Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39851) ubyegon2 válasza beloadjoker (#39850) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Thnx!

Xfce és Kali
Ezekből nem sokat értek, de ezt is köszi. Ha Kalit kipróbálom, tudom ki fog segíteni. :) Jessie alap már jól hangzik, lehet, hogy Kalira is Cinmanót rakok Gnome helyett.
Hol tudom megnézni a kalis tárolókat, milyen programverziók vannak benne?
[link] ilyesmire gondolok, nem arra, hogy az iso-ban megnézni. Vettél fel hozzá Debianos tárolót már?

tényleg van pár bug... -miben nincs? :F

Fel se tünt, hogy Sana néven fut a 2.0, én valami Dojo-t olvastam, no most kezdek elveszni...
Ezt most ne is válaszold meg, úgyis leköt most LT remastere az UbiCinmanóval, próbáld ott a hibát elhárítani!

[ Szerkesztve ]

(#39852) agy73p válasza ubyegon2 (#39849) üzenetére


agy73p
senior tag

És mindezt ON-ban? ;)
Mindenesetre remek választásnak bizonyult a topicgazdi kinevezésed. :P

[ Szerkesztve ]

(#39853) ubyegon2 válasza agy73p (#39852) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel van most problémád? Szövegértéssel vagy csak kötekedni támadt kedved?

Az esetek nagy részében ezek a hozzászólások ilyen jelentéktelenek:

Ha ezzel a mondattal van gondod, akkor értsd úgy, hogy a kérdéseddel együtt olvasva a visszakereshetőség szempontjából minősülnek jelentéktelennek!

[ Szerkesztve ]

(#39854) beloadjoker válasza ubyegon2 (#39851) üzenetére


beloadjoker
őstag

Hát kalinál a toolokat itt találod, de a verzió nincs benne,
[link]

Pontosan itt tudsz a toolokra rákeresni, hanyas stb: [link]

Ha tudok segítek, bár többnyire metasploit és MITM érdekel, FUD, bypass UAC, persistence, meg persze wifi hacking minden ága, mert ugye az az első védvonal :D Szóval ilyesmikben vagyok valamilyen szinten otthon, ha ezekkel kapcsolatban van kérdésed szívesen segítek ha tudok, van pár videóm is csak nem nyilvánosak.

Egyébként ez egy másodlagos rendszer lesz nekem most, az 1.1.0a verzió hibái már ismertek mindre van fix minden működik is rajta szépen, egy frissítés után ha futtatod ezt [link] Akkor a legtöbb elengedhetetlen toolt felteszi neked :)

Egyébként nem vagyok nagy tudor kaliban így nem biztos hogy tudok segíteni, csak amire szükségem volt azt megtanultam..

Az ubira meg az egy y510p-n fut ami SLI-s de az SLI nem megy linux alatt /tényleg nem nem csak én nem tudom beállítani/ így nem igazán fontos gép most így...

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39855) ubyegon2 válasza beloadjoker (#39854) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, az első linkedben benne van a verzió tracker is! hasonló a Debianéhoz

Nekem újabb meglepetés ez a Kali rolling verzió, A Kali az nem rolling, akkor mik ezek a rolling verziójú csomagok? :U lehet, hogy ez felel meg a Debian sid ill. experimental-nak?

Előre is köszi a segítséget, ahogy olvasom, amiket használsz, szerintem ennyire nem fogok belemélyedni! Inkább kíváncsi vagyok ezekre, addig, amíg nem próbálom ki. Bár a wifihacking elég érdekes lenne! ;]

[ Szerkesztve ]

(#39856) agy73p válasza ubyegon2 (#39853) üzenetére


agy73p
senior tag

Ha nem bírod az iróniát, bátran ugord át a hozzászólásomat! ;)

Nem akarlak bántani, nem akarom a tekintélyedet rombolni, nem is folytatom a céltalan diskurzust. Béke veled.

(#39857) lev258 válasza beloadjoker (#39854) üzenetére


lev258
veterán

Azt nem tudom, milyen teljesítménnyel, de megy a SLI. Nem én mondom, hanem az internet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39858) beloadjoker válasza ubyegon2 (#39855) üzenetére


beloadjoker
őstag

Passz a rollingra, ha elkezded akkor úgyis egyre jobban fog érdekelni :D Wifinél pont van bug :D illetve nem a wifi tooloknál hanem a monitor módnál de ha van konkrét kérdésed akkor majd írd :)

Most találtam:
"Kali Linux Is Now a Rolling Release

The development process behind Kali is now changing, with the Linux distribution moving to a rolling release mode of continuous updates."

