Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-24 13:50:05

LOGOUT.hu

Ubiquiti hálózati eszközök - téma összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7051) Egon válasza user12 (#7050) üzenetére


Egon
nagyúr

Nekem 3 szintet kellene majd lefednem (cca. 80 nm szintenként). Jelenleg egy db Lite AP van, és viszonylag jó lefed mindent (pedig nem túl ideálisan van elhelyezve). Én azon agyalok, hogy mindenképp kell-e szintenként 1-1 AP, vagy megoldható kettővel is (és ha igen, akkor melyik szintre érdemes tenni? Az alsó részen alig van olyan hely, ahol kellene wifi (garázs, stb.), így kézenfekvőnek tűnik a felső és a középső szintre tenni 1-1 AP-t, ugyanakkor lehet hogy jobb lefedettséget adna, ha alulra és felülre tennék egyet-egyet).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7052) szpeti40 válasza user12 (#7050) üzenetére


szpeti40
addikt

Értem köszi :R
Akkor mindenképp kell a 3db AP, ha Lite, ha LR lesz, kár hogy az EU Shopból 2db-ot lehet max venni :(((

#7051Egon:
Nálam otthon 80m² van és 2 emelet (alatta garázs meg lépcsőház, az a 3.szint), a 2 szinten 1-1 AC-Lite, a garázsban már nem nagyon van wifi.

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#7053) #68270080 válasza Bathalsar (#7049) üzenetére


#68270080
törölt tag

Ömmm... jó kérdés.... megnézem, éééés meg is van:

UniFi Account kell hozzá.
Bejelentkezel, majd jobb felső sarok a profilképedre (ha van), aztán legördülőben Settings, itt én a General user-t pipáltam ki, mert Uni-fikázó titulus nem volt, majd felül: Notifications, aztán azon belül így:

[ Szerkesztve ]

(#7054) dkess válasza Egon (#7042) üzenetére


dkess
őstag

Így van - véleményem szerint az UDM-Pro a "pro" -sága ellenére igazából egy remek alternatíva lehet otthonra - főleg, ha az AP -k mellé tervezel kamerákat és/vagy beléptető rendszert is (mondjuk az utóbbi nem túl életszerű - oda elég egy G4 Doorbell is) ... Na meg persze valamilyen szinten ez lesz a jövő is - pont mivel az UXG-Pro is hasonló alapokra építkezik hardveresen ...

@Sárosy Gyula, #7043

Igen, alapvetően egészen kikupálódott az UDM-Pro fw -esen. A Door Access -el kapcsolatosan elég sokat olvastam illetve sok videót néztem - így kezd kialakulni egy kép bennem nagy vonalakban, hogy mire gondolhatsz. Ugyanakkor a "máskor" részt értem, de a "máshol"? Szerintem itt is szívesen olvasnának egy személyes tapasztalatokon alapuló összeszedett véleményt a fórumtársak ezzel kapcsolatban.

@vincze1, #7044

Igen, nem is értem miért hagytam ki a single site (static IP) limitációt UDM Pro -nál - teljesen jogos.

Úgy egyébként UXG-Pro alatt biztos erre gondoltál - [link] ? Csak mert a 10 Gbps portokat nem hagytam ki a felsorolásból ...

A Talk az valóban béta. Otthonra mondjuk úgy se kell, de vállalati környezetbe pedig ...

@szpeti40, #7046

"Akkor lehet 2db U6-LR helyett 3db U6-lite-ot rakok."

Amennyiben 2db U6-LR is beleférne az anyagi keretben és egyébként 3 db AP -hoz sem gond a kábelezés (a másik alternatíva), akkor nem jutott eszedbe esetleg, hogy 1 db U6-LR és 2 db U6 Lite? Az U6-LR -t lehetne például a nappali környékére rakni ...

