Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6551) robertvadasz válasza kovisoft (#6550) üzenetére


robertvadasz
csendes tag

Igen. Én is erre jutottam. Köszönöm szépen a válaszokat.

(#6552) hiperFizikus


hiperFizikus
aktív tag

#12
számolás számok nélkül

A gázt is és a féket is egyszerre nyomni nem menő dolog !

(#6553) axioma válasza hiperFizikus (#6552) üzenetére


axioma
Topikgazda

Mintha egyszer megbeszeltuk volna mar, hogy ez nem a te jatektered. A privatokkal zaklatast is abbahagyhatnad! Meg a prog topik szetvereset, remelem azt is gatyaba razza valaki.

(#6554) hiperFizikus válasza axioma (#6553) üzenetére


hiperFizikus
aktív tag

Bocsánat, szerintem ugyan ez is számolás, konkrét számokkal való konkrét számolás, de meghajlok az olyan nagy matematikusok előtt mit te is, és a bocsánatotokért esedezem !
:(((

A gázt is és a féket is egyszerre nyomni nem menő dolog !

(#6555) axioma válasza hiperFizikus (#6554) üzenetére


axioma
Topikgazda

Nem az a kerdes, hogy mennyire matek es ki milyen vegzettsegu, hanem egyszer mar ebbol nem kertunk... Kerdes johet, erdekesseg is adott esetben, de az onreklam nagyon nem idevalo.

(#6556) hiperFizikus válasza axioma (#6555) üzenetére


hiperFizikus
aktív tag

Nem az a kerdes, hogy mennyire matek
:F
sajnálom, de ez a matekot én találtam ki és érdekes is, nekem tetszik,
:N

A gázt is és a féket is egyszerre nyomni nem menő dolog !

(#6557) axioma válasza hiperFizikus (#6556) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ettol me'g ne itt reklamozd... ha zavar ez a verdikt, kerdezd a modikat. Vagy lasd be anelkul, es ne itt reklamozz.

(#6558) Parson


Parson
addikt

sziasztok, lenne egy (nem csak számomra) érdekes matematikai feladat, aminek elsö körben a megoldására nem jövök rá, mivel elég ritkán kell mélyebb szintü matematikát elövennem.

A feladat a következö:
Van egy f(x,y) fv, amire szuperponálni szeretnénk g(u,v) fv-t, de úgy, hogy g(u,v) fv (u,v,w) KR koordinátarendszerének u,v tengelyei meghatározott irányokban állnak (w érintöleges f(x,y) fv-re és az xy síkra meröleges futósíkban helyezkedik el, v meröleges erre a futósikra) és g(u,v) értelemszerüen ebben a mozgó KR-ben fut le.

Egyszerübb érthetöség kedvéért egy relativ pályagörbe definiálása egy abszolút pályagörbe mentén.

Az általános megoldáshoz akármilyen fv is jó, hogy a végsö megoldásra rávezzessen, ezért akár egyszerüsítéssel élve elsö körben 2D-s fv-ekkel is jó lenne, tehát:

f(x) fv-re szuperponált g(u) fv, melynek KR (u,v) tengelyirányai az f(x) fv által meghatározottak, arra v mindig érintöleges, és u értelemszerüem meröleges.

Példához legyen mondjuk f(x) = sin x, g(u) = u

Minden esetben a KR-ek egyazon léptékben (1:1) értelmezendöek.

Vki esetleg? :F

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#6559) Jester01 válasza Parson (#6558) üzenetére


Jester01
veterán

Első ránézésre ezt inkább parametrikusan lehet mivel az elfordított koordinátarendszer miatt a szuperponált pont az nem ugyanahhoz az x értékhez fog tartozni. Ráadásul az sem kizárt, hogy egy x értékhez több y fog tartozni.
Az elfordított koordinátarendszert az f deriváltjából kapod.

Jester

(#6560) Parson válasza Jester01 (#6559) üzenetére


Parson
addikt

Nos a parametrizált felírás idöközben nekem is eszembejutott, föként, hogy a végeredmény is aképpen kell majd, így mindegy, hogy már eleve úgy van definiálva, vagy csak a végén van átírva parametrizált formulára...

