Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77701) mtomi95 válasza ubyegon2 (#77696) üzenetére


mtomi95
senior tag

A smartctl nem működik!
Telepíteném, de:
Csomag konfiguráció

┌──────┤ Postfix Configuration ├───────┐
│ General type of mail configuration: │
│ │
│ No configuration │
│ Internet Site │
│ Internet with smarthost │
│ Satellite system │
│ Local only │
│ │
│ │
│ <Ok> <Mégsem> │
│ │
└──────────────────────────────────────┘

Ettől tovább nem jutok bármit választok nyomkodok, mert csak azt részletezi mik is ezek a opciók.

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#77702) szucstom válasza ubyegon2 (#77665) üzenetére


szucstom
őstag

Hát, nem is volt gondom eddig a Manjaroval, csak kb. 2 hete volt némi változás gépügyileg és van egy mediaszervernek befogott ősrégi lapos, amin megy a letöltés és a többi. A mostani gépembe meg kellene egy nagyobb tároló, mert jelenleg csak 256 gigás az ssd. Ehhez vadászok most plusz sata kábelt és keretet.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#77703) ubyegon2 válasza mtomi95 (#77701) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

smartmontools csomagot rakd fel, utána mehetnek a smartctl parancsok!

(#77704) ubyegon2 válasza szucstom (#77702) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja szóval variálsz, mint zsidó az üres boltban! ;]

A mostani gépembe meg kellene egy nagyobb tároló, mert jelenleg csak 256 gigás az ssd. Ehhez vadászok most plusz sata kábelt és keretet.

Kábeltől és kerettől nem lesz sokkal nagyobb! :D Amúgy a keret tök felesleges, nekem desktopban csak kábel tartja, valahová becsúsztattam, de akár félig lóghat is rajta. ;)

Amin volt eddig a Manjaro, ezt nem tudtad átrakni másik gépbe egy az egyben?

[ Szerkesztve ]

(#77705) mtomi95 válasza ubyegon2 (#77703) üzenetére


mtomi95
senior tag

Azt próbálom vagy ezt nem konzolból kell?
Ugy hivatkozik rá a konzol, hogy smartctl parancs nem található, de telepíthető így:
sudo apt install smartmontools

Aztan jön postfix konfigurációs ablak!

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#77706) ubyegon2 válasza mtomi95 (#77705) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

sudo apt install smartmontools

Ha ezt akarod terminalból és nem megy, az érdekes! Ilyen postfix akármivel még sosem találkoztam. :Y Valamit jól megkutyulhattál az Unity feleszkábálásakor. Hogyan jön fel bármilyen program konfigablaka?

Próbáld felrakni smartmontools-t a synaptic-kal!

[ Szerkesztve ]

(#77707) mtomi95 válasza ubyegon2 (#77706) üzenetére


mtomi95
senior tag

Átleptem Gnome-ra ott is ugyanez volt!

Synaptic-ban megtaláltam ott is ugyan ez jött fel, csak grafikusabb felülettel és már választhattam is, azt hiszem Internet site-ot választottam. Akartam csinálni erről is képet, de törlés után már nem jött elő többet ha újra telepítettem a Smartmontools-t . :Y Vajon mit tehettem, telepíthettem most? :DDD Na de ez végülis mindegy!

Ezt írja: [link]

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#77708) Rimuru válasza mtomi95 (#77707) üzenetére


Rimuru
veterán

Email kuldesre jo, alertingre hasznalna.
Tippre ha ki lenne kapcsolva a suggested packages opcio akkor nem rakna(/ta volna) fel.

Vigyázat, csalok!

(#77709) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Erről a képről már beugrott, miről van szó, de látom kéklufi szaki írta is. Nálam nincs fenn ilyesmi, amihez be kéne lőni ezt a levelező akármit. Szóval a smartmontools-ot felrakta a Synaptic, különben nem futtattál volna egy fia smartctl kimenetet sem. ;]

2.2361459844 TB-ot ír 1427 poh-ra, nálam 419 poh-ra ír 1.2573340163 TB-ot, keveset torrenteztem is rá már. Abszolút nyugodtan használhatod azt az SSD-t! :K A kimenet alapján semmi egyéb gond sincs vele.

Amúgy ugyanezen fw-vel szerelt SSD-k 75TB TBW- vel jönnek ki, szóval kb így kalkulálj! Ha ezt eléred, akkor sem lesz gond, max a garancia eddig tartott, ha amúgy még nem járt volna le a gari ideje! Szóval kb 20 év használat minimum. ;] (elméletben persze, ha ugyanígy használod)

[ Szerkesztve ]

(#77710) mtomi95 válasza ubyegon2 (#77709) üzenetére


mtomi95
senior tag

Ez a poh mit jelent? :B
2020. 10. 18.i vásárlás, még garis!

