- eBay-es kütyük kis pénzért
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- sziku69: Szólánc.
- Vízügy: árvíz, belvíz, aszály, stb.
- Wiz Khalifa: Grand Theft Auto VI - Érdekességek, látványosságok, képek, infók egy helyen.
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Gurulunk, WAZE?!
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Geresics
Topikgazda
válasz
senki68 #26989 üzenetére
Az inverter az élete (üzemideje) nagyrészét nem csúcsteljesítményen tölti, kivéve, ha napkövetős a rendszer!
Ha van 1kWp napelemed, és az egy évben 1350kWh energiát állít elő, akkor átlagosan mekkora teljesítményt ad le az invertered?
Természetesen a hő mindig is ellenség lesz. Ha emlékszel a régi írásaimra, akkor azt javasoltam, hogy az inverter helye olyan legyen, mint a befőtteknek: száraz, hűvös helyen tartsuk!
A Gen24 inverter hűtése pl. -13°-ot ígér a normál Symo-hoz képest, és még csendesebb is! Ennek a hűtésnek köszönhetően a gyártói adatok szerint az éllettartam is jelentősen meg fog növekedni! Tesztelném magam is, ha nem lenne ilyen drága!Amúgy az irodába pont holnap kapcsoljuk be a 10kW-os Gen24-et, szóval rövidesen még több gyakorlati tapasztalatom lesz. Már csak idő kellene játszani vele...
Passzív hűtésű invertert nem veszünk, ha csak nem muszáj!
-
Geresics
Topikgazda
válasz
7Heads Drago #26994 üzenetére
Pedig igaza van!
Nézz csak meg több adatlapot is! A grafikonok is mindig egy adott típusra vannak kiírva! Régen még a Huawei sem szégyelte kiírni, hogy a 3kW inverter adatlapján az 5kW-os grafikonja van, de úgy látom mára ez már eltűnt - bár az is lehet, hogy ez csak valami telepítői leírásban volt... Froniusnál, Growattnál, 100%, hogy régen ott volt (most nem csekkoltam). -
Geresics
Topikgazda
válasz
senki68 #26996 üzenetére
Tökéletesen látod!
A hatásfok feszültség-függő, ugyanis a DC feszültség és az AC feszültség között szoros összefüggés van, épp ezért volt régebben extrém fontos a helyes DC feszültség belövése. Ma már nem olyan fontos, mert az inverterek egy extra DC-DC konvertálással optimális-közelire lövik a feszültséget maguknak, így javítva a hatásfokot. Ellenben ha túl rövid a sztring (értsd: nincs elég DC fesz), akkor ezzel rendesen megdolgoztatod az invertert, vagy épp nem is lehetésges!
A melegedés pedig áramerősség-függő! -
-
senki68
senior tag
válasz
7Heads Drago #26992 üzenetére
Minél nagyobb a teljesítmény annál nagyobb áram folyik, annál nagyobb a hőmérséklet.
Inverternek hatásfoka van, lehet jobb a hatásfoka 0.2 %-al , mint 70% terhelésnél, de mivel nagyobb áram folyik az az 1% is több mint 70% teljesítménynél.
Mivel én figyelem a hőfokot így látom minél nagyobb a teljesítmény annál magasabb az inverter hőfoka. -
gabor9991
őstag
válasz
7Heads Drago #26994 üzenetére
Nem tudom, nekem a telepítő mondta hogy ez így van, feljebb Geresics írt hasonlót fronius inverterekről [itt]
-
gabor9991
őstag
válasz
7Heads Drago #26992 üzenetére
Egyfázisú Huawei a pletyka szerint 2-től 5kW-ig ugyanaz ugye csak a szoftver más.
Akkor most az én 4kW-os inverterem amikor maximum teljesítménnyel működik akkor az valójában csak 80% lehet.
Ha egy ettől kisebb invertert nézünk ott még kevesebb. -
7Heads Drago
veterán
válasz
senki68 #26989 üzenetére
Túlpanelezve az inverter sokat megy csúcsteljesítményen. Jobban melegszik, rövidebb élettartam.
