Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1801) bambano válasza quby (#1800) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

akkor tedd is közzé :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1802) SimLockS válasza bambano (#1801) üzenetére


SimLockS
tag

...sztem nekem szánta... :)

(#1803) sanzi89


sanzi89
addikt

Mi lehet annak az oka, hogy egyik pillanatról a másikra a Winbox nem találja az adott eszközt? Vígan konfigurálgatom, kattintok jobbra-balra, egyszer csak kiírja, hogy nincs kapcsolat, bezárom, és onnanstól kezdve se kép se hang. Csak reset után lehet vele újra kommunikálni, és már nem először csinálja ezt. Egy RB951G-2HnD-ról van szó egyébként.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#1804) quby válasza SimLockS (#1802) üzenetére


quby
őstag

Igen.... Bocsi.

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#1805) user12 válasza sanzi89 (#1803) üzenetére


user12
őstag

Hogyan kapcsolódsz hozzá...IP címmel?
Próbáld MAC címmel, hátha.
Szétkapcsolás után más szolgáltatások (pl telnet, ftp, api, stb) elérhetőek maradnak?

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#1806) sanzi89 válasza user12 (#1805) üzenetére


sanzi89
addikt

MAC cím alapján. Mást még nem próbáltam, csak a Winbox-ot, meg a webes felületet. Most lereseteltem, ha legközelebb is így járok, akkor megnézem.
Az érdekes az az, hogyha nem csesztetem, akkor hetekig/hónapokig elmegy, csak akkor esik szét, ha éppen bóklászok benne.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#1807) sanzi89 válasza sanzi89 (#1803) üzenetére


sanzi89
addikt

Újabb kérdésem volna. Van két telephely, amit VPN-nel kellene összekötni. Az egyik maga az iroda munkaállomásokkal, különféle szerverekkel, a másik pedig egy lakás jó messze az irodától, két szerverrel, ahova backup, VM szinkronizáció kerül elküldésre. Az iroda 100/100-as bérelt vonallal, a lakás pedig 100/50-es Digi-s lakossági internettel rendelkezik. Milyen Mikrotik eszközt ajánlotok a feladatra, ami elbír a VPN-nel ilyen sebesség esetén? Van egy nem használt RB951G-2HnD-m, kérdés ez alkalmas-e a feladatra, továbbá milyen másik eszközt ajánlotok megvételre, kiegészítve azzal, hogy szükség volna egy több portos switch-re is. Mondjuk egy MIKROTIK CRS125-24G-1S-RM?

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#1808) bambano válasza sanzi89 (#1807) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nekem rb600-am van 200/100-as digis nethez, és ezt az openvpn 35 Mbps-ig bírja kihajtani, miközben openvpn nélkül simán fullra járatja.

ez alapján ilyen alsó kategóriás routerrel meg sem próbálnám. Az a switch switchnek kiváló, de processzor erőben még a 951-et se nagyon éri el. A switchben levő router gyakorlatilag a switch menedzselésére elég.

lehetne elvileg ah1100x2, de mivel ez alig olcsóbb, mint a legkisebb tilera, akkor már tilera. mindenképpen többmagosat vennék, mert a pppoe is megeszik egy magot, meg a vpn is, ne akadályozzák egymást.

szerk: az evidens válasz lemaradt: pc :)

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1809) Pilok


Pilok
tag

Sziasztok!

Lenne pár kérdése, mivel mikrotikes cuccokban az alsó kategóriában nem vagyok otthon.
20/5-ös net, 1 asztali gép, néha 1-1 noti, 1 tv wifin ill. 2-3(6-7 időközönként) telefon. 80-as külső és 40-es belső vályog falak. Jah és csak netezés némi letöltés max 40 giga havi adatforgalom. Csak, hogy lássa mindenki az alap adatokat. Ide néztem olcsóbb routert ill. beltéri és kültéri AP-t.

Router:
hEX lite
vagy
hEX
ezeknek a wifi része mennyire erős?
beltérre AP ha kell:
mAP lite
ezzel valakinek tapasztalat?
Kültéri AP:
wAP
ezzel valakinek tapasztalat?

Ezek lennek a cuccok. Vagy valaki tud jobbat mondani? Nem ismerem ezeknek a teljesítményét.

(#1810) sanzi89 válasza bambano (#1808) üzenetére


sanzi89
addikt

Azta mindenit, a VPN ennyire lezabálja a processzort? Nem gondoltam volna... Köszi a tanácsot, még gondolkodom mi legyen.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#1811) vjozsef válasza bambano (#1808) üzenetére


vjozsef
senior tag

A MIKROTIK CRS125-24G-1S-RM switch az nem csak switch?

