Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#88501) zolka95


zolka95
őstag

Linux Mint-en próbálnék másolni mappát egy pendrive-ra, de azt a hibaüzenetet írja ki, hogy engedély megtagadva.

Egy Timeshift-tel létrehozott backup-ot másolnék a pendrive-ra. Próbáltam azt, hogy 'jobb klikk > megnyitás rendszergazdaként' de ugyanezt az üzenetet kapom.
Miért nem engedi és hogyan tudnám másolni ezt a mappát?

[ Szerkesztve ]

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#88502) tordaitibi válasza zolka95 (#88501) üzenetére


tordaitibi
veterán

Azt a fájlt nem tudja másolni amit leír az elérési útban.
Ha bármi módon sikerülne is megerőszakolni jönne a többi fájl hibaüzenet.
Jól kapisgálsz jogosultság probléma de nem úgy ahogy Te gondolod hanem nem tudja átvinni az attribútumokat.
És azért nem tudja mert nagyobb összegbe fogadnék hogy a pendrive FAT32 fájlrendszerre van formázva.

Ha tévedtem és mégis EXT4 akkor
dugd be a pent
Indítsd el a Timeshiftet
a Beállítások-Hely fülön válaszd ki a pent
okézd le az ablakot alul
katt a Létrehozás fülön és elindul a backup.
Ha végzett, a Hely fülön ne felejtsd el visszaállítani az eredetire a mentési utat!

(#88503) natë válasza natë (#88490) üzenetére


natë
nagyúr

Úgy néz ki, bevált, 1,5 óra alatt 1% merülés.

(#88504) zolka95 válasza tordaitibi (#88502) üzenetére


zolka95
őstag

Igen, az volt a baj, hogy FAT32.
Ezután leformáztam ext4-re és ha rendszergazdaként nyitottam meg a fájlkezelőt úgy már nem írta ki a hibaüzenetet, de a másolás nem indul meg. "Fájlok gyűjtése" szöveget írja, de nem kezd el másolni.

Más fájlt gond nélkül másol a pendrive-ra.

Túl sok fájl van a timeshiftes backup mappában és csak várni kéne?
Kb fél órát vártam, de nem indult el a másolás. Ha a Thunar fájlkezelővel egy nagy méretű mappa (több 10 GB) tulajdonságaiban meg akarom nézni annak méretét, akkor percekig számolja azt, hogy mekkora az adott mappa mérete.

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#88505) growler válasza zolka95 (#88504) üzenetére


growler
őstag

A Timeshift beallitasaiban azt jelold be, hogy az Ext4-re formazott pen.-en
HOZZON LETRE uj visszaallitasi pontot.
(tordaitibi is ezt javasolja - nem masolast!)

(#88506) tordaitibi válasza zolka95 (#88504) üzenetére


tordaitibi
veterán

Erre nem tudok semmit, milyen géped van, ha nem atomerőmű és ráadásul nem ssd-t hanem hdd-t használsz akkor igen ez van.
Nálam a fájlkezelő ssd-ről másodpercek alatt megmondja pl. a 600Gb méretű filmes mappám méretét.

A Timsiftes mappába van az egész rendszered lementve és nagyon sok apró fájl van benne valóban, 10000-es nagyságrend.

Egy esetleg nem USB3 penre hanem USB2-régi tetűlassú pen, ez a másolás ha el is indul akkor is örökkévalóságig fog tartani.
Hamarabb ráírja a Timeshift a backupot, de mondom ha minden régi akkor ez egy szép hétvégi számítástechnikai elfoglaltság is lehet akár. :)

[ Szerkesztve ]

(#88507) ubyegon2 válasza natë (#88503) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor szerencsére talán megoldódik újabb kernel nélkül is....amúgy érdekes, amit írtál előbbi hsz-ben, mert Linux Mint 21.1-ben és egy Debian Bookwormban-ben is megnéztem az értéket és mindkettőnél deep van! Tuti nem állítgattam egyiknél sem semmilyen konfigon.

