Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80651) CPT.Pirk válasza peterattila (#80649) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, de csak ha SSD-n van a rendszer. Ha HDD-n, akkor először azt kellene cserélni, mert az a bottleneck...

Egyébként a több szál, a szálanként is kicsit gyorsabb magok és a 2x akkora L2 cache jelentős különbséget is eredményezhet, pl. weboldalak betöltésénél ami ma már erősen többszálú dolog.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80652) peterattila válasza PCProfessor (#80650) üzenetére


peterattila
aktív tag

Csak amit írsz. Net, torrent, filmek, semmi más. Amin fut most ez (manjaro) a rendszer: ryzen 1200, gtx750ti, 8gb ram, nvme (win10), ssd linux. Mivel az athlon nem támogatja az nvme-t, ezért az athlont eladom. Ha már az megy (és az nvidia sem igazán szereti a kde-t) ezért megy az 1200 és 750ti is. Ezek helyett jönne a 2200 vagy 2400. Gyorsabb cpu, linux barát gpu, nvme, vp9 (youtube) támogatás. Ez a terv.

(#80653) PCProfessor válasza peterattila (#80652) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Hát igen, linux alatt van akinek meg kell szenvedni nvidiával. Amúgy tök célratörő gondolatmenet.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#80654) Warton


Warton
őstag

Egy kis segítség kéne. Egy viszonylag öregecskedő laptopon próbálok LinuxMintet használni. A problémám az, hogy a wifi elszállt azt írta ki, hogy hardveres kapcsolóval kikapcsolva. Jó mondom régi a laptop dugjunk rá egy USB-s wifi adaptert. Az első újraindításig ment minden, utána azt is "megölte" valami. Olvasom a neten a mellékelt linken, hogy kb. mit is kéne csinálni. Egyetlen probléma, hogy úgy indul, hogy töltsem le ezt meg azt. Na persze, csak nincs a gépem net!!! :U Ötlet?!

(#80655) tordaitibi válasza Warton (#80654) üzenetére


tordaitibi
veterán

Mielőtt mindenbe belevágsz csak kéne egy
rfkill list
kimenet, ha valóban van egy eldugott mechanikus hardveres kapcsoló a laptop oldalán, alján, bárhol vagy bill.kombináció és az ki van kapcsolva, vagy biosba letiltva akkor sose lesz wifi.

[ Szerkesztve ]

(#80656) Warton válasza tordaitibi (#80655) üzenetére


Warton
őstag

Volt wifi, újraindítás után eltűnt. Nincs ilyen kapcsoló.

(#80657) tordaitibi válasza Warton (#80656) üzenetére


tordaitibi
veterán

Indíts egy parancssort, terminált és írd bele hogy
rfkill list majd nyomj entert és pasztázd be ide ez eredményt.

Ilyesmit kell kapnod, ha mindenhol "NO" van akkor engedélyezett a wifi, akkor mehetünk tovább:
~$ rfkill list
0: phy0: Wireless LAN
        Soft blocked: no
        Hard blocked: no
1: hci0: Bluetooth
        Soft blocked: no
        Hard blocked: no
2: phy1: Wireless LAN
        Soft blocked: no
        Hard blocked: no
Ha valahol YES van akkor pedig hardveresen ki van kapcsolva a wireless.

(#80658) mekker


mekker
őstag

Sziasztok!

USB-C-s adapterrel használok HDMI-t. Ha a rendszer elveszi valamiért a kimenetet a külső monitorról, majd később visszaadja neki, a akkor a külső minotoron a páros és a páratlan pixelsorok el lesznek egymástól csúszva. Ha ki-be dugom az adaptert, helyre jön.
Meg lehet ezt oldani valahogy?

Данное сообщение (материал) создано и (или) распространено иностранным средством массовой информации, выполняющим функции иностранного агента, и (или) российским юридическим лицом, выполняющим функции иностранного агента.

(#80659) Warton válasza tordaitibi (#80657) üzenetére


Warton
őstag

Mindegyik no. Haladjunk tovább.
Az előző hozzászólásban közölt linkem nem jó, mert a wicd-et nem lehet már telepíteni. Most a driver irányba tervezek haladni, csak irgalmatlanul nehéz úgy javítani, hogy nincs internet. Rádugtam a kábelt is, azon se nincs internet. :W Újraraktam az egész Mintet, újraindításig még működött az USB dongle,-lel a wifi utána már az se... :F Lehet, hogy az a baj, hogy Xfce? A többi gépemen cinimini van. Próbáljam meg ezen is a ciniminit?

