Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#89051) ubyegon2 válasza csixy (#89049) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az NVMe SSD, ami először csak egyedül volt, az tisztán GPT/UEFI, amit később raktam be, a SATA-s SSD, az a legacy, de ez az NVMe-nek nem kavar be láthatóan. :N De lehet mégis...

ubyegon@uby-AB350M-Gaming-3:~$ [ -d /sys/firmware/efi ] && echo "EFI boot on HDD" || echo "Legacy boot on HDD"
Legacy boot on HDD

ez az inxi -Fxx kimenet releváns része:

Drives:
Local Storage: total: 1.82 TiB used: 45.24 GiB (2.4%)
ID-1: /dev/nvme0n1 vendor: Samsung model: SSD 980 1TB size: 931.51 GiB
speed: 31.6 Gb/s lanes: 4 type: SSD serial: S649NL0TB48610V rev: 2B4QFXO7
temp: 35.9 C scheme: GPT
ID-2: /dev/sda vendor: Samsung model: SSD 860 EVO 1TB size: 931.51 GiB
speed: 6.0 Gb/s type: SSD serial: S3Z9NB0NA71338P rev: 4B6Q scheme: MBR
Partition:
ID-1: / size: 48.16 GiB used: 19.47 GiB (40.4%) fs: ext4
dev: /dev/nvme0n1p3
ID-2: /boot/efi size: 512 MiB used: 5.2 MiB (1.0%) fs: vfat
dev: /dev/nvme0n1p2

Az előbb berakott Gparted screnshot is EFI system particiót ir. De itt van még egyszer:

Amúgy nekem semmi gondom a működő disztrók bootolásával, csak arra a nagy üres helyre kéne még pár disztrót felrakni UEFI-ben, de ehhez tényleg ki kell venni a SATA-s SSD-t, nincs mese.
Archklónokat meg elengedem, éppen meg tudnám oldani a kernel panic-ot, Manjaro-nál sok ilyen volt már!

[ Szerkesztve ]

(#89052) csixy válasza csixy (#89049) üzenetére


csixy
addikt

Ha ezek ellenére sem akar menni az UEFI boot, akkor kicsit dirty és froggy megoldás a részemről, hogy a /boot/efi/EFI mappába az ubuntu mappa mellé csinálok egy Boot mappát és átmásolom bele az ubuntu mappából a grubx64.efi fájlt és átnevezem bootx64.efi fájlnak, oszt megy minden.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#89053) tordaitibi válasza sh4d0w (#89029) üzenetére


tordaitibi
veterán

Nem, nem itt hanem a linuxminten.

(#89054) csixy válasza ubyegon2 (#89051) üzenetére


csixy
addikt

Kérdés, hogy minek a boot menüjét indítottad? De tény , hogy most épp Legacy-módra élesztetted fel magad. Ez lehetett a bios_grub, de akár a satás SSD-ről is bebootolhattad, ha már felvette a boot menübe a grub.
Kérdés, hogy mit látsz itt? (az admin csak azért kerül oda, mert 2x kéri a jelszót)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#89055) sh4d0w válasza tordaitibi (#89053) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Frawly mashol is aktiv, nem csak itt...

https://www.coreinfinity.tech

(#89056) Warton válasza CPT.Pirk (#89045) üzenetére


Warton
őstag

Jah, csak hervasztó a linuxban, hogy állandóan van valami. És a legviccesebb, hogy 3 linuxos gépem van és mindegyiken valami más szaródik el. Legalább ugyanaz a probléma lenne mindegyikben.

Az Endvouron a Steam nem indítja a játékot.
A fő manjaros gépen a képernyő resolution szaraxik.

A laptopot (manjaro) meg nem tudom frissíteni egyrészt van egy ilyen:

figyelmeztetés: körkörös függőséget észleltem:
figyelmeztetés: a(z) libcamera-ipa csomag saját libcamera függősége előtt lesz telepít
ve
figyelmeztetés: körkörös függőséget észleltem:
figyelmeztetés: a(z) mhwd-nvidia csomag saját mhwd függősége előtt lesz telepítve
figyelmeztetés: körkörös függőséget észleltem:
figyelmeztetés: a(z) mhwd-nvidia-390xx csomag saját mhwd függősége előtt lesz telepítv
e
figyelmeztetés: körkörös függőséget észleltem:
figyelmeztetés: a(z) mhwd-nvidia-470xx csomag saját mhwd függősége előtt lesz telepítv
e

másrészt meg hibás vagy sérült a csomag.