Nem igazán foglalkoztam még ezzel az SSD elhasználással, csak ilyen felhasználás mellett soknak tűnt! Azt hittem a Linux jobban eszi az SSD-t. :DDD

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#77711) #05413120 válasza mtomi95 (#77710) üzenetére


#05413120
törölt tag

power on hours

(#77712) ubyegon2 válasza mtomi95 (#77710) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt hittem a Linux jobban eszi az SSD-t.

Jobban eszi már az is, mint régebben, de meg sem közelíti a Windows étvágyát. Első SSD-m Intel 520 120GB volt, na az 4 év alatt kapott 7TB írást, pedig napi 14-16 óra használat volt benne. Igaz akkor még mindenféle cache terhelést levettem róla, de ma már minek, szinte senki nem éri el normál használat mellett a TBW limitet. A mostani 860 EVO-n 600TBW van, ha így folytatom, minimum 250 évig használhatom még. Akkor kíméljem?

(#77713) szucstom válasza ubyegon2 (#77704) üzenetére


szucstom
őstag

Nem variálok, csak faterom régi gépe szar, az enyém jó. Odaadtam neki, én meg vettem magamnak másikat.
Nem ment volna az átrakás. A mostani laptopba meg kell a plusz kábel és keret, anélkül én nem vagyok hajlandó bármit is belerakni. Egyébiránt a Samsung Evo-t pakolnám még bele, az bőven elég lesz.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#77714) ubyegon2 válasza szucstom (#77713) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham, jól van, bár nekem ez innentől kínai. Laptopba plusz kábel meg keret.....csoda egy gép lehet. :D De legalább 860 EVO-t raksz bele, ez pozitív.

Azért nem árt ha feleleveníted régi Manjaros emlékeidet, mert jönnek a trükkös dolgok elő. ;]

(#77715) szucstom válasza ubyegon2 (#77714) üzenetére


szucstom
őstag

A 15 colos gépekhez alapvetően jár a beépítőkeret, ha bővíteni akarsz. A 14es gépek esetén a hely ugyan ott van, de se keret, se kábel. Dögölnének meg. Persze mindenhonnan azt az infót kaptam, hogy nem bővíthető

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#77716) vadkörte válasza ubyegon2 (#77712) üzenetére


vadkörte
addikt

2012-ben vettem 2db 120-as SSD-t. A mai napig azokat használom és elégedett vagyok velük. Az egyik egy MLC modulos OCZ Vertex3-as (ez a W10-es) ezen kb. 30-50TB írás van. 100/100-as. A másik egy Samsung 840 első generációs TLC modulos (ez a linux-os) ezen valahol 7-10TB írás lehet. 100/97-es (évekig elég meleg helyen lakott, 50-60°C alá nemigen ment a kuckójában a klíma)
Ilyen használat mellett kitartanak kb. 300 évig... :K
A rögzítést volt, hogy kábelkötegelővel oldottam meg, vagy kétoldalas ragasztószalaggal. :DDD
#77714ubyegon2:
A 820-as HP-ba a 2,5"-os meghajtót szalagkábellel lehet bekötni, nem direkt SATA csatlakozóbal. "Természetesen" nem a kib***a a cél, hanem a "helytakarékosság" :(((

#77715 szucstom:
Le merném fogadni, hogy Dell, a HP mellett ők ilyen rohadékok...

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#77717) szucstom válasza vadkörte (#77716) üzenetére


szucstom
őstag

Majdnem. Acer :D Ezen kívül egyébként nincs bajom velük, mert nagyon jó kis gépek.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#77718) tordaitibi


tordaitibi
veterán

Uraim a 2,5" sata lejart lemez (most szo szerint :) ) meretben es csatlakozoban is.
M2 sata vagy M2 nvme.
Pech ha az adott eszkoz, pc, laptop nem tamogatja vagyis nincs ilyen slot. Szerintem par even belul nem lesz 2,5" hely a laptopokban, megkockaztatom hogy a desktop mainboardokon is altalanos lesz az M2 nvme, vagy pcie ssd csatlakozas.
A hdd megmarad nagy meretben, hattertarnak, a 4+TB kategoriaban.

(#77719) #05413120 válasza tordaitibi (#77718) üzenetére


#05413120
törölt tag

Asztali felhasználáskor szuper az NVMe, kellemesen meleg, jól fűti a VRM kört meg a CPU-t, cserében semmit nem veszel észre sebességben... ;)

[ Szerkesztve ]

(#77720) ubyegon2 válasza vadkörte (#77716) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek a régi 120GB-os SSD-k tényleg szinte örökéletet bírnak Linux alatt, ha ki nem növi őket az ember, bár neked szerencséd is van, mert pont két olyan modelled van, ami azóta rossz hírű, de gondolom még az első szériák voltak. Nekem az Intel 520-szal annyi szerencsém volt, hogy éppen kifutó volt és egyik napról a másikra 40-ről lement 20-ra az ára!

