorsabb lesz a swappolás, márpedig használ swapot a rendszer mostanában még sok RAM mellett is! És a zram használatával ez nem fog lassítani.

Egyszóval ha egy disztró régi megoldások újraértelmezését preferálja, az bizony igen érdekes dolgokat rejtegethet még! BTRFS fájlrendszer is ugye modern valami, szóval engem érdekel a dolog, lehet ki is próbálom. Idén még szinte nem is raktam fel semmit kíváncsiságból, most először megnézem, mi van még az Mint 20.2 Edge Cinnamonnal aztán lehet ez a Garuda jön.

Azt a csoda Magyarch-ot meghagyom neked. ;]

(#80243) hcl

Elég tartós darab lehet, még MLC NAND-ok vannak benne! Ha valaki ilyenre cserélte az IDE-s HDD-t, az tuti eldobta a haját meglepetésében! :K Komoly darab, tényleg nem tudtam, hogy van ilyen, mondjuk nem is nagyon lehetett kapni, mivel industrial célú volt, ha jól látom.

[ Szerkesztve ]

(#81596) ubyegon2 válasza csixy (#81593) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha csinálsz a GPT-s lemezre egy 1MiB-es formázatlan partíciót és a bios_grub jelzőt ráteszed, akkor telepíthetsz is rá linuxot Legacy módban, mert ellátja az MBR szerepét.

Nekem csak egyszerűbb a megszokott módszer, de egyébként valamelyik EVO SSD-vel működött a 8570p, a másikat nem akarta semmiképp. 850 és 860 volt, de már egyiket sem használom rendszer alá ill nem az én gépemben van a 860-as.

A garudát már próbáltam. Ki van tömve minden szirr-x@rral.

A BTRFS az alapértelmezett fájlrendszer zstd tömörítéssel, ezt akarom megnézni, elméletileg jobb IO kezelést kéne hoznia, meg a zram-ra is kíváncsi vagyok ebben az összeállításban. Minap vettem észre, hogy a 12GB RAM-ból 10 fölött eszik a gép és már a swapfájlból is majd egy gigát használt. Hátha beválna a Garuda megoldása.....

(#81603) ubyegon2 válasza rin33 (#81602) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még éppen nem gyenge a gép, kicsit öreg azért már HP 8570p de azért melóban az online szerkrendszer meg annak feltöltéséhez használt szerverek egyidejű elérése eléggé használja a böngészőn keresztül a RAM-ot és a CPU-t is pörgeti eléggé, zram mindenképpen jobb lehet és auto-cpufreq-re is kíváncsi vagyok és a zstd tömörítés is jó, ha ez így egyben érezhetően javulást okozna, akkor nyilván ezekkel átalakítanám a megszokott Mint-et, már amennyire kernelszinten enged mindent. Azt hiszem Ubuntu alapoknál is volt bizonyos szintű zstd compress, mostanában nem tudom, mi a helyzet.

(#81776) ubyegon2 válasza csixy (#81773) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Huha, tényleg érdekesnek tűnik ez az FSTAB! Ennek utána kell majd olvasni, miért kezel mindent particióként, ami EXT-nél mappa amúgy, de ami a két rossz hírem....

1. minden csatolt particiónál benne van az autodefrag opció! :F

2. az fstrim.timer úgy látom, hogy havi rendszerességre van állítva, szerintem a heti lenne az optimális

Át kéne állítanod a leírás alapján weekly-re, ha systemd-s a Garuda, akkor működnie kéne ott is így.

Remélem ez egyszerű feladat lesz neked. :K

Ja és a zram-ot csekkold le léci, mennyit csinált!

sda3 csatolási pontja automatikusan lett így beállítva vagy változtattál valamit rajta?