Mi több, most kidolgoztam egy általános megoldást a 2D-s változatra, még csinálnom kell egy ellenörzést, hogy müködik-e, a derivált nagy (alap) ötlet, még ha magamtól gondoltam is rá, nagyon hasznos volt a megerösités. HA sikerül a kirajzoltatás, akkor leirom ide a megoldást, persze csak ha érdekel.

A 3D-s megoldás lesz az igazán érdekes utána.

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#6561) VoidXs


VoidXs
nagyúr

Sziasztok, egy egyszerű példám lenne, amire tudom a választ, viszont brute force nélkül nem tudom bizonyítani. Hogyan lehet matematikailag belátni, hogy létezik két olyan számpár, ahol mindkettőre kiszámolva az x * x + y * y és |x| + |y| képleteket, a relációk nem lesznek azonosak?

Tehát keresem azt, hogy létezik-e olyan (x1, y1) és (x2, y2) számpár, amire:
x1 * x1 + y1 * y1 < x2 * x2 + y2 * y2 és
|x1| + |y1| > |x2| + |y2|.
Ez az állítás igaz, egy példa rá a (3, 4) és (1, 5) párok:
3 * 3 + 4 * 4 < 1 * 1 + 5 * 5 (25 < 26) és
3 + 4 > 1 + 5 (7 > 6).
Viszont hogy a megoldások halmaza mi lehet általánosan felírva, abban segítséget szeretnék kérni.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#6562) axioma válasza VoidXs (#6561) üzenetére


axioma
Topikgazda

Eleg az egyik negyede't vizsgalni a koordinata-rendszernek. Az elso azt mondja ki h melyik van kozelebb az origohoz [mind1, h vonsz-e gyokot, az monoton]. A masik h melyiknek nagyobb a koordinatak osszege. Gyakorlatilag 2 korvonalhoz keresel olyan y= const-x egyenest, hogy az mindkettot metszi [nem csak erinti] Nagyobb sugarnal eleg latvanyosan nagy terulet lesz: ha belegondolsz, eleg a belso kor sugaranal nagyobbra, de gyok2 * sugarnal kisebbre valasztani a const-ot, es a masik kor sugarat meg a const ala [belso sugar fole], maris kapsz egy csomo pontpart. Jo, egeszekre szoritva nemtrivi, legfeljebb a kisebb sugar fuggvenyeben lehet a letezest [x2=1 jo-e] bizonygatni probalni.
Matematikai erzek alapjan ebbol kijohet a vegtelen ilyen pontpar van. De zart keplet nem. Talan valaki mas...

[ Szerkesztve ]

(#6563) kovisoft válasza VoidXs (#6561) üzenetére


kovisoft
őstag

Csak egy ötlet:

Vonj gyököt az első kifejezésből, ekkor egy x,y oldalú derékszögű háromszög átfogóját kapod. Az |x|+|y| pedig a befogók összege. Tehát olyan két derékszögű háromszöget keresel, ahol az egyik átfogója a nagyobb, de a másikban nagyobb a befogók összege.

Ha az átfogó egyik vége az origóban van, akkor az azonos hosszúságú átfogók másik vége egy körvonalon helyezkedik el. Az azonos összegű befogók esetén pedig az átfogó másik vége egy 45 fokos (origót elkerülő) egyenesen van. Tehát két olyan pontot keresel, ahol az egyik a körön belül, de a 45 fokos egyenesen kívül van, a másik pedig fordítva.

(#6564) VoidXs válasza axioma (#6562) üzenetére


VoidXs
nagyúr

Biztosan nincs hozzá relatíve egyszerű zárt képlet, vagy akár szűrés a halmazra, mint például prímkeresésnél a szükséges feltételek? A végső cél egy olyan optimalizálási probléma, hogy milyen elemek esetében lehetne komplex számok amplitúdóinak gyorsabb komparáláshoz használni egy nagy halmazban az utóbbit. Mert vannak halmazok, ahol működik, csak garantálni szeretném, hogy akkor és csak akkor használom ezt a módszert, amikor garantált, hogy azonos relációkat ad.

