Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5501) lev258 válasza modflow (#5498) üzenetére


lev258
veterán

Fokozatosan leszűkítve (van egy tendencia a két szám különbségének csökkenésére, majd ennek megfordulására), végül az eredmény 1107 lesz.
Jester01: Így elegánsabb. :K

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5502) modflow


modflow
veterán

Köszi szépen mindenkinek!

(#5503) #34576640


#34576640
törölt tag

Nem tudom ki ismeri a "No thanks" nevű társasjátékot, ezért gyorsan összefoglalom

Van 33 kártya, mindegyiket egyesével megszámozzuk 1-től 33-ig.
Random 4 lapot kiveszünk a pakliból.
A maradék paklit fejjel lefelé az asztal közepére tesszük, majd a legfelső lapot felcsapjuk.
Az első játékos kétféleképpen dönthet
- felveszi a kártyát
vagy
-rátesz egy zsetont és tovább adja

Az elején érdemesebb az alacsonyabb értékű kártyákat gyűjteni.
Viszont ha folyamatosan tovább adjuk a nagy értékű kártyáinkat, előbb utóbb rá leszünk bízva a szerencsére, ugyanis abban az esetben fel kell vennünk a soron következő kártyát.
A kártyák célja:
Minél nagyobb egy szám az adott kártyánál annyi minusz pont. A megmaradt zsetonokkal csökkenthetjük ezen pontszámunkat.

Mégis mikor érdemes felvenni nagy számokat?
Például akkor, ha a többieknek kisebb számokat gyűjtöttek be, feltételezzük, hogy a nagyobb számok nem fognak nekik kelleni, ezért tovább engedhetünk még pár kört, hogy jól megpakolják a kártyánkat zsetonnal, majd levesszük.
Csökkenteni is lehet a kártyák értékét.
Ha felveszek egy 9-es meg egy 15-öst akkor az 24 pont
Viszont ha a meglévő 21es kártyám lellé egy 22-es veszek fel, az úgy csak 21-nek számít, mivel sorba lehet rendezni..

A kérdésem a következő:
Hogyan számoljam ki?

Nálam van egy 15-ös, az asztalon egy 19-es, dönhetetek: vegyem fel vagy adjam tovább minusz 1 zsetont bukva? Vagy reménykedjek abba, hogy mindenki tesz rá egy zsetont és így a hízott kasszát tudom elvinni? Igazából itt még ez is mindegy. A kérdés az, hogy van-e többi embernél 16-17-18-as kártya. Körbe nézünk, nem látunk.

Viszont a játék elején félre tettünk random 4 kártyát. Mennyi az esélye annak, hogy a 16-17-18-as kártya még benne van a pakliban?

(#5504) SUPREME7


SUPREME7
őstag

Sziasztok, full sötétség vagyok matekból, úgyhogy ha nagyon hülyének tűnik a kérdés, akkor az is :)

Hogyan lehetne kiszámolni, pl egy mobiltelefon előfizetésnél, hogy az adott konstrukció hogyan aránylik egy másikhoz, melyik a "jobb ajánlat" (például mint a banki hitel konrtukciókat összevető oldalaknál látni ilyet)

Tehát: Készülék listaára | Havidíj | Kedvezményes készülékár = X (az X nyílván valami viszonyítási alap ami alapján sorrendbe lehetne állítani a csomagokat az alapján, hogy a listaár alapján bizonyos havidíjjal mennyire "jó ajánlat" a kedvezményes ár)

remélem érthető mit szeretnék :)

(#5505) axioma válasza SUPREME7 (#5504) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ez kell neked vegeredmenyben, vagy szeretnel tenyleg matekozni vele? Mert utobbi esetben nem ertem. Tudod hogy kb. mit hasznalsz (kiolvasod elozo szamlakbol), tudod hogy melyiket hogyan szamlazzak, es kiszamolod. Igen, ha 200 ingyen sms van de fizetsz a hivasert, akkor uzenni fogsz, de lehet hogy forditva meg 7 masodperces telefonokat lebonyolitani. Es? Sajat magadnak meg nem ezernyi tarifara me'g ezt is meg tudod csinalni.
Masreszt szerintem elegge le van fedve a felhasznalasi szokasok piaca, nem hinnem hogy abszolut rossz valasztason kivul nagy kulonbsegeket kapnal.

