Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20251) EDanido


EDanido
újonc

Sziasztok,
a kocsibeállónk alá szeretnék LED világítást kiépíteni, a kapcsolásával vagyok gondban, ugyanis a kutyánk mellett a mozgásérzékelő állandóan bekapcsolná a világítást, ami felesleges lenne.
Távirányítós (RF) kapcsolóra gondoltam volna, a kapu távirányítójára felprogramozva, viszont szeretném elkerülni, hogy véletlenül egész napra felkapcsolva maradjon, így egy időkapcsolót / időzítőt raknék rá (mint ami a mozgásérzékelős rendszerben van). Kutattam a webshopokat, de nem találtam ilyet különálló egységként, tudtok ebben segíteni?

(#20252) macilaci78 válasza EDanido (#20251) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Lépcsőházi automata néven keresd.

Mi a helyzet a kapuval? Szokott lenni rajta sárga villogóhoz kiállás, amit használhatnál jelnek és talán időzíthető is ez a kimenet.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20253) EDanido válasza macilaci78 (#20252) üzenetére


EDanido
újonc

Köszi, ezt nem találtam.
A sárga villogó kiállásra kötés jó ötlet, megnézem majd, még csak megrendelve van a termék. Viszont ebben az esetben világosságtól függetlenül minden kapunyitásnál kapcsol a LED...

(#20254) mastodon


mastodon
aktív tag

Szekrénybe keresek ehhez hasonló világítást. A kétszárnyú ajtó közé, a felső lapra rögzíteném és onnét világítaná be a belső teret. Jobb , ha állítható, mert 45 foknál lejjebb kellene fókuszálnia. Mozgásra vagy ajtónyitásra kapcsolódjon be. És akkus legyen, lehet ceruza akkus is. Hol tudok ilyeneket keresni?

[ Szerkesztve ]

(#20255) denko válasza mastodon (#20254) üzenetére


denko
senior tag

Hasonló van aldiban most, bár igaz nyomásra működik. De egész jó!
Elemes (aksit rakhatsz bele) ragasztos fajta.

(#20256) mzso


mzso
veterán

Helló!

Úgy látom az Osram is megjelent az "ultrahatékony" (magyaru A energiaosztályú) fényforrásokkal, természetesen árban ugyanolyan vagy drágább mint a Philips.
Szeretem az ilyen spontán kartelleket...

E14 nekik sincs. Pedig ott lenne igazán jó. Akiknek fényerő kéne de csak kevés szűk e14 lámpa van annak még a felárat is megérné bőven. A fényerő is meglenne, meg a hőhaláltól sem kéne tartani.

(#20257) macilaci78 válasza mzso (#20256) üzenetére


macilaci78
nagyúr

18 m2-ren van 12 db e14, meg 3 db e27. Fényerőre nincs panasz, és a hőhaláltól sem tartok, mert nem kihegyezett ledeket vettem.
Aki meg ekkora helyiségbe 3 foglalatos e14, gu10 lámpát vesz, meg is érdemli. :U

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20258) v_viktor válasza mzso (#20256) üzenetére


v_viktor
csendes tag

Én tavaly vettem Tungsram E14 LED-et 7W->806 lumen. Már ezzel is elégedett voltam. Idén vettem Kanluxot 6W->810 lumen. Nekem ez a hatékonyság bőven megfelel. 1100 Huf körül mozog az áruk.

(#20259) mzso válasza v_viktor (#20258) üzenetére


mzso
veterán

Én nem bánnám ha terjednének a 200+lm/W-osok. Nem csak a hatákonyság, hanem a hőveszteség és élettartam miatt is.

(#20260) albiosz


albiosz
őstag

Sziasztok!

Ismertek a Lumenethez hasonló kifinomult keresővel rendelkező oldalt, ahol van választék E27 fényforrásból? Túrom a netet, de vagy kicsi a választék vagy nem túl kifinomult a kereső.

E27, 3000K-s, minimum 1500 lumenes fényforrás kellene minél nagyobb sugárzási szöggel. Ilyen Beghelli van jelenleg, 6-ból 4 búgott, 2-vel megbarátkoztunk, 2-t visszaküldtem. Nagyjából megfelelő ott, ahol használjuk, de nem vennék újra a potenciális búgás miatt. Ez a Philips lehet hasonló, bár csak 200 fok a sugárzási szöge, a Beghelli 270-éhez képest, lumenben is kevesebbet ad egy picivel. Ha nem találok mást, akkor kipróbálom mennyire visszalépés.