(#1812) vjozsef válasza Pilok (#1809) üzenetére


vjozsef
senior tag

Ezek mind belso antennasaok, de ha vmelyikre tudsz hekkelni antennat kivulre (mert van belul csati es nem okoz proiblemat a gari) es teszt utan kelleni fog mert keves a terero, akkor azt valaszd. Tipikusan ilyen pl a 951-es sorozat, ott belul pl van aljzat.

(#1813) bambano válasza vjozsef (#1811) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem, van benne egy nem túl izmos proci is, amit elvileg arra szántak, hogy menedzselhesd a switchet, de routerként is tudod használni, ha nem túl nagy a sávszélesség-igény.

a procija nagyjából az a szint, mint a 900-as sorozatú routerboardok vagy a 2011-es router/switch kombó.

[admin@emelet01] /system> resource print
uptime: 9w2d23h39m27s
version: 6.28
build-time: Apr/15/2015 15:18:31
free-memory: 106.9MiB
total-memory: 128.0MiB
cpu: MIPS 74Kc V4.12
cpu-count: 1
cpu-frequency: 600MHz
cpu-load: 4%
free-hdd-space: 112.0MiB
total-hdd-space: 128.0MiB
write-sect-since-reboot: 386100
write-sect-total: 386645
bad-blocks: 0%
architecture-name: mipsbe
board-name: CRS125-24G-1S
platform: MikroTik
[admin@emelet01] /system> license print
software-id: xxxxxx
nlevel: 5

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1814) Pilok válasza vjozsef (#1812) üzenetére


Pilok
tag

Elvileg a wAP Is moddolhato
[link]

(#1815) vjozsef válasza Pilok (#1814) üzenetére


vjozsef
senior tag

Liszensz megfelelo a feladathoz?

(#1816) Pilok válasza vjozsef (#1815) üzenetére


Pilok
tag

Szerintem ha csak otthonra kellenek akkor a lvl 4 boven eleg.

(#1817) MtHq


MtHq
tag

Írok ide is, hátha valaki okosabb/tapasztaltabb. DigiNet 1000-hez valami erős mikrotik? RB850Gx2 elvérzett 600 megánál. Csúnya dolog ide ilyet írni, mert nem mikrotik, de Edgerouterek valamelyike? Kinek mi a tapasztalata?

Igen, a milyen routert topicba már írtam, kevés sikerrel sajna.

Ha lehet maradnék a mikrotiknél. Jelenleg egy P4 3.2 Ghz gép viszi, kb 800 megát tud, de nem jó a fogyasztás/teljesítmény aránya :DD

[ Szerkesztve ]

(#1818) bambano válasza MtHq (#1817) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

miért nem pc?
egyébként a tilerás routerek szerintem elviszik simán. csak az áruk nem fog tetszeni :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1819) SimLockS válasza MtHq (#1817) üzenetére


SimLockS
tag

A múltkor úgy saccoltuk, hogy az új RB3011-es elvinné, kb 50 rugó az ára...

(#1820) sanzi89 válasza SimLockS (#1819) üzenetére


sanzi89
addikt

Őrá gondolsz: RouterBOARD 3011UiAS-RM

Otthonra kellene valamilyen normálisabb router, plusz legalább egy 8-as switch a 100/50-es Digi-s netemhez, ha végre kicseréli a Digi a ZTE modem/router fosát egy sima modemre. Persze a 100/50-es egy kisebb eszköz is bírná, de tervben van a bővítés.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#1821) SimLockS válasza sanzi89 (#1820) üzenetére


SimLockS
tag

Igen, de itt nézd:

http://routerboard.com/RB3011UiAS-RM

Legalul van pár referenciaérték, szerintem bíztató...

Ráadásul full gigás portok, sfp, usb. WiFi nincs, de én azt jobban szeretem külön eszközként használni.

[ Szerkesztve ]

(#1822) bambano válasza sanzi89 (#1820) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az ugye megvan, hogy ez nem egy 8-as switch, hanem két darab 5-ös?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1823) poli27 válasza MtHq (#1817) üzenetére


poli27
veterán

Ugy tudom a ubnt routerek hw natosak viszik a gigabites netet tudtommal..

(#1824) SimLockS válasza bambano (#1822) üzenetére


SimLockS
tag

Sőt, ha nem használ semmit az sfp-ben, akkor 1WAN, 9LAN... ;)

(#1825) Proci85 válasza MtHq (#1817) üzenetére


Proci85
senior tag

Ha tudod nélkülözni a Mikrotik képességeit, válassz bármilyen HW NAT-os routert.
15.000 Ft-ért kapsz olyat, ami ~900 Mbitet NAT-ol.