Szerk. Jaaa, hogy keszuleket is szeretnel. Hat, nekem sose volt olyan elofizum ahol nem volt egyertelmu, hogy vagy fix a tarifam es orulok hogy van kedvezmeny (soha nem reszletre), vagy a telefon a sajat szokasaim mellett sehol nem volt olcsobb, mint fuggetlenul beszerezni...

[ Szerkesztve ]

(#5506) ssgk


ssgk
aktív tag

Hello
Esetleg valaki megbírkózik ezzel ? ;)
OKTV II. kat. 1.forduló utolsó feladata.

5. Mi lehet az az egész pozitív egész szám, amelynek összesen 10 pozitív osztója van,ebbe beleszámoltuk az 1-et és magát a számot is és ennek a tíz számnak az összege 34364

[ Szerkesztve ]

(#5507) ssgk válasza ssgk (#5506) üzenetére


ssgk
aktív tag

Úgy álltam neki hogy feltételeztem hogy ez a szám valaminek a hatvány, pl mint 1 2 4 8 16 32... Így önmaga 1 és a hatványok csak az osztók (10db) viszont ilyen számot nem találtam ami egész lett volna így bepróbáltam az ilyen szám nem létezik" et. Hátha... Végülis ez volt az egyedüli ami nem ment...

(#5508) concret_hp válasza ssgk (#5507) üzenetére


concret_hp
addikt

miért kéne valaminek a hatványa legyen? viszont a 10 osztóból arra gondolnék, hogy egy p^4 * q alakú szám, ahol p és q prímek, ebből viszonylag könnyen kijön, hogy lehet-e ilyen

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5509) Apollo17hu válasza concret_hp (#5508) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Azért az a viszonylag könnyentől elég távol áll, nem véletlenül versenyfeladat. :U

Két megoldást találtam a te gondolatmenetedből kiindulva felírva, majd szorzattá alakítva a tíztagú összeget:

1 + p + p^2 + p^3 + p^4 + q + p*q + p^2*q + p^3*q + p^4*q = 34364

1 + p + p^2 + p^3 + p^4 + q*(1 + p + p^2 + p^3 + p^4) = 34364

(1 + q)*(1 + p + p^2 + p^3 + p^4) = 2^2 * 11^2 * 71 --> a szorzat egyik tagja biztosan páros

Ha p = 2, akkor 31*(1 + q) adódik, ami nem megoldás.
Ha p > 2, akkor a (1 + p + p^2 + p^3 + p^4) tag páratlan, tehát (1 + q) biztosan páros, és 4-gyel osztható.
Lehetséges kombinációk:

4 * 8591 --> q = 3 --> (1 + p + p^2 + p^3 + p^4) = 8591 --> nincs lehetséges p érték
44 * 781 --> q = 43 --> (1 + p + p^2 + p^3 + p^4) = 781 --> p = 5
284 * 121 --> q = 283 --> (1 + p + p^2 + p^3 + p^4) = 121 --> p = 3
484 * 71 --> q = 483 --> (1 + p + p^2 + p^3 + p^4) = 71 --> nincs lehetséges p érték
3124 * 11 --> q = 3123 --> (1 + p + p^2 + p^3 + p^4) = 11 --> nincs lehetséges p érték

A feladat megoldásai:

5^4 * 43 = 26875 (1 + 5 + 25 + 43 + 125 + 215 + 625 + 1075 + 5375 + 26875 = 34364)
3^4 * 283 = 22923 (1 + 3 + 9 + 27 + 81 + 283 + 849 + 2547 + 7641 + 22923 = 34364)

[ Szerkesztve ]

(#5510) ssgk válasza Apollo17hu (#5509) üzenetére


ssgk
aktív tag

:R

(#5511) Dinter


Dinter
addikt

Sziasztok!