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39859) beloadjoker válasza lev258 (#39857) üzenetére


beloadjoker
őstag

Az SLI megy, de nem y510pnél!! Sehol sem olvastam hogy bárkinek sikerült volna y510p alatt az SLI-t meghajtania linuxon sajnos pedig rengeteg ilyen kérdés leírás van neten ha rákeres az ember, sok időm ráment erre, de szerintem és mások szerint is nem lehet megoldani :/

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39860) Essejó válasza N0zer0 (#39808) üzenetére


Essejó
veterán

Nos ha már úgy is fenn lesz a gépen egy "jó kis oprencer(Xp)" Akkor feldobsz rá egy DVD Decrypter-t és átküldöd rajta a Linux alatt makrancoskodó DVDidet. Igen nagy valószínűséggel megszünteti a lejátszási problémáidat. :)

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#39861) lev258 válasza beloadjoker (#39859) üzenetére


lev258
veterán

A gép típusa és neve nem indok. A benne levő hardver számít, ha az nincs egyéb módokon korlátozva.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39862) ubyegon2 válasza beloadjoker (#39858) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rolling lett Jessie alapokon? Igaz, már a kernek verzióból is gyanús lehetett volna ez. :) Köszi, ezt nem olvastam még!
Nemsoká kipróbálom, aztán meglátjuk. ennek a rollingnak annyira nem örülök, tök jó volt, hogy Debianban azt frissítek, amit én akarok, utána kikommentelem a sources.list-ből a repot.

(#39856) agy73p Szerintem elkezdeni se sok értelme volt az említettek miatt, mert én csak egy TG vagyok, semmi közöm a szabályok alkotási folyamatához, bele se látok-sőt!-nem is érdekel! Ezáltal nem kell a meglévő/hiányzó tekintélyem :U miatt sem aggódnod.

Azt azért megengeded, hogy ha már TG-ként valamely fórumszabály betartására figyelmeztetek, akkor ne tegyem már ezt off-ba! :R

[ Szerkesztve ]

(#39863) agy73p válasza ubyegon2 (#39862) üzenetére


agy73p
senior tag

Csak nem szállsz le a dologról.
Úgy írnak ebben a topicban a Zemberek, ahogy te a szabályokat betartatod. Ha engedékenyebb lennél, akkor lehetne láncban visszakövetni az irományainkat. Ha vki egyszerre több embernek válaszol @címkézve, akkor ez a lehetőség elvész. Pont mint most, amikor beloadjoker-nek szóló válaszodba tetted be a nekem szóló választ is.
Az meg külön érdekes, hogy szépen rendezgeted 15 percen jóval túl az eddigi, ebben a témában tett irományaidat.
Én tényleg nem akarom ezt a vitát itt (sem) folytatni, anno offban tettem egy megjegyzést - remélem, hogy te is megengeded, mert még demokrácia van, vagy mi a szösz.

(#39864) beloadjoker válasza lev258 (#39861) üzenetére


beloadjoker
őstag

De indok ugyanis ezzel nem lehet megoldani nyilván akkor ahogy te írtad egyéb módon van korlátozva sajnos

De ha esetleg Pécsen jársz és megmondod mennyit kérsz a beüzemelésért akkor megpróbálhatod, de csak akkor fizetek ha sikerül :P :DD

Viccet félretéve sokat foglalkoztam ezzel az utóbbi időben és sajnos nem megoldott y510p esetében :(

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39865) ubyegon2 válasza agy73p (#39863) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ebben már leírtam a lényeget. Ha nem bírtad kiérteni belőle, az nem az én bajom! :)

Konkrét tartalommal bíró hozzászólásnál senki nem köt bele az 5 perces szabályba.

A -köszi, -nekem is ez van, -sikerült, etc. válaszoknál meg bizony használjuk már ezt a szabályt, mivel nincs visszakereshető értéke!

Ha vki egyszerre több embernek válaszol @címkézve, akkor ez a lehetőség elvész.

