Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5101) Apollo17hu válasza zsolti1debre (#5098) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Ha lapján forog, akkor henger, ha élén, akkor két összeillesztett csonkakúp, ha pedig "szabályosan" a sarkán, akkor szerintem két olyan kúp, ami hengerrel kapcsolódik egymáshoz. Azért jön létre a henger, mert az a két csúcs, ami a forgástengelyt határozza meg, 3-3 másik csúccsal van összeköttetésben, ezek viszont 1-1 külön síkot határoznak meg (ezek a síkok a henger alapjai).

Ez talán segít kicsit a gondolkodásban.

(#5102) axioma válasza Apollo17hu (#5101) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szerintem a ket kup kozott nem lesz az henger, inkabb valami hiperbolikus felulet. Mert ha a tengellyel parhuzamos lenne a szakasz akkor persze igaz lenne, de ez keresztben megy, es a tengelytol valo tavolsaga nem marad vegig egyforma (ki lehet szamolni a csucsoknak es ezen koztes elek kozepenek a testatlotol valo tavolsagat).

(#5103) Apollo17hu válasza axioma (#5102) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Igazad lehet, gondolkodtam is hasonlón. Jó lenne, ha találnánk egy szemléltető megoldást.

(#5104) Apollo17hu válasza axioma (#5102) üzenetére


Apollo17hu
őstag

(#5105) axioma válasza Apollo17hu (#5104) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szep!

(#5106) Kloden


Kloden
senior tag

Sziasztok, ezzel a lapos föld elmélettel kapcsolatban mondta az egyik hívő, hogy a Balaton 70km-én a Föld görbülése egyik végétől a másikig 400m lenne ha gömb alakja lenne a Földnek. Ezt valaki meg tudná erősíteni? Mert én kiszámoltam derékszögekkel, és nekem is 400m jött ki, ami elég durva, mert látszani meg nem ez látszik.
Valaki ki tudná számolni ezt körívvel is? Én ahhoz nem értek :) Föld sugár 6300km, Balaton hossz 70km legyen.

"Ön fél a haláltól?" "Az élettől félek."

(#5107) Jester01 válasza Kloden (#5106) üzenetére


Jester01
veterán

Az eltérés minimális a körív miatt.

alfa = l / r = 70km / 6300km = 1 / 90
h = r / cos(alfa) - r ~ 389m

"nem ez látszik" ... miért, mi látszik? :F

[ Szerkesztve ]

Jester

(#5108) axioma válasza Kloden (#5106) üzenetére


axioma
Topikgazda

Marpedig valamiert csak az van, hogy a tavoli vitorlasnak eloszor csak a tetejet latod, es ugy latsz belole egyre tobbet, ahogy kozeledik... Keresztben a Balaton mondjuk 10 km alatt van (atuszasi tav 5.2km), es ugye a szemlelo kb. 1.5m-en levo nezopontjat is bele kene szamolni, kerdes hogy a tulparti kikoto hajoibol mit lat. Mert hogy a tulpart hegyeit latja, az semmi, mert nem tudja hogy az amit o a vizszinten levonek "lat", a tulparton mennyivel van a vizszint felett. De egyebkent szkeptikusunk fogjon egy ismerost, menjen at a ket partra es reflektorozzanak egymasnak, mikor latjak mikor nem.

(#5109) zsolti1debre válasza Apollo17hu (#5104) üzenetére


zsolti1debre
tag

Koszonom mindenkinek a megoldasokat!Azt sajnos elfelejtettem irni,h a kocka a csucsan porog.Mentsegemre szolgaljon,h egy kocsmabol irtam.Az animacion levo "megoldas" nagyon tetszik,szep munka!Mutattam a kerdesfelrakonak,azt mondta,h ez a helyes megoldas! :R

(#5110) Apollo17hu válasza zsolti1debre (#5109) üzenetére


Apollo17hu
őstag

nehogy félreértsétek, nem én csináltam, csak gugliztam
mindenesetre érdekes feladvány

(#5111) Doky586 válasza zsolti1debre (#5098) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"egy tokeletes kocka alaku dobokockat megporgetunk"

Talán egy kicsit beugratós a kérdés.

Gondolom földi körülményekről van szó hogy egy asztallapon pörgetsz meg egy dobókockát, ezen esetben kizárólag akkor stabil a pörgés ha lapjával van az asztalon ---> így az eredmény egy henger.

De ha gravitációmentes helyen végzed a kísérletet (sör és pálinkamentes környezetben) akkor rengeteg más eredmény is elképzelhető, attól függően hogy a tengely hol 'szúrja át' a kockát.. és a tengely stabil-e vagy folyamatosan változik-e, mert ezen esetben akár gömb is lehet az eredmény.