Ilyen szalagkábeles megoldást még nem láttam szerencsére, akkor nem csoda, ha értetlenkedtem. :B A HP Elitebook sorozatnál kis fémkeretbe kell ugyan berakni, de utána csak be kell tolni az egészet a csatlakozóra és lecsavarozni. Eddigi fejvakarós laptopba SSD mávelet az volt, amikor az ember hozta a gépet meg az SSD-t és kiszedve belőle a HDD-t, láttam, hogy IDE csatlakozós.....mondtam is a kollégámnak, hogy jó drága lesz neki ez az SSD. De amúgy sikeresen megoldottam neki, kidobtuk a CD meghajtót és kaptunk a helyére IDE-s optibay-t.

Nemsokára jön az old bull Dell gépem, abba legalább 3 meghajtó is befér, remélem nem szalagos lesz!

(#77718) tordaitibi

Dehogy lejárt lemez az a 2,5" SSD, amíg ilyen durva használt üzleti gépeket használok! NVME nem is kéne helyette, mert minek? Gyorsabb nem lesz semmi átlag felhasználás mellett, ilyen kategóriájú új notebookom meg sosem lesz, mint a mostani HP Elitebook meg a lassan érkező Dell M4700. Qrva soká lesz még, mire kifutó lesz a hagyományos SSD méret. Mint láthatod, az M4700-ba akár 3 meghajtót is rakhatok, szóval nem a mostani papírvékony vacak noti. ;)

[ Szerkesztve ]

(#77721) szucstom válasza tordaitibi (#77718) üzenetére


szucstom
őstag

Ezzel vitatkoznék. A brand gépek nagy részét még HDD-vel adják el. Az már más tészta, hogy tényleg lejárt lemez, de tapasztalat. a PCIe foglalatos ssd-ket meg felejtsük el, mert sokkalta kisebb az írási/olvasási sebessége, mintha m.2-es vagy satás csatlakozóba raknád.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#77722) ubyegon2 válasza szucstom (#77721) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amíg a legtöbbet eladott verzióból is kiadja a Samsung a 2,5" verziót is, addig tuti nincs leírva a konstrukció szerintem sem. A 870 EVO-ra gondolok. A desktop vonal meg egyértelmű, hogy hagyományos SATA3, van elég hely benne. :K Többek között a HHD-s eladott gépek miatt is lesz még sokáig 2,5" SSD.

Egyébként PCIe csatolós SSD-k nem is nagyon terjednek a consumer piacon, marad a DC verziók csatolója inkább.

(DC= datacenter) - ha valakinek nem ismert a rövidítés

(#77719) gbgb

De legalább vehetsz rá bordát, amit fel sem tudsz normálisan tenni, mert ha leszeded a gyári cimkét, akkor elveszti a garanciát az eszköz. :K

[ Szerkesztve ]

(#77723) tordaitibi válasza #05413120 (#77719) üzenetére


tordaitibi
veterán

Egy 2-4W fogyasztasu M2 szerintem merhetetlen mertekben emeli a mellette levo 50-100W hot termelo eszkoz homersekletet.
Igazad van egyebkent, desktop gepbe boven van hely, elfer a 2,5 meghajto. Egy laposba viszont nagyon is van legjogosultsaga.
Szerintem.

(#77724) szucstom válasza tordaitibi (#77723) üzenetére


szucstom
őstag

nem a létjogosultsággal van a gond. Gondolj bele. Nekem pl. van most egy 256-os ssd m.2-s SSD a gépemben. Kellene tárhely is, ami legalább 1 TB-os. Melyik az olcsóbb? Naná, hogy a HDD. Amíg ilyen magas áron lesz a terrás SSD, nem fog olyan ütemben terjedni, hogy a te állításod 100%-ban igaz legyen.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#77725) mobilizmo válasza szucstom (#77721) üzenetére


mobilizmo
addikt

Szerintem legfeljebb a belépő kategóriára igaz ez.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#77726) #05413120 válasza tordaitibi (#77723) üzenetére


#05413120
törölt tag

Az hogy van a gépben egy ~40C-s cucc a CPU-tól relatíve távol, vagy van egy ~80C-s cucc (de mondjuk pl. Samu 960 ~90C) közvetlenül a CPU alatt, hidd el, baromira nem mindegy...
Nyilván ha nincs hely, az más tészta, a kényszer nagy úr...

