Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6151) axioma válasza Fr3eWar (#6150) üzenetére


axioma
Topikgazda

Most reklamozzam pmonitor sajat programjat, mikor engem lehulyezett? De neked jo lehet, optimalisat nem iger de "eleg jot".
Amugy erre mar lehet hogy jol mukodne a teljes kereses is, szerintem lefutna max. nem 2 perc hanem 1-2 nap alatt, felteszem neked az mind1 (de az is valoszinu hogy az elso fel ora utan mar lenyegeset nem javitana.
Itt van az a bizonyos cutter. Arra vigyazz, hogy a 2mm-t o mashogy erti, szerintem az o vagasi szelesseg-szamitasat keruld meg, es 6002-es szalbol kerj minden meretnel +2mm-rel nagyobbat.
[link] ime
Ha raer egy kicsit, hetvegen megirom a te esetedre a full keresest.

[ Szerkesztve ]

(#6152) axioma válasza Fr3eWar (#6150) üzenetére


axioma
Topikgazda

Csak 39 "ertelmes" elhelyezese van a daraboknak az egy szalban (korabban ezt a reszt mar megirtam), szoval ha megirom a masik felet a tied gyorsan le fog futni.

(#6153) Fr3eWar válasza axioma (#6151) üzenetére


Fr3eWar
őstag

WooW

Na pont ilyenre gondoltam, és hihetelen hogy létezik plusz meg is kaptam a linket.

Vágási kiesésre inkább rászámoltam 5mm-t biztos ami biztos alapon, és mivel 0 hézaggal is 17 szálra hozta ki, illetve így +5mm-ekkel is, 17 szál tökéletesen megfelel ez a megoldás.

Hálám jeléül ha elkészül a kerítés posztolok róla egy offtopicot :D

(#6154) axioma válasza Fr3eWar (#6153) üzenetére


axioma
Topikgazda

pmonitor tagtarsnak koszond a programozas topikban!

(#6155) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Milyen kritikus határértékekről "tudunk" amik improprius integrálnál reálisan előkerülhetnek?
(L'H szabály miatt kérdezem): 0/0, 0*0, 0^0 és ezek párjai +/- végtelenben és ezek keresztezése van csak?

Engem kísért ez az analízis 1 de a vicc az egészben, hogy a határértékkel amekkorát szívtam az integrálást annyival jobbnak tartom ezt egész érthetően tanítják. Bár lehet csak a tanár a hatalmas különbség...

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6156) kovisoft válasza Micsurin (#6155) üzenetére


kovisoft
őstag

Végtelen mínusz végtelen is kijöhet, mint pl. az 1/(x-1)-1/x integrálásánál, ahol különbségként integrálva az ln-es tagok külön-külön a végtelenbe tartanak, de a különbségük nullához tart. És ilyen esetben nincs is hányados, nem alkalmazható a L'Hopital-szabály.

(#6157) Micsurin válasza kovisoft (#6156) üzenetére


Micsurin
nagyúr

El is felejtettem válaszolni, köszönöm! :R

----
Még egy kérdés, itt miért nem mondhatom, hogy x * ( 1 / (1 + x^2) )? És akkor integrálva
( x^2 / 2 ) * arctg(x) ?

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6158) lev258 válasza Micsurin (#6157) üzenetére


lev258
veterán

Szorzat esetén parciális integrálást alkalmazhatsz, de amit te írsz, az nem az.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6159) Micsurin válasza lev258 (#6158) üzenetére


Micsurin
nagyúr

...meh köszönöm, el is felejtettem mikor lehet parciálisan( polinom * trig vagy pl polinom * exp ) és, hogy egyéb esetben a szorzat nem lesz célravezető. :B :R

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6160) lev258 válasza Micsurin (#6159) üzenetére


lev258
veterán

Továbbra sem jó helyen keresgélsz. Egészen másról szól a szorzat integrálása (parciális integrálás). Találsz róla jó leírást pl. a wikipédián is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6161) LajdiX


LajdiX
friss újonc

Sziasztok! Erre a kèt feladvànyra keresnèk megoldàst, köszönöm (levezetèssel)!

(#6162) f(x)=exp(x) válasza LajdiX (#6161) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Én nem látok semmilyen feladványt.

(#6163) Jester01 válasza f(x)=exp(x) (#6162) üzenetére


Jester01
veterán

Az az egyik ... hogy megtaláld :DDD

Jester

(#6164) f(x)=exp(x) válasza Jester01 (#6163) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

:DDD :DDD :DDD

(#6165) LajdiX válasza LajdiX (#6161) üzenetére


LajdiX
friss újonc

[ Szerkesztve ]

(#6166) lev258 válasza LajdiX (#6165) üzenetére


lev258
veterán

És hol akadsz el?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6167) LajdiX válasza lev258 (#6166) üzenetére


LajdiX
friss újonc

Az egèszet nem tudom, valószìnūsèg szàmìtàs valahogy nem megy. [kép] [kép]

[ Szerkesztve ]

(#6168) axioma válasza LajdiX (#6167) üzenetére


axioma
Topikgazda

Pedig ez me'g az egyszeru, az osszeszamlalasos. Jozan paraszti esz, jelold x-szel a hianyzo 5-osoket, talald ki hogyan szamolod ki az 1-eseket, szamolj igy parameteresen atlagot, es oldd meg a megadott ertekre hozva. A masik ket kerdes az meg netto definicio szerint.
A masik me'g egyszerubb, mit jelent matematikailag az hogy "a maradekbol 40% valoszinuseggel"?

[ Szerkesztve ]

(#6169) lev258 válasza LajdiX (#6167) üzenetére


lev258
veterán

Ennek a fórumnak az lenne a lényege, hogy segítsünk a megértésben, nem pedig megcsináljuk helyetted.
Tudod az osztály létszámát. Tudod a jegyek átlagát. Az ismert adatokból az egyesek és ötösök száma könnyen meghatározható. Aztán lehet továbblépni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6170) LajdiX válasza axioma (#6168) üzenetére


LajdiX
friss újonc

Èrtem köszönöm ès a màsik pèldàt? [kép]

(#6171) kovisoft válasza LajdiX (#6170) üzenetére


kovisoft
őstag

Hány golyó kell legyen összesen, hogy a 6 db piros ennek a 40%-a legyen?

(#6172) dmspore


dmspore
csendes tag

Tudnátok segíteni néhány rövid integrálással kapcsolatos feladatban?
Nem tűnnek bonyolultnak, de sajnos nekem nem igazán mennek.

1. Egy termékből q darab eladása esetén a határbevétel q+5. Milyen egységáron lehet 10 darabot eladni?
2. Legyen C(q) a költségfüggvény q termék előállítása esetén, 2-q^2 a határköltség és a fix költség 50. Mennyi 3 termék előállítási költsége?