ubyegon@MiWiFi-R3G-srv:~$ echo deep | sudo tee /sys/power/mem_sleep
deep

System:
Host: MiWiFi-R3G-srv Kernel: 6.1.0-5-amd64 arch: x86_64 bits: 64
compiler: gcc v: 12.2.0 Desktop: Cinnamon v: 4.8.6 tk: GTK v: 3.24.36 vt: 7
dm: LightDM v: 1.26.0 Distro: Debian GNU/Linux bookworm/sid


orbanelftars@Mint-20-3c-8570p:~$ echo deep | sudo tee /sys/power/mem_sleep
deep

System:
Host: Mint-20-3c-8570p Kernel: 5.19.0-32-generic x86_64 bits: 64
compiler: N/A Desktop: Cinnamon 5.6.7 tk: GTK 3.24.33 wm: muffin
dm: LightDM 1.30.0 Distro: Linux Mint 21.1 Vera base: Ubuntu 22.04 jammy

(#88508) natë válasza ubyegon2 (#88507) üzenetére


natë
nagyúr

Hát nálam eddig működött. Egyszer csak lemerül 1 óra suspend alatt, alig tudtam visszahozni még hálózatról is. :(
Lehet kipróbálom Arch alatt, mert semmi kedvem Windows-ozni.

Intel?

[ Szerkesztve ]

(#88509) ubyegon2 válasza natë (#88508) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet kipróbálom Arch alatt, mert semmi kedvem Windows-ozni.

Fene tudja, igazából ha az újabb kernelen múlik, talán...de onnantól kezdve mindegy, hogy mi a core alap, mert minden Linux disztrónál ugyanaz, csak a felépítmény változik. (sok beállítást at archwiki alapján csinálnak a Debian/Ubuntu userek is)

Intel-re sem lehet azt mondani, hogy ebben a helyzetben tökéletes megoldás lenne, anno az volt nyilván notebookok esetén...

(#88510) natë válasza ubyegon2 (#88509) üzenetére


natë
nagyúr

Mármint, hogy nálad Intel?

(#88511) ubyegon2 válasza natë (#88510) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, de sok jelentősége nincs, mivel régebbi üzleti notebookokról van szó, HP Elitebook meg Dell M4700.

(#88512) Rowon


Rowon
veterán

Hali,

Nala csomagkezelőről hallottatok már? APT helyett ajánlották nekem.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88513) BoB válasza Rowon (#88512) üzenetére


BoB
veterán

Megjegyzem a nala egy apt frontend, vagyis a háttérben az apt-ot hívja meg, ugyanúgy az csinál mindent. Ugyanúgy mint például az aptitude vagy synaptic.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#88514) Rowon válasza BoB (#88513) üzenetére


Rowon
veterán

Jah, vagy úgy. Úgy látom Debiannál a Testing repókban benne van, kipróbálom.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88515) Rowon válasza Rowon (#88514) üzenetére


Rowon
veterán

Elsőre tetszetős nagyon. Átlátható és észszerűen rendszerez minden adatot.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88516) sh4d0w válasza Rowon (#88512) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Már említettem, meg azt is, hogy wrapper az apt körül. A különbség a színes TUI-n kívül, hogy több szálon is képes letölteni a csomagokat. Kevésbé jön ki ez az előny, ha kevés és apró csomagot kell csak frissíteni, de dist-upgrade, vagy Kali használata esetén viszont nagyon.

https://www.coreinfinity.tech

(#88517) Rowon válasza sh4d0w (#88516) üzenetére


Rowon
veterán

:R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88518) natë


natë
nagyúr

Jól gondolom, hogy linux alatt sosem lesz annyira jó az akkuidő, mint Win alatt?

