Hirdetés
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- GoodSpeed: Munkaügyi helyzet Hajdú-Biharban: észak és dél!
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- sziku69: Szólánc.
- leslieke: leslieke farmerzsebe
-
LOGOUT
Arch Linux topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
A Cinnamon nem támogatja a Waylandet, a GDM igen. Elég kevés DE, WM, DM támogatja, tényleg csak egy maréknyi, de alkalmazás sincs túl sok, amit támogatná (a többieknek az XWayland emulál Xorgot). Távolítsd el pacman -Rs segítségével, majd telepítsd újra a Xorg-ot és a Cinnamont. Kéne mennie. GDM-et fenthagyhatod, nem muszáj Gnome-mal használni, más DE-ket, WM-eket is indíthat, támogatja a Xorgot is.
A Wayland egyébként nem jobb, csak modernebb, és mivel saját maga is egyben kompozitor, ezért nem kell hozzá külön kompozitort feltenni, mint X-nél. Ha annyira Waylandet akarsz, akkor Gnome3-at vagy KDE5-öt telepíts, azokkal rendesen működik, azok behúzzák függőségnek, és rendesen konfigurálja is a rendszer, nem kell vele semmit kínlódnod.
Az Arch telepítése nem nehéz, ha csak alap telepítést csinálsz. Bonyodalom onnan lehet, ha valami extra dologgal telepíted, systemd UEFI boot, LVM, LUKS, ezek kombinációja, hasonlók. Egyébként rém könnyű feltenni, kialakítod neki a partíciókat, felcsatolod őket, genfstab futtatása, pacstrap-pal alaprendszert telepítesz a felcsatolt root partícióra, átváltasz rá arch-chroot-tal, ott még feltelepíted amit kell pacman -S segítségével, hostname, lokalizáció beállítása, bootmanager telepítése, mkinitcpio-val initramfs készítése, passwd futtatásával root jelszó beállítása, reboot. A bootmanagerrel lehet esetleg nagyokat szívni, de ez nagyban függ, hogy melyiket választod, meg használsz-e UEFI bootot, meg hogy más OS-t használsz-e dual/multibootban.
Ha megvan az alaprendszer, onnan a telepítés további nehézsége attól függ, hogy komplett, fullos DE-t telepítesz-e fel, mert az leszedi magának az összes függőséget, és kulcsrakész rendszert kapsz. Ha viszont kisebb WM-et akarsz feltenni, ahhoz még elég sokmindent kell konfigolni, meg tudni hozzá, hogy melyik csomagokat szedjed le és konfigoljad, hogy az igényeid szerint tudjad használni, ha tapasztalatlan vagy, ez tud nehézségek elég állítani, meg nyálazni kell a Wiki-t sasszemekkel, de ez is csak első telepítésnél nehéz, amíg nem tapasztaltad ki.
Esetleg néhány driver feltétele lehet még szívás, főleg, ha GPU drivernél ragaszkodsz a zárt driverhez vagy valami speciális megoldáshoz, vagy virtualizációhoz kell kernelhackhez, forgatni kell Wi-Fi drivert, stb..
Már el is felejtettem sok mindent, mivel az Arch olyan, hogy ha egyszer feltelepíted, akkor többet arra a gépre a büdös életben nem kell újratelepíteni, hacsak ki nem rohad alóla a gép, vagy a disk, vagy az user szét nem cseszi valami bénasággal a telepítést, és nem tudja megjavítani. Egyébként magától frissül a végtelenségig, mivel rolling, nincs disztrófrissítés. Legutóbb 9 hónapja tettem fel egy használtan vásárolt laptopra, amibe mindjárt egy SSD is került.
Új hozzászólás Aktív témák
- Melyik tápegységet vegyem?
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- PlayStation 5
- Hogy is néznek ki a gépeink?
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- RAM topik
- Robotporszívók
- Külföldi prepaid SIM-ek itthon
- Linux felhasználók OFF topikja
- További aktív témák...
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Game Pass Ultimate előfizetések 1 - 36 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- ::::: HATALMAS LEÁRAZÁSOK! I JOGTISZTA MICROSOFT TERMÉKEK I 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I 10 ÉV GARANCIA ::::
- BLACK FRIDAY! - Jogtiszta Windows - Office & Vírusirtó licencek- Azonnal - Számlával - Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! ASUS TUF B760M i9 14900K 32GB DDR4 1TB SSD RX 7900 XTX 24GB ZALMAN Z1 Plus Seasonic 850W
- LENOVO Legion Pro 5 16IRX8 - 16" WQXGA 240Hz - i5-13500HX - 16GB - 1TB - RTX 4060 - 9 Hó garancia
- Telefon felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- Microsoft Surface Pro 7+ - Újszerű, billentyűzettel és ceruzával
Állásajánlatok
Cég: ATW Internet Kft.
Város: Budapest
Cég: BroadBit Hungary Kft.
Város: Budakeszi
BoB
