Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#78601) paolinho


paolinho
őstag

Sziasztok!
Kezdő linuxosként lenne egy amatőr kérdésem. Az Ubuntu telepítése után a hosszú "í" betű nálam egy ilyen: "<" karakter. Mi az oka, és hogy tudnám helyreállítani, hogy ne kelljen állandóan hibajavítani?

(#78602) CPT.Pirk válasza paolinho (#78601) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Valószínűleg csak a billentyűzet kiosztást kellene valamelyik magyarra állítanod.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78603) poirot


poirot
senior tag

Sziasztok!

Van egy 20 éves gépem, (a hardverek felsorolása lejjebb) kb. 10 éve volt még használatban, windows XP fut rajta, de már nyögvenyelősen, a netre nem tudok felmenni vele jelenleg, újrahúzni viszont nem akarom XP-vel. Egy Linux-ot szeretnék felrakni, és ehez kérem a Ti segítségeteket, hogy melyiket válasszam.
Igényeim, különös elvárásaim nincsenek, hisz ez már elég régi konfig. Amit szeretnék, a géphez igazodva, egy olyan Linuxot szeretnék, magyar nyelvű, Internetet/hálózatom/NAS-omat elérjem vele, böngészésre, zenék lejátszása hálózatról, videók nézése, dokumentumok olvasása docx, xlsx ilyesmi. Nem akarom buherálni a rendszert, nekem elég ha ezek a progik mennek. A Vivaldi böngészőt használom, abból is van deb és rpm 32 bites, nem tudom, hogy az egy ilyen kisebb igényű verzióban meg van-e, vagy utólag hozzá lehet-e adni.
Ennyi volna, a válaszokat előre is köszönöm.
--------------------------------------------------------------
CPU típusa AMD Athlon XP, 1533 MHz (11.5 x 133) 1800+
Alaplap neve Asus A7V600-F (5 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 3 DDR DIMM, Audio, LAN)
Alaplapi lapkakészlet VIA VT8377 Apollo KT600
Rendszermemória 1280 MB (PC2700 DDR SDRAM)
Videokártya ASUS AH3450 Series (512 MB)
3D gyorsító ATI Radeon HD 3450 AGP (RV620)
Képernyő LG L194WT (Digital) [19" LCD] (170710450)
Hangkártya ATI Radeon HDMI @ ATI RV620 - High Definition Audio Controller
Hangkártya Avance Logic ALS4000 Audio Device
Hangkártya VIA AC'97 Enhanced Audio Controller
Lemezes meghajtó SAMSUNG SP1614N (160 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)
Lemezes meghajtó ST380021A (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)
Optikai meghajtó HL-DT-ST DVD-ROM GDR8161B (16x/48x DVD-ROM)
Optikai meghajtó PIONEER DVD-RW
Hálózati kártya Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
Hálózati kártya VIA-kompatibilis gyors Ethernet-adapter - Packet Scheduler Miniport

(#78604) CPT.Pirk válasza poirot (#78603) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Van rá kis igényű Linux, nem is egy. De komolyan, milyen videókat szeretnél nézni azzal az 1 magos régi procival? A modern internetes oldalakat már nem is említem. Ha ragaszkodsz ehhez a géphez, akkor legalább szerezz bele egy Barton magos gyorsabb procit, biztos van kis pénzért az aprón.

Rá való disztrót mondjuk puppy linuxok között tudsz válogatni, nézd meg a heti ajánlókat és próbáld ki amelyik tetszik. https://skamilinux.hu/
A vivaldi meg ha van feltehető bármire, itt írják hogyan kell: https://help.vivaldi.com/desktop/install-update/manual-setup-vivaldi-linux-repositories/

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78605) Tim82 válasza CPT.Pirk (#78604) üzenetére


Tim82
nagyúr

Van abban a gépben egy Radeon HD3450, azzal azért lehetne kezdeni valamit. Például bekapcsolni a böngészőben a videógyorsítást + h264ify addon, YouTube videók esetén segítség lehet.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#78606) májkimiki válasza poirot (#78603) üzenetére


májkimiki
őstag

Erősen korlátozó tényező, hogy a proci only 32bit és a memória is rettentő kevés.