(#88519) urandom0 válasza natë (#88518) üzenetére


urandom0
aktív tag

Szerintem jól. Én mindig csodálkoztam azokon, akik azt állítják, hogy Linux alatt jobb az akkuidő. De úgy voltam vele, biztos típusfüggő. Viszont egyre több, mérésekkel alátámasztott helyen olvasom azt, hogy Linux alatt többet eszik a gép, így az akkuidő is rosszabb.

(#88520) CPT.Pirk válasza natë (#88518) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gyakori, de nem törvényszerű.

Ráadásul Windows alatt egy másik sleep módot használnak a "modern standby" számára, ami lehetőséget ad pl. frissítések letöltésére és telepítésére sleep közben, de ezzel random csutkára le tud merülni a gép minden előjel nélkül. Nem rég foglalkoztak vele az LTT-s srácok: [link] [link]

sh4d0w: hehe, nálunk Arch ágon meg a kis pacman figurák megeszik a többszálú letöltést. Imádom ezt a világot, heti több GB frissítés lesuhan :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88521) retardalt válasza CPT.Pirk (#88520) üzenetére


retardalt
csendes tag

A telepítés is legyen többszálú, úgy már van értelme.

(#88522) Rowon válasza CPT.Pirk (#88520) üzenetére


Rowon
veterán

Elméletben kérdem, hogy mennyire jó az, ha mindig a legfrissebb csomagjaim vannak egy adott rendszeren? Ennek mik az előnyei és hátrányai?

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88523) tordaitibi válasza natë (#88518) üzenetére


tordaitibi
veterán

Jól bár nem szabad általánosítani mert elvben (és akkor már gyakorlatban is :) ) lehet akár jobb is.
Véleményem szerint a nem pont mindenbe megfelelő videodriver lehet a háttérben mivel a grafikus megjelenítés kevés esetben statikus tartalom. így a használat 60-70%-a alatt jobban teljesít a Win.
Mivel egy videó megnézése, bármiféle tartalomfogyasztás, weboldalakon szörfözés vagy webes filmezés az dinamikus vagyis a videodriver nagyon meghatározza az éppen akkori fogyasztását a konfignak.

Én ezt többször megmértem, Win kontra Linux, nagyon egzakt körülmények között és mindig a Win vol a takarékosabb.

De ez amúgy véleményem szerint csak akkor kimutatható ha amúgy is egy ultratakarékos konfigot méricskélünk.
Egy gamer gépen szerintem nem lesz ennyire pregnáns az eltérés mert ott amúgy is minden sokkalta több, nagyobb teljesítményű és pár W vagy pár 10W elenyészik egy éppen 4-500wattot fogyasztó gépnél.
Bár.. ott meg lehet a többlet is sokkal több.
Erre nem tudok konkrétan állást foglalni mert nincs ilyen gép a környékemen.
Illetve van, kisebbik fimnál a szomszéd utcába viszont azon meg nincs Linux.

Pirk kapitány tudna ilyet prezentálni ha jól tudom neki van dual játékgépe.

Mégegy amit nem tudok se mérni se cáfolni se alátámasztani.
Többször olvastam hogy ez a többlet abból is adódhat hogy a Win alapból egy kiegyensúlyozott teljesítményprofilt állít be, ha mobil az eszköz, pl. laptop akkor ezt még lejjebb is veszi ha az akku bizonyos % alá merül.
Linuxon ez nincs ott mindig rendelkezésre áll a teljes graft és ezt ki is használja.
Ez is egy lehetséges ok, de ezt én nem tudom ellenőrizni.

Mégegy amit én Winen már kipróbáltam.
Van egy guis beállítás ahol a proci maximális órajelét meg lehet határozni %-ban.
Namost ez igen érdekes eredményt adott.
Nálam a proc 4x2,7GHz maxot tud, ez a gyakorlatban 4x2693MHz.
Ha a Winbe leveszem ezt 98-99%-ra, akkor az épp futó maximálisan terhelő alkalmazások számomra észrevehetetlenül lettek lassabbak.
Talán nagyon gyilkolászva a gépet, össze-vissza kattingatva weboldalakon vehető észre némi lassulás de lehet ez a bebeszélés határa.
Viszont az üzemidő legalább 10%-al több lett.
Vagyis. Hiába tart egy x feladat elvégzése az alacsonyabb órajel miatt több ideig, ez többet hoz a konyhára mint a gyorsabb de pillanatnyilag nagyobb terhelést okozó végrehajtás.
Érdekes. Talán a procik a maximális órajelen relatíve többet zabálnak mint a kicsit alacsonyabb sebességen. Valmi hiperbola lehet a görbe.

