Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5401) lev258 válasza K1nG HuNp (#5400) üzenetére


lev258
veterán

Akkor ne haragudj, de ez eléggé belépőszintű feladat. Épp ezért kellene erőltetned a probléma-felismerésen agyalást. Nem bántásból mondom, de a matek az egyik olyan tárgy ott, amivel kiszűrik (kidobálják) az embereket az első félévben. És ne számíts arra, hogy tanítják is (biztos van kurzus, de ott egyrészt nincs idő megérteni, másrészt a többi tárgynál már aktívan fogják használni a "még meg nem tanult" dolgokat is).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5402) lev258 válasza K1nG HuNp (#5400) üzenetére


lev258
veterán

Hogy egy kicsit a feladatról is beszéljünk. Átalakítások előtt milyen információkat mond el neked a kör egyenlete? Mit mond a körről, milyen kör lesz ez?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5403) K1nG HuNp válasza lev258 (#5402) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

kör aminek a sugara 2, a középpontjának 2. koordinátája 0
és ebből persze értem, hogy +-2nél fogja metszeni érinteni a körív az y tengelyt de, de ettől még nem tudnám levezetni, hogy miért

[ Szerkesztve ]

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#5404) lev258 válasza K1nG HuNp (#5403) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan. És mit fog jelenteni az "a" paraméter?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5405) K1nG HuNp válasza lev258 (#5404) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

ugye jelen esetben x=0 szóval a^2 + y^2 = 4 és kb ennyit tudok kiolvasni

az "a" nálam a középpont 1. koordinátáját takarja

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#5406) lev258 válasza K1nG HuNp (#5405) üzenetére


lev258
veterán

Igen, az "a" paraméter azt mondja meg neked, hogy az x-tengely mentén mennyivel lesz eltolva a kör a 0-ból (az origóból jelen esetben). Na most, ha a kört az x-tengely mentén tologatjuk, mikor érjük el, hogy csak érintse az y-tengelyt?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5407) K1nG HuNp válasza lev258 (#5406) üzenetére


K1nG HuNp
őstag

akkor hogyha az r és az xen való eltolás megegyezik..

f*szom :) köszi a levezetést, bár fura mert ezeket valahogy eddig is tudtam csak nem pakoltam ossze. ugye en elso bliccre felirtam az (x+a)^2 + y^2 = 4 es x = 0 egyenletrendszert, amit ugye nem tudtam megoldani

koszonom mégegyszer :R

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#5408) lev258 válasza K1nG HuNp (#5407) üzenetére


lev258
veterán

Szívesen.
A másik út pedig, amit te is felírtál: a^2 + y^2 = 4
Mivel érintő a cél, így teljesülnie kell, hogy y csak és kizárólag egy értékű lehessen az érintésnél (érintés csak egy pontban történik). Mivel a négyzeten van az egyenletben, így ennek feltétele az, hogy +- szám nem lehet (az már két érték lenne). Marad a 0. Ha pedig y=0, akkor a^2=4.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5409) axioma válasza lev258 (#5408) üzenetére


axioma
Topikgazda

Azert itt en egyszerubbet mondanek: y^2=4-a^2=(a-2)*(a+2), akkor van 1 megoldas ha a jobboldal pont 0. De akar azt is lehet, hogy a diszkriminanst irja fel az legyen 0, ami itt ugye 0-4*(a^2-4), ugyanaz jon ki.

A fontos, hogy NEM megoldani kell a koregyenlet + az x=0 egyenletrendszert, hanem megkeresni azt az a-t, aminel csak egy megoldas van y-ra. Szerintem ezen ketto kozti kulonbseget kene emesztgetni egy kicsit, mert en meg mindig nem latom hogy ez koppant volna.

(#5410) lev258 válasza axioma (#5409) üzenetére


lev258
veterán

Igen, az egyenletek nem mindig értelmezhetőek könnyen, ezért is írtam a másik, "grafikus" megközelítést.
Az más kérdés, hogy időnként én is kacifántosan fogalmazok. :B

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5411) BenQhunria


BenQhunria
tag

Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem.
Valaki letudná nekem vezetni a megoldást.