(#78607) CPT.Pirk válasza Tim82 (#78605) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elképzelhető. UVD+ van abban a radeonban, egy 1080p-t még tud is. Mondjuk a Vivaldit nem tudom be lehet-e erre izgatni, de egy Firefoxal meg lehetne próbálni, a Youtube esetében.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78608) poirot válasza CPT.Pirk (#78607) üzenetére


poirot
senior tag

Köszönöm a válaszokat, de gondoltam egy ilyen kis gép is használható alapdolgokra. :(

(#78609) Tim82 válasza CPT.Pirk (#78607) üzenetére


Tim82
nagyúr

Be lehet, én is Vivaldit használok.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#78610) CPT.Pirk válasza poirot (#78608) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kinek mi az alap dolog. Ha pl. a Facebookozás annak számít, akkor egyértelműen nem. Nagyon elmászott a weboldalak erőforrás igénye manapság.

Tim82: na, az fasza!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78611) Tim82 válasza poirot (#78608) üzenetére


Tim82
nagyúr

Igen, használható, csak sok "tartalék" nincsen már benne.

A memóriát illetően azt hiszem, mehetne bele 3*1 GB DDR1 RAM is, élhetőbb lenne.

Én a helyedben nekiugornék, de nem fűznék nagy elvárásokat a projekthez.

Antix, Bunsen Labs, az említett Puppy Linux (amiből amúgy sok változat van) biztosan szépen fut rajta, a gond nem ezzel, hanem a netezés sebességével, élményével lesz. A Vivaldi beépített adblockere ezen segít valamit (ha nem elég, Ublock Origin addonnal is lehet kísérletezni), plusz az említett böngészőgyorsítás bekapcsolás + h264ify addon.

YouTube-ra amúgy vannak alternatívák, böngésző helyett MiniTube vagy MPV-ben lejátszva a videót pl., azok valószínűleg ezen a gépen is gond nélkül mennek.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#78612) poirot válasza Tim82 (#78611) üzenetére


poirot
senior tag

Köszönöm szépen a válaszokat. Tudom, hogy 20 év az húsz év, csak valahogy elszomorító, hogy "ki kell dobni" a régi gépünket, mert már semmire sem jó, pedig a linuxban biztam. :(

(#78613) CPT.Pirk válasza poirot (#78612) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csodát a Linux sem tud tenni, ha nincs kraft a gépben. Akkor se, ha olyan disztrót teszel fel, ami nem fogyaszt 100MB ramot se a működéséhez.

Ezt a komplett, nagy és relatíve sokat fogyasztó gépet egy Raspberry Pi4 vagy Pi 400 simán kiváltja, miközben elfér a zsebedben és nem is drága.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78614) poirot válasza CPT.Pirk (#78613) üzenetére


poirot
senior tag

Köszönöm a válaszod, csak elszomorító, hogy a régi gépeket is ki kell dobni, mert nincs elég kraft bennük, illetve nincsenek jól optimalizálva a szoftverek rá.

(#78615) CPT.Pirk válasza poirot (#78614) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még mindig tovább bírta az a gép, mint egy átlag androidos telefon amit 2 év után már cserélnél mert lassú... :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78616) I02S3F válasza poirot (#78614) üzenetére


I02S3F
őstag

Én is szívesen megjavíttatnám a fejhallgatómon a szivacsot, de újat muszáj venni. Fogyasztói társadalom.

(#78617) poirot válasza I02S3F (#78616) üzenetére


poirot
senior tag

Értelek, de az akkor sem magyarázza azt, hogy egy ilyen ki kell dobni.

(#78618) tordaitibi válasza poirot (#78614) üzenetére


tordaitibi
veterán

Nem erted. Nem lehet olyan szoftvert irni ami egy 1-2 magos procin kikodol egy h265 hevc videot. Mert nincs benne a proci nativ utasitaskeszletebe, mert enelkul az 1 magot 500%-ra huzza, mert nem tudja atadni a videokartyanak, az hiaba tudna.
Mert egy Facebook oldal megjelenitese megfekteti a procidat.