Bocs a hosszúért.

(#88524) natë válasza tordaitibi (#88523) üzenetére


natë
nagyúr

(#88525) CPT.Pirk válasza Rowon (#88522) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi most Arch vonalon a héten megkaptuk a 6.2-es kernelt, ráadásul azt hiszem most már a 4. build fut belőle. Én szeretem, ha fénysebességgel mennek a dolgok. :)

Egyébként attól függ, hogy mik az igényeid. Én gamer vagyok, meg olvasom napi szinten a phoronix híreit, hogy ebben meg abban az új kernel verzióban mik kerültnek be és már várom mikor adják ki őket.
Az Ubi / Mint jellegű disztróknál zavar, hogy sokára csorognak át az új kernelek, meg hogy ha pl. új mesa-t akarok, akkor kapcsoljak be hozzá PPA-t és onnan elérhető, de majd főverzió váltásnál lehet, hogy előbb vissza kell csinálni... Ugyanakkor melós laptopra meg Lubuntut raktam, mert azon úgy sincs értelme játszani és ott a "csak menjen és kész" a lényeg, ott az az igény.

tordaitibi: Tervben van, viszont a saját gépeimen a bloatware mentes W10 LTSC van fent, ami egy kicsit jobb ezen a téren, mint a normál Pro kiadás. Szóval azzal összevetni nem feltétlen fair plusz eleve nem egyszerű az idle fogyasztást pontosan mérni. Ha lesz is ilyen mérésem végül, az csak tájékoztató jellegű lesz.

retardalt: Jah. Viszont általában többszálas letöltés mellett is még mindig hosszabb a letöltés, mint a telepítés. - legalább is egy modern gépen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88526) Rowon válasza CPT.Pirk (#88525) üzenetére


Rowon
veterán

Mennyire biztonságosak az új csomagok? Debiannál ugye (főleg a stabilnál) régi csomagokkal dolgoznak, mert hosszú ideig tesztelik őket biztonság és stabilitas tekintetében.

De ott ugye mások is az igények. Ott az a lényeg - ahogy írtad is Lubuntuval -, hogy menjen. Csak bekapcsolod a gépet és lehet használni. Játéknál meg pont nem mindegy, hogy milyen régi csomagokat kapsz. Azért van nálam is Debian Testing, mert kellenek az újabb driverek.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88527) CPT.Pirk válasza Rowon (#88526) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Régebben Debianos voltam mert tetszett, de nekem más tapasztalatom lett ezen a "hosszú ideig tesztet" csomagok mondás terén, legalább is KDE-s Debiannal... Aztán meg van egy-két dolog, ami nem is működik esetenként több éves csomag verziókkal. A Debian testing meg hosszabb távon nem életbiztosítás... Szóval én inkább kerestem magamnak másik megoldást.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88528) urandom0 válasza Rowon (#88522) üzenetére


urandom0
aktív tag

Igen, ez csak attól függ, hogy neked mik az elvárásaid. Én Fedora Workstationt használok, ennek "release" alapú kiadásai vannak (ellenben pl. az Arch-csal, ahol rolling), félévente jön új főverzió, két főverzió között pedig csak patchek és biztonsági frissítések vannak. Ez nekem így pont jó.

De szerveren nem használok Fedorát, oda pont jó a Debian, mert azt igen ritkán kell frissíteni.
Desktop használatra nem annyira nyerő a túl lassú kiadású disztró, mert bele lehet futni hibákba. Pl. az asztalimon most OpenSuse Leap van, Jekyllel csinálok egy oldalt, és 2.7-es Ruby kellett volna egy pluginhoz, de Leap-ben csak 2.5 van.