Van olyan, amikor a Csebisev-egyenlőtlenség nem ad plusz infót?

Pl. ha X normál eloszlású, mű=100, szigma=2, és a 99 és 101 közötti X-eket akarom nézni, akkor behelyettesítve 1-et k helyére:

1-4=-3 jön ki alsó becslésnek, ami nem mond semmi újat. Valamit elnéztem, vagy lehet ilyen?

(#5512) gygabor88 válasza Dinter (#5511) üzenetére


gygabor88
tag

Persze, k <= szigma esetén nem ad túl hasznos becslést. Ha azt akarod megnézni mekkora eséllyel esik X 99 és 101 közé, akkor standardizáld a változót és utána már standard normális eloszlás táblázatból ki lehet számolni.

(#5513) BTminishop


BTminishop
aktív tag

Racionális törtfüggvények.

Ebben az esetben mi lesz a 0.3 - al az A és B paraméterek számolásánál? Az egyenlet bal oldalát nem írtam oda.

(#5514) Jester01 válasza BTminishop (#5513) üzenetére


Jester01
veterán

Én nem értem a kérdést de hátha más igen. Addig is, nem lehet átvinni a másik oldalra amit nem írtál oda? Vagy 3/10 alakban felvenni?

Jester

(#5515) gygabor88 válasza Jester01 (#5514) üzenetére


gygabor88
tag

Én sem értem, mert nincs megadva, hogy mi a cél, amit A és B paraméterek kiszámításával el kell érni.

BTminishop: Az egész feladatot írd le, hogy mit szeretnél elérni és mi adott ehhez. Valószínűleg kelleni fog az egyenlet másik oldala is, ha meg volt adva az eredeti feladatban. :)

(#5516) BTminishop válasza gygabor88 (#5515) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Át kellett vinni a bal oldalra a 0.3-at, így volt a legegyszerűbb, el is fogadta az eredményem a portál. köszönöm a válaszokat.

(#5517) f(x)=exp(x)


f(x)=exp(x)
őstag

Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy minek kell teljesülnie ahhoz. hogy egy 4 ismeretlenes, 4 egyenletből álló egyenletrendszert biztosan meg lehessen oldani? :)

(#5518) gygabor88 válasza f(x)=exp(x) (#5517) üzenetére


gygabor88
tag

Feltételezem lineáris egyenletrendszerről van szó, mert ha nem, akkor erősen nem trivi a feladat.
Szóval, több lehetőség is van. Általánosságban, pontosan akkor oldható meg egy lineáris egyenletrendszer, ha az együtthatómátrix rangja és a kibővített mártrix rangja ugyanaz.

Vannak más tételek is, amik kihasználják, hogy az együtthatómátrix négyzetes vagy esetleg homogén az egyenletrendszer, de ők speciálisabb esetre vonatkoznak, mint pl pontosan egy megoldás létezése vagy nemtriviális megoldás létezése. Pl ha az együtthatómátrix determinánsa nem 0, akkor pontosan egy megoldás lesz, de ettől még lehet megoldása 0 determináns esetén is (csak 1-nél több), de az is lehet, hogy 0 a determináns és nincs egy megoldás sem.

[ Szerkesztve ]

(#5519) f(x)=exp(x) válasza gygabor88 (#5518) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Az a kérdés amit kiírtam, sajnos mást nincs benne.
Köszönöm a választ, átgondolom. :)

(#5520) bear_


bear_
aktív tag

Sziasztok!

A következő feladatok megoldásához szeretnék segítséget. Nem a konkrét megoldás, az elmélet érdekelne, hogy hogyan lehet hasonló feladatokat megoldani, de a feladat is jöhet levezetve, mert a symbolab sajnos nem dobja ki.

