Hirdetés

2021. április 22., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2020-08-30 14:15:09

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

(#55492) ubyegon2 válasza Smiley (#55489) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Gentoo és szerver.....tipikus Kezdő topikos kulcsszavak egyébként! :DD

2017 nem értem hogyan jön ide amúgy, mert sokaknak gyenge gépe van, sokaknak meg pont bőven van memóriája. A swap partició egyszerű, ezért használják a kezdők. Ezt a zram-ot hogyan is kell csinálni amúgy :F , kezdő home user és dektop, nem Gentoo szerver a cél. Én nem ismerem a zram-ot, bár hallottam róla, de ha elmondjátok, hogyan működik, azt fogom javallani ezután. Kivéve azoknak, akiknek van elég memóriája csak hibernálni akarnak, nekik nem biztos, hogy szerencsés, mert sokszor nem működik, ellentétben a swap-pal.

Neked sem bántásból mondom, de vissza tudsz emlékezni, hogy egy kezdő hogyan kezdi el használni a desktop Linuxát? ;] Azt elárulom, hogy rendkívül kevés scriptet írnak.

Gondolom használtál már te is térképet valamikor. Na ugye!
Akkor megadnám a sarokpontokat és a holnapi gyakorlatra tervezd már meg egy trilaterális hdm térképszükségletét, mondjuk kutató-mentő feladatokra és és egy szf dandár átkaroló műveleteihez.
Ja és közben légnyomást kapott a parancsnok, így Gauss-Krügerben adta meg a koordinátákat, de neked UTMS 84-ben kéne már tervezni. (bocs, de le kellett kicsit egyszerűsítenem)

Ugye, hogy a két dolog között érzékelhető a különbség!? No, akkor gondolj arra, hogy itt a többség használt már térképet, de ennyi. ;)

(#55483) CPT.Pirk Bocs főnök, de a minitube az csak egy egyszerű yt lejátszó, azzal csak a kolléga füle tudja kiszedni a hangokat. :DDD

(#55481) CsengődiGeri A samba használatára/beállitására kéne ráfküdnöd, speciel én még nem használtam Win/Linux hálózatot, egyszer próbáltam, de nem találta a Windowst az istennek se.....(persze csak azért, mert nincs ilyen egyik gépen sem)[link]

[ Szerkesztve ]

"Nem hiszem hogy kamuznak, ha a tv-ben is benne van..... [ Moderálva ]

(#55494) ubyegon2 válasza Smiley (#55493) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

sudo apt-get install zram-config

Ennyi az egész és automatán beállitja magát, az nem rossz valóban, na majd kipróbálom! Én ezer éve olvastam a zram-ról és azt hittem, már nem használják.
Arról nem tudsz, hogy még érvényes-e az, hogy hibernáláskor nem mindig működik?

Azt hittem, konfigolni kell alapból, de szerencsére nem. (így a térképes példa már nem az igazi) Most már akkor van választék bőven, swap, swapfile és a zram. Köszi amúgy, hogy megemlítetted! :R

(#55878) ubyegon2 válasza Bici (#55875) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

SSD-re a JFS fájlrendszer is ajánlott BFQ scheduler-rel, de igazából ext4-et használ szinte mindenki.

Jól mondtad a swap fájlt amúgy, de nem értem honnan olvastad, hogy az gyorsít valamit. Annak nem az a dolga, persze nem tudományos alapon lehet mondani, hogy quasi gyorsít, ha elfogy a fizikai memória, de ez már filózás csak. :)

BoB

Az a könyvlista ott van már kb egy éve is, jó sokan kattinthattak rá eddig! :DD
Nem volt kipipálva a blogbejegyzésnél, hogy publikus! :W
Köszi, hogy jelezted, legalább egy ember már nézegette az Összefoglalót rajtam kívül is! ;]

swap helyett most nemrég próbáltam ki a zram-ot, egyből kettőt csinált (2x1GB) a rendszer 4GB mellé.

[ Szerkesztve ]

(#59012) ubyegon2 válasza St3ven (#59009) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Nem is nagyon fogod, így aztán elég pazarlás is arra 8GB-ot pazarolni. Ha már android szóba került, az ott használt zram megoldást lenne célszerű neked is alkalmazni swap helyett.

3:1 RAM tömörítés minimális CPU használattal

sudo apt-get install zram-config

Ennyi a felrakása, azt hiszem újraindítás után lép a képbe. Minden automatikusan működik utána.

