Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5151) Rapido251


Rapido251
csendes tag

Nagyon szépen köszönöm a segítségeket! Nagyon jól jöttek, hálás vagyok értük! :)

(#5152) mustang08


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

Sziasztok! Az alábbi képletnek miért végtelen a határértéke? Ha a 2 a 3n-edikenből 8 n-ediket csinálok, és azzal végigosztok, akkor 0 lesz. Vagy ezt így nem szabad?

(#5153) Jester01 válasza mustang08 (#5152) üzenetére


Jester01
veterán

Szerintem és a wolframalpha szerint is 0.

Jester

(#5154) mustang08 válasza Jester01 (#5153) üzenetére


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

Köszi, akkor csak a megoldókulcs volt hibás.

(#5155) Orionhilles


Orionhilles
senior tag

Sziasztok!

Matek fakt, trigonometria: 3sin(2x) + 2cos(2x) = 2
3sin(2x) + 2cos(2x) = 2 //0-ra redukálom, vagyis -2
3sin(2x) + 2cos(2x) -2 = 0 //cos(2x) = cos^2x-sin^2x
3sin(2x) + 2(cos^2x-sin^2x) -2 = 0 //cos^2x = 1-sin^2x
3sin(2x) + 2((1-sin^2x)-sin^2x) -2 = 0
3sin(2x) + 2(1-2sin^2x) -2 = 0
3sin(2x) + 2-4sin^2x -2 = 0
3sin(2x) -4sin^2x = 0 //sin2x = 2*sinx*cosx
6sinx*cosx-4sin^2x = 0
6sinx*cosx = 4sin^2x // kiemelem a 2sinx-et

Mindegy, már rájöttem, hol akadtam meg, a kiemelés résznél. :B

Kérdésem: Milyen tankönyvet/könyvet/feladatgyűjteményt/online valamit tudnátok ajánlani trigonometriában, amiben a megoldások részletezve vannak?

Egyelőre elég gyérül megy, leginkább az a gondom, hogy lassú vagyok, beletelik egy kis időbe amíg az azonosságokat felfedezem.

Válaszokat előre is köszi! :R

– Yet, thou serves with thine eyes clouded in chaos. Thou, bound in the cage of madness. I am he who commands those chains – Fate/Zero Berserker Mad Enchantment

(#5156) BTminishop válasza Orionhilles (#5155) üzenetére


BTminishop
aktív tag

(#5157) BTminishop


BTminishop
aktív tag

sziasztok,

5.feladat itt a sinus mi alapján veszi fel az értékeket? nagyjából értem de jó lenne ha valaki kiegészítené. :R

(#5158) Jester01 válasza BTminishop (#5157) üzenetére


Jester01
veterán

Mi nem világos? A szinusz az 2 pi periódusú, tehát az n/2*pi az 4 féle értéket vehet fel, de abból most véletlenül kettő az nulla tehát ezért lesz 3 részsorozat.

Jester

(#5159) #74220800


#74220800
törölt tag

Ez eleg amatör kerdes lesz, de szeretnem tisztazni.
Van ket halmazom. Az egyikben ket darab 1es van a masikban egy.
A metszetben ekkor mi lesz? Egy vagy ket darab 1es?

köszi,

(#5160) #74220800 válasza #74220800 (#5159) üzenetére


#74220800
törölt tag

Vagy az lesz, hogy halmazokon nem különböztetjük meg az azonos elemeket. Igy a metszetröl csupan azt lehet mondanai hogy az egyesek halmaza.

