Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#35001) benvolio válasza denesdr (#34997) üzenetére


benvolio
őstag

Köszi!

(#35002) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Vannak ezek a Bluetooth-os hangszórók, amik a méretükhöz képest valószínűtlenül nagyot szólnak.
Most az ilyen polcsugárzó méretűekre gondolok, nem a zsebrevághatóakra.

Azt néztem, hogy a legtöbb passzív membránnal műxik, ami elég jól kiterjeszti a mélyeket lefelé, cserében élesen vág egy pont alatt.

A kérdésem, hogy van-e még valami trükk, ami ezt a - hifi hangsugárzóktól (szerintem) szokatlan - jó basszus/méret arányt okozza?
Spéci hangszóró? Valami kompromisszum?

Igazából csak szakmai kiváncsiság.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#35003) denesdr válasza Bici (#35002) üzenetére


denesdr
addikt

Persze van, harmónikus torzítás. Főleg második harmónikus (vagy másnéven első felharmónikus). A zenében megszólal mondjuk a 70Hz, a második harmónikus torzítás 140Hz-es hangot generál, ami még mindig a basszustartomány. Akár bőven 50% feletti is lehet a harmónikus torzítása egy ilyen kütyünek.

[ Szerkesztve ]

(#35004) benvolio


benvolio
őstag

Magassugárzónál meglehet állapítani, hogy melyik a + vagy - csatlakozója? Néztem yt-n, hogy elemmel szokták megnézni a hangszóróknál, de ha egy magasnál nem látom, van valami módszer?
Üdv!

(#35005) wassermann válasza Bici (#35002) üzenetére


wassermann
addikt

A trükk a nagyot szóló Bt-s hangszóróknál alapvetően egy gyors DSP (jelfeldolgozó áramkör). Összedobnak egy hosszú tekercsű, nagy terhelhetőségű hangszórót (vagy többet) egy rezonancia-mentes strapabíró házzal, majd mindenféle zenével, zajokkal járatják egy mikrofonos mérőrendszer előtt. Ez sok sok mérés után kidobja, hogyan kell felprogramozni a hangszóróba kerülő DSP-t ahhoz, hogy a legjobbat hozza ki a készülékből.

(#35006) denesdr válasza benvolio (#35004) üzenetére


denesdr
addikt

Leginkább akusztikai méréssel lehet meghatározni, de gondolom ez nem játszik, különben nem írtál volna.
Nincs jelölve a polaritás az új magassugárzókon?

(#35007) benvolio válasza denesdr (#35006) üzenetére


benvolio
őstag

Semmi jelzést, jelölést nem látok.

(#35008) denesdr válasza benvolio (#35007) üzenetére


denesdr
addikt

Mi a típusa?

(#35009) AMDFan válasza benvolio (#35004) üzenetére


AMDFan
addikt

Magasnál is látod hogy merre mozdul ki a membrán. Sima 1,5V elemmel szoktam megnézni én is.

(#35010) tundermacko


tundermacko
csendes tag

Sziasztok!

Van egy hangfalam, aminek a vezérlője már korábban más által össze vissza lett forrasztgatva meg kókányolva és szeretném újra működésre bírni.
Elektromossághoz annyira értek, hogy be tudom kötni az új eszközt, viszont hogy milyet kell hozzá vennem, azt nem annyira tudom.

Ez lenne a hangfal

AliExpress vagy itthoni olcsó, használt cucc is jó lenne, méretben ha nem passzol, nem gond, meg a karaokera sincs szükségem.

Tudtok ajánlani hozzá valót?

(#35011) Donki Hóte válasza tundermacko (#35010) üzenetére


Donki Hóte
veterán

A "vezérlő" kifejezés alatt a keverő/hangszínszabályozó egységet érted, vagy a hangszórókat meghajtó teljesítményerősítőt :F

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#35012) benvolio válasza denesdr (#35008) üzenetére


benvolio
őstag

és AMDFan:

Levettem az előlapját így már látható volt elemmel ennél is az elmozdulás, illetve kellő fénynél most láttam meg, hogy az egyik csatlakozó halványan be van pirosozva, szóval mégis jelölve van, és az elmozdulás szerint is az volt a plusz. Egyébként ilyen hangszóró: [link]
Üdv!