Gyorsan felraktam, így oldotta meg automatikusan, úgy látom mindig annyit csinál, ami a fizikai memória fele.

Partition: ID-1: / size: 18G used: 11G (63%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-3: swap-2 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1
ID-4: swap-3 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram2
ID-5: swap-4 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram3

[ Szerkesztve ]

(#60179) ubyegon2 válasza kovaax (#60178) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Hibernáláshoz kell swap, de úgy tudom ez lehet swap file is. (nem használom, nem akarok marhaságot írni)
Ubuntu 16.04 óta már alapból így települ, swap file-lal.
Még ott a zram is, amit főleg az androidok használnak újabban, memóriába tömörít és sokkal gyorsabb, mint a normál swap. ;)

Fentiekre alapoztam, hogy nem feltétlenül kell swap partició.

[ Szerkesztve ]

(#61514) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61513) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Akkor is, ha egyébként van swap partíció?

Épp ezen gondolkodtam, de nem emlékszem. Mikor volt fenn 18.04, biztosan megnéztem, de nem ugrik be. Elméletileg szerintem megcsinálja. Valahogy úgy néz ki a listában, mint nálam a zram.

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ inxi -p
Partition: ID-1: / size: 18G used: 13G (78%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: /media/ubyegon/PCX size: 20G used: 3.2G (17%) fs: ext4 dev: /dev/sdb9
ID-3: /media/ubyegon/Data size: 107G used: 27G (27%) fs: ext4 dev: /dev/sdb6
ID-4: /media/ubyegon/TT size: 233G used: 93G (43%) fs: ext4 dev: /dev/sdb8
ID-5: /media/ubyegon/TORRENTEK size: 473G used: 279G (63%) fs: ext4 dev: /dev/sdb7
ID-6: /media/ubyegon/Partició size: 587G used: 459G (83%) fs: ext4 dev: /dev/sdd1
ID-7: swap-1 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-8: swap-2 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1
ID-9: swap-3 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram2
ID-10: swap-4 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram3

(#61511) ooszi

swap-ot nem megbeszéltétek, hogy nem kell? SSD-re főleg nem célszerű, de 8 GB-nál minek? Hibernálni nincs értelme szerintem SSD esetén.

[ Szerkesztve ]

(#61518) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#61515) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Tiszta a különbség a kettő között, csak amiatt raktam ide, mert hasonlóan volt felsorolva az Ubuntu által készített swap fájl is, mint itt a zram. Egyébként fura, mert a zram-ot is a kevés memória miatt hozták létre. ;) (én csak próbaképpen raktam fel, 16giga mellett nem nagyon kell)

(#61543) ubyegon2 válasza Frawly (#61542) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Egyébként a szakértők mondjuk javasolhattak volna 16GB swap particiót, ha már..... Ennek lenne értelme, mert tutira meglenne az overprovisioning-nak szükséges minimal hely. Ami gyárilag a 256GB-os SSD-nél nincs lefoglalva. (talán sokan nem is tudják miért van 120 és 128 GB-os SSD is)
Ha már szaktekintélykedünk, ezeket is el kéne mondani, mert előfordulhat, hogy a többi partició tele lesz és akkor......

Ha meg nagyon swap-mániásak vagyunk, akkor zram mégiscsak, mert az nagyságrendekkel gyorsabb, hiába van a swap SSD-n! :Y Bocsi, hogy laikusként belevauzok. Aki nem hiszi, olvasgasson utána.

Ha valaki pedig Linuxot akar a gépeire, ne erőlködjünk már, hogy jajjjjj inkább hagyd meg a Wint is dual-ban, mert jujdejó lesz az kitudjamikor. :W

[OFF]no offense[/OFF]

[ Szerkesztve ]

(#61545) ubyegon2 válasza csixy (#61544) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Ha van másik vinyó, de vinyóra tenni meg főleg halál lassúság a zram-hoz képest. Persze ha nincs más.....még egy flexelt SSD sem. ;]

így a két vezérlő egymástól függetlenül tud dolgozni.

Ezt még így nem hallottam felmerülni. :N

[ Szerkesztve ]

(#65528) ubyegon2 válasza ontheground (#65525) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Nahát, csak rátaláltál arra az ezeréves blogra, pedig innen is purgálva lett már.....ha találtál bene hasznos dolgot, annak örülök! (berus ft írása lehetett az, én gyakorlatilag azt tettem szöveggel emészthetővé) :R

Szerintem annak az SSD-nek adhatsz nyugodtan discard opciót, de a 18.04 alapú LL tutira használja a systemd-s heti fstrim-et. (ezt amúgy lecsekkoltad?)

