Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenWRT topic

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:19:58

LOGOUT.hu

OpenWrt topic

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15301) seger válasza vargalex (#15300) üzenetére


seger
addikt

Köszönöm!

(#15302) vargalex válasza seger (#15301) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Persze force-olható az indulás, de soha nem jó, ha egy hálózaton két független DHCP szerver van...

Alex

(#15303) krealon válasza Véreshurka (#15298) üzenetére


krealon
Topikgazda

"1. Ezek szerint a raspbian lite is modern op rendszernek minősül?"

Ha kezeli az IPv6-ot, akkor halozati szempontbol modernnek tekintheto.

"2. Ez egyébként (hogy látom őket) openwrt sajátosság (hogy látom zeeket a címeket)?"

Ha nem latod a LAN-ban valami MAC cimet, akkor kommunikalni sem tudsz vele, hiszen Layer 2 szinten az az adott csatolo egyedi azonositoja.

"honnan tudom, hogy melyik a valós MAC"

Ha nem tudod kikeresni gyartoi listabol, akkor lehet, hogy random MAC, de az is lehet, hogy nem pontos a lista.
A MAC address elso fele a gyartot hatarozza meg, a masodik pedig a gyarto altal adott egyedi azonosito.

"Angry IP Scanner csak a valós MAC címeket listázza ki?"

Egy kulso eszkoz nem tud kulonbseget tenni MAC addressek kozott.
A kulso szemlelo szamara mindegyik MAC valos.

Onnan lehet esetleg random MAC addressre kovetkeztetni, hogy ha tudjuk egy Ethernet kapcsolatrol, hogy a tulvegen csak 1 eszkoz van (aminek nincs masik halozati kapcsolata (wifi adapter, virtualis gep, kontener)) es onnan megis tobb MAC cimmel erkezik adatcsomag.

(#15304) Tesztelo.hu válasza Tesztelo.hu (#15297) üzenetére


Tesztelo.hu
senior tag

Megvan a megoldás, egyszerűen WDS módban kell létrehozni a kapcsolatot, és tökéletesen működik minden.

(#15305) afi0903


afi0903
aktív tag

Sziasztok!

Asus AC65P routerem van, erre telepítettem az OpenWrt, vargalex által leírt módon. Nagy köszönet a leírásért. Most a SNAPSHOT, r12173-01c8f2e97c van rajta.
Az a kérdésem, hogy, ha erre sysupgraddel rá teszem a legújabb verziót, akkor a telepített csomagok megmaradnak?

(#15306) xabolcs válasza afi0903 (#15305) üzenetére


xabolcs
őstag

Csak a beallitasok nagyresze marad meg, nagyjabol annyi, mint amennyit a LuCI feluletrol le tudsz tolteni backupkent.

Emiatt, annak a keves extra funkcionalitasnak, amivel felruhazom a routert, a telepito parancsait szkriptekbe szerveztem, igy egy router frissites / ujratelepites nem nagy szivfajdalom:
# ls uci-* opkg-*
opkg-bluetooth-audio.sh  opkg-mpd.sh              opkg-usb-storage.sh
opkg-lte-modem.sh        opkg-usb-audio.sh        uci-join-hotspot.sh

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

(#15307) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Mitől van, hogy egyre több ilyen hibát kapok:
XHR request aborted by browser

Illetve gyakran elmegy a net(WIFI) és ilyen hibát találok a logban:
daemon.notice hostapd: handle_probe_req: send failed
Pár perc után visszaáll.

(#15308) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Van a családban egy TP-Link TL-WR941N/ND v5, amire raktam fel OpenWRT-t. Szerettem volna felrakni rá ddnst, hogy duckdns-t állítsak be, de nincs hozzá elég hely. Utána próbáltam curl-t felrakni, de azt sem tudtam. Szerintetek van rá remény :), vagy ezt adjam fel?