(#80660) #68216320


#68216320
törölt tag

Mi a jó franc van a Canonical-al, hogy az elmúlt 5évben az Ubuntu többet szivat, mint a win?!?
Hiányzó csomagok, friss telepítés után nem frissülő nyelvi fájlok mert hiányzik, etc.
Ezek akarják, hogy egy kezdő is használni tudja desktop-on? Röhög a vakbelem. Ubi 12-nél kezdtem és 16.04 volt az utolsó, amivel nem voltak gondjaim. Azóta folyamatosan valamit elszúrnak.

A mai agymenés:
- bekapcsolom a gépet
- fura módon, a képernyő skálázás 1x, nem pedig 2x, ahogy használni szoktam (4k monitor)
- átállítom, semmi változás
- elindítom az nvidia beállítóját, nem látja a vga-t
- visszateszem open driverre, restart
- ugyanaz az agymenés, nem megy a skálázás
- jól van, akkor vissza az nvidia driver-t
- akkor veszem észre, hogy nincs net
- beállításoknál nincs hálókártya (2db is van)
- lspci mutatja a kártyákat, vga-t, stb., switch led jelzi az 1Gb kapcsolatot

Akkor most ilyenkor mi van? Legutóbbi használatnál minden rendben volt.
Hogy a jó fenébe történhet ilyen???
mondhatni friss telepítés volt, 20.04.03 iso-ból. Persze az is kapásból xar, mert az apt sources.list-be elfelejti beírni a "focal-updates main" repository linkját. Emiatt persze fejreáll a lib-ek verzió függősége és egy normális c build nem fut le.

[ Szerkesztve ]

(#80661) csixy válasza #68216320 (#80660) üzenetére


csixy
addikt

Mi a kernel verziója? A wifi nem RTLakarmi véletlenül?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#80662) PCProfessor válasza #68216320 (#80660) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Ahogy egyre jobban belemerülök a linuxba Ubuntut már meme-ként látom. Sokkal több ember panaszkodik rá mint régebben.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#80663) #68216320 válasza csixy (#80661) üzenetére


#68216320
törölt tag

Kernel 5.11 és nincs wifi. 2db LAN van, mindkettő realtek és alapból használni tudja a kernel.

PCProfessor: Én is sokszor gondolkodtam már azon, hogy az egész ubuntu vonalat dobni kellene (minden olyan distro-t aminek az alapja) és belerázódni valami másikba. Eddig szerver vonalon CentOS-t használtam, desktopon ubi-t. Viszont most jó volna találni valami másikat már mindkét esetre.

(#80664) leviske válasza #68216320 (#80663) üzenetére


leviske
veterán

Esetleg openSUSE Leap? :D

(#80665) #68216320 válasza leviske (#80664) üzenetére


#68216320
törölt tag

Az igazat megvallva a sok .deb csomag miatt a Debian-ra gondoltam elsokent.
Lehet azzal kellene probat tennem elobb. Ha az nem valik be, akkor szabad a gazda.
Van vps is a haznal, ott is elerheto sablonkent a Debian, ha jol emlekszem. Szoval lehet a CentOS helyett is hasznalhatnam. De az elmult evekben nem kovettem a distro-t, nem tudom jelenleg milyen allapotban van.

(#80666) csixy válasza #68216320 (#80663) üzenetére


csixy
addikt

A gyári RTL kernel támogatással van a baj.
Hátha neked is bejön. Nyomozd ki a két RTL chip azonosítóját. Tiltsd ki a kernelből blacklist-tel a két RTL chip támogatását és utána rakd fel a DKMS támogatást.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#80667) #68216320 válasza csixy (#80666) üzenetére


#68216320
törölt tag

Es annak mi koze van ahhoz, hogy eredetileg nem latta a vga-t sem? Aztan a vga az open driverrel sem ment rendesen. Nem hinnem, hogy a kernel lenne a gond, mert ugyanez honapok ota jol ment, es amit hasznalok a kettobol, ugyanezt hasznaltam sok even at egy masik alaplapon. Soha nem volt gond ezzel a tipussal. Sima, hetkoznapi, tucat lan. Talan 8111, de nem biztos, fejbol nem tudom.
Masreszt veglegesen eltuntettem az ssd-rol es ujra mar nem fogok ubuntu-t felrakni.
Az, hogy a vga-t sem tudta hasznalni es a lan-t sem, mikozben kikapcsolas elott (nincs autoupdate) meg jo volt, nalam kiverte a biztositekot.

