Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19601) Dr. Szilikát válasza PHM (#19598) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez az sajnos, ami az én tapasztalatom, hogy esetleg nem bírom tolerálni már az elején, odaszólok, na onnan kezdve én vagyok az állat. Végén még ráadásul engem tiltanak ki, csak mert valaki más provokált a butaságaival.
Csak ezért próbáltam türtőztetni magam, de attól még áll, hogy ilyenek veszik el az ember kedvét a szakmai fórumozástól, általában.

(#19602) migabi24 válasza PHM (#19599) üzenetére


migabi24
nagyúr

Ez egy szuper lámpa, csak ajánlani tudom ár/érték bajnok

(#19603) pinnacle


pinnacle
nagyúr

Sziasztok! Látom a Philips Ambilight-ot utólag is lehet TV-hez hozzárendelni, viszont 187k-ba kerül. Gondolom ezt teljes mértékben nem lehet olcsóbban megoldani, de ha csak azt szeretném, hogy a TV mögött narancssárga, szabályozható fény legyen ami a TV-vel együtt kapcsol ki-be, esetleg telefonról is irányítható, mennyibe kerülne?

[ Szerkesztve ]

(#19604) Yuden.Yari


Yuden.Yari
csendes tag

Sziasztok!
Álmennyezetes lakás felújítás során az-az elképzelésünk lett asszonnyal, hogy minden helyiségbe tennénk (gipszkarton "mögé" alu sínre) rejtett led szalagos (4000K) világítást, ami elég fényt adna, ha nem kell full fényerő. (Teljes "rendes" fényhez lennének led spot-ok és már meglévő led izzós csillárok.) Szóval a cél, a pislákoló hangulatfény és a főfényforrás közé tehető.
Több villanyszerelővel is beszéltem, de egyik sem tudta megmondani milyen szalagot tesznek fel ("ami éppen van"). Volt aki annyi mondott, hogy méterenként 14W-osat szoktak rejtett világításnak. Ebből már ki tudok indulni, ám mégis.. valaki készített már ilyen rejtett, erősebb hangulat világítást, és tudja milyen (SMD 2835/3825/5050/5630 60 vagy 120 led-es) szalagot vett? 24V-os szalag? Kisebb lesz a feszültségesés, de drágább, megérheti? Bevallom drágállom a szalagokat, első körben kicsit túlbecsülve, de 72 métert számoltam. Valószínű ebből újratervezés lesz, mert 1300 Ft-os árral felszorozva, elég szép szám jön ki (és akkor se kábel, sem táp nincs az árban).
Itthon honnan lehet jó áron, normális szalagot beszerezni? Most a PannonLED-et találtam, de ha adtok (kipróbáld, bevált) tippeket, azt megköszönném.
Ha valaki tudna küldeni 1-1 képet (akár privátban), hogy nézd, sötétben ez az "x" típusú szalagból "y" méternyi egy "z" nm-es helyiségben ilyen fényt ad, az lenne a leg-legszuperebb. :)

Ilyesmit szeretnék.

(#19605) macilaci78 válasza Yuden.Yari (#19604) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Az 5050/60 ledszalagra szoktak 14,4 W/m fogyasztást írni és kb 1200 lumen/méter. Nem rossz, munkahelyemen ilyen adja az éjszakai és dekorvilágítást 62 méteren.
Az S-Lightled-nél a 2835/120 ledszalag 20 W/m és 2400 lumen/méter, az odaver, otthon van belőle pár méter. Sajnos az ára is több. A ledek felezésével feleződik a fogyasztás és a fényerő is.
A 3528 dekorvilágításnak való inkább, ha rejtett világítás, akkor nappal szinte semmi nem érvényesül belőle. Munkahelyemen 2835/120 led van feltéve kb 6 méter a pultba dekorvilágításnak. Éjszaka is inkább csak dekorfény, minthogy olvassak mellette.
Az 5630 led is jó, elvileg Samsung licensz, ami drága, illetve előszeretettel hamisítják. A koppincs 5730, ami elvileg ugyanazt tudja, de sokban függ attól, mennyire billegett a dcsunka.

Igen, 72 méteren kész anyagi csőd, ráadásul ha csak 5 W-tal számolsz méterenként, 360 W összesen, nevetség fényerővel összességében. Ha pedig odateszed a brutál 20 W-osat, 1.440 W lesz összesen, villanyszámlában elfogy a led előnye.