(#5161) axioma válasza #74220800 (#5159) üzenetére


axioma
Topikgazda

Tisztazzuk: halmaz, vagy multihalmaz?
Halmaznal nincs olyan, hogy "ket darab ... van benne". A halmaz attol halmaz (es nem csak sokasag), hogy barmirol el tudjuk donteni, hogy benne van vagy nincs.
A halmazba bele tudsz ketszer rakni egy elemet, ha igy nezed (informatikai szemmel), vagy lehet "a listaban szereplo szamok halmaza" ahol a listaban ketszer szerepel, de a halmaz vagy tartalmazza, vagy nem.
Tehat ha halmaz, akkor a ket halmaz egyenlo, es benne egyetlen elem van: az 1-es.
Ha multihalmaz lenne, nehol van ilyen, akkor mindket operandus multihalmaz, es az eredmeny is az. Az eredmenyhalmaz ebben az esetben az 1-est 1x tartalmazo multihalmaz.

(#5162) tboy93 válasza #74220800 (#5159) üzenetére


tboy93
nagyúr

Halmazoknal:
{1}={1,1}

Ennel fogva a ket halmazod metszete 1db 1-est fog tartalmazni.

(#5163) tboy93


tboy93
nagyúr

Axioma szebben fogalmazott :R

(#5164) looser


looser
addikt

Sziasztok!

Hogyan kell megoldani a következő példát?

Melyik az a legkisebb pozitív szám (X), amelyet elosztva 5-tel, a kapott számon felül 4 lesz a maradék.
Ugyanez az X 7-tel elosztva 6 maradékot, 9-cel elosztva 8 maradékot kapunk.

Üdv :R

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#5165) Apollo17hu válasza looser (#5164) üzenetére


Apollo17hu
őstag

4, 6 és 8? Biztosan jól írtad le a feladatot?

(#5166) looser válasza Apollo17hu (#5165) üzenetére


looser
addikt

Így szól pontosan a példa:

Határozd meg azt a legkisebb olyan pozitív egész számot, amely öttel osztva négy, héttel osztva hat, kilenccel osztva pedig nyolc maradékot ad.

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#5167) gygabor88 válasza looser (#5166) üzenetére


gygabor88
tag

Neked egy lineáris kongruenciarendszert kell felírnod és megoldani, majd a megoldáshalmazból a legkisebb pozitív számot kiválasztani. Kínai maradéktételre keress rá.
Egyébként ez a feladattípus azért jó, mert ZH-ban pont ugyanúgy lehet megoldani, amilyen módszerrel vizsgán a kínai maradéktételt bizonyítani lehet.

(#5168) looser válasza gygabor88 (#5167) üzenetére


looser
addikt

Ez egy általános iskolai 6. osztályos gyermek szorgalmi matematika feladata. Elég ijesztőnek tűnik, amit mondtál :-) És egyben nagyon köszönöm a segítséged, segítségeteket!

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#5169) Apollo17hu válasza looser (#5168) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Ha tényleg csak ennyi a feladat, akkor így kellene felírni:

X = k * 5 + 4

, ahol "k" a legkisebb nemnegatív egész szám, vagyis nulla. Innen pedig behelyettesítve:

X = 0 * 5 + 4 = 4

(#5170) gygabor88 válasza Apollo17hu (#5169) üzenetére


gygabor88
tag

Azért nem ennyire egyszerű, mert a 4-re így csak az első feltétel teljesül, a másik kettő már nem.

(#5171) Apollo17hu válasza gygabor88 (#5170) üzenetére


Apollo17hu
őstag

bakker, ha nem írod, nem esik le
a kérdező első hozzászólásában gondolkodtam, ott pedig 3 különálló feladatként írta le, azért is vakartam a fejem, hogy ezzel most tkp. mit akar

(#5172) Apollo17hu válasza looser (#5166) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Végül, hogy sikerült megértenem a feladatot, szerintem így lehetne megoldani:

- ha 5-tel osztva 4 a maradék, akkor a szám 4-re vagy 9-re végződik,
- ha 9-cel osztva 8 a maradék, akkor a számjegyek összege 9-cel osztva is 8 maradékot ad,
- 7-re vonatkozóan nincs oszthatósági szabály.

Az első két feltétel alapján a pozitív egészek növekvő sorrendben:

44, 89, 134, 179, 224, ... 45*p - 1

...vagyis keressük azt a "45*p -1" alakban felírható legkisebb pozitív egész számot, ami 7-tel osztva 6 maradékot ad.