[ Szerkesztve ]

(#80668) csixy válasza #68216320 (#80667) üzenetére


csixy
addikt

az 5.9 alatti kernelekkel nincs baj

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#80669) growler válasza #68216320 (#80667) üzenetére


growler
őstag

Nem tudom hogy viszonyulsz hozzá, (viszolyogsz tőle) de tehetnél
egy próbát a Mint 20.2-es Cinnamonnal.

(#80670) csixy válasza growler (#80669) üzenetére


csixy
addikt

Igen az új cinnamon eleve taccsra teszi a kernelből a hibás részt (blacklist) és felrakja a DKMS-t.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#80671) CPT.Pirk válasza #68216320 (#80663) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

"Viszont most jó volna találni valami másikat már mindkét esetre." - szerintem ilyen nem lesz, túl eltérő igények miatt. Szerverre Debian, desktopra meg Manjaro és akkor a szervered kapott egy beton disztrót, a géped meg egy progresszív disztrót ami gaming alá is fasza.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80672) leviske válasza #68216320 (#80665) üzenetére


leviske
veterán

Mármint saját .deb csomag? Amennyiben nem, én elég sokat ugráltam az utóbbi időben a Tumbleweed és az Ubuntu közt és a Spotify kivételével nem tudnék olyan csomagot mondani, aminek ne lett volna RPM verziója.

Ettől függetlenül a Debian vitathatatlanul jó választásnak tűnik.

#80671 CPT.Pirk: Ha nVidia kártyája van, egy rolling distro lehet kontraproduktív is, nem?

(#80673) tordaitibi válasza #68216320 (#80667) üzenetére


tordaitibi
veterán

Nem tudom a DE mennyiben befolyásolja a kernelt meg a többit.
Azt tudom hogy nálam Xubuntu, majd nem tetszett de már kezdtem belakni, erre rá a komplett KDE Plasma.
Lassan 2 éve gyilkolom, szó szerint.
Békésen tűri.

Valamint ha ilyen érdekes dolgok történnek nálad, énnálam ezek a dolgok 1 évig napi szinten előfordultak, és nálam hardver volt az oka.
Mondanám hogy állj vissza egy 1 nappal a hiba előtti állapotra. Ha van mentésed. És teszteld.

Akár valami lemez anomália is lehet.
Annak nyomós oka van ha egy poweroff után a boot megdöglik, vagy hiba hiba hátán jelentkezik.


(#80674) CPT.Pirk válasza leviske (#80672) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lehet, de bugos csomagra is előbb lesz megoldás. Ellenpéldának egy már régi történet, mikor bugos volt a KDE a Debianban, akkor arra nem volt megoldás, csak rákeverni a testinget a stabil ágra, ahonnan nincs visszatérés a stabilra...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80675) #68216320 válasza tordaitibi (#80673) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem hinném, hogy ssd hiba lenne. Log szerint is rendben volt a boot és a smartctl is hibátlannak látja.
Totál érthetetlen az oka.
De ez ahogy említettem csak hab a tortán. Vicces az is, hogy felrakva egy 20.04.03-at, ami ugye lts lenne, nem tudtam pár hete ferakni hozzá a gnome-tweaks/gnome-tweak-tool csomagot, mert függőségi hibát jelzett. Nem tudom azóta van-e változás. Ez csak úgy eszembe jutott még.
Szóval az uborkát inkább elengedem, nincs kedvem a meglepetésekhez.
Debian lesz a következő próba.

(#80676) májkimiki válasza #68216320 (#80675) üzenetére


májkimiki
őstag

Az ubinál a GUI is snap csomaggal van felrakva, ahhoz a rendes Tweak csomag lehet nem jó. Ez viszont a függőségeit kereste volna (normal gnome csomag), ami meg ugye nincs fenn vsz..
Esetleg snap Tweak csomag? Ubit én se használok, csak agyalok.

(#80677) májkimiki válasza #68216320 (#80675) üzenetére


májkimiki
őstag

Unattended updates nincs véletlen bekapcsolva? Valami csak felmászhatott, ennyi hw nem purcan ki egyszerre.