(#5112) zsolti1debre válasza Apollo17hu (#5104) üzenetére


zsolti1debre
tag

Ha a kocka ele a,akkor a kapott forgastestnek,ami az animacion lathato vajon mennyi lehet a terfogata?

(#5113) Cucuska2 válasza zsolti1debre (#5112) üzenetére


Cucuska2
őstag

És mi a szögre vonatkozó paramétered?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5114) axioma válasza zsolti1debre (#5112) üzenetére


axioma
Topikgazda

Eloszor ki kell szamolni a kozepso resz burkologorbejet, aztan lehet a fuggvenyt (a ket kuppal egyutt) szepen integralod (Pi*int(f^2))

(#5115) overclockerr


overclockerr
tag

Sziasztok!

Szimplex módszerre keresnék egy normális leírást. Sajnos az előadóm nagyon siet, hadar, követhetetlen az egész. Félig már rájöttem, de kellene azért egy iromány hozzá.

Előre is köszönöm a segítséget!

(#5116) Cucuska2 válasza overclockerr (#5115) üzenetére


Cucuska2
őstag

Szia!

Nekem ez vált be nagyon.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5117) csiben1


csiben1
tag

Sziasztok!
Matematikából szeretnék újra érettségizni és ehhez keresek egy felkészítőkönyvet amivel lehetőleg egymagam el tudnék kezdeni felkészülni. Később természetesen mennék tanárhoz. Tudtok ajánlani olyan könyvet vagy könyveket ami nem csak feladatokat/megoldókulcsokat tartalmaz, de el is magyarázza az elméletet?

You can walk straight through hell with a smile

(#5118) lev258 válasza csiben1 (#5117) üzenetére


lev258
veterán

A Bolyai-sorozat könyvei szerintem nagyon hasznosak, még egyetemen is. Mind magyarázatot, mind példákat, mind feladatokat bőven tartalmaznak. Bár gondolom, neked inkább valami összefoglaló kellene.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5119) #36268800 válasza lev258 (#5118) üzenetére


#36268800
törölt tag

Szia!

Be tudnád linkelni, hogy melyikre gondoltál pontosan? Engem is érdekelne ilyesmi, bár én csak szeretem a matekot és szeretném jobban, precízebben tudni. :) Köszi! :))

(#5120) lev258 válasza #36268800 (#5119) üzenetére


lev258
veterán

[link]
Természetesen a Matematikai témájúakra gondolok.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5121) K1nG HuNp


K1nG HuNp
őstag

Ezt valaki meg tudja nekem magyarázni, hogy miért 1 a megoldás? Előre is kösz!!

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#5122) lev258 válasza K1nG HuNp (#5121) üzenetére


lev258
veterán

Ha egyszerűsíted a jobb oldalit, akkor (y+1)/(y+2)-t kapsz. Gondolj utána. :K
Ha ez megvan, akkor már egyértelmű az eredmény.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5123) K1nG HuNp válasza lev258 (#5122) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

Pontosan hogyan jön ki a jobboldalira az (y+1)/(y+2)? Ezt a részét nem értem.

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#5124) Jester01 válasza K1nG HuNp (#5123) üzenetére


Jester01
veterán

Számláló: y^2 - y - 2 = (y + 1)(y - 2)
Nevező: y^2 - 4 = (y + 2)(y - 2)

Ezután egyszerűsítve (y - 2)-vel.

Jester

(#5125) f(x)=exp(x) válasza K1nG HuNp (#5121) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Szia!
Szerintem az a legegyszerűbb, ha közös nevezőre hozod (bal oldalit y-2-vel szorzod a számlálóban). Ezután összevonod a számlálót és kész. Telefonról vagyok remélem érthető.

(#5126) zsolti1debre válasza Jester01 (#5124) üzenetére


zsolti1debre
tag

(y-2)-vel nem szabad egyszerusiteni,csak miutan kikotottuk,h az o erteke nullatol kulonbozo.

(#5127) lev258 válasza zsolti1debre (#5126) üzenetére


lev258
veterán

Egyszerűsíteni mindig lehet, osztani már csak feltételek mellett. A kikötés (vagy kikötések) csak a nevezőre vonatkoznak, viszont az egyszerűsítés által kicsit lazul (két kikötés helyett csak egy lesz).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5128) axioma válasza lev258 (#5127) üzenetére


axioma
Topikgazda

Olyan ertelemben nem szabad egyszerusiteni sem, hogy a ket kifejezes mint lekepezes kulonbozo lesz, hiszen kulonbozo lesz az ertelmezesi tartomanya. Tehat az egyszerusitett melle bizony oda kell (illik) irni, hogy y!=2. Mas kerdes, hogy az adott feleletvalasztos tesztnel erre nemigen volt lehetoseg... azaz latszolag igeny se. Ma meg mar alt.suliban is tesztverseny van, mert azt egyszerubb javitani:(

(#5129) scofield657


scofield657
csendes tag

Sziasztok

Valaki tud segíteni a mellékelt képen látható feladatban? Esetleg hogy hogyan kellene lekezdenem vagy hogy hogyan lehet az ilyen típusú feladatokat megoldani?