(#7055) JoceeHunt válasza JoceeHunt (#7021) üzenetére


JoceeHunt
őstag

Ma megjött ubi válasza, akivel eddig kommunikáltam, azt írja hogy átirányít a Tier 2-es csoporthoz, és mihamarabb válaszolnak. Erre kíváncsi leszek. Remélem nincs 100-as szint aztán állandó Prestige :DD

[ Szerkesztve ]

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

(#7056) Egon válasza szpeti40 (#7052) üzenetére


Egon
nagyúr

Nekem már az utcán csatlakozik az autó a wifihez... :) Szintén AC Lite.
Mondjuk nekem a falon van felhelyezve, nem a plafonon, ez nem tudom mennyit jelent.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7057) Richard válasza Egon (#7056) üzenetére


Richard
őstag

Nálam szintén. 2 szint, összesen 240 nm a galériában a ház közepén van elhelyezve a nano hd a falon és a házban mindenhol megvan a közel 500 megabit (ennyi a netem max.). Tégla falak, vasbeton födém.
Hátul a teraszon 350 megabit, kint az utcán 200 körül (kapunál). Ahogy távolodok lépésről lépésre kb -80 megabit :D

Mindez 1 db AP.

szerk.: Persze, ha nem lenne galéria akkor biztosan kellene mindkét szintre 1-1 AP

[ Szerkesztve ]

(#7058) szpeti40 válasza dkess (#7054) üzenetére


szpeti40
addikt

Igazad van, ez tényleg járható út :R
Valahogy nekem eszembe sem jutott :D

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#7059) Bathalsar válasza #68270080 (#7053) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Ez melyik site? Jártam mindenhol IS, de nem találtam rá.

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#7060) user12 válasza szpeti40 (#7058) üzenetére


user12
őstag

A 2+1-es felállásban oda rakd az LR-t ahol jellemzően többen fogtok tartózkodni, több eszközzel, ez gondolom a nappali és környéke lesz.
A bejárat közelébe és pl hálószobák esetében elég a lite is.

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#7061) vicze válasza vicze (#7023) üzenetére


vicze
félisten

Önköltségen( :((( ) Prágába kell küldjem első körben.

(#7062) Egon válasza vicze (#7061) üzenetére


Egon
nagyúr

LOL, ez annyira nem jó. :(
Ezek után meggondolom a Store-ból tölténő vásárlást...

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7063) #68270080 válasza Bathalsar (#7059) üzenetére


#68270080
törölt tag

https://account.ui.com
vagy
https://unifi.ui.com

(#7064) #68270080 válasza dkess (#7054) üzenetére


#68270080
törölt tag

Az a helyzet, hogy erősen blogolok, és inkább ott írom ki magamból az aktuális hisztit. Plusz vannak segítők, akik hozzá is értenek a blogon, így az a viszonylag szerencsés csillagállás jön össze, hogy fogyasztható tartalom születik az adott témával kapcsolatban.
Viszont nem tarom etikusnak itt idézgetni egy idegen blog böffenéseit, így minimalizálni szoktam az arra irányuló URL-ek beírását. Mérlegelés alapján döntök: kikapok a topikgazdától az indokolatlan önreklámért, vagy hasznos, és nem kell még egyszer beírnom a 8547 karaktert és a 17 fotót.

A máshol a bejegyzésemben csupán erre utalt.

(#7065) dkess válasza #68270080 (#7064) üzenetére


dkess
őstag

Köszönöm szépen a válaszod.

Igen, én is ilyesmire gondoltam a "máshol" alatt. Ugyanakkor nem tudom mekkora igény lenne a topiklakók részéről ezt a témát körbejárni kicsit alaposabban. Az is lehet, hogy előnyös lenne, ha néhány gondolatot avagy a konklúziót itt megosztanád (link nélkül) mondjuk akár vitaindítóként és amennyiben van fogadókészség, akkor bármi lehet ...

Igen, ahogy nézegettem bele lehet futni falakba (némi képzavarral élve egy Door Access rendszerrel kapcsolatosan :) ) meg érthetetlen dolgokba itt-ott, de lehet hasznos lenne, ha kialakulhatna egy kép, hogy hol illetve milyen megkötésekkel lehet használni a rendszert jelenlegi állapotában akik esetleg eleve Ubiquiti rendszert használnak ...

(#7066) bon válasza vicze (#7039) üzenetére


bon
őstag

Sima USG tök jó elvolt az egyik helyen ahol üzemeltektek 1000/1000 optikával, 30-40 készülékkel, Most meg USG-Pro-t használják, alkalmanként 150-200 user-al. site to site vpn-en is van, de ott nincs jelentős forgalom.