Tetszik ez a disztró, semmi nem a megszokott benne, mondom én, aki 8 éve ugyanazt a legunalmasabb disztrót használja napi szinten. :D

[ Szerkesztve ]

(#81784) ubyegon2 válasza csixy (#81781) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

autodefrag , csak tudják garudáék is , hogy a hdd-ket ma már csak inkább adattárolásra használjuk, minden más SSD-n leledzik.

Aham tudják....én tuti kikapcsolom egyből azért ezt az opciót onnan. :D Sajna Linuxra nincs olyan szofisztikált defrag módszer, ami csak HDD-re cuppan rá, bár lehet, hogy felismeri ez is, de akkor installkor miért rakja be az opciót FSTAB-ba? Ugye ilyenkor lefuttat egy hw-detect valamit és az alapján folytatódik a telepítés...

Látom csinált a meglévő swap mellé zram-ot is, érdekesen oldja meg, de ez normális így, márminthogy akkor is csinál, ha van swap partició. :K

(#82466) ubyegon2 válasza K0zm0 (#82465) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ilyenkor lehet a RAM hibás, de akár alaplapi elektronika is galádkodhat, nem tudom mennyire rugalmas a memória hely, hogy tudnál-e bele dupla méretet rakni a még működő foglalatba, ha nem akkor érdemes felrakni a zram-ot, kevés RAM-nál ennek a tömörítési eljárása hozhat valami pozitívumot akár. De tény, hogy az a gép már retired kategória.

[ Szerkesztve ]

(#85800) ubyegon2 válasza mefistofeles (#85788) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#85789) csixy

Röviden, mert bő 15 percet töltöttem vele, kifejezetten jónak tűnik a Garuda! A normál KDE verziót raktam fel és mivel csixy komámmal már érintettük a témát, így megint utánaolvastam a BTRFS-nek, ha érdekel itt pontokba szedik a lényeget: Btrfs vs Ext4 – Functionalities, Strengths, and Weaknesses.

Nem lenne gond a BTRFS-sel sem, de home usernek nem kifejezetten előnyös, így marad az EXT4. Különben nem lenne vészes az a plusz írásterhelés sem az SSD-nek, épp néztem pár napja a Samsung 860 EVO 1TB SSD írásterhelését, 11.6097 Terabytes van benne és most 21 hónapja használom, mindenes, szóval torrent is megy rá, ha egyre kevesebb is... ;) (ma már inkább streaming-en jönnek a Linux iso-k)

A garanciális limit 600TBW, ilyen ütemben még 59 év, mire elérem, kíméljem akkor az írástól? :Y

Szóval meg kell csinálni EXT4-re az adott particiót, ezt már Garuda live-ban is megcsinálja a Kparted, a telepítősegéd particionáló része viszont már csak BTRFS-t ajánlja fel plusz még két fura valami volt ott. Mivel EXT4-re ment a telepítés, kimarad minden furmányos dolog, amit a Garuda weboldala ír és kifejezetten a fs miatt történik.

Ami kezdőknek igen kényelmes lesz, az a Garuda Setup Assistant, ez install utáni első boot után felugrik, tájékoztat, hogy most érdemes lenne frissíteni a rendszert, ez megvan és utána bejön egy hasznos ablak, amiben 15 altémában végig lehet böngészni a programokat és amit bejelölsz, azt felrakja, kb mindent el lehet innen intézni és utána már minden szükséges program fenn van.

Lenn a dock első ikonja a Garuda Welcome, azt megnyitva van egy Garuda Gamer ikon, ami itt megnyílik, abban gyakorlatilag minden gamereknek szükséges program kijelölve telepíthető, még Xbox kontolleres dolgokat is láttam ott.

Installnál lehet választani külön, ha nVidia VGA drivert akar a user. Swap automatikusan készül, ahogy nézem a fizikai RAM méretét követi, ja és zram-mal csinálja, meg nem mondom, hogy L4Z vagy ZSTD tömörítéssel csinál ramdisk-et, de ha szükség van a swap-ra, akkor az gyors lesz!