(#5521) axioma válasza bear_ (#5520) üzenetére


axioma
Topikgazda

Jo lenne tudni, hogy valos vagy komplex szamtest felett vagyunk. Az elso rogton nem mindegy... (bar en a binom egyenlet kifejezest se tudom hova tenni, de ahany egyetem, ezekben annyifele szakzsargon...)
2.b) ettol fugg, ha megvan minden gyok, akkor a gyokokkel felirhato a polinom (vszinu ha megkeresed a gyokok es egyutthatok osszefuggeset, amit masodfokura gimi elejen tanitanak, akkor meglesz ez is).
2.c) csak azt kell igazolni, hogy az (x+1) es (x-1) osztja, ahhoz eleg hogy a -1 es a +1 gyok
3.a) atirod x^1+x^-0.5 alakba, es az i,19-i kitevoknel mikor lesz 1 (vagyis 1*i + (-0.5)*(19-i) = 1 megoldasa az i, es kell az 19 alatt az i stb. egyutthato, az mar remelem kitalalhato az osszegzokepletbol
3.b (1-2)^12 kifejtese a bal oldal (ehhez nem tudok kisebb segitseget)

(#5522) bear_ válasza axioma (#5521) üzenetére


bear_
aktív tag

Az elso az komplex szamsik alatt van, es elvileg hat gyoke lesz. A symbolab ki is dobja mind a hatot, de nem vilagos hogyan szamolta ki.
A valaszod tobbi reszet nem igazan ertem, sajna nem beszelek matekul :(

(#5523) #56474624 válasza bear_ (#5522) üzenetére


#56474624
törölt tag

x^6 = -64

ennek egyik megoldása: x_1 = 2i

a megoldások egy körön helyezkednek el, egymásba vihetők 60 fokos elforgatásokkal.

e=cos(pi/3) + i * sin(pi/3)

a többi megoldás tehát x_(n+1)= x_1 * e^n, ahol n = 1, 2, 3, 4, 5

legegyszerűbb, ha az x_1 = 2i -t trig. alakba átírjuk x_1 = 2 * ( cos (pi/2) + i * sin (pi/2) )

így a többi megoldás x_(n+1) = 2 * ( cos (pi/2 + n*pi/3) + i * sin (pi/2 + n*pi/3) ), ahol n = 1, 2, 3, 4, 5.

A gyöktényezős felbontás tehát

2x^6+128 = produktum_(j=0-tól 5-ig) [ (x - 2 * ( cos (pi/2 + j*pi/3) + i * sin (pi/2 + j*pi/3) ) ) ].

[ Szerkesztve ]

(#5524) axioma válasza bear_ (#5522) üzenetére


axioma
Topikgazda

1. [link]
2. konkretabban nem tudnal segiteni, hogy mely fogalmakat nem erted? igy nehez, hogy nem tudom mi az alap, sot az se derult ki hogy ezekkel a feladatokkal mi a cel - ha zh-t irsz akkor baromira nem lesz eleg ha pont ezt tudod, kell a komplex gyok, kell a binomialis egyutthatos osszeghatvany...
Peldaul azzal mi volt a gond, hogy (x-1) es (x+1) kell ossza, ehhez eleg hogy +1 es -1 a gyoke? Nem tudod hogy hogyan kell a gyokseget bizonyitani vagy hogy hogyan irod le ha mar bebizonyitottad, hogy gyok?

[ Szerkesztve ]

(#5525) TriAngeloWal


TriAngeloWal
csendes tag

Kérem aki tud segítsen:

Egy 100 ezer dolláros hitelt 24 hónap alatt kell kitörleszteni.
A hitel kamatlába 12% (havi 1%).
Mennyi lesz a havonta fizetendő részlet?

R= 100000 / [1/0,01 - 1/(0.01 x 1,01^24)] = 4707

Ezek, hogy jöttek ki, mit jelentenek:

1/0,01
1/(0.01 x 1,01^24)

Le tudná írni valaki, hogy kell levezetni ezt a feladatot és mi miért van benne, mi mit jelent?

Nagyon régen foglalkoztam ilyenekkel.

Nagyon köszönöm!

