- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- bambano: Bambanő háza tája
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- gerner1
- koxx: Bloons TD5 - Tower Defense játék
- droidic: Videó letöltés yt-dlp-vel (profi módszer)!!!
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
- eldiablo: Mennyire strapabíró egy GShock?
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
gabor9991 #26949 üzenetére
Azért tegyük hozzá, nem az invertert szokás a panelek fölé méretezni, hanem épp fordítva: az invertert szokás túlpanelezni. Mivel azok legfeljebb tavasszal és ősszel, a nap közepén hozzák a névleges teljesítményüket.
Ha a tájolás nem pont déli, további túlpanelezés fér bele.
Sokan vannak itt keleti és nyugati tetősíkokkal, ők tudnak számokat is mondani, de ha kettő, kvázi komplementer string van, akár +50% is elmehet. -
gabor9991
őstag
válasz
wenkman #26947 üzenetére
"Sungrow SG4.0RT"- egy 4kW-os inverter ami 50százalekkal túlpanelezhető a leírásod alapján.
Ez azt jelenti hogy a napelemek termelésének 4kW feletti részét az inverter nem tudja kezelni hiába lesz rajta 6kWp panel, napközben úgy 10-15 óra között vágni fogja a termelés tetejét.Ehhez képest a 6-7 kW inverter a 6kWp panelel minden további nélkül megbirkózik és nap közben a teljes termelés visszatálpálható vagy elhasználható.
A 4-es inverternél az inverter lesz a szűk keresztmetszet és maximum 4kW-ot tud termelni hiába van rajta+50% panel, a 6-7-es inverterrel szerelt rendszernél meg annyit termel amennyit a panelek tudnak.ha van rá lehetőség akkor a nagyobb inverter a jobb választás szerintem.
-
wenkman
tag
Üdvözlet mindenkinek!
Napelemes rendszer telepíttetésén gondolkozom.
Próbálom kihozni a dologból a legjobb ár-érték arányt.Az lenne a kérdésem, hogy ha a jelenlegi igényeim szerint egy 3,6 kWp rendszer lenne nekem ideális, de gondolok a jövőre, hogy a rendszer plusz panelekkel bármikor fejleszthető legyen 6 kWp-ig, akkor milyen inverterben kellene gondolkodnom?
Konkrétan arra gondolok, hogy az invertereknek van egy -tól -ig értékük, hogy milyen összteljesítményű panelekhez ideálisak.Ha az inverter (Sungrow SG4.0RT) adatlapján az van, hogy "Fényelektromos bemenet ajánlott max. teljesítménye 6kWp", akkor ezt az adatot úgy kell értelmeznem, hogy ez az inverter el fog bírni egy jövőbeli, 6kWp-re történő "fejlesztést"?
Az árajánlat készítő napelemes cégnél azt mondták, hogy igen. Másik napelemes cég meg rám akarja "sózni" a 6-7 kWp-es inverterét (amit én túlzónak érzek).Szóval nem tudom, kinek higgyek...
Köszönöm!
-
n@p@lm
őstag
Elküldtem a visszaigénylésemet hitelesített pdf melléklettel.
EON terület.
Kíváncsi leszek elég lesz-e az elektronikus igény és nem ragaszkodnak a postai úthoz. -
gabor9991
őstag
válasz
skippper #26944 üzenetére
Pvgis kalkulátorral megnézheted mennyi lenne az elvárható termelés nálad
Ennyi panelhez ez az inverter bőven elég, elméletileg+50%-kal túl lehet panelezni a Huawei invertereket.
Igen, okozhat feszültségingadozást az inverter, született már ezzel kapcsolatban néhány hozzászólás itt is.
Olyan mértékű feszültségemelkedés hogy az káros legyen rövid távon az elektronikai eszközökre szerintem csak szándékosan idézhető elő akkor ha az inverterben a limit 253V fölé van engedve jóval. -
skippper
senior tag
Sziasztok!
Tavaly augusztusban elkészült a házunkon a napelemes rendszer (SUN2000-12KTL-M2 Inverter + 27*TrinaSolar TSM-DE08M.08 380W Panel, összesen 10,26kWp). Egyrészt szerintetek egy ilyen rendszerből, árnyék nélküli, szögegyenes keleti tájoláson, 40 fokos tetőn mi az elvárható hozam? Jól lett összepárosítva ez a rendszer? Kiegészíthetem még ezt panelekkel? (ez volt az eredeti kérésem tőlük, hogy kiegészíthetőre építsék anélkül, hogy az invertert piszkálni kellene)
Illetve a fontosabb kérdés, hogy okozhat-e egy ilyen rendszer problémákat a házban található elektronikákban? Meglepően sok eszköz ment tönkre, olyanok, amikről a villanyszerelő azt mondta, hogy életében nem látott még belőle hibásat (LED-vezérlők, riasztó sziréna, kapucsengő, stb.). Okozhat a napelem feszültségingadozást, túlfeszültséget olyan mértékben, ami káros lenne ilyesmi fogyasztókra?