Ez a ZSTD tömörítés más szinteken is megvalósul, de ebben sem mélyedtem el, így lehet ez is BTRFS függő....

5.19.10-zen1-1-zen kernellel fut, a grafikai részt berakom:

Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
driver: i915 v: kernel arch: Gen-7 ports: active: LVDS-1 empty: DP-1, DP-2,
DP-3, HDMI-A-1, HDMI-A-2, HDMI-A-3, VGA-1 bus-ID: 00:02.0
chip-ID: 8086:0166 class-ID: 0300
Device-2: Chicony Integrated HP HD Webcam type: USB driver: uvcvideo
bus-ID: 1-1.3:4 chip-ID: 04f2:b230 class-ID: 0e02 serial: SN0001
Display: x11 server: X.Org v: 21.1.4 with: Xwayland v: 22.1.3
compositor: kwin_x11 driver: X: loaded: modesetting
alternate: fbdev,intel,vesa gpu: i915 display-ID: :0 screens: 1
Screen-1: 0 s-res: 1600x900 s-dpi: 96 s-size: 423x238mm (16.65x9.37")
s-diag: 485mm (19.11")
Monitor-1: LVDS-1 model: AU Optronics 0x11ee res: 1600x900 hz: 60
dpi: 118 size: 344x193mm (13.54x7.6") diag: 394mm (15.5") modes: 1600x900
OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 4000 (IVB GT2) v: 4.2 Mesa
22.1.7 direct render: Yes

Akinek lényeges a friss kernel, Xorg, Mesa, annak nem lesz panasza, Xwayland is van...

Erre volt elég bő negyedóra, amúgyis kifolyt már a szemem ettől a sweetfied plasma témától, de a Rendszerbeállításokkal nem bíbelődtem, amúgy is az ismert KDE stílus, el lehet vele bíbelődni órákat, mire mindent belősz saját igényre. :K Nem bloatabb az átlag KDE disztróknál default állapotában, egyébként van KDE lite verzió is, azzal pár napja bíbelődtem.

CPU governor, memory management, Timeshift és társaival sem foglalkoztam most. Ja és van még egy tweak opciókkal telepakolt menü, azt most nem is néztem, pár napja nyitottam meg, ott is rengeteg hasznos opció van! :K

Konklúzió, szerintem KDE Archklónok közül esélyes kezdőknek az első helyre, pár éve simán írtam volna róla egy ismertető blog-ot is!

[ Szerkesztve ]

(#85855) ubyegon2 válasza csixy (#85850) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Alakul ez, már csak ezek a vad színek....azt a default terminalt nagyon nem kedveltem, kb használhatatlan volt, nem kell ennyire csicsának lennie egy terminalnak, de ezzel a Nemo-val jól megzavartál, nem gondoltam, hogy KDE-re könnyen felmegy. Kicserélem én is akkor majd a terminal-t meg a fájlkezelőt. No várjunk, a fish az a shell a bash helyett, a terminal az a konsole! Ne zavarj össze! ;]

Arra vagyok még kíváncsi, hogy 32GB RAM mellé csinál 32GB zram-ot nálad? Mondjuk túl sok értelme nem lenne, az tény. Abban az Assistant segédben láttam, hogy elég sok GTK-s program van, igaz régóta tudják egymás dolgait kezelni a QT meg a GTK....

Gondolom ezeket is megtaláltad már...

USB 3.0 külső házak vezérlőinek jellemzői Linux alatt

Live Linux használata külső merevlemezek teszteléséhez

Ennek a topiknak az Összefoglalójában van táblázat külső házakról, chip, UASP, etc...

[ Szerkesztve ]

(#87436) ubyegon2 válasza májkimiki (#87435) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes ez a VanillaOS, kicsit Garuda feeling Ubuntu alapon, annál is btrfs meg zram volt. Ha érdekel valakit a btrfs Garudánál csámcsogtunk rajta: [link] [link].