Egyenletben felírva, rendezve és prímtényezőkre bontva:

5*3^2*p = 7*q

Innen pedig következik hogy p-nek oszthatónak kell lenni 7-tel, tehát:

5*3^2*7 = 45*7 = 315 --> A keresett szám a 314.

szerk.: A 45*p - 1 alakra egyszerűbben rá lehet jönni az 5-ös és 9-es osztás feltételére felírt prímtényezős szorzatból, és nem kell a mire végződiket, meg a számjegyek összegét nézegetni.

[ Szerkesztve ]

(#5173) looser válasza Apollo17hu (#5172) üzenetére


looser
addikt

Köszönöm szépen, így érthető! Közben elküldtem egy ismerősömnek, aki szintén válaszolt, közzéteszem:

Első poén:
5 el osztva 4, 7-el osztva 6, 9-el osztva 8 -> ez máshogy fogalmazva: 5-el, 7-el és 9-el osztva is -1 a maradék

Azután meg kell találni a legkisebb közös többszöröst:
5,7,9 relatív prímek: nincs - nél nagyobb közös osztójuk, ezért a legkisebb közös töbszörösük 5*7*9 =315
315-nek mindhárom az osztója ebből le kell vonni 1-et -> 314 a megoldás

314 /5 = 62*5 + 4
314/7 = 44*7 + 6
314/9 = 34*9 +8

Köszönöm újfent mindenkinek!
Üdv :R

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#5174) axioma válasza Apollo17hu (#5172) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ez is jo, de szorgalmi feladatkent szerintem erre a "trukkos" megoldasra gondolhattak: ha a szam helyett a szam+1-et nezed, akkor az oszthato 5-tel, 7-tel es 9-cel. Az elso ilyen szam ezek legkisebb kozos tobbszorose, ami jelenleg - mivel relativ primek - a szorzatuk, 315. A keresett szam tehat csak a 314 lehet.

(#5175) DeathBat666


DeathBat666
aktív tag

Sziasztok, jövőhéten írok egy zh-t Statisztika 1-ből és nem értem ezt a táblázatos feladatot:

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=582stat.jpg

nekem úgy tűnik, mintha túl kevés adat lenne hozzá, egyszerűen nem tudok rájönni, hogyan kéne megoldani.

előre is köszönöm a válaszokat!

[ Szerkesztve ]

(#5176) Jester01 válasza DeathBat666 (#5175) üzenetére


Jester01
veterán

Ha novemberre 10%-al nőtt ami 14M Ft, akkor máris tudjuk, hogy júliusban 140M Ft volt és novemberben 154M Ft. Augusztus simán adódik 1,15*július miatt és december pedig egyenlő augusztussal. Szeptember az augusztus + 5MFt, október pedig november / 1,11. Ezzel az első oszlop kész, a többi számolható.

Jester

(#5177) ricinus13


ricinus13
senior tag

Sziasztok!

Ha van egy függvényem aminek a meredekségét lineáris regresszióval kell meghatároznom, és az x=0 értékhez is rendel valamilyen y értéket, akkor ugye az x(átlag)-ba a 0-t is bele kell vennem?

(#5178) gygabor88 válasza ricinus13 (#5177) üzenetére


gygabor88
tag

Igen, az is a minta resze.

(#5179) ricinus13 válasza gygabor88 (#5178) üzenetére


ricinus13
senior tag

Köszi.

(#5180) DeathBat666 válasza Jester01 (#5176) üzenetére


DeathBat666
aktív tag

nagyon szépen köszönöm!!!

még 1 feladat lenne amit nem nagyon értek, ez az utolsó, ebben nem tudom, hogy tudtok e segíteni, mert ez már inkább stat 1, mint matek, de hátha :R

(#5181) Jester01 válasza DeathBat666 (#5180) üzenetére


Jester01
veterán

Ez sem tűnik bonyolultabbnak csak tudni kellene a jelölések mit takarnak.