Titkok nélkül nincs biztonság,biztonság nélkül nincs győzelem.

(#5412) lev258 válasza BenQhunria (#5411) üzenetére


lev258
veterán

Lehet csak én érzem így, de így hirtelen nemcsak hogy nem látom át, de fogalmam sincs arról, mi volt a feladat/kérdés.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5413) axioma


axioma
Topikgazda

Haromszogelesnek tunik. Adott ket pont koordinataja es mindkettonel az, hogy a harmadikat a masikkal osszekoto szakaszt milyen szog alatt latjak (megfigyelok). Ebbol ki kell szamolni a harmadik koordinatajat es/vagy a harmadiktol valo tavolsagokat.
Mondjuk aki kitalalta, hogy a pontokat ne betukkel vagy nevekkel azonositsak, hanem a szog nagysagaval, annak ra kene csapnia a kezere.

[ Szerkesztve ]

(#5414) vamzi


vamzi
őstag

Sziasztok,

Olyas valakit keresnék, aki ért a szeparábilis elsőrendű diff egyenletekhez és nem rémül meg az alábbi szavak hallatán:
- Euler módszer
- negyed rendű Runge-Kutta módszer
- Octave

Ha volna itt ilyen, akkor jelentkezzen és részletezem, hogy mit szeretnék.

Köszönöm!

(#5415) BenQhunria


BenQhunria
tag

Földmérés.
Adott két pont koordinátával, ívmetszéssel meg kell határozni a 23 pont koordinátáit.
97-60 távolsága 335.53 azt kiszámoltam.

[ Szerkesztve ]

Titkok nélkül nincs biztonság,biztonság nélkül nincs győzelem.

(#5416) mrhitoshi válasza lev258 (#5401) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Nemcsak azért van a matek, hogy azzal szűrjék az embereket. Aki mérnök akar lenni, annak kötelező matekból jó lennie. Basic cucc. És sajnos a legtöbb matek tárgy BSc, MSc képzésen csak belépő szint.....

PS4

(#5417) K1nG HuNp


K1nG HuNp
őstag

köszi mindenkinek a rengeteg segítséget, ahogy nézem 95% körül lesz az érettségim. :R :R :R

nyáron jövök a finom bmes tárgyakkal ;]

[ Szerkesztve ]

(raw_item.get("pk").unwrap().as_s().unwrap().to_string()).split("#").collect::<Vec<&str>>()[1].to_string()

(#5418) f(x)=exp(x) válasza K1nG HuNp (#5417) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Én tippre annyit rontottam el, hogy nem tizedes törtben adtam meg a választ... :DDD

(#5419) BTminishop válasza K1nG HuNp (#5417) üzenetére


BTminishop
aktív tag

gratula :R de az első analízis zh-ra annyit fogsz készülni mint az egész matek érettségire ;]

Én meg május 30-án szigorlatozok analízisből :U

[ Szerkesztve ]

(#5420) ssgk


ssgk
aktív tag

Sziasztok !

matematika gyakorlás során találtam ezt a feladatot és megoldását.

Feladat így szól:

Négy szabályos pénzérmét egyszerre feldobunk. Mekkora annak a valószínűsége,
hogy legfeljebb 3 dobás lesz „fej”? Válaszát indokolja!

feladatlap(11.feladata)
megoldókulcs

(Szerencsés/össz)*100 a valószínűsége(százalékban)

És mivoltán hogy hasonló, szabályos" érmékről van szó így csak a végeredmény számít, ezek a lehetőségek

FFFF
I I I I
FFII
FI I I
IFFF

Ez 5db.
és az hogy legfeljebb 3 dobás fej

FFFF
I I I I
FFII
FI I I
IFFF

4db. így 4/5 vagyis 80% lesz a valószínűsége.

