Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#13651) fero02 válasza Hogiii (#13650) üzenetére


fero02
veterán

Na, akkor első körben azt kellene átdugni egy másik aljzatba (természetesen a lehetőségekhez mérten). Az izzót meg próba erejéig kicserélni egy energiatakarékosra, emrt abban elvileg van zavarszűrés.

(#13652) szaszlaci válasza Hogiii (#13650) üzenetére


szaszlaci
addikt

Vidd át optikain, az ilyen koaxos nullpont változásból vakadó jelfolyam szakadás annyi mindentől függhet, hogy behatárolni sem lehet.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13653) Pufokaboka


Pufokaboka
tag

Nekem abban kellene segítség, hogy van egy pár Jamo Studio 180 hangfalam, amiben meghalt két magas és egy mély, Szóval nagyjából csere az egész. Kérsés, hogy hol találok infót, hogy ebbe az álló házba a meglévő méretekkel hogyan lehetne egy kompoet új hanszórót építeni, illetve van-e valaki, aki ilyesmivel foglalkozilk Bp belvárosában? :)

(#13654) Hogiii válasza szaszlaci (#13652) üzenetére


Hogiii
tag

De a zavarszűrős elosztó az megoldaná a gondot nem? Mert haver is vett mert neki is ez volt azt mondta azóta nincs ilyen.

(#13655) szaszlaci válasza Hogiii (#13654) üzenetére


szaszlaci
addikt

Lutri jellegű, segíthet.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13656) #10726912 válasza Hogiii (#13654) üzenetére


#10726912
törölt tag

Esetleg a havertól elkérni próba erejéig..? :U

(#13657) TESCO-Zsömle


TESCO-Zsömle
félisten

Sziasztok.

Segítségre lenne szükségem. Van két darab Monacor CarPower Raptor-6-os hangszóróm, amihez szeretnék egy dobozt.

Alapanyagnak 19-es MDF bútorlap állna rendelkezésre. Jelenleg még szekrény, de kidobásra van ítélve.

Elrendezés terén olyasmire gondolok, mint a Q Acoustics QA 2070S (High res front; back). Látni szeretném a hangszórókat.

Esetleg egy ilyesmi elrendezés, ha nincs szakmai ellenvélemény (interferencia, akármi):

Előre is köszönöm a segítséget! :R

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13658) szaszlaci válasza TESCO-Zsömle (#13657) üzenetére


szaszlaci
addikt

Szia,

szubhangszórónál nem igen vannak ilyen gondok, lévén, hogy nagyobb a hullámhossz, mint az előlap.
A cső az már más kérdés, lehetséges, hogy másik oldalra jobb lenne.
Ami viszont sokkal fontosabb, a doboz mérete. Ehhez meg kellene mérni a hangszórót, az alapján lehet már tervezni dobozt hozzá. Illetve a cső is kiderül, hogy jó-e ott, vagy egyáltalán b-reflex kell-e.
Hogyha szobába megy, akkor ennyi elég, ha kocsiba, akkor meg.. Úgyis hallgatózni kell az utastér viszonylag magasan induló mély emelő hatás miatt.

Mérés első ránézésre bonyolultabb, mint amilyen, a "T-S paraméterek meghatározása" kifejezéssel megtalálod egy korábbi hozzászólásomat, ahol leírtam a menetét.
Lehet keresni, hátha valaki megmérte, de az csak közelítésnek lesz jó, ami talán elég is, lévén, úgyis hallgatózni kell több dobozzal/hangolással.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13659) TESCO-Zsömle válasza szaszlaci (#13658) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Ehhez meg kellene mérni a hangszórót

A gyári adatok nem elegendőek? Ott van egy ilyen Térfogat egyenérték (Vas) nevű valami ami 6,9 liter.