Csúcsteljesítményen a leghatékonyabb az inverter. A hatékonyság meg azt jelenti hogy ott termel a legkevesebb hőt adott kw mennyiségre.Nálam a Huaweinek 40-100% ig szinte egyenes a hatékonysága. [link] Na meg nálam pl 1,5h-ig van maxon. 1,4% veszteséggel.
Nyáron sajnos kimaradt hogy megnézem a hűtőborda hőfokát. De majd ránézek kíváncsiságból. -
7Heads Drago
veterán
Hibás a számolásod sztem. 1. Ha időben nagy eltéréssel raksz fel panelokat akkor csak optis rendszerben gondolkozhatsz az meg jócskán megnyomja az árakat. A másik hogy 2-4 panel bővítéssel egy másik körön sztem nem lesz meg az induló feszültség. Ha jól gondolom.
2. 30 db panelnál 10% túl panelezés 3 db panelt jelent. Ha a 10%-ot idővel 20%-ra bővíted plusz 3 panelt jelent. De például nálam ahogy én számoltam 25% lenne kb az ideális. Az nálad már plusz 5 panelt jelent. És ugye 2-4 panel bővítésről beszélsz. Ez miatt tök felesleges a nagyobb inverter. Ez ugye nagyon sok mindentől függ és én is csak a saját esetemről tudok most beszélni.
Illetve amit nem értek hogy miért kell a bővítés? Várható hogy a jövőben nő a fogyasztásod? -
senki68
senior tag
válasz
Geresics #26954 üzenetére
Régebben is írtál ilyet, szoktam is hivatkozni rá
Na ez a gazdasági oldala.
De itt régebben felmerült egy másik kérdés is, és ha azt is a mérlegre tesszük, már nem biztos, hogy ilyen egyszerű a döntés.
Túlpanelezve az inverter sokat megy csúcsteljesítményen. Jobban melegszik, rövidebb élettartam.
Ezt hogy lehet belevenni a képletbe? Főleg egy passzív hűtésű inverternél? -
Két panel között hány mm-el kell számolni illetve a széleken a konzolt mennyire kell túllógatni, hogy tudjak esetleg felületet pontosan kalkulálni?
Panel fizikai mérete 1002 mm, teszem azt 20 panel egymás mellett, számolok 3mm-er közzel, meg oldalanként 5-5 cm-el a konzolnak?Állandóan sikerül olyan kapcsolattartót találnom ajánlat kéréskor, aki én nem tudom mire figyel, de nem az ajánlatra az biztos. Csinált nekem a keresett panel mellé egy "gazdaságosabb" ajánlatot, de azt már nem figyelte, hogy az olcsóbb panel-t egy kisebb inverter is röhögve elviszi.
Illetve az ajánlatba bele van írva a napelemhez, hogy mennyibe kerül, de a névleges teljesítmény nem.Persze az ajánlatban a panel ára köszönő viszonyba nincs ezzel az árral.
-
-
Oldmobil
aktív tag
Sziasztok, van valakinek bevált DC átkapcsolója, ami nem kerül csillióba? Nem sima leválasztó, hanem olyan, amivel át lehet kapcsolni egy 600-800 voltos sztringet az egyik inverterről egy másikra. Ajánlottak a feladatra GANZ KKM1-32 háromállású kapcsolót, de ahogy nézem, annak DC-n elég gyengék a paraméterei. Azt max úgy lehetne bekötni, hogy rakok elé egy rendes leválasztót, hogy az átkapcsolás már biztosan tehermentes legyen.
Megoldható az átkapcsolás persze két külön leválasztóval is, de ha lehet, szeretném bolondbiztosra csinálni az átkapcsolást.
Köszi! -
leslieke
Jómunkásember
E.ON távleolvasás portálhoz kérnék segítséget: regisztráció pipa, visszaigazolás pipa, belépés pipa.
Létrehozok egy új munkaterületet, profilok hozzáadásnál megadom a POD azonosítót, de nincs találat.
Mit rontok el? -
Geresics
Topikgazda
Igazából tök mindegy.
Ha igazán végletekig kukacoskodni szeretnék, akkor az alábbi szempontok játszanának:
- tehermentesítésre a hagyományos kismegszakító nem való, ha van AC tehermentesítő kapcsoló, az már igen.
- DC kapcsoló az inverterben terhelésre méretezett, annak jónak kell lennie.