(#77727) tordaitibi válasza szucstom (#77724) üzenetére


tordaitibi
veterán

Igazad van, én is nagyon sokáig 2 lemezeztem.
Először, olyan 2006, 2007 körül vettem életem első, még neve se volt noname ssd-jét, 28(!) GB méretbe az XP alá. (mai napig működik, 5 év htpc és 7 év irodai meló után is)
Természetesen megmaradt a 80GB körüli hdd háttértárnak.
Ez a tendencia 2020-ig folytatódott, csak picit nagyobbak lettek az ssd-k meg a háttér hdd-k.
Majd mivel a pc a hobbim, másra nemigen költök, jelenleg 128GB M2 rendszer ssd
(ez már nem is kéne de ezen van a 2016-os telepítésű és már 2 migrációt túlélt munka Windows10-em, marad)
és egy 1TB sata ssd. Samsung EVO860, zsírúj, meg tudtam csípni 28ezer alatt.
És mivel a passzív pc már régóta alap nálam, mióta megvan hdd helyett az ssd, rájöttem hogy pl. baromira hangos egy hdd. Komolyan.
Én éjjeliőr féleség vagyok és éjszaka a csendben hihetetlenül zavaró a tényérmotor meg a fejmozgató. Erre azonnal rádöbbentem amikor kiváltottam az ssd-vel.

Ha majd x év múlva kinövöm esetleg az 1 terát, akkor már kicsit olcsóbb lesz a 2terás, nem fogom sajnálni rá a pénzt és venni fogok.

Természetesen nem mindenki áldoz ennyit a gépére mert esetleg nincs miből.
Én se vagyok túl vastag anyagilag de ez a szórakozásom, a hobbim, meg a munkaeszközöm is sokszor, akkor meg áldozok rá.

És tényleg nehogy félreértsetek de sok linuxos fórumon olyan vasakkal nyomulnak hogy én már 6-8 éve kihajítottam volna. Szép a minimal koncepció de 2021 van és váltani kéne.

Nem esik olyan ütemben az ára, persze, a hdd is esik közben.
Mennyi is volt 10-15 éve egy, az akkori csúcskategória hdd...? Egy vagyon.
Én emlékszek hogy a bevezetőben említett 28GB noname ssd-met akkor, 15 éve 25ezer forintért vettem. És ez a 25 akkor nagyon nagy pénz volt, sokkalta több mint most 28ezer.
Most meg 1TB vettem 28-ért.


(#77728) zebra_hun


zebra_hun
addikt

Üdvözlet Mesterek!
Én kérdezősködtem és kezdtem a Linuxot kb 1 hónapja. Hitler leselejtezett gépével indítottam, amire a segítségetekkel sikerült is egy működő Lubuntut tenni. Hardver harmat gyenge volt, és beújítottam egy jobb masinát. Kerdésem az volna, hogy illene újratennem a rendszert? Régi egy amd athlon 3000 volt egy abit lappal, most egy i5 760 4 magos cpu egy gigabyte 1156 lapban. Félgépet cseréltem, ssd-t ráakasztottam, boot, voálá, működik. Azért megkérdem, hogy ez így mennyire normális. Win alatt a driverek miatt tuti reinstall kéne. Hozzá fűzött elvárásaim teljesültek, youtube video és fimek simán mennek 1080-ban. Ez lenne az egyik kérdésem, a másik, hogy ez egy 'media pc' a tv mellett, és kb 4 méterről nézem. 1080-ban a betűméret túl kicsi. Közelről simán elolvasom, de a kanapén pöffeszkedve képtelen vagyok. Tudom, béna lesz a kinézete, windowsnál is van olyan menü, hogy 150% nagyobb méret. Elmondom, hogy kezdő vagyok, használom a gépem, nem akarok szervert üzemelni stb. Csak mezei user :) köszi a válaszotokat

(#77729) $p@rr0w


$p@rr0w
őstag

Nem értem ezt a puppy linuxot, amit a package manager feltelepít nem kellene hogy a menüben megjelenjen?
Hogy tudom ezt indítani?

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#77730) mtomi95 válasza zebra_hun (#77728) üzenetére


mtomi95
senior tag

Windows-t sem kell újra telepíteni! Legalábbis a 10-et nem.
Anno 1703-as Windows 10 volt egy HDD-n és egy Athlon II x3 450 hardver volt alatta.
Beraktam egy FX6300-as konfigba, új alaplap és stb mégis betöltött a rendszer hiba nélkül. Talán egy kicsit lassabban bootolt először, de utána hiba nélkül.
Ez az egyetlen hasznos újdonsága a 10-nek.
Manapság már így működnek ezek, bár a Linux már ezt jóval előbb is tudta. Legalábbis Ubuntu 14 alatt is működött már, azzal próbáltam régen.

A rendes Ubuntu beállításaiban az akadálymentesítésben bekapcsolható a “Nagy szöveg” ha erre gondolsz!