Jester

(#5182) bandi0000


bandi0000
nagyúr

sziasztok

tudna valaki segíteni geometriai valószínűségben?
nem túl bonyolult feladatok, de egyáltalán nem látom át a számunkra kedvező eseteket, pl apa hazaér véletlenszerűen 18:00 és 18:30 kor, a szomszéd kutyája 18:20 és 18:30 kor szabadul el véletlenszerűen, azt kell megmondani, hogy apa hamarabb érkezik mint a harapós kutya

Xbox One: bandymnc

(#5183) axioma válasza bandi0000 (#5182) üzenetére


axioma
Topikgazda

Grafikon: x tengely ido (ertelemszeruen 18:00-18:30 kozott erdekes), y tengely "megtortenes valoszinusege", ide fogod mind a kettot abrazolni, skala 0 es 1 kozott.
Fogsz egy egyenest 1800 es 1830 kozott 0-rol 1-re novekvoen, meg egy masikat, 1820-1830 kozott 1-rol 0-ra csokkenoen (azt abrazolod, hogy a kutya meg nincs kiengedve) . A teljes valoszinuseg az elso alatti terulet, a "rossz" pedig ami ebbol mar a masodik fole eso darab, vagyis a kedvezo a ket vonal mindegyike alatti. Most nem szamolnam ki, de ezt a ket teruletet kell osztani egymassal (persze forditott sorrendben).
Ja remelem ertheto is, hogy melyik mit reprezental, ha nem akkor kerdezz vissza.

(#5184) bandi0000 válasza axioma (#5183) üzenetére


bandi0000
nagyúr

köszönöm, közben rá jöttem én is, de legalább kaptam egy kis megerősítést :R

viszont ha már itt..., akkor, valami tipp/trükk a folytonos véletlen változóhoz? értem hogy mit kell csinálni, csak az nem jön össze, hogy az alap eloszlás fügvényt nem nagyon tudom felírni, bár itt valszeg az a baj, hogy a legtöbb esetben geometrián alapul, pl volt egy olyan hogy, egyenlő szárú derékszögű háromszög átfogója √2 nagyságú talán, és a háromszögön belül véletlenszerűen kiválasztunk egy pontot, és az milyen messze van az átfogótol

Xbox One: bandymnc

(#5185) axioma válasza bandi0000 (#5184) üzenetére


axioma
Topikgazda

Jaj, a valszam amint nem kombinatorika vagy ilyen abrazolas, az ami a masodik legjobban ki tud kergetni a vilagbol matekon belul (diff.egyenletek utan). Az eloszlasfuggvennyel csak nagyon kezdo szinten vagyok tisztaban, arrol inkabb nem mernek tanacsadas formajaban nyilatkozni, plane altalanossagban.
De az atfogos szerintem: egy.szaru derekszogu gyok2-vel az az 1,1 szaru, az atfogobol nezve gyok2/2 magassagu haromszog, gyakorlatilag egyik oldala az f(x)=x integralja (x^2/2), a masik meg ugyanaz me'g eccer, felesleges felirni foleg a nem nullatol es nem a legegyszerubb alaku a fuggveny, inkabb duplazni kell mondvan ugyanaz tukrozve. Ja az integral azert, mert minden ponthoz "ossze kell adni" a tavolsagat az atfogohoz, olyan mint a szumma 1-tol n-ig, ennek folytonos altalanositasa az integral. Jobban nem tudom megmondani, hogy miert, ez ilyen "valoszinuleg ez kell legyen" nalam. Es a vegen osztani is kell az atlagos tavolsaghoz a gyok2 hosszal amin vegzed (vagy nem duplazol es a gyok2/2-vel, mind1).