(#15309) Geth válasza Tarokk79 (#15308) üzenetére


Geth
addikt

Hát a profik válasza szerintem az lesz, hogy saját image, amiből kihajintasz pár dolgot ami nem kell.
Én nemrég egy 841-re tettem egy openwrt.org-ról letöltött 18-asat, a ddns-scripts csomag ippeg felfért (ez volt az egyetlen utólag telepített pkg, mármint a függőségeit hozta nyilván). Így működik duckdns, persze csak http-n, a https-hez már nincs hely.

[ Szerkesztve ]

(#15310) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Az Openwrt-ben használt adbock mennyire jó összehasonlítva mondjuk a pi-hole-lal? Vagy ez egy hülye kérdés, mert másra való?

(#15311) xabolcs válasza Tarokk79 (#15310) üzenetére


xabolcs
őstag

Ez egy jo kerdes, engem is erdekel.

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

(#15312) PistiSan


PistiSan
addikt

Sziasztok, asus ac65p-t használok vargalex féle openwrt vel, futtatok egy pihole-t dockerben, manuálisan a pc dns beállítását módosítva szépen működik is. Openwrt alatt sehogy sem tudom beállítani hogy a pihole ip-jét ossza mint dns, mindig a router ip-je kerül kiosztásra. Próbáltam már a dhcp beállításokban külső dns szerverhez fel venni, wan, lan interfacenél egyéni dns-ként megadni, újra indítottam már többször is a routert, semmi nem használ. Valami tippetek van esetleg?

(#15313) wigyori


wigyori
tag

(#15314) vargalex válasza PistiSan (#15312) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Ha a kliensek felé más IP-t akarsz hirdetni, akkor azt 6-os DHPC optionnal tudod megtenni.

Alex

(#15315) PistiSan válasza vargalex (#15314) üzenetére


PistiSan
addikt

root@OpenWrt:/etc/config# uci add_list dhcp.lan.dhcp_option="192.168.1.10"
root@OpenWrt:/etc/config# uci commit dhcp
root@OpenWrt:/etc/config# /etc/init.d/dnsmasq restart
udhcpc: started, v1.31.1
udhcpc: sending discover
udhcpc: no lease, failing

Ezek után megszűnt a dhcp-n való ip cím kiosztás a hálózaton, szerencsére rá kerestem és a
uci del_list dhcp.lan.dhcp_option="192.168.1.10"
paranccsal töröltem, utána helyre állt minden.

(#15316) BullZeye válasza Tarokk79 (#15310) üzenetére


BullZeye
veterán

Köszi a tippet, felraktam, teszt oldalakat szépen szűri, listákat ugyanúgy szűri, gondolom az extra funkciókban más, ez puritán, nincs csilivili webes felület és szép log.

(#15317) vargalex válasza PistiSan (#15315) üzenetére


vargalex
Topikgazda

És ezt honnan szedted? Írtam és a linkelt leírásban ott van, hogy 6-os opció kell.
Azaz helyesen:

uci add_list dhcp.lan.dhcp_option="6,192.168.1.10"
uci commit dhcp
/etc/init.d/dnsmasq restart

Alex

(#15318) PistiSan válasza vargalex (#15317) üzenetére


PistiSan
addikt

Nem értettem mire értetted a 6os opciót.:) Köszi a segítséget, este még meg próbálom, az a fránya 6-os. :W
Amúgy meg lep, hogy nem luci web felületes beállítást kaptam.

[ Szerkesztve ]

(#15319) vargalex válasza PistiSan (#15318) üzenetére


vargalex
Topikgazda

LuCI-n is beállítható. Hálózat->Csatolók oldalon LAN-ra szerkesztés, majd DHCP Kiszolgáló->Speciális beállítások fülön a DHCP beállításoknál adható meg. És éppen az egyedi DNS hirdetése látható alatta példaként...