A számítógépnek lelke van! - ASUS Prime Z690-P, Intel CoreI7 13700, 2x16GB DDR5 5200MHZ Kingston, Gigabyte GTX 1060 6GB, Sound Blaster Z, Cooler Master Cosmos C700P

(#7067) #68270080 válasza dkess (#7065) üzenetére


#68270080
törölt tag

Nos, a kereskedő a témát elintézi azzal: Unifi Door Access Kit az irodaházakba való, otthonra vegyél Unifi G4 Doorbellt. Mondja ezt úgy, hogy f*ngja sincs, hogy mi az, vagy pontosabban, hogy miért és mire kell a felhasználónak. És ismerjük el: bizony olyat állítottak a termékeik egy részéről, mely nem felel meg a valóságnak, majd miután ezt több száz bejegyzés a fórumukon szóvá tette, hát lecserélték vagy levették a feliratokat, és a UDMPro Link aggregation hirtelen köddé vált (de az internet nem felejt), illetve más alapvető funkciók, melyre egyértelmű jelek utaltak (pl. csengő ikon a UA-PRO alján, és nem telefon ikon!!! Ez fontos!) *Coming Soon-ra változott, és kimagyarázták azzal, hogy az majd a VoIP telefonokkal (MONDOM TELEFONOKKAL) fog működni. De akkor édesanyám, miért nem telefon ikon van alul? És az AUX kimenet, mint sziréna csatlakozás a nyitva felejtett ajtóhoz? Mivaaaan? Elektronikai műszerész az egyik szakmám, és bizony erősen azt látom derengeni, hogy menet közben változott a koncepció, és beáldozták azokat, akik megvették az UDMP-t hiszen Mohácsnál sokkal több veszett oda... nemde?
Örülhetnek, hogy nincs Magyarországon komoly képviseletük, mert Vodafonként járhatnának... és itt gyorsan öncenzúrát hajtottam végre, mert jobb a békesség.
Közben a Jutúbon tucat-számra ketyegnek a fizetett Unifis videók - természetesen szponzorált cuccokkal - és elmondják a frankót, idézem: Kicsomagolom, deszépezacsomagolópapír, idekellkétcsavar, megjöttatejeskocsi, bedugomideadrótot, dekirályvegyétekbarmok.

Hát nem.

A másik: szponzorálatlan tartalomként kicsit képzavaros azt írnom, hogy nem itt fogom a nézettséget gyarapítani azzal a havi 5 látogatóval aki elolvas, de nekem az is aranyat ér.

És hogy jót is írjak: szemmel láthatóan beindultak a srácok. Vagy kirúgták a régi Pató Pál úr főnöküket, vagy újakat vettek fel, vagy egyszerűen megunták a százával érkező kritikákat, de bizony az elmúlt pár napban igencsak szép dolgokat alkottak: lásd UDMP 1.9.1 FW, ami ugyan kevés újítást tartalmaz, de amit kaptunk, az szerintem teljesen rendben van.

És most mindenkitől elnézést kérek, de a fentiek fényében már tudjátok, miért nem itt "blogolok".

(#7068) Bathalsar válasza #68270080 (#7063) üzenetére


Bathalsar
aktív tag

Ez igazából nem klasszikus hírlevél, hanem az új fórumtémákra beállítható értesítések. A Community alatt meg is találtam. Köszi.

-- Hű-ha! Mindig így kezdődik. Aztán majd jön a futás, meg a sikítás

(#7069) rekop válasza #68270080 (#7067) üzenetére


rekop
Topikgazda

"UDMPro Link aggregation hirtelen köddé vált (de az internet nem felejt)"
Ez már egy GA termék adatlapja volt? Mert már tavaly év elején sem volt link aggregation, és ha jól emlékszem akkor még EA-ban volt az UDM Pro.
EA termékek hardveresen is változhatnak a végleges megjelenésig. Például az első UDM Pro-ban (hw rev. 3.1) a 8 portos switch még 2.5Gbps backplane-el rendelkezett, a következő hw rev. már csak 1Gbps-el, és a GA termékek is 1Gbps-t kaptak.
Szerintem az, hogy EA terméknél volt egy feautre, amit GA-ban már kivettek, nem róható fel nekik, mert ezt közölve van az EA termék vásárlókkal(ha elolvassák a felhasználási feltételeket).

