Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77851) tordaitibi válasza lev258 (#77850) üzenetére


tordaitibi
veterán

Megvan!!!!
Hát én mindig mondtam hogy nem jó conf fájlokba turkálni! és igazam is van.
A PulseAudio-Equalizer telepítése után nem működött, és Gugli barátunk segített,
Az etc/pulse/default.pa fájlba be kellett szúrni ezt a 2 sort:

load-module module-equalizer-sink
load-module module-dbus-protocol

Hogy mit csinál, arról gőzöm nincs de ezután működött az EQ.
És a program törlésével ugye a conf fájl az nem áll visza, szerintem ha az egész Pulsét újratelepítettem volna akkor se törlődik a beszúrt két sor.
Mégse vagyok teljesen Alcheimeres, most 10 perce ugrott be hogy valami conf macerálás is volt.
Kitöröltem a 2 sort, mentés, reboot és van hang, minden ok.

Ezek után dehogy telepítgetem a Pulse Effect-et, nemnem. marad a fülesem sok méllyel inkább.
Ráadásul csak snapes változata van, azt meg száműztem a gépről.

Köszönöm a segítségeket.

[ Szerkesztve ]

(#77852) lev258 válasza tordaitibi (#77851) üzenetére


lev258
veterán

20.04-en az alap tárolóban benne van az Effect, semmi snap.
Egyébként régebben, amikor még aktív projekt volt az Equalizer, nem kellett conf turkálás hozzá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77853) tordaitibi


tordaitibi
veterán

Elnézést a tudatlanságomért,
[innen ezt hogyan kell telepíteni?]
Mégiscsak nekifutnék, de nem akarok snapet, az van a tárolókba.

[ Szerkesztve ]

(#77854) growler válasza tordaitibi (#77853) üzenetére


growler
őstag

Szerintem PPA felvételével könnyebben boldogulnál.
Pl. ezen az oldalon található ajánlás szerint: [link]

(#77855) tordaitibi válasza growler (#77854) üzenetére


tordaitibi
veterán

1000x thanks, mar fennt is van a PulseEffect.
Viszont.
Tele vagyok halott ppa-kkal, mert a lassan 1 ev alatt tucatnyi ilyen, a tarolokba nem elerheto programot probaltam ki, aztan nem tetszett, nem kellett megsem.
Azt se tudom melyik mihez tartozott .

Talan ezek miatt is 1-2 perc mire bedaralja a tarolokat, nalam valami iszonyat tetulassu minden frissitesi folyamat.

Pl. megse kell a Pulse Effect 2 het mulva.
De a ppa megmarad es lekerdezi egy frissitesnel, vagy nem jol gondolom?
Ezeket hogyan lehet kitakaritani?
Vagy rosszul gondolom az egeszet, es nem igy van?

(#77856) lev258 válasza tordaitibi (#77855) üzenetére


lev258
veterán

Van Szoftverforrások menüpont, ott tudsz ppa-t törölni. Vagy használhatod a ppa-purge programot Terminálban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77857) growler válasza tordaitibi (#77855) üzenetére


growler
őstag

Ubuntu alatt van olyan hogy "Programok és Frissítések" (vagy valami ilyesmi)
Ha ezt megnyitod, fent valamelyik fül alatt vannak felsorolva a telepített
PPA-k. Ha minden igaz, előttük vannak jelölőnégyzetek "x"-elve.
(KDE felület alatt ez nem tudom hogy hol található ill. pontosan hogy néz ki.)
Amelyik PPA-t inaktiválni akarod, vedd ki az előtte lévő négyzetből az X-et.
Ha mind megvan:
sudo apt update
A frissítéskezelő ezután nem fogja keresni azokat.

(#77858) I02S3F válasza growler (#77857) üzenetére


I02S3F
őstag

Launchpad-en rákeresve meg látható a tartalma.

(#77859) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77855) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nálad behalt a gugli? :D

How to Remove or Delete PPA in Ubuntu

Amúgy kicsit szomorú vagyok, mert beraksz ide egy linket, hogy mit csinálj vele, de még csak meg sem nézed az Installation részt, ami ugyanoda vezetett volna tartalmilag, mint growler ppa linkje, csak kicsit pontosabban definiálva azt, mit kell tenni 18.04-ig és a későbbi kiadások esetén.

