Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80901) -szabi- válasza CPT.Pirk (#80895) üzenetére


-szabi-
őstag

Így működött annyi, hogy Opensuse alatt nincs "sudo update-grub".
Megnyitottam a bootkezelőt semmit nem állítottam rajta csak nyomtam egy OK-t, frissített és utána működött.
Az anomáliák eltűntek kivéve Suse bal felső sarkos ablaknyitás, gondolom ez nem hiba hanem ficsőr. :)

tordaitibi
Már megcsináltam a swap partíciót a hozzászólásod előtt de a közöst utoljára hagytam így az ntfs lett javaslatod szerint.

Köszi a segítséget mindkettőtöknek. ;)

Home/User-bwn lévő könyvtárak Asztal, Dokumentumok, Képek, Letöltések, Nyilvános, Sablonok, Videók, Képek, Zenék. Suse alatt van még benne egy bin könyvtár is.
Gondolom ezek közül Dokumentumok, Képek, Letöltések, Sablonok, Videók, Képek, Zenék átirányíthatók a közösre, hogy mindkettő linux azt használja.
Asztal, Nyilvános és bin meg maradjon helyén.
Hiányolom az alkalmazások felhasználófüggő beállításaihoz tartozó könyvtárat?
Az átirányításnak mi a legegyszerűbb módja?

(#80902) csixy válasza -szabi- (#80901) üzenetére


csixy
addikt

"annyi, hogy Opensuse alatt nincs "sudo update-grub"."
Helyette ezt kellene írni:
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#80903) -szabi- válasza csixy (#80902) üzenetére


-szabi-
őstag

Bootkezelő OK gombra kattintás elég volt.

(#80904) K0zm0 válasza coco2 (#80890) üzenetére


K0zm0
aktív tag

A WINE mellé ajánlanám a PlayOnLinux-ot. Lényegében egy front-end a WINE-hoz, viszont tudja külön kezelni a WINE verziókat illetve a játékokhoz szükséges dll-eket. (Pl.: D3DX, stb.).
Pont a minap nézegettem, hogyan kell felkonfigolni, lehet találni hozzá leírásokat.
A POL saját honlapján pedig fent vannak a telepítőscriptek jó pár játékhoz.
Jó szórakozást! :)

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#80905) tordaitibi válasza -szabi- (#80901) üzenetére


tordaitibi
veterán

" Dokumentumok, Képek, Letöltések, Sablonok, Videók, Képek, Zenék átirányíthatók a közösre,"

Én KDE használó vagyok, abban pofonegyszerű
Más felületen nem tudom hogyan kell ezt.
De én ezt a funkciót nem használom, hanem minden alkalmazásnak egyszer meg kell adni hová mentsen és hova dolgozzon.
Pl. böngészőknek, képmanipuláló programoknak stb.
Én ezeket a háttértár megfelelő mappaszerkezet kialakítása után megcsináltam és ezeket bettetem a gyors elérésbe, pontosabban a fájlkezelő Helyek részébe.
Így amiket minden nap gyakran használok, 1 katintással elérem. És ezek mind a háttérpartíción vannak, os gebasz esetén nem kell mentegetni meg küzdeni hogy visszaszerezzem a fájlokat.
Láthatod pl. a Download, a mentési könyvtáram az nem a /home alatt van hanem egy másik lemezen az ADAT_1TB download könyvtárba menteget minden webes alkalmazásom ami képes letölteni.
Baloldalt meg felvettem a Helyek alá a gyakori eléréseket, ezek egyike se home alatt lakik.

Nálam konkrétan 3 OS, 2 Linux és egy Windows10 van így beállítva és ha most Linux alatt pl. letöltök valamit, az holnap a W10-be bebootolva ugyanott lesz a W10 Letöltések elérési úton.
Látható pl. a képen a Download könyvtár tartalmaz wines exét, linuxos deb fájlt és egybeket, doksikat, képeket is. Ezek mindhárom os alól lettek egy kupacba gyűjtve.
Szerintem roppant praktikus, pláne több OS esetén.