Az utolsó hsz-ed után keletkezett hsz-eket csak átolvasod, nem? Ha igen, akkor látni fogod ezeket a beszerkesztett hsz-eket is, ha nem, akkor így jártál! :DD írj az üzemeltetőknek, hátha miattad átírják a szabályokat!

mert még demokrácia van, vagy mi a szösz.

Hol? :P

(#39854) beloadjoker A script nélkül is fel kéne tennie elég sok dolgot, nem véletlenül akkora az iso, 3x-a a Jessie iso-nak! :U

[ Szerkesztve ]

(#39866) beloadjoker válasza ubyegon2 (#39865) üzenetére


beloadjoker
őstag

Persze, csak van pár "elengedhetetlen cucc" meg az a script bugokat is javít

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39867) ubyegon2 válasza beloadjoker (#39866) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy nekem elengedhető lesz! A script maga telepíti a Kalit vagy a 2.0-ra kell utánégetni?
Arch-nál tudok ilyen telepítő scriptekről, azt anno ki is próbáltam, de zsinórós nettel nem megy. :N

[ Szerkesztve ]

(#39868) Lathronos válasza F.B.I. (#39847) üzenetére


Lathronos
őstag

Egy kérdés: erre a konfigra kéne linux? Csak mert ezen gond nélkül fut az Ubuntu is. Bár ettől függetlenül készítek kevés erőforrással rendelkező pc-kre egy Antix és Linux Mint 17.2 LXDE változatot. Persze ha erre kell, akkor arra inkább majd a Linux Mint.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39869) beloadjoker válasza ubyegon2 (#39867) üzenetére


beloadjoker
őstag

Ez 1.1.0.a-ra van! Nem lesz jó neked 2.0-n meg ez egy csomó plusz toolt telepít így enm lesz rá szükséged ha csak barátkozol ezekkel
És ez nem hivatalos, csak csinálta valaki de én pl nagyon szeretem egy csomó szívástól megkímél de még egyszer 1.1.0a-n!! 2.0-ra még most csinálja az illető

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39870) ubyegon2 válasza beloadjoker (#39869) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban, írtad is! Mindegy is, Jessie-ben is tetszett, hogy az elején kellett vele kűzdeni, hogy minden OK legyen. Azért kipróbálom a Sana-t, lehet, hogy meg lehet szokni, hogy rollingot használ az ember. :U
Kicsit a Moto Defy-n akarnék kísérletezgetni ROM-okkal, azt úgy sem lehet megölni.

Kali Linux Tutorials-ban azért elég durva dolgok is vannak. néha elcsodálkozom, hogyan lehet ez a Kali legalito egyáltalán

[ Szerkesztve ]

(#39871) beloadjoker válasza ubyegon2 (#39870) üzenetére


beloadjoker
őstag

Defy? Tesómnak volt, custom rommal /már nem emlékszem milyennel/ úgy merült mint a fene, talán egy sima cm volt? :F Amúgy én vigyáznék azért, főzött rom felment szépen de aztán mikor gyárit kellett visszatennem akkor vmi spanyol gyógyrom kellett a végén :DD Bár azóta biztos vannak rá jobb romok is már hiszen ez több éve volt :) Kis xperia minimmel szórakozok én meg ha van időm, linux deployal kalit tettem rá kigyilkoltam mindent ami ramot eszik és próbálgattam metasploit stb :D Most kernelt kéne még módosítani ath9k supportért de egyenlőre nem jön össze :D

Igen, és ez még csak egy nagyon kis szeglete :)

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39872) ubyegon2 válasza beloadjoker (#39871) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

maniac103 jordan CM 7.2 van most rajta és 4,5 évesen se merül túl gyorsan, gyerekjáték már a rom-csere, akár a gyári visszatétele is - de ahhoz sajna win kell!

linux deployal kalit tettem rá
Előbb is feltünt már, akkor jól értettem, a telefonra teszed fel a Kalit? :U Ez érdekesnek tűnik.

[ Szerkesztve ]

(#39873) beloadjoker válasza ubyegon2 (#39872) üzenetére


beloadjoker
őstag

Értem akkor azóta tényleg sokat fejlődtek :-)

Igen minden mostani mobileszkozomon volt/van /volt n5on aztan most van onepluson meg n7eken/ kali de rajtuk nethunter ami jobban megvan csinalva egyedül a kis minire nincs igy azon tudok szórakozni deployal :-) kicsi es sokáig bírja gui persze nincs sshn lehet irányítani :-)

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39874) cs_dy válasza lev258 (#39823) üzenetére


cs_dy
tag

Nem vagyok profi, de live-on ezt tudom csak megmutatni.