Régebben is említettem, hogy hebrencskedsz, emiatt van sok gondod a disztró üzemeltetésével. Nem versenyzongoraként kell a billentyűzetet használni. :D (remélem nem szívod mellre szokás szerint ezeket az atyai jó tanácsokat) :K

(#77860) tordaitibi válasza ubyegon2 (#77859) üzenetére


tordaitibi
veterán

Sajnos letiltott a google mert az angol-magyar forditozasaim leterheltek a szervereit...
A githubosat magamtol talaltam csak nem.gurigaztam le az oldal aljara ahol egy link van Ubuntu-Debian felirattal, es az valoban arra az oldalra visz ahol a ppa le van irva.
Megszoktam a keres, talal, download, exere katt megoldast.

Azt persze nem is meltatod hogy az elozo pulseaudio-equalizer torlese utani gebaszt megoldottam onalloan, es komoly conf fajlokba turkalassal es terminallal, es a log fajlokba kutakodas se maradt el!. :D Ezt tessek ertekelni.

Tisztelettel
egy guihuszár.

[ Szerkesztve ]

(#77861) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77860) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos letiltott a google mert az angol-magyar forditozasaim leterheltek a szervereit...

:D

Megszoktam a keres, talal, download, exere katt megoldast.

Régebben ezt is megjegyeztem volna, hogy nem Win! :N

gebaszt megoldottam onalloan, es komoly conf fajlokba turkalassal es terminallal

Láttam és büszke is voltam rád! Anno erre is írtam volna valami gonoszkodósat, de mostanában sikerül 30-ból 29 hsz-t nem abszolválni! Tényleg úgy kutyulod már a conf fájlokat, hogy öröm nézni. :K

Tisztelettel:
egy másik guihuszár

a githubos leírásokat tényleg érdemes jól átnézni, mert elég részletekre menően bennük van minden, sok linkkel Launchpad is jó, amit a kolléga említett imént

[ Szerkesztve ]

(#77862) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Egy projektből visszamaradt egy samsung 970 evo plus és eladás helyett gondoltam amolyan külső usb-ként használnám tovább egy ilyen házzal: [link] . Eddig ha ssd-t kellett törölnöm, mindig az arch wiki idevonatkozó cikke alapján jártam el, most viszont nem tudom követni, mert alapból ugye nem nvme-ként ismeri fel a rendszer, de a sata-ra vonatkozó sorokból sem tudok kiindulni. Lenne esetleg megoldás arra, hogy egy ilyen öszvért teljesen le tudjak pucolni esetleg anélkül, hogy dd-hez kellene nyúlnom?

Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#77863) lev258 válasza Véreshurka (#77862) üzenetére


lev258
veterán

Most konkrétan mit akarsz? Formázni lehet Lemezkezelőben, GParted-ben, ...

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77864) ubyegon2 válasza Véreshurka (#77862) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy projektből visszamaradt egy samsung 970 evo plus és eladás helyett gondoltam amolyan külső usb-ként használnám tovább egy ilyen házzal....

970 EVO Plus-t külső meghajtóként? Egy hétig sírni fogok..... :O

No szóval, a kernelbe 2012-ben már bekerült a linux-nvme, így ha nálad nem ismeri fel a rendszer, akkor gondolom abban a csoda külső házban van és amiatt. Amit linkeltél, ott van két megoldás is, nem dd-zni kell, de ha ebben a házban van, semmilyen műveletet ne végezz az SSD-n! Nyilván nem mennek át a secure erase és a sanitize parancsok sem megfelelően, így vagy nem történik semmi vagy megölöd az NVME SSD-t.

Ha közvetlenül tudod csatolni, akkor itt az Awrchwikis leíráshoz hasonló megoldás:

Secure Erase HDDs/SSDs(SATA/NVMe) using hdparm & nvme-cli on Linux

Ha érdekel, mi a különbség a secure erase és a sanitize között: [link]

What is the difference between Secure Erase and Sanitize?
Secure Erase is different from Sanitize because it only deletes the mapping table but will not erase all blocks that have been written to. Sanitize will delete the mapping table and will erase all blocks that have been written to. Therefore, Secure Erase is faster to complete than Sanitize. After you erase the drive using Secure Erase or Sanitize, all user data will be permanently destroyed on the selected drive. This data cannot be recovered.