[ Szerkesztve ]

(#88529) Rowon válasza CPT.Pirk (#88527) üzenetére


Rowon
veterán

Te EndeavourOS-t használsz?

Nézegettem más rolling disztrókat is, pl. OpenSUSE Thumbleweed. Az is elég jól néz ki KDE-n, bár megmondom őszintén... nagyon szeretem a GNOME-ot. :B

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88530) Rowon válasza Rowon (#88529) üzenetére


Rowon
veterán

Jah, várjunk már... hát ehhez minden DE elérhető... Fel is rakom WM-re kipróbálni.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88531) fatpingvin


fatpingvin
őstag

sziasztok!

ez úgy érzem lényegét tekintve kezdő szintű kérdés de bizonytalan vagyok. adott egy feladat, van egy parancs amit le kéne futtatni minden egyes alkalommal amikor a könyvtárszerkezetben egy fix helyen lévő fájl tartalma megváltozik.

konkrétan arról van szó hogy a routeremen a dnsmasq-nak meg van adva egy kiegészítő hostfile amiben a blocklist van, a cél az lenne hogy ha ezt a fájlt én scp-vel felülírom (frissítem a blocklistet, ez sima logines júzerként megy, root login nincs értelemszerűen) akkor a rc-service dnsmasq restart parancs lefuttatásához ne kelljen bejelentkezni rootként.
erre szerintetek mi lenne a legelegánsabb megoldás? szeretném ha a futtatás azonnali lenne (azaz nem mondjuk percenként nézi hogy volt-e change hanem konkrétan a fájlhozzáférés triggerelné a dolgot) illetve a service-t nem indítgatná újra feleslegesen.

a rendszer Alpine Linux OpenRC-vel. van erre valami best practice, ad absurdum céleszköz, vagy marad a gyakran ellenőrzés?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#88532) sh4d0w válasza fatpingvin (#88531) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A filehozzaferes-triggerrel az lehet a baj, hogy hozzanyulsz a file-hoz es lehet, hogy az irasa meg nem fejezodik be, amikorra a dnsmasq restart elindul, netan befejezodik, tehat mindenkeppen biztositanod kellene, hogy befejezodjon az iras, mielott restartolod a service-t.

https://www.coreinfinity.tech

(#88533) fatpingvin válasza sh4d0w (#88532) üzenetére


fatpingvin
őstag

éreztem hogy jó helyen van ez a kérdés, ilyen triviális dologra se gondoltam :)

köszi, ezek szerint ez is szempont. valahogy azt is nézni kéne hogy azután kapcsoljon csak hogy a fopen() elengedte.

első körben EZT találtam, most nézem hogy alkalmas-e erre a feladatra

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#88534) sh4d0w válasza fatpingvin (#88533) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Kerdes, rendszeres-e a frissites, vagy alkalomszeru. Ha rendszeresen csinalod (pl. felorankent), esetleg nem kell az inotify, csak csekkolod a last modify date-et es restartolod a service-t, ha egy bizonyos idointervallumon belul van (frissult).

Persze ha nem rendszeres, akkor kelleni fog az inotify, meg egy script/service.

https://www.coreinfinity.tech

(#88535) fatpingvin válasza sh4d0w (#88534) üzenetére


fatpingvin
őstag

sporadikusan. lehet olyan tesztelő időszak hogy pár percenként, amúgy meg hetekig nem.

nyilván másodpercenként tizenötször nem fogom.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#88537) User_2


User_2
tag

gép indításakor linux kiír a képernyőre dolgokat, amik elég gyorsan eltünnek, nemigazán van esélyem elolvasni mindet
(ubuntu, de ebből a szempontból talán mindegy )

van arra mód, hogy utólag elolvassam ezeket az üzeneteket?
kerestem a syslogban, ott vannak üzenetek, de amiket indításkor kiírt azokat ott nem találtam.