#6563 kovisoft: Köszi, ez jó iránynak tűnik.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#6565) TDX válasza VoidXs (#6564) üzenetére


TDX
tag

A következő halmaz adja meg pontosan a feladatod megoldásait (a valósokon):


Zárt képlet nincs, mivel látjuk hogy ha adott x1, y1, x2, akkor is continuum sok y2 van (vagy 0) ami teljesíti a feltételeid.

Könnyű látni, hogy ahhoz hogy a fenti feltétel teljesüljön, kell hogy |x_1|=\=|y_1|, illetve hogy vagy |x_1|<|x_2|<|y_1| vagy |y_1|<|x_2|<|x_1| is teljesül. De ezek mindig teljesülnek amennyiben a fenti halmaz definíciójában szereplő feltétel teljesül.

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#6566) VoidXs válasza TDX (#6565) üzenetére


VoidXs
nagyúr

Köszi szépen, pontosan ezt kerestem. :R

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#6567) nyipp


nyipp
csendes tag

Sziasztok!
A következő kérdésem volna a hozzáértőkhöz: van két adatsorom, ami az ábrán látható, és azon törpölök, hogy lehetséges-e olyan függvényt találni, ami valahogy kezeli azt a tényt, hogy A adatsor adott értékeihez B adatsornak más-más értékei tartozhatnak. Gondolom, hogy itt a klasszikus y = a+bx tetszőlegesen komplex polinomiális változatai sem játszanak, vagy tévedek ebben? Más szóval valamiféle "felsorolós" megoldásnál létezik-e elegánsabb változat?

(#6568) axioma válasza nyipp (#6567) üzenetére


axioma
Topikgazda

Mondj mar valami [aka'r fals] domaint, hogy mit ertesz 'tartozhat hozza' reszen, es mi az ami miatt ezt a fuggveny temakorben keresed? Megjeleniteni akarod A-tol fuggoen a B-t?

(#6569) nyipp


nyipp
csendes tag

Jogos, bocsánat, igen, tehát olyan függvényt keresek, ami A értékéhez B értékét rendeli tetszőleges helyen. A második kérdésre nem vagyok biztos a válaszban, az ilyesmik az én fejemben függvény néven élnek (amik egy halmaz elemeihez egy másik halmaz elemeit rendelik).

[ Szerkesztve ]

(#6570) kovisoft válasza nyipp (#6569) üzenetére


kovisoft
őstag

A példádban szereplő hozzárendelés nem függvény. Ahhoz, hogy függvény legyen, az is kell, hogy ez a hozzárendelés egyértelmű legyen, azaz egy adott A-beli elemhez egyetlen B-beli elemet rendeljen. De pl. A 0-hoz 4 különböző érték is rendelődik, csak a 4-hez rendelődik egyetlen érték.

(#6571) nyipp


nyipp
csendes tag

Igen, köszönöm, én is valami ilyesmire jutottam. Akkor tehát jól látom, hogy itt nincs más (algoritmikus) megoldás, mint felsorolni, hogy A értékeihez B mely értékei tartozhatnak?

(#6572) kovisoft válasza nyipp (#6571) üzenetére


kovisoft
őstag

Közvetlenül az A halmaz B-re való leképezésére nem tudsz függvényt definiálni, mert nem egyértelmű, hogy mi lenne az f(x) a 0,1,2,3 helyeken. De lehet esetleg parametrizálni, mint pl. a grafikonodon is: van egy sorszám, és ahhoz vannak rendelve külön-külön az A és B elemei. Így össze lehet kötni őket felsorolás nélkül is, ha tudunk a sorszám->A és sorszám->B leképezésekre valami függvényt ráhúzni. Pl. véges számú elemre mindig lehet valami polinomot ráhúzni, kérdés hogy van-e értelme ill. hogy mi lenne a cél.

(#6573) nyipp


nyipp
csendes tag

Jól értem, hogy A és B függvény formában lenne megadva, és meg tudnánk adni, hogy az x tengely tetszőleges értékénél mennyi A és B értéke? (Ha jól értem, a sorszám az x tengely értékeit jelölné ez esetben.)