Amúgy az ebben lévő parancsokat ha le tudod futtatni, akkor elméletileg működnie kéne a secure erase-nak és a sanitize-nek is:

NVME SSD meghajtók - ellenőrzés Linux alatt: align, TRIM, hőmérséklet

Laikus vagyok NVME témában, mikor nekiugrottam a blognak, tervben volt a PCIe SSD vétele, ezért előre olvasgattam és összeszedtem pár dolgot a blogban. De így marad, nincs egyelőre érdeklődés sem OS, sem hw-ek irányában. Ha mégis nekiugrasz a műtétnek, az előbbi blogba írd meg léci, miket csináltál és mi lett az eredménye. Hátha valaki még hasznát fogja venni.

Még 1x mondom, nem is értek hozzá és nincs is NVME SSD-m, a fenti infókat helpként írom be, amik alapján tudsz mit kezdeni az eszközzel, de csak az említett esetekben!(ha nem muszáj, ne öld meg az SSD-t) A külső házak nem mind megfelelőek Linux alatt való használatra, legalábbis műveletek szintjén semmiképpen.

[ Szerkesztve ]

(#77865) Véreshurka válasza lev258 (#77863) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Teljes formázást szeretnék rajta, nem csak törölni a partíciókat, majd újat készíteni rá.

El Psy Kongroo

(#77866) CPT.Pirk válasza Véreshurka (#77865) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

BleachBit?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77867) Véreshurka válasza ubyegon2 (#77864) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Ha ez megnyugtatja a lelkedet akkor csak 128GB-ről beszélünk ami nem volt drágább, mint egy corsair GTX pendrive. :DD

Pont ez a bajom, hogy a külső házon kívül nem tudom hova tenni a lemezt. A parancsok (hdparm, nvme) pedig nem tudják értelmezni a külső házban lévő diszket. Azért gondoltam hátha van valakinek tapasztalata, ha nem is nvme meghajtóval, de legalább sata-val. Az nem hinném, hogy manapság már olyan meglepő lenne ha valaki egy átalakított sata-s M.2-es lemezzel mozog egy külső házban. Ugreen-el meg eddig nem volt bajom linux alatt, amim eddig volt, mind működött rendesen. Most is felismeri a lemezt a rendszert, csak teljes törlést nem tudom, hogy hogyan lehet megejteni rajta.

El Psy Kongroo

(#77868) Véreshurka válasza CPT.Pirk (#77866) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Még nem használtam. Hogy tudom kifejezetten csak lemezre ráengedni?

El Psy Kongroo

(#77869) ubyegon2 válasza Véreshurka (#77867) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megnyugodtam! :D

A parancsok (hdparm, nvme) pedig nem tudják értelmezni a külső házban lévő diszket.

Erre írtam, hogy akkor ez ennyi.

manapság már olyan meglepő lenne ha valaki egy átalakított sata-s M.2-es lemezzel mozog egy külső házban

Nem olyan meglepő, de az NVME külső házak közül soknak nem alkalmas a chip-je/vezérlője Linuxos műveletek végrehajtására. Benézhetsz ebbe a topikba is, a topikgazda profi ezekben és a blogjait és nézegesd át, csinált teszteket külső házakkal Linux alatt is. Szerintem jobban ért a témához bármelyikünknél.

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja

Axagon házaknál legalább részletesen meg vannak adva a paraméterek, ez például UASP és TRIM képes, egy ilyennel menne, amit szeretnél.

csak teljes törlést nem tudom, hogy hogyan lehet megejteni rajta

Nem értem, mit értesz teljes törlés alatt. Gparted, CLI-s parted nem tudja törölni, inicializálni? Ha nem, akkor ebben a házban ennyi a dolog. A többit meg már fentebb leírtam, ha nem megy ami az Archwikiben is van, akkor nem tudsz mit csinálni.