(#80906) I02S3F válasza tordaitibi (#80905) üzenetére


I02S3F
őstag

Egyébként az exfat miért nem megfelelő erre a célra?

(#80907) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,

Tanácsot szeretnék kérdni distro választás ügyben. Barátnőmnek van egy régi dell laptopja:
Intel® Core™ i3-350M Processor
2GB RAM
Samsung 320GB 8MB 5400rpm SATA2 HM321HI
DW1501 Wireless-N Wlan
Szeretnék bele életet lehelni egy lightweight linux telepítéssel. Az egyetlen feladat amire használva lenne a gép az netflix nézés firefox böngészőben. Tudnátok erre a feladatra distrot ajánlani?
Amiket eddig néztem mint lehetséges jelöltek az a Lubuntu, Linux Lite, Puppy Linux.

Köszi!

Hello darkness, my old friend...

(#80908) Ueda válasza Horvi (#80907) üzenetére


Ueda
senior tag

Nem igazán van megkötés. Manjaro KDE Plasma is működhet régi gépeken, ez személyes tapasztalat, meg másnál is bejött : https://prohardver.hu/tema/manjaro_linux/hsz_1372-1372.html
Ha valóban csak a böngészés lesz az egyetlen használat és pl. nem számít hogy milyen a fájlkezelő akkor elegendőek a minimál disztrók is (Manjaro XFCE ?).

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#80909) tordaitibi válasza I02S3F (#80906) üzenetére


tordaitibi
veterán

Tökéletesen megfelel az is csak nekem valahogy az ntfs-re áll rá a fejem.

(#80910) Horvi válasza Ueda (#80908) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi megnézem azt is. Igazából Manjaro KDE van az asztali gépemen de nem is gondoltam rá, hogy rápróbáljak arra. XFCE-t megnézem majd.

Hello darkness, my old friend...

(#80911) Ueda válasza Horvi (#80910) üzenetére


Ueda
senior tag

Manjaro KDE -n át lehet kapcsolni Waylandra, bár ez csak abban segít, hogy nem az asztali környezet lesz a gyenge láncszem (az ablakok felépítése, kirajzolása, megjelenése gyorsabb lesz). A programok indulása ugyanolyan "lassú" lesz, mint eddig.

Itt a 2010-es laptopomon próbáltam ki a Waylandot (Graphics Platform: Wayland):

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#80912) Horvi válasza Ueda (#80911) üzenetére


Horvi
őstag

Kipróbálom majd waylandel lehet azzal már jó lenne. Amúgy most már nincs probléma a wayland+firefox+videónézés dologgal? Mert régen mintha valami gond lett volna.

Hello darkness, my old friend...

(#80913) Ueda válasza Horvi (#80912) üzenetére


Ueda
senior tag

Nem próbáltam ki a videózást böngészőben, de tippre nem kell, hogy gond legyen (ez elég alapvető dolognak tünik, ha ez sem működik, akkor végképp nincs értelme a waylandnak).
A wayland kipróbálása ellenére kiváró állásponton vagyok. Pl. Wayland -on flatpak Quake II játékban ott marad a képernyőn az egérkurzor, meg nem teszi ki teljes képernyőre a játékot.
Amúgy semmi kockázata nincs, mert ha valami miatt nem jön be, akkor minden további nélkül vissza lehet váltani a hagyományos X11 -re.

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#80914) CPT.Pirk válasza Horvi (#80912) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Éppen most kapta meg az EGL támogatást a Firefox a legújabb verzióban, ezt használja a Wayland is.

Ettől függetlenül X11 alatt már egy ideje megy a videó gyorsítás, de persze érdemes megnézni mindkét lehetőség alatt. Azt hiszem maga a KDE egy kicsit le van még maradva Wayland terén, ha jól láttam a híreket a témában.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80915) Horvi válasza CPT.Pirk (#80914) üzenetére


Horvi
őstag

Köszönöm szépen letesztelem aztán meglátjuk. A végső ámen úgy sem az enyém lesz :DD
Esetleg más minimalista distro ami még jó lehet?