Alex

(#15320) stopperos válasza wigyori (#15313) üzenetére


stopperos
senior tag

Forgattam is belőle egy ar71xx tiny target-et 4/32 eszközökre (tl-wr740n-v4, tl-wr841-v[8,9,11], tl-wr941nd-v3). Eddig nincs panasz.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#15321) PistiSan válasza vargalex (#15319) üzenetére


PistiSan
addikt

Az a helyzet, hogy jártam ennél a beállításnál, csak nem tudtam értelmezni, hogy a példában szereplő 6-os az mi a fene lenne, beállítottam ahogy írtad, tökéletesen működik!
Látom, hogy több dns szerver címet is fel lehet venni, ha jól értem akkor nem arról van szó, hogy több címet oszt ki a klienseknek, hanem elszórva teszi ezt, egyik kliens kapja az egyik címet, a következő a másikat, stb, persze ha több dns szerver fel van véve a listára.
A fentiekkel csak 1 gond van, hogy ha valami oknál fogva lehal a pihole a docker konténerben, és én nem vagyok itthon, az asszony meg netezni akar, akkor....... :D nem biztos hogy ez a legjobb megoláds, lehet rossz úton indultam el.
A koncepció az lett volna, hogy a pihole-on megy a reklám blokkolás, de ha esetleg valami gond van a géppel, akkor meg menjen tovább az internet reklámokkal együtt, de műkdjön a dns.
Amit próbáltam korábban:
Csatolók » LAN
Általános beállítások
Egyedi DNS-kiszolgálók használata
Itt fel vettem sorba a PI-holt és a google dns-eket is, de semmilyen blokkolást nem értem el, ezért mertem itt kérdezni, de most eléggé tanácsntan vagyok, minden esetre köszi az eddigi segítséget, legalább ezen a részén már nem agyalok.

(#15322) vargalex válasza PistiSan (#15321) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Nem jól értelmezted. Az összes DNS szerver IP-t megkapja az összes kliens. Majd sorrendben fogja használni. Azaz, ha az elsődleges lehal, meg a másoldagoshoz, stb. Ha jól értem, pont ez kell neked.

Alex

(#15323) Geth válasza vargalex (#15322) üzenetére


Geth
addikt

[link]
Elképzelhető, hogy még ez is kevés lesz :(

[ Szerkesztve ]

(#15324) vargalex válasza Geth (#15323) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Nem valószínű, hogy kliens oldalon dnsmasq-ot használ. Bár, minden lehet.

Alex

(#15325) Geth válasza vargalex (#15322) üzenetére


Geth
addikt

Bocsánat, előreszaladtam. A korábbi linken lévő eszmefuttatás elé azt akartam írni hogy a kliensek nem feltétlenül sorban próbálják ha több DNS van.
A win10 pl. biztosan nem, de szerintem a legtöbb kliensen ehhez állítgatni kell valamit, ergó elég törékeny és karbantartást igénylő módszer.
A linken ennél már tovább mentek, ott a dnsmasq upstreamnek adtak meg több dns-t, de még strict orderrel sem oké.
Tldr, nem jó keverni különböző "tudású" dns-eket. Ha backup kell, akkor kell pl. 2 instance a piholeból. Ha dockerek, akkor restartoljanak, ha összeomlana.

[ Szerkesztve ]

(#15326) vargalex válasza Geth (#15325) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Ez mondjuk igaz...

Alex

(#15327) PistiSan válasza vargalex (#15322) üzenetére


PistiSan
addikt

Tegnap ki próbáltam, fel vittem több dns-t is, win10 egy ipconfig/release /renew után a listán szereplő legutolsó címet kapta csak meg mint dns cím(ipconfig/all-al néztem), aztán le lőttem a pihole-t és meghalt a DNS teljesen, hiába volt a routeren hozzáadva a 8.8.8.8 is, nem került kiosztásra a cím.
Azért furcsa ez nekem, mert debianon használom a isc-dhcp-server-t és ott jelenleg 4 dns cím van a melóhelyen konfigurálva, és mind a 4 dns-t meg kapja minden gép.