(én inkább kerülném a Wines beidegződésűek ccleaner-szerű programjait) :N

[ Szerkesztve ]

(#77870) Véreshurka válasza ubyegon2 (#77869) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R A topikot már régen olvastam, el is felejtettem, hogy van. Át fogok nézni oda is.

Szerk.

Teljes törlés alatt azt értem, hogy mint egy normálisan működő HDD-nél pl. dd-vel felülírom az adatokat pl. /dev/random, vagy /dev/urandom-al, vagy ssd-nél a memória cellák-at visszaállítani (?) az eredeti állapotára. Tehát tulajdonképpen biztonsági törlésre gondoltam volna.

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#77871) ubyegon2 válasza Véreshurka (#77870) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

nm! :)
Tényleg érdemes átnézni, sok releváns infó van és ahogy látom, most is rengeteg aktuális kérdés van SSD m_2-es külső házakkal kapcsolatban is.

(#77872) tordaitibi válasza Véreshurka (#77867) üzenetére


tordaitibi
veterán

Jelen,
nekem több hónapja működik egy M2 Western Digital Blue 1Tb sata ssd, egy USB3 Axagon külső házban. Vagyis sajnos amiket leírok nem szentírás mert nem nvme hanem sata.

Semmit nem csináltam vele, beszereltem a házba és bedugtam usb-be.
Windows alatt rátettem a Ventoyt, és a maradék 900GB meg hordozható háttértár. Sajnos ez a Linux sara, ugyanis Win alatt hülyebiztos 4 kattintásos gui vezet végig a Ventoy telepítésén.

Azóta több Linux és Windows alatt használtam, de a formázásról se tudok többet mondani mert ugye Windows alatt csináltam.
Kezelni biztosan kezelik a Linuxok így, sajnálom hogy nem Linux alatt csináltam meg, akkor többet tudnék mondani.

(#77873) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77872) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kezelni biztosan kezelik a Linuxok így, sajnálom hogy nem Linux alatt csináltam meg, akkor többet tudnék mondani.

Az ATA(AHCI protokol) parancskészlet sajna NVME protokol esetén bakfittyet ér. :N

Sajnos ez a Linux sara, ugyanis Win alatt hülyebiztos 4 kattintásos gui vezet végig a Ventoy telepítésén.

Hát ööö....nem biztos, hogy a Linux sara. ;]

[ Szerkesztve ]

(#77874) CPT.Pirk válasza Véreshurka (#77868) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem simán. Egy kis program, töltsd le és nézd meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77875) csixy válasza tordaitibi (#77872) üzenetére


csixy
addikt

;]
Ventoy telepítő linuxul:

For Linux - CLI mode
Download the installation package, like ventoy-x.x.xx-linux.tar.gz and decompress it.
Run the shell script as root sh Ventoy2Disk.sh { -i | -I | -u } /dev/XXX XXX is the USB device, for example /dev/sdb.
Ventoy2Disk.sh CMD [ OPTION ] /dev/sdX
CMD:
-i install ventoy to sdX (fail if disk already installed with ventoy)
-I force install ventoy to sdX (no matter installed or not)
-u update ventoy in sdX
-l list Ventoy information in sdX
OPTION: (optional)
-r SIZE_MB preserve some space at the bottom of the disk (only for install)
-s enable secure boot support (default is disabled)
-g use GPT partition style, default is MBR style (only for install)
-L Label of the 1st exfat partition (default is ventoy)

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77876) tordaitibi válasza csixy (#77875) üzenetére


tordaitibi
veterán

Ezt elolvastam es dafke mentem Winre telepiteni :)
Amugy van mar a legujabb Ventoynak egy majdnem guija, csak egyetlenegy sort kell terminalba bepotyogni es visszaad egy localhost IP cimet amit be kell kopizni barmilyen bongeszobe es igy telepiteni grafikusan.

(#77877) tordaitibi válasza ubyegon2 (#77873) üzenetére


tordaitibi
veterán

Igen es ezert irtam is le 2x hogy az enyem sata.
Nvme egyszer volt a kezembe, a dobozaba bontatlanul amikor egy ismerosnek webaruhazbol rendeltem.
De amin kesik nem mulik csak nincs olyan gepem egyelore ami tud fogadni nvme meghajtot.