(#80678) #68216320 válasza májkimiki (#80677) üzenetére


#68216320
törölt tag

Természetesen azzal kezdem (ez is vicces már alapban), hogy az ilyesmiket kikapcsolom.
Lehet az lesz a vége, hogy jól felszívom magam, feldobok egy Debian netinstall-t, kap egy OpenBox-ot és egy Cairo-Dock-ot aztán lezárom a dolgot.

[ Szerkesztve ]

(#80679) májkimiki válasza #68216320 (#80678) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha van kedved ránézhetsz az Elementary-ra. Ubi LTS alapú, saját Pantheon desktop, egy pár Flatpak csomaggal.
elios@HP-ProDesk-600-G1-TWR-b44034b1:~$ flatpak list
Név                                          Alkalmazásazonosító                                 Verzió       Ág           Eredet            Installation
EasyEffects                                  com.github.wwmm.easyeffects                         6.1.4        stable       flathub           user
elementary platform                          io.elementary.Platform                                           6            appcenter         system
Számológép                                   io.elementary.calculator                            1.7.0        stable       appcenter         system
Kamera                                       io.elementary.camera                                6.0.0        stable       appcenter         system
Képernyőkép                                  io.elementary.screenshot                            6.0.0        stable       appcenter         system
LSP                                          org.freedesktop.LinuxAudio.Plugins.LSP              1.1.30       20.08        flathub           user
ZamPlugins                                   org.freedesktop.LinuxAudio.Plugins.ZamPlugins       3.14         20.08        flathub           user
Mesa                                         org.freedesktop.Platform.GL.default                 21.1.7       20.08        freedesktop       system
Mesa                                         org.freedesktop.Platform.GL.default                 21.2.2       21.08        flathub           user
Intel                                        org.freedesktop.Platform.VAAPI.Intel                             21.08        flathub           user
openh264                                     org.freedesktop.Platform.openh264                   2.1.0        2.0          flathub           user
GNOME Web                                    org.gnome.Epiphany                                  3.38.6       stable       appcenter         system
Evince                                       org.gnome.Evince                                    40.3         stable       appcenter         system
GNOME Application Platform version 41        org.gnome.Platform                                               41           flathub           user
elios@HP-ProDesk-600-G1-TWR-b44034b1:~$
Minden más ubis csomag megy rajta ettől függetlenül, Synaptic-ot fel kell rakni vagy mehet konzolból az apt.

(#80680) tordaitibi válasza #68216320 (#80678) üzenetére


tordaitibi
veterán

"Természetesen azzal kezdem (ez is vicces már alapban), hogy az ilyesmiket kikapcsolom."

Neked vicces. Nem egy modern asztali operációs rendszerről beszélünk, amit a széles tömegeknek szántak..?
Nekem és még szerintem soknak ez a természetes, miért is ne legyen a beavatkozásom, terminál meg ilyen plusz hókuszpókok nélkül naprakész a rendszerem...? :F
Bizonyára ördögtől való az automatikus frissítés de egy Linux abszolút kezdőknek nevű topikba ne fikázzuk már agyon az unattended upgradet, nagyon is jó és kellemes funkció az. És nálam 1 éve hiba nélkül teszi a dolgát, csak annyit észlelek a működéséből hogy bootnál a panelon megjelenik az értesítés hogy van frissítés, és 2 perc múlva eltűnik az ikon.

Persze vérprofi, akiknek a terminálos oviba pingvin volt a jelük veteránoknak ez tűzzel-vassal irtandó funkció de egy zöldfülűnek áldás.

Már bocs a kötözködésnek tűnő posztomért de ami Neked jó, az másnak esetleg kevésbé, és nem kéne ráerőltetni.
Én se erőltetem senkire az unattended upgradet, a KDE-t vagy az Ubuntut, sőt elkövetem minden nap azt az istenkáromlást hogy Wine alatt futó exékkel van tele az automatikus indításom, de ezeket nem erőltetem senkire csak megjegyeztem hogy ÉN ÍGY használom a Linuxomat. Más meg máshogy. Ahogy neki jó.