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#77731) tordaitibi válasza zebra_hun (#77728) üzenetére


tordaitibi
veterán

Lubuntut sosem használam, azt se tudom milyen DE van mögötte.
De eddig bármelyik disztróba a keresőbe, vagy a Beállítások keresőjébe beírtam hogy
dpi,vagy skálázás, kijelző,
betűtípusok vagy font, akkor oda vitt amiket keresel.
Nálam KDE van, ott meg lehet adni az egész képernyő dpi, vagyis skálázását, vagy betűtípusonként is lehet nagyságot választani.

(#77732) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77731) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagy segítség Lubuntu esetén a KDE beállítások említése, bár amíg nem kevertetek le ennyire hatékonyan engem, biztosan én is a Cinnamon lehetőségeit ecseteltem volna.
Sajnos nem tudom azt sem mondani, hogy Mint Cinnamon felrakása esetén a Mint topikban tudunk segíteni, mert nem tudjuk, mik az alapvető hardverek a kolléga gépében.

(#77728) zebra_hun

Ha tudsz egy inxi -Fxxx kimenetet csinálni és van kedved Mint-et használni, fent linkelt topikba várunk szeretettel. De ide is berakhatod a kimenetet, de én már feladtam a csak a rolling meg a Manjaro..... vitát.

lehetőleg ilyen formában rakd be a hsz-be, a Programkód gomb alkalmazásával éred el:

ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -Fxxx
System: Host: Mint-C-20 Kernel: 5.4.0-65-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 4.8.6
wm: muffin 4.8.1 dm: LightDM 1.30.0 Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa base: Ubuntu 20.04 focal
Machine: Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 8570p v: A1029D1102 serial: <superuser/root required>
Chassis: type: 10 serial: <superuser/root required>

[ Szerkesztve ]

(#77733) ace05


ace05
senior tag

Openvpn-t használok. Ezt telepítettem fel. Tudnám logolni, hogy ki mikor lépett fel? 4 felhasználó van.

(#77734) tordaitibi válasza ubyegon2 (#77732) üzenetére


tordaitibi
veterán

Idézné magamat:
Lubuntut sosem használam, azt se tudom milyen DE van mögötte.

vagyis elmondtam hogy valóban teljesen tök vagyok hozzá, de a képek talán segítenek hogyan, mit keressen.
Én eddig, a Win2000 óta és az összes linux óta, amik voltak kde, xfce, cinna, gnome, meg a fene tudja milyen DE, nem láttam olyat hogy rákeresve dpi, vagy skálázás, vagy betű, font méret, ne tudtam volna megoldani a nagyítást.
Ha rosszat szóltam, és Lubuntun nincs DE, akkor elnézést, de akkor hogyan működik guin? Sose próbáltam, szerintem nem is fogom, tényleg nem tudom milyen ez a Lubuntu.
Én is Ubuntuzok, nem Manjarozok, Kubuntu van nekem.

Nem vagy lekeverve :) De régen hallottam ezt, utoljára 30 éve hangosítottam zenekarokat, ott le lett keverve ha roszul szólt. De te nem.

"Sajnos nem tudom azt sem mondani, hogy Mint Cinnamon felrakása esetén a Mint topikban tudunk segíteni, mert nem tudjuk, mik az alapvető hardverek a kolléga gépében."

A hardvernek hogyan van köze a betűk nagyításához?
de leírta, bár pongyolán,
" i5 760 4 magos cpu egy gigabyte 1156 lapban. Félgépet cseréltem, ssd-t ráakasztottam, boot, voálá, működik"

Vagyis csak átette az ssd-t, ezért maradt meg az előző, valóban gyengusz gépéből a Lubuntu. Lightweight, utánanéztem, bebebeee :)
Az I5 szerintem bármit elvisz.

Ha hülyeségeket írkáltam, bocsánat. Lubuntu... csak ki kéne próbálnom.

[ Szerkesztve ]

(#77735) mtomi95 válasza tordaitibi (#77734) üzenetére


mtomi95
senior tag

LXDE/LXQT Lubuntu. :DDD
Ubuntura bármelyik másik ablakkezelőt fel tettem eddig konzolbol, mindig megváltozott a neve is. Már másik képpel is bootolt.

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#77736) zebra_hun


zebra_hun
addikt

Köszönöm a segítséget, siker :R Miattam nehogy összeugorjatok, annyit nem ér. Akkor inkább visszateszem a wint ...csak vicc. Az az igazság, hogy egy régi hangkártyát keltettem életre, windows alatt már nem megy. Kb 1 hónapja segítettek itt nekem, de olyan gyenge volt a gép amit összekukáztam, hogy igazából a használhatatlan kategória volt. Működött, de a lényeg, hogy youtube ill. filmek lejátszása, akadt. Most remek, csak a szituáció, hogy nem monitor hanem TV 4 méterről az fura az eredeti betűmérettel. (Van +os szemüvegem monitorhoz, minuszos messzire) Így jár aki sokat bámulja a monitort... Ezt a képet már a rendszeren lőttem. Szinte mindenhol nagyít, de a jobb klikkes menüre nem hat. Ill. firefox fejléc betűméret megnőtt, de a tartalom nem. DPI értékre nem változik. 11-ről 14-re írtam a betűméretet.