Viszont, az usb az ugye nem valogat, pl. az enyemet siman irja-olvassa a telefonom. Androidba egy telefonba ugye ritka a sata protokoll.
Az atalakito chip elviekben le kene kezelje akkor az inkompatibilitast, at kene neki forditani a parancsokat, vagy rosszul okoskodok?

[ Szerkesztve ]

(#77878) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77877) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen es ezert irtam is le 2x hogy az enyem sata.

Láttam, csak amiatt írtam, hogy esélytelenek azok a parancsok NVME-nél, hogy egyformán tudjuk! :D

Nekem se jó egyik gépembe sem egyelőre az NVME, én még nem is láttam soha élőben, még dobozosan sem. Emiatt sincs igazán befejezve az a blog, amit linkeltem, ill még módosítva sincs a hsz-ek javaslatai alapján. Majd valamikor......

Az atalakito chip elviekben le kene kezelje akkor az inkompatibilitast, at kene neki forditani a parancsokat, vagy rosszul okoskodok?

Ezt nem tudom én sem, de az tuti, hogy az UASP, TRIM parancsokat is csak egyes chip-ek engedik át, a linkelt Külsőházas topikban van tánlázat is erről. De amúgy ezek a vezérlőchipek nem kifejezetten az inkompatibilitás kezelésére hivatottak. szerintem

Szóval jó előre készülj fel, mire NVME-s SSD-t veszel. :K

Ja és USB 3.0 Axagon házad van, ami kifejezetten jónak számít.

(#77875) csixy

Szerintem ettől a CLI-s leírástól Tibi kománk haja tuti égnek állt, mikor meglátta. ;] Az én szemem is kezdett picit rángatózni.

[ Szerkesztve ]

(#77879) Véreshurka válasza tordaitibi (#77872) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Tulajdonképpen akkor live rendszerként használod a ventoy alatti rendszereket és felcsatolod a 900GB-t alájuk?

El Psy Kongroo

(#77880) Véreshurka válasza csixy (#77875) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Pont a te hsz-ed miatt (azt hiszem az Arch topikban) hagytam meg az nvme-t, mert jó ötletnek tűnt a hordozható rendszer. Nálad hogy van megoldva? Simán feltelepítetted a rendszert az USB-re, vagy te is live rendszerként használod? Illetve említetted, hogy megy mind BIOS, mind UEFI alatt alatt is. Ezt hogyan hoztad összze? GPT lett a partíciós tábla és létrehoztál rajta külön-klülön partíciót a grub-nak és az EFI-nek is?

El Psy Kongroo

(#77881) tordaitibi válasza ubyegon2 (#77878) üzenetére


tordaitibi
veterán

Igen nekem [ilyen van] , uasp és trim támogatott.
usb3-mon stabilan tud 190MbIt/s-t. Írni is és olvasni is.
Nekem elég. 3000 magyar forint volt akciósan, a számtekboltos barátom akciózta le nekem. :)

Nem is vágyok nvme ssd-re, persze savanyú a szőlő, ami kis passzív gépecskéim vannak ott a proci a korlátozó tényező, nem az IO sebesség.
A kisebb fiam játékos fan, nagyon komoly géppel és őneki minden a leg-leg, és ő mondta hogy azonnal észrevette az nvme használatát sata után, de nem 100%-okról van szó természetesen.
Persze játékfronton 2 tized másodperc vagy 2 fps súlyos 10ezrekbe kerül.

(#77882) tordaitibi válasza Véreshurka (#77879) üzenetére


tordaitibi
veterán

Nem, a Ventoy erre nem képes.
Csak arra hogy a lemezen, illetve az őáltala létrehozott második exfat partíción lévő telepítő, vagy bármilyen bootképes ISO-kat elindítsa.
Ez lehet bármilyen Linux telepítő, Windows telepítő, Clonezilla stb.
Sokszor kell telepítenem ismerős és munkahelyeken, vagy épp döglött gépet menteni live Linuxszal vagy klónozni. és egy zsebnyi pendrive volt, ezt most kiváltotta a Ventoy.
A másod exfat partícióra bármit rá lehet huzigálni, filmeket csereberélek meg olyan mindenes portable lett így. Nem bántja az alapfunkciót, a Ventoyt.
Vagyis egy kövér pendrájv méretű ezközzel kiváltottam a 620-as hordozható hdd-met is.