(#20261) Primary92 válasza albiosz (#20260) üzenetére


Primary92
senior tag

Én Samsung LED-es V-TAC-ot mernék venni. Abból van 200°-os.

(#20262) pjen válasza Primary92 (#20261) üzenetére


pjen
félisten

Én biztos nem vennék V TAC ot, semilyen leddel se. Nem a led a vezérlés döglik meg. :)

(#20263) Viperator válasza pjen (#20262) üzenetére


Viperator
őstag

Mi a gond a V-Tac-cal?

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#20264) bolic válasza Viperator (#20263) üzenetére


bolic
őstag

Nekem nincs gond a V-TAC-cal, csak túlmelegedett és a lámpatörzs töredezett lett és végleg lekapcsolt, túl forró volt, alig tudtam kezeimben tartani ezt! :Y Sajnos nem jó a zárt asztali üvegbúrába nem való, így ernyős lámpatestet vettem, azóta jól muzsikál a legújabb V-TAC 12W 1250 lumenes Samsung chippelt 5 év garival. :K Az első V-TAC lámpáim még megvannak a lakásunkban, asszem 2015 óta. :Y Optonica LED teljesen kíváló gyakori kapcsolgatnivaló WC-be való, hiszen 100 ezer kapcsolási ciklussal rendelkezik. :R Most is 2015 óta üzemel. :))

[ Szerkesztve ]

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#20265) macilaci78 válasza bolic (#20264) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Optonica 70%-a elhullot 1 éves kora előtt. e14-es több is szó szerint elpukkant és megégett a töve.
V-Tac ettől kecsesebb halált halt, de a fele így is kimúlt gariidő vége előtt.
Optonica-tól semmit, V-Tacot csak úgy, ha sétatávon belül tudom gariztatni. :U

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20266) Pityu.


Pityu.
nagyúr

Nem vagyok annyira benne ebben a led izzó dologban
Vettem egy távirányítós rgb led izzót és azt írja a doboza,hogy 3,5watt ami 60 wattnak felel meg 320 lumenes,monitor mögé lenne és leginkább a színes fények érdekelnének.A lényeg a fehére nagyon jó a színesek viszont nem valami fényesek így kevésnek érzem mint háttérvilágítás meg úgy egyáltalán is.
Most nézegetni kezdtem másikat olyan 9-10watt körülit többet is találtam azok 806 lumenesek legalább,ha ezek közül veszek számíthatok erősebb színes fényekre vagy kb ugyan azt kapom végeredménynek amit anno vettem?

Meg nézegettem sima távirányítós verziót meg wifi verziót is,de mivel nem szeretnék állandóan a telómhoz nyúlkálni sima távirányítós verzió elég lenne.Úgy láttam az osram az G energia fogyasztású a másik nem tudom mennyi de mennyivel esznek többet mint az A sok?
ezt a kettőt néztem eddig
Osram
GTV

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#20267) pjen válasza Pityu. (#20266) üzenetére


pjen
félisten

QA 320 lumen az mondjuk 25W nak felel meg. Nézegettem a saját ledeket 5,5W = 40W izzó.A normál 100W izzó 1100-1300 lumen, gyártótól függően.

[ Szerkesztve ]

(#20268) Pityu. válasza pjen (#20267) üzenetére


Pityu.
nagyúr

De akkor a két linkelt izzó színes fényei lehetnek fényesebbek?Mert direkt azért vettem, volna a V-Tracot,hogy monitor mögé a fehér az tök jó de a színes fények nekem haloványak.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#20269) pjen válasza Pityu. (#20268) üzenetére


pjen
félisten

A szinesek mindíg halványabbak. A 320 lumen pedig szerintem a fehérre vonatkozik. Bocs azokat nem néztem, 800 lumen környékén már tudnak világítani. Ráadásul az osram valószínűleg igazat ír rá.

[ Szerkesztve ]

(#20270) Pityu. válasza pjen (#20269) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Szóval a két fenti termékből az osram jobb lehet?Nekem a lényeg az lenne,hogy a színesek fényesebbek legyenek mert a mostanin szépek igaz de elég haloványak.
És a G energiatakarékossági besorolás mennyire rosszabb az A hoz képest?

