Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6051) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Köszönöm! :R Kezdem érteni, már megvan a teszt de számomra még nem meggyőző pontszámmal... a 70-80% gyakorlatban általában kettesre elég. :DDD

Itt pl van 4 sorom amit tovább taglalok ergo csinálok belőle egy 4x2-es táblázatot ahol számít a sorok és oszlopon sorrendje ha újra párosítom őket. Mit nem vettem figyelembe ennek 8!-nak kellett volna lennie nem? Mivel minden sor 4+3 szótagra bontható. :F

Egy van még amit nagyon nem tudok hova tenni, ha lebontom a feladatról a rizsát:

6 lovag, összesen 17-szer próbálja meg kihúzni a kardot. Mivel többször is próbálkozhatott egy egy lovag és a sorrend is számít mert minden sorrend egy külön lehetséges próbálkozást ír le, így nem 6^17 és ismétléses variációnak kéne lennie? :F

A kombináció - permutációt fogom szerintem keverni.

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6052) kovisoft válasza Micsurin (#6051) üzenetére


kovisoft
őstag

Vers: 8! akkor lenne, ha bármelyik félsor bárhol előfordulhatna (kvázi mintha egy 8 soros versről lenne szó). De ekkor keletkeznének 4+4, 3+3, 3+4 szótagos sorok is. Itt viszont van egy olyan megkötés, hogy egy sor mindig 4+3 szótagos, ami azt jelenti, hogy a bal félsorok mindig a bal, a jobb félsorok mindig a jobb oldalon maradnak. Tehát a 4 baloldali félsor tetszőleges permutációjához rendelhetjük a 4 jobboldali félsor tetszőleges permutációját. Legalábbis szerintem. :)

(#6053) axioma válasza Micsurin (#6051) üzenetére


axioma
Topikgazda

A lovagnal azt _sejtem_ (pontos szoveg ismerete nelkul), hogy van 6 lovag, tehat nem lehet hogy mind a 17 probalkozast az elso csinalja.
Nincs olyan megkotes, hogy mindenki 1x lep oda es probalja valahanyszor?
Mert akkor ez a torpokbol levesfozes esete, felteve hogy a lovagok nem kulonboznek, csak arra kivancsi hoyg milyen eloszlasban lehetnek a probalkozasok.
De ha van pontos szoveg akkor meg tudjuk mondani, ez csak egy tipp az eddigi feladatsorok jellegebol sejtve (de nem vagyok pedagogus... szoval lehet hogy pont nem).

(#6054) Micsurin válasza kovisoft (#6052) üzenetére


Micsurin
nagyúr

4! * 4! akkor nem? Mert bármelyik bal sorhoz rendelhetem bármelyik jobbost és mivel csökkennek a szabad sorok szépen felírnám páronként a 4!*4! szorzatait.

Jogos erre nem figyeltem. :B

axioma

Ez az egész csak próbáltam rövidebben leírni, nem lett kimondva megkötésként, hogy mindenki próbálkozott nekem úgy jönne le ha mind a 17x próbálja meg egyikőjük akkor értelemszerűen a többiek 0x/fő és ez is egy lehetséges opció volt. :F

Különbözőek, nem a törpök esete.

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6055) kovisoft válasza axioma (#6053) üzenetére


kovisoft
őstag

Lovagosnál én is erre tippelek, hogy nem lehet az, hogy egy lovag probálkozik egyet, átadja egy másiknak a helyet, aztán később megint visszamegy próbálkozni. Hanem egyben le kell tudnia a saját próbálkozásait. De ehhez kellene a "rizsa", hogy eldönthessük. :)

Szerk: közben meglett a "rizsa", és ebben az van, hogy "csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy ki hányszor próbálkozott".

[ Szerkesztve ]

(#6056) Micsurin válasza kovisoft (#6055) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Ebből annyi derül ki, hogy nem számít a sorrend semmi több.

Ismétléses kombináció lenne? :F

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6057) kovisoft válasza Micsurin (#6056) üzenetére


kovisoft
őstag

Így van, a sorrend nem számít, tehát nem permutáció vagy variáció (amikben variáljuk a sorrendet), hanem kombináció. És mivel egy személy többször is próbálkozhat, ezért ismétléses.