Laikusként igen őszinte leszek most, azzal az SSD-vel akármit tehetsz, semmi egyéb kímélést nem igényel, mindent kibír! Kivéve a vezérlőt, ami úgyis attól függetlenül lesz kampeca, hogy kíméled-e vagy sem. ;]

Leginkább csak zenét meg filmet szoktam letölteni max 720p-ben, torrentben is csak 1 aktív letöltés engedélyezett, majd odafigyelek közben, hogy ne teljen meg a RAM.

:F Ezt nem értem, a /dev/shm is RAM-ba van irányítva? Már látom......

Ha csak nem a helyszűke miatt használsz zram-ot, kipróbálhatnál swap-ot is, azzal hogy fut. (OK tudom mennyivel gyorsabb a memória, még így harmadára tömörítve is, de hátha)

---előbbi lehúzás miatt annyiban módosítok, hogy kell-e a letöltésnek egyáltalán a zram-ba rakott shm-be másolódnia?

A partíció align és a trim rendben van, az I/O ütemezőt átállítottam külön az SSD-nek és a winyóknak is

Ez csak kíváncsiságból kérdem, melyik schedulert használod SSD-hez?

[ Szerkesztve ]

(#65533) ubyegon2 válasza ontheground (#65530) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

A leírást köszi szépen mégegyszer, jó volt rajta elindulni

Igazán nincs mit, kicsit meglepett, hogy abból valaki még profitálhat! :Y Szerencse, hogy a múltkor nem töröltem .

A dev/shm az alapból a RAM-ba mutat

Valami már rémlik, hogy nemrég témáztatok ezen itt valakivel, még soha nem foglalkoztam ezzel az shm-mel, de ahogy látom valami használja most is....

Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
udev 7,5G 0 7,5G 0% /dev
tmpfs 1,5G 1,9M 1,5G 1% /run
/dev/sda5 25G 11G 13G 47% /
tmpfs 7,5G 296M 7,2G 4% /dev/shm
tmpfs 5,0M 4,0K 5,0M 1% /run/lock
tmpfs 7,5G 0 7,5G 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 800M 191M 610M 24% /home/ubyegon/.cache
/dev/sdb6 233G 133G 89G 61% /media/ubyegon/TT
/dev/sdb7 20G 3,7G 15G 20% /media/ubyegon/PCX
/dev/sdb5 601G 311G 260G 55% /media/ubyegon/TORRENTEK
tmpfs 1,5G 56K 1,5G 1% /run/user/1000
/dev/loop0 1,5G 1,5G 0 100% /media/ubyegon/NITRUX
/dev/loop1 274M 274M 0 100% /media/ubyegon/CDROM
/dev/sde1 15G 1,6G 13G 12% /media/ubyegon/PENDRIVE

Firefoxot sem oda szoktam rakni, de lehet kipróbálom, most csak úgy van, ahogy települt.
Zram-ról olvastam anno, szerintem is nagyszerű megoldás! Ha kevés memóriám lenne, használnám is, egyszer kipróbáltam, talán a RAM felét csinálta meg automatikusan zram-nak.

Ugyan maradt kb 6-7GB partícionálatlanul,szabadon, de azt sok helyen azt írták, ajánlott is az SSD-knek(~10% szabad hely).

So so....7-28% van overprovisioningra írva. Nálad a minimum szinte meg is van gyárilag, mivel a 64GB-ból 4-et nem is tudsz alkalmazásba venni. Egyébként ilyen kevés hely esetén és a gyárilag lefoglalt hely miatt én nem is hagynék meg particionálatlan helyet. Ott a cc. 7%, no meg a particionált területek szabad helyeit is üres területnek használja a vezérlő.

Használja az fstrim.timert a disztró, azt kikapcsoljam?

Felesleges kikapcsolni, mindenütt azt írják, elférnek egymás mellett, az a heti lefutás nem okoz plusz gondot, de ha kilövöd, az se gond, az online trim úgyis ott van.

Elég a systemctl stop+disable fstrim.timer, vagy kell a mask is?

Csak stop és disable, a mask az teljesen más, most nem emlékszem már pontosan, de ebben az esetben az nem célszerű.

A deadline schedulert használom az SSD-hez, ezt vagy a semmit ajánlotta a tutorial :) Gondolom a "noop" az a semmi.