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#20271) pjen válasza Pityu. (#20270) üzenetére


pjen
félisten

Az, hogy milyenek a színek akkűr tudod meg, ha látod. Az A elvileg sokkal jobb mint a G, de szerintem 1-2 lámpánál ennek nincs jelentősége. Biztos lesz valaki aki már vett ilyen LED égőt és tud írni valamit a fényéről.

[ Szerkesztve ]

(#20272) albiosz válasza albiosz (#20260) üzenetére


albiosz
őstag

Köszönöm a válaszokat! Egyelőre csak valami olyan oldalt keresnék, ahol nagy a választék és kifinomult a kereső. 3000K miatt kisebb a választék, Lumenetnél is csak pár fajta van, az említett Philips kapható emészthető áron. Bár lehet, hogy inkább írok annak a pár helyi erőnek, ahol ,,sétatávon belül tudom gariztatni". Mondjuk ha van ajánlott márka/konkrét típus, akkor célirányosan kérdezhetném tőlük.

(#20273) macilaci78 válasza albiosz (#20272) üzenetére


macilaci78
nagyúr

2700K nem pálya? Elterjedt melegfehér színhőmérséklet.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20274) albiosz válasza macilaci78 (#20273) üzenetére


albiosz
őstag

A baj az, hogy a konyhában (amerikai) és a szobákban (nappaliból nyílnak) 3000 van és szeretjük, hogy egységes.

(#20275) macilaci78 válasza albiosz (#20274) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Azt olvastam valahol, hogy a ledes lámpák roncsolják, vagy inkább lustítják a szemet. Sokkal szűkebb spektrumú fényt bocsájtanak ki, mint a hagyományos izzók.
Én ezért használok meleg (2700K) és natúr (4000K) fehér fényeket vegyesen, de egy helyiségen belül nem keverem.

A konyha, étkező-előszoba*, fürdő 4000K, a szobák 2700K.
Lefekvéskor a 2700K amúgyis barátságosabb, mint a hidegebb 4000K.

* hazudok, mert becsúszott az étkező-előszobába 3 db 2700K e27 a 12 db e14 és 2 méter 3528/120 ledszalag 4000K mellé. Amikor rendeltem beköltözés, lámpagyártás előtt 1,5 évvel a ledeket, még csak az e14 foglalatok voltak biztosak, az e27 menet közben jött.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20276) albiosz válasza macilaci78 (#20275) üzenetére


albiosz
őstag

Az amerikai konyhás nappaliból nyílnak a szobák és nyitott ajtóval ez kvázi egy nagy tér. A fürdőben, WC-ben és előszobában nálunk is más a színhőmérséklet.

(#20277) bolic


bolic
őstag

Kérdezem, hogy akinek van ilyen lakótelepi előszobai világítás (2db E27 fali foglalat), melyik LED lámpával kompatibilis? Tegnap leteszteltem 2db egyforma modee márkájú E27 törpe LED égőt (LED RETRO FILAMENT), az amelyik sok LED szalag van az üveg körte lámpában. Azzal volt kompatibilis, soros kapcsolású (egy elektromos vezetéken 2db kapcsoló és 2db lámpatest) 2 kapcsolóval működik rendesen, nem össze-vissza pislognak.

Emlékszem hogy régen nevelő apukám letesztelt soros kapcsolású lámpatestekbe az energiatakarékős kompakt fénycsőket, nem világítanak, hiába kapcsolgatott a nevelő apukám. Többször szólt nekem, hogy nem éri megrendelni a LED lámpákat, lehet hogy ezzel sem kompatibilis, mégis kompatibilis, de LED izókkal lehet hogy baj van, mivel benne van a bonyolult elektronika mint a kompakt fénycsővekben.

Megrendeltem 2db modee dimmmelhető E27 8W (75W) 60mm/105mm körte formájú LED égőt, mivel azzal kompatibilis kicsi fali üvegbúrákkal, olyan max. 65mm lehet a belső üvegbúra átmérője.