(#1826) bambano válasza SimLockS (#1824) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem ez a lényeg, hanem az, hogy ebben a mikrotikben két switchgroup van, a kettő közötti átjárást pedig a proci csinálja (ha jól értem), az meg nem lesz wire speed.

tehát ha bedugja az 1-es portba a szerverét, meg a 2-esbe a notebookját, meglesz a gigabit, szemben azzal, ha a 6-osba dugja a notebookját.

szerk: jól értem: blokkdiagram
szerk2: (#1827) Proci85: "Legalább is a ipsec, tűzfal, routing tesztjeink alapján a csak a cpu0-t használta, 100%-ig, a cpu1 meg 0-4% között pihent." aminek lehet oka az is, hogy hova dugtad a kijáratát a blokkdiagram alapján. mert egyébként amióta a linux erre fel van készítve, azóta a ros is.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1827) Proci85 válasza SimLockS (#1821) üzenetére


Proci85
senior tag

Azok route-olási adatok. A NAT egy külön történet.
+ egyelőre úgy látom, hogy nincs rendesen felkészítve a 2 magra az arm alapú ROS.
Legalább is a ipsec, tűzfal, routing tesztjeink alapján a csak a cpu0-t használta, 100%-ig, a cpu1 meg 0-4% között pihent.

(#1828) SimLockS válasza bambano (#1826) üzenetére


SimLockS
tag

Ja értem, köszi! Nem esett le, hogy erre utalsz.

(#1829) Proci85 válasza bambano (#1826) üzenetére


Proci85
senior tag

6-7 portok között ment a teszt.
2db 1100AHx2 és 2db 3011 voltak a teszt alanyok.
Az 1100-asoknál szép látszott a multitask. Főleg a firewall tesztnél, ahol cpu0 és cpu1-re is jutott belőle. Addig a 3011-nél kizárólag a cpu0-t terhelték.

Kételkedve fogadom én is, de egyelőre nem találtunk rá megoldást.

[ Szerkesztve ]

(#1830) bambano válasza Proci85 (#1829) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

írd meg bugreportnak és kérdezd meg, hogy az smp_affinity be van-e állítva rendesen. sajna ezt mezei user kézzel nem tudja.

ha az 1100ahx2 tudta rendesen, akkor nem a ros-sal van az alapvető baj.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1831) sanzi89 válasza bambano (#1822) üzenetére


sanzi89
addikt

Óh, hát nem igaz. Nem lesz nekem új Mikrotik cuccom, úgy néz ki.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#1832) bambano válasza sanzi89 (#1831) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

miért, vehetnél egy olcsó 24 portos switchet (de kisebbjük is van), plusz mellé egy alacsonyabb fogyasztású pc-t routolni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1833) sanzi89 válasza bambano (#1832) üzenetére


sanzi89
addikt

Reméltem, hogy megoldható egy eszközzel, de úgy néz ki, hogy mégse.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#1834) brickm


brickm
őstag

A blokkdiagramról jut eszembe, az 1100ahx2-ben a bypass group tulképp mi is?
[link]
Ha jól értem el van különítve a 2 switch IC-től, így ha oda akarom kapcsolni a CPU-n kell átjáratni, viszont ez miért is jó?

(#1835) bambano válasza brickm (#1834) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mert önálló gigabitet kap a cpu-tól. abban az esetben érdemes használni, ha mindenképpen routolni akarod a forgalmát.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1836) dgyula válasza bambano (#1780) üzenetére


dgyula
csendes tag

Nos más megoldás híján a fetch maradna, viszont ez 2.9.4-es level 3-as licencel, amiben nincsen fetch parancs. Maga router RB133c. erre van valami ötlet hogy tudja ezt?

(#1837) Proci85 válasza dgyula (#1836) üzenetére


Proci85
senior tag

Ha csak arra kell mindez, hogy visszatalálj az RB-re, megnéznék egy VPN-t is.
Az RB133c felcsatlakozik egy VPN szerverre ahonnan eléred a belső IP címével vagy megnézed, hogy milyen publikus címről jött a csatlakozás és oda mész.

(#1838) letix


letix
aktív tag

Üdv a szakiknak,

Általános jellegű kérdésem lenne.
Vásároltam otthonra egy RB951G-2HnD eszközt, melyre WRT54GL-ről hamarosan átállnék.

A jelenleg még üzemelő Linksys-t és az ISP végberendezését elosztóról minden este áramtalanítom.
Ezen malőr a WRT54GL-nek meg sem kottyant, a kérdésem arra irányulna, hogy ezt a MikroTikOS hogyan fogja tolerálni? Várható esetleg konfig vesztés vagy egyéb nem várt probléma?