Köszönöm mindenkinek az ötleteket, még nem tudom mi lesz a vége :D

(#15328) vargalex válasza PistiSan (#15327) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Hogy adtad meg a több DNS szervert? Azt egyetlen 6-os opcióban kell felsorolni. Azaz valahogy így:

6,192.168.1.10,8.8.8.8

A routeren teljesen mindegy milyen DNS szervert fogsz config-olni, hiszen a kliensek ilyenkor nem a routert kapják meg DNS szerverként, hanem amit a 6-os DHCP opcióval leküldtél nekik...

Alex

(#15329) PistiSan válasza vargalex (#15328) üzenetére


PistiSan
addikt

Luci felületen hozzá adtam egyenként
6,192.168.1.10 majd plusz jel
6,8.8.8.8 majd plusz jel
A végén mentés és alkalmazás!

(#15330) Geth válasza PistiSan (#15329) üzenetére


Geth
addikt

És így felülírtad az elsőt a másodikkal.

A +al különböző dhcp optionöket tudsz hozzáadni többet, nem egy konkrét optionből többet.

[ Szerkesztve ]

(#15331) PistiSan válasza Geth (#15330) üzenetére


PistiSan
addikt

Ahogy be írtam egymás után az ip-ket, szépen egymás alatt sorakoztak fel, és a végén így mentettem, de majd meg nézem akkor a vargalex által írt paranccsal is, lehet igazad van!
Nincs távoli elérésem, mivel a szolgáltatóm NAT-ol keményen, este meg nézem minden képpen!

(#15332) Geth válasza PistiSan (#15331) üzenetére


Geth
addikt

Még egyszer: azért van a + gomb, hogy hozzá tudjál adni több különböző dhcp option-t, pl egy dns (lista), alatta egy ntp, stb.
A felületnek fogalma nincsen hogy egy konkrét option értéke lista és össze kellene fűznie...

(#15333) PistiSan válasza Geth (#15332) üzenetére


PistiSan
addikt

Az előzőből is értettem mire gondolsz, azért is írtam hogy majd a paranccsal is meg próbálkozok majd este. Nagyon hálás vagyok a topicban minden segítségért!

(#15334) Geth válasza PistiSan (#15333) üzenetére


Geth
addikt

Nem az a lényeg hogy parancs vagy gui, hanem hogy a dns lista az 1 db. dhcp option. ucival is, cfg-ben is, felületen is.

(#15335) vargalex válasza PistiSan (#15333) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Nem parancs kell, csak 1 db 6-os DHCP opcióban add meg az egészet..

Szerk.: Látom, megelőztek.

Alex

(#15336) PistiSan válasza vargalex (#15335) üzenetére


PistiSan
addikt

Tökéletese működik, a pihole van legelől, ha leállítom a piholet akkor ugyan úgy megy az internet tovább, csak több relámmal.

Köszönöm mindkettőtöknek! :R

(#15337) seger


seger
addikt

Egy 1043ND-n úgy próbáltak visszaállni eredeti fw-re, hogy openwrt alatt betallózták az eredeti fw File-t. Azóta olyan mintha folyamatosan újraindulna.
Este fele vagy holnap kapom kézhesz, hátha lehet vele valamit kezdeni.
Szerintetek érdemes vele foglalkoznom?

(#15338) PistiSan válasza seger (#15337) üzenetére


PistiSan
addikt

Vágott fw-t kellett volna fel tenni (stripped), nem tudom tftp-n esetleg ez így menthető e vagy sem, majd meg mondják kell e forrasztani esetleg.

(#15339) woodworm válasza seger (#15337) üzenetére


woodworm
veterán

Bootloopba került a rossz fw miatt, verziószámtól függően tftp-vel és/vagy sorosporton éleszthető.