Előre is köszönöm

A.

(#5130) Jester01 válasza scofield657 (#5129) üzenetére


Jester01
veterán

Hát ez triviális, csak be kell helyettesíteni aztán 0 lesz (vagy nem).

z^3=j^3-3j^2+3j-1=-j+3+3j-1=2j+2
z^2=j^2-2j+1=-1-2j+1=-2j

z^3+4z^2+6z+4=(2j+2)+4(-2j)+(6j-6)+4=2j+2-8j+6j-6+4=0

Nyilván tudni kell hozzá a binomiális együtthatókat (vagy kézzel ki kell szorozni) meg persze azt, hogy j^2=-1

[ Szerkesztve ]

Jester

(#5131) scofield657


scofield657
csendes tag

köszönöm

(#5132) K1nG HuNp válasza Jester01 (#5130) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

j^2 miért -1? egyáltalán miért van a négyzeten?

[ Szerkesztve ]

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#5133) axioma válasza K1nG HuNp (#5132) üzenetére


axioma
Topikgazda

Mert az az "i" :) Jelolestechnika, semmi mas. Asszem fizikusok szeretik le - j -zni a gyok minusz 1-et.

(#5134) K1nG HuNp válasza axioma (#5133) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

akkor a feladatban az igazából
Z= -1+ √-1?

Illetve a kollégánál akkor most mit keres j^3? az akkor most √-1^2 * √-1?

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#5135) axioma válasza K1nG HuNp (#5134) üzenetére


axioma
Topikgazda

Hat kicsit nemszivesen mondom ra, hogy igen. Mert a gyokvonas valojaban nem igazan muvelet a komplex szamokon (az i - nekem mar csak i marad - es a -i is negyzetgyoke a -1-nek), ebbol a szempontbol en is pongyola voltam. Csak hat ez a szokasos "segito" magyarazat.
A harmadik hatvany persze hogy az. Azzal mar forditva nincs gond: az i kobe a -i. Azert van benne 3. hatvany, mert a z-t mint osszeget kobre emelte (az (a-b)^3=a^3-3*a^2*b+3*a*b^2+b^3 azonossaggal), ezt kerte a feladat.
Egy picit nezz utana a komplex szamoknak, ha egyelore a polarkoordinatas nem is kell (bar abbol gyonyoruen latszik az i^3=-i), de a ketdimenzios ertelmezest mindenkepp. Szerintem wiki is eleg lehet bar most nem neztem ra, de jo lenne ha nem csak az adott feladatot tudnad megoldani, hanem ertened hogy mibol jon ez, miert igy kell ill. forditva, miert lehet igy szamolni ezekkel.

Szerk.
Opsz, most latom, nem te voltal a kerdezo. De ha mar kerdes szintjeig erdekel, erdemes ranezni, nem egy hsz-ba belefero tema.

[ Szerkesztve ]

(#5136) mustang08


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

Sziasztok!
A BGE-n levelezőn elkezdtem tanulni az analízist, de teljesen el vagyok veszve. Pár hónapja elkezdtem a Khan Academy segítségével felfrissíteni a matekomat, mert kb. négy éve volt utoljára matek órám, de most úgy érzem, hogy semmit sem ért, amit ott átvettem.
Tudnátok ajánlani valamilyen oldalt/könyvet/bármit, hogy ne vágódjak el az első vizsgámon?
A Csernyák László féle Analízis tankönyvet ajánlotta a tanárunk, de teljesen kínai nekem, nem elég szájbarágós.

(#5137) tboy93 válasza mustang08 (#5136) üzenetére


tboy93
nagyúr

http://easymaths.hu

Fizetos, de szerintem erthetoen magyaraznak. Nekem par targyam az ELTE-n ez az oldal miatt lett meg. Az elso par video a temakorbol ingyenes.

(#5138) lajafix válasza mustang08 (#5136) üzenetére


lajafix
addikt

A Bólyai könyvekben van analízis, ha azt sem érted,akkor rosszul állsz hozzá, hidd el érthető.

És a matek eleve nem szájbarágós, muszáj érteni, csinálni és szeretni. így lehet rajta fogást találni. Különben elbuksz.

Rock'n Roll

(#5139) Dinter


Dinter
addikt

Az A&(~A&B) kifejezést hogy tudom algebrai átalakításokkal A+B alakra hozni? Nem tudok rájönni és egyszerűen nem hagy nyugodni.