(#35013) tundermacko válasza Donki Hóte (#35011) üzenetére


tundermacko
csendes tag

Hát lehet hogy rosszul fogalmaztam. Gondolom erősítő, keverő meg táp egyben eszköz :DD

(#35014) wassermann válasza tundermacko (#35013) üzenetére


wassermann
addikt

Elképzelhető, hogy a keverőt simán ki lehet kerülni és akkor egy aktív-hangfal lenne belőle, de ehhez egy nagyon jó, közeli fénykép kellene vagy egy kapcsolási rajz.

(#35015) szazbolha válasza tundermacko (#35013) üzenetére


szazbolha
addikt

Szerintem ez a legolcsóbb, de még jó megoldás: [link] TPA3255+BT dobozban.
A régi erősítőt teljesen lekötöd és a hangszóróknak csinálsz bemenetet.
Hozzá egy 32V/5A táp és akkor még a hangfalat sem tudod széthajtani vele és kb. zéró torzítása lesz..
De elmegy HP laptop tápról is 21V/12A, vagy egy 24V-os akkuról.

Ettől olcsóbb a TPA3116 megoldás, de az fele/harmad ekkora teljesítményt ad le: [link]
Van ennek beépíthető változata is (szerintem felesleges) és van 2x100W változat, de az sem fog többet tudni csak 2-3 ohmos hangszóróval. [link] Legfeljebb kisebb lesz a torzítása.

Vettem keverős, kareokis verziót is, kb 12-15eFT-ért, de az gyenge minőségű, a fentiekhez képest.

(#35016) Samott


Samott
addikt

Sziasztok, nem konkretan hangfal problema, de arrafele keresem a megoldast. Van egy LG XC102-es mini hifi-m. A hangszorojan ezt a cimket talaltam:

Az a problemam, hogy meg a legalacsonyabb allasban is tulsagosan hangos (elalvashoz szoktam hallgatni rajta mindenfelet - idozitve kikapcsol). Arra gondoltam hogy a kabelere bekotnek egy potmetert, csak nem tudom hogy milyet vegyek hozza (ha jol ertem az ellenallasat illeszteni kell a kimenethez es a hangfalhoz).

Tudtok nekem segiteni hogy milyet valasszak hozza? Melyik parameterekre kell figyelni?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#35017) denesdr válasza Samott (#35016) üzenetére


denesdr
addikt

Ez nem a hangsugárzó hibája, hanem az elékötött elektronika gain struktúrája nem optimális. Bár messze nem a legjobb megoldás, de rakhatsz ellenállást vagy egy L-padot a hangfalkábelre (de nem olyat amilyet linkeltél, mert az potméter), de ezzel meg fog valtozni a doboz hangképe is, illetve tovább romlik az amúgy sem túl vaskos (82dB/W) erzékenység.

[ Szerkesztve ]

(#35018) Samott válasza denesdr (#35017) üzenetére


Samott
addikt

Bocsanat, azt hittem potenciometerrel szabalyozzuk a hangerot, meg jo hogy kerdeztem. :) Milyen ellenallast javasolsz? Korabban egy jo hosszu kabel volt bekotve, az visszafogta a hangerot, de felszamoltam a kabeldzsungelt - es azzal megemelkedett a hangero is. Nem bontanam meg a keszuleket, ezert gondolkoztam a kabelre rakott szabalyzon.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#35019) Grafy12


Grafy12
aktív tag

Sziasztok!
Kicsit rég jártam itt aktívan, ennek legfőbb oka az asztalosom volt, de most elkészültek a kicsikék:
Festésre várva
[kép] [kép] [kép] [kép]

A végleges külcsín:

A mérések és a hangváltó van hátra......

31 Kg /db :Y

[ Szerkesztve ]

(#35020) robi-k válasza Grafy12 (#35019) üzenetére


robi-k
őstag

Szépek lettek! Milyen hangszórókat alkalmaztál, saját tervezés, vagy netes projekt?
17 mm-es rétegelt lemezből készült?

(#35021) spiky03


spiky03
veterán

Megkérdezem itt is hátha előbb jön infó, mint a mozis topikban.