[ Szerkesztve ]

(#6574) TDX válasza nyipp (#6573) üzenetére


TDX
tag

Igen, kovisoft ezt mondta.

Attól függően hogy mit szeretnél kezdeni a két adatsorral (illetve mit jelent a két adatsor) mást is csinálhatsz. Pl. ha A és B észlelések voltak, és szeretnéd megbecsülni B értékét ha tudod A értékét egy következő észlelésnél, arra van ilyen technika, ez a lineáris regreszió.

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#6575) nyipp válasza TDX (#6574) üzenetére


nyipp
csendes tag

Köszönöm a tippet, a hagyományos statisztikai modelleket viszonylag jól ismerem, és amennyire meg tudom ítélni, ebben az esetben, mivel az összefüggés nem lineáris, nem lesz használható a lineáris modell.

[ Szerkesztve ]

(#6576) axioma válasza nyipp (#6575) üzenetére


axioma
Topikgazda

1. B->A se egyertelmu?
2. tovabbra is az a legfobb kerdes, h mit akarsz kezdeni az adatokkal [es ehhez elso lepes lenne, h mibol szarmaznak az adatok, mi alapjan erted paroknak oket stb.]
Amennyiben vizualizalas a legfobb cel [csak azert gyanus, mert egybol rajzoltal meg kotogetted oket], akkor meg plane jo lenne tudni azt, hogy mit akarsz rajta vizsgalni, melyik az adott celra jo megoldas. Me'g az se biztos h erdemben 2D az adatsorod szemantikailag.

(#6577) nyipp válasza axioma (#6576) üzenetére


nyipp
csendes tag

Köszönöm, ezek valóban fontos és releváns kérdések, átgondolom alaposabban, hogy mi mivel hogyan függ össze, és megpróbálok egy pontosabb változatával előállni a kérdésnek.

(#6578) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Segítenétek a matematikai feladat levezetésében?
Hogyan, mit, miért szorzok osztok, stb
Általános iskola 4. osztály
78. oldal 8. feladat
"Pótold a szorzandókat! Megoldásodat ellenőrizd a szorzások elvégzésével!"

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#6579) TDX válasza hódmaci (#6578) üzenetére


TDX
tag

Azokat a számokat kell megtalálni, amit ha megszorzol a szorzásjel utáni számmal, az alsó számot kapod. Tehát azt az x-szet keresed, amire x*y (ahol y a szorzásjel után írt szám) egyenlő lesz az alájuk írt számmal, amit jelöljünk z-nek. Tehát y és z-t tudod (meg vannak adva), és x-szet keresed úgy, hogy x*y=z. Innen ha mindkét oldalt leosztod y-nal, megkapod hogy x=z/y amit keresel, tehát úgy tudod megtalálni a keresett (pótlandó) számot, hogy elosztod a lenti számot a szorzásjel utáni számmal.

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#6580) hódmaci válasza TDX (#6579) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#6581) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!
Egy sík parabóla tükröt méretezek. Szemre minden stimmel, de az ívhosszra kapott érték sokkal kisebb mint amit "cérnával" mérek: [link]
A bal oldali ívre méréssel is hasonló értéket kapok, de a jobb oldali hosszú ívet közel 290-nek mértem. Egyébként is az Y=220,68, az ív meg ennél csak hosszabb lehet.

Hibás a közelítő képlet vagy a LibreOffice csal? :F

Bocs, most néztem meg jobban, az ívhossz képlete felcserélt tengelyekre vonatkozik! :o

[ Szerkesztve ]

mezis

(#6582) kisi


kisi
aktív tag

Sziasztok!

Kifog rajtam a tömeg százalék számítás. Tudnátok benne segíteni?

Adott pár anyag, amit 16 grammosával lehet adagolni, és a kész keverék ezek meghatározott százalékú arányából kellene állnia... Ráadásul a végeredmény 144-el osztható kellene hogy legyen, lehetőleg, és 3000 alatti szám legyen....