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#7070) vicze válasza rekop (#7069) üzenetére


vicze
félisten

Azért ez egy mesterséges SW korlátozás, nem egy HW változtatás. Nyilván lehet, csak egy "Pro" terméknél "khm".

@Sárosy Gyula: Azok a telefonok fogják a csöngőt támogatni, amik 1,5éve EA-ban vannak és nem érzem azt hogy valaha kikerülnek onnan? 1 VoIP termékcsaládot már megöltek ugyan ezzel a koncepcióval, nem értem, hogy ez most miért lesz más. Egy Android eszköz, amit soha nem frissítenek nem való céges rendszerbe.

(#7071) #68270080 válasza rekop (#7069) üzenetére


#68270080
törölt tag

Nem tudom, hogy GA termékadatlap volt-e, egy hasonlóan hisztis Community-s fórumozótól ollóztam.
De most picit lenyugodtam: az új 1.9.1 FW egészen gömbölyű, és a többi FW is meglepően gyorsan növekszik. Pl. az UA-Pro érzékelő kapott egy új FW-t, ami igencsak meglepett. aztán van egy éles UniFi Protectünk is, ami pár napos, szóval felébredtek a téli álomból...

[ Szerkesztve ]

(#7072) dkess válasza #68270080 (#7067) üzenetére


dkess
őstag

Igen, alapvetően egyetértek Veled és köszönöm a válaszod.

Igen, az UDMP -vel kapcsolatban, ha egy év után is a pre-alfa/béta határterületen "tengődnének", akkor már rájuk borították volna az asztalt. Amin egyébként még sokat háborogtak a népek az a SFP+ autonegotiation problémája meg ez a központi regisztrációs mizéria. Persze majd megbékélnek az emberek ...

Muszály volt lépniük nemcsak az idő miatt, de azért a saját szegmensében hiánypotló az UDM Pro. Az UDM egy SOHO AC -s router 100K HUF felett, az USG -k meg voltak részleteiben tárgyalva (nagyon nem mai HW -ek). Routing oldalon hamar hoppon maradtak volna, ha nem kapkodják magukat végre ...

Egyébként pedig még ez a G4 Doorbell egy egész életképes koncepciónak tűnt otthonra. Jó minőségű (és felbontású) széleslátószögű kamera, mely Protect -be is integrálható (képrögzítés stb. ...), funkcionalitás, szögben is a falraszerelhető és szöveges üzenet is beállítható rá. Azt néztem, hogy jó ideig nem volt kapható a saját store -jukban (most újra igen) ...

Az Access meg nagyon körbe kell járni, aki ilyennel tervez - igen. Pont ez a gáz is benne, mert az "üzenete" a terméknek az, hogy megveszed-felrakod-egyszerű beállíthatóság azt megy. A lényeges dolgok a valóságban meg a részletekben vesznek el ...

A Talk -al meg nem tudom ki számol komolyabban még? :) Lehet már a cég sem ...


@vincze1, #7070

Az SW korlátozás kéz-a-kézben jár a HW korlátozással. Értem ez alatt mennyi értelme lenne a link aggregation -nek egy 1 Gbps -es backplane -el? Lehet nem sok ...

A másik, hogy a 8 gigabit -es portnak se sok. A koncepciót odáig értem, hogy mondjuk menedzsment célú, meg sávszélt különösebben nem igénylő dolgokat lehet(ne) rádugni, de abból meg minek 8 port? Meg aztán PoE sincs. Kb. egyértelmű a terelés - amennyiben kicsit is komolyabb "switch -es dolgokat" akarsz, akkor goto vegyél switch -et mellé ...

Majd a következő HW revízióban javítják a HDD behelyezési mechanikáját (ugye, ha kopp -ig tolod be, akkor nem lehet becsukni az ajtaját). Más talán nem lesz, ha jól láttam ...