Köszönöm!

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#1839) SimLockS válasza letix (#1838) üzenetére


SimLockS
tag

Szia!

Konfig vesztést én nem tapasztaltam még, de a rendszeres kikapcsolgatást egyáltalán nem javasolnám. Sőt, ahova én telepítettem mindenhova szünetmentest is vetettem elé! Ez több száz napot is elmegy hiba nélkül!

[ Szerkesztve ]

(#1840) MtHq válasza bambano (#1826) üzenetére


MtHq
tag

Arra lennék kíváncsi, hogy ez a link a switch és a cpu között vajon full vagy half duplex? Nagyon nem mindegy.. Mert ha half, akkor magyarázná, miért nem produkált nekem jól a digis neten a 850Gx2.. Ugyanis biztos hogy nem az 1-be volt a WAN kötve.. így osztozott a WAN és LAN az 1 Gbiten :D

(#1841) brickm válasza letix (#1838) üzenetére


brickm
őstag

Persze..az address list-ed minden áramtalanításnál el fog menni. A static DNS beállíátsok mondjuk asszem már nem tűnnek el.
Illetve én megfigyeltem azt, hogyha belépsz pl winboxba, preparálsz benne, majd közbe lerántod a 220-ról, nem minden marad meg amit csináltál benne...De onnantól, hogy kilépsz a winboxból (vagy ssh-n vered fel) minden megmarad.

Én se javaslom a kikapcsolgatását.

(#1842) dgyula válasza Proci85 (#1837) üzenetére


dgyula
csendes tag

VPN-t azért nem használnék egy ilyen gyenge vason, csak azért hogy tudjam az IP címét. :)

(#1843) bambano válasza MtHq (#1840) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

amire beállítod. proci ethernet nem szokott kötelezően halfduplex lenni.
a 850gx2 azért nem produkált jól a digis gigán, mert kevés hozzá.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1844) bambano válasza dgyula (#1836) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

elvileg vehetsz rá új licenszet, vagy dobod és veszel egy másik routert.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1845) letix válasza brickm (#1841) üzenetére


letix
aktív tag

Köszi az infót..
Az Address List elég érdekesen hangzik, hogy elszáll(hat), de talán el tudom viselni.

Mindenesetre kénytelen lesz elviselni hosszú távon, hiszen csak ezért (napi 8-10 órában amíg nem vagyok otthon), nem fogom áram alatt hagyni a lakást.Kivéve persze a hűtőt..

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#1846) bacus válasza letix (#1845) üzenetére


bacus
őstag

Csak a dinamikus listek vesznek el, tekintve, hogy az a memóriában van.

Én se tartanám bekapcsolva, ha nincs mögötte semmi, mégiscsak megeszik 10W-t. (up to 7W a 951) Mennyi is egy kwh? 38 Ft?
Azaz 100h alatt elfogyaszt 38 forintot. Egy hónap alatt kb 280 Ft. Egy év alatt 3360 Ft. (ezek ugye a max értékek, lehet épp, csak a felét fogyasztja)

Igaz a sok ki-be kapcsolgatás miatt lehet évente veszel majd egy új routert, de legalább spóroltál 3360 ft-t, nem elérhető a lakásod (biztonsági kamera?), nem tudod bekapcsolni a géped/tévéd/stb, nem tudod, hogy a hűtőd kap e áramot.

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1847) brickm válasza letix (#1845) üzenetére


brickm
őstag

feszültség alatt...
Tedd a hűtő körére akkor.. vagy nem tudom. Számomra furcsa dolog egy routert(meg switch-et, meg access pointot) állandóan feszültségmentesíteni.

(#1848) Ablakos


Ablakos
őstag

Nem tudom megfejteni miért hoz fel mindössze egy üres sort a következő scriptem parancs sorban:

:put [/file get [/file find name=ssh_blacklist.txt] contents ]

10kb a mérete, de ez csak nem akadály?

(#1849) bambano válasza letix (#1845) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"nem fogom áram alatt hagyni a lakást.": jaja, így lehet nagyon durva javítási számlákat csinálni...
én sose voltam annyira gazdag, hogy ennyire durva pazarlást megengedhessek magamnak...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1850) SimLockS válasza brickm (#1847) üzenetére


SimLockS
tag

Igen, én is így vagyok vele. Van egy 1.5-2.0kW-os szünetmentesem, az viszi az összes informatikát és a lakásvezérlésben érintett kütyüket. Ez a "mai világ"(-om) természetes velejárója szerintem.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.