(#77737) zebra_hun válasza zebra_hun (#77736) üzenetére


zebra_hun
addikt

Bocs, kifutottam a szerkesztési időből és nem olvastam el figyelmesen a dpi feletti újraindítási feltételt. Már a jobb klikkre is hat, tökéletes :) Dánke sün

(#77738) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77734) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem szóltál rosszat, nem is támadtalak, épp azt ecseteltem, hogy az LXQT felületen sokat nem ér a kolléga sem a KDE, sem a Cinnamon adott beállításaival. Lubuntut amúgy én sem ismerem, sem a régi sem az új felülettel.

De régen hallottam ezt, utoljára 30 éve hangosítottam zenekarokat, ott le lett keverve ha roszul szólt. De te nem.

Nekem is ilyen ezeréves kifejezésnek tűnt, ma már nem hiszem, hogy ugyanazt értik alatta. Nem akartam a kiutálva kifejezést használni, ezért a lekeverve.

A hardvernek hogyan van köze a betűk nagyításához?

Semmi, itt az volt a lényeg, ha a kolléga más felülettel szerelt disztrót is ki szeretne próbálni, akkor kezdhetne az inxi kimenettel, én nem tudom ezt értelmezni: i5 760 4 magos cpu egy gigabyte 1156 lapban Ha az az egy gigabyte a fizikai memória lenne, akkor nem is szóltam, maradjon a Lubuntu. :)

Lightweight, utánanéztem, bebebeee :)

Nézz utána még egyszer, valamikor az volt, de az LXDE és a QT összekutyulása óta nem az már. Kb XFCE és Mate szint.

Na jól van, ügyeskedjetek, én a havi keretemet itt elhasználtam bőven.

(#77739) ubyegon2 válasza zebra_hun (#77736) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Miattam nehogy összeugorjatok, annyit nem ér.

Azon már rég túlvagyunk! :D

Épp a DPI magasabbra állítását akartam erőltetni, de pont látom, hogy megoldottad! :C

(#77740) csixy válasza tordaitibi (#77734) üzenetére


csixy
addikt

Nekem ez a kék mezőben futkosó kis xfce patkány egyre jobban tetszik.
A calam-arch telepítő egy szép ajándék a magamfajta ösztönös felhasználónak.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77741) zebra_hun


zebra_hun
addikt

zebra_hun@zebra--pc:~$ inxi -Fxxx
System:    Host: zebra--pc Kernel: 5.4.0-65-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: LXQt 0.14.1 
           info: lxqt-panel wm: Openbox 3.6.1 dm: SDDM Distro: Ubuntu 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 
Machine:   Type: Desktop System: Gigabyte product: P55-UD3L v: N/A serial: <superuser/root required> Chassis: type: 3 
           serial: <superuser/root required> 
           Mobo: Gigabyte model: P55-UD3L serial: <superuser/root required> BIOS: Award v: FI date: 11/01/2010 
Battery:   Device-1: hidpp_battery_0 model: Logitech Wireless Keyboard serial: 4023-00-00-00-00 
           charge: 55% (should be ignored) rechargeable: yes status: Discharging 
CPU:       Topology: Quad Core model: Intel Core i5 760 bits: 64 type: MCP arch: Nehalem rev: 5 L2 cache: 8192 KiB 
           flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 22384 
           Speed: 1226 MHz min/max: 1197/2794 MHz boost: enabled Core speeds (MHz): 1: 1249 2: 1325 3: 1293 4: 1285 
Graphics:  Device-1: NVIDIA GK107 [GeForce GTX 650] vendor: Micro-Star MSI driver: nouveau v: kernel bus ID: 01:00.0 
           chip ID: 10de:0fc6 
           Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: NVE7 v: 4.3 Mesa 20.2.6 direct render: Yes 
Audio:     Device-1: NVIDIA GK107 HDMI Audio vendor: Micro-Star MSI driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 01:00.1 
           chip ID: 10de:0e1b 
           Device-2: Creative Labs EMU10k2/CA0100/CA0102/CA10200 [Sound Blaster Audigy Series] driver: snd_emu10k1 v: kernel 
           bus ID: 05:04.0 chip ID: 1102:0004 
           Sound Server: ALSA v: k5.4.0-65-generic 
Network:   Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet vendor: Gigabyte driver: r8169 v: kernel 
           port: ee00 bus ID: 04:00.0 chip ID: 10ec:8168 
           IF: enp4s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: 1c:6f:65:d3:28:39 
Drives:    Local Storage: total: 298.10 GiB used: 9.46 GiB (3.2%) 
           ID-1: /dev/sda vendor: Seagate model: ST3200021A size: 186.31 GiB speed: <unknown> serial: 3LJ22ERD rev: 3.01 
           temp: 42 C scheme: MBR 
           ID-2: /dev/sdb vendor: Kingston model: SH103S3120G size: 111.79 GiB speed: 3.0 Gb/s serial: 50026B725301A286 
           rev: BBF0 temp: 33 C scheme: MBR 
Partition: ID-1: / size: 109.53 GiB used: 9.46 GiB (8.6%) fs: ext4 dev: /dev/sdb1 
Sensors:   System Temperatures: cpu: 38.0 C mobo: N/A gpu: nouveau temp: 39 C 
           Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:      Processes: 177 Uptime: 34m Memory: 3.83 GiB used: 1.24 GiB (32.3%) Init: systemd v: 245 runlevel: 5 Compilers: 
           gcc: 9.3.0 alt: 9 Shell: bash v: 5.0.17 running in: qterminal inxi: 3.0.38 
zebra_hun@zebra--pc:~$ 