(#7073) Egon válasza dkess (#7072) üzenetére


Egon
nagyúr

Tök jogos amit írsz. Ha legalább PoE lenne rajta.
Mondjuk annak lehet jó a 8 db port, aki - hozzám hasonlóan - valahol 20-22 végpont környékén gondolkodik: nekik elég egy 16-os switch (24-es helyett). Vagy akinek elég 7 végpont, annak nem kell switch stb.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7074) vicze válasza dkess (#7072) üzenetére


vicze
félisten

"értelme lenne a link aggregation -nek egy 1 Gbps -es backplane -el?"
Akkor miért van Link-Aggregation, az összes többi Gbit-es switch-en. Na meg miért vannak a switcheim, a NAS-om és még a UAP-HD is aggregált kapcsolaton? :)

Na most a UDM-Pro elég sok értelmetlenségén nem fogok vitatkozni, mert összességében annak tartom.

(#7075) Egon


Egon
nagyúr

Hmmm, biztos én vagyok tök béna, de az Unifi Design Centerben hogyan kell rábírni az AP-kat, hogy sugározzanak is? Rárakom az alaprajzra (berajzoltam a falakat), és nem történik semmi...
Ok, rájöttem.

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7076) rekop


rekop
Topikgazda

UniFi Dream Machine Firmware 1.9.1
UniFi Network Controller 6.1.67 (* This release is an release candidate.)

Érkezett egy újabb review CT Solutions-tól, akit esetleg érdekelne:
U6-LR Review and Benchmarks

@Egon : [link]

[ Szerkesztve ]

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#7077) julius75 válasza vicze (#7074) üzenetére


julius75
aktív tag

.....és tényleg miért? Főleg egy ap....?
Vajon mi lehet az, ahol ez értelmet nyer a tech-buzuláson kívül?

(#7078) szpeti40 válasza Egon (#7075) üzenetére


szpeti40
addikt

Ezt én is benéztem, majdnem írtam ide, hogy hogy lehet látni, amikor valahogy a jobb alsó sarokba tévedt a szemem :D

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#7079) dkess válasza Egon (#7073) üzenetére


dkess
őstag

Igen, főleg akkor, ha olyan eszközöket kötsz rá, amik 100 Mbps -es portokkal (vagy ennél nem sokkal többet használnak) rendelkeznek és/vagy jellemzően nincsenek egyszerre használva - pl. TV, zenelejátszó, AVR, médialejátszó, UTP nyomtató, ilyen-olyan "okosbizbasz" stb. Akkor ugye nem kell ezek miatt nagyobb switch -et venni.

@vincze1, #7074

Hét azért olyan sok értelme azért nincsen. Nagyon maximum, ha többé-kevésbé a 8 porton belül ki tudnád használni ...

Annak a LAG -nak kifelé a két 10 Gbps port felé kellene osztozkodnia ezen az 1 Gbps -en a többi 6 LAN port kimenő forgalmával ...

Az UAP-HD -nál a "HD" rész pedig a "nagy sűrűségű" (mármint vezetékmentes kliensek tekintetében) környezetre próbál meg utalni. Ehhez kellően erős hardverrel is rendelkezik, hogy elméletileg többszáz klienssel elbírjon. Ilyen felhasználás mellett nem azért van rajta 2 db gigabit -es port, hogy LAG -ot konfiguráljunk rá, hanem azért, hogy daisy chain -ben utána is tudjunk kötni egy node -ot. Azaz ilyen sűrű környezetben egy gigabit -es ethernet nemcsak egy UAP-HD -t - hanem akár kettőt is bőven kiszolgál. Százas nagyságrendű kliensszámnál egy ilyen AP -ból nemigen jön ki több, mint 2-300 Mbps, de már ez is csücskösen.

A "non-plus ultra", hogy amennyiben tényleg erre kötve szeretnél AP -t, akkor kelleni fog PoE injektor is ... (azaz még egy "rúgás" a switch -ek felé - főleg, ha nem egy AP -d van)

(#7080) Egon válasza Egon (#7073) üzenetére


Egon
nagyúr

Most nézem, hogy mégiscsak kénytelen leszek megvenni a 24-es PoE switch-t, mivel a 2-3 AP + 5 kamera kombót, már egész biztosan nem bírja el a 16-os...:(
Van értelme egy UDM Pro-t SFP-n összekötni mondjuk egy USW-24-POE switch-csel, vagy nincs jelentősége (leszámítva, hogy eggyel több LAN port marad szabadon az eszközökön)?