Sajnos Live módban indítva bármit, nem lehet alá csatolni az exfat partíciót, ezt valamiért nem engedi. Legalábbis Ubuntu, Mint és Manjaro lett így kipróbálva és nem megy. Win meg ugye nem tud Live módban indulni. Nem is látja. Okát nem tudom. Pedig ez lenne a hab a tortán.

Amire te gondolsz, azt 2 hétig teszteltem egy 64GB pendrájvon.
Egyszerűen rátelepítettem egy Manjarot, mindent lefrissítettem rajta és elkezdtem mindenféle gépbe dugdosva bootolni vele.
Nem Windows To-Go mert az egy már meglévőt klónoz hordozhatóra, hanem portable Linux.
Várakozáson felül vette az akadályokat, megfordult Intel Celeron SOC, AMD procis, Nvidia videokártyás és Radeonos gépekbe, Intel I5 laptopokba.
Reccenés nélkül vette az összes változást, le a kalappal.
Namost ha egy ilyet rá lehetne varázsolni a Ventoyos meghajtómra, egy boot választó menüvel, és hogy maga alá csatolja az exfat háttérpartíciót, na az lenne a kánaán.
Minden a zsebbe lenne. Az összes telepító, klónozó, hibakereső, és lenne egy naprakész, a szó igazi értelmében hordozható, teljes értékű oprendszer.
Hogy teljesen olyan legyen mindig mint az otthoni pc-m, arra azt vtaláltam ki hogy az othhoniba úgyis szinte mindig be van dugva, ezért lenne rajta egy partíció ahova a Timeshift menteget.
Majd amikor a portable os-t indítom, arról a partícióról a Timeshift szinkronizálna a portable os-re.
Így mindig naprakész, mindig olyan mintha az otthoni gépem előtt ülnék.
Közbe meg Floridába vagyok épp és egy kölcsön laptoppal a pálmafák alatt nyomom a Facebookot. :)
És a kölcsön gépen 1 bit változás se lenne maradandó, hisz be se bootolt az eredeeti os.
Abszolút inkognitó mód is egyben.
Nagyon nagy marhaságot gondoltam ki?

Csak ehhez tök vagyok, pl. legacy/uefi gépek, és grub macera.
Gondolom a Ventoy is grubot használ, viszont nem tudom mi az a csel nála hogy bármilyen bios alatt indul.

(#77883) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77881) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

EEM2-U3 az nagyon jó kis külső ház, szerintem ár/érték arányban még a rendes bolti árán is megéri, jó választás volt. NVME-t meg nagyon ne sajnáld, a Te felhasználási szokásaid mellett max pszichésen fogod érezni, hogy gyorsabb, mert amiben 6x gyorsabb a Sata3-nál, az a szekvenciális írás. Persze ha nagy fájlokat másolsz sűrűn, akkor nem rossz, de luxus erre a célra az NVME. Játékfronton is látszik YT videokon, hogy egyik 28 s alatt tölti be az adott pályát, a másik meg 29 s alatt. Tény, hogy azokon a rút pici gépeiden tényleg értelmetlen volna, ha M.2 PCIe csatlakozó volna. ;]

exfat-fuse exfat-utils csomagokat felrakva sem csatolja az exfat-os meghajtókat?

How to Mount an exFAT Drive on Ubuntu Linux

Amúgy ha csak Linuxok lennének a külső meghajtón, egyszerűbb lenne az életed, mert nem kéne exfat-ot használni, lehetne ext4-et is. Nem ismerem ezt a ventoy-t, de itt találtam egy magyar nyelvű ismertetőt hozzá. Hátha valakinek hasznos lesz.