Ez a szlogen egyebkent aran,os, mindenki ezt szajkozza:
CSAK netezni, es CSAK videokat, filmeket nezni.
A jatekok utan ez a ketto a dobogos 2. es 3. helyezett gepigenybe egy atlagfelhasznalonal.
Miert nem azt irjak az emberek hogy,
2-3 Mb meretu jpg kepeket es text fajlokat szeretnek nezegetni. Arra tokeletes.
Es ne sertodj meg, mert nem annak szantam. 20 eves gepet a hulladekudvarba. Sajnos mar lassan a 10 evest is.

(#78619) poirot válasza tordaitibi (#78618) üzenetére


poirot
senior tag

Akkor úgy teszem fel a kérdést, olyan linux amivel lehet böngészni, a belső hálózaton doc, xls, jpg file-okat nézegetni létezik-e ilyen gépre?

(#78620) BoB válasza poirot (#78619) üzenetére


BoB
veterán

Bármilyen régi gépre való Linux aminek még egyáltalán van 32 bites buildje + Lynx böngésző. Nem feltétlenül úgy fog megjelenni a tartalom ahogy elvárod, de menni fog azon a hardveren is.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#78621) poirot válasza BoB (#78620) üzenetére


poirot
senior tag

Köszönöm.

(#78622) I02S3F válasza poirot (#78621) üzenetére


I02S3F
őstag

Azért keress rá mi az a lynx;).

(#78623) CPT.Pirk válasza I02S3F (#78622) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én láttam élőben. Idősebb kolléga segítsége kellett hozzá, hogy egyáltalán behozzak vele egy oldalt. :DDD

Megvan a helye neki is, de nem normál böngészésre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78624) I02S3F válasza CPT.Pirk (#78623) üzenetére


I02S3F
őstag

Ezért mondom, hogy nézze meg. Mondjuk én boldogultam vele, de csak keveset használtam.

(#78625) paolinho válasza CPT.Pirk (#78602) üzenetére


paolinho
őstag

Köszi, igen, ez volt a megoldás! :R

(#78626) Kiskutyák


Kiskutyák
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy fizikai vas, ezen fut egy OpenSUSE 10.2 (x86-x64) linux, erre telepítve PHP 5.2.0. Próbálkoztam upgradelni php7-re, legalább 7.2-re kellene, de nem sikerült. Van rá esély, hogy tudjam frissíteni valahogyan vagy a 10.2 alatt ez nem fog menni? Próbálkoztam zypper sd és sa parancsokkal, hogy beadjam neki az URL-t, de nem találja: "unknown source type for https://download.opensuse.org/repositories/devel:/languages:/php:/php72/SLE_12_SP3/" illetve "source https://download.opensuse.org/repositories/devel:/languages:/php:/php72/SLE_12_SP3/ not found"

Próbálkozom, keresgélek, de eddig nem sok sikerrel.
Köszönöm

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat!A kis emberek mindig ezt teszik de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz."

(#78627) Rimuru válasza Kiskutyák (#78626) üzenetére


Rimuru
veterán

Opensuse 10.2 tamogatasa nagyon regen lejart.... December 18, 2008

Ez a php 7.2-re is igaz: 30 Nov 2020

Vigyázat, csalok!

(#78628) Kiskutyák válasza Rimuru (#78627) üzenetére


Kiskutyák
aktív tag

Az Opensuse-nak tudom, hogy lejárt a támogatása. A PHP 7.2-nél nem tudtam, és frissebbet rá tudok erőszakolni valahogyan?

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat!A kis emberek mindig ezt teszik de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz."

(#78629) CPT.Pirk válasza Kiskutyák (#78628) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Feltételezem nem opció egy friss telepítés. Esetleg próbálkozhatsz a discontinued repó-k beállításával mint szoftverforrás: http://ftp5.gwdg.de/pub/linux/suse/opensuse/discontinued/

Aztán lehet, hogy fogsz tudni frissíteni, akár magát az opensuse-t is onnan és akkor előbb-utóbb beérnél egy olyan verzióra, aminek még van aktív támogatása.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78630) zolka95 válasza CPT.Pirk (#78623) üzenetére


zolka95
őstag

wikipédia: jól használható, ha egy távoli rendszerterminálon van szükség webböngészésre.

manapság is lehet haszna egy ilyen böngészőnek bizonyos helyzetekben??

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#78631) CPT.Pirk válasza zolka95 (#78630) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Természetesen igen, hasznos program.