Ez mennyire lehet működőképes egy In-wall hangfalnál?
A falba építhető hangfalakat lehet dobozba rakni? Ha épít neki egyet az ember és úgy rakja fel a falra őket?
Pl. Definitive Technology UIW RLS II

SuperHeRo - Eladó! Anthem MRX710 + extrák!

(#35022) #03969024 válasza Grafy12 (#35019) üzenetére


#03969024
törölt tag

Csillapítóanyag is került bele?

(#35023) szazbolha válasza Samott (#35016) üzenetére


szazbolha
addikt

Ezt javasolnám: [link]
Itt tudod megvenni: [link]

(#35024) szazbolha válasza Grafy12 (#35019) üzenetére


szazbolha
addikt

Grat! Jól néz ki.
Ha jól emléxem végül nem írtad meg, hogy milyen hangszórókészletet választottál.
Talán csak a magas volt fix: XT25
A többi érdekelne, meg a doboz terv is, ha publikus.

(#35025) Grafy12 válasza robi-k (#35020) üzenetére


Grafy12
aktív tag

Köszönöm! :) Én terveztem fórumtársak útmutatásával. A hangszórókat Shalafi ajánlotta így ezeket szereztem be hozzá darabonként:
1x Peerless DX25 4Ohm
1x SceanSpeak 18W4424G00 4Ohm
2x Peerless SLS-P830667 8Ohm
Sub cső: 240mm x 82mm( egyelőre)

MDF lapból van. Oldalai és hátulja 18mm az előlap 26mm.

[lancerby #35022] -----> A magas és közép mögé kerül igen. A mélyek mögé pedig majd kiderül kell-e.

[ Szerkesztve ]

(#35026) Samott válasza szazbolha (#35023) üzenetére


Samott
addikt

Koszonom a segitseget!

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#35027) Grafy12 válasza szazbolha (#35024) üzenetére


Grafy12
aktív tag

Szia Bolha! :)
Szívesen elküldöm a terveket, volt pár változtatás menet közben, részben pont a te ajánlásod alapján!(az előlap vastagabb lett (18 helyett 26mm) ) ezeket leírom részletesen.
Adj privátban egy email címet és elküldöm!
A hangszórókat közben már posztoltam...
Nagyon kíváncsi lennék programon szimulálva hogy működne.... :F

(#35028) denesdr válasza Samott (#35026) üzenetére


denesdr
addikt

Vigyázz, a linkelt tekerős L-pad 8 Ohmos, a te hangfalad meg 4 Ohmos!

Itt egy [kalkulátor], beírod a hangsugárzód impedanciáját, aztán, hogy hány dB-t szeretnél csillapítani (halkítani), és kiadja az ehhez szükséges ellenállásértékeket. Pl ha 4 Ohmos a hangfal és 6 dB-t szeretnél csillapítani, akkor a soros ágba 2 Ohm, utána párhuzamosan 4 Ohm (vagy ezekhez az értékekhez leginkább közelítő) ellenállás kell. Soros ellenálláshoz is megadja a szükséges ellenállásértéket, de ezt nem javaslom, mert hazavágja a mélyhangszóród csillapítását.
Legalább 10 Wattos ellenállásokat használj, de lehet 20 W is, sima fehér kerámia megteszi:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#35029) zeltam válasza Grafy12 (#35019) üzenetére


zeltam
tag

Jól néznek ki a dobozok gratulálok.A felület kezelést hogyan csináltad? Milyen alapozó és fedőfesték? Azért kérdem mert nekem is lassan elkészülnek a dobozok és erre is készülni kell.

(#35030) Samott válasza denesdr (#35028) üzenetére


Samott
addikt

Neked is koszonom, meg atgondolom es mindenkeppen jelentkezem a beszerzes elott.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#35031) Grafy12 válasza zeltam (#35029) üzenetére


Grafy12
aktív tag

Köszi! Az asztalos le is fújta nekem, mégiscsak komolyabb felszerelése és kamrája van mintha én szerencsétlenkednék vele! Ráírtam, ha válaszol, megmondom neked! Az biztos, hogy oldószeres(nem vízbázisú) bútorfesték, a szín selyem fekete.Pontosítok később :)

(#35032) zeltam válasza Grafy12 (#35031) üzenetére


zeltam
tag

Köszi szépen.