Még egy gondolat: ha ritkán vannak a ledek (pl csak 30 db/méter), akkor a leddel szemközti felületen látszódnak a fényforrások, nem lesz homogén a megvilágított felületen a fény. Opál búra segít, mert szórja a fényt, de a fényerőből is elvesz. Vannak speciális profilok, amikben a szalag nem direkt a megvilágított felületre néz, hanem egy foncsorszerű elemre, ami a fényerőből kevesebbet vesz el és növeli a távolságot a szalag és a megvilágított felület közt, így ad homogénebb fényt, viszont alumínium árban veszed meg...

A 12 V is jó, a feszültségesést ki lehet küszöbölni több betáplálási ponttal és nagyobb vezeték-keresztmetszettel.

A villanyszerelő meg azért nem ajánl ledszalagot, mert amiről biztosan tudja, hogy elégedett lennél, azt a legtöbb embernek nincs kedve megfizetni.

Felújítunk, nekem is összesen kb 10 méter szalag kell 4 különböző helyre, 4 tápegységgel és vezérlővel.

[ Szerkesztve ]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19606) Yuden.Yari


Yuden.Yari
csendes tag

Köszönöm! Ez alapján már körvonalazódik, ebből smd5050 4000K lesz. Viszont át kell terveznem,mert ez iszonyat pénz és fogyasztás..

(#19607) bazsimano


bazsimano
őstag

na sziasztok!
vegul szomszedasszonynak megmondtam, hogy vagy rendelunk kinabol led drivert a lampahoz, aztam meglatjuk, hogy mi lesz...vagy vesz maganak egy uj lampat.

kerdes, a linkelt driverekbol barmelyik jo? amiket itt linkeltetek alirol? elore is koszonom! :R

(#19608) migabi24 válasza bazsimano (#19607) üzenetére


migabi24
nagyúr

4 ezrerért kaptok új lámpát, ez komoly hogy ennyit kell ezen agyalni?

(#19609) bazsimano válasza migabi24 (#19608) üzenetére


bazsimano
őstag

nem en agyalok hanem a szomszedasszony.. :U :U már az elején kár volt segítenem neki :W na mindegy...legközelebb inkább kimaradok a bulibol.

(#19610) st6969 válasza bazsimano (#19609) üzenetére


st6969
őstag

Kínából (ilyen-olyan névtelen eladóktól) én nem nagyon vennék semmi olyan eszközt, ami "kettőhússzal megy", mert könnyen #leégaház. Ezt mondd el neki, és akkor majd vesz új lámpát ;]

(#19611) bazsimano válasza st6969 (#19610) üzenetére


bazsimano
őstag

az lesz...és akkor ki is szállok ebből :) max az új lámpánál segítek beüzemelni. bár tényleg furcsa, hogy ilyen led driver ami neki kell nincsen rendes bevizgsalt eu boltban itt budapesten...
na mindegy ...ez van. :R

(#19612) Exodion válasza st6969 (#19610) üzenetére


Exodion
aktív tag

Azzal egyet kell ertenem hogy nevtelen eladotol nem eri meg kockaztetni de, en is kinabol rendeltem 8db SkyDance T11-1, T12-1 230-as kapcsolo+16db SB-1WT dimmer es igencsak faszabban mukodik mint a magyar dimmerek amikkel lekapcsolt allapotban is ugy villogtak a spotok mintha disco-ban lettem volna, nem beszelve hogy 8/5-nek fustos szaga volt.

En innen szoktam rendelni: [link]
A neve ne tevesszen meg Shenzenbol jon minden :U

[ Szerkesztve ]

(#19613) macilaci78 válasza bazsimano (#19609) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Te nem segítesz neki, hanem a nevében irogatsz ide. :U
Én is azon a véleményen vagyok, hálózati áramról üzemelő dolgot olyan helyről veszek, ahol baj esetén tudok asztalt is borogatni. A telefontöltő az egyetlen kivétel, de abból is csak a bevált, "márkás" típusok jönnek csak szóba.

Megrendeltek a javaslatodra (javaslatunkra) egy akármilyen kínai drivert, berakjátok, és mondjuk 2 hónapon belül elfüstöl. Nyilván tudomásodra fog jutni, te meg csak pingvinezel. És még nem égett ki emiatt a fürdőszoba, csak elfüstölt a filléres szar.