(#15340) seger válasza woodworm (#15339) üzenetére


seger
addikt

Bővebb infó?
Igazából nincs nagy tét, ha nem megy akkor ennyi. Igazából csak a kíváncsiság hajt, hogy meg tudnám-e oldani

(#15341) seger válasza PistiSan (#15338) üzenetére


seger
addikt

Erre gondoltam én is...

(#15342) xabolcs válasza seger (#15340) üzenetére


xabolcs
őstag

Ha V1-es az eszkoz es tul regi gyari szoftver volt rajta, amikor ratettek az OpenWrt-t, akkor csak soros portos gyogyitas johet szoba.

Egyebkent elesztheto tftp-vel, mind Windows (tftpd) kornyezetben, mind Linux (dnsmasq --no-daemon) kornyezetben.

A TFTP-s ujraeleszteshez a leirast megtalalod az osszefoglaloban, illetve beszamolokat keresovel, ebben a topikban.

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

(#15343) woodworm válasza seger (#15340) üzenetére


woodworm
veterán

Van vagy 5 verziója.
Sokkal többre mennénk, ha te adnál meg több információt, hogy pontosan melyik verzió. A v1, v2 esetén a bootloader verziójától fog függeni, hogy mehet tftp-n vagy soros port kell. Az újabbaknál már gyárilag olyan bootloaderrel jött, amelyikben működik a tftp.

(#15344) seger válasza woodworm (#15343) üzenetére


seger
addikt

V4

(#15345) micsu


micsu
tag

Sziasztok,

Érdeklődni szeretnék az AC65P router-re való vargalex féle openwrt kapcsán:
- hol találok leírást arról, hogy ez miben tér ez az official rom-tól?
- hol található a gyári FW-re való friss rom? itt? link
- mennyi féle verzió létezik belőle? csak emiatt kérdezem

Köszönöm szépen előre is!

[ Szerkesztve ]

(#15346) vargalex válasza micsu (#15345) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Szia!

Nem, ez az aktuális. A linken el is olvashatod, hogy mi került bele a build-be. És ahogy szintén ott láthatod, 2 féle verzió létezik belőle.
Neked a gyárira a factory kell. Feltenni ssh-n tudod, vagy tftp-n.
Annyi, hogy mivel ez a build tartalmazza a LuCI-t is, így az ssh telepítésből az már nem kell.

Alex

(#15347) micsu válasza vargalex (#15346) üzenetére


micsu
tag

KöszI :R

(#15348) micsu válasza vargalex (#15346) üzenetére


micsu
tag

Érdeklődni szeretnék, hogy mik a gyakorlati tapasztalatok az AC65P routeren futó torrent szerver CPU terhelés mértéke kapcsán? Mennyi torrentem lehet egyszerre?
Csak mert a régi routeremen 100% cpu terhelést okozott, ha 60 darab megosztásban álló, de épp nem aktív torrent mellett elindítottam egy új letöltést. (tehát csak 1 torrent volt aktív)

A transmission tud több szálon futni, tehát mindkét cpu-t tudja használni egyszerre?
Esetleg van-e tapasztalat transmission mellett más torrent szerverekről?
pld az rtorrent állítólag több szálon fut, tehát nem csak egy cpu-t tud használni.
esetleg qbittorrent

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#15349) BullZeye válasza micsu (#15348) üzenetére


BullZeye
veterán

transmission 1 szál 1 mag, és nem túl gyors emiatt.
qbittorrent sokkal gyorsabban tud tölteni, ha most kezded azzal kezd

(#15350) micsu válasza BullZeye (#15349) üzenetére


micsu
tag

Köszönöm a gyors választ!
A fő szempont számomra most nem az, hogy a torrent le- és feltöltés minél gyorsabb legyen, hanem hogy a torrent szerver minél kevésbé terhelje a router cpu-ját.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenWRT topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.