Ezek vannak 3 Windows partíció van.A két piroson és a közte lévő partíciókon a Mageia lenne ami nem indul el. Itt kellene a legelsőhöz csatolni az uefi-t? Nagyon nem értek hozzá :(

[ Szerkesztve ]

AMD RYZEN 5 5600, 32 GB RAM, 1TB SSD, RTX 3060 TI

(#39875) spammer válasza agy73p (#39863) üzenetére


spammer
veterán

Nyugodtan válaszolhatsz mindenkinek külön-külön, sőt, a szabályzat ezt is kéri, amennyiben nem 1-2 szavas a válasz. (Szabályzat III./12,/4,/3. pont). Többek között sajnos belém is belém rögzült ez az egyben válaszolós stílus, ami valóban rossz dolog a követhetőség szempontjából.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#39876) ubyegon2 válasza spammer (#39875) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ebből indult a vita.

Többször leírtam már, mi ezzel kapcsolatban az álláspont. Ne indítsuk újra! :R

(#39877) F.B.I. válasza Lathronos (#39868) üzenetére


F.B.I.
veterán

Egy harmadikra: E6420 az is, 2Gb ram, GMA3100, 5400-as sata2 HDD. Egy DELL Optilex 330. :DD

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#39878) CPT.Pirk válasza F.B.I. (#39877) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tök hasonló Optiplex 380-ra raktam Debiant Lxde-vel. Ki kellett venni a belerakott kínai SSD-t és vissza kellett rakni a vinyót mert annyira gyorsan elindult a böngészővel együtt is, hogy előbb töltött be a böngésző mintsem felállt volna a kapcsolat a routerrel. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39879) spammer válasza CPT.Pirk (#39878) üzenetére


spammer
veterán

De ezért miért kellett visszacserélni HDD-re? :) Pár másodperc és lett volna kapcsolat, nem?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#39880) CPT.Pirk válasza spammer (#39879) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kiosk jellegű gépet csináltam a nagyszülőknek. Ott nem jó az ha azzal indul a gép, hogy nem lehet kapcsolódni. :N
Így most 47s a boot, nagy cucc.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39881) Lathronos válasza F.B.I. (#39877) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát arra gond nélkül fel kéne mennie az Ubuntunak is. Nekem nem sokkal erősebb konfigom van, egy E8400-as CPU és 3 GB DDR800 RAM és azt használom. Most várnék egy kicsit a gyengébb konfigokra való ubuntu remaster elkészítésével, mert 13-án jön ki a friss Voyager X2-es, és abból csinálnék egy 32 és 64 bites változatot(maximum 1 nap mire elkészülnek). Ha tudsz várni addig, egy naprakész friss rendszered lesz.

(#39878) CPT.Pirk

"Tök hasonló Optiplex 380-ra raktam Debiant Lxde-vel"

Hát azért a két konfig között van nem kevés teljesítménybeli különbség, úgyhogy a házon és az alaplapon kívül sok hasonlóság nincs köztük. A 380-as megeszi reggelire a 330-ast. ;]

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39882) Essejó válasza cs_dy (#39874) üzenetére


Essejó
veterán

Én sem értek hozzá és lehet valamit nagyon benézek, de: 4 windows partíció van C, D, E, F valamint egy Boot/Efi, két Ext4 és egy Swap.
A két piros az Ext4 ergo mehet rá a Mageia. Viszont a Zöld Swap és a Boot/EFI-re garantáltan nem telepíthetsz, és az E-re is csak ha átparticionálod Ext4-re. Szerintem.
Ráadásul a 350MB az tuti nem a C meghajtó, hanem a Windows csinálja a Rendszernek fenntartott eredetileg betűjel nélküli terület. 350MB az a W8 kb. A W7 100MB a W10 meg tán 500MB-ot foglal le.
Szóval mielőtt beletörölsz, szépen méret alapján azonosítsd őket. Így lehet tényleg 3 Win partíciód, de számold szépen bele a rendszernek fenntartottat is, az a negyedik.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#39883) #21078528 válasza cs_dy (#39874) üzenetére


#21078528
törölt tag

Van káosz rendesen! Én sikálnék, és normálisan felosztanám a meghajtót...! ;)
Ami biztos, ami /boot/EFI-ként szerepel, az nem lehet az! Az EFI-nek az elsőnek kell lennie a meghajtón, nyilván a Win nem csinál 8GB-ost a lemez közepén...
Valszeg a 350MB-os az amit csinált (nézd meg, hogy FAT32-es e), és akkor ezt kell EFI-nek beállítani Linux alatt.