Tehát, például:
A három anyag,
A x 16 ---> 50-70% között
B x 16 --> 10-25% között
C x16 --> 10-25% között

ebből lesz egy negyedik anyag, ami maximum 3000 egység, és, lehetőleg maradék nélkül osztható 144-el...

Egyszerűen nem bírok rájönni, hogy lehetne kiszámolni :(

Tudnátok segíteni?

(#6583) kovisoft válasza kisi (#6582) üzenetére


kovisoft
őstag

144/16=9, tehát A+B+C osztható kell legyen 9-cel. A százalékokból ez azt jelenti, hogy ha mondjuk A+B+C=9, akkor A 5 és 6 között, B és C pedig 1 és 2 között kell legyen. Ebből adódik néhány lehetséges kombináció. A megoldások pedig ezeknek olyan többszörösei, hogy a végösszeg 3000 alatti legyen.

(#6584) JoinR válasza kisi (#6582) üzenetére


JoinR
senior tag

Hát én most ezen sokat nem számolgattam, hasraütésszerűen a célszám legyen 144 (3000 alatti, 144-gyel és 16-tal is osztható). Így 9 egység kell hozzá az anyagokból, pl. A-B-C anyagok 5-2-2 arányban 56%-22%-22%-ot eredményeznek.
szerk: upsz épp megelőztek. :)

[ Szerkesztve ]

(#6585) kovisoft válasza kovisoft (#6583) üzenetére


kovisoft
őstag

Jobban belegondolva ez még nem adja ki az összes megoldást, mivel ha A+B+C 9-nek valamilyen többszöröse, akkor bejönnek plusz lehetséges kombinációk. Pl. A+B+C=18 esetén A lehet már 9,10,11,12, B és C pedig 2,3,4. És így tovább, egyre több kombináció lehet, ahogy egyre nagyobb összeggel dolgozunk. Szóval remélem, nem az összes megoldás kell, mert azt nem tudom, hogyan lehetne megkapni számítógép nélkül. :B

(#6586) kisi válasza kovisoft (#6585) üzenetére


kisi
aktív tag

Az a baj, úgy le vagyok már fáradva, hogy kb a 2x2 sem menne..
Valami általános képlet lenne jó, inkább, amivel egy excel táblával már lehetne játszani, ahol a százalékos arányt, és a jelenlegi 16-os értéket is változtatni lehetne, igény szerint..

Konkrétan, játékban ötvözetek számítása, ahol az ércek különféle mennyiségben tartalmazzák az anyagot, pld 16,24, 40 egységet /darab, a különféle ötvözetek pedig 2-3 féle anyagból állnak, különféle százalékos arányban. az olvasztótégyelybe 3000 egység fér el, az öntőforma pedig 144 egységet fogad...

[ Szerkesztve ]

(#6587) axioma válasza kisi (#6586) üzenetére


axioma
Topikgazda

par sor python program celravezetobb, ha nem a 'trukk' hanem a vegeredmeny szamit

(#6588) kisi válasza axioma (#6587) üzenetére


kisi
aktív tag

Utóljára VB-ben írtam, de vagy 15 évvel ezelőtt... Sajnos, már nem úgy mennek a dolgok, mint régen :(

(#6589) axioma válasza kisi (#6588) üzenetére


axioma
Topikgazda

for a in range(1,3000//16+1):
for b in range(1,3000//16-a+1):
for c in range(1,3000//16-(a+b)+1):
szumma=(a+b+c)*16
if szumma*0.5<=a*16<=szumma*0.7 and szumma*0.1<=b*16<=szumma*0.25 and szumma*0.1<=c*16<=szumma*0.25:
print(a,b,c,szumma)
Mobilrol maceras, de probald egy online pythonban lefuttatni.

szerk. megoldottam, 39244 megoldas van [de ugye b,c felcserelhetoek, majdnem - egyformak - fele a lenyegileg kulonbozo]

szerk.2. 47 db van ha csak 300-ig mesz.

[ Szerkesztve ]

(#6590) kisi válasza axioma (#6589) üzenetére


kisi
aktív tag

Szent ég !

Köszönöm szépen mindenkinek!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.