Az érdekelne hogy én tudom rosszul vagy szimplán elírták ? :) köszi.

(#5421) lev258 válasza ssgk (#5420) üzenetére


lev258
veterán

A megoldókulcs a helyes.
A te logikádban ott van a bibi, hogy egyetlen érmének is két kimenetele van, azonosan 1/2 valószínűséggel. Nálad ez sehol nem jelenik meg, "fix" állapotaid vannak. A 4 érme mindegyike pedig a többitől független eseményt jelent, a valószínűségek szorzódnak.
Más nézőpontból: igaz, hogy az F I I I sorrendje lényegtelen, viszont több módon is kijöhet, így nagyobb valószínűségű.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5422) #56474624 válasza ssgk (#5420) üzenetére


#56474624
törölt tag

Ezt általánosságban úgy oldjuk meg, hogy legyen mondjuk X az a valószínűségi változó, ami a fejek számát jelenti, legyen n db érménk.

Ekkor P(X=0) + P(X=1) + P(X=2) + ... + P(X=n) = 1.

Hogy legfeljebb n-1 db fejet dobunk, az azt jelenti, hogy vagy 0-t, vagy 1-et, vagy 2-t, ..., vagy n-1-et, tehát a kérdéses valószínűség
P(X<n) = P(X=0) + P(X=1) + P (X=2) + ... + P(X=n-1) = 1 - P(X=n) = 1-(1/2)^n.

Mivel P(X=n)=(P(fej))^n=(1/2)^n.

Azaz n=100-ra például:

1-(1/2)^100

n=4-re:

1-(1/2)^4 = 1 - 1/16 = 15/16.

A felsorolásost nem érdemes erőltetni, mert könnyű belezavarodni, elhibázni. Meg egy bizonyos számú érme felett nem is lenne rá idő.

[ Szerkesztve ]

(#5423) ssgk


ssgk
aktív tag

(#5421) lev258 Igaz, > :)) ott hasaltam el hogy a végkimenetelekkel számoltam nem a lehetőségekkel.

(#5422) Ba cy lus Eddig ezt nem ismertem, de ezentúl alkalmazom majd :)

Köszi mindkettőtöknek !

[ Szerkesztve ]

(#5424) szatomi30


szatomi30
tag

Sziasztok!

Lineáris algebra témakörében szeretnék segítséget kérni, 3 egyenletet 5 ismeretlennel hogyan tudok megoldani?
Erről lenne szó:

Az feltűnt hogy a 1. és 3. egyenletben az x3 kiejthető, illetve az 1. és 2. összeadásával az x2-is. Felírtam bázistranszformációval az eredeti 3 egyenlet, de addig jutottam hogy kinulláztam az alsó sort. Hogyan tudnám megoldani ezt a feladatot? Köszönöm előre is a segítséget! :R

(#5425) BTminishop válasza szatomi30 (#5424) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Gauss elimináció.

(#5426) lev258 válasza szatomi30 (#5424) üzenetére


lev258
veterán

Ha a kérdést így értetted, akkor válassz kettő ismeretlent és fejezd ki velük az összes többit. Számértékekkel nem tudod megoldani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5427) szatomi30 válasza BTminishop (#5425) üzenetére


szatomi30
tag

Az egyik sor 0-ra hozása után nem jutok tovább. :F

(#5428) szatomi30 válasza szatomi30 (#5427) üzenetére


szatomi30
tag

Megvan a megoldás, x1=-2 , x4= 4, x2,x3,x5=0. Visszahelyettesítve az egyenletekbe így kijön a megoldás, viszont azt nem tudom hogy az x2,x3,x5-ök miért 0-ák. Azoknak nem paraméternek kellenének hogy legyen, pont amiatt hogy az utolsó sor 0-ra jött ki.

(#5429) axioma válasza szatomi30 (#5428) üzenetére


axioma
Topikgazda

Fotozd be, mire jutottal.
Az hogy barmely x3,x4,x5-re kijon, az jelenti azt hogy a 0-ra is... probald ki 1,2,3-mal.

