Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10266) macilaci78 válasza Flowtation (#10263) üzenetére


macilaci78
nagyúr

a szalag métere határozza meg vagy a teljesítménye? - igen, igen, van korreláció. :D
A szalag teljesítménye jellemzően W/m, a szalag teljes hossza a hosszból és teljesítményből adódik. Ezt felszorszod 1,2-vel (biztonsági tartalék, elfűti a táp, stb) és ehhez választol egy közeli teljesítményű tápegységet.

Ha a konnektorba dugod és a szalagot kapcsolod, akkor a táp mindig áram alatt lesz, adva ezzel egy készenléti feszültséget.

A kisebb teljesítményű ledekhez nem szükséges hőleadó felület, nem melegszik annyira. A nagyobb teljesítményűek viszont igen.

Érdemes olyan megoldásban gondolkodni, ami egyrészt bírja a fröccsenő vizet, zsiradékot, másrészt könnyen tisztítható. Ez a csupasz szalag esetében IP67 védettségű vízálló ledszalagot jelent, vagy használhatsz hagyományosat ledprofillal. Vannak olyan kapcsolók, amiket profilba lehet építeni és a kapcsoló utáni ledszakaszt kapcsolja. Kulturált megoldás szerintem.

Esetleg lejöhetsz egy dugvillás vezetékkel a szekrény mögött, teszel fel egy külső szerelésű kapcsolót, majd visszamész vele a szekrény tetejére, teszel fel egy lengő aljzatot, amibe dugod a műanyag házas tápot. Ezzel a 230 V-os ágat tudod megszakítani áramtalanítva a rendszert. A másik lehetőség a távirányítós konnektor.

A linkelt szalag kép alapján 5050/30, azaz 5050 típusú ledchipeket tartalmaz, 30 db-ot méterenként. Ennek a reális fogyasztása inkább 7 W, mint 10 W. Az 5050/60 szalag ugyanez, csak kétszer ilyen sűrűn vannak a chipek, kétszer akkora teljesítmény és fényerő, ez 14,4 W/m-t eszik.
A fényerő, színhőmérséklet mindig egyéni preferencia kérdése. Tudsz a tápegység mögé rakni egy ledvezérlőt, amivel szükség szerint csökkentheted a fényerőt. Egyszer beállítod és annyi.

A V-Tac mellett az Anro Díszlécet is érdemes megnézni. Ott láttam a ledprofilba építhető kapcsolót is.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.