(#88538) Rowon


Rowon
veterán

Üdv,

Distrowatchon lévő torrent isok 100%-ban megbízhatóak?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88539) urandom0 válasza User_2 (#88537) üzenetére


urandom0
aktív tag

Szerintem a dmesg parancs kell neked, mondjuk olyan formában, hogy dmesg --facility daemon | less, így lapozhatsz a daemonok által küldött üzenetek közt.

(#88541) fatpingvin válasza arcoskönyv (#88536) üzenetére


fatpingvin
őstag

a rsync jó ötlet de az scp adott, illetve hát nem adot de ha monduk interaktív SSH sessionnel belépek a routerre és manuálisan beleszerkesztek a fájlba akkor is ugyanezt kéne tudnia, azaz módosítás eszközétől fügetlenül.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#88543) fatpingvin válasza arcoskönyv (#88542) üzenetére


fatpingvin
őstag

tudom hogy ez nem best practice de ez egyelőre csak kis itthoni router, a blocklist editingre meg amúgy van egy jól bevált scriptem, ezt a manuálisan belenyúlást arra írtam inkább hogy a módosítás mikéntje nem kötött by definition. belátom hogy reális elvi kockázat a szintaktikailag hibás sor de ebben az use case-ben ez nem olyan nagy probléma, azért egy hostfile szintaxisa nem túl bonyolult, meg a nagyrésze automatizálva van. azt még meg fogom nézni hogy a dnsmasq beállítható-e olyan módon hogy ha rossz sort talál azt figyelmen kívül hagyja.

a klienseim meg nyugodtan próbálhatnak váltani, csak a lokál DNS szervert érik el, kimenő forgalom tiltva az adott portokon, szval ha nem VPN-ezik nem fog semmilyen másik DNS szervert elérni. ha ez lehal nincs fallback és ez így van rendben. (a hairpin NAT-ot még be kell állítani rajta)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#88545) urandom0 válasza arcoskönyv (#88540) üzenetére


urandom0
aktív tag

Rá kell dugni egy gépet a soros portra (ha van...), felcsatlakozni a gépre egy PuTTY-vel, átadni a Grub-nak a console= paramétert a megfelelő értékkel, és lesni a másik gépet, hátha kidobja a Grub az üzeneteket.
Vagy a netconsole programmal átküldeni másik gépre a logot. Szerintem az ilyen "early boot" üzeneteket nem lehet máshogy elkapni.

(#88547) urandom0 válasza arcoskönyv (#88546) üzenetére


urandom0
aktív tag

Hát ez a megoldás igényli a legkevesebb előkészületet, az biztos :)

(#88548) iceQ!


iceQ!
addikt

Sziasztok,

Nem vagyok nagy Linux-os ezért hozzátok fordulok, viszont csak részben Linux-os a kérdés:

Fut a virtualboxvan egy Ubuntu 22.04.2 LTS. Ezen a rendszeren van egy OpenVPN telepítve, ez szépen megy. UDP porton keresztül (direkt nem a 1194-es, el van tolva) ki van engedve a netre. Ilyenkor létrehoz egy virtuális adaptert a rendszer, ami 10.x.x.x IP-t kap, ez masqueradelve van az Ubuntun belül a statikus IP-re.

Valamiért nem tud csatlakozni a publikus ip + port-ra a kliens, ilyen hibát ír ki:

Mon Mar 6 13:02:20 2023 read UDP: Unknown error (code=10054)

Port engedélyezve van pedig. Milyen infóra lenne szükség, hogy megnézzük a beállítás a rossz vagy a routerban keresendő a hiba. Köszi a segítséget. :R

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#88549) User_2 válasza arcoskönyv (#88540) üzenetére


User_2
tag

nagyon köszönöm a válaszokat,
akkor marad a video felvétel a képernyőről, mégha bénán is hangzik
:)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.