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7081) vicze válasza dkess (#7079) üzenetére


vicze
félisten

UAP-HD dolgot rosszul tudod. UAP-Pro esetében szintén 2 port van, és ott a 2. csak bridge-re van, HD esetében pont a sok kliens miatt és még egyszer ez egy 8 antennás AP, el tudom érni hogy szaturáljam a GBit-et ahogy U6-LR-nél is simán elértem.
UAP-XG 10Gbit-es + 1Gbit a PoE-nak.

Nálam a usecase az lenne, hogy így a NAS-ra GBIt felett tudok másolni WiFi-n, ami gyorsabb lenne mint a kábel. Sajnos a HD nem tudott elég sokáig 160-as sávot, azóta nem volt időm szórakozni vele, de ha sikerül linkelem. :)
Addig meg ja az ami, nem tagadom. :)

(#7082) szpeti40 válasza Egon (#7080) üzenetére


szpeti40
addikt

Szerintem otthoni környezetben az sfp-nek nem sok értelme van, tesztelgetni, ismerkedni egy másik technológiával arra jó. Akkor van értelme, ha pont az a +1 ethernet port kellene.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#7083) vicze válasza Egon (#7080) üzenetére


vicze
félisten

Sebesség szempontjából nincs jelentősége, de ahogy írod nem használsz el, egy extra hasznos portot.
DAC-ok pedig elég olcsók.

Én mondjuk USW-8-150-öt máshogy nem tudnám összekötni másik swichel mert "tele van".

[ Szerkesztve ]

(#7084) dkess válasza vicze (#7081) üzenetére


dkess
őstag

Amíg mondjuk pl. van összesen 4 db vezetékmentes kliensed (2 db 2.4 GHz -en és 2 db 5 GHz -en) addig tök jól működik ez a gigabit szeparáció.

A probléma akkor kezd el eszkalálódni, ha az UAP-HD -t elkezdjük olyan környezetben használni ahová tervezték illetve ahol igazán tud domborítani a többi AP -hoz képest. Ez pedig a nagy klienssűrűségű környezet. Itt érzi igazából elemében magát. Alább két UAP adatlapját is beteszem. Igazából a diagramok ugyanazok mind a kettőnél - csak azért, hogy ne csak egy legyen:

- Unifi nanoHD: [link]
- UAP-AC-HD: [link]

Ezekben lapozzunk a "High-Density Scenarios" fejezethez. Ugye olyanokat írtam, hogy ezek akár "elméletileg többszáz klienssel elbírjon" meg ezt: "Százas nagyságrendű kliensszámnál egy ilyen AP -ból nemigen jön ki több, mint 2-300 Mbps, de már ez is csücskösen.".

Az Ubiquiti szerint már 100 db WiFi kliens esetén a 2.4 és 5 GHz együttes aggregált maximális átvitele 300 Mbps ... Már 10 kliensnél is maximum 440 Mbps -t tud a két sávon együtt a 8 antennájával az erre a célra optimalizált AP -k. Többszáz kliensnél pedig ... (mondjuk az is igaz, aki már ebbe az utcába megy az nem normális :) )

Azaz ebben a tartományban egy gigabit -es gerinc simán kiszolgál akár két AP -t is.



Igen, sajnos a WiFi nem lineárisan skálázódik ... Persze az AX pont itt gurít nagyot, de alapvetően nem véletlenül nem került az U6-LR -re sem 2.5 Gbps vagy éppen dupla gigabit -es LAN port (no meg persze az üzletpolitika miatt).

Egyébként ilyen zsúfolt környezetben nem annyira érdekes a 160 MHz -es szélesség. Igazából, ha a 20 MHz OK, akkor annak már mindenki örül.

@Egon, #7080

Azért ez a UDM-Pro és USW-24-POE "nász" DAC kábellel (SFP) nem teljesen "csalódásmentes" - ld. itt: [link] . Persze amennyiben a legfrissebb fw -kkel mész, akkor az azért segíthet ...

(#7085) Egon válasza dkess (#7084) üzenetére


Egon
nagyúr

Őszintén szólva azt gondoltam, hogy mivel az UDM Pro SFP-je 10g-s, és beszéltetek itt 1 GBit-es áteresztő képességről az UDM Pro esetében, esetleg jobban járok egy ilyen kapcsolódással LAN oldalon, mintha a 8 db gigabites LAN port egyikébe lenne dugva egy switch, és a többi LAN porton is lógnának kliensek, de lehet hogy hülyeség.
Egyébként a cégnél is szívtunk anno 10g-1g összekötéssel, ott sem akart menni.