(#6058) mrhitoshi válasza janos666 (#6040) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Fura. Én/mi sose ezeket a jelöléseket használtam/tuk, de érthető mit vezetsz végig. :D

PS4

(#6059) Rick3D


Rick3D
senior tag

Sziasztok,
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Pofon egyszerű lesz.

Béla elhelyez a bankban 300 000 Ft-ot, negyedéves lekötésre, 8%-os kamatlábra (éves
szinten). Mennyi pénze lesz 7 év múlva? Hány év múlva duplázódik meg a pénze?

Kérdésem a következő : Ezt azt jelenti , hogy negyedévente kamatozik 8%-ot ? vagy évente ?

Mert ha negyedévente kamatozik 8%-ot akkor az n=4x8=28 ?
Viszont ha évente 8% akkor n=7.

A duplázódásra pedig a Tn= To*2 kell behelyettesíteni ugye ?

(#6060) axioma válasza Rick3D (#6059) üzenetére


axioma
Topikgazda

Negyedevente a negyed evre ervenyes kamatot kapja, azaz 2%-ot, es az tokesedik.
Tehat log1.02(2) darab negyedev mulva duplazodik, ami 35 felett van kicsivel, tehat 36. honapban, a 9. ev vegen lesz eloszor tobb, mint 2x-es penz (de ha kerekitve eleg akkor 35. negyedevben, valojaban matematikailag akkor 1.999889-szeres, 599966 Ft lenne, de ugye kevesebb es tobb is lehet, mert kozben forintban keves tizedesjegyre kerekitenek - bar lehet hogy kamatnal (user kovetel) mindig lefele...)

[ Szerkesztve ]

(#6061) Jorus


Jorus
nagyúr

Nem teljesen matek, de hátha vkinek beugrik statból vagy kvantiból, köszi szépen :)

Vagyis a mintaátlagok szórása megegyezik a sokaság szórásának és a mintaszám négyzetgyökének hányadosával.

[ Szerkesztve ]

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#6062) Jorus válasza Jorus (#6061) üzenetére


Jorus
nagyúr

Megoldódott, standard hiba bizonyítását kellett felhasználni. :)

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#6063) dmspore


dmspore
csendes tag

Sziasztok,
tudnátok segíteni ebben a feladatban? Markov-láncok:

Egy felmérés során a társadalmi mobilitást vizsgálták a generációk között.
E szerint a felső osztálybeliek gyerekeinek 65 %-a lesz felső osztálybeli, 28 %-a közép, 7 %-a alsó osztálybeli
lesz.
A középosztálybeliek 15 %-a kapaszkodik fel a felső osztályba, 67 % középosztálybeli
marad, 18 % alsó osztályba csúszik.
Az alsó osztálybeliek 12 %-a felső osztályba kerül, 36 %-a
középosztálybeli, 52 %-a alsó osztálybeli lesz.

(a) Rajzold fel az állapotok közötti átmenetek diagramját! Írd fel az átmenetmátrixot!

(b) A felső osztálybeliek unokáinak hány százaléka lesz alsó osztálybeli?

(c) A jelenlegi generáció 15 %-a felső osztálybeli, 55 %-a középosztálybeli, 30 % alsó osztálybeli.
Mi lesz az osztályok eloszlása a következő generációban (azaz a mostani generáció gyerekei
között)? A jelenlegi generáció unokáinak hány százaléka lesz középosztálybeli?

(d) Keresd meg az egyensúlyi eloszlást! Azaz a jelenlegi generációnak hogyan kellene megoszlania osztályok szerint ahhoz, hogy ez az eloszlás a következő generációk során ne változzon?

Előre is köszönöm!