(#5140) axioma válasza Dinter (#5139) üzenetére


axioma
Topikgazda

Nem ismerem ezt a jelolesrendszert... egyaltalan, halmazelmelet vagy mat.logika?
De szerintem elirtad, az azonossag amire asszocialtam: A unio (A komplementere metszet B) egyenlo A unio B, mat.logikaban A vagy (nem A es B) egyenlo A vagy B. De nalad az & kicsit megszaladt a bal oldalon (es a zarojel ha ugy lenne, asszociativitas miatt felesleges is lenne).

[ Szerkesztve ]

(#5141) Dinter válasza axioma (#5140) üzenetére


Dinter
addikt

Boole-algebra:

szavakkal: A vagy (A negált és B), és ez A=B=0 esetben ad 0-t, többi esetben 1-t. Valahogy átalakításokkal is el lehetne jutni A vagy B alakig belőle.

Más jelöléssel: A+(/A*B)=A+B, ezt kéne valahogy kihozni.

(#5142) axioma válasza Dinter (#5141) üzenetére


axioma
Topikgazda

OK, csak azt az elso vagy-ot is &-nek irtad, ezert nem volt egyertelmu.
DeMorgan-okkal:
A+(~A&B)=A+(~(A+~B))=~(~A&(A+~B))=~(~A&A+~A&~B)=~(~A&~B)=A+B
Lehet, hogy nem ez a legrovidebb, most csak irtam egy probalkozast.
Figyelem, a negalas vegig erosebb precedencianak van feltetelezve, mint az & es +!
Annyit hasznal fel, hogy ~(x&y)=~x+~y, ~(x+y)=~x&~y, ~(~x))=x, x+~x=0, 0+x=x. Ja es hogy x&(y+z)=x&y+x&z. Lehet, hogy ez vegulis a teljes paletta:)

[ Szerkesztve ]

(#5143) Rapido251


Rapido251
csendes tag

Üdv!

Egy ilyen problémával kerültem szembe a tegnapi nap:

A megoldás ott van jobb oldalt, viszont én sehogy sem találom se könyvben, se jegyzetben, hogy hogyan kellene ezt levezetni. :F Esetleg valakinek valami ötlet?

Ez volt a legközelebb, ahova jutottam:

(#5144) axioma válasza Rapido251 (#5143) üzenetére


axioma
Topikgazda

Kezdjuk ott, hogy a feladat nyilvan az, hogy a sorozat konvergal-e es ha igen, mi a hatarerteke...
Az "eddig jutottam"-ot nem ertem.
Az latszik, hogy a gyok c az fixpont (ha lehetne az a_i gyok c maga, akkor az a_i+1 is gyok c-re jon ki), de neked a konvergenciat kell belatni. Ehhez en a gyokc-hez kepest irnam fel az a_i-ket, es a kulonbseg minden hatar ala csokkenteset probalnam bizonyitani (pl. exhas hogy az elozo 3/4-enel nem lehet tobb).
De most sajna nincs idom vegigcsinalni.

(#5145) Rapido251 válasza axioma (#5144) üzenetére


Rapido251
csendes tag

Értem, köszönöm a választ! Az "ide jutottam" dolog egy nagy baromság volt sajnos tőlem, egy félreszámolás eredménye. :U Megpróbálom azt, amit mondtál.

(#5146) BTminishop válasza Rapido251 (#5143) üzenetére


BTminishop
aktív tag

(#5147) BTminishop válasza BTminishop (#5146) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Csak, hogy valami meg is maradjon benned leírom miről is van itt szó.
Rekurzív sorozatokról van szó, tehát az a sorozat n+1 edik elemét az a sorozat n-edik elemével állítjuk elő, ezért is rekurzív a neve. Az ilyen fajta feladatoknál azzal kell kezdeni, amit a papíron is írtam és ilyenkor megjelennek a lehetséges határértékek. Mivel a konvergencia feltétele, a monotonitás és a korlátosság ezért meg kell nézni, hogy a sorozat monoton nő vagy csökken és ezt bizonyítani teljes indukcióval.

segédanyag 17.oldaltól

(#5148) Dinter


Dinter
addikt

[link]

Adott ez a rekurzív sorozat (zárójelben az index). A feladat bizonyítani, hogy konvergens. Ilyenkor csinálhatom azt, hogy veszek egy másik sorozatot, amiben elhagyom a mínuszos tagot, mivel 0-hoz konvergál, így lényegileg nem számít?

(#5149) BTminishop válasza Dinter (#5148) üzenetére


BTminishop
aktív tag

igen. de csak a lehetséges határérték számításnál.
Tehát ha a monotonitást meg a korlátosságot vizsgálod, akkor nyilván a minuszos rész is kell.

csütörtökön mészárlás lesz ;] ;]

(#5150) Dinter válasza BTminishop (#5149) üzenetére


Dinter
addikt

A monotonitásnál még nincs is baj, de a korlátosságnál beragada 6-os mellé.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.