Szobai szubláda lenne a cuccból, olyasmi, mint amit linkeltem a Q Acoustics-tól.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13660) szaszlaci válasza TESCO-Zsömle (#13659) üzenetére


szaszlaci
addikt

Nem, az csak egy adat, abból önmagában nem lehet meghatározni a literszámot. (Ha hihetnénk a mérésnek, akkor sem.)

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13661) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Fedezze fel a hibát. [link]

(#13662) TESCO-Zsömle válasza tzsolesz (#13661) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Gyártó: Dibeisi

Ez is el van írva.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13663) fero02 válasza tzsolesz (#13661) üzenetére


fero02
veterán

Made in USA? :U

(#13664) TESCO-Zsömle válasza szaszlaci (#13660) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

A mérődoboz anyagára vonatkozólag van kritérium? Vagy csak zárt legyen és 10l?

Lehet kartonpapír?

Magát a dobotz hogy kell elképzelni? Simán, mint egy hangszóró dobozát, vagy van valami kitétel?

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13665) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Igen, ezek a hibák. De vajon melyik az igaz? Ha ez valódi USA-ban készült kis költségvetésű hangszóró lenne nagyjából megbízható adatokkal, akkor elég jó vétel lenne 870Ft-ért. De a Dibeisi egyik selejtje akkor viszont cumi, még ennyiért is. Bár ennyiért max egy doboz cigit veszünk lassan, így hát ez is relatív.

(#13666) Turbina33 :DDD

[ Szerkesztve ]

(#13666) Turbina33 válasza tzsolesz (#13661) üzenetére


Turbina33
senior tag

A 870 a darabszám,az 1 pedig az ára... :D

"Én nem kívánom senkitől, hogy csudás dolgot tegyen, de joggal kívánom mindenkitől, hogy mindig ember legyen." / Ady Endre /

(#13667) szaszlaci válasza TESCO-Zsömle (#13664) üzenetére


szaszlaci
addikt

A 10 liter csak kisebb szórókhoz jó (rossz a leírás, tudom), ekkora szóróhoz nagyobb doboz kellene, nagyjából hozzávetőlegesen 30 liter körüli.
Anyaga annyi, hogy merev legyen, tehát mondjuk bútorlap vagy beton :) A papír-jellegű dolgok deformálódnak sajnos, így nincs sok választás.
Egyéb kitétel nem igazán van.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13668) TESCO-Zsömle válasza szaszlaci (#13667) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Ez így azért xar, mert egy alkalomra mérni nem éri meg egy 30l-es dobozt levágatni, összeragasztani, hogy aztán legjobb esetben is a tűzön végezze... :O

Kartonból meg tudtam volna csinálni gond nélkül még ekkorát is...

A beton meg még viccnek is rossz...

sz: Gondolom nem nagyon van alternatíva...

Amúgy egy hangszóró szükséges zárt térfogata hogy adja meg, hogy mekkora reflex-doboz kell két hangszórónak?
Azért kérdezem, mert terveim sincsenek a dobozhoz, csak elképzeléseim...

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13669) tzsolesz válasza TESCO-Zsömle (#13668) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Jó erre egy régi éjjeli szekrény is, csak szigeteld le rendesen, meg ragaszd össze.

[ Szerkesztve ]

(#13670) fero02 válasza TESCO-Zsömle (#13668) üzenetére


fero02
veterán

Ilyenkor semmi nem ad meg semmit. Azért kell mérni a hangszórót, h utána lehessen kalkulálni neki megfelelő dobozt.

(#13671) szaszlaci válasza TESCO-Zsömle (#13668) üzenetére


szaszlaci
addikt

Hogyha megnézed a hangszóró T-S paramétereit, akkor látsz ott jó sokat. Qes, Qts, Fs, stb.
Ezekből tudhatjuk, hogy fog viselkedni adott frekvencián, adott dobozban a hangszóró. Tehát szimulálható zárt, reflex és egyéb dobozokban. Így nem kell 30 fajta dobozt megépíteni.