DMSPORE

(#6064) axioma válasza dmspore (#6063) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ezek a mit hogyan irjunk le reszek azert nem annyira kanonizaltak, de azert megprobalkozok.
a. matrix: a szazalekos szamokat igy ahogy vannak leirod 3x3 matrixba
b. ez egyszeru, mivel csak ket lefele valtason at lehet, tehat (bar ugye nem kene fgtl legyen ez a domain szerint, de itt most gondolom azzal kene szamolni): 28%-nak a 18%-a, azaz 5.04% Bocs, hulyeseg, van ket szint ugras is, pill javitom
Tehat 1. kor utan 65-28-7, masodik kor utan az also kategoriaba 65%*7%+28%*18%+7%*52%=13.23%
c. ugyanigy szorzas, x%-nak y%-a lesz z tulajdonsagu akkor az egesznek x%*y%-a
d. az a.-ban levo matrix fixpontjat keressuk: olyan (a,b,c) vektort amit szorozva a matrixszal (a,b,c)-t kapsz (bal oldalon van a vektor es sorvektor; ha a matrixot forditva definialtatok - ertsd: transzponalt -, akkor meg utoszorzol fuggoleges vektorral). Ez harom linearis egyenlet, felirod, megoldod mint egyenletrendszert.

[ Szerkesztve ]

(#6065) Rick3D


Rick3D
senior tag

Sziasztok,
Szerintetek jól számoltam ?
Feladat : Egy szabályos nyolcszög alapú egyenes hasáb térfogata 7,3dm3 , magassága 15 cm. Mekkora a felszíne ?
Első körben felírtam V=Ta*M amiből megkaptam Ta=486,66cm2 (7,3dm=7300cm3)
Aztán a palást , P=Ka*M és Ka=n*a és a=18,55cm
Ka=8*18,55=148,4cm
P= 148,4 * 15 = 2226 cm2
A=2x486,66+2226
Nekem A=3199,32cm2 jött ki.

(#6066) kovisoft válasza Rick3D (#6065) üzenetére


kovisoft
őstag

Hogy jött ki 18,55 a nyolcszög oldalhosszára?

(#6067) Rick3D válasza kovisoft (#6066) üzenetére


Rick3D
senior tag

Közben rájöttem , hogy r nem egyenlő a :D Javítottam a hülyeségemet.
Kérdésedre válaszolva. Így.

(#6068) kovisoft válasza Rick3D (#6067) üzenetére


kovisoft
őstag

Valamit elszámoltál, az r^2 nem 344,11, hanem ennek a fele.

(#6069) Rick3D válasza kovisoft (#6068) üzenetére


Rick3D
senior tag

akkor 172,05 lesz az r^2 ?

(#6070) kovisoft válasza Rick3D (#6069) üzenetére


kovisoft
őstag

Igen, nem jól osztottál 4*gyökkettővel.

(#6071) Rick3D válasza kovisoft (#6070) üzenetére


Rick3D
senior tag

Köszi, a segítségeddel megoldódott a rejtély :) :R

(#6072) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Itt mi lett volna a költő gondolat menete? Mert nekem egy lépés mintha hiányozna és nem jövök rá mi, én magamtól teljesen máshogy rendeztem de mint kiderült a teljes indukció miatt más formára rendezve nem elfogadható... :(((

Köszi előre is! :R

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6073) kovisoft válasza Micsurin (#6072) üzenetére


kovisoft
őstag

Hol érzed, hogy hiányzik egy lépés? Az indukciós lépésnek az a lényege, hogy feltesszük, hogy egy adott k-ra igaz az állítás, majd ebből levezetjük, hogy akkor k+1-re is igaz. Ehhez a k+1-es összeget fel kell bontanunk két részre: a k-s összegre plusz a k+1-edik kitevőjű tagra (6^(k+1)). A k-s összeg helyére beírjuk az indukciós feltétel alapján az összegképletet (feltettük, hogy k-ra igaz a képlet), ehhez adjuk hozzá a k+1-edik tagot, majd ezt kell úgy átalakítanunk, hogy kijöjjön belőle a k+1-es összegképlet.

(#6074) Micsurin válasza kovisoft (#6073) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Azt értem, hogy kellene felépülnie itt azt nem látom az a 6/5-ös szorzó miből lett kiemelve. :B Mert ha a 6^k+1-et felbontaná akkor logikusan onnan jönne ki a +1-ből a 6 de maradt a kitevő a szorzó után és előkerült egy -1/5-öd.

Tehát a felírást értem én is így írtam fel nem erről van szó hanem a levezetésről. Nekem full más forma jött ki ergo rossz (felvittem a k tagot nevezőbe és így mentem tovább), neki meg lövésem sincs mi volt a levezetés alapja.

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6075) kovisoft válasza Micsurin (#6074) üzenetére


kovisoft
őstag

Csak annyit csinált, hogy felbontotta a zárójelet, és a végére vitte a -1/5-öt.
A 6/5 pedig így jön ki:
(1/5)*6^(k+1) + 6^(k+1) = (1/5)*6^(k+1) + (5/5)*6^(k+1) = (6/5)*6^(k+1)

(#6076) Micsurin válasza kovisoft (#6075) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Köszönöm, ennyire nem lehetek sügér. :D :R

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6077) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Megint kérdeznék és sanszos, hogy vagy megint figyelmetlen vagyok de így ~8 óra után már semmi nem tűnik fel lassan! :R :(

Teljesen tiszta a k+1-re való felírása viszont nem egészen értem mi ez a folytatólagos relációs jel és, hol hagyott el egy tagot a tanár.

Ezt, hogy adta ki a tanárnak? Az korrekt, hogy a 3-ból lesz a +1 de hová tűnt egy k-s szorzó?

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6078) lev258 válasza Micsurin (#6077) üzenetére


lev258
veterán

Annyira nem vészes.
(i)-ben belátja, hogy igaz k=7 esetén
(ii)-ben belátja, hogy k+1-re igaz; a lényeg csak annyi, hogy mindig valami kisebbet ír fel, mint a kifejezés (nem vele egyenlőt) és végül eljut oda, ahova akart (k+1 mindig nagyobb lesz, mint 3, így 3-at írva a kifejezés biztosan kisebb)
(iii)-ben csupán egyesíti a két állítást: igaz k-ra és k+1-re (ebben az indukcióban a k-ra teljesülést is igazolnunk kellett)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6079) Micsurin válasza lev258 (#6078) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Hármat írva... oké de, honnan és mit vett? Az a szorzat felbontva nem ez kellene, hogy legyen. :F

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6080) lev258 válasza Micsurin (#6079) üzenetére


lev258
veterán

Nem bontotta fel. Lecserélte a k+1-et 3-ra, mert miért ne (lehetne más is). A lényeg, hogy az új kifejezés kisebb legyen, mint a k+1-es.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6081) Micsurin válasza lev258 (#6080) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Köszönöm!
... :U

Imádom ezt a nőt 2 oldalon keresztül mindent végig vezet majd what ever másképp kezd el megoldani dolgokat, kikötés: n => 7 de k+1 --> 3.... :W

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6082) lev258 válasza Micsurin (#6081) üzenetére


lev258
veterán

Egyenlőtlenség a cél. Semmi hibát nem vétett és nem ment szembe a kiinduló állítással. k+1> 3 minden k>=7 esetén.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6083) Micsurin válasza lev258 (#6082) üzenetére


Micsurin
nagyúr

De bakker akkor az elvet nem értem mert a feltevés belátható volt már a megelőző lépésben mivel a szorzatok egyik tagja azonos, a másik két tagra meg már beláttuk, hogy n => 7 esetén teljesül rájuk ez a reláció.

Most én keresem a további 1 lépést ami nincs ott vagy mi? :F :DDD

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6084) lev258 válasza Micsurin (#6083) üzenetére


lev258
veterán

Akkor kissé eltévedtél. Azt akarod belátni indukcióval, hogy k!>3^k, vagyis (ii)-ben azt akarod belátni, hogy (k+1)!>3^(k+1). Ez a cél, ide kell eljutni valahogy. Az egész felbontás, vagy a tagok kisebbre cserélése ezért történik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6085) Micsurin válasza lev258 (#6084) üzenetére


Micsurin
nagyúr

De wtf...
(k+1)!>3^(k+1) igen ebből lesz k!*(k+1) eddig jó de a k+1 hatványt honnan kényszerítem ki a másik oldalon? Mert a 3^k*(k+1)-ből ez nem fog kijönni sehogy. :F

Ezért nem értem honnan és miért jött neki ez az odacsapott "ettől biztosan kisebb kell legyen" érték mert eddig ilyent sehol nem csinált, végig lehetett vezetni a feladatot rendesen. :F

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6086) lev258 válasza Micsurin (#6085) üzenetére


lev258
veterán

Előzőleg, (i)-ben belátta, hogy k!>3^k. Vagyis k!*(k+1)-ben k! kicserélhető erre, így egy kisebb összefüggést kapunk. A (k+1) pedig lecserélhető 3-ra, újabb, még kisebb összefüggést adva. Mintha a lépések mögötti logika nem lenne tiszta neked. Mint írtam, az egésznek a célja, hogy (ii) bal oldalától eljussunk valahogy a jobb oldalig, mert ezt akarjuk megmutatni, bizonyítani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6087) kovisoft válasza Micsurin (#6085) üzenetére


kovisoft
őstag

Úgy jön ki a k+1 hatvány, hogy 3*3^k = 3^(k+1). Ezért keresett egy tényezőt, amit lecserélhet 3-ra, hogy behozzon egy +1-es kitevőt a 3^k-hoz. Ez a tényező lett a k+1, így ha (k+1)*3^k helyett egy ennél kisebb 3*3^k-t ír, akkor az már átalakítható 3^(k+1)-re.

[ Szerkesztve ]

(#6088) Micsurin válasza lev258 (#6086) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Miért mit kéne mögé lássak?

Bizonyítjuk egy adott értékre ha arra teljesül akkor megvan az alapunk mivel k adott számra teljesül ekkor domino elv alapján próbáljuk bizonyítani, hogy bármely term. számra igaz lenne az egyenlőtlenség adott esetben pl 7 vagy felette.

Konkrétan ennyi elméletet kaptunk kb plusz hozzá az alap feltételt, hogy megszámolhatóan végtelen esetben használható elv. :F

Feladatokban meg visszatérően az első (i)-ben felírt formára kell visszakényszeríteni az egyenletet vagy egyenlőtlenséget, hogy megjelenjen a k+1, innentől kezdve meg egyenlet rendezés.

kovisoft Így tiszta köszönöm akkor csak azt silabizálom még mindig, hogy k+1 miért cserélhető le k-ra mikor n=7-re volt csak bizonyítva az egyenlőtlenség. :F

Szerintem elengedem a témakört... inkább nekiülök a lineáris algebra témaköröknek 13 tételből ha egy nem megy minimális az esély rá...

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6089) axioma válasza Micsurin (#6088) üzenetére


axioma
Topikgazda

"Így tiszta köszönöm akkor csak azt silabizálom még mindig, hogy k+1 miért cserélhető le k-ra mikor n=7-re volt csak bizonyítva az egyenlőtlenség. "
Szerintem te nem erted a teljes indukcio mukodeset. A lenyeg az, hogy ha van egy fix pontod, meg egy onnan vezeto utad amin tudod, hogy egyet tudsz elore haladni, akkor a fix pont utani minden lepespontra el fogsz jutni.
Amikor n=7-re bizonyitottad, akkor megvan a fix pont.
Amikor belatod, hogy k>3 eseten mar igaz, hogy barmely k-rol lephetsz k+1-re, akkor biztositod magadnak a lepes lehetoseget.
Ez a ketto egyutt mar ugy mukodik mint egy program. Mondjuk azt hogy minden i-re az allitasrol nem tudjuk hogy igaz-e. Aztan az n=7 kulon belatasa miatt tudjuk, hogy 7-re igaz. Epits gepet, ami ha lat egy k-ra igazat, aminel mukodik a lepcso (k>3), akkor k+1-re is rapecseteli hogy igaz. Ez a gep ha meglatja a 7-et, ra tudja pecsetelni a 8-ra hogy igaz. Most mar latja a 7,8-at, az elsovel nem megy semmire, a 8 miatt (mivel k=8>3) tudja a lepest is, tehat 9-re is igaz. Es igy tovabb, minden egesz szam 7 felett egyszer csak kap a _lepes_ miatt pecsetet.
A 7 alattiak nem, hiszen csak annyit tudunk, hogy k>3 ES k-ra igaz eseten igaz lesz k+1-re is. (Amugy ugy jobban megertetted volna, ha azt irja hogy (k+1)*3^k>=(n+1)*3^k=8*3^k>3*3^k=3^(k+1)? Ez is helyes, talan kicsit jobban latszik az elv (csak az n-et elero esetben alkalmazzuk a k-t).
Ha az indukcios lepes csak mondjuk k>10 eseten lenne igaz, akkor az egesz nem indul el. Latja a gepezet a 7-et, de ott nem tud lepcsot inditani. Ha kezzel bebizonyitod, hogy 7,8,9,10-re is igaz, akkor mar fog tudni felfele lepni (es minden >=7-re igy is be lehet latni).
Remelem segitett kicsit, mert ha "zsigerbol" erzed hogy mit jelent ez, nem a szamoknal ragadsz le es nem valtozokban keresed a mintat, valoszinuleg sokat segit a megoldasmenetek megerteseben majd kitalalasaban is.

[ Szerkesztve ]

(#6090) Micsurin válasza axioma (#6089) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Köszönöm! :R

Így érthető volt, plusz hozzánéztem a tavaszi előadást amit sikerült megszerezzek szerencsére volt aki lementette! :R Köszönöm még egyszer mindenkinek!:)

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6091) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Kéne egy kis segítség mert megint elkeveredtem. :D

Hogy lehet az alábbi egyenletrendszert dekódolni a gauss végeredménye alapján? :B
Értem a levezetést és addig, hogy a z szabad paraméter mert kiesik a 3. sorom.
De onnan, hogy jött az y és az x felírása?

Az eredeti feladat meg az volt, hogy fel kellett írni az Ax = v3 egyenletet, és erre jött ez az z, x, y egyenlet rendszer.
Maga a mátrix:
A=
(3,2,1)
(-2,1,4)
(2,1,0)
v1=(1,0,-2), v2=(1,1,1), v3=(2,1,1)

Nem szeretem a Gausst... a bázisvektor cserés levezetések sokkal átláthatóbbak. :(((

edit.: ettől nem tudok átláthatóbb levezetést adni, ez is a tanár videójából lett kivágva! :R

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6092) kovisoft válasza Micsurin (#6091) üzenetére


kovisoft
őstag

Ha a z bármi lehet, akkor azt mondta, hogy legyen ez egy tetszőleges t szám.

A második sorban a (0,1,2|1) azt jelenti, hogy 0*x+1*y+2*z=1. Mivel z=t, ezt behelyettesítve y+2t=1, azaz y=1-2t.

Az első sorban az (1,0,-1|0) azt jelenti, hogy 1*x+0*y-1*z=0. Ebbe behelyettesítve a már megkapott z és y értékeket: x-z=0, azaz x-t=0, azaz x=t.

Az a lényeg, hogy miután megcsináltad a Gauss elimináció első fázisát, és egy felső háromszög mátrixot kaptál, utána alulról felfelé vissza tudod helyettesíteni az ismeretleneket, minden sorban egy újabb ismeretlen értékét tudod kiszámolni, azt (a többi korábban kiszámolttal együtt) megint behelyettesíteni a még eggyel feljebb lévő sorba, stb. Így megkapod az összes változó értékét. Az ilyen speciális esetekben, amikor mondjuk az utolsó sorban 0=0 jellegű azonosság jön ki, akkor az utolsó ismeretlennek tetszés szerinti értéket adhatsz, és ilyenkor nem egy konkrét számmal, hanem az ezzel a változóval kell tovább számolni, és ebből kell kifejezni a többi ismeretlen értékét.

(#6093) Micsurin válasza kovisoft (#6092) üzenetére


Micsurin
nagyúr

:R

Köszönöm! Csak nem találtam már hova akart visszautalni az egyenlet rendszerrel. :B
Annyira szeret az alanyunk ikszelgetni satírozni, hogy elvesztem néha a fonalat mit mikor és hova gondol. A bázisvektoros megoldást is 20 percig magyarázta azt se tudtam már mit akar Horváth Dániel videó meg ~5 perc alatt elmagyarázta.:DDD

Sokkal emberibb témakör mint a kombinatorika. :))

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6094) Reno7


Reno7
senior tag

Ennél a feladatnál miért 5/6-od lesz a végeredmény?
Cosα= (4+3)/(4+3-√11) adná magát, de ez 1,9 lenne, nem tudom hogy miért nem működik.

My SHAMAN is so overpowerd, I once cast a frostshock in Summerspring, now its called Winterspring.