[ Szerkesztve ]

(#77884) tordaitibi válasza ubyegon2 (#77883) üzenetére


tordaitibi
veterán

Nem is csúnyák a kis mini pc-im. A Zotac mini kimondottan szexuális vágyakat képes kiváltani.
Pláne ha épp az xhamster.com megy :D
Egyébként szerintem ezekhez képest a MintBoxo Minik a kimondottan rondák a nagy military kivitelre hajazó bordákkal.
Kinek a pap, kinek a papné, kinek meg a paplan. :)

Uby neked mennyi eszed van..!
Meg se néztem hogy a nyers, iso-ból bootolt live Linuxokba benne van-e az exfat támogatás.
Holnap megsasolom.

Egyébként nem én hanem a Ventoy telepítő alapból csinálja exfatra, és ez a fejlesztőktől nagyon de nagyon bölcs döntés volt.
Mivel így kis huzavona után de natívan lekezeli az összes Linux, a Windows, és szinte az összes Androidos eszköz és az XBox is
Az almás vonalról nem tudok mit mondani de szerintem az is.
Még a normálisabb okostévék is.

Nem arra szánták szerintem amire én használom, hordozható tárolónak de így exfattal bármilyen os alól ráhúzható egy épp letöltött telepítő iso ha épp kell.
Nagyon jó ötlet az exfat és ugye nincs 4 gigás korlátja sem.

[ Szerkesztve ]

(#77885) ubyegon2 válasza tordaitibi (#77884) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Zotac mini kimondottan szexuális vágyakat képes kiváltani.

Hát ugye...... ;] Nekem ezek a military kinézetű dolgok meg bejönnek. Anno hugikban is bejöttek a militarysok. :K

Uby neked mennyi eszed van..!

Na ja, azért osztom, ha kell ha nem! :D

Olvasgatom ezt a magyar leírást, nem rossz ötlet az a ventoy, engem pont az okosTV-s része érdekelhetne, de sajna a Sharp nem szereti az exfat-ot. Anno kénytelen voltam NTFS-re formázni a pent nagyobb filmek miatt! (ha jól emlékszem a nagy eszemmel....)

Azt hiszem, talán Ubuntu 20.04-től már default kezeli az exfat-ot, bár ezt a két kis csomagot rég berakhatták volna az előbbi verziókba is. (lehet nem így van, mert a Mint 20.1-nél telepíteni kéne, csak a tárolóban van benn)

(#77886) lev258 válasza ubyegon2 (#77885) üzenetére


lev258
veterán

Korábban jogi okai voltak, hogy nem volt része az alaprendszernek a támogatás.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#77887) headhunter válasza ubyegon2 (#77883) üzenetére


headhunter
addikt

Egy NVME ház magában > 10.000Ft, így ez eléggé jó "ajánlat" [link] , [link]

(#77888) ubyegon2 válasza lev258 (#77886) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos, köszi! Tényleg olvastam is régebben Ubuntus megjelenés hírei között.....

(#77887) headhunter

Lehet, hogy tényleg egész jó vétel lenne egy ilyen. Gyaníthatóan a bolt cseréli a notebookok OEM SSD-it nagyobbra és ezekből a kiszedett eszközökből csinál külső meghajtót. Egyik legelterjedtebb OEM NVME SSD meg épp a Hynix, ami kifejezetten megbízható SSD, ha kicsit lassabb is a mai consumer NVME SSD-knél. Szóval jó a tipped szerintem! :K

Ja igen, látom is a második linkeden a CDM képet, kb ilyen sebességre gondoltam én is.

[ Szerkesztve ]

(#77889) csixy


csixy
addikt

Tényleg lehet létezni systemd nélkül is. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77890) csixy válasza ubyegon2 (#77878) üzenetére


csixy
addikt

:)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77891) csixy válasza Véreshurka (#77880) üzenetére