Ezek közül a Vas az, amihez a dobozos mérés kell. Sajnos itt lehetnek a legnagyobb eltérések, de azért valamit talán lehet tippelni, ha csak szabadon méred meg a szóró a többi paraméterét.

Nem egyszerű sajnos, és jó szubot a legnehezebb építeni. De azért nem lehetetlen :)

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13672) fero02 válasza szaszlaci (#13671) üzenetére


fero02
veterán

Neked sikerült már? ;] :DDD

(#13673) szaszlaci válasza fero02 (#13672) üzenetére


szaszlaci
addikt

Hát, van egy +-15 mm-es, lineáris kitéréssel rendelkező szóróm, abból elvileg sikerült egy jó szubot csinálni. Csak sajnos túlzottak voltak az elvárásaim..
;]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13674) TESCO-Zsömle


TESCO-Zsömle
félisten

Üvegből lehet (átlátszó) hangfalat (mélynyomót) építeni? ;]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13675) fero02 válasza TESCO-Zsömle (#13674) üzenetére


fero02
veterán

Lehet, de azért ahhoz komoly vastagságú üveg kellene. Annak az ára meg kb az aranyéval vetekszik.

(#13676) TESCO-Zsömle válasza fero02 (#13675) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Plexi?

Am mit értesz komoly vastagság alatt? 10mm? 20?

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13677) fero02 válasza TESCO-Zsömle (#13676) üzenetére


fero02
veterán

Plexi még rosszabb, mert jóval rugalmasabb, sokkal könnyebb rezgésbe hozni.

Konkrét vastagságot nem tudok mondani, de a lényeg, h a bent uralkodó nyomásokkal szembe minél inkább ellenálló legyen.

(#13678) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Hol van shalafi66? Komolyan mondom már hiányzik ebből a topic-ból. Kérjük vissza. :)

Jobban pörgött a topic. :D

(#13679) fero02 válasza tzsolesz (#13678) üzenetére


fero02
veterán

Megcsapta a pin@ szele... ;] Amúgy jár a Ph-ra. ;)

(#13680) szaszlaci válasza fero02 (#13677) üzenetére


szaszlaci
addikt

Az üveg jóval rugalmasabb, mint a plexi :)

TESCO-Zsömle: Szoktak néha ilyen érdekes konstrukciókat, mint mondjuk vas meg beton doboz. Állítólag nagyon jó lesz, de feltehetőleg figyelembe kell venni egyéb szabályokat, amik a fánál nem érvényesek.
+ mivel ragasztod az üveget? Szilikon higroszkópos, ami nem előny.
Meg feltehetően sokkal magasabban rezonál, egész más hangkaraktert hozzáadva.

Ja igen, ezekez szélessávú hangsugárzóra gondoltam.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13681) TESCO-Zsömle válasza szaszlaci (#13680) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Hát csakis olyan cuccal ragasztanám, amivel az akváriumokat is. Más szóba se jöhetne.

Am elsősorban mélynyomóra gondolok, mert ott van mit nézni. Egy kis szélessávúban nem sok "mozgás" van...

De kezdek letenni róla, mert tényleg nem az én pénztárcám...

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13682) Turbina33 válasza TESCO-Zsömle (#13681) üzenetére


Turbina33
senior tag

Ne add fel,másnak már sikerült! Neked miért ne?

Katt

"Én nem kívánom senkitől, hogy csudás dolgot tegyen, de joggal kívánom mindenkitől, hogy mindig ember legyen." / Ady Endre /

(#13683) TESCO-Zsömle válasza Turbina33 (#13682) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Me' szegény vagyok... :B

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13684) Turbina33 válasza TESCO-Zsömle (#13683) üzenetére


Turbina33
senior tag

Há' üvegbű se ócsóbb... :) Oda is kéne legalább tizes,hogy kellően merev legyen.Csinálhatod vékonyabb üvegből is,csak akkor az nem sub lesz... :DD Plexi a nyerő,még a vékonyabb fajtából is,kellő merevítéssel.Már csak azért is,mert azt könnyebb fúrni! :)

"Én nem kívánom senkitől, hogy csudás dolgot tegyen, de joggal kívánom mindenkitől, hogy mindig ember legyen." / Ady Endre /

(#13685) szaszlaci válasza TESCO-Zsömle (#13681) üzenetére


szaszlaci
addikt

Az mindegy, hogy hol van nagyobb nyomásváltozás, a szélessávú doboznál kell igazán odafigyelni a dobozra, mert ugyan relatíve kisebb hangnyomásra képes, de ott lesz mondjuk dobozhang, illetve ott lehet igazán meghallani az ilyen gondokat.
A doboz ugyan úgy elrontja a hangot 50 dB-en/fél Wattnál, mint 110 dB-en/150 Wattnál.

Egyébként szívesen bámulnál éveken keresztül egy ilyen eleinte érdekes megjelenésű dobozt? :)
Maradj a fánál!

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13686) TESCO-Zsömle válasza szaszlaci (#13685) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Nem a doboz a lényeg, hanem hogy hátulról is látom a mélyhangszórót. Ezért is írtam, hogy egy szélessávúba (amibe nincs egy +/-9-25mm kilengésű szub) nincs mit nézni.

Egyébként maradok a fánál. A kérdés csak az, milyen vastag legyen. Egyik haverom szerint a 19mm MDF nagyon kevés, és jobban járok lapszabásszal, mintha magam csinálom...

sz: Azt is mondta, hogy sziloplaszttal nem lehet hangfalat szigetelni (tömíteni). Faragasztó + csavarozást javasolt.

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13687) szaszlaci válasza TESCO-Zsömle (#13686) üzenetére


szaszlaci
addikt

Elég szokott lenni a 19-es MDF (vagy forgácslap, én jobban szeretem), csak megfelelően kell merevíteni, ez nagyon fontos! Nem elég két keresztbe tett fa.

A dobozt faragasztóval célszerű összeragasztani, a csavar teljesen felesleges, csak gond van vele.
A szilo ezen felül kellhet, tömítésre, miután már össze van ragasztva.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13688) TESCO-Zsömle válasza szaszlaci (#13687) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Minden tanács elkél, sose volt még dolgom ilyesmivel.

19-es MDF azért volna jó, mert abból ugye lesz itthon, és amúgy se ártana kordában tartani a cuccos súlyát.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13689) Pecc válasza TESCO-Zsömle (#13688) üzenetére


Pecc
őstag

Szerintem elég lesz a 19es. Napokban szedtem szét a 25ös hsz-el szerelt harman kardon ládámat és meglepődtem mikor megláttam az 1es vastagságú mdf-eket benne.

(#13690) foxx93


foxx93
csendes tag

Sziasztok
3FP03KVI magas, és a EAS6PH31CV1 típusú közép hanszorót szeretnék valahonnan szerezni. Valami ötlet?

[ Szerkesztve ]

(#13691) fero02 válasza foxx93 (#13690) üzenetére


fero02
veterán

eBay? :U

(#13692) Giot válasza TESCO-Zsömle (#13688) üzenetére


Giot
addikt

Üdv!
Látom miben mesterkedsz, sok sikert az a kis szub szépen szól, és jó minőségű!
A 19mm-es MDF lap teljesen korrekt, én az MDF- lapot jobban favorizálom, nyugodtabb a hangja nagyon tömör anyag. Annyit megtehetsz hogy előlapot esetleg duplán ragasztod így 36mm- lesz ami már teljesen jó egy szubnak. Annyit még tegyél meg hogy felsőmaróval besüllyeszted a szórót! Jobban fog kinézni, meg akusztikailag is jobb igaz inkább széles sávban számít. Szubnál nem annyira. Na de hogyha nagyon akarod látni a szórót csináld meg a szórót MDF-ből, az oldalából kivágsz egy részt amit plexivel helyettesíthetsz. Ez akusztikailag sem olyan gázos, és mutatós is.
Persze minél vatagabb a plexi annál jobb!!
Esetleg jaja1981 kolléga tud neked ebben a plexis ügyben segíteni!