(#35033) wassermann válasza spiky03 (#35021) üzenetére


wassermann
addikt

Én giszkarton álmennyezetbe szereltet láttam, azon nem volt hátul doboz.

(#35034) Grafy12 válasza zeltam (#35032) üzenetére


Grafy12
aktív tag

Na megkaptam a választ az asztalostól:
IVE a márka , mdf izoláló, PU az alapozó, akril a fedő és ahogy írtam az előbb selyemfényű fekete :)

(#35035) zeltam válasza Grafy12 (#35034) üzenetére


zeltam
tag

Köszönöm. A lapok illesztése az éleknél mennyire látszik fényben nézve?

(#35036) Grafy12 válasza zeltam (#35035) üzenetére


Grafy12
aktív tag

Egyáltalán nem. Tökéletesen sima!

(#35037) zeltam válasza Grafy12 (#35036) üzenetére


zeltam
tag

Szuper. Akkor ez jó lehet nekem is,azt szeretném én is hogy a ragasztási élekből ne látszódjon semmi.

(#35038) Grafy12


Grafy12
aktív tag

Ti milyen vezetékkel kötitek be a hangszórókat a hangváltóra? A hangfal kábel alkalmas rá? Ha nem, mit javasoltok?

(#35039) spiky03 válasza wassermann (#35033) üzenetére


spiky03
veterán

Igen olyat én is, de én sima falra szeretném őket tenni. De vésni a frissen festett falat nem szeretném.
Ezért gondoltam, hogy ha lehet dobozba is tenni akkor azúgy megfelelő lenne számomra. :)

SuperHeRo - Eladó! Anthem MRX710 + extrák!

(#35040) szazbolha válasza denesdr (#35028) üzenetére


szazbolha
addikt

Nem vitatom, de 99% hogy egy ilyen megoldást fülre állítanak be.
4 ohmosból nem ismerek 50W-al terhelhető hangszóró potit.

(#35041) szazbolha válasza Grafy12 (#35038) üzenetére


szazbolha
addikt

"milyen vezetékkel kötitek be a hangszórókat a hangváltóra? "
Babonából magasat közepesen vastag ezüsttartamúval, mélyeket nagyobb átmérővel oxigén mentes sodort rézzel, néha tömörrel.
Irtam PM-et.

Szerk: És forrasztom, mert a sarúval volt már gondom. Forrasztás nyomot hagy a hangszóró csatiján, talán így nehezebb eladni, de szerintem megér ennyit.

[ Szerkesztve ]

(#35042) Donki Hóte válasza Grafy12 (#35038) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ha józan ésszel átgondolod, akkor látod, hogy az erősítő és a hangfal közötti 2-5 méteres szakaszon használt jó minőségű kábeled átviszi az összes frekvenciát.

Vagyis ha ugyanazt a kábelt kötöd a hangváltó és a hangszórók közé is, akkor ugyanúgy át fogja vinni a szükséges mély/közép/magas frekvenciákat.

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#35043) Grafy12 válasza Donki Hóte (#35042) üzenetére


Grafy12
aktív tag

Köszönöm a válaszod! Én is így gondoltam, de inkább kérdezek még egyet fölöslegesen, mint elcsesszek valamit :))

(#35044) benedekco


benedekco
addikt

Hali mindenkinek, új vagyok itt a témában.
Nem új hangfalat építenék, hanem javítanék egyet ami be van dögölve.
Adott egy pár Tangent hangfal pár. Tangent Acoustics UK, Monitor Five, 15-75W, 8ohm.
Az egyikükben kipukkadt a magas sugárzó és szeretném lecserélni. Pár keresés után rájöttem, hogy ez nem olyan egyszerű mint gondoltam. Nem találtam ugyanis ilyen foglalatú cuccost. Ezeknél a magas sugárzóknál van valamiféle szabvány amire lehetne keresni?
Ha nincs és nincs is ilyen hangszóró, akkor miként tudnám meggyúgyítani a dolgot, milyen egyéb hangszórót tudnék betenni és miként oldanátok meg ti egy ilyen problémát? Illetve ha nincs pont ilyen hangszóró akkor a másikban is lecserélnétek-e, hogy ugyanúgy szóljon?
Előre is köszi a segítséget!
A láda:

A halott visító:

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#35045) szazbolha válasza benedekco (#35044) üzenetére


szazbolha
addikt

Ilyen foglalattal szinte biztos nem találsz helyettesítőt.
Amit leszereltél előlapot abból ki lehet szedni a magas hangszórót, vagy bele van ragasztva?
Hangszótó típusa? Hátulján nincsenek adatok? pl érzékenység?