(#5526) concret_hp válasza TriAngeloWal (#5525) üzenetére


concret_hp
addikt

annuitasos hitel, erre keress

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5527) dzsi23


dzsi23
addikt

Sziasztok!
Valaki el tudná mondani, mi a probléma a 2. sorban, és miért írta át a tanár pirossal?
Az oké, hogy a sin már nem kell az x elé, csak a kapkodás eredménye, hogy oda lett írva.
De miért nem jó az x=-80°, és miért lett átírva x'=80°-ra?
Nem én írtam, de én sem értem, sosem láttam ilyet. :U

(#5528) axioma válasza dzsi23 (#5527) üzenetére


axioma
Topikgazda

Hat, mivel alatta ki van irva a 80 fokbol es a negativ elojelbol kovetkezo ket megoldas-sorozat, ezert en arra tippelnek, hogy ez egy adott jelolesrendszer (pl. hiaba negativ a szam, a pozitivat ki kell keresni a diaknak a negyjegyubol, es azt hivjak x'-nek). Lehet, hogy a diak meg szamologeppel arcsin-olt, a negativra, es azt az eredmenyt irta le, ami elter a tanar altal tanitott modszertol.
Aztan lehet tok mas ok is! De biztos hogy valami levezetesi megszokas, nem alapveto hiba.

(#5529) dzsi23 válasza axioma (#5528) üzenetére


dzsi23
addikt

Hm, arra nem gondoltam, hogy könyvből kell kinézniük, ez mindent megmagyaráz. :K Köszönöm a választ! :R

(#5530) #34576640


#34576640
törölt tag

Valaki tudna segíteni eme házifeladat megoldásában?

A 9.-es kistesómnak adták fel és a család befagyott.
Van valami szabályszerűség amit lehet követni az ilyen algebra feladatoknál?

(#5531) lev258 válasza #34576640 (#5530) üzenetére


lev258
veterán

Itt most mi a kérdés?
Ki kell számolni. Papíron vagy géppel. Amit te írtál, az kerekített érték, nem pontos.
Mivel 3 hatványai lesznek, így egyet kiszámolsz, a többit meg előállíthatod ebből: szorzod, osztod 3-mal (akár többször is).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5532) #34576640 válasza lev258 (#5531) üzenetére


#34576640
törölt tag

Tudsz írni pár példát?

Adott helyre mit kell írni úgy értem.
Nem értjük a logikát.

[ Szerkesztve ]

(#5533) Jester01 válasza #34576640 (#5532) üzenetére


Jester01
veterán

Mit nem értesz? Nem tudod kiszámolni a 3^x-et?

3^-3=1/3^3=1/27
3^-2=1/3^2=1/9
3^-1=1/3
3^0=1
3^1=3
3^2=9
3^3=27

Jester

(#5534) lev258 válasza #34576640 (#5532) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem túlgondolod a feladatot. Vagy nem tudom.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5535) dzsi23 válasza #34576640 (#5530) üzenetére


dzsi23
addikt

Pont úgy kell kiszámolni, ahogy a papírlapon is szerepel: egyszerűen az x helyére be kell helyettesíteni a táblázatban szereplő értékeket, aztán csak ki kell számolni.
Annyi a különbség, hogy a papíron 4-es szerepel 3-as helyett [ f(x)=4^x ]. Szal az vagy egy másik feladat, vagy el lett írva, és azért nem fogadja el a program a megoldást.

(#5536) DeathBat666


DeathBat666
aktív tag

Sziasztok!
Van aki nagyon vágja a Gazd(Matek) 1 tárgyat? Vannak mintafeladataim amiket megkéne oldani, nagyon fontos lenne, természetesen nem ingyen! :R

(#5537) concret_hp válasza DeathBat666 (#5536) üzenetére


concret_hp
addikt

első feladat: szerinted hány helyen hány különféle dolgot jelent egy tárgynév pontosan? :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5538) DeathBat666 válasza concret_hp (#5537) üzenetére