Nekem csak az volt a bajom, hogy ha nincs ott a kollégám akkor el sem tudok indulni benne. Vannak még ilyen progik, pl. ha nem a Latex világában nőttél fel, akkor már az is nagy szó, ha a nano-t magadtól tudod használni. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78632) zolka95


zolka95
őstag

példát tudnál rá mondani? kíváncsi vagyok rá
vagy az egy mezei felhasználónak hosszú és bonyolult lenne? :DDD mert akkor lényegtelen

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#78633) CPT.Pirk válasza zolka95 (#78632) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én még nem szorultam rá, de terminálos környezetben (pl. szerver) simán lehet, hogy valamit el kellene érni netről és nem kényelmes telefonról intézni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78634) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#78529) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na csak rájöttem, hogy mi a gond. A vulkan-radeon csomag mellett az amdvlk is telepítve volt, ezek pedig megölték egymást. Leszedve az amdvlk-t rögtön működött a mesa-s vulkan-radeon, így megszűntek a gondok.
Nem mellékesen a Cyberpunk is ezért nem akart rendesen működni ezen a gépemen.

Hogy mik ki nem derülnek... :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78635) Atesz08


Atesz08
tag

Sziasztok ! Segítséget szeretnék kérni. Feltettem egy zorin linux -ot (kipróbálás miatt egy másik ssd -re nem win 7 mellé) utána visszatettem a win 7 oprendszert (ssd -t). A bios -ban a boot menünél ott maradt az ubuntu mint lehetőség. Hogyan lehet azt kitörölni onnan ?
Köszönöm a segítséget !!

(#78636) lev258 válasza Atesz08 (#78635) üzenetére


lev258
veterán

Gondolom UEFI-s gép. Vannak módszerek, hogyan lehet belenyúlni adott rendszeren (de csak óvatosan). Próbálj rákeresni. Persze csak miután egyértelmű lett, hogy a BIOS menüben nem tudod.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#78638) Cyrin válasza zsolti667 (#78637) üzenetére


Cyrin
addikt

Kezdésnek peppermint-et mondanám:
link

How to Install Peppermint Step by Step

link

(#78640) lev258 válasza zsolti667 (#78639) üzenetére


lev258
veterán

Akár még annak is. De az nagyobb baj, hogy ilyen állapotban bármikor megadhatja magát és az adatok kinyerése is rémálommá változhat. Ezen egyik Linux rendszer sem fog segíteni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#78642) CPT.Pirk válasza zsolti667 (#78641) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

3-4e forintért van kínai SSD az ebayen, inkább azt tenném a gépbe, mint egy másik lassú hdd-t.

Ilyen kategóriás gépben gyakran a háttértár a legnagyobb visszafogó tényező.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78644) CPT.Pirk válasza zsolti667 (#78643) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem jobban jársz az eladással.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78646) BoB válasza zsolti667 (#78645) üzenetére


BoB
veterán

[ASZTALI GÉP / ALKATRÉSZ beárazás]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#78647) tordaitibi válasza zsolti667 (#78637) üzenetére


tordaitibi
veterán

Bocsass meg de ezert kar volt lehajolni, es meg nagyobb hiba volt ramra kolteni. Ez egy 17 eve gyartott laptop, a Sempron szeria mar akkor is harmatgyenge volt. Mit akarsz vele?
Kepnezonek jo, meg hangoskonyveket hallgatni.De arra eleg egy lcd-s mp3 lejatszo is.
Ha megtalalod azt az os-t ami ezen viszi a fhd hevc videot, kerlek feltelenul tudosits :) :D

(#78649) tordaitibi válasza zsolti667 (#78648) üzenetére


tordaitibi
veterán

Oké de 512 rammal egyetlen mai os sem fog tudni működni, egy böngésző 2-3 tabbal 1giga.
Szerintem ezt a laptopot ne tedd vissza a kuka mellé mert ez környezetszennyezés, vidd be egy elektronikai hulladékudvarba.
És ez nem sértegetés akart lenni hanem ezzel magadat óvod meg szívásoktól és idegeskedéstől.
Nem hiszem hogy eszedbe jutna Babettával átugrani a horvát tengerpartra.
Egy normális kocsival meg pár óra.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.