[ Szerkesztve ]

(#77742) ubyegon2 válasza zebra_hun (#77741) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tökéletes, ebben minden szükséges hw/sw infó benne van, 4GB fizikai memória van, tökéletes ez a hw konfig mindenre.

(#77743) zebra_hun válasza ubyegon2 (#77742) üzenetére


zebra_hun
addikt

Köszi. Ha nem lenne elég, dobok még be 4-et, de nem divat nálam a sok alkalmazás egyszerre. Sajnáltam az Audigy 2 ZS Platiniumot kidobni, tudtam, hogy jó hangja van. PCI slotba passzol, W10 minden frissítéskor kinyiffantja a "házi" drivereket. Nappaliba van egy egész jó 5.1 cuccom, Linux meg natívan támogatja ezt a hangkártyát. Új masinákba bele sem tudom tenni, PCI már nincs semmin, így jött az ötlet egy régi masinához. Ismerkedek a rendszerrel, egyenlőre semmi bajom vele, keresgélek dolgokat, bénázok, de win alatt eltöltött közel 20 évemet nem tudom gyorsan "áthozni". Használom, működik, nekem ennyi kell semmi több. Kössz ezt a hw elemző trükköt. Itt Ph.-n is találok rengeteg leírást, van mit olvasgatni. Szép estét :)

(#77744) ubyegon2 válasza zebra_hun (#77743) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem lenne elég, dobok még be 4-et, de nem divat nálam a sok alkalmazás egyszerre.

Ha van rá opció, akkor nem ártana, mivel ma már a minimum a 4GB, az optimum a 8GB fizikai memória! Érdemes olvasgatni a leírásokat és sok rendszermonitorozó terminalos program van, ami hasznos lehet. Eddigiek alapján úgy látom, nem nagyon lesz gondod a rendszerrel, megoldod, amit kell. :K

#rendszer monitorozás

(#77745) CPT.Pirk válasza zebra_hun (#77743) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Audigy-m nekem is van és szintén kínlódás vele W10 alatt az élet, Linux alatt meg fasza. Helyette upgrade-nek javaslom az Asus Xonar PCIe-s kártyáit, jó cuccok, az Audigy hardvere belül meg úgy is egy átverés... Vagy USB-s külső DAC-ot, nagyon komoly tudásúakat is lehet találni relatíve olcsón. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77746) zebra_hun válasza CPT.Pirk (#77745) üzenetére


zebra_hun
addikt

Elfogadnék tanácsokat ez ügyben, bár ez itt Linux topikban kicsit off. Nagyon szeretem az igazi 5.1-et. A házimozis gépem elkészült, működik is, ezért nagy köszönet itt mindenkinek. Ami off:
Van egy kimondottan Battlefield gémer gépem, ez egy kicsit modernebb, de kint van a műhelyben. Asszony látni sem akarja, ha kockulok... Abban csakis a realtek alaplapi hangkeltő van. Abba terveznék egy hangkártyát, csak nem tudom milyet. Brahiból nem akarok venni, nehogy kopp legyen. Az a bajom, eddig csak analog kábelezéssel tudtam igazi 5.1-et csinálni. Erősítőn van optikai bemenet, de az olyan, mintha a sztereóból csinálna térhatást. Van egy teszt videóm, amin egy ürge mondja 'jobb első, bal első, jobb hátsó stb'. Ez sem hdmi, sem optikain nem megy. Jobbanmondva, ha nézek egy filmet, az ember azt hinné, hogy hú de jó, mennek, de hamisan. Analogon van csakis úgy a hang, ahogy a hangmérnökök megtervezték. Ráadásul a realtek software egy katyvalék, az audio konzol bedöglik, a a realtek drivert teszem fel ami 400 Mb. Ha a 20 Mb ms storból lévőt, akkor van audio konzol. Szóval vennék egyet ebbe a gépembe, de oda pcie való, w10-hez.
Egyébként kicsit vissza a Linuxhoz, ebben a c meghajtó egy 256 Gb-os nvme. Találtam egy Linux mint szájbarágós telepítő videót a youtube-on w10 mellé. Elvileg ugyanazzal a módszerrel lehet Lubuntut is feltenni? Az nvme 1 partíció jelenleg, tehát mókolni kellene. Vagy inkább w10 telepítővel már az elején hagyjak neki helyet? Igazából a játékra semmi időm, de szoktam azt a gépet is hadználni, elférne rajta egy Linux.

