Hirdetés

2024. június 7., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:19:58

LOGOUT.hu

Linksys WRT54G/GL/GS router

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10551) eketomy válasza lorant12345 (#10545) üzenetére


eketomy
senior tag

ha nem lehet pingelni akkor az elég nagy gáz! akkor tudtommal egy megoldás még létezik haverom csinált már ilyet, majd megkérdem tőle! a lényeg hogy szétkell szedni a routert és valamelyik lábat rövidrekell zárni amitől kapsz egy legyalult routert utánna szabadon rá lehet rakni ismét a szoftverét!

egyenlőre ennyi, elméletileg a neten is lehet találni linket a rövidrezárásról, üdv

Peace! - !!!PC/PNA/NOTEBOOK SZERVÍZ!!!

(#10552) eketomy válasza gabcsikovo (#10546) üzenetére


eketomy
senior tag

hi!

hasonló eset már nálam is volt, bár nálam csak szimplán netet nem akart kiosztani, mondjuk én átdugdosással nem próbálkoztam akkor!

nálam megoldotta a problémát akkor egy új firmware, magyarul rakd újra a firmwaredet, az amúgy sem árt neki! itt van link

remélem tudtam segíteni

Peace! - !!!PC/PNA/NOTEBOOK SZERVÍZ!!!

(#10553) lorant12345 válasza eketomy (#10551) üzenetére


lorant12345
csendes tag

Ilyen flash chip van rajta: MX29LV320
TUdnál vagy tudna valki segiteni hogy melyik lábára kössem a földet? :C

(#10554) And válasza lorant12345 (#10553) üzenetére


And
veterán

Szinte biztosan felesleges ezzel a rövidre zárósdival foglalkoznod, ha már addig eljutottál, hogy full flasht töröltél és CFE-t tettél fel jtag-gel. A rövidzár arra való, hogy általa ellenőrzési hibát detektáljon indulásnál a bootloader, és failsafe-módba menjen (amelyben aztán TFTP-vel vel tudod tenni a kernelt és az nvram-ot). Azon felül elég veszélyes és kétesélyes módszer, annál a jtag / tftp sokkal biztonságosabb, mivel ezektől a hardver végzetesen biztosan nem fog károsodni.
Gondolt át, hogy eddig mivel próbálkoztál, esetleg mit felejtettél el:
- A jtag-utility rendben felismerte azt a Macronix-flasht? (A processzor biztos nem jelent gondot, azt már elég régen ismerik ezek a segédprogramok.) Az EJTAG debrick utility Tornado-mod (tjtag.exe) aktuális verziója biztosan ismeri.
- A beírt CFE.bin-t vissza is ellenőrizted (kiolvasás, bináris összehasonlítás)?
- Megfelelő nvram.bin-t tettél fel? Nem mindegy, milyen sw-verzióhoz készült.
- A kernelt is jtag segítségével küldtet fel? Mert ha a bootloader már feléled, nem világítanak a LAN-ledek, a power-led sem villog, ilyenkor TFTP-vel is felküldhető a kernel (sokkal gyorsabb, mint a jtag).
Itt egy leírás: [link]. Kicsit körülményes, nem biztos, hogy okkal (lehet hogy 1-2 lépése felesleges), de működik, és kifejezetten GL v1.1-hez való. Többször hoztam vissza halott WRT54GL-eket, szerintem ez az egyik legegyszerűbben 'jtag-elhető' típus.

(#10555) lorant12345 válasza And (#10554) üzenetére


lorant12345
csendes tag

Heló!
Igen felismeri a processzort is és a memóriát is.
A CFE t én generáltam MAC alapján csináltam V1.0 t is meg v1.1 et is mert néhány helyen azt irták hogy eggyel régebbit kell feltenni, viszont nem ellenőriztem vissza.NVRAM ot nemtudom valahol találtam neten az tettem fel nem tudtam mást mivel nem találtam sehol.A kernel el viszont tanácstalan voltam egyszer próbáltam feltenni 2,5 óráig tartot de nem biztos hogy jol csináltam mert a openwrt firmwaret neveztem átt kernel.binre...es nemtudom hogy jól-e csináltam sehol sem találtam ezzel kapcsolatos dolgot a neten..viszont nem foglalkoztam vele túl sokat mivel a CFE meg az NVRAM után már kellett volna tudnom pingelni...most ahogy nézem az oldalat amit linkeltél erről van az nvram file...de egyszer sem sötétültek el a ledek :( ...van még egy ugyan ilyen routerem es az alap weboldalán van egy lehetőség a backup és onnan lementetem mindent az nvramot a kernelt a cfe t és feltettem a cfe t meg az nvramot a rossz routerra de hát semmi eredménye...:(minden flashelésnélpedig kirja hogy sikeres volt :( nemtudom :O