(#5186) bandi0000 válasza axioma (#5185) üzenetére


bandi0000
nagyúr

köszönöm még1-szer , nekem sem a kedvenceim közé tartoznak ezek, vagyis a tanárom mondta jól, hogy ha ezzel foglalkoznánk, sok feladatot oldanánk meg, akkor leesne egyből hogy mit mivel hogyan, de így érintőlegesen nem a legjobb ezt tanulni

ha már ennyire szereted... hátha esetleg erre van ötleted még utoljára :D Holnap már ZH utána már engem sem fog érdekelni :D

diszkrét eloszlásoknál van a binomiális,geometriai, hipergeometriai ,és a bernoulli eloszlás, ezekre nem tudsz véletlen valamit, ami egyértelműen megkülönbözteti ezeket? nézegetem a feladatokat valamikor épp leesik hogy mivel kéne számolni, de valamikor csak akkor ha megnézem a megoldást

Xbox One: bandymnc

(#5187) #36268800


#36268800
törölt tag

A Budapesti Corvinus Egyetemen mennyire durva a matek általánosságban pl. egy BME mérnökinfo-hoz képest, és mondjuk kifejezetten egy közgazdasági szakon?

(#5188) tboy93 válasza #36268800 (#5187) üzenetére


tboy93
nagyúr

Kozgaz szakbol se mindegy hogy kereskedelem es marketing vagy penzugy szamvitel szak :D Utobbi nyilvan hardcoreabb. Egyebkent tok ellentetes dolog a mernokinfo es a kozgaz, ne oda menj ahol konyebb a matek, hanem oda ami valojaban erdekel.

[ Szerkesztve ]

(#5189) #36268800 válasza tboy93 (#5188) üzenetére


#36268800
törölt tag

A mérnökinfot hagytam ott, mert rájöttem, hogy nem érdekel igazán. Anal szigorlatom megvolt. Közgáz és hasonló szakok érdekelnek, csak kíváncsi lennék a követelményekre. :)

(#5190) tboy93 válasza #36268800 (#5189) üzenetére


tboy93
nagyúr

Ja értem. Saját tapasztalatom nincs, de ismerősök által mesélt dolgokból kiindulva az ELTE-s proginf-es mateknál jóval könnyebb egy Corvinus gazdifó/marketing matek, proginf meg mernokinf kb egy szinten lehet :F

(#5191) axioma válasza bandi0000 (#5186) üzenetére


axioma
Topikgazda

Sorry, hogy nem reagaltam, nem voltam gepkepes allapotban. De amugy se tudtam volna erdemben valaszolni, mar eleg messze all tolem a tema.

(#5192) bandi0000 válasza axioma (#5191) üzenetére


bandi0000
nagyúr

semmi gond, így is segítettél sokat :R
egyszerű volt talán a zh, vagy én rontottam el mindent :D

Xbox One: bandymnc

(#5193) Ghoosty


Ghoosty
őstag

Olvastam egy blogban tudománykommunikációval kapcsolatban egy hozzászólást, ami elgondolkodtatott.(A kiemelés a lényeg.)

"pl a DNS-re ami a hétköznapi életben csak nagyon áttételesen bizonyítható, miközben tízből kilenc ember azt sem tudja levezetni, hogy két negatív szám szorzata miért lesz pozitív."

Világ életemben jó voltam matekból, így teljesen magától értetődő volt ez, de mikor le akartam vezetni, hogy hogyan lesz két negatív szám szorzata pozitív, nem sikerült. Egyáltalán le lehet vezetni, vagy van ilyen axióma/axiómaszerűség, hogy -1*-1=1.
Ha ez létezik, akkor a szorzás asszociativitásából le tudom vezetni, bármilyen számra, de nem tudom, hogy ez az alap létezik-e.

Keresve végül ilyen furcsa levezetést összehoztam:
-1x0=0
-1x(5-5)=0
-1x(5+(-5))=0
(-1x5)+(-1x-5)=0
-5+(-1x-5)=0
hogy megmaradjon az egyenlőség, akkor a (-1x-5)-nek 5-nek kell, hogy legyen. Eljátszhatjuk, hogy 5 helyett n van, de ez így nekem nem tetszik.