(#5430) gygabor88 válasza szatomi30 (#5428) üzenetére


gygabor88
tag

Ez csak egy megoldás. Bevittél két vektort a bázisba, többet nem lehet, innen a bázistranszformáció táblázatából egyértelműen kifejezhető a megoldás 3 paraméterrel. Itt most x2, x3, x5 bármilyen valós értéket felvehet és x1, x4 ezektől a paraméterektől függ. A csupa nulla sorral ne foglalkozz, nem hordoz plusz információt, ezért el szoktuk hagyni.

[ Szerkesztve ]

(#5431) bandi0000


bandi0000
nagyúr

sziasztok

Triviális a kérdés :D de ha
(x-✓4)(x+✓4) = x^2-2?

a gyök az 4. gyök

inkább dobok fel képet, lénye az, hogy abból a kettőből olyat kellene csinálni, amibe se gyök nincs se i

[ Szerkesztve ]

Xbox One: bandymnc

(#5432) lev258 válasza bandi0000 (#5431) üzenetére


lev258
veterán

Nem x^2+2?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5433) bandi0000 válasza lev258 (#5432) üzenetére


bandi0000
nagyúr

de vagyis nem :D x^2-2 azt hiszem, mert ha az i-t vissza írom ✓-1 re akkor abból -1 lesz asszem

de lehet igazad van, most jobban bele gondolva, akkor jól csináltam csak kellett a megerősítés :R

[ Szerkesztve ]

Xbox One: bandymnc

(#5434) lev258 válasza bandi0000 (#5433) üzenetére


lev258
veterán

Volt ott még egy előjel. :U
A papíron is az áll, ha jól látom.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5435) dreamydd


dreamydd
újonc

Sziasztok, segítséget szeretnék kérni. Olyan embert keresek aki jártas és otthon van a statisztika feladatok megoldásában!! Előre is köszönöm ha van ilyen ember és jelezné felém! :) Egy feladat megoldásában kellene segítséget nyújtania.

(#5436) axioma válasza dreamydd (#5435) üzenetére


axioma
Topikgazda

Gyorsabb lesz, ha beirod a feladatot (es plane, hogy meddig jutottal, minel akadtal el). Mert nem ertek ugy alapbol a statisztikahoz, de lehet hogy adott feladatot meg tudok csinalni.

(#5437) Don.Corleone


Don.Corleone
aktív tag

Sziasztok! Lenne egy operációkutatásos példám, amiben kicsi elbizonytalanodtam így a sokadik feladat megoldása során.
LP típus, tehát grafikusan ábrázoltam az egyenleteket, majd a Z egyenest, ami zöld a képen. Maximalizálni kell, tehát a k értékét növelem, ennek következtében a zöld egyenes lefelé tolódik. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben nincs megoldása a feladatnak - üres halmaz, avagy az egyenletekből kialakult alakzaton belül kell ezt a zöld egyenest növelni vagy csökkenteni a max vagy min illetve k érték függvényében és akkor jelen esetben A illetve B pont lesz a megoldás - mivel pont ráesik a zöld egyenes a 2-es függvényre, amit ki kell számolni. Előre is köszönöm szépen a segítséget és útbaigazítást! :)

(#5438) gygabor88 válasza Don.Corleone (#5437) üzenetére


gygabor88
tag

Nyilván az alakzathoz kell tolni az egyenest, mert az alakzat pontjai közül kerülhet ki a megoldás. Ahogy írtad is, k-t maximalizálva a zöld egyenes át fog menni AB-n. Így AB minden pontja optimális megoldást ad.

(#5439) Don.Corleone válasza gygabor88 (#5438) üzenetére


Don.Corleone
aktív tag

nagyon szépen köszönöm! :R eddig rendre olyan példa volt, ahol a Z egyenes az alakzaton átment, így egyértelmű volt hogy eltolva mely pont-pontok lesznek a megoldások, de itt elbizonytalanodtam hogy nem metszette. Köszi még egyszer! :)

(#5440) LeG3Nd


LeG3Nd
tag

Sziasztok!