[ Szerkesztve ]

(#13693) TESCO-Zsömle válasza Giot (#13692) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

És ha a dupla előlapból az egyikre nagyobb lyukat vágok és csak az alsóra rögzítem a hangszórót? Vagy ha csinálok egy előlapot plexiből (a fa fölé), ami szintbe hozza a mély peremét?

Magam is konyítok csöppet a plexihez, van is itthon ~5nm... Mindazonáltal egy ablak önmagában nem sokat ér, ha nem megy be a fény... LED-ezni meg nem akarok, mert az nagyon gagyi... Ezért is gondoltam üvegre. Sokkal nemesebb, elegánsabb a plexi+led kombónál.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13694) Giot válasza TESCO-Zsömle (#13693) üzenetére


Giot
addikt

Ügyes vagy! Szép munka!
A tiszta plexi nekem nem tetszik, ne haragudj. :)
Egy PC házikó teljesen korrekt plexiből de egy hangdoboz nem jön be, igen tudom ízlések és pofonok.
DE akusztikailag sem jó a plexi hiszen lényegesen engedékenyebb anyag mint az MDF vagy a faforgács, ezáltal bizonyos frekvenciákat felerősíthet, más frekiket meg kiolthat.
Az üveg nagyon rideg anyag, csengeni bongani fog. Legalábbis széles sávon mindenféleképpen. Viszont én a szub tartományban sem jósolok túl nagy jövőt.
Ha gagyi hatásúnak érzed a ledes megoldást tegyél bele fénycsövet, az is van különböző színekben.

Szerk: a hangszóró besüllyesztésével kapcsolatban, nekem az a szimpatikusabb ha inkább az egyik lapot nagyobbra vágod a másikat meg kisebbre így be tudod süllyeszteni.
Vagy ami még jobb lenne ha az MDF lap vastagsága megegyezne a hangszóró peremével és akkor teljesen színbe tudnád tenni.

[ Szerkesztve ]

(#13695) szaszlaci válasza TESCO-Zsömle (#13693) üzenetére


szaszlaci
addikt

Akusztikai szempontjából teljesen mindegy, hogy be van-e süllyesztve a szub szórója, ugyanis olyan nagy a hullámhossz, hogy nem jön létre reflexió. (Valamint egy utas doboz, így a többi hangszóró részéről sem.)

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13696) Revox66


Revox66
aktív tag

Kinézetre nem rossz ez a raptor 6. :)
Viszont eredeti TS paraméterek szerint 85.5 dB -re képes. (1w/1m)
Reflex doboz kéne neki, valami ilyesmi, jól kitömni rezgéscsillapítóval.

[link]

Csak nem 42 liter, hanem 34 liter kellene, igaz így kicsit kiemel 40hz en.

(#13697) TESCO-Zsömle válasza Revox66 (#13696) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Plusz nálam ez a doboz nem játszik, mert szobába lesz, nem csomagtartóba. :B

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13698) szaszlaci válasza Revox66 (#13696) üzenetére


szaszlaci
addikt

Sajnos még mindig nem hihetünk a gyári T-S-nek ;)

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13699) TESCO-Zsömle válasza szaszlaci (#13698) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Amint kiürül a szekrény megcsinálom belőle a dobozt, de addig nincs semmi, amivel mérhetnék.

Ja, és még egy kérdés. Mindkét hangszórót megmérjem külön-külön? Kell ez, ha egy dobozba kerülnek? (Nem mintha sok gondot jelentene, csak kérdem...)

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#13700) szaszlaci válasza TESCO-Zsömle (#13699) üzenetére


szaszlaci
addikt

Igen, meg kell mérni, mert nem garantált az egyformaságuk!

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.