Hello darkness, my old friend...

(#80916) CPT.Pirk válasza Horvi (#80915) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először nem minimalista disztróval próbálnám meg. Pl. XFCE számára a "tearing" jelenség a mai napig probléma (gy.k. mókolni kell vele, ha előjön és meg akarod szüntetni) és ez fontos, ha videót is néznél a gépen.

Inkább a hdd-t cserélném egy akár kínai SSD-re, meg tennék még némi ramot abba a gépbe, jobban megéri mint egy túl minimalista disztróval vacakolni. A 2GB ram úgy is kevés, ha pl. megnyitod a facebookot, mindegy milyen disztró van a gépen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80917) Horvi válasza CPT.Pirk (#80916) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi a tippet, megnézem, hogy bővíthető-e a ram nem vagyok benne biztos. De először tényleg próbálkozok mert barátnőm nem költene a gépre ha nem muszáj.

Hello darkness, my old friend...

(#80918) -szabi- válasza tordaitibi (#80905) üzenetére


-szabi-
őstag

Ez is jó megoldás, köszi.

Lenne még kérdésem.
GRUB jelenleg felkínálja Opensuse vagy Mint amit indítani akarok.
Felcserélhető ezek sorrendje, hogy a várakozási idő után melyik induljon automatikusan?
Hozzá tudom adni választható oprendszernek a másik meghajtón lévő win10-et?

(#80919) Horvi válasza -szabi- (#80918) üzenetére


Horvi
őstag

Igen felcserélhető, ha jól emlékszem a grub konfigban lehet állítani.
Igen hozzáadható a win10 is viszont ahhoz asszem kelleni fog az os-prober nevű csomag, hogy felismerje a wint.

Hello darkness, my old friend...

(#80920) tordaitibi válasza -szabi- (#80918) üzenetére


tordaitibi
veterán

Szerintem hagyd igy es ne vetesd fel a grubba a Windowst. Ha egyszer majd esetleg gyalulod a Linuxokat valamiert, elofordul hogy eros gepeszkedesekkel lehet visszaallitani a winloadert.
Maradjon igy inkabb a biosba valaszthatoan.

Cserelheto a bootsorrend, megvaltoztathato a varakozasi ido is, erre itt es mas forumokon, a neten sok leiras van.

(#80921) jksx


jksx
senior tag

Üdv!
Igen kezdő Linux felhasználóként azt szeretném megkérdezni Tőletek, hogy van-e olyan fájlkezelő, amiben egy mappa tulajdonságaira kattintva a mappa méretet nem csak megabájtban, hanem bájtban is megjeleníti, mint a Windows intézője?
(Linux Mint 20.2 Cinnamont használok)
Köszi.

(#80922) growler válasza jksx (#80921) üzenetére


growler
őstag

Üdv.!
Nem kell messze menned -> Nemo [link]

(#80923) jksx válasza growler (#80922) üzenetére


jksx
senior tag

Nekem így nem írja ki a méret adatokat és nem találok ilyen beállítást.

(#80924) growler válasza jksx (#80923) üzenetére


growler
őstag

Fájlkezelő (Nemo) -> Szerkesztés -> Beállítások -> Megjelenítés [link]

(#80925) jksx válasza growler (#80924) üzenetére


jksx
senior tag

Beállítottam a linkelt kép alapján a Nemo-t.
Érdekes, hogy nekem az ikonok alatt nem jelenít meg méret adatokat, de a helyi menüben a tulajdonságokra kattintva most már kiírja bájtban is a méretadatot.
Köszönöm a segítséget!

(#80926) -szabi- válasza tordaitibi (#80920) üzenetére


-szabi-
őstag

Ha felveszem a win meghajtót akkor a GRUB miért nyúl hozzá a winloaderhez?
Csak annyit kellene csinálnia mint amit BIOS boot menü csinál, nem többet.