- ellenben az inverterben a DC kapcsoló cseréje nem olcsó, és nem tudja akárki megcsinálni, az AC tehermentesítő kapcsolót és/vagy kismegszakítót szinte akárki ki tudja cserélni.Visszakapcsolásnál tökéletesen mindegy, az inverter úgyis vár a hálózati előírások miatt a bekapcsolással.
-
-
Geresics
Topikgazda
válasz
joghurt #26974 üzenetére
Ha ez egyszeri esemény, akkor nincs bele teendő. Ha magától nem indul el, akkor DC+AC lekapcs, picit vár, és visszakapcs. Ha megy, nincs vele dolog.
Ezt okozhatja elavult firmware is, érdemes frissíteni! Eddig ez mindig segített.
Ha ezek után is továbbra is gond van vele, akkor szerviz lesz a vége. -
A Fronius Symo-m a ma hajnali induláskor egy 461-es hibával (RAM Error / Collective Fault) örvendeztetett meg, ami a leírások szerint azt jelenti, hogy "Fault in the DSP data memory", és hogy kontaktáljam a lokális Fronius szolgáltatási üzlettársamat.
Ugyanakkor rendben elindult, termel is.Foglalkozzak vele, vagy néha van ilyen, és lényegtelen?
-
Tiédetis
senior tag
Köszi egy kérdést megért
-
válasz
nimfas #26964 üzenetére
Köszönöm! Nekünk oszlopról van földbe húzva, de megpróbálom valahol meglesni hol milyen vezeték van, sajnos kivitelezéskor még nem a mienk volt a ház, bármi spórolást el tudok képzelni az előző tulajtól. Szóval ha látom mi van az oszlop meg az óra illetve az óra meg a belső elosztó között akkor vagyok “nyugodt”. Bár hitelesített 3x32A úgy is megszabadul egy minimális átmérő határt.
-
válasz
Geresics #26965 üzenetére
Huawei esetén, 10-12Kw inverter között ~40e volt a különbség a telepítői ajánlatban. Ha netes árat nézek bruttó 20e Ft. 15-17Kw között meg egyenesen vicc a difi.
Megkockáztatom ebből a 17-es se buta választás, ami max 28,5A tud kifelé, tehát még ez is elmegy 3x32A-en.
Munkapontos bontás előnyöket próbáltam firtatni, de nem kaptam rá meggyőző választ, hogy mennyi panel (akár db vagy tervezett hozam) esetén érdemes több kört csinálni. Nekem egy oldalon azonos dőlésszöggel elfér 40 panel, ha teljesen beépíteném nem hagyva helyet tetőtéri ablaknak, 46, ez mondjuk nem indokolja a bontást. (mono 60 cellás kis panel méret) Szóval akár 17-es invertert is túl tudnék panelezni, de ez ugye már 7Mwh többlet. Bruttó bevezetése esetén mondjuk ellensúlyozni lehetne a galádságot. -
-
313313
addikt
válasz
nimfas #26964 üzenetére
Kérdés az hanyadik a "sorban" és mit bir a trafókörzet.
Lehet már mosr 110%-on jár a trafó, így fejlesztés nélkül nem mennek 3*32A felé.
A hanyadik a sorban alatt meg azt értem, hogy Démásznál pl egy hálózatra felkötött 4*50mm2-es kábelra ráraknak 4db fogyasztót, második 35mm2, harmadik/negyedik 4*25mm2. A negyedik szekrény teljesítménye átmegy az első 3-on is... -
Geresics
Topikgazda
Nagyobb rendszerre is ugyan úgy igaz a túlméretezés. Erre van 30 saját üzemeltetésű napelemparkom, amik évek óta termelnek, és nem is rosszul (ld. #23350).
Árban a 10 és a 12,5kW Fronius között lehet kb. 110-130eFt különbség (tippre). De attól még mindkettőt érdemes 15-20%-kal DC oldalon túlhúzni.