:: A /var/cache/pacman/pkg/discord-0.0.26-1-x86_64.pkg.tar.zst fájl sérült (hibás vagy
sérült csomag (PGP aláírás)).
Szeretné törölni? [I/n] i
hiba: nem sikerült végrehajtani a tranzakciót (hibás vagy sérült csomag (PGP aláírás))
Hibák léptek fel, nem frissült csomag.

Ez a frissítés vége, de nem csak a discord esetén, hanem az összes proginál (kb. 400+), csak most már azzal az egyel tesztelem, nincs kedvem végigvárni a 10 percet az -Syu -ra.

Eddig volt már google keresés alapján:
sudo pacman-mirrors -5 -f

Aztán feltűnt, hogy a keyringet sem tudja frissíteni így megpróbálkoztam ezekkel:
sudo pacman-key --populate
sudo pacman-key --refresh
sudo pacman -S archlinux-keyring

de egyik sem oldotta meg a problémát.

(#89057) BoB válasza Warton (#89056) üzenetére


BoB
veterán

Az első gond nem gond, csak figyelmeztet, tehát az lefut és nem kell csinánlni semmit.

A kulcs problémára meg a manjaro wikit kellene követned: [link]

Milyen gyakran szoktál frissíteni?

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#89058) 2544AACD válasza fatpingvin (#89046) üzenetére


2544AACD
csendes tag

GKrellM? Ugyan nem épül a panelbe, de oda húzod ahová akarod.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#89059) Warton válasza BoB (#89057) üzenetére


Warton
őstag

Naponta, hétvégén elmaradhat.

Na most a 2. pontban ezt kapom:

sudo pacman -Sy gnupg archlinux-keyring manjaro-keyring                                                                                                 ✔  
:: A csomagadatbázisok szinkronizálása...
core naprakész
extra naprakész
community naprakész
multilib naprakész
:: Some packages should be upgraded first...
függőségek feloldása...
ütköző csomagok keresése...

Csomagok (2) archlinux-keyring-20230320-1  manjaro-keyring-20230318-1

Teljes letöltési méret:   1,66 MiB
Teljes telepített méret:  2,31 MiB
Tiszta frissítési méret:  0,01 MiB

:: Kezdődhet a telepítés? [I/n] i
:: Csomagok letöltése...
archlinux-keyring-20230320-1-any                                       1156,8 KiB  1636 KiB/s 00:01 [###########################################################] 100%
manjaro-keyring-20230318-1-any                                          547,7 KiB  1492 KiB/s 00:00 [###########################################################] 100%
Total (2/2)                                                            1704,5 KiB  1367 KiB/s 00:01 [###########################################################] 100%
(2/2) kulcsok vizsgálata a kulcstartóban                                                             [###########################################################] 100%
figyelmeztetés: Nem található a nyilvános kulcstartó; futtattad a(z) 'pacman-key --init' -t?
szükséges kulcsok letöltése...
hiba: a kulcstartó nem írható
hiba: a kulcstartó nem írható
hiba: egy szükséges kulcs hiányzik a kulcstartóból
hiba: nem sikerült végrehajtani a tranzakciót (nem várt hiba)
Hibák léptek fel, nem frissült csomag.

függőségek feloldása...
ütköző csomagok keresése...

Csomagok (3) archlinux-keyring-20230320-1  gnupg-2.2.41-1  manjaro-keyring-20230318-1

Teljes letöltési méret:    2,36 MiB
Teljes telepített méret:  10,88 MiB
Tiszta frissítési méret:   0,03 MiB

:: Kezdődhet a telepítés? [I/n] i
:: Csomagok letöltése...
gnupg-2.2.41-1-x86_64                                                     2,4 MiB  1901 KiB/s 00:01 [###########################################################] 100%
(3/3) kulcsok vizsgálata a kulcstartóban                                                             [###########################################################] 100%
szükséges kulcsok letöltése...
hiba: a kulcstartó nem írható
hiba: a kulcstartó nem írható
hiba: a kulcstartó nem írható
hiba: egy szükséges kulcs hiányzik a kulcstartóból
hiba: nem sikerült végrehajtani a tranzakciót (nem várt hiba)
Hibák léptek fel, nem frissült csomag.

(#89060) BoB válasza Warton (#89059) üzenetére


BoB
veterán

Kicsit elcseszett a wiki, azt a részt csináld ami az info box alatt van (vagyis mondhatni kettes verzió).