(#88060) ubyegon2 válasza natë (#88059) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nézegettük már a swapon --show kimenetet anno, mert a különböző swap megoldások egymásra rétegzése is tud meglepetéseket okozni amúgy!? A most feltelepítendő disztrónál is figyeld ezeket!

ilyenekre gondolok:

-swap partició
-swapfile
-zram
-zswap

[ Szerkesztve ]

(#89541) ubyegon2 válasza Rowon (#89534) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jobb ha tényleg figyelsz erre a swap-ba írásra, mert ha nem, kb 60000 év alatt ír annyit az SSD-re, hogy a TBW harmada odalesz! :D De akár használhatsz helyette zram-ot is, szintén gyorsabb, mint a meghajtó to swap!

Aktuális swap használatot tudod figyelni, de értelemszerűen mást nem.

How To Check Swap Usage Size and Utilization in Linux

Ha nagyon elvetemült vagy, akkor zswap is van!

10 éve a kis kapacitású SSD-nél még azt mondtam, érdemes a swappines értéket állítgatni, de most? :N

Különben a legkímélőbb az SSD-re nézve éppen egy hardveres megoldás, úgy hívják, hogy poweroff gomb! :D

[ Szerkesztve ]

(#89582) ubyegon2 válasza Rowon (#89581) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Pápa is mate teával bírja ki a napjait. ;]

Érdekes, hogy ez a modern disztró is ezeket használja:

https://wiki.cachyos.org/en/home/General_System_Tweaks

3. Zram or Zswap tweaking

Zswap is a kernel feature that caches swap pages in RAM, compressing them before storing. It improves performance by reducing disk I/O when the system needs to swap.
Zram is a RAM-based swap device that does not require a backing swap device.

For zswap, use the following recommended configurations:

# echo zstd > /sys/module/zswap/parameters/compressor
# echo 10 > /sys/module/zswap/parameters/max_pool_percent

To make the changes persist, add zswap.compressor=zstd zswap.max_pool_percent=10 to your bootloader's kernel command line options

For SSDs, set the page-cluster value to 1 in /etc/sysctl.d/99-cachyos-settings.conf. For HDDs, set it to 2.

Bootválasztónál live-ban van külön nVidia-s verzió is, akinek ilyen VGA-ja van, kifejezetten jól jöhet.

[ Szerkesztve ]

(#94909) ubyegon2 válasza 5leteseN (#94895) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te nagy próbálgatós vagy, szerintem olvasgasd át ezeket a zram-os hsz-eket, hátha megtetszik.

Van kis Zram or Zswap tweaking téma is. ;)

(#95456) ubyegon2 válasza PCProfessor (#95450) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

CachyOS nem kifejezetten home user célokra való, tekintve milyen célokra default benne az XFS, párhuzamosan a BORE scheduler alkalmazásával. XFS inkább bivalyerős CPU és sok RAM mellett nagy fájlokkal végrehajtott műveleteknél optimális, rengeteg kis fájllal való művelethez EXT4 a jó. Nyilván lehet váltani FS-t, de semmiképp nem javasolt kezdő home usereknek. szerintem

Egyébként megfelelő hardverkörnyezetben a BORE scheduler kifejezetten jó tud lenni, épp a github linkben lévő Demo is mutatja. :K

Garuda inkább alkalmas home usereknek, bár rettenet bloat így elsőre majdnem az összes felülettel, de legalább érdekes, itt is alapból BTRFS van zstd tömörítéssel az EXT4 helyett, Ennél is a jobb I/O kezelés a cél előbbiekkel, plus alkalmazzák default a ZRAM-ot, az nem rossz megoldás szerintem. De a Garuda azért is szimpi, mert van önkritikája, a Chaotic-AUR ezt jelzi. :D

Endeavour az jó választás natë fórumtársnak, mivel már használta.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.