(#80927) tordaitibi válasza -szabi- (#80926) üzenetére


tordaitibi
veterán

Ha 1 meghajtón, lemezen van a Win meg a Linux ÉS MBR akkor a Master Boot Recordba átírja a grubot mert abba nem fér bele 2 indító, így tudom a legérthetőbben megfogalmazni.
Ha átíratod, és törlöd a Linuxot akkor a MBR grub, icipici bejegyzés hogy hova adja át a további bootolási paramétert, az nem fog sehova mutatni mert nincs mire, nincs Linux. Aminek a grubja átveszi az MBR-ből irányuló indítóparancsot. És amit ekkor látsz, az indító-választómenü, azt már a Linux partíción csücsülő grub mutatja neked, nem az MBR-be lévő kis grub.
Máshogyan nem tudom leírni.

Ilyenkor jönnek a Widows telepítővel és parancsorral járó fixboot és fixmbr hercehurcák.

Két lemezen ez megint máshogyan működik de a számítástechnika útjai kifürkészhetetlenek.
Nem rondít bele elvileg, mondom elvileg.
Ami most neked van az a legtisztább megoldás, a Linuxok és a Windows nem is tud egymásról, ezért nem is tudnak belepofázni a másikba.
Én így hagynám.

GPT/EFI rendszer esetén az egész bootolási folyamat teljesen más.

Ha mégis ez neked nem jó, akkor futtasd terminálba az alól a Linux alól amit másodjára telepítettél:
sudo os-prober 
ha hiba akkor telepítsd az os-probert a szoftvertelepítővel és ezután futtasd
Majd
sudo update-grub
Le tudod követni a folyamatot a termionálba, ha kiírja hogy
Megtalált windows loader vagy winloader vagy chainloader akkor jó lesz.
Ezután reboot és meg kell jelenni a Winnek és indítható is.

[ Szerkesztve ]

(#80928) coco2 válasza K0zm0 (#80904) üzenetére


coco2
őstag

Nézem az oldalát, jó ötletnek tűnik, köszönöm a tippet.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#80929) gregory91 válasza tordaitibi (#80927) üzenetére


gregory91
senior tag

"Megtalált windows loader vagy winloader vagy chainloader akkor.."
Vagy "chainloader +1" vagy ntldr.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#80930) gregory91 válasza -szabi- (#80926) üzenetére


gregory91
senior tag

MBR esetében a rendszerindító szektor 512 bájt, erre fér egy "program" ami betölti bootmanagert.Minden bootmanagernek van ilyen "programocskája".Általában nagy méretűek így nem fér kettő egyszerre.
A te esetedben akkor képzelhető el hasonló, ha a rendszerhez társul egy *.efi fájl is amit támogat a BIOS.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#80931) -szabi- válasza tordaitibi (#80927) üzenetére


-szabi-
őstag

gregory91
Egyenlőre marad akkor a win vs linux BIOS boot menüből választható mert látom ez túl van a kezdő szintemen. :)

(#80932) Ueda


Ueda
senior tag

Firefox 94 újdonságok : [https://lacyc3.eu/megjelent-a-firefox-94.0-es-a-firefox-esr-91.3.0] .

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#80933) aujjobba


aujjobba
addikt

Tegnap az UbuntuServer gepem a kernel frissitese kozben (apt upgrade) megallt X%-nal percekre.
Kilottem a folyamatot, rossz otlet volt, de mindegy mentesbol visszahoztam az eletbe a gepet.
Nade, ma azt mondta a gep, hogy ujracsatolta a root fajlrendszert readonly modban, a dmesg-ben nem talaltam semmit arrol, hogy ez miert tortent.
Ujrainditottam, a busybox fogadott azzal, hogy futtassak fsck-t mert problema van.
Le is futtattam a root fajlrendszeren, talalt is hibakat, javitottam, most megy a gep ismet szepen.

Mire szamithatok a kozeljovoben?
Ez a rendszer SSD kozelgo halalara utalhat?
Hogyan tudnek errol megbizonyosodni?

(#80934) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

A "Boot option restored" kék képernyő EFI boot esetén hogyan szedhető elő? Vagy mitől jön elő?