Amikor problémázik hogy nem jó és letörlöd-e, akkor ne töröld le mert a következő lépés nem fog menni (gyak. le van töltve manuál majd felrakva a szignatúra nélkül)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#89061) Warton válasza BoB (#89060) üzenetére


Warton
őstag

És amikor azt kérdezi, hogy importálom-e a Gipsz Jakab kulcsát akkor arra mit kell nyomni?

(2/2) kulcsok vizsgálata a kulcstartóban            [###########################] 100%
szükséges kulcsok letöltése...
:: Importálod-e a 6D42BDD116E0068F, "Christian Hesse <eworm@archlinux.org>" GPG kulcso
t? [I/n]

Amúgy nagyon szépen köszönöm a segítséget! :R

[ Szerkesztve ]

(#89062) CPT.Pirk válasza Warton (#89061) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, különben nem jutsz tovább. De nem Gipsz Jakab, a srác címe "archlinux.org"-ról van.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#89063) Warton válasza BoB (#89060) üzenetére


Warton
őstag

Így se nagyon jó szerintem.

mkdir -pv $HOME/.cache/pkg/ && sudo pacman -Syw archlinux-keyring manjaro-k
eyring --cachedir $HOME/.cache/pkg/
[sudo] warton jelszava:  
:: A csomagadatbázisok szinkronizálása...
core naprakész
extra naprakész
community naprakész
multilib naprakész
függőségek feloldása...

Csomagok (2) archlinux-keyring-20230320-1  manjaro-keyring-20230318-1

Teljes letöltési méret:  0,00 MiB

:: Kezdődhet a letöltés? [I/n] i
(2/2) kulcsok vizsgálata a kulcstartóban            [###########################] 100%
szükséges kulcsok letöltése...
:: Importálod-e a 6D42BDD116E0068F, "Christian Hesse <eworm@archlinux.org>" GPG kulcso
t? [I/n] i
:: Importálod-e a 150C200743ED46D8, "Mark Wagie <mark@manjaro.org>" GPG kulcsot? [I/n]
i
(2/2) csomagok integritásának ellenőrzése           [###########################] 100%
hiba: archlinux-keyring: az aláírásnak a "Christian Hesse <eworm@archlinux.org>" -ről
ismeretlen a megbízhatósága
:: A /var/cache/pacman/pkg/archlinux-keyring-20230320-1-any.pkg.tar.zst fájl sérült (h
ibás vagy sérült csomag (PGP aláírás)).
Szeretné törölni? [I/n] n
hiba: manjaro-keyring: az aláírásnak a "Mark Wagie <mark@manjaro.org>" -ről ismeretlen
a megbízhatósága
:: A /var/cache/pacman/pkg/manjaro-keyring-20230318-1-any.pkg.tar.zst fájl sérült (hib
ás vagy sérült csomag (PGP aláírás)).
Szeretné törölni? [I/n] n
hiba: nem sikerült végrehajtani a tranzakciót (hibás vagy sérült csomag (PGP aláírás))
Hibák léptek fel, nem frissült csomag.

(#89064) CPT.Pirk válasza Warton (#89063) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Google találatok szerint ezt kell csinálnod, ebben a sorrendben:

sudo pacman -Syy
sudo pacman-key --refresh-keys
sudo pacman-key --populate archlinux manjaro
sudo pacman -Sc

Ami érdekes módon nem abban a sorrendben van, ahogy a wikiben látom.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#89065) BoB válasza Warton (#89063) üzenetére


BoB
veterán

Erre mondtam hogy nyomjál nemet, majd folytasd tovább, jó lesz. Mehet az ez utáni parancs.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#89066) Warton válasza CPT.Pirk (#89064) üzenetére


Warton
őstag

:R Ez a megoldás!!! :R

A vicc az, hogy kb. az összes fenti parancs be lett írva... csak nem ebben a sorrendben.

Köszönöm szépen mindenkinek! :C

(#89067) natë


natë
nagyúr

Asszonykával megegyeztünk, hogy laptop W11 és meg hoppoljak egy asztalin. :D
Szerintetek megéri a felárat az i7-es gép vagy elég az olcsóbb i5? Nem játszanék, arra van Series X-em (meg nulla időm).

[link] vagy [link]

Kell bele a 16Gb?