Még mindig nem kaptam a csomagot, majd folytatom a sztori beírásomat. :DDD

[ Szerkesztve ]

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#20278) macilaci78 válasza albiosz (#20276) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nekünk azért nem amerikai konyhás, mert üvegfallal elválasztottuk a konyhát a kárpitos bútoroktól, fogasoktól. Az ajtókat meg mi is nyitva tartjuk, a WC és kamra ajtók a kivételek.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20279) macilaci78 válasza bolic (#20277) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Hogy mi van? :D

ilyen lakótelepi előszobai világítás - egy kép többet mond 1000 szónál.

Kis hazánkban a hálózati feszültség szabvány szerint 230 V AC. Ha két fogyasztót sorba kötsz, akkor a feszültség megoszlik köztük, tehát 115V esik rájuk. Vannak olyan ledizzók, ami működési feszültsége 85-250V, tehát egyaránt megfelel az USA-ban lévő 110 V-hoz és az Európában lévő 230 V-hoz. Ha ilyet vettél, az működhet.

Két kapcsoló meg lehet úgy is, hogy a folyosó egyik és másik végén is van, bármelyik egyszeri kapcsolásával felkapcsolod, vagy lekapcsolod a lámpát. Ha azt csinálja, hogy mindkét kapcsolót fel kell kapcsolni egyszerre, hogy világítson a lámpa, akkor az alernatív kapcsoló rosszul van bekötve, vagy nem megfelelő kapcsoló van felszerelve.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20280) bolic válasza macilaci78 (#20279) üzenetére


bolic
őstag

Sajnos rosszul gondolkoztál hogy 115V esik, valójában mindkettő törpe MODEE 4W-os LED FILAMENT körte led égő AC 220V-240V között működik, akkor hogy is van ez? :Y Megnéztem a doboz oldalon lévő információt.

Sajnos mindent elfelejtettem amit tanultam az általános iskolai fizikai órákat, amelyben minden benne van az információ a soros és párhuzamos hálózatról szóló emlékek. :(

Ui.: Bármelyik órában érkezhet a 2db dimmelhető led égő postai csomag! ;]

[ Szerkesztve ]

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#20281) macilaci78 válasza bolic (#20280) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nekem sokadik olvasásra is ez a hsz egy katyvasz. :B

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20282) mzso


mzso
veterán

Helló!
Az ilyen villogás adatokat össze tudja valaki kötni, valós tapasztalattal?
Vettem egy olcsó 250 lumenes Emost, ami ilyeneket tud:
Villogás mértéke (Pst LM) = 0,2; Stroboszkópos hatás mértéke (SVM) = 0,4;
A gyakorlatban meg egyáltalán nem villog még teljesen ráközelítve sem telefonnal. (Pedig az még a 25W-os izzónál is kimutatta a vibrálást)
Viszont a méregdrága "ultra hatékony" Ledvance Osramnál a PST LM az 1. És úgy nézem a nagyobb rosszabb. Most akkor komolyan a drága fényforrások is villódzhatnak?

(#20283) mzso válasza bolic (#20280) üzenetére


mzso
veterán

Nem attól függ hogy mennyi feszültség esik rajta, hogy mi van ráírva...

(#20284) Pityu.


Pityu.
nagyúr

Na csak nem távirányítós rgb led izzót vettem hanem wifiset.Egy ilyet vettem és határozottan nem bántam meg nagyon jó a fényereje a színes fényeknél is :)
Nem csak telóról tudom irányítani hanem a gépen android emulátorból is.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#20285) bolic válasza mzso (#20283) üzenetére


bolic
őstag

Várjál egy picit, még mindig nem kaptam meg a csomagot, így konkrét információt nem tudok adni. :o

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#20286) mzso válasza bolic (#20285) üzenetére


mzso
veterán

Mármint ez tény. Ha rákapcsolod a hálózatra akkor 230-240V volt fog rajta esni.

Sorosan meg semmi sincs az elektromos hálózatra kötve. Ezért nem érthető, hogy miről is akartál beszélni.

(#20287) bolic válasza mzso (#20286) üzenetére


bolic
őstag

Tegnap végre megérkezett a csomag, sajnos este 7-kor, nem túl biztató a MPL. GLS gyorsabb, akár reggel 9-délelőtt 11 között másnap megkaphat a csomag, sajnos a webshop csak MPL-re bízik meg, mindegy.