Mutogatni való hater díszpinty

(#80935) lev258 válasza aujjobba (#80933) üzenetére


lev258
veterán

S.M.A.R.T. adatok kiolvasása esetleg? Van elegendő hely a lemezen?
hcl: Az meg micsoda?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#80936) aujjobba válasza lev258 (#80935) üzenetére


aujjobba
addikt

Hely van, a smartctl ezt mondja:


ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       8691
 12 Power_Cycle_Count       0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       47
148 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
149 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
167 Write_Protect_Mode      0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
168 SATA_Phy_Error_Count    0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       0
169 Bad_Block_Rate          0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       38
170 Bad_Blk_Ct_Erl/Lat      0x0000   100   100   010    Old_age   Offline      -       0/26
172 Erase_Fail_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
173 MaxAvgErase_Ct          0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       116 (Average 100)
181 Program_Fail_Count      0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
182 Erase_Fail_Count        0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
187 Reported_Uncorrect      0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
192 Unsafe_Shutdown_Count   0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       28
194 Temperature_Celsius     0x0022   027   037   000    Old_age   Always       -       27 (Min/Max 15/37)
196 Reallocated_Event_Count 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
199 SATA_CRC_Error_Count    0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
218 CRC_Error_Count         0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
231 SSD_Life_Left           0x0000   090   090   000    Old_age   Offline      -       90
233 Flash_Writes_GiB        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       5967
241 Lifetime_Writes_GiB     0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       3805
242 Lifetime_Reads_GiB      0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       3526
244 Average_Erase_Count     0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       100
245 Max_Erase_Count         0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       116
246 Total_Erase_Count       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       371320

SMART Error Log Version: 1
No Errors Logged

(#80937) hcl válasza lev258 (#80935) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Hát ezt kérdem :D Amúgy az EFI loaderből jön, de hogy mi az? Barátnő szenved a céges gépének MBR->GPT BIOS->UEFI konverziójával, és volt ez a menü, amit nem értettünk, mikor és mi dob.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80938) -szabi-


-szabi-
őstag

Hi
Sikerült beállítanom, hogy Mint bootoljon először.
Letöltöttem a Grub customiser programot, de azzal Mint alatt semmire nem mentem, még Mintet sem ismerte fel Ubuntu (nincs ubuntu fenn) és OpenSuse amiket látott.
Átmentem Suse alá a bootkezelőben kiválasztottam Mintet és következő indításkor már az volt az alapértelmezett, viszont a sorrendet átállítani nem tudtam továbbra is harmadik a listán, de a lényeg, hogy Mint bootol. (ezért kis piros pont Suse-nak)
Ezután korábbi javaslat alapján a tároló partíciót csatoltam /home alá dokumentumaim névvel de valamiért átette bele a szabi könyvtárat alkönyvtáraival amitől annyira megzavarodott, hogy reset kellett.
Szóval ezt visszacsináltam és inkább a /media könyvtárba csatoltam így már tudom használni.
Sem Mint sem Suse alatt nem tudtam megoldani a /home/szabi alatt lévő könyvtárak átirányítását.

Nah de ennyit erről mert arra voltam igazán kíváncsi megtalálom e a win alatt használatos programjaim linux verzióját vagy legalább alternatív megoldást.

Összesen 94 programot használok W10 alatt, van mit gyakrabban van mit ritkán.
18 programot megtaláltam Mintre, 15 szoftverkezelőből, 3 az internetről.
11 programnak találtam alternatívát, 9 szoftverkezelőből, 2 az internetről.
9 program esetén nem találtam alternatívát.
Végül 56 programot még nem keresgéltem de közülük 17 jó lenne ha meglenne.

Összehasonlító táblázat: Windows 10 vs Linux Mint programok

Az alternatívák esetén nem mindegyik üti meg a megszokott program szintjét.
Játékok vonatkozásában egyedül Steam amit fel tudtam telepíteni, a játékaim mindössze 25% jelölt Linux kompatibilisnek.
Egyet feltelepítettem de az nem indult el.