DeathBat666
aktív tag

sztem mindenhol veszik a határértéket, deriválást és integrálást. :U

(#5539) concret_hp válasza DeathBat666 (#5538) üzenetére


concret_hp
addikt

többnyire más néven

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5540) BTminishop válasza DeathBat666 (#5536) üzenetére


BTminishop
aktív tag

elküldheted privátban, megnézem miről van szó :DD

(#5541) lev258 válasza DeathBat666 (#5538) üzenetére


lev258
veterán

Ne haragudj, de ha ez valami pótzh miatt fontos, akkor volt rá fél éved, hogy a témával foglalkozz. Nem most kellene.
Ha nem így van, elnézést kérek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5542) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

A körgyűrűre, mi a megfelelő angol kifejezés?

(#5543) lev258 válasza DrojDtroll (#5542) üzenetére


lev258
veterán

Wikipédián ezt találtam:
"The region of the plane between two concentric circles is an annulus, and analogously the region of space between two concentric spheres is a spherical shell."

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5544) Arturito


Arturito
újonc

Sziasztok!

Valaki esetleg tudna az alábbi - statisztikával kapcsolatos - feladatokban segíteni?

[Feladat 1]

[Feladat 2]

Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#5545) Cucuska2 válasza Arturito (#5544) üzenetére


Cucuska2
őstag

Nincsen kisebb felbontású és magasabb tömörítésű kép, esetleg kevesebb infó arról, hogy az ilyeneken mit szoktatok vizsgálni?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5546) Arturito válasza Cucuska2 (#5545) üzenetére


Arturito
újonc

Kép

Talán így könnyebb kiolvasni.
Nekem annyi ötletem van az első feladathoz, hogy Kombinációs táblát kell felrajzolnom, aztán számolnom a Carmer-féle asszociációs együtthatóval amiből megkapnám a kapcsolat erősségét. De nem vagyok ebben biztos.

Ennyi az összes infó, amit küldtem képen van még egy plusz Indexszámításos feladat is, azzal is küzdök egy kicsit..

(#5547) axioma válasza DeathBat666 (#5536) üzenetére


axioma
Topikgazda

Sajnos nem neztem erre egy ideje, de jo lenne ha feladatmegoldas penzert (me'g ha tenyleg adott feladatokrol van szo es nem zh-csalasrol) nem szerepelne tobbet a topikban. Arra lehet mindenfele internetes tanarkeresoket talalni, nem is ertem hogy keveredik pont ide valaki ezzel a temaval.
Itt a cel azoknak segiteni, akik vegeredmenyben maguk akarnak kepesek lenni a megoldasra, csak elakadtak.

[ Szerkesztve ]

(#5548) ReSeTer


ReSeTer
senior tag

Helló!

A mellékelt képen van egy geometriai probléma. A kérdés, hogy hogyan lehet kiszámolni bármelyik ismeretlen méretet. Ha jól látom, ha csak az egyiket is megfejti valaki, akkor az összeset meglehet abból tovább számolva.

Egy CAD programban kiszerkesztve kijön teljesen határozottra, ami azt jelenti, hogy valahogy megoldható.
Nekem képletekkel kellene, vagy valami olyan módszerrel, amivel kiszámolhatóak az ismeretlen oldalak, szögek.

Szerk: ROSSZ A KÉP. Javítom

Javítva: [kép]

[ Szerkesztve ]

(#5549) Cucuska2 válasza ReSeTer (#5548) üzenetére


Cucuska2
őstag

A jobb oldalon a két átlós vonal pont az oldal felezőpontjánál van, innen pitagorasz-tétellel megvan az alja a téglalapnak, innen megvannak a szögek, és akkor a kisháromszög adatai is kiderülnek.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5550) ReSeTer válasza Cucuska2 (#5549) üzenetére


ReSeTer
senior tag

De az 50-es érték az nem az egész vonalhosszra vonatkozik ám. A két szélén 2 ismeretlen van ami egyenlő egymással.
Tehát az a vonal igazából 3 szakasz. A középsőt ismerjük, az az 50.

Vagy félreértelek?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.