A deadline szerintem a legtöbb helyen az alap, de csak azért, mert a noop a forgó eszközökhöz nagyon nem javallott! :N Mindenhez jó a deadline, mondjuk SSD-nek a noop az, amivel lubickol, csak ha beállítod, figyelned kell, hogy a HDD-re nehogy az legyen érvényes.

[ Szerkesztve ]

(#65534) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#65533) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Meg is van, valóban a fizikai RAM felét csinálja meg automatikusan a kiadott parancs. Úgy látom javasoltam már én is másoknak a zram-ot. ;) [link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#65545) ubyegon2 válasza ontheground (#65539) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Tényleg nincs mit! Ha úgy hagyod, ahogy eddig beállítgattad, totál elegendő. Frawly szaki még kiegészítette a dolgokat, ahogy látom. ;)

Megtaláltam azt a másik módszert, amit a FF-hoz használtam, de köszi amit írtál, kipróbálom, egyszerűbbnek tűnik, bár a lényeg ugyanaz lehet.

Chrome-ot nem sűrűn használok, fizikai memó miatt zram-ot sem.

Ezeket raktam anno fstab-ba, bár mostanában kikommentelem nagyját.

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Erről jut eszembe, látom itt az fstab-ban a swapfile-t, nálad a 18.04 alapú LL nem csinált? Elméletileg, ha nem használsz swap particiót, akkor csinál telepítéskor.

(#66794) ubyegon2 válasza borix (#66793) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

2GB a lófütty, kell valami mellé, egyébként itt említésre kerül még egy megoldás, a zram, akár azt is kipróbálhatod, a lényeg a linkelt hsz-ben lévő linkekben található.

blacklist ebben a blogbejegyzésben van linkelve, most nem tudom átnézni, mert épp pucolgatom a felesleges blogokat, nemsoká ennek is kampeca lesz, mentsd el hamar a blacklist-et!

Linux és SSD gyorstalpaló írás ott van az Összefoglalóban, minden megtalálható benne szakszerűen.

[ Szerkesztve ]

(#72471) ubyegon2 válasza Dißnäëß (#72466) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Host lenne az igazi, főleg a driverek verziója miatt. xorg, mesa, etc.

(#72470) rin33

Hú de rég olvastam már a zram-ról, zseniális ötlet az kevés RAM esetén és valóban jóval gyorsabbnak kell lennie, mint a swap, mivel memóriát használja tömörített adatokkal, a swap meg ugye a lassú HDD-t. A beállításait sose tudtam, de amikor már kipróbáltam, nem sok értelme volt, mert ahhoz meg túl sok volt már a fizikai RAM.

egy ilyen kimenetet mutathatnál, hogyan alakítja ki a rendszer:

inxi -Pxxx

Nekem anno két particiót csinált önállóan:

Partition: ID-1: / size: 20G used: 7.6G (41%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 1.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-3: swap-2 size: 1.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1

[ Szerkesztve ]

(#72556) ubyegon2 válasza rin33 (#72555) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Az fasza kis HDD, így akkor a zram hiába dob a gördülékenységen, ha a kerregő csak nyekereg. Azért kíváncsi leszek a zram megoldásra. ;)

Ez amúgy nálad sem ártott volna.

[ Szerkesztve ]

(#74225) ubyegon2 válasza Telda (#74223) üzenetére

ubyegon2
nagyúr

Mindenképpen olyan disztrót kéne választanos, ami csak WM-mel szerelt, nem DE-vel. A Bunsenlabs nem hangzott még el itt, ami ilyen. Egyébként minden elég lassú lesz, ahogy kolléga említette, a HDD miatt is, YT-ra kizárólag valami kiegészítőt próbálhatsz, böngészőben kizárt, hogy tudod nézni. Puppy oldalán láttam éppen a GTK YouTube Viewer-t, ezzel talál esélyes.

Sajna a Mint vonal már nem igazán jó gyenge gépekre, anno én is XFCE 17.3-at tudtam egyedül egy ilyesmi gépre felrakni. Max, ha Openbox vagy más WM-et felraksz rá, de szerintem ez elég kinlódos.

Amit még javasolnék, épp tegnap esett szó a zram-ról, érdemes lenne swap helyett azt kipróbálnod!

GTK YouTube Viewer magyar leírása.

Amúgy valami olcsóbb SSD-t nem lehet rakni a gépbe? Sokat dobna a sebességén.

[ Szerkesztve ]

Hirdetés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2021 PROHARDVER Informatikai Kft.