Ha magamnak javítanám, mindkét oldalt cserélném, ha nem lehet kiszedni / kitörni, akkor új lapot vágnék hozzá azonos vastagságú alu lapból vagy akár műanyag lemezből.
A hangváltó nem ismert, lehet csak egy kondi. Az érzékenység sem ismert.
Szóval valami közepes áru 8 ohmos magast keresnék amit valahogy rá lehet szerelni.

Szerintem itt nagyobb probléma a fizikai "illesztés", mint az elektromos.

(#35046) tundermacko válasza szazbolha (#35015) üzenetére


tundermacko
csendes tag

Köszönöm a választ!

Wassermann neked is!

(#35047) benedekco válasza szazbolha (#35045) üzenetére


benedekco
addikt

Köszönöm a választ! Sajnos ragasztott, nincs az az isten hogy a hangszórót kivarázsoljam belőle. Próbáltam nem ment.
Annyi az infó a hangszóróról ami a képen is van. Semmi több. 040D0807, 8ohm.
A baj, hogy nincs műhelyem se normális szerszámom, csak alap dolgok, esetleg még lehetne fával is megoldani, az van, vékony faanyagom, szép ugyan nem lesz.
Eselteg valami típust vagy valamit tudsz ajánlani, hogy milyen hangszórót érdmes lenne beletenni?

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#35048) terapeuta007 válasza benedekco (#35047) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

az egy fém lapra van ragasztva le kellene tudnomd tepni valahogy. rakd bele a sutobe 200fokra aztan tamaszd be egy satuba es usd ki belole. vagy akkor mar lehet lazan kijon

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#35049) szazbolha válasza benedekco (#35047) üzenetére


szazbolha
addikt

Nehéz bármi konkrétat ajánlani, nem ismertek a feltételek.
A monacornak vannak hasonló felépítésű magas hangszórói. Ezek minőségét nem ismerem, de kétlem, hogy sokkal rosszabb lenne, mint egy belépőszintű, "referenciának" tekintett DX25 vagy a szerintem kiváló SB26.

Mivel az eredeti érzékenysége és a keresztezési frekvencia nem ismert, ezért a legérzékenyebbet választanám a négyzetes előlappal rendelkező monacorokból
(azt még lehet korrekciózni ha túl hangos): méret: 116x80[link]

De lehet a másik kettő előlap mérete jobban passzol a hangsugárzódhoz, le kéne mérni:
93x69 [link]
116x86 [link]

De.. szerintem nem ördöngősség egy ilyen előlapot legyártani, vagy valakivel legyártattni.
A lényeg, hogy a hangfal síkjából kevesebb mint 3 mm-el álljon ki, de legjobb lenne süllyesztve ahogy az eredeti. Meg úgy szép is....

Ha már csináltatod, és elég nagy a mérete az előlapnak, akkor egy szinte "bármilyen" 8 ohmos is bele aplikálható, mert a legtöbb lecsavarozható a saját előlapjáról
Egy olcsóbb kategória, elég érzékeny, [link]

Vagy a robosztus DT-300, amihez szerintem kicsi a nyílásod. 90-95mm kéne.
De ebay-ről is vadászható barkácshoz magas hangszóró: [link]
Ezt nehéz lenne beszerelni: [link] , de lehet ezt választanám.

(#35050) Mikisys válasza benedekco (#35044) üzenetére


Mikisys
őstag

Van lehetőség pótolni, cserélni.
Ez a DT-102 tipusú magassugárzó, amit a Profitec cég gyártott, nagyon sok hangsugárzóban alkalmazták-alkalmazzák, beszerezhető még, igaz, külföldről rendelhető(E-bay).
Nem tudom, hogy itthon kapható-e és hol, esetleg utána kell ennek is nézni.

Üdv!

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.