[ Szerkesztve ]

(#10556) gabcsikovo válasza eketomy (#10552) üzenetére


gabcsikovo
csendes tag

szia

Igen tudtál segíteni.. nagyon köszönöm :R :C :R :C

(#10557) And válasza lorant12345 (#10555) üzenetére


And
veterán

"[..] viszont nem ellenőriztem vissza."
Akkor először is tedd meg! A kiolvasás úgyis jóval gyorsabb, mint a flash írása.
Az átnevezéssel nincs gond, a jtag-util mindenképp ilyen (cfe / kernel / nvram.bin) fájlokat keres.
Próbáld meg a belinkelt leírás alapján a cfe-t működésre bírni, égetés után ellenőrizd vissza (pl. a Total Commander segítségével), és ha elakadnál, írd meg, hogy melyik pontnál! Én konkrétan dd-wrt-t tettem fel ilyen helyreállítások alkalmával, de nem hinném, hogy ennek jelentősége van (a leírásban openwrt-ről van szó).
"van még egy ugyan ilyen routerem es az alap weboldalán van egy lehetőség a backup és onnan lementetem mindent az nvramot a kernelt a cfe t "
Milyen firmware van rajta? Eddig én csak olyan backup-ot láttam, amellyel a konfiguráció (vagyis az nvram) volt menthető, és az sem jtag-gel visszaírható formátumban. Egy működő példányról jtag-kábellel akár fullflash-mentést is készíthetsz, amit aztán visszaírhatsz a rendetlenkedő routerbe, ha azonos a hw-verziójuk. Ilyenkor egyedül a MAC-address nem fog egyezni a router matricájára írt számmal, mivel azt a flash-tartalom hozza magával, viszont mindegyik 3rd-party firmware lehetőséget ad a MAC-címek (LAN, WAN, WLAN) utólagos szabad beállítására.

(#10558) lorant12345 válasza And (#10557) üzenetére


lorant12345
csendes tag

Hát addig eljutok hogy backup: CFE de hogy hasonlitsam össze hogy jó e azt nem tudom hogy hogyan kell.esetleg ha el tudnád magyarázni :B
A másik routeren meg openwrt white russian van itt egy kép:

[ Szerkesztve ]

(#10559) And válasza lorant12345 (#10558) üzenetére


And
veterán

A flash-be jtag-kábellel beírod a CFE-t, majd utána a "-backup:cfe" opcióval ki is olvasod. Ekkor kapsz egy újabb cfe.bin-t, amelynek a neve is dátum- ill. időbélyeggel lesz ellátva. Namost fogod ezt a kiolvasáskor kapott fájlt, meg az eredetileg beírt cfe.bin-t, és binárisan összehasonlítod a kettőt, egy akármilyen, erre alkalmas programmal (például Total Commander: Fájl / Összehasonlítás tartalomra.. menüpont). Ha a kettő egyezik, akkor léphetsz tovább, de ha nem, akkor az égetéssel van gond. Ugye a jtag-kábeled nem túl hosszú?

(#10560) drpeet


drpeet
csendes tag

Sziasztok!

Van egy WRT54GL routerem, és én is szeretném belőni a statikus DHCP-t, olvastam And #243 számú hozzászólását, amiben az "-> Administration -> Services -> Static leases -> 'Add'"-ot írja, viszont nekem az Administration tabon belül nincsen services menüpont.

Linksys WRT54GL 1.1-es HW rev. 4.30.14-es FW-vel!

Valaki segítsen plíz!!

(#10561) And válasza drpeet (#10560) üzenetére


And
veterán

A gyári fw-ben - tudomásom szerint - nincs lehetőség statikus dhcp-re. A #243-as hozzászólás is DD-WRT-re vonatkozott.