Jobb a helyzet, mint mikor legutóbb próbáltam de több mint 20 évnyi win használatot még mindig nem tudok zökkenőmentesen magam mögött hagyni.
Van amit meg tudnák szokni, viszont ami számomra fontos....
Egyenlőre itt járok pár napnyi használat után.

:)

[ Szerkesztve ]

(#80939) tordaitibi válasza -szabi- (#80938) üzenetére


tordaitibi
veterán

Én a 21 év Windowst 5 év lanyha és 3 év aktív, mindennapos Linux használattal sem tudom magam mögött hagyni.
Ennek a 70%-a a munkámból adódó speciális szoftverek, de ha ezeket kizárom akkor is maradt féltucat helyzet, alkalmazás amire nincs megoldás.

Valamint elő fog fordulni hogy a megszokott párkattintásos megoldások helyett internet túrása, guglizás, fordítózás, fórumok aktív használata vezet eredményre, néha csak kompromisszumos fél eredményre.

Emiatt, mivel én nem vagyok vérpingvin aki képes ítélet nélküli statáriummal kiátkozni /agyonlőni aki a dupla W betűs os-t kiejti a száján, a legkisebb lelkiismeretfurdalás nlkül, a legnagyobb megelégedéssel használom mindkettőt.

A dual mód vitathatatlan előnye hogy látom a Linux és a Windows hibáit IS, elfogulatlanul. Van mindkettőnek.

[ Szerkesztve ]

(#80940) CPT.Pirk válasza -szabi- (#80938) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Engedélyezted a SteamPlay (proton) használatát a teljes Steam könyvtáradhoz? Az alapból nem aktív és csak a natív Linuxos játékokat látod.

Azt meg h. miért nem menet, ki lehet nézni, ha terminálból indítod a steamet, ott lesz a kimenetében némi infó. Előfordul, hogy csak fel kell rakni egy-két apróságot és már megy is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80941) -szabi- válasza CPT.Pirk (#80940) üzenetére


-szabi-
őstag

tordaitibi

Nem néztem ezt a proton dolgot, nem tudtam linux alatt bármi ilyesmit engedélyezni kell. Gondoltam ha linuxon telepítem a steamet akkor annak megfelelően települ.
Amit csak lehet szeretnék grafikus felületen megoldani terminál használata nélkül.

Avisynth hiányzik még mindig sokat használom vele együtt az AVS szerkesztő programokat.
MeGUI helyett is nézni kell valamit de erősen épít avisynth-re.
Foobar helyett DeadBeeF van de nincs medialibrary támogatás, ami már az első futtatásnál rögtön hiányzott. Clementine meg nem települt függőségi hiba miatt.
Feltettem az Xsrceensavert, meg is találtam a nekem kellő kímélő módot, viszont videónézés közben is elindul.
Resilionak utána kell olvasnom lesz e abból kavarodás ha egyszer win egyszer linux alól fut.
Általános, hogy nem tudok az értesítési területre kicsinyíteni háttérben futtatott alkalmazásokat.

Holnap majd megnézem Suse alatt vajon mi a helyzet!?

[ Szerkesztve ]

(#80942) tordaitibi válasza -szabi- (#80941) üzenetére


tordaitibi
veterán

Próbálj Windowsos portable programokat Wine alatt futtatni, a 90-95%-uk simán fut.
Pl. a Foobar 101% hogy megy így mert én is használom Linuxon.
Meg még tucat Wines portablet, Irfanview, Mp3gain, Netmeter, Mozilla Thunderbird, Foxitreader, 1by1 stb. jópár Wines játék a régebbiek közül pl. Bejeveled3 és hasonlók.

Nem tudom mi a Resilio, azt tudom hogy pl. a Wines Thunderbird tökéletesen megy Win meg Linux alól viszont pl. a Magasyncnek minden OS alatt meg kell adni a saját kizárólagos munkakönyvtárát és nem lehet keresztbe-kasul szinkronizálni 1 könyvtárra más os alól mert azonnal meghülyül. Ez szó szerint értendő, összevissza keresztbe kezd el szinkronizálni, összekever mindent. És ugyanezt felszinkronizálja a felhőbe is, mire erre rájöttem mi is a gebasz, ráment 1 napom mire rendet tettem.