Ami viszont fontos különbség, hogy míg egy kis inverternél simán 1 sztringre, 1 munkapontra megcsinálsz most egy rendszert, és a 2. munkapontot szabadon hagyod a későbbi 4-5 panelnak bővítésnek, addig ez egy 12kW inverternél már egyáltalán nem jellemző megoldás! Egy ekkora inverternél 1,6-2kW-nak fenntartani egy külön munkapontot első nekifutásra nem tűnik optimális hosszú távú tervnek...Az viszont tök igaz, hogy aki most telepít, neki nagyon előre kell gondolkodnia, hogy később ne bukja el a szaldót! De ha most elég a 10-12kWp napelem, de később többet akarunk, akkor viszont zsebbe kell nyúlni, és 15-ös inverteren érdemes elgondolkodni, mert akkor lesz szemmel látható bővítési lehetőségünk! Ha nagyon le akarnám egyszerűsíteni, akkor az optimális napelem/inverter teljesítmény-arányon (DC/AC 1,2x) ha nagyobb invertert akanék venni, akkor nem 1, hanem 2 lépcsőben gondolkodnék.
(#26962) cOxeR
A panelek mérete és rögzítése valóban fontos! Anno, mikor a piac nagy része polikristályos napelemet telepített, én monoval dolgoztam, és nem csak azért, mert a legtöbb esetben jobbnak tartom, hanem azért is, mert ugyan azt a teljesítményt kevesebb panelből el tudtam érni, ergo kevesebb tartószerkezet kellett hozzá, ami ledolgozta a mono ár-hátrányát! -
senki68
senior tag
Kis segítség kellene SE ügyben.
Ugye eddig volt az SE17K.
Most meg van SE17K-RW0T0BNN4Azt már kinyomoztam RW0 /Energy Net Ready/ Jelentsen bármit is.
Van e valami lényegi különbség a 2 inverter között, vagy csak új nevet kapott?
Ugye a rövid stringes az RWB
Az akksis meg RWSEl fogok veszni ebben a sok rövidítésben.
-
válasz
Fr3eWar #26957 üzenetére
Fontos a panelek mérete pl… és a tudása, hiába kapok 330 vagy 360wp-re jó ajánlatot, ha nem lesz elég a jó tájolású/dőlésszögű hely. Illetve a több kevesebb Wp panel nem mindig olcsóbb mint kevesebb nagyobb teljesítményű. Persze ehhez jó kis számolásokat lehet csinálni, abból kiderül melyik a jobb verzió.
-
-
-
Fr3eWar
őstag
Nem igazán más a matek, ami igazán számít az a FT/kwp.
Ez nagyobb rendszereknél olcsóbb, munkadíj nem lényegesen több nagyobb rendszernél, az adminisztráció ugyanannyiba kerül, az AC DC védelem is kb egyforma költség, így fajlagosan olcsóbb tud lenni az egész.
Mikor rakattam az 60kWp-s rendszert nem érdekelt milyen panel, ki gyártja milyen színe szaga van, csak az hogy a legolcsóbban kijöjjön. És akkora rendszerben 2019 januárban ez 19eFt/kWp-re jött ki, több mint 200 panellal.
Szerintem kérj ajánlatokat, beszélj néhány céggel, nézzék meg mérjenek fel, beszélgess velük, hogy ne túlnyomó részt user oldali infóid legyenek, és utána közelebb leszel a boldogsághoz. -
válasz
Geresics #26954 üzenetére
Véletlen volt a dupla ?-jel.
Néztem természetesen, melyik méret sáv eseten van ugrás, ezért is nagyon jó/szemléletes a számolás amit írtál.Nagyobb rendszerben gondolkozom (erre is gondoltam a kérdésemnél is), ott ha túl van panelezve egy 10kW inverter, teszem azt 30x400Wp, ugyan ideális esetben lehet nem le kezelhető termeléscsúcs, de hiába teszek rá pl +1 db panelt mert még belefér a keretbe, nem leszek annyival előbbre, mintha annak az árából inkább 12kW invertert veszek.
Szóval én azt látom, hogy ha pl 10% túlpanelezés nem elég, hiába visz el a rendszer +20%-ot, időtávlatban lehet jobb a nagyobb inverter nem annyival túlpanelezve, és marad lehetőség később még venni 2-4 panelt és ellensúlyozni a “hiányt”, mintsem inverter cserével kezdeni majd extra panelezni.Az a szegmens amit írsz teljesen jogosan érzékenyebb erre és mint levezetted úgy a legracionálisabb, de 30+ panel viszonylatban lehet más a matek.