Fogaskerék. Evolvensből (involut) hogy tudok szöget visszaszámolni?

invß = tgß - ß[rad], invß = 0,12132, szóval

0,12132 = tgß - ß

A szögek radiánaban értendők. Innen hogy tudom a ß szöget kivarázsolni?

shorter of breath and one day closer to death

(#5441) Cucuska2 válasza LeG3Nd (#5440) üzenetére


Cucuska2
őstag

Csak numerikusan, ilyet máshogyan nem tudsz megoldani. Wolfram Mathematica, Sage, Maple, Python, megfelelő kávéfőző, bármi, ami tud egyenletet numerikusan megoldani.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5442) LeG3Nd válasza Cucuska2 (#5441) üzenetére


LeG3Nd
tag

Matlab megmondta.

Gépelemek példatárban minden levezetés nélkül hirtelen 'kiszámolódott', csak elfelejtették említeni hogy végeselem módszerrel. Nem találkoztam még ilyen példával, azt hittem van valami favágó módszer amivel bármilyen transzcendens egyenletet nyilván nem, de ezt az egy evolvensre vonatkozót meg lehet oldani. :)

shorter of breath and one day closer to death

(#5443) #34576640


#34576640
törölt tag

Hali,

Mi a matematikai képlete annak a számításnak amit például akkor használok ha azt szeretném kiszámolni, hogy 10 duplázás után mennyit kell feltennem a roulettere, ha 500 forint volt a kezdő összeg?

(#5444) Cucuska2 válasza #34576640 (#5443) üzenetére


Cucuska2
őstag

Nem értem. Az érdekel téged, hogy 500 tízszer duplázva, azaz 500*2*2*2*2*2*2*2*2*2*2? 512000?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5445) #34576640 válasza Cucuska2 (#5444) üzenetére


#34576640
törölt tag

Pontosan.
A kérdés az, hogy ennek mi a képlete?
500x2(10en).

(#5446) Cucuska2 válasza #34576640 (#5445) üzenetére


Cucuska2
őstag

Hát, pont az, amit leírtál. A hatványban vannak a duplázások, alul pedig hogy mennyi a kezdőpénzed.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5447) #34576640 válasza Cucuska2 (#5446) üzenetére


#34576640
törölt tag

És a számológépen milyen gombokat kell megnyomnom?

(#5448) Jester01 válasza #34576640 (#5447) üzenetére


Jester01
veterán

A ^ gombot: 2^10

[ Szerkesztve ]

Jester

(#5449) #34576640 válasza Jester01 (#5448) üzenetére


#34576640
törölt tag

köszi!

Valaki ebben tudna segíteni?
Hogyan lehetséges ilyen átlagot, középértéket egyszerűbben kiszámolni?
Tippmixelek.

Nem vagyok biztos benne, hogy melyik csapat fog nyerni. A döntetlen lehetőségét kizárom.

Hosszú távon melyik lehetőséget kell játszanom?

Tegyek külön-külön 500 HUF-ot, vagy egy kétesélyt levédő szelvényre egybe 1 ezrest?

X csapat nyer 2,50-es odds

500-ból 1250

Y csapat nyer 2,80-as odds

500-ból 1400

Tiszta nyereség átlagolása: (250+400)/2=325

Kétesély

X vagy Y csapat nyer 1,32-es odds

1000 forint megtétele után 1320 forint jön.

Tiszta nyereség 320.

Hogyan vehetem számításba azt a becslést, mi szerint a sima egy csapatos fogadásnál a honvéd győzelemre 80% esély van (magyarán úgy becsülöm meg, hogy az esetek 20%-ban nem lesz 400 forintos bevételem) - eltolva ezzel az átlagot a kisebb hozammal kecsegtető nyereség felé.

(#5450) BTminishop válasza #34576640 (#5449) üzenetére


BTminishop
aktív tag
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.