Ezeket a keresztbe használatokat ki kell próbálni. Ha megy simán akkor maradhat.

[ Szerkesztve ]

(#80943) CPT.Pirk válasza -szabi- (#80941) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg a téma összefoglalót a Steam kérdésében. A Proton az nem terminálos dolog. Valószínűleg a Steam Deck megjelenésekor lesz alapértelmezetten aktív.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80944) -szabi-


-szabi-
őstag

Sajnos OpenSuse-vel nem kellett sokat szöszmötölnöm.
Először a Suse-t akartam minimálisan személyre szabni utána jöhettek volna a programok.
Első ránézésre komolyabbnak tűnik Mint-hez képest.

Nincs fenn alapból jegyzettömb, libreoffice-t kellett használni néhány jegyzethez.
Fentebb volt róla szó a közös partíció /home csatolása problémás azonos felhasználónév esetén.
Azt nem próbáltam, hogy /home/szabi legyen a csatolási pont mert nem mertem kockáztatni mi történik dupla könyvtárak esetén.
Szóval át akartam tenni /media alá de itt nincs ilyen könyvtár.
Az automata csatolás /run/media/szabi helyre csatol. Megint csak felhasználói név alá pakol ezért továbbra sem tudtam közös használatba venni a Dokumentumok, Képek, Letöltések, Sablonok, Videók, Képek, Zenék mappákat mert azok meg a /media alatt vannak.
Nem tudtam módosítani a 30 mp leállás, újraindítás késleltetést.
Nem tudtam lejátszani filmet még VLC-vel sem, h264 nem támogatott.
Kodekpakkal már win alatt sem kell vacakolni vagy 15 éve, ez elég kiábrándító volt.
Fotók váltogatása képernyőkímélőt nem találtam nincs xscreensaver.
Igazából semmiféle képernyőkímélőt nem találtam.
Sem energiagazdálkodási beállításokat.
Ami végre van Mint-hez képest az alkalmazások az értesítési sávra tehetők minimalizáláskor.
Discover alkalmanként nagyon lassú, Mint szoftverkezelője gyorsabb.
Ez már eléggé elvette a kedvem a többi próbálgatásától, még az OS-t sem tudom minimálisan magamra szabni.
Azért nekifutottam a programoknak.
Nincs Double commander. Gnome Commandert találtam.
Itt ki tudtam próbálni az Amarok és Clementine zenelejátszót, mindkettő kezel medialibrary-t (zenetár) de nem tud könyvtárszerkezet szerint rendezni, szóval Foobar kiváltására ezek sem jók.
Ekkorra el is fogyott a kísérletező kedvem.

tordaitibi
Próbáltam kerülni wine használatát arra voltam kíváncsi megy e az átállás linuxos programokkal.
Resilio szinkronizáló program ha összezavarodna a win-linux párhuzamos használattól és elkeverné a családi képeket az nagyon felbosszantana. Épp azért használom, hogy a képek két gépen is meglegyenek.

CPT.Pirk
Megnézem majd a steam-et.

Abban igazatok volt 25GB helyet hagyni kissé alábecsültem. Már csak 3.5GB van szabadon, és több program nincs még telepítve.
Mint alatt a képernyőkímélő visszaállt alap gyárira, nem találtam olyan beállítást ahol meg tudnám adni melyik az alapértelmezett. :(

Néztem a linuxdisztó listát. Lehet jobb lett volna OpenSuse helyett valami Arch alapon nyugvó linux kipróbálása.

Ugye elsőre Mint-et telepítettem másodjára OpenSuse.
Ha most törlöm OpenSuse partíciót és a helyét odacsapom Mint-nek akkor bebootol a gép?
Illetve ha OpenSuse helyére telepítek Arch alapú linuxot akkor is be tud bootolni?