(#77747) CPT.Pirk válasza zebra_hun (#77746) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Linux telepítők át tudnak méretezni NTFS-es partíciót (is), de ha már előre megcsinálod a 2. partíciót a W10 felrakásakor, vagy utána W10 alól, akkor annyival is előrébb vagy. Igen, Lubuntu meg az összes többi népszerű disztró is tök hasonló módon telepíthető.

Anno "komoly" 5.1 rendszerem volt, az Audigy-re volt kötve 3 külön tranzisztoros (nem IC-s) végfokos sztereó erősítő és bent állt 4 nagy meg egy center hangszóró a szobámban. Mélyet nem használtam, mert nem volt rá szükség, szóval 5.0 volt. Be volt lőve a hangerő és nos igen, eléggé odavert.
Aztán jöttek a 7.1 filmek meg az, hogy pl. az EAX-es térhangzás gyakorlatilag megszűnt létezni a játékokban és az utóbbi 10 év alatt amik megjelentek, azok a címek sehol nincsenek ezen a téren ahhoz képest, amit pl. a régi System Shock 2 játék nyújtott térhangzással.

Ez a 3 erősítős rendszer azért állt így össze, mert a sok csatornás házi-mozi erősítők így vagy úgy, de mindig belenyúlnak a hangba. Ugye DSP-s hangzás állítás, meg mérőmikrofonos önkalibráció meg egyéb fasságok vannak bennük és a végeredményben meg már nem azt kapod, amit szeretnél. Szól, de nem úgy...
Aztán végül megmaradt 1 sztereó erősítő saját építésű végfokkal, először 4 nagyobb hangfallal, most pedig kettő de naggyal.
Ezt a nagy váltást az okozta, hogy építettem egy fejhallgató erősítőt magamnak meg vettem fasza fejhallgatót is hozzá és sokkal jobban kihallottam az ellenséget egy játékban fejhallgatón, mint az 5.1-es rendszerrel bármikor. A filmeknél szintén, ha felrakod a jóféle fülest akkor a rendes sztereó élmény feledteti veled, hogy nem 5.1-et hallgatsz.
Az az igazság, hogy sosincs elég hely a szobában a megfelelő méretű hangfalak elhelyezésére, ha csak nem eleve úgy építed a házadat, hogy legyen mozi szoba. :) Az 5 pici + 1 nagy hangfal koncepciója nekem nem tetszik.

USB-s DAC-ból az SMSL M100-at tudom javasolni ár / érték alapján USB-s sztereó DAC-nak, nagyon príma cucc azért az árért. 5.1-es DAC-ot nem tudok mondani, azokat nem próbáltam soha.

Az optikai kábelen nálad szerintem sztereó PCM módban megy ki a hang, és abból csinál 5.1-et az erősítőd. Optikán csak úgy megy át 5.1, ha Dolby Digital, vagy DTS kódolással küldöd ki és az újabb dolgokat mint a Dolby-TruheHD és a DTS-MA nem is tudja, mert nincs hozzá elég sávszélessége a kábelnek.
Ugye Audigy kártyák is csak akkor tudtak 5.1-et optikán kiküldeni, ha külön megvetted a DDL licencet hozzá. Szerintem az alaplapi Realtek kártya egyáltalán nem is képes DD vagy DTS kódolásra optikán, de ez csak tipp.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77748) $p@rr0w válasza $p@rr0w (#77729) üzenetére


$p@rr0w
őstag

Erre esetleg? Hiba nelkul feltelepit mindent a fuggosegeket is de nem talalom sehol, kereso Puppy linuxban merre van...?

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#77749) csixy válasza $p@rr0w (#77729) üzenetére


csixy
addikt

[skamilinux] Ide regizz be. Minden ott van alfától ómegáig. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77750) szotadi


szotadi
tag

Üdv.

Firefox helyett milyen böngésző ajánlott Ubuntu/Mint-re?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.