Leteszteltem, valóban jól működik a 2db dimmelhető LED égő. :R Elején nem valami 100W-osként világít, de kb. 10 másodperc múlva jobban világítanak! :Y Furcsa. :)

Azért soros, mert két kapcsoló és két lámpa össze van kötve egy vezetéken. Aki ismeri az 58nm erkélyes lakótelepi lakás szerkezetét, az amelyik 2 félszobája van, az elmondhatja a másik véleményét is. :K

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#20288) Primary92 válasza bolic (#20287) üzenetére


Primary92
senior tag

Sorosan kötöttél 2 db dimmelhező LED-et?

(#20289) macilaci78 válasza Primary92 (#20288) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Még mindig nem tudom megítélni, hogy tudja-e a különbséget soros, párhuzamosan kapcsolás, illetve váltó és alternatív kapcsoló között.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20290) st6969 válasza macilaci78 (#20289) üzenetére


st6969
őstag

Öööö...ezek szerint ezt a különbséget én sem tudom:
"váltó és alternatív kapcsoló között"
A "váltó" az a kapcsoló jellemzője, a váltóérintkező miatt, az "alternatív" jelző pedig a kapcsolás típusára utal.

De akkor más különbség is van?

(#20291) macilaci78 válasza st6969 (#20290) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Amennyire tudom, a váltókapcsolónak azt szokták becézni, amikor egy áramkörön tetszőleges fogyasztót egyetlen kapcsoló kapcsol, például szobai világítás.
Az alternatív kapcsolók pedig lehetővé teszik, hogy egy áramkört több kapcsoló is kapcsoljon, például folyosói világítás.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20292) pjen válasza macilaci78 (#20291) üzenetére


pjen
félisten

Nem, a váltó és az alternatív kapcsolás ugyanazt jelenti.

(#20293) macilaci78 válasza pjen (#20292) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Akkor a második, folyosói példámnak mi a neve? :R

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20294) pjen válasza macilaci78 (#20293) üzenetére


pjen
félisten

A második folyosói példádnak lehet váltó és alternatív kapcsolás is a neve. A két fogalom ugyanazt a több helyről kapcsolható fogyasztót jelenti. :)

(#20295) st6969 válasza pjen (#20294) üzenetére


st6969
őstag

Így van, pontosan. Annyi kiegészítés, hogy amennyiben 3 vagy több helyről kapcsolod ugyanazt a fogyasztót (nálam van itthon több ilyen kapcsolás is), akkor kell bele egy keresztkapcsoló (keresztváltó is). Valamint olyan is van, hogy kettős alternatív kapcsolás, amikor úgy kapcsolsz két helyről egy fogyasztót, hogy legalább az egyik kapcsolód dupla billentyűs (kettős alternatív kapcsoló).

macilaci78: első példád, második példád, az én kiegészítéseim: keresztkapcsolás, kettős váltókapcsolás.

[ Szerkesztve ]

(#20296) pjen válasza st6969 (#20295) üzenetére


pjen
félisten

Uj szerelésnél már egy impulzus relével egyszerübb megoldani, csak nyomó gombok kellenek.

(#20297) st6969 válasza pjen (#20296) üzenetére


st6969
őstag

Pontosan. Még inkább ilyennel (még a régi szereléshez is használható). Nekem több is van otthon, szuper. Okosotthon topicban találkoztam vele :K

(#20298) macilaci78 válasza pjen (#20296) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Az impulzus relé hangjától féltem. Kattan, mikor behúz a relé.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#20299) pjen válasza macilaci78 (#20298) üzenetére


pjen
félisten

A relé lehet a kamrában, vagy akár az udvaron is. Ott aztán kattoghat. Egy sima váltónál felesleges, egy hosszú folyosón ahol 2-3 keresztkapcsolót is be kell építeni már praktikusabb.

[ Szerkesztve ]

(#20300) Primary92


Primary92
senior tag

Vennék egyegyszerű kínai napelemes lámpát lehetőleg mozgásérzékelővel. Nem kell nagy fény, ha tud mondjuk egy töltéssel mondjuk 15 percet világítani, az bőven elég.
Fontos, hogy a napelem és a led külön házban legyen, vezetékkel összekötve.

A párezres kínai cuccokból melyik vált be nektek?
Random nem feltétleln lövöldözném körbe, hogy hátha van működőképes

Ilyesmire gondoltam: [link] vagy [link]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.