Köszi! :R

(#89068) CPT.Pirk válasza natë (#89067) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az az i5-ös nagyon csirke manapság, mindenképpen az i7-et javasolnám, főleg ha netezni is szeretnél rajta. Viszont 16GB ram fölösleges, amihez nem elég a 8GB, azt az a proci sem tudja kiszolgálni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#89069) natë válasza CPT.Pirk (#89068) üzenetére


natë
nagyúr

Uh. Azt hittem ezek a cpu-k bőven elegek (sőt) netezéshez, filmezéshez. :F

Laptopban a 11.gen i3 van. [link]

[ Szerkesztve ]

(#89070) CPT.Pirk válasza natë (#89069) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert ott egy valódi 4/4-es procit mérsz össze egy bár újabb, de csak 2/4-es hyperthradingelős procival. Ráadásul az UB egy vicc, szándékosan úgy csinálták meg a tesztjeiket, hogy a sok szálas eredmények ne számítsanak túl sokat, mivel a Ryzenek megjelenésével az AMD procik jobbak voltak azon a téren. Ez az oldal csak erősen tájékoztató jellegű...

Ma minden böngésző erősen többszálú. Az az i7 proci bizony megéri a felárat. De a "milyen procit vegyek" c. topicban szerintem meg fognak erősíteni. ;)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#89071) natë válasza CPT.Pirk (#89070) üzenetére


natë
nagyúr

:R

(#89072) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Sziasztok!
Szeretném kipróbálni a Zorin OS 16.2-t.
Jelenleg a laptopomban egy 256GB-os SSD van, ez 2 partícióra elfelezve: a C-n egy Win11 működik, a D üres.
A D-re telepíteném a Zorint.
Megoldható, hogy a Win11 megmaradjon és duál boot-os legyen a rendszerinditas?

(#89073) sh4d0w válasza Warton (#89056) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Valojaban amikor Arch-ot valasztottal magadnak, nem pedig egy stabil disztribuciot, akkor ezt bevallaltad (igen, a Manjaro is Arch).

Ezenkivul az elso hiba nem hiba, mert Steam nelkul indulnak a jatekaid.

https://www.coreinfinity.tech

(#89074) Warton válasza sh4d0w (#89073) üzenetére


Warton
őstag

Most mit csináljak, ez volt az első olyan disztribúció, ami működőképesnek tűnt és még tetszett is. És a problémákat eddig meg tudtam oldani vagy megtanultam együtt élni velük.

(#89075) Rowon válasza Warton (#89074) üzenetére


Rowon
veterán

Ha van türelmed még telepítgetni, akkor javaslom meleg szívvel az openSUSE Tumbleweedet is. Arch-hoz hasonlóan rolling kiadás, naponta van új verziója. Minden csomagból a legújabb DE stabil verzió található meg benne. Könnyű telepíteni, könnyű kezelni, minden rendszerbeállításhoz van grafikus felület, ha nem akarsz, akkor terminálozni sem kell benne.

Elég jó cucc, főleg játszani használom.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#89076) Warton válasza Rowon (#89075) üzenetére


Warton
őstag

Nincs. Sőt, kifejezetten gyűlölök operációs rendszereket telepítgetni. Én a számítógépen dolgozok, filmet/youtube-ot nézek, játszom. A distrohopping nem qualitytime. Meg ahogy itt nézegettem a KDE template-eket, igazából külcsínyre bármit meg lehet ezzel csinálni. Az meg hogy mi van a motorháztető alatt baromira nem izgat, amíg működik.

A terv az, hogyha majd a Windowsos gépem meghal és új gépet veszek akkor arra már nyugodt szívvel tudjak telepíteni valamilyen linuxot (perpillanat a Manjaro a kiszemelt), mert a felmerülő problémákat tudom orvosolni, ismerem annyira a rendszert. Viszont most még eléggé bizonytalan nekem ez, de haladok. Amúgy már korlátozottabban használom a Windowsos gépet, szinte csak a World of Tanks, meg egy-két egyéb játék, ami a hardver miatt nem megy a linuxon, meg a biznisz dolgok maradtak a Windowson.

De azért köszönöm a javaslatot.

(#89077) Rowon válasza Warton (#89076) üzenetére


Rowon
veterán

Ja értem, hát, akkor sok sikert.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#89078) CPT.Pirk válasza zolikaDB (#89072) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, lehet. A lényeg az, hogy a Zorin telepítőjéről is UEFI módban kell bebootolni, és úgy telepíteni. Aztán azt hiszem létrejön az eredeti wines uefi bejegyzés mellett egy második az efi partíción, amiből mindkettő rendszer indítható.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#89079) sh4d0w válasza Warton (#89076) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ez esetben plane nem ertem, miert valasztottal bleeding edge disztribuciot. Valassz valami konzervativot: Debiant, Slackware-t (utobbi melosabb) es ennyi.

https://www.coreinfinity.tech

(#89080) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#89079) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Viszont játszik is... Így a Debian nem igazán jó választás. Tavaly ugrott a proton-experimental a szükséges mesa verzióban 22.0-ra, így várhatóan a normál proton is meg fogja ezt lépni, de Debianon még 20.3 van...

Stabil disztrónak KDE-vel openSuse-t meg Fedora-t szokták ajánlani. - mondjuk az utóbbit én képtelen voltam telepíteni. Egyszerűen nem jutottam dűlőre a particionáló megoldásukkal. :F

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#89081) szbalogh


szbalogh
őstag

Sziasztok!

Egy Nvidia Tesla K20 kártyát szeretnék befogni Ubuntu alatt egy glamrk2 teszt erejéig de hiába állítom át a "nvidia-setup"-ban performance módra és váltom át terminálban az elsődleges GPU-ra nem azon fut a teszt. Próbáltam többször is újraindítás után is.
Hwinfo-ban látja a iGPU-t és a Tesla-t is.
Köszi

Nick: HE_Storm

(#89082) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#89080) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Játszani ott a Windows - nekem is erre van tartva. Minden másra Debian.

https://www.coreinfinity.tech

(#89083) sh4d0w válasza szbalogh (#89081) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Szívesen.

https://www.coreinfinity.tech

(#89084) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#89082) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem értek egyet, mert mióta van a Proton a Steamben, azóta már egész ritka, hogy valami játékhoz tényleg Windows kellene.

szbalogh: ez nem feltétlen kezdő topicos téma.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#89085) szbalogh válasza CPT.Pirk (#89084) üzenetére


szbalogh
őstag

Uh bics ezt nem tudom megítélni, mert totál kezdő vagyok :F

Nick: HE_Storm

(#89086) Warton válasza sh4d0w (#89079) üzenetére


Warton
őstag

Youtube keresés: best linux distribution for beginners
Eredmény: Linux Mint, Manjaro meg még valami PopOS talán.
Linux Mint Cinnamon: használtam pár hónapig, de fapados érzés volt és voltak vele gondjaim, már nem emlékszem pontosan mi.
Próbáljuk meg a következőt: Manjaro. Ez volt kb. másfél éve.
A Manjaro annyira nem blídingedzs mint az Endevour, ahol frissítek és a következő percben már beugat, hogy elavult a rendszer.

(#89087) Rowon


Rowon
veterán

Én Ubuntuval kezdtem. Hogy miért? Mert kb. én is azt csináltam, hogy rákerestem, hogy "beginner friendly linux distribution" vagy valami hasonló, egy év távlatából már nem emlékszem rá.

A saját igényekkel kell tisztában lenni elsősorban és ahhoz kell megtalálni a legmegfelelőbbet. Jó disztró a Mint, de leginkább arra való, hogy ha használni akarsz egy gépet, akkor "csak mennyen". Éppen ezért nem a legújabb csomagok vannak abban sem és emlékeim szerint valamelyik aktuális Ubuntu LTS-re épül. A Manjaro már más. Arch alapú, rolling kiadás.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#89088) growler


growler
őstag

Tegnap talaltam az Ubuntu 23.04 alapu Rhino Linux - beta1-et.
[link]
Az erdekessege, hogy ez egy rolling kiadas.
A beta1 allapotnak megfeleloen, meg eleg "nyers" de ha van
kitartas a fejleszto(k)ben, akkor meg valami lehet is belole.

(#89089) kenguru99


kenguru99
aktív tag

Sziasztok!

Ubuntus gépemre szeretnék külső DAC-ot csatlakoztatni a jelenlegi alaplapi hangkártya helyett. Hogyan tudom ezt megtenni? Kell ehhez valamit telepíteni, beállítani?

(#89090) Horvi válasza kenguru99 (#89089) üzenetére


Horvi
őstag

Szerintem DAC függő de alapvetően nem kéne hozzá semmi plusz. Igaz csak a saját példámból tudok kiindulni. Nekem egy Focusrite 2i2 van, az mindenféle gond nélkül megy Manjaro-n. Nem kellett telepíteni hozzá semmit és simán felismerte.