(#80681) CPT.Pirk válasza #68216320 (#80678) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Több Debian telepítésem is van, aminken gyönyörűen működik az unattanted upgrade a háttérben, már évek óta.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80682) #68216320 válasza májkimiki (#80679) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszi, 2013-óta , alkalmanként ránézek az ElementaryOS-re. Sokat fejlődött ugyan, de nem az én világom. (Mondom ezt úgy, hogy használok mac-et is)

#80680 tordaitibi:
Nekem bizony vicces. Ha neked lehet nem vicces, akkor nekem lehet az. És ezt nyugodtan meg is jegyezhetem.
Kellemes vicc például, amikor nem vagyok felkészülve egy update-re, de a háttérben mégis lefut és mondjuk egy Kodi remote.xml vagy Lircmap.xml laza mozdulattal felülíródik és pislogok, hogy miért nincs távvezérlés. Szóval, igen, vicces.
És ehhez nem kell "vérprofi, akiknek a terminálos oviba pingvin volt a jelük veteránoknak" lennem, hogy a büdös francba kívánjam az auto update funkciót.
Lehet én vagyok a hülye szerinted, de nagyon nem bánnám, ha az OS nem nézne annak és hagyná, hogy ne windows-ként kelljen tekintenem rá?
Szóval igen, vicces és indításként kikapcsolom.

Viszont rájöttem, hogy nem tartozom közétek, szóval köszi az eddigieket, de elhagyom ezt a topic-ot.

(#80683) GreenGoblin


GreenGoblin
tag

Sziasztok,
Ti ezek közül melyiket vennétek a helyemben ha dualban Linuxozni szeretnék?
[link] vagy ezt [link]
Természetesen mindegyikből a kimaxolt verziót venném.
:R

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#80684) Syl válasza #68216320 (#80682) üzenetére


Syl
nagyúr

+ bárki aki párhuzamosan használ Linuxot és Mac-et.

- Milyen DE-t valamint elrendezést használsz?
- Hogy boldogulsz a billentyűkombinációkkal? (cmd/ctrl)

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#80685) leviske válasza GreenGoblin (#80683) üzenetére


leviske
veterán

Én a Carbont venném diszkrét GPU nélkül. Az 5800U 8 magos, ami már egy jelentősen erősebb dolog, mint amit az Inteles verzióba kérhetsz. Az MX450 viszont csak arra lenne jó, hogy gondot okozzon akár Linux akár Windows esetében.

[ Szerkesztve ]

(#80686) PCProfessor válasza #68216320 (#80663) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Az egytlen ubuntu alapú amit használnék desktop felhasználásra az a KDE Neon. A csapat ami mögötte van elhivatott és nincs sok szemét benne alapjáraton.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#80687) I02S3F válasza PCProfessor (#80686) üzenetére


I02S3F
őstag

Csak igen gyorsan frissül!

(#80688) GreenGoblin válasza leviske (#80685) üzenetére


GreenGoblin
tag

Nehéz a döntés. Dell XPS13-at vett volna ami tudom hogy frankó linuxra de sok panaszt olvasoo rá. Aztán vettem egy Asus Zenbookot ami gyári hibás volt cserét nem tudtak adni mert a chip hiány miatt nincs nekik.
:W
Most meg itt ez a kettő ami közűl kéne döntenem de nem tudom mi legyen. Jó lenne több vélemény is.
:DDD

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#80689) PCProfessor válasza I02S3F (#80687) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Majd kiderül mennyire lesz stabil. Bár normál felhasználás mellett nekem arch sem okozott eget rengető problémákat.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#80690) CPT.Pirk válasza GreenGoblin (#80688) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én Leviske-vel értek egyet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#80691) I02S3F válasza PCProfessor (#80689) üzenetére


I02S3F
őstag

Nekem stabil volt. Csak naponta lehetett updatelni.

(#80692) PCProfessor válasza I02S3F (#80691) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Azzal nem lesz gond, nem bánom.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#80693) ubyegon2 válasza PCProfessor (#80686) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:R Meg kell hajolnom az ilyen megállapítások előtt. Eddig azt hittem, hogy 3-5 év alatt párszáz disztró kipróbálása után tesznek az emberek ilyen magvas megállapításokat, de neked 3 hét kezdőség is elegendő volt hozzá. Mondjuk aki professzornak hívja magát, attól ez a legkevesebb. :D

Megkérdezhetem, mennyi Ubuntu változatot és deratívát próbáltál ki a 3 hét alatt?