(#10562) vukec


vukec
csendes tag

hi.
van egy wrt54gl 1.1-es routerem ddwrt v24 sp2 standard...
valaki tudna segíteni sávszélesség korlátozása terén.????
a cél az lenne hogy MAC cím alapján lekorlátozzam a másik szg feltöltési sebességét.
Probálkoztam a Robert "Robson" Mytkowski script generátorral de nem akar működni..
Itt a forrás:
#--------------------------------------------
#WRT54 Script Generator v1.02
#(C) 2006-2007 Robert "Robson" Mytkowski
#--------------------------------------------
TCAU="tc class add dev imq0"
TFAU="tc filter add dev imq0"
TQAU="tc qdisc add dev imq0"
SFQ="sfq perturb 10"
modprobe imq
modprobe ipt_IMQ
ip link set imq0 up
tc qdisc del dev imq0 root
tc qdisc add dev imq0 root handle 1: htb
tc class add dev imq0 parent 1: classid 1:1 htb rate 128kbit
$TCAU parent 1:1 classid 1:10 htb rate 50kbit ceil 128kbit prio 0
$TQAU parent 1:10 handle 10: $SFQ
iptables -t mangle -A PREROUTING -m mac --mac-source 00:0A:B6:00:C2:42 -j MARK --set-mark 10
iptables -t mangle -A PREROUTING -j IMQ --todev 0

probáltam a modprobe-ot insmode-ra cserélni, restart előtt, után sem akar korlátozni.
elvesztem totál benne... :W a Nat/QoS funkciót bekapcsoltam .

ha valakinek van valami tuti kikisérletezett ötlete azt nagyon megköszönném. :R
üdv

(#10563) drpeet válasza And (#10561) üzenetére


drpeet
csendes tag

Az jó, és milyen nem gyári lehetőségeim vannak? Tudom, hogy fel lehet pakolni "utángyártott" FW-ket, de gondolom van pár száz fajta...tudnál/tudnátok esetleg ebben is segíteni? Merrefelé induljak el, esetleg link egy How-To-hoz..

köszi megint

(#10564) gvass


gvass
tag

Sziasztok!

Van két WRT54GL routerem a már meglévő wifi hálózatom bővítésére szeretném felhasználni őket.
Arra rájöttem, hogy a gyári szoftverrel nem tudom ezt megtenni, felraktam a legújabb tomato szoftot, de nekem elég kínainak tűnik mit kellene tennem.
A terv az lenne hogy, a meglévő vezeték nélküli hálót használná és erősítőként szolgálna, hogy ne kelljen kábeleket húzogatni.
Mit kell nekem beállítani?
Előre is köszi!

A legjobb érv a demokrácia ellen egy ötperces beszélgetés egy átlagos szavazóval. - Winston Churchill

(#10565) PonPon válasza gvass (#10564) üzenetére


PonPon
senior tag

DD-WRT -vel vagy tomato-val WDS-t kell(ene) konfigurálnod!
dd-wrt

drpeet: tomato, dd-wrt....

[ Szerkesztve ]

(#10566) PonPon válasza vukec (#10562) üzenetére


PonPon
senior tag

tomato raf ezt tudja!

(#10567) gvass válasza PonPon (#10565) üzenetére


gvass
tag

Köszönöm, most látom a tomato oldalán van erre leírás...LINK

A legjobb érv a demokrácia ellen egy ötperces beszélgetés egy átlagos szavazóval. - Winston Churchill

(#10568) drpeet válasza gvass (#10567) üzenetére


drpeet
csendes tag

Szerintem simán megoldható ez a gyári FW-vel is! Kapcsold össze a fő router-ed egyik LAN-portjával a WRT54GL WAN portját, basic setupban meg az Internet Connection Type-nál állítsd automatic configuration - DHCP-re, és kérni fog a fő routeredtől IP címet, és azt bontja majd tovább. Szerintem!

(#10569) drpeet válasza PonPon (#10565) üzenetére


drpeet
csendes tag

Igazán sokat tudok ezekről...legalább egy linket nem tudna valaki hozzámvágni!? Tudom, barátom google...kösz mindenkinek a sok segítséget

(#10570) lorant12345 válasza And (#10559) üzenetére


lorant12345
csendes tag

Azt irta ki hogy a 2 fájl megegyezik.Nem hiszem, hogy túl hosszú lenne 10-15 cm maximum.Szóval a CFE jól van beirva :( akkor nemtudom mért nem megy.már kellene hogy tudjam pingelni :( próbáljam meg az nvram ot is?vagy mi a következő lépés? :B

(#10571) And válasza lorant12345 (#10570) üzenetére


And
veterán

A PC-dnek fix IP-je van? Mert ilyenkor a DHCP-szerver nem működik, a gépedet fixen kell beállítani a 192.168.1.x tartományba (ha jól rémlik, a Skynet-kittel generált CFE-k a 192.168.1.1-es címre hallgatnak). Amúgy meg a következő lépés a v1.0-ás verzióhoz való CFE felküldés után a korábban belinkelt oldalról letölthető nvram.bin flash-elése volna, de írtad, hogy te is így csináltad. Majd újraindítás után a LAN-ledek kialszanak, és a power sem villog, ha nem így történik, akkor nem tudom, mi a gond.
#10569: Ha esetleg megnéznéd ennek a topiknak az #1-es hozzászólását.. ;)

(#10572) lorant12345 válasza And (#10571) üzenetére


lorant12345
csendes tag

Lehetséges hardwares meghibásodás? de akkor nemtudnám flashelni sem nemde ? :( aah van másik router em nem az de jolet tvolna ha ez is megy...

[ Szerkesztve ]

(#10573) gvass válasza drpeet (#10568) üzenetére


gvass
tag

A kábeles megoldást szeretném kizárni...

A legjobb érv a demokrácia ellen egy ötperces beszélgetés egy átlagos szavazóval. - Winston Churchill

(#10574) Button


Button
aktív tag

Hello Emberek
Tomatoban a scheduler alatt szeretnék olyan commandot, ami a wifit tiltaná minden nap 0:00 és 6:00 között. Lehetséges vajon ilyen?

(#10575) Button válasza Button (#10574) üzenetére


Button
aktív tag

megválaszolom magamat :DDD
Access Restriction-ben megadható, majd éjjel tesztelődik, hogy működi-e :))
de ha valaki tudja commandban véletlenül az is érdekelne

(#10576) soldi3r


soldi3r
veterán

hi!
Problémám akadt egy dd-wrt v24 sp2 special firmware-rel.
Vagyis nem biztos, hogy probléma, csak én nem jöttem rá, hogyan működik a portforward.
Tehát megadok egy forrásportot, kiválasztottam hogy mindkét protokollt engedje, megadtam a sajtá gépem ip címét, illetve ugyanazt portszámot, kipipálom a négyzetet... És nem történik semmi, ugyan úgy nincs nyitva.
Kell még valahol valamit beállítani?
Kössz!

E30 (oo=[][]=oo)

(#10577) deminos


deminos
aktív tag

Hi all!

Tudom, hogy ez nem közvetlenül ide tartozik, de itt foglalkoztok a leginkább a linksys routerekkel.
Olyan problémám lenne, hogy van egy Linksys wrv-200-as routerem, amit egy kicsit elflasheltem. Sajna a router még pingre sem válaszol, ami a különböző tftp-s variációkat kizárja. Legalább is 192.168-as ált. router címeket kipróbáltam. A kérdés az lenne, hogy lehet-e megtudni a router jelenlegi IP címét? A DHCP ki van rajta kapcsolva vagy nem is működik, mert ugye a gép nem kap IP-t. Esetleg MAC cím alapján rá tudok keresni?
Válaszotokat előre is köszönöm.

Xiaomi 11 Lite 5G NE

(#10578) Tonyk válasza Button (#10574) üzenetére


Tonyk
veterán

Nem kell ide scheduler.
Menüben : Access restrictions - Enabled elé pipa , Everyday elé pipa, Beállítod az időt, és kipöttyözöd a Disable Wireless-t.
Pl. így:

szerk.: ja látom..., megtaláltad magad is :)

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#10579) DaeMonS válasza jpisti (#10528) üzenetére


DaeMonS
tag

ebben az esetben sokkal jobban jarsz mondjuk egy asus rtn16al...tomatoval :) samba, ftp, es barmi ami kell megy alapbol,extrazod,akkor torrent es tarsai is...usbs nas funkciok, es a wan oldali sebessege is jobb ~120 korulo..mig a wrt mar csak kb a fele, ha pl digis neted van ,akkor ez is szamit.

(#10580) DaeMonS


DaeMonS
tag

sziasztok

Vigigbogarasztam a netet..semmi haladas
egy WRT54GL 1.1 routerre keresnek olyan firmwaret ami kepes SD-t kezelni /4gb sdhc/ ftpd guival, samba hogy helyi halon megoszthato masolgathato lehetne--tudom hogy nagyon lassu es regmult ,de senki nem tudna segiteni hol talalok ilyen firmwaret amiben ez bennevan?
mar a ddwrt firmware modification kittel is probalkoztam, de a big,es mega buildekbol sem tudok annyi dolgot kiszedni h 4meganak kissebb legyen a fw, ill amit csinal nem eszi meg a router..
regen ddwrt+optware komboval ment ..de mar 1 nincsenek a leirasok, ill az optware megoldas tul zuros, tul sokmidnen van benne,pedig csak ennyi kene.

a TomatoUSB lenne a legjobb fw sztem csak nem tudom hogyan lehet sd-t felismertetni vele /letezik sd_mod.o az extras-ban,de nem sikerult betolteni,hasznalni...lehet egyaltalan ujraforditani egy tomato usbt sdmoddal?

koszi ha van 5letetetek

(#10581) DaeMonS válasza PonPon (#10455) üzenetére


DaeMonS
tag

tftp!

lneten keresel egy tftpt,ha nemtalalsz szolj.
router reset pow+tapbe tartod stb keresdmeghogyan
gepen statikus ip,es atjaro 192.168.1.1

probald,eddig mindig felebredt...

(#10582) sonar


sonar
addikt

Egy hülye kérdés. A gyári antennákat szét lehet vhogyan szedni?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#10583) veze


veze
őstag

frissitetetm a firmware-t a linksys wrt54gl (v1.1) -en ( a legutolsó elérhetö stabil, tehat nem beta verzio) ) de ugyaugy csak 21-22 mega körül enged át a netemböl (25/5 ös csomag) mint a korábbival.
ha megkerülöm a routert és direktbe dugom a netet a gépbe akkor megvan 26 is.. tehát jelen esetben nem a szolgáltató a hunyó..
sajnálom.. ugy tudtam az itteni forumhozzászólásokbol hogy ennek a tipusnak 30-35 mega körül van a plafon..
azért továbbra is használom mert szükség van rá és ez a 4 mega ami hibádzik nem annyira létkérdés, hogy direktbe dugdossam idönként..de azért jo lett volna ha belefér :(
másnak van tapasztalata hogy menyi megy át rajta neki?

(#10584) Livius


Livius
őstag

Hello!
Van egy WRT54GS routerem, mostanában már nem akart magától csatlakozni a ppoe kapcsolatra, hanem nekem kellett menüben csatlakoztatni. Viszont ma, hogy haza jöttem már azt se akarta, és még az a gáz velehe, hogy egy jó ideje a router menüben belassul a lapok betöltése, és van hogy meg is fagy, szóval nem tudja megjeleníteni az explorer. Mi lehet a gondja? Reseteltem már mindenféle képpen, de ugyan olyan. Néha a 20. connect megnyomására lesz kapcsolata de nehezen.

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#10585) PonPon válasza veze (#10583) üzenetére


PonPon
senior tag

én tennék rá egy tomato-t és felhúznám 250mhz-re...szerintem előjönne a maradék 4mbit...

(#10586) veze válasza PonPon (#10585) üzenetére


veze
őstag

elsö körben a ddwrt maradt, de felhuztam.
és semmit sem változott.. :(

(#10587) deminos


deminos
aktív tag

Valaki tudna erre a kérdésemre válaszolni?
Előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 11 Lite 5G NE

(#10588) And válasza deminos (#10587) üzenetére


And
veterán

Hát, ha egyszer félre flash-elted, akkor ne nagyon csodálkozz rajta, hogy nem sikerül csatlakozni hozzá :(. Ha nincs élő oprendszer, nem fog tudni kommunikálni a vas. Így aztán nem sok értelme van IP- vagy MAC-címeknek. Ha a bootloader lehetőséget biztosít a hiba javítására (3rd-party firmware-ek esetén 'boot wait' opciónak hívják az ilyesmit), akkor lehet vele szerencséd, esetleg gyári javítóprogi is van hozzá, ami ezt kihasználja. De ha ez nem igaz, akkor a flash újraprogramozására van szükség, pl. JTAG segítségével. Na most hogy ez az adott típusnál hogy működik (van-e az adott processzort és flash-chipet támogató debrick utility), azt meg ki tudja..

(#10589) aclandiae


aclandiae
senior tag

Üdv!

Hogyan tudok a Virtualbox-nak IP-címet a WRT54G routeren kiosztani?

[ Szerkesztve ]

(#10590) Atapi válasza aclandiae (#10589) üzenetére


Atapi
senior tag

gondolom a guest rendszernek akarsz belső hálózatos ip-t. ehhez a virtuális gép hálókártyáját bridge módba kell állítani. ha statikus ip-t is szeretnél, az kacifántosabb, gyári fw-rel nem is lehet. ha nem gyári már a fw, akkor a virtuális gép emulált kártyájának mac cimére tudsz a megfelelő menüben statikus ip-t beállítani.

(#10591) tomka31


tomka31
csendes tag

Hello!
Kis segitséget kérnék!Van egy linksys wrt54gl 1.1-es routerem!A hibajelenség a következő.Pl ha áramszünet van,vagy áramtalanitom a routert,vagy megszakad a net,utána nagyon nehezen indul be.Többször resetelni kellett a routert,áramtalanitani,mire nagy nehezen beindult!Többször is csinálta ezt már!Gyári firmware,illetve tomato firmewarel is!Mitől lehet ez?
A segitséget előre is köszönöm!

(#10592) aclandiae válasza Atapi (#10590) üzenetére


aclandiae
senior tag

Bridge módban van.
Most a virtuális gép is az 'igazi' gép IP címét kapja. Gyári fw van rajta.
Ez esetben nincs megoldás?

(#10593) Atapi válasza aclandiae (#10592) üzenetére


Atapi
senior tag

gyári fw nem tudja a statikus dhcp-t. viszont többnyire ugyanazt osztja vissza, ha bizonyos időn beül ujra csatlakozik a kliens. ha ez kevés, akkor marad a fix ip beállítása a kliensen, vagy alternatív fw keresése a kütyühöz, már ha van...
btw, mit értesz azon, hogy a virtuális gép a rendes gép ip cimét kapja? azonos tartományból kapják? mert ugyanazt nem lenne szabad kapniuk :F

(#10594) aclandiae válasza Atapi (#10593) üzenetére


aclandiae
senior tag

"btw, mit értesz azon, hogy a virtuális gép a rendes gép ip cimét kapja? azonos tartományból kapják? mert ugyanazt nem lenne szabad kapniuk"
Pontosan ugyanaz az IP címe az 'igazi' és a virtuális gépnek.

(#10595) huncut123


huncut123
tag

kicsit más:

valaki tudna segíteni WRT160N-ben?

köszi

--- Üdv: huncut123 ---

(#10596) And válasza huncut123 (#10595) üzenetére


And
veterán

Ugyanazt tudnám írni, mint amit a #10588-ban. A firmware (legalábbis a frissíthető kernel része) agyhalott, így a router is az. Hogy mégis használható 'megosztáshoz', azaz sima switch-ként, annak az lehet az oka, hogy a switch-funkciót egy,a főprocesszortól független céláramkör kezeli. Egy WRT54GC is egészen pontosan így szokott lehalni, ha elrontják a fw-frissítést.
Tehát: vagy van hozzá gyári javítóprogram, amellyel (a nem sérült bootloader közreműködésével) egyfajta safe-módban feltölthető rá a lényegi firmware, vagy JTAG. Utóbbi viszont az adott hardvert támogató segédprogramot, meg hardveres buherálást igényel, ami elég kacifántos - vagy éppenséggel megvalósíthatatlan - lehet. De első körben a PC-det állítsd fix IP-re (pl.: 192.168.1.5-re, alhálózati maszk: 255.255.255.0), és utána próbáld pingelni, mert ha a router (és annak DHCP-szervere) működésképtelen, a géped pedig automata címkérésre van állítva, nem leszel annak alapértelmezett címtartományában.

(#10597) deminos válasza And (#10596) üzenetére


deminos
aktív tag

Kedves And!
Ezt a bootloader-es dolgot ki tudnád fejteni nekem bővebben? Illetve hogy és hol találok ilyet ehhez a routerhez. Már ha egyáltalán van ilyen.
Segítségedet előre is köszönöm. :R

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 11 Lite 5G NE

(#10598) And válasza deminos (#10597) üzenetére


And
veterán

Ilyet nem találsz külön, a bootloader ugyanis a firmware része. Azaz ugyanúgy benne van az újraírható flash-chipben, mint a lényegi (és általában frissíthető) alapszoftver, a kernel. A bootloader egy viszonylag pici kód a flash címtartományának (flash típustól függően: Top vagy Bottom boot sector) alján vagy tetején, amely többek között arra szolgál, hogy a rendszer bekapcsolásánál a kernelt indítsa, betöltse (boot), ill. firmware-frissítéskor az új kernel flash-be írását megoldja. Ezért ez a kódrészlet normál (pl. webfelületről kezdeményezett) upgrade során sosem íródik felül, erre lehet alapozni a TFTP-s vagy gyári javítókonzolos helyreállítást. A linux alapú Linksys-routerek esetén ezt a bootloadert CFE-nek (Common Firmware Environment) hívják. Ha a bootloader ilyen esetekre fel van készítve és konfigurálva, akkor indulásnál, még a kernel betöltése előtt lehetőséget ad arra, hogy az alapértelmezett (konfigurációból sem módosítható) IP-címen azt elérve kívülről valamilyen egyszerű protokollal, pl. az említett TFTP-vel felprogramozzuk a sérült kernelt. De ha ez a feature eleve nem támogatott, konfigurációban tiltott, vagy maga a bootloader is sérült (pl. kívülről, JTAG segítségével - a processzoron keresztül - a teljes flash-chipet törölték), akkor a lehetőség ugrott.
A JTAG elvileg ezért jelentene biztos megoldást (valószínűleg gyárilag is így programozzák fel a routerek flash-tartalmát), csakhogy az erre szolgáló szoftveres algoritmusok processzorcsalád- és flash-függőek, így a JTAG-re nincs univerzális módszer. És ha van is a nyákon erre szolgáló érintkezősor, annak bekötése sem egységes, vagy mindig dokumentált..

(#10599) deminos válasza And (#10598) üzenetére


deminos
aktív tag

Köszönöm a teljes mértékig kimerítő választ.
Most már csak egy kérdésem lenne: Csak akkor tudnám ezek szerint megoldani a tftp-s dolgot, hogyha a router pingre válaszol? Vagy akkor is meg tudom oldani, ha gyorsan az áram alá helyezése után egyből elkezdem tftp-vel visszaflashelni a bios-t?
Bocsánat, hogy téged zaklatlak ilyenekkel, de ahogy látom te elég jól értesz ehhez és szeretném ezt a router-t még életre kelteni, ha lehet.

Xiaomi 11 Lite 5G NE

(#10600) And válasza deminos (#10599) üzenetére


And
veterán

"Vagy akkor is meg tudom oldani, ha gyorsan az áram alá helyezése után egyből elkezdem tftp-vel visszaflashelni a bios-t?"
Az általam tapasztalt esetekben (szigorúan csak linux-alapú WRT54-sorozatú routerek helyreállításáról van szó) a két dolog nem különült el. Vagyis a router bootloadere indulás után (engedélyezett boot wait opciónál) válaszol a pingre, azon a bizonyos fixált IP-címen, amely egy CFE esetén sima plain text-ként ki is olvasható belőle (mármint abból a bináris fájlból, amit CFE-ként jtag-porton keresztül feltöltünk a routerre). De ilyenkor általában nincs sok idő a tökölésre, mert - ahogy a linkelt doksi is említi - a rendelkezésre álló időablak mindössze néhány másodperces. Teljesen kitörölt (tehát már bootloadert sem tartalmazó) flash-chippel rendelkező WRT54GL-ekre a megfelelő CFE-t és konfigurációt ('nvram') felprogramozva viszont eddig sosem kellett sietnem a tftp-s feltöltéssel, még percekkel az indulás után is válaszolt a router a ping-re, és bármikor elkezdhető volt a kernel feltöltése. De utóbbi azért eléggé speciális eset.
Egy hasznos leírás a helyreállítási lehetőségekről a dd-wrt oldalán: [link].
"Bocsánat, hogy téged zaklatlak ilyenekkel [..]"
(A fórum nyilvános, bárki válaszolhat, tehát nem csak engem zaklatsz ;).)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.