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7086) vicze válasza dkess (#7084) üzenetére


vicze
félisten

Igazad van egy ponton az idő osztás miatt elkezd esni a sebesség X kliens után.
Akkor marad az amit én szeretnék elérni 2 klienssel. :) 4x4-en két kliens elvileg duplex 2x800-áz lehetséges.

Amúgy az U6-LR-nél tényleg érthetetlen sőt valószínűleg mindegyik U6-nál, mivel 2,7Git max linkspeeddel telítődött az uplink...

UDM-Pro-től egyre jobbakat írsz. :P

(#7087) dkess válasza Egon (#7085) üzenetére


dkess
őstag

Pont korábban a mai nap említettem az UDM Pro SFP+ autonegotiation problémájáról (1 Gbe SFP esetén a másik oldalon). Ugyanakkor sajnos beállítva a link sebességet (UDM Pro -n és switch -en is) sem teljesen magától értetődő a pozitív végkifejlet.

Igen, értem miért lenne jó. Az SFP+/SFP uplink -et pont erre a forgatókönyvre találták ki.

(#7088) dkess válasza vicze (#7086) üzenetére


dkess
őstag

Nem annyira érthetetlen. Majd az új 2.5 Gbps -es switch -ekkel jönni fog majd a Pro/HD verzió(k) is majd 2.5 Gbps -es csatival ... ;) Ez üzlet, kérem szépen - majd tessék megvenni azt aki olyat akar ... :) :)

Igen, alapvetően tetszik az UDM-Pro koncepció. Persze az ördög a részletekben rejtőzik. Aztán pont most lett itthonra egy off-topik router, ahol pl. a 10 Gbps portokat annak konfigurálom aminek akarom (UDM Pro -n az egyik SFP+ csak WAN lehet), multigigabit -et is tud, 2,4 és 5 GHz -en is 4x4 AX (5 GHz -en 160 MHz is), nincsenek ilyen 1 Gbps backplane "tökségek", VLAN, VAP, VPN Mesh stb. támogatással. Nem mellesleg jóval olcsóbban, mint az UDM Pro ...

(#7089) vicze válasza dkess (#7088) üzenetére


vicze
félisten

Már kin van az U6 switch 2.5-os portokkal.
A U6-Pro már kint van és 1Gbit, már csak a HD és XG van vissza.
Mondjuk az elég jó lenne ha a HD már 6e lenne, akkor talán értelme is lenne, mert jelenleg nem tudom mi lesz benne a multigbit-en kívül.

(#7090) dkess válasza vicze (#7089) üzenetére


dkess
őstag

Az pici túlzás, hogy kint vannak - EA mind a kettő még. Az U6-Pro adatlapját ( [link] ) nézegetve 2.4 GHz -en 2x2 lesz - igaz 5 GHz -en 4x4 HT160. Gigabit LAN port -al ... Igaz, $149 -ért ...

Ezek után a HD -ban se bíznék túlzottan. Ugye ez a nagy klienssűrűségre tervezett vonal. Azzal együtt is, hogy AX lesz nem hinném, hogy pont erre raknák a 2.5 Gbps -t, ha a Pro -ra meg nem került ... Az XG már más tészta lesz szerintem is, de annak az ára is "más" lesz ...

6e -t nem hiszem hogy lesz. Egyfelől elég sokáig elvoltak az AC Wave2 -vel is és most sem gázolunk térdig a "sima" AX -es AP -kben sem (nomeg a 6e kliensekben sem). Meg aztán általánosságban eléggé behúzták e tekintetben a SOHO vonalon is a kéziféket az egyéb gyártók is.

Bár az Intel -nek van már ugye AX210, de ez sincs túl sok mindenben. Sőt elég sokminden jön még most is AC -s WiFi -vel kliensoldalon is ... Most inkább még kb. minden gyártó "rókabőröket húzogat" még sajnos ...

(#7091) vicze válasza dkess (#7090) üzenetére


vicze
félisten

Ha semmire nem raknak 2.5G-t akkor mi a jó istenre van az U6 switch?