[ Szerkesztve ]

(#5194) axioma válasza Ghoosty (#5193) üzenetére


axioma
Topikgazda

Gyakorlatilag van olyan a kommutativ, egysegelemes gyurukben (egesz szamok, valos szamok, modulo maradekosztalyok stb.), hogy -1*-1=1.

Eloszor lassuk be, hogy a 0 mint additiv egysegelem a szorzasra zeruselem.
0+0=0 (mivel egysegelem, 0+x=x igaz barmely x-re, tehat x=0-ra is).
A disztributivitas miatt 0*x=(0+0)*x=0*x+0*x, hozzaadva a -(0*x) tagot (a 0*x additiv inverzet), 0=0*x.
Tehat ha a 0 szorzasra zeruselem, felhasznalva hogy a -1 (a multiplikativ egysegelem additiv inverze) hogyan van definialva: 0=0*x=(1+-1)*x=1*x+-1*x=x+-1*x. Ezzel bebizonyitottuk, hogy minden szam additiv inverze (mivel az egyertelmu, ez is kivarazsolhato) megegyezik a -1-szeresevel. Ebbol persze kovetkezik, hogy -1*-1=-(-1)=1 (behelyettesitve x=-1 -et).
Tehat ha a,b pozitiv szamok, akkor ellentetjuk (additiv inverzuk) a -a es -b mint negativ szamok szorzata igy nez ki: -a*-b=-1*a*-1*b=-1*-1*a*b=(-1*-1)*a*b=1*a*b=a*b. Jo, ehhez tudni kell, hogy a pozitiv szamok halmazabol nem vezet ki a szorzas... vagyis a*b pozitiv. De hat minden attol fugg, hogy hogyan vezeted be a "negativ szam" fogalmat...

(#5195) Ghoosty válasza axioma (#5194) üzenetére


Ghoosty
őstag

Köszönöm, ez átgondolni és megérteni, jól esett az agyamnak. Már régen volt, hogy elméleti matekkal foglalkoztam. :)

(#5196) axioma válasza Ghoosty (#5195) üzenetére


axioma
Topikgazda

Nekem se mindennapi, konkretan a 0 az szorzasra zeruselem az mint teny megvolt, a bizonyitasra kellett egy rovid gugli... az hianyzott amikor elsore leirtam az atalakitasokat.

[ Szerkesztve ]

(#5197) lajafix válasza #36268800 (#5189) üzenetére


lajafix
addikt

ha a mernokinfo analízis szigorlat megvolt, akkor a Közgázon az első matek követelménylista elolvasása után kimész megnézni a feliratot, hogy nem-e a gyakorló gimi első osztályába tévedtél-e be. :)
A közgázos matek jóval egyszerűbb.

Rock'n Roll

(#5198) lajafix válasza bandi0000 (#5186) üzenetére


lajafix
addikt

Bolyai könyvek, Solt György: Valszám az ajánlott darab. Az elmúlt 10 évben beírtam soxor, feladat kinyomozni hogy milyen eloszlás szerint. :). Ennél több nem kell, de tényleg rá kell szánni sok időt.

ne add fel a valszámot, 20 éves tapasztalatom, hogy a high end matek legjobban használható része a gyakorlatban.

Rock'n Roll

(#5199) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Utoljara az egyetemen fogolalkoztam matematikaval (Kalkulus, Diszkret matek, stb.), viszont mostanra annyira kiurult a matektudasom, hogy szinte semmi, van valami konyv ami szepen visszaraz az "alapoktol"? A vegcel kikepezni magam, hogy machine learning rendszerekkel tudjak foglalkozni, de nem csak ilyen TensorFlow-val hanem en magam is ertsem.

Szoval tulajdonkeppen egy vagy tobb konyvre lenne szuksegem. :)

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#5200) kispx válasza PumpkinSeed (#5199) üzenetére


kispx
addikt

Bolyai-sorozat.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.