csixy
addikt

Van egy 111gigás USB-s Sony SSD-m , meg most már egy 470gigás USB-s My Passport (akciós) SSD-m is. Nem tudom, hogy milyen lapka van bennük. GPT-s partíciós tábla kell rá. Az első partíció egy 1megás formázatlan partíció legyen, a bios_grub flaget rá kell ragasztani. A második partíció egy EFI partíció. Majd jön egy / partíció és egy /home partíció, meg amit akarsz én swap-ot is szoktam csinálni. Először a linux telepítőt UEFI módban bootolva Grubosan kell feltelepíteni (tehát az ESP /boot/EFI van mountolva) , majd az /usr/lib/grub mappából az i386-pc mappát át kell másolni a /boot/grub mappába. Ezután a telepítőt legacy módban kell bebootolni és a telepített rendszer még nem létező legacy-mbr grubját chrootos módszerrel a fájlrendszerek felcsatolása után "meg kell gyógyítani" tehát a végén lesz sudo grub-install /dev/sdX, majd ugyanez a --recheck kapcsolóval, aztán sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg . és győztél. :) az mbr-legacy bootsector betelepül az előbb említett első 1 megás partícióba. Ezután tudod bootolni UEFI és Legacy módban is a telepített linux rendszert tartalmazó svájci bicskádat.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77892) csixy válasza csixy (#77889) üzenetére


csixy
addikt

Ezt a systemd nélküli void linuxot is lehet chrootos módszerrel legacy grubra megtanítani ugyanúgy mint más rendes linuxot, vagy nem pont úgy, csak picit másképp? Dehát ez is csak egy linux, csak más az init rendszere. Jól gondolom?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77893) csixy válasza ubyegon2 (#77885) üzenetére


csixy
addikt

A ventoy első hordozó partíciója csak azért van exfatra formázva, hogy 4gigánál nagyobb fájlok is rá férjenek, egyébként utólag megformázható bármilyen olyan fájlrendszerre, amit a linux ismer.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77894) csixy válasza csixy (#77891) üzenetére


csixy
addikt

Az előbbi telepítést lusta voltam chrootolni, inkább felvetettem egy másik legacy linux grub menüjébe és arról bebootolván már sokkal egy szerűbb volt a legacy grub telepítése és updatelése.
[noki@mamaaad ~]$ sudo grub-install /dev/sda
Password: 
Installing for i386-pc platform.
Installation finished. No error reported.
[noki@mamaaad ~]$ sudo grub-instal l--recheck /dev/sda
sudo: grub-instal: command not found
[noki@mamaaad ~]$ sudo grub-install --recheck /dev/sda
Installing for i386-pc platform.
Installation finished. No error reported.
[noki@mamaaad ~]$ sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Generating grub configuration file ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.10.20_1
Found initrd image: /boot/initramfs-5.10.20_1.img
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.10.17_1
Found initrd image: /boot/initramfs-5.10.17_1.img
Found Linux Mint 20.1 Ulyssa (20.1) on /dev/nvme0n1p5
Found Arch Linux (rolling) on /dev/nvme0n1p6
Found Arch Linux (rolling) on /dev/sdb3
done
[noki@mamaaad ~]$ 

Már ott van a grub2 core.img a helyén az első formázatlan partícióban.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77895) Véreshurka válasza tordaitibi (#77882) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi a részletes leírást! :R Csixy válaszaival (1, 2) már talán ki lehet indulni. Én is telejesen hüyle vagyok az indító alkalmazásokhoz, de virtuális gépen lehet gyakorolni, ott nem lehet tönkrevágni a rendszert :D

El Psy Kongroo

(#77896) Véreshurka válasza csixy (#77891) üzenetére


Véreshurka
senior tag

& a #77891-hez is

Köszi a részletes leírást! :R Ennek valamikor nekiugrom majd... Kérdéssel jöhetek majd?

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#77897) csixy válasza Véreshurka (#77896) üzenetére


csixy
addikt

Szívesen. Ha tudok, akkor természetesen válaszolok. ha nem, akkor meg az öregek is itt vannak. :)

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#77898) I02S3F válasza csixy (#77897) üzenetére


I02S3F
őstag

"az öregek is itt vannak." - Ezért jár a mosoly! :)

(#77899) #05413120 válasza csixy (#77889) üzenetére


#05413120
törölt tag

De lehet ám! :K

Majd jön a runit cikk is a blogba, bár a Devuan kicsit más, mert itt SysV felett fut.

(#77900) csixy válasza #05413120 (#77899) üzenetére


csixy
addikt

:) várjuk a cikket!

[noki@mamaaad ~]$ ps -p 1
PID TTY TIME CMD
1 ? 00:00:01 runit
[noki@mamaaad ~]$

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.