[ Szerkesztve ]

(#80945) Cyrin válasza -szabi- (#80944) üzenetére


Cyrin
addikt

zenelejátszó:
https://www.strawberrymusicplayer.org#

ez tud könyvtárszerkezet szerint lejátszani, én is használom

(#80946) CPT.Pirk válasza -szabi- (#80944) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valamilyen licenc okai vannak, hogy OpenSuse alatt nem játszott le h264-et. Megoldás itt: https://en.opensuse.org/SDB:Firefox_MP4/H.264_Video_Support

A képernyővédő téma meg érdekes, régen nem volt megoldva, hogy filmnézés alatt ne kapcsoljon be, volt aki erre írt egy egér pointert megmozgató szkriptet. Viszont azt hiszem sosem született rá megoldás, mert a CRT monitorok kihalásával a képernyővédő is szükségtelenné vált.
Helyette van pl. olyan, hogy az asztal háttérképei cserélődnek automatikusan.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80947) cigam válasza -szabi- (#80944) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Nem ugrabugrálni kell a distro-k között, hanem tanulni, és gondolkodni. Már eleve rossz stratégia mindenféle Linux-ot párhuzamosan egymás mellé telepíteni. Most meg keresed melyik home mappa éppen hol van. A multiboot-ra koncentrálsz ahelyett hogy használnád.

Nem tudtam lejátszani filmet még VLC-vel sem, h264 nem támogatott.
VLC esetén hogy kevered ide a kódek csomagokat, mikor a VLC beépítve tartalmaz "mindent". Ha valóban mezei videóról van szó, akkor máshol kell keresni a hibát. Plusz le sem írod hogy milyen konténer, milyen kódekekkel, vagy hogy milyen hibaüzenetet kapsz.

Nincs Double commander.
Nincs hát :N Pl. innen letöltöd a Portable Linux verziót, és máris lesz. Vagy rákattintasz a bulid szervizbe (Install from openSUSE Build Service). Bár valóban nincs 15.3-ra(attól még ott a portable bináris), de nem emlékszem melyiket tetted fel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#80948) -szabi- válasza Cyrin (#80945) üzenetére


-szabi-
őstag

Ahogy elnézem Clementine és Strawberry eléggé hasonlítanak egymásra.
Abban igazad van ha csak egy könyvtárt akarok hallgatni akkor azt ki lehet választani.
Nekem a zenetár könyvtárszerkezet alapján történő csoportosításának lehetősége hiányzott. Lehet csoportosítani előadó, album, dátum stb alapján csak könyvtárszerkezet szerint nem.

SZERK:
Egyszerű mkv, semmi extra.

Hiába a "tud mindent is", nem csak mkv de xvid avi sem ment neki.

doublecmd-qt from home:Alexx2000 project oldalt megtaláltam én is de 15.2 nem települt fel 15.3-as OpenSuse-ra.

Képernyővédő, nos ilyen régimódi vagyok. :)
Ha már nem lehet beállítani mi az alapértelmezett legalább a nem kellőt ki lehetne kapcsolni, de csak eltávolítani tudom.
Az asztal háttérképek cserélődését megtaláltam én is.

[ Szerkesztve ]

(#80949) lev258 válasza -szabi- (#80948) üzenetére


lev258
veterán

Milyen VLC ez, honnan szerezted be? Ez hibás telepítésre utal.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#80950) CPT.Pirk válasza -szabi- (#80948) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a gond, hogy úgy álltál neki az OpenSuse-nek, hogy nem ismered a dolgok hátterét. Régen sem ment egyből a videó lejátszás rajta, de azért, mert nekik fizetniük kellene a codecek beépítéséért. https://en.opensuse.org/Codecs

Cigam véleményéhez kapcsolódva, azt javaslom, hogy ne erőltesd a disztrókat egymás mellé, főleg ne látatlanban. Helyette tegyél fel egy ingyenes VirtualBox-ot, az alá tedd fel amire kíváncsi vagy aztán csak megtalálod a megfelelőt és akkor nem kell két disztrót vegyítened.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.