-
válasz
senki68 #26940 üzenetére
Köszi az infókat, azért agyalok túltervezésében, mert ilyen lehetőség nem lesz. Kerítést meg “favágó” munkát lehet találni olcsóbban, nem számlás fizetéssel, de ezt így ebben a formában nem lehet jövőre, most kell megugrani, ráadásul folyamatosan emelnek, látom az ajánlatokban.
Ergo ebbe van a leginkabb értelme betolni az egészet.
Nekem a jelenlegi fogyasztasomat tekintve, 3M durván, kerek 6 év megtérülés, viszont 3-5M között simán van rendszer ami ezt fedezi 12Mwh (mint neked a fogyasztasom), ha a maradék összeget paneleket költöm, meg 12 helyet 15-ös inverterre simán tudok én is 4-5MWh-t plusszolni. (38-40 db 430-as panel) 23 méter tetőm van, 1m széles a panel, kettő elfér állítva egymás felett, 3-4 métert ha hagyok esetleges tetőtéri ablaknak az elég, már ha bármikor is beépítjük, illetve északi oldalon bármennyit nyithatok… -
gabor9991
őstag
válasz
leslieke #26938 üzenetére
Ha be tudsz lépni az inverterbe akkor mindent tudsz állítgatni, de szerintem érdemes a telepítőre bízni, egy esetleges hiba esetén így nincs félreértés hogy ki nyúlkált az inverterbe
Én is így jártam, most mikor fel lett rakva pár plusz panel akkor szólt a telepítő hogy adjam már meg az új jelszót mert amivel ő beállította az már nem jó
Így kénytelen voltam elmondani neki hogy én nyúltam bele.
Itt látszik hogyan változtatja a beállítást ahogy emelkedett vagy csökkent a hálózaton a feszültség [kép] [kép] [kép]
Nem tudom ezzel mit tudna kezdeni a szolgáltató hogy 229-253 volt a mai minimum és maximum.
Sajnos mivel belül vannak az értékek a szabványon lehet semmi sem történne hiába jelezném ezt újra. -
senki68
senior tag
A rendszer nem lett megtervezve. Ad-hoc készült. A tervezés annyi volt, felteszem ami fér.
Az első fele OFT-re ment a másik fele saját telepítés vállalkozásban.
Megtérülést számoltam, de csak villanyszámlára, az kb 6 év. Azt nem vettem bele a túltermelésért mennyit fizetnek.
13.2kWp a rendszer, SE tervező szerint 16.5MWh a várható termelés. Ezt jelenleg 7 havi átlag alapján tartja.
Október 04-én indult a bővített rendszer, leolvasást januárról átrakattam júniusra. /Akkor indult az első ütem./ Akkor volt 228kWh fizetendő fogyasztásom.
Téli termelésem nem volt elég a napi fogyasztásra, a legtöbb január 27-én volt 1491kWh fizetendő az E-On felé. Ezt mostanra sikerült ledolgozni.
Mivel jelenleg sokkal több a napi termelés mint a fogyasztás, így most olyan pluszt termelek amit nem fogok elfogyasztani. Számításaim szerint júniusi leolvasásra lesz kb 1.000 kWh plusszom.
Ha a nyári-őszi hónapokban tudok tartalékba 1500-1700 kWh-t tenni az elég lesz a tavaszi termelés beindulásáig.
Mivel a várható éves termelés 16.5 MWh a fogyasztásom meg 12MWh így az a 4.5 MWh eladásra kerül.
Ha esetleg a nyáron lenne egy szolgáltatóváltás / rebesgetik/ nekem még az is beleférne bukó nélkül.
Nem tervezek semmi extra fogyasztót, egyenlőre elektromos autót sem. Jól van ez így.
Még egy tetőfelületen gondolkozom , 15 panel férne fel, de az azimut 300, így a várható éves termelés 960kWh/kWp.
Megtérülése hosszú, de magamnak csinálnám nettó nagykeráron. Invertert nem kell cserélni, csak a panelokat felrakni, és átalakítani a stringeket.Természetesen ha közben változás állna be a rezsicsökkentésben, rövidebb megtérülési idők lesznek.
-
válasz
senki68 #26936 üzenetére
Azt lehet tudni mennyivel termelsz többet, mennyivel tervezted túl , illetve számoltál is esetleg megtérülést?
Én is nagy számolásba vagyok, hogy akár a teljes 50%-os keretet kimaxolom erre a rendszerre és “bízom” benne, hogy a túltermelésből való kw árak emelkednek visszavásárlás során idővel. Ahogy a villany ára is csak idő kérdése… -
Geresics
Topikgazda
válasz
leslieke #26889 üzenetére
A hálózati engedélyest mindenképp értesíteni célszerű, mert a fogyasztóknak nem segít az élettartamában a magasabb hálózati feszültség. Épp ezért nem is igazán jó megoldás az, amit a telepítők 99%-a csinál, hogy megemelik az inverteren a fesz.korlátot 263V-ra!
Huawei-nél nem tudom hogy van, de Froniusnál a GVDPR beállítása az egyetlen jó megoldás! Ilyenkor a termelésed csúcsát ugyan levágja, de legalább nem kapcsolgat ki/be!