Hello darkness, my old friend...

(#89091) Tim82 válasza kenguru99 (#89089) üzenetére


Tim82
nagyúr

Pontosabb választ a DAC ismeretében tudnánk mondani, de általánosságban minden USB-s DAC-nak, ami megfelel az USB Audio Class szabványnak, működnie kellene Linux alatt.

Jó pár külső DAC-om volt/van, mindegyik működik Linux alatt. Az utóbbi időben egy kivétellel találkoztam csak, az pedig nem USB-s, hanem ExpressCard-os hangkártya (Creative X-Fi Notebook), azt nem sikerült működésre bírnom. Minden más plug'n'play módra működik, amivel dolgom volt.

Biztosan nem teljes lista, emlékezetből, amiket próbáltam és biztosan működnek:

- E-MU 0404 USB
- Audioprobe Spartan A
- Steinberg UR12
- AudioGD NFB-11.32
- Covia Zeal Edge
- Apple type C DAC
- Radsone ES100
- Venture Electronics Megatron
- Xduoo XD-05
- Xduoo X3 II (ez egy DAP, ami tud USB DAC üzemmódban is működni)
- Creative Sound Blaster E1
- Creative Sound Blaster E5
- Creative X-Fi HD
- Fiio E10K
- Creative Audigy ZS Notebook (ez nem USB, hanem CardBus csatolós)
- Roland UA Mobile (ezt kb. az utóbbi 3-4 évben támogatja a Linux)
- Grace SDAC

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#89092) kenguru99 válasza Tim82 (#89091) üzenetére


kenguru99
aktív tag

Szuper, köszönöm. Az usb kábel felé van valamilyen feltétel, amit annak teljesítenie kell?

[ Szerkesztve ]

(#89093) Tim82 válasza kenguru99 (#89092) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nem tudok ilyenről. Az lehetséges, hogy van olyan (nagyon rossz minőségű, szó szerint filléres kínai, csak töltésre alkalmas) kábel, amivel nem működne DAC, de akkor nem csak Linux alatt nem működik, hanem Windows alatt sem.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#89094) urandom0 válasza CPT.Pirk (#89080) üzenetére


urandom0
aktív tag

Linux Mind-nak van Fedora telepítős videója még a 30-as verzióról, az alapján meg lehet csinálni. Tényleg nem egyszerű egyébként.

(#89095) zolikaDB válasza CPT.Pirk (#89078) üzenetére


zolikaDB
veterán

Köszönöm :R

(#89096) Ueda válasza Warton (#89086) üzenetére


Ueda
senior tag

Nah ... ha jól értem az update-notifier amit ki kéne kapcsolni. Most volt kedvem rákeresni : https://www.reddit.com/r/EndeavourOS/comments/xs82tr/how_to_turn_off_package_updates_notification/
(vagy google : endeavouros packages message turn off )

Kiváncsiságból megnéztem, hogy mik vannak itt :

$ ls /etc/eos*

Lehet turkálni ( a beállításokban ) :

$ sudo nano /etc/eos-update-notifier.conf

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#89097) Warton válasza sh4d0w (#89082) üzenetére


Warton
őstag

Doom 1-2-3 megy, Civilization megy, WoT megy. Mit szeretnél még egyebet?

(#89098) Rowon válasza CPT.Pirk (#89080) üzenetére


Rowon
veterán

"Tavaly ugrott a proton-experimental a szükséges mesa verzióban 22.0-ra"

Talán ezért lehetett az, hogy Debian Stableben nem tudtam elindítani semmit, mert folyton valami DX 12 hibaüzenetet dobálgatott fel. Régebbi Protonnal indult a játék, viszont a teljesítmény elég fika volt.

Tumbleweedben szerencsére megoldódott minden.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#89099) Rowon


Rowon
veterán

Megjegyzem a Protonba most láttam, hogy EAC támogatást is beraktak, így már a Warhammer: Vermintide 2 is megy, pedig az egy darabig "only Windows" cím volt. Némi malícia, hogy csak hostolni enged, másokhoz csatlakozni nem. DE játszható és a Linuxos driverrel azt mondanám, hogy szebb minden.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#89100) sh4d0w válasza Warton (#89097) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Én semmit, ezek a Te játékaid :DDD

De akkor lefordítom: nem ördögtől való Windows-t használni játékra. Másra kevésbé alkalmas, de arra jó.

https://www.coreinfinity.tech

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.