Hirdetés
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- Geri Bátyó: Samsung T7 1TB külső SSD
- Sapphi: StremHU | Source – Self-hostolható Stremio addon magyar trackerekhez
- Ndruu: Segíts kereshetővé tenni a PH-s arcképeket!
- potyautas: Másik küldetés
- Gurulunk, WAZE?!
-
LOGOUT
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dißnäëß
nagyúr
Sziasztok,
gondoltam, ide írom, nem a kezdőbe, hátha Tudtok pár építő jellegű tanácsot adni.
Adott:
- 3x 1TB 2.5" HDD
- 1x 4TB Seagate NAS HDDSoftraid, Debian.
Még nincs telepítve semmi, bare metal egyelőre
Per pillanat desktop üzemmód, polcon szétszórva, külső USB dokkolóban, melyik hol merre és mikor hogy használva, teljes káosz a könyvtáraimban, stb.Tegnap 1 órámba telt papíron összerakni valami rendszert arra, hogy mit hol szeretnék tárolni
és minek mennyi a
- 1) minimum redundancia
- 2) tárhely
igénye.Megszültem.
Atyaég .. 
Ekkor merült fel bennem a kérdés, amit ide is hozok most: hogyan oldanátok meg egy dinamikusan méretezhető, titkosított softraid tömbözéses megoldást ?
Alap dolgokra kell gondolni most nálam, nem kell agyonszofisztikálni se a titkosítás, se a redundancia oldalát, passzív adatvédelemre gondolok, nem UPS-es, akksikkal és dedikált raid kontrollerekkel megtámogatott hotplug loadbalancing-os HA setup-ra. Otthon vagyunk, a spájzban.
, de azért többet hoznék ki belőle, mint a Windows-om és a notis Debianom, amit most nyújt.Hardverek adottak, így kicsiben indulva ezt tenném:
- 3x 1TB kis HDD -> raid5, 2TB
- 1x 4TB nagy HDD -> Önállóan hagyni
- LUKS titkosítás (ha ellopnák a dobozt) minden HDD-n
- LVM ha a fájlrendszerbe felmount-olt "könyvtárakat" növelni szeretném, ha nagyobb diszkekre állok pl. 2 év múlva.
- nem fájna +1 kis HDD és akkor raid6-ozás, ez ha 1 kihullik és rebuild van, még mindig redundáns a tömb. De a kérdésem fókusza most nem ez elsősorban.Gondolom itt a kulcs az LVM. Ilyet viszont nem nagyon csináltam még, úgyhogy nézzétek el a hülye kérdéseimet

1. Legelőször titkosítanátok az egyes lemezeket, majd a titkosított logikai diszkeket boot idejű feloldás után raid tömbbe rendelni és a raid tömböt LVM-ezni ?
2. Vagy először LVM, arra raid, a legtetejére egy LUKS, ami az egész logikai izét letitkosítja ?
3. Egyéb sorrend ? (Gyanítom, ez lesz ..)
A lényeg a flexibilitáson van számomra, szóval ha holnap hozok a 3x1TB helyére 3x2TB-t, akkor szépen fokozatosan 1-enként cserélve őket fel tudjam pár konzol parancs és óra/nap után hízlalni a raid tömbömet 2TB-ról 4TB-ra úgy, hogy ismét (azaz továbbra is) titkosítottan kerül minden a HDD-kre.
Igényem az is, hogy JBOD módban a 4 terás "hullható" HDD mellé vett 2 terásat hozzácsapom és növelem a logical volume méretét, reboot, kész, hátradől. (Természetesen ez is titkosítva, tehát minden diszk titkosítva).
Ezt a jellegű flexibilitást milyen setup adja meg nekem ?

Azt szeretném megérteni, hogy a LUKS-LVM-RAID megoldásokból milyen réteg van legalul, mi azon, és mi legfelül, hogy nagyon egyszerű és nagyon könnyű legyen az átméretezése, "hízlalása" a kipublikált tárhelyemnek.
Még a JBOD-t se feltétlen erőltetném, mert ha 1 hullik, minden hullik.. lehet bemount-olom a 4 teráson lévő partíciót simán valahova a könyvtárszerkezetbe és jónapot, többi önálló "kieshető" vinyót dettó, ha lenne.
Új hozzászólás Aktív témák
- Vezetékes FEJhallgatók
- BestBuy topik
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Elemlámpa, zseblámpa
- Amit látnod kell 80’ – 90’ évek, egész estét betöltő mozi filmjei.
- Nem lesz olcsó a Realme GT 8 Pro Európában
- Formula-1
- Rémisztő árakkal szembesülnek a notebookgyártók az új mobil platformoknál
- Milyen egeret válasszak?
- Linux haladóknak
- További aktív témák...
- PC Game Pass előfizetés
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- ::::: HATALMAS LEÁRAZÁSOK! I JOGTISZTA MICROSOFT TERMÉKEK I 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I 10 ÉV GARANCIA ::::
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- HIBÁTLAN iPhone 15 Pro Max 256GB Blue Titanium -1 ÉV GARANCIA -Kártyafüggetlen, 100% Akksi, MS4120
- JBL STAGE 2 9634
- BESZÁMÍTÁS! Apple Macbook Air 13 2020 M1 8GB 256GB SSD macbook garanciával hibátlan működéssel
- LG 27GR95UM - 27" MiniLED - UHD 4K - 160Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium PRO - HDR 1000
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: ATW Internet Kft.
Város: Budapest
Cég: BroadBit Hungary Kft.
Város: Budakeszi
Per pillanat desktop üzemmód, polcon szétszórva, külső USB dokkolóban, melyik hol merre és mikor hogy használva, teljes káosz a könyvtáraimban, stb.
és minek mennyi a
Atyaég .. 
, de azért többet hoznék ki belőle, mint a Windows-om és a notis Debianom, amit most nyújt.