-
tothbe
addikt
válasz
lmaresz #26919 üzenetére
SE esetén nincs is értelme a tűzvédelmi kapcsolónak. csak a törvény miatt teszik fel, pedig, ahogy írták, több kárt okoz, mint bármilyen hasznosat csinálna. legalábbis SE esetén egyértelműen, hiszen a panelenkénti 1 volt már abszolút nem veszélyes, amit az optikkal megold a rendszer.
-
válasz
senki68 #26917 üzenetére
Huawei most a favorit, megkérdezem a forgalmazókat…
bb71 nálam nem került szóba optimalizáló, egy tető felületre egymás mellé, árnyék nélkül elfér a szükséges panelmennyiség.
Az viszont már jobban zavar, hogy egy 5M Ft-os rendszernél, az inverter meg a panel ára kb. 3M Ft, direkt kértem részletes árat (durván panel pl 90k/db, inverter 900k), mi a fennmaradó 2M?
Persze tartó/kábel/extra csatlakozó, meg ugye a telepítés/ügyintézés. Így is soknak tartom, illetve kettő gondolkozóbb nézés után hirtelen 3-400 ezer simán lement… nem vagyok filléres, de ez annyira büdös nekem.
-
Geresics
Topikgazda
(#26899) joghurtnak Teljesen igaza van!
Nincs baj srácok az OFF-olással, pláne, mivel a villanyautózás kapcsolódik a villamos energia előállításához (is). Azonban egy bizonyos mennyiség után már tényleg érdemesebb a témát a saját topikjában folytatni, ami jelen esetben a villanyautós topic.
Köszi mindenkinek, hogy ott folytatjátok, ott legalább nálunk is hozzáértőbb közönséggel találkozhattok, és akár más szemszögből is kaphattok észrevételt!
-
lmaresz
aktív tag
Mit gondoltok SolarEdge esetén is képes tüzet okozni a Santon? Az ív nyilván a kapcsoló nyitásakor keletkezik, a kérdés hogy ez esetben a SE rendszer már csökkenti-e az optimalizálók feszültségét?
-
senki68
senior tag
Vannak olyan országok ahol már be is tiltották mert a legtöbb tűzesetet okozták.
Mivel nagyon ritkán van használva, így kontakthiba miatt elektromos ív keletkezik és tüzet okoz.
Ezért is jó az SE rendszer, mert ott bármi hiba esetén panelonként 1 volt van. /ez itt a reklám helye/ -
süti5
őstag
válasz
senki68 #26896 üzenetére
Nem ezért van 2 autó, a másikat használja feleségem (nem minden nap), hétvégén évi pár alkalommal meg anyóshoz ha indulunk úgyis eggyel megyünk.
A benzinest újonnan vettem 15 éve, most egy ideje második autó szerepe van.
Szerintem a hibrid egy átmeneti öszvér, melyet a szükség hozott létre. Még nem elég az elektromos hatótáv, de jó lenne elektromos is...
A mostani ev-k szinte komprmisszum nélkül használhatóak hosszabb távokon is, az 50-60 kwh-s akkuval rendelkezők már több száz km-eket mennek simán. -
Metocar
újonc
Köszönöm szépen. Igen közben megértettem !
-
n@p@lm
őstag
Kért már vissza valaki túltermelést (mármint a forint verzióját) hitelesített pdf file beküldésével?
Azaz nem analóg módon postai úton?
Sikerrel járt? -
7Heads Drago
veterán
Zsír örülök hogy bevált. Nekem a Leaf nem pálya. Se kívül, se belül nem tetszik. A másik meg hogy 2. autóként nyilván jó, de nekem egyet is elég fentartani. Az E autók zöme második autóként van használva.
Sok szervizben nem foglalkoznak eautóval. Nekem is sokat kellene ez miatt autózni. A másik meg hogy törés esetén nagyon sokért javítják ha az elektromos rész is sérül. Kevés van belőlük nincs bontott alkatrész, ha mégis az meg drága. -
Tűzvédelmi kapcsoló mennyire javasolt? Amennyiben nem indokolja/írja elő a távolság inverter panelek között, de mondjuk a rendszer mérete miatt azért nem árt?
Bármi hátránya?
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Genesis HOLM 510 - RGB, 160 x 75cm Gamer asztal + ÁFÁS számla
- ROLLEREK: ÚJ, Újszerű, Használt 30+ db listát tudok küldeni
- Artemisz ART-230L-EL "A" Minősített Laptopszéf
- Új, bontatlan Tesla Smart Floodlight Battery Camera + Tesla 5W napelemmel - 1,5 év garival! -
- Techsend Electric Scooter Cyber Monster elektromos roller 2024, garanciával, eladó!
- Beszámítás! Oculus Rift virtuális valóság szemüveg garanciával hibátlan működéssel
- MSI CreatorPro Z16P RTX A5500 TOUCH! - A világ legerősebb RTX A-s tervezőgépe (vapor chamberrel)
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RAM RTX 5060 Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Akció! Windows 10 pro OEM licenc kulcs 64/32 bit activation key licensz, liszensz,kulcs
- Bomba ár! Dell Latitude E7440 MAGYAR - i5-4GEN I 8GB I 256SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W10 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest