Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#15201) tajcsi


tajcsi
senior tag

Sziasztok, szükségem lenne a segítségetekre..minap ppróbálkoztam leszedni egy videókártyáról az aftermarket hűtő ramsünijeit és azt hiszem, az egyik smd-t kinyírtam...Ez icipicit letört az smd sarka is, bár tényleg csak egy pici darab....Azt gondolom, hogy az a pici letörött sarok nem is akkora probléma hanem ez...ilyet eddig még nem láttam, úgyhogy erre nagyon kiváncsi vagyok.

Józan logika szerint nem szabadna, hogy még akár csak ilyen vékony papírt is betuszkolhassak az smd és a nyák közé. Javítsatok ki ha tévedek. Próbáltam finoman mozgatni a ramsünit és az smd is elég jól mozgott...aztán egy fűtőtesttel ami olyan 2000W-os olyan max fél percig fújtam rá a meleg levegőt, majd eztán sikerült leszednem a ramsünit.
Ezután a gyári hűtéssel visszatettem a vga-ta gépbe és nem adott képet. Dolgozik, nem fütyüli ki a pc, de egy piros led világít rajta, a D601 jelzásű amel "critical core error"-t jelent.

Na, de itt a kép...szerintetek ezt elég lenne újraforrasztani, vagy venni kell egy másik smd-t? Ja, VITEC 59PR9853 smdről van szó...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#15202) jenei0330


jenei0330
tag

Helló, 1 kis segítségre lenne szükségem, hogy a ledszalag csak 12 voltról megy, vagy világít 5 volton is?

(#15203) Lompos48 válasza jenei0330 (#15202) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem. Általában 3 LEDenként vannak egy ellenállással sorba majd csoportonként párhuzamosan kötve a 12V-ra. 5V nem elég 3 soros dióda megnyitásához.

(#15204) Rivaul válasza jenei0330 (#15202) üzenetére


Rivaul
addikt

Van itt aprón olyan aminek elég az 5v-is. Általában viszont ahogy Lompos48 is mondta 12v kell nekik.

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#15205) jenei0330 válasza Rivaul (#15204) üzenetére


jenei0330
tag

Köszönöm mindkettőtöknek, időközben kipróbáltam, 3v-al csak 1 led világít a 3-ból.

(#15206) razorbenke92 válasza jenei0330 (#15205) üzenetére

Ha tudod milyen típusú ledek vannak rajta, akkor megnézheted azoknak az adatlapját, és lebonthatod őket róla esetleg.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15207) petiwr


petiwr
senior tag

Sziasztok!

Van egy 22" os fullHD monitorom, annak az aljára szeretnék egy fehér led szalagot rakni ami este meg világítja a billentyűzetet. Hogyan tudnék neki szolgáltatni 12V ot hogy úgy menjen, hogy ha én azt akarom be kapcsolom, ha meg nem akkor ki?

(#15208) Rivaul válasza petiwr (#15207) üzenetére


Rivaul
addikt

Van aprón több olyan aki árul konkrétan azt amit te keresel. Öntapadós led szalag kábellel amit a gépre tudsz dugni s külön kapcsolóval ki/be kapcsolni..

[ Szerkesztve ]

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#15209) petiwr válasza Rivaul (#15208) üzenetére


petiwr
senior tag

elégé arany árban van meg ismerős hoz led szalagot és a többit magam szeretném megcsinálni.

(#15210) Rivaul válasza petiwr (#15209) üzenetére


Rivaul
addikt

Akkor inkább itt érdeklődj. Jóval látogatottabb az a topic.

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#15211) Akcok94


Akcok94
senior tag

Üdv,
tervezzem a gépem megvilágítását, ilyesmi egyszerű ledekel,
ezt rá tudom kötni egy bármilyen fajta ventilátor szabályzóval? mit venni szándékozok ventilátor szabályzót csatornákét 30W tud, esetleg elbírna 5-6 ilyen ledeket.
köszi előre.

Tévedni emberi dolog, de igazán összekutyulni valamit csak számítógéppel lehet.

(#15212) razorbenke92 válasza Akcok94 (#15211) üzenetére

Az elbírással nincs baj, 30 wattba sok ilyen LED belefér. Inkább azt írd le bővebben, hogy miféle ventiszabályzóval akarod őket hajtani, és hogyan?
(Mert itt azért komoly gondokat is tudsz okozni, ha nem hozzáértően használod őket)

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15213) Akcok94 válasza razorbenke92 (#15212) üzenetére


Akcok94
senior tag

én ezt néztem, főleg azért mert egy pumpát is elbír,

Tévedni emberi dolog, de igazán összekutyulni valamit csak számítógéppel lehet.

(#15214) razorbenke92 válasza Akcok94 (#15213) üzenetére

Na ja! Arra figyelj, hogy ezen 12V megy maxon, tehát figyelj arra, hogy a LED max feszültségét ne haladd meg. Nem láttam leírást, de szerintem az ilyen 3mm-es ledeknek kb 3V mehet tartósan. Szóval vagy sorbakötöd őket négyessével (ha 3V a max), vagy ellenállással óvod meg őket.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15215) Lompos48 válasza razorbenke92 (#15214) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A LED nem egy 3V-os izzó! Előtétellenállás kell.

(#15216) Akcok94 válasza Lompos48 (#15215) üzenetére


Akcok94
senior tag

és azt én megtudom csinálni hogy szépen működjön?

Tévedni emberi dolog, de igazán összekutyulni valamit csak számítógéppel lehet.

(#15217) Lompos48 válasza Akcok94 (#15216) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Néhány alapelvet kell ismerni és kell tudni forrasztani.

(#15218) razorbenke92 válasza Lompos48 (#15215) üzenetére

Csendesen, meg ne hallják itthon a 24V-ról üzemelő, sorba kötött 12V-os ledszalagjaim ;]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15219) And válasza razorbenke92 (#15218) üzenetére


And
veterán

(Arra nem gondoltál, hogy a led szalag önmagában tartalmazhat áramkorlátozást beépített ellenállások formájában, vagy a tápegysége is lehet áramgenerátoros módú, míg ha az emberfia pusztán natúr ledeket vesz, akkor azok áramát esetleg korlátozni kell? Ledeket nem hajtunk feszültséggenerátorról, ezzel nem kellene vitatkozni. Igen, lehet szerencséd, ha kevésbé meredek karakterisztikájú led sort épp akkora feszültséggel táplálsz, ami még messze az áramlimit alatti áramot eredményez, de ez nem túl jó megoldás, tényleg szerencsefüggő, és egyéb problémák is lehetnek vele, például a hőmérsékletfüggés.)

(#15220) Lompos48 válasza razorbenke92 (#15218) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...és kifejthetnéd, hogy te mit nevezel sorba kötött-nek. :F

(#15221) razorbenke92 válasza Lompos48 (#15220) üzenetére

Szerintem egy szakértőnek nem kell elmesélnem mi az amikor két fogyasztót sorosan kapcsolunk.

And: Arra nem gondoltál, hogy kipróbáld? Igen, lehet hogy szerencsém van és lottóznom kéne, mert mint emberfia elővettem két darab "natúr" kék színű LEDet amik 3V-on mennek. Sorba csaptam őket, és egy 5V 1A USB adapterről nyakon engedtem őket egy az egyben, mindenféle ellenállás nélkül. Nem a max fényerejükön, de világítanak.

Oké elismerem, nagyon szép és jó az amit a könyvekben leírnak, és felhívom a figyelmet mindenki saját felelősségre és kontójára próbálkozzon, de azért azokat az elég sűrűn előforduló kivételeket nem kell égbe kiáltóan lehordani, amíg nem próbálod ki te magad!

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15222) Lompos48 válasza razorbenke92 (#15221) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nagyjából sejte(gete)m mi az a soros kapcsolás. Csak azért merészeltem megkérdezni, mert tudván, hogy egyetlen darab szalag is több alkatrész soros majd párhuzamos kötéséből áll, elképzeltem a következő forgatókönyvet:
Mivel a szalag egy - ugye - dipól, veszek egy 20 centis darabot, sorbakötöm egy másfél méteressel majd 12V helyett rákötöm 24V-ra. Tovább spekuláld ki te!

Egyébként nem azzal van itt a gond, hogy ne próbáltuk volna ki a te változatodat. Egyszerűen tudjuk hogy működnek a LEDek és mi történhet velük ilyenkor. Ezért próbáljuk ellenjavallani az ilyen tanácsokat.

(#15223) razorbenke92 válasza Lompos48 (#15222) üzenetére

Értem a lényeget, és természetesen nem minden körülmények között érvényes amit mondtam. Ezentúl igyekszem figyelmeztetés mellett közölni a kókány kategóriás megoldásokat. :R

szerk.: Én is tudom, hogy hogyan működnek a LED-ek, ezért mertem kipróbálni a fent említetteket. Amiről nem tudom hogy működik, azt nem szoktam rendeltetésén kívül használni. Nem akarok átcsapni a hülyéskedő okosból az okoskodó hülyébe, ezt mindig szem előtt tartom.

[ Szerkesztve ]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15224) razorbenke92 válasza razorbenke92 (#15223) üzenetére

Na erre viszont magyarázatot kérek:

http://led.linear1.org/led.wiz

Miért ajánl fel több esetben is soros kapcsolást LED-ekhez?

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#15225) Lompos48 válasza razorbenke92 (#15224) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Amíg a kiválasztott feszültség valamivel több, mint az n soros dióda VF feszültsége és így még belefér az ellenállás, addig sorosan köti. Utána páruzamosan. Annál kisebb teljesítménnyel képes beérni, minél többet sikerül sorosan egy-egy ágba kötni. Nézd meg pl: 12V, 3.3V-os LEDek, 22mA, 32 LED, hogy milyen 2 változatot ajánl fel mint kapcsolást a hozzájuk tartozó számításokkal együtt.

(#15226) 800.henrik


800.henrik
senior tag

Sziasztok!

LPT portra kötött ledeken hogyan lehet a CPU használatot nézni? Van ilyen program?

A processzor füsttel működik. Ha kijön belőle a füst, nem működik tovább....

(#15227) TomiLi


TomiLi
addikt

Tudnátok segíteni nekem abban, hogy tápegység ventilátor cserénél milyen paramétereket kell szem előtt tartani?

Silverstone SFX ST450 a táp, ebben egy 80mm-es venti van. (MG(1)8012ZR-(2)15)
E helyett szeretnék egy 92x25mm-es ventit, de gondolom a sima ház ventik nem igazán jók egy tápegységbe.
A fő csapás irány az lenne: kb. azonos levegő szállítás/nyomás lenne a cél, csak halkabb zajszint.

Segítségetek előre is köszönöm!

Bogyóka

(#15228) Rivaul válasza TomiLi (#15227) üzenetére


Rivaul
addikt

Nagyobbat ne zsúfolj bele. Tegyél ugyan akkorát csak halkabbat, a légszállítás legyen egyenlő vagy nagyobb mint az eredeti ventié. Akár milyen 8cm-es venti megfelel.

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#15229) TomiLi válasza Rivaul (#15228) üzenetére


TomiLi
addikt

Köszi szépen! :R

Nem lenne gond, hogy nagyobb, mármint átalakítanám a táp házat megfelelően. (hacsak ez a probléma) Semmi féle képpen nem erőltetném bele a táp házba a nagyobb ventit.

Az névleges áram értéke nem számít szerinted?

Köszi :R

Bogyóka

(#15230) emiki6


emiki6
veterán

Sziasztok!

Molex szétszedős szerszámokat hol lehet kapni olcsón, illetve van-e olyan szerszám, ami helyettesítheti azokat?
És szintén hol lehet kapni olcsón fekete kábelharisnyát?

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#15231) emiki6 válasza emiki6 (#15230) üzenetére


emiki6
veterán

Közben rákerestem mélyebben, meg szerencsém is volt. Választ a kérdéseimre megtaláltam.
DE van még.

Érdemes-e nem plexis, de kábel menedzsmentes házban kábelt harisnyázni?

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#15232) petiwr válasza emiki6 (#15231) üzenetére


petiwr
senior tag

Ez már te igényeidre bizzák szerintem hogy jobban alszol e vagy sem.
Nekem volt harisnyázva rácsos oldallapal

(#15233) lukaszokni válasza emiki6 (#15230) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

4 mm2-es érvéghüvellyel sikerült nekem, bármelyik villanyszerelési boltban kapsz. Szoknyással könnyebb, akkor van egy kis "nyele". :)

[ Szerkesztve ]

mAtx4ever!

(#15234) emiki6 válasza lukaszokni (#15233) üzenetére


emiki6
veterán

Ez de jó ötlet :Y
Apámnak van is. :R

Ha vannak hasznos tippeitek, ami nincs benne Atke logout bejegyzésében leírnátok nekem?

Köszönöm! :R

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#15235) 800.henrik


800.henrik
senior tag

Asus A7N8X-X alaplapon hogyan állítsak be a processzornak 2v-ot? most 1,8-on van, és az uber bios-ban nem lehet többet :(

A processzor füsttel működik. Ha kijön belőle a füst, nem működik tovább....

(#15236) lukaszokni válasza emiki6 (#15234) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

Hat ahany projekt, annyi megoldas. :) Szal aki belekezd, az gondolkodik kozben, es kitalalja maganak a tutit; bizonyos dolgok menet kozben derulnek ki, ugyhogy inkabb ha kerdesed van, tedd fel, ha elakadtal.

mAtx4ever!

(#15237) emiki6 válasza lukaszokni (#15236) üzenetére


emiki6
veterán

Arra gondoltam, hogy bár nem látok bele a házamba, ennek ellenére beharisnyáznám a kábeleket feketével és a csatikat is befesteném. Ha elakadok szólok. :R

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#15238) emiki6


emiki6
veterán

Csak az egy csatlakozóhoz tartozó fekete (tápból jövő) kábelek cserélhetőek fel vagy az összes fekete tápkábel?

[ Szerkesztve ]

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#15239) lukaszokni válasza emiki6 (#15238) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

Ha biztosra akarsz menni, akkor ne cserélgesd! Számozd meg, jelöld meg és akkor baj nem lehet. Én így csináltam. :)

mAtx4ever!

(#15240) emiki6 válasza lukaszokni (#15239) üzenetére


emiki6
veterán

Ha sorba vannak kötve a csatik, azaz 2 ér, de egy vég, akkor rá lehet tenni a harisnyát?

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#15241) Pete55555


Pete55555
addikt

Sziasztok, adott egy 12-es ventilátor:
Fan size: 120x120x25mm
Noise level: 23.94 dBA
Airflow: 51.54 CFM
Fan speed: 1200 RPM
Connector: 3-Pin Molex
Operating Voltage: 7 Volt - 12 Volt DC
Input Power: 0.18 A
Lifetime: 50.000 hours

És egy ilyen cucc:

Lehet e ezekből csinálni valamilyen ventilátorszabályzást, vagy nem alkalmas ez a poti erre ?
:R

...Szeretem leracsniztatni...

(#15242) And válasza Pete55555 (#15241) üzenetére


And
veterán

Szerintem ne a gombhoz keress kabátot! Adatlap alapján az egy 2,2W-os ventilátor, a képen látható potméter pedig teljesen alkalmatlan arra, hogy önmagában, a ventivel sorosan kötve használd: az értéke (ha jól látom) 100kΩ, ráadásul logaritmikus jelleggörbéjű és 0,2W terhelhetőségű. Erre a feladatra pedig legalább három nagyságrenddel kisebb végértékű (47..100Ω körüli), lineáris és úgy 1W körüli terhelhetőségű példány kellene. Szóval a meglévő potenciométer lényegében semmilyen szempont alapján nem jó neked, inkább monó hangerő szabályozónak való. A méretezés részleteihez lásd ezt az írást: [link].

(#15243) lukaszokni válasza emiki6 (#15240) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

Igen, molexnél kicsit nehéz, mert vastagabb, mint a satás ér. Én visszahajtottam a fém pin végétől kb. 5-8mm-re az egyik vezetéket 180 fokba, hogy tovább fusson szépen a szál. Azért ilyen messze, mert ha pont a tövében hajtod, akkor a szigetelést, meg magát a réz ereket kihúzhatod a pin szorításából - ami nem lenne szerencsés - mert az erek/szigetelés a hajtás nagyobbik ívének oldalán nagyobb utat tesz meg.. :U
Ezután ez fixáltam 1,5 tekerés szigszalaggal, hogy ne vastagodjon a dolog túlságosan, át tudjam tolni rajta a harisnyát, és kész is. :P

[ Szerkesztve ]

mAtx4ever!

(#15244) emiki6 válasza lukaszokni (#15243) üzenetére


emiki6
veterán

Magam is hasonlóra gondoltam. :R

Még valami: próbáltam a PCI-os és egyéb molexeket hajlított tűzőkapoccsal kiszedni, de lehetetlen. :W
Van esetleg valami működő módszer is vagy csak nekem nem sikerül?
Ha mást nem tudtok egy helyet, ahol lehet kapni a célszerszámot nem túl drágán?

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#15245) lukaszokni válasza emiki6 (#15244) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

Gagyibb tápokkal nekem működött a tűzőkapcsos módszer, csak a végén kb. 2 milinél be kellett hajlítanom a pöcök felé egy iciri-picirit, hogy rendesen benyomja azt, mert hát marad mellette egy minimális hely, és emiatt nem tudja benyomni kellőképpen.
Ezután kipróbáltam a Corsair tápommal is, azzal richtig nem sikerült. Pénzt költeni meg nem akartam egy pin remover-re, úgyhogy csináltam magamnak egy 100-as szögből.

Vagy olvastam nemrég itt egy olyan trükköt, hogy teleszkópos rádióantenna letört végével csinálta valaki, annak akkora volt az átmérője pont, bár ez mázli kérdése. :)
Sajnos érvéghüvely ebben az esetben nem jó, mert sem a 1,5-es sem a 2,5-es nem ment rá. :(
1-est, 0,75-öst nem próbáltam, nem volt kéznél, de ha mész a villanyász boltba 4-esért, akkor kérjél minden méretből egyet. :P

[ Szerkesztve ]

mAtx4ever!

(#15246) emiki6 válasza lukaszokni (#15245) üzenetére


emiki6
veterán

Be linkelnéd nekem a készítési metódushoz a leírást? :U

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#15247) lukaszokni válasza emiki6 (#15246) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

Ment P.Ü.

mAtx4ever!

(#15248) Pete55555 válasza And (#15242) üzenetére


Pete55555
addikt

Köszönöm a választ, sejtettem, hogy nem lesz jó, rákerestem a típusra, de nem találtam semmit, én meg a típusból meg nem mondom hány ohm-os... stb :)
:R

...Szeretem leracsniztatni...

(#15249) And válasza Pete55555 (#15248) üzenetére


And
veterán

Típusra én sem kerestem, de rá van írva: M10B, azaz 0,1MΩ (=100kΩ), a "B" pedig a jelleggörbére utal. Az a "P7610" pedig valószínűleg nem jelöli az ellenállás végértéket, csak a típus-sorozatot (pl. mechanikai méret, terhelhetőség, de a sorozaton belül típus többféle ellenállás lehetséges, amit külön jelölnek).

(#15250) Pete55555 válasza And (#15249) üzenetére


Pete55555
addikt

Na látod, pont ez az, amiről nekem fogalmam nincs :) A fentebb linkelt írást megtaláltam, de mivel nem tudtam a poti adatait, nem tudtam azt sem, hogy jó-e nekem, vagy sem. :R

...Szeretem leracsniztatni...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.