Ugyanakkor az itthoni szaküzletekben kapható legtöbb termék is a Távol-Keleten készül, csak kicsit a minőségellenőrzés és a felelősségvállalás kultúrája.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19614) st6969 válasza Exodion (#19612) üzenetére


st6969
őstag

Igen, van több 230V-os eszközöm Kínából, de kizárólag ismertebb nevű, már bizonyított gyártóktól veszek ilyet (Xiaomi, Blitzwolf, Liitokaala, Sonoff).

(#19615) bazsimano


bazsimano
őstag

köszönöm szépen mindenkinek a hozzászólást. :R

(#19616) PHM válasza Yuden.Yari (#19606) üzenetére


PHM
addikt

Ha van rá mód, inkább a 2835-ös szalagok közt keresgélj.
Ennek ugyanis jobb a hatásfoka, így azonos fényerő mellett
megtakaríthatsz némi energiát.
Az 5630 is hasonló hatásfokkal bír, de tudtommal fajlagosan drágább.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#19617) pinnacle válasza pinnacle (#19603) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Erre a TV háttérvilágításra nincs valami ötletetek? Szabályozható fényerő, esetleg szín lenne fontos.

(#19618) macilaci78 válasza pinnacle (#19617) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Sima RGB ledszalag és RF vezérlő. Ha 5V-os a szalag, esetleg elbírja a TV USB csatija is és nem kell külön táp.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19619) pinnacle válasza macilaci78 (#19618) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! TV USB-s tényleg jó ötlet, mert akkor talán együtt ki is kapcsol vele. Van valami ajánlott RGB ledszalag és RF vezérlő vagy mindegy milyet veszek villamossági boltban?

(#19620) macilaci78 válasza pinnacle (#19619) üzenetére


macilaci78
nagyúr

RGB 5050/30 szalagot szoktak használni, vannak szettek is: 4 szakasz, szakaszonként némi vezeték és csatlakozó, plusz a táp és vezérlő.
Vezérlőből van infrás, rádiós, BT, wifi. Az infrásra rá kell látnia a távirányítónak, illetve hajlamos egyéb eszköz (pl TV, hifi távirányító) jelére is reagálni. A többire nem kell rálátnia és nem jellemző, hogy másik eszközzel mösszeakadna. A BT, wifis megoldások közt jó arányban vannak telefonról is vezérelhetőek.

A TV USB-je 5 V-os, de az a kérdés, hogy 500 mA, vagy 2 Ah teljesítményt ad-e le. Előbbi ugye 2,5 W, utóbbi 10 W. A TV nagyságával nő a kerülete, így a ledszalag hossza is.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19621) pinnacle válasza macilaci78 (#19620) üzenetére


pinnacle
nagyúr

OK! Köszi! 55"-es TV, 500mA illetve 900mA kimenet van. Akkor lehet mégis külső táp kell.

(#19622) macilaci78 válasza pinnacle (#19621) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Most lesz a Lidl-ben egy Livorno szett akciós.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19623) pinnacle válasza macilaci78 (#19622) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! LivarnoLUX. Lehet ez az "okoslámpa" is jó TV mögé, de az USB-s megoldás talán jobb.

(#19624) pjen válasza pinnacle (#19621) üzenetére


pjen
félisten

Tv USB re egy relé ami kapcsolja a külső tápot.

(#19625) pinnacle válasza pjen (#19624) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! Akkor hálózatról is ki-be kapcsolna a TV-vel? Milyen relét kellene a TV-re tenni? Egyébként lehet, hogy nem kapcsol ki az USB a TV-vel, mert van ilyen adapterem, és az sem kapcsol ki a TV-vel.

(#19626) pjen válasza pinnacle (#19625) üzenetére


pjen
félisten

Sima 6V DC relé megfelel.Az, hogy az USB kikapcsol vagy nem Tv függő.Akár egy SSR t is tehetsz az USB re az nem kattog, és nem rúg esetleg vissza a Tv re.

[ Szerkesztve ]

(#19627) pinnacle válasza pjen (#19626) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! Nekem ehhez már villanyszerelő kell. :)

(#19628) pjen válasza pinnacle (#19627) üzenetére


pjen
félisten

Á, nem. Megveszed az SSR t, egy USB csatin megnézed melyik két láb a táp, az SSR re rá van írva hova megy a +/-.A másik oldala csak egy sima villany kapcsoló.Sima relé nyilván egyszerűbb. :)

(#19629) pinnacle válasza pjen (#19628) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! Lehet inkább izzó veszek, az biztos egyszerűbb, :) meg több színben is állítható. Bluetooth, különböző színárnyalat állíthatósága lenne fontos. Philipsnél csak ez van. Azt mondták nem kell Bridge, gondolom ez a LED szalagra is érvényes.
- Bluetooth appal 10, Bridgel 50 termeket lehet csatlakoztatni
- Bridgel lehetosege van idozitoket es rutinokat beallitani es elmenteni
- Bridgel hasznalni tudja a Home and Away funkciot, mellyel mobilnettel barhonnan tudja ugyanugy iranyitani a lampakat
- Valamint, kiegeszitoket tud hozzaadni a rendszerhez (dimmer switch, smart button, sync box, mozgaserzekelo stb.)

Van olcsóbb ajánlott ilyen tudású "izzó", Livarno Lux Smart Led-et nem árulják nálunk. Vagy a Philips a legjobb választás, még ha drága is? Mondjuk ha tényleg ennek a legjobb a minősége, egyszer meg lehet venni, gondolom évekig kitart a napi 2-3 órányi tévézés mellett.

[ Szerkesztve ]

(#19630) ekrisztian


ekrisztian
senior tag

Sziasztok!

Lenne valakinek ötlete javítható a videóban szereplő villogás? Kicsit átment a lámpa stroboszkóp üzembe :DD
A távirányítóra nem reagál mármint a fényerő állításra. A hőmérséklet állítható. Gondolom a fényerő szabályozó halt be.
[link]

:R

(#19631) PHM válasza ekrisztian (#19630) üzenetére


PHM
addikt

"Gondolom a fényerő szabályozó halt be."
Vagy nem. Én inkább a sorban lévő valamelyik ledre gyanakodnék.
Valószínűleg halódik valamelyik led, és emiatt a vele sorbakötött többi
led is ki-kialszik. Sajnos ennek a hibának a kiderítése elég macerás.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#19632) ekrisztian válasza PHM (#19631) üzenetére


ekrisztian
senior tag

Közben lányom csinált másik videot, a fényerő is állítható. Köszönöm a tippet. Ha a közelébe jutok ránézek. :R

(#19633) thesound


thesound
őstag

Talán elfér itt.

Van a szekrényen pár makettem. Ezeknek gondolkodom a megvilágításán (asztali sólámpa helyett, pl. gépezéskor menne...stb. szóval ez a kategória kb.)

Viszonylag pici helyekre kellene betuszkolni a ledeket, így talán mikroled jönne szóba? Néhol 1-1 ledre lenne szükség, néhol füzérre (8-10 egymás után). Nem hátrány, ha lehet a fényerőt változtatni. A szín változtatás az plusz, de nem létszükséglet. Illetve a vékony vezetékelés is fontos. Pl. űrhajónak a hajtóművébe tuszkolnám a ledet vagy egy házon lévő, kis fali lámpába. A végső meghajtás fali konnektorból jönne.

Láttam itt-ott a neten kész kiteket, de szerintem nagyon túlárazottak és karácsonyfát csinálnak a makettekből. Nekem ettől elég lenne pénztárca barátibb, karácsonyfa mentes (értsd: egyszerűbb) megoldás. Össze tudom én ezt válogatni valahol? Ez mindenképp forrasztós móka?

Woodlandscenics - ez tökéletesen megfelelne, ebből össze tudom válogatni és dugdosni, de ettől jóval kisebb keretben gondolkodom.
Ledezz - ezt nézegettem még, de ebben elvesztem, hogy ki kivel van, ki kihez jó és mire is való.

Egyelőre csak tájékozódom, hogy egyáltalán elinduljak-e a "projekttel".

[ Szerkesztve ]

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#19634) Dr. Szilikát válasza thesound (#19633) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

DIP LED-eket lehet kapni esetleg vezetékkel szerelve is:

https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=12V+pre+wired+led

Ami lényeges, a zsugorcsőben rejlik egy ellenállás, ami lehetővé teszi a 12 V táplálást, illetve beállítja kb. 20 mA áramra, ami ezeknél a max. terhelhetőség. Azaz, ha fogsz 12 V / 1A dugasztápot, arra nagyjából 50 db-ot "drótozhatsz" rá, párhuzamosan. Polaritásra figyelni kell, egy irányba világít csak.

(#19635) thesound válasza Dr. Szilikát (#19634) üzenetére


thesound
őstag

Ez már szimpibb. Köszi.
Magyarul kellene még egy ilyesmi +a táp +ha vageszkodni szeretnék a dimmeléssel, akkor egy ilyen pl.

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#19636) Dr. Szilikát válasza thesound (#19635) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Igen, az lényegében egyszerű PWM-dimmer, ami a betápot megszaggatja valami 10-20 kHz frekvencián (nem látható vibrálás), ezáltal csökken a fényerő:

Részletkérdés, csak pillanatra nem figyeltem oda, de rendesen egy szóba írva (prewired) még inkább szignifikáns a találati lista:

https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=12V+prewired+led

[ Szerkesztve ]

(#19637) tvamos válasza thesound (#19633) üzenetére


tvamos
nagyúr

Esetleg az is mukodhet, hogy veszel egy ilyesmi vezerlot, es akkor tehetsz ra LED szalagot, amit egyessevel el tudsz vagni. Persze kell egy kicsit forrasztgatni, de nem veszelyes.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#19638) macilaci78 válasza thesound (#19633) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A legolcsóbban úgy úszod meg, ha magad csinálsz mindent, amit lehet, tehát például forrasztasz. A szerelt csatlakozók amúgyis nagyobb helyet kérnek, mint a forrasztás.

A már linkelt vezérlők minden ledet ugyanarra a fényerőre állítanak. Tehetsz fel RGB ledvezérlőt is. Ugye, az úgy működik, hogy a 3 csatorna (a 3 fő szín) külön-külön van szabályozva változó fényerővel és így keveri ki az adott színt. Ha mindhárom csatorna azonos fényerőre van állítva, az adja a fehér színt.
A te esetedben minden led fehér lenne, a külön csatornákra osztva csatornánként külön-külön fényerőt állíthatsz be, így például a sugárhajtómű erősebb fénnyel világítana, mint mondjuk a teherautó lámpája. "Csillagos égbolt" DIY projekteket is csinálnak így, sok youtube videó van róla.

Vékony vezetéknek használhatsz például kibelezett UTP kábelt, a táp felőli csatlakozónak pedig sima RJ45-öt. Van nyákra szerelhető foglalat, makettenként tudnád bekötni, így bontható marad, így könnyen ki lehet venni a szekrényből a maketteket.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19639) Khaosz55


Khaosz55
addikt

Sziasztok,
6 db GU10-es foglalatos RGB Dimmelhető LED-et szeretnék venni.
Találtam ilyet de, minden egyes LED-hez külön távirányítót adnak amivel lehet a fényt állítani.

Az a kérdésem van olyan, hogy egy távirányítóval az összes LED-et tudom állítani ?

(#19640) thesound válasza macilaci78 (#19638) üzenetére


thesound
őstag

Lehet nagy hülyeséget kérdezek, de akkor elméletben bármelyik led tud rgb-t? Csak a meghajtás a kérdése? De tetszik az az elgondolás is amit írsz, hogy fehér és 1-1 színcsatornára kötve és akkor 3 "ágat" tudnék külön dimmelni.

Amúgy jó ötlet, hogy ne legyen full fix az egész, mert mi van ha mozgatni fogom a dolgokat.
A nyákra szerelhető RJ45 az ok, de nyákot is aliról kellene lőnni és hozzá a tápot is gondolom.

#19637 tvamos és #19636 Dr. Szilikát köszi az infókat, hasznos infók ezek is

Azt így ennyi idő után is látom, hogy annyi variáció van, mint a tenger. Mivel nincs semmi eszközöm (páka,zsugorcső+egyebek), lehet egy nagyon balkáni megoldást próbaképpen megcsinálok 1 makettre és ha elégedett leszek magammal/rákattanok, akkor meg rendesen meg kell terveznem a szempontjaim szerint. (ár/szívás, hosszútávú megoldás, mozgatható/fix bekötés, dimmelős/RGB-s.)

[ Szerkesztve ]

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#19641) macilaci78 válasza thesound (#19640) üzenetére


macilaci78
nagyúr

bármelyik led tud rgb-t? - nem. A ledtokban lévő diódán múlik, mit tud. Az RGB ledben külön-külön van 3 darab dióda, egy pirös, egy zöld, egy kék. Ezek eltérő intenzitása (fényereje) keveri ki azt a színt, amit beállítasz.
Ezt lovagolja meg a javasolt ötlet. Tehát az egyik makettet például a "tisztán piros szín világítja meg", a másikat a "tisztán zöld", ha mindkettőt megyszerre szeretnéd megvilágítani, akkor a vezérlőn a sárga színt kell beállítanod.
Van azonban olyan vezérlő is, amin csúszkákkal tudod az egyes csatonákat (színeket) állítani.

Ha makettezel, akkor van türelmed és kézügyességed a pepecseléshez, illetve hozzá vagy szokva, hogy az eszközök, anyagok pénzbe kerülnek. Egy jó pillanatpáka kell, pár fogó, zsugorcsövekhez hőlégfúvó, vagy öngyújtó, ónszippantó pumpa és az alapanyagok. 30k-ból össze lehet hozni hazai vásárlásból.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19642) canniball


canniball
nagyúr

Sziasztok!

Gipszkarton álmennyezetbe szeretnék dekor világítást. Ebből lenne 2x3m beépítve a kartonba, ilyen szalag kerülne bele és ez a táp hajtaná meg őket. Megfelelő összeállítás ez így (vagy esetleg benéztem valamit)?

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#19643) macilaci78 válasza canniball (#19642) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A linkelt szalag 3,6 W/m, az összesen 6 méteren az 21,6 W. A 60 W-os táp túlméretezett, alacsonyabb hatásfokkal fog járni, ezzel együtt esetleg zúghat, cicereghet. 24-30 W-os tápot néznék, ha csak ennyi fogyasztó van rajta.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19644) canniball válasza macilaci78 (#19643) üzenetére


canniball
nagyúr

Azt hittem a túlméretezett táp csak jó, nem gondoltam hogy problémát okozhat. Akkor (ha nincs ellenvetés) ezzel rendelem, köszönöm a segítséget!

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#19645) macilaci78 válasza canniball (#19644) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Jó lesz.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19646) tibbike01


tibbike01
őstag

RGBWW 5pines LED szalagnál hogyan tudom elérni, hogy kontroller nélkül statikusan meleg fehér fénnyel világítson?

(#19647) macilaci78 válasza tibbike01 (#19646) üzenetére


macilaci78
nagyúr

5 pint a 3 db színcsatorna, a fehér és a +12 V adja ki. Ha a fehérre kötöd a -12V-ot és a +12V-ra a piros vezetéket, akkor csak az az egy csatorna fog világítani.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#19648) Dr. Szilikát válasza tibbike01 (#19646) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ezt úgy kell elképzelni, hogy a közös pozitív elvén működnek ezek a típusú szalagok, míg a negatív polaritást (ami viszont az elektronika közös viszonyítási pontja: GND / test / illetve általában a védőfölddel is közösített pont) a vezérlés kapcsolgatja rá:
alt="" title=""

Ez azért alakult így, mert az N-csatornás MOSFET-ek, illetve NPN tranzisztorok az olcsóbb, gyakoribb példányok, ami a negatív ágba való.

Tehát "manuálisan" a negatívot arra kötöd, amelyikre szeretnéd, a vezérlés helyett. Ha az összes színt aktiválod, ki lehet próbálni, de abból nem keveredik ki tökéletes fehér (mint ahogy az elmélet mondaná), mivel ahhoz nem ideálisak az összetevők / arányok.

A rajzon nem szerepel a WW ág természetesen, mivel csak ezt találtam.

[ Szerkesztve ]

(#19649) Mityu_76


Mityu_76
tag

Sziasztok!
Adott egy 80 cm 220V-ról működő ledszalag. Felkapcsoláskor halványan villan egyet és kész. Mi lehet a baja? Házilag javítható, vagy kuka?

[ Szerkesztve ]

"HONDACRX4EVER"

(#19650) tibbike01 válasza Dr. Szilikát (#19648) üzenetére


tibbike01
őstag

Köszi-köszi! Kipróbálom majd. :R

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.