[ Szerkesztve ]

(#80694) májkimiki válasza ubyegon2 (#80693) üzenetére


májkimiki
őstag

Az itteni regje nem biztos, hogy egy és ugyan az a Linuxos evolúciójával. :D

(#80695) ubyegon2 válasza GreenGoblin (#80683) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kérdezd meg pár év múlva, jelenleg az mondják rutinosabb népek, hogy notebook az Inteles legyen, egy dolog a CPU, de az összes más komponens egy Inteles notebookon pont az, ami kell abba a gépbe a CPU mellé, AMD-s gépnél jó a CPU és jó még a ......... no ez a felsorolás az, ami nem az AMD optimalizációs listája szerint van összeválogatva.

De Te tudod, választhatsz csak processzorra gondolva is. ;) Nyilván Ryzen az Ryzen, ha ez elég egy optimálisan működő laptophoz....

[ Szerkesztve ]

(#80696) GreenGoblin válasza ubyegon2 (#80695) üzenetére


GreenGoblin
tag

Nem könnyíted meg a választást.
:DDD :DDD :DDD

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#80697) ubyegon2 válasza májkimiki (#80694) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem is figyeltem a regjét, nincs is értelme azt figyelni, mivel nem egy régi motoros tért már vissza tök új reggel.

Kezdő vagyok linux téren. A célom a váltás lett volna winfosról

A kolléga írta ezt 2021-09-29-én de lehet neked van igazad és már évek óta Ubutu alapú disztrókat tesztelget.

No de nem akarok én senkit piszkálni, max megjegyeztem, amit megjegyeztem. Egyszerű megállapítás, amit az itt töltött sok év alatt tett megfigyeléseimre alapoztam.

(#80698) ubyegon2 válasza GreenGoblin (#80696) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, de ezeket az általam leírt szempontokat is érdemes figyelembe venni. Tény, hogy ezer éve Intel uralkodik a notebookoknál és sok komponens szintén Intel, ami nem, azt meg ők választják ki, optimalizálják. AMD-s notiknál meg az van, hogy a gyártó lesz*rja, amit az AMD javasol. Innentől kezdve én előbbit venném. :K

(#80699) PCProfessor válasza ubyegon2 (#80693) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

A 3 hét(valójában már lehet, hogy 2 hónap kb.) alatt csak archot használtam, mert most kezdtem bele megint a linuxos dolgokba. Régebben használtam és ránéztem pár buntu változatra (kubuntu, lubuntu, xubuntu és telán elmentary ha jól emlékszem) szinte mindegyikkel csak gondom volt kivéve peppermintet. Már csak simán frissíteni meg alap dolgokat is. Most az új verzióval is ugyanez volt. Archot egyszerűbben tudtam kezelni még akkor is ha többet kellett választ után kutatni mint a buntu verzióknál. Arról ne is beszéljünk, hogy mennyi bloat van benne, és a gnome egy hulladék ami tönkreteszi magát idővel. Rákérdeztem ismerősöktől akik "nagy" linuxosok, fórumokon meg egyéb helyeken és mindenki kivétel nélkül meme-nek tekintette ubuntut meg a származékokat.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#80700) leviske válasza ubyegon2 (#80698) üzenetére


leviske
veterán

Azért viszont említsük meg azt is, hogy ezek a leírt szempontok inkább előítéletből származnak, míg amit én írtam, az meg a specifikációkból.

Nyilván, ha csak a Vega és a Xe között kéne választani, akkor gond nélkül az utóbbit választanám a nagyobb codek kínálat miatt (specifikáció alapján). Viszont az alapján biztos nem döntenék, hogy a Lenovo biztos tojik az AMD-re. Pláne, hogy a mostani chiphiány miatt az AMD-nek aztán édes mindegy, hogy a Lenovo vásárol-e tőlük, vagy eladja másnak. Az ezen a ponton a Lenovo érdeke, hogy ne egy rakás trágyát állítson elő.

A Zen Linuxos támogatásán meg most az AMD mellett a Valve is aktívan dolgozik.

#80699 PCProfessor: 3 éve használok Linuxot, desktopon nagyjából 1 éve dualboot nélkül. Mégsem mennék bele ilyen magabiztos véleményezésekbe. Azt viszont kezdőként megjegyezném, hogy a Gnome nem teszi tönkre magát. Rolling distro esetében előfordulhat, hogy időnként a kiegészítők törnek, de ez a Gnome-nak csak részben a sara. Aki agyon kiegészítőzi, az jobban jár egy LTS kiadással, vagy egyenesen KDE-re váltással.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.