(#6095) Apollo17hu válasza Reno7 (#6094) üzenetére


Apollo17hu
őstag

EH-t [= sqrt(3^2+4^2) = 5] es EC-t {= sqrt[5^2+sqrt(11)^2] = 6} is Pitagorasz-tetellel kapod meg. A ketto hanyadosa (5/6) a keresett szog koszinusza.

(#6096) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Lineáris leképezések, megtudná nekem valaki nagyon egyszerűen fogalmazni a Magtér és a Képtér tartalmát? A képletes leírást amit kaptunk érteni értem csak nehezen tudom elképzelni.

Adott az alfa lineáris leképezés V --> U
Ker(A) = { x (eleme) u | alfa(x) = 0*}
*ez meg eleme az U-nak.

Tehát a képtér az az a részhalmaz ami azokat az elemeket tartalmazza a kiindulási vektortérből amikre a leképezés nullát adna a cél / másik vektortérben?

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6097) kovisoft válasza Micsurin (#6096) üzenetére


kovisoft
őstag

Majdnem úgy van, ahogy írtad, csak az nem a képtér, hanem a magtér.

A magtér (kernel) a kiindulási vektortérnek az a részhalmaza, amelynek elemeit az adott transzformáció a cél vektortér 0 elemébe képezi le.

A képtér (image) az cél vektortérnek az a részhalmaza, amely úgy áll elő, hogy a kiindulási vektortér összes elemére alkalmazod az adott lineáris leképezést, és megnézed, hogy ezeknek mik a leképezései a cél vektortérben.

Vegyünk egy példát: legyen a kiindulási és cél vektortér is egyaránt a mi 3 dimenziós terünk, a leképezés pedig vetítse az összes vektort az x-z síkra (azaz nullázza ki az y koordinátát). Ennek a leképezésnek a magtere az y tengely, hiszen annak minden eleme a 0-ra vetítődik. A leképezés képtere pedig az x-z sík lesz, hiszen a kiindulási terünk minden elemét az x-z síkra vetítettük le.

A magtér altere a kiindulási vektortérnek, a képtér altere a cél vektortérnek, és a kettő dimenziójának az összege megegyezik a kiindulási vektortér dimenziójával. A fenti példában a magtér 1 dimenziós (y tengely), a képtér 2 dimenziós (x-z sík), a kiindulási vektortér pedig 3 dimenziós (x-y-z).

Ahhoz, hogy a lineáris transzformáció invertálható legyen az kell, hogy különböző elemeket különböző elemekre képezzen le. Tehát 0-ra is csak a 0-t képezheti le, azaz a magtere is csak a 0-ból állhat, azaz a magterének a dimenziója 0 kell legyen. Tehát a képtér dimenziója meg kell egyezzen a kiindulási vektortér dimenziójával.

(#6098) Micsurin válasza kovisoft (#6097) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Köszi! :R

Ezt így ahogy van ki is jegyzeteltem a tételbe. :B

Magtérre gondoltam csak elírtam de akkor jó volt az elképelésem alapja, így viszont tényleg érthető köszönöm!

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6099) kovisoft válasza Micsurin (#6098) üzenetére


kovisoft
őstag

Úgy lehet még talán elképzelni az egészet, hogy a magtér és a képtér arról ad információt, hogy az adott transzformáció mennyire "szűkíti le" a kiindulási vektorteret, mennyi dimenziót nulláz ki (ez a magtér dimenziója), és mennyi dimenziót hagy meg (ez a képtér dimenziója).

Visszautalva az x-z síkra vetítős példára, ez a transzformáció a kiindulási 3 dimenziós térből 1 dimenziót kinulláz (az y tengelyt), megmarad tehát 2 dimenzió a képtérnek (x-z sík).

(#6100) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Megint egy hülye kérdés de nincs egyértelmű leírás a jegyzetünkben a wiki meg kicsit katyvasz.

Ekvivalencia relációk esetén, hogy lehet egyszerűen megfogalmazni a:
-faktor halmazt?
-partíciót?

Nem a pontos definíció kéne hanem valamit ami könnyen megérthető, hogy szóbelin ha feljön mint téma érthetően tudjam kifejteni. Köszönöm előre is! :B :R

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.