[ Szerkesztve ]

(#39884) F.B.I. válasza Lathronos (#39881) üzenetére


F.B.I.
veterán

Természetesen tudok várni ez csak letöltő gép lesz, sőt most a memó is ugrik belőle, ezért 1 hétig parkoló pályán lesz, az asszonyén garázdálkodok addig. :DDD

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#39885) Lathronos válasza F.B.I. (#39884) üzenetére


Lathronos
őstag

Időközben kiderült, hogy 2 hiba van az ISO-ban. Ha telefont csatlakoztatsz vagy lemezt helyezel be, nem a Nemo fájlkezelővel nyitja meg, hanem a lemezhasználat elemzővel, valamint kifelejtettem a JAVA-t. Ez akkor fontos például, ha egy weboldalon megakarsz nézni egy video-t, ahol a videoplayer-t java-ban írták. Ekkor ha nincs telepítve a JAVA, csak fekete téglalapot látsz a video helyén. Az ISO javítva lett, most töltöm fel. Holnap reggeltől lesz elérhető, mert 64 KB/s-sel megy. :O A mobilnetem elég lassú sajnos, de majd előfizetek egy gyorsabbra. Ráadásul a Pendrive-om is elszállt, remélem nem felejtek el venni egyet hétvégéig. A memóriám hagy némi kívánnivalót.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39886) F.B.I. válasza Lathronos (#39885) üzenetére


F.B.I.
veterán

Kösz, hogy szólsz, ha jelzi az asszony a problémát, akkor újra rakom neki, addig teljesen jól működik így is. :R

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#39887) beloadjoker válasza Lathronos (#39885) üzenetére


beloadjoker
őstag

Ez jó hír :D Akkor majd feldobom a majdani frissebbet is :)

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#39888) cs_dy válasza #21078528 (#39883) üzenetére


cs_dy
tag

A két Ext4 közötti sávot én csináltam.

Az lehet gond, hogy a Mageia UEFI módban fut vagy mi a szösz? :D

Az első az a NTFS-es partíció, amint azt első kép mutatja.

Ahhoz tegyek egy csatolási pontot? Ott mit adjak meg? Boot/efi, vagy Boot/ vagy mi?

AMD RYZEN 5 5600, 32 GB RAM, 1TB SSD, RTX 3060 TI

(#39890) Lathronos válasza F.B.I. (#39886) üzenetére


Lathronos
őstag

Jó, hogy említetted a RAM-ot. Az optimális működéshez azért 3 GB ajánlott, a 2 GB még épp hogy elég, de akkor már a SWAP-ból is zabál(már ha van, ha nincs, akkor nemes egyszerűséggel lefagy miután felemészti a 2 GB-ot).

(#39887) beloadjoker :)

(#39888) cs_dy Csak azért nem szólok hozzá a témához, mert UEFI-re még nem telepítettem linuxot, így azt sem tudom, hogyan kell. :( De ha UEFI van, hogy-hogy nem GPT a Windows boot partíció? És ha jól gondolom a linuxot is GPT-re kéne telepíteni, bár ez csak tipp.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39891) lev258 válasza cs_dy (#39888) üzenetére


lev258
veterán

Maradjunk annyiban, hogy nekem már a Windows-os partíciók is kaotikusak. Ha a Windows UEFI-ben települt, akkor a Linuxot is úgy kell telepíteni. Mint írtam, ha már van EFI partíció, azt a telepítőben meg kell (szokott lenni egy opció/csatolási pont erre). Csak kérdem, biztos a Mageia-val akarod kezdeni az ismerkedést?
Lathronos: "GPT a Windows boot partíció" Mit szeretnél ezzel mondani?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39892) Essejó válasza Lathronos (#39890) üzenetére


Essejó
veterán

UEFI-re nem is fogsz Linuxot telepíteni, hiszen az az új Bios neve. UEFI módban GPT-re telepíthetsz, vagy Legacy módra váltasz, törlöd a GPT partíciót és MBR-t hozol létre. Ha a rendszer számára nem egy 3 TB-s lemezt használsz, akkor nincs sok értelme a GPT-nek. MBR partíció esetében ugyanis csak 2,2 TB-t látsz (MBR felső határa) Viszont egy 300-500 GB-os lemez esetén pláne Dual bootban csak szívás. Mi több csak 64 bites oprencer esetén működik.

Az a 350 MB az a rendszer ( már ha a windowst annak tekintjük) :) számára fenntartott partíció, miért lenne GPT? Bár csak érdekességképp említem meg, hogy egy UEFI/GPT Windows telepítő készlet számára létrehozott Pendrivet pl FAT32-re kell formázni.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#39893) lev258 válasza Essejó (#39892) üzenetére


lev258
veterán

Kevésbé hozzáértőknek a GPT abban is jobb, hogy nincs igazán limitálva az elsődleges partíciók száma (nem kell kiterjesztettel foglalkozni).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39894) Essejó válasza lev258 (#39893) üzenetére


Essejó
veterán

De van, akár 128 elsődlegest hozhatsz létre rajta. De egy 80-250GB-os munkaállomáson mire nem elég az a 4 elsődleges partíció? Még akár egy 300-500 GB-os esetében is elég lehet.
És igen Linux ügyben tényleg nem vagyok hozzáértőnek nevezhető, de az elmúlt 6 évben heti rendszerességgel számtalan Windowst telepítettem, köztük jó néhány UEFI-st is.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#39895) lev258 válasza Essejó (#39894) üzenetére


lev258
veterán

Tudom, hogy van limit. De egy átlagfelhasználó igényei fölött van bőven. Azért lehet hasznos, mert pl. Windows esetén sokan legalább 2 partíciót használnak (+EFI partíció), ehhez pedig még hozzájön Linux alatt a /, swap, /home (utóbbiak opcionálisak). És már nem is elég 4. Erre gondoltam. És találkoztam már többször olyan segítséget kérőkkel, akik el is akadtak rögtön, amikor kiderült, valamelyik partíciót kiterjesztetté kellene alakítani, mert elérték az elsődlegesek maximális számát.
Egy rendszer esetén bőven elég, ezzel nem is vitatkozom.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39896) #21078528 válasza cs_dy (#39888) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ha NTFS, akkor nem lehet EFI...
fdisk -l /dev/sda v. gdisk -l /dev/sda paranccsal tudod ellenőrizni, hogy MBR-t v. GPT-t használsz.
Hogy UEFI módban tölt e a gép, azt pedig a BIOS-ban tudod ellenőrizni.
Újra mondom, szüntesd meg ezt a káoszt, és kezd elölről az egészet...
Egyébként hogy a Win mit csinál, meg mit nem, azt sajnos nem tudom, mert amit utoljára magamnak telepítettem, az NT4.0 volt... ;)

(#39897) MasterMark


MasterMark
titán

Üdv

Hyper-V-ben Linux Mint Cinnammon Live módban folyton Cannot allocate memory üzeneteket dobál. XFCE-t is kipróbáltam, ott a telepítő kidobott ugyanezzel Live módban.

Valaki valami ötlet? A RAM nem dinamikusra van állítva.

Switch Tax

(#39898) lev258 válasza MasterMark (#39897) üzenetére


lev258
veterán

Biztos, hogy jó helyen jársz a kezdő topic-ban? Ennek a Hyper-V-nek kellene utánajárni inkább.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39899) MasterMark válasza lev258 (#39898) üzenetére


MasterMark
titán

Hát nem tudom. :D

De közben már tárgytalan is lett, mivel most vettem észre, hogy ha fent van a Hyper-V akkor mindig maxon járatja a procit. Szóval marad a VirtualBox. Pedig ez a Hyper-V tetszett.

Switch Tax

(#39900) Bende1111


Bende1111
tag

Kedves OPENsuse 13.2 használók!
Eme sorok hozzátok szólnának leginkább! :)
A fent említett rendszert szeretném egy 16GB-os pendrivra rá varázsolni, hogy arról bootolhassak és kipróbáljam a rendszert. Ha valakinek van bármi programja, linkje (működik) azt szívesen fogadom! :)
Ezer köszönet!
Bende
(Lehet, hogy egy leendő pingvin rajongó! :D :R )

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.