(#7092) dkess válasza vicze (#7091) üzenetére


dkess
őstag

Hát pontosan ez az. Az U6-Pro gigabit -es LAN portján el is siklottam (köszi, hogy rávilágítottál). Teljesen abba a feltételezésbe ringattam magam, hogy az csak 2.5 Gbps lehet pont a switch miatt. Unifi esetén a WiFi a húzóágazat - gyakorlatilag az húzza magával a switching -et is (meg áttételesen a router vonalat is). Ezért gondoltam azt, hogy menni fog a multigigabit vonal, ha kell, ha nem az AP -knél is, mert ez lenne egy komoly selling point az új switch -eknél is majd ...

Véleményem szerint, ha a Pro -ra került volna, akkor a HD -re is kerülhetett volna - mert, miért ne? Ekkor a XG -vel lett volna mindjárt 3 modell és pörgött volna a switch biznisz is ... Így viszont a HD -n nincs értelme - az XG meg nem lesz akkora volumen. Ők tudják ...

(#7093) vicze válasza dkess (#7092) üzenetére


vicze
félisten

Pont ez az én problémám is és kb. mindenki a Pro-ra várta a 2.5-öt, aztén az LR alá rakták... :F

(#7094) dkess válasza vicze (#7093) üzenetére


dkess
őstag

Hát, illetve eleddig a U6-LR alá se raktak 2.5 Gbps -t ...

(#7095) vicze válasza dkess (#7094) üzenetére


vicze
félisten

Úgy értem a Pro-t az LR alá pozíciónálták, termék szempontból.

(#7096) Stanley-B. válasza vicze (#6990) üzenetére


Stanley-B.
őstag

erről hol lehet olvasni bővebben, hogy nem lesz több Edge termék?

(#7097) Stanley-B. válasza vicze (#6990) üzenetére


Stanley-B.
őstag

"Tehát hosszabb távon egy zsákutca terméked van.
Amúgy az UISP-pel kezelhetőek az ER termékek is."

:F miért lenne zsákutca mikor te magad is leírod, hogy az ER termékekhez is jön az UISP támogatás.
Olyan rosszul nem is állnak vele [link]

"de a valóság ez, ha váltani akarsz nem lesz opció hasonlóra a gyártónál."
az Edge vonal helyett vehetnek majd eszközöket a UISP vonalról és használhatják tovább a UISP-t

(#7098) Stanley-B.


Stanley-B.
őstag

nemreg rendeltem egy UDM Prot.
Most olvasom, hogy nem lehet UI fiok nelkul vegigmenni a setupon... :W

miutan regisztralta a termeket az UI fiokhoz, lehet torolni az UI-hoz kotott fiokot es letrehozni egy 100%-ban helyi felhasznalot aminek semmi koze nincs barmilyen cloud szolgaltatashoz es az egesz eszkozt letiltani barmilyen cloud szolgaltatas hasznalatarol?
Csakis helyi fiok + vpn.

Mert ha nem akkor megy is vissza.

[ Szerkesztve ]

(#7099) JoceeHunt válasza Stanley-B. (#7098) üzenetére


JoceeHunt
őstag

Advanced beállításban van egy Remote Acces ki-be kapcsolás (Access and manage your device from unifi.ui.com), valamint a Controllerben a Cloud e-mailt és az Auto-BackUp-ot is ki lehet kapcsolni.
Szerintem tud anélkül múködni, bár régebben az USG esetében külön a controllerben kellett megadni az unifi fiók adatait, most ezt nem látom az UDM Pro-ban, szerintem azért hogy ne lehessen módosítani vagy passz.

Setup indításnál még a netkapcsolat is kell, ha nem dhcp, akkor készülj a pppoe vagy egyéb adatokkal. Ezzel én is szívtam a telekom vonalam miatt, mikor az ügyintéző nem tudta megadni normálisan a felhasználó nevem és a harmadik technikus mondta a jót :((

[ Szerkesztve ]

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

(#7100) JoceeHunt válasza JoceeHunt (#7099) üzenetére


JoceeHunt
őstag

Na fasza, tegnapi restart után ment, most beléptem neked megnézni a cuccokat, és ahogy leírtam rá 5 perc, megint sehol a masina :O :O :O

joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.