-
Geresics
Topikgazda
válasz
Geresics #26954 üzenetére
u.i.: a DC túlméretezésnél nem az adatlap a mérvadó, hanem a tájolás, és a dőlésszög! Ideális tájolás esetén a DC túlméretezés 20%, azaz 1kW inverterre jut 1,2kWp napelem!
Az előző példánál maradva (1kWp termel 1250kWh-t)
1.) DC 4kWp AC 4kW termel 5000kWh-t
2.) DC 4,4kWp AC 4kW termel 5500kWh-t
3.) DC 4kWp AC 5kW termel 5000kWh-t
Folytatva:
4.) DC 4,8kWp AC 4kW termel 6000kWh-t
azonban
5.) DC 5kWp AC 4kW "csak" 6200kWh-t termel, a többit levágja, ami lassabb megtérülést eredményez, és minél nagyobb a túlméretezés, annál több lesz a levágás! -
Geresics
Topikgazda
Már volt róla szó korábban, felesleges a halmozott írásjel, mert még félreértjük a hangsúlyt!
A nagyobb inverter néha kicsit drágább, néha sokkal. Ez attól függ, hogy a gyártó épp milyen belsőt rak bele. Pl. a Fronius Symo 4-5-6 inverterek fizikailag konkrétan ugyan azok az utolsó csavarig, csak más a szoftveres AC korlátozás rajtuk. Ebből adódik, hogy az árkülönbség elenyésző. Ellenben ha egyel nagyobbat szeretnél, akkor már jelentősen zsebbe kell nyúlni!De ez még nem minden. Ugyanis nem az inverter termel, hanem a napelem! Az inverter csak átalakítja a napelem termelését. Ergo, hogy +1 napelemet veszel, az pontosan annyival fog többet termelni. Ha egyel nagyobb invertert veszel, akkor attól a termelésed nem lesz nagyobb!
De nézzünk konkrét példát (az árak hasraütésszerűek, a valósághoz nincs sok közük, mert nem ismerem a lakossági árakat)!
1.) 400 Wp napelem x 10 db = 4kWp, és ehhez egy 4kW inverter. Az ár legyen mondjuk 1800eFt. Az éves termelése legyen kb. 4kWp*1250kWh/kWp=5000kWh. A rendszer egységára bruttó 450eFt/kWp. (Ez a releváns egységár, nem az inverter AC csatlakozása!)
2.) +1 napelem felára legyen mondjuk 110eFt, így az ár lesz 1910eFt. A rendszer egységára így 1910000/4400=434eFt/kWp! Mindezt úgy, hogy a termelés növekedett 10%-kal, azaz 4,4kWp*1250kWh/kWp=5500kWh!
3.) De ha nem napelemet veszünk, hanem invertert, akkor mi lesz? A termelés nem változik, marad 5000kWh/év! A bekerülési ár pedig megnő mondjuk 50eFt-tal! Ekkor az egységár 1850eFt/4kWp=462,5eFt/kWp!Nézzünk hozzá megtérülést is! 1kWh energia kb. 37,5Ft, de a könnyebb számolás miatt legyen most 40Ft/kWh
1.) 5000kWh*40Ft/kWh=200.000.Ft/év a termelés, így a megtérülés 1800eFt/200eFt/év=9év.
2.) 5500kWh*40Ft/kWh=220.000.Ft/év a termelés, így a megtérülés 1910eFt/220eFt/év=8,68év.
3.) 5000kWh*40Ft/kWh=200.000.Ft/év a termelés, így a megtérülés 1850eFt/200eFt/év=9,25év. -
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Futás, futópályák
- Samsung Galaxy S23 FE - nincsen sárkány
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Le Mans Ultimate
- Milyen légkondit a lakásba?
- BestBuy topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Netfone
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- További aktív témák...
- 122 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
- Mini PC, tiny PC HP ProDesk 600 G2 i5-6500T, Fujitsu Esprimo i5-7500T
- Telefon felvásárlás! Samsung Galaxy A15, Samsung Galaxy A25, Samsung Galaxy A35, Samsung Galaxy A55
- Samsung Galaxy S20 FE 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i5 14600KF 64GB DDR4 1TB SSD RTX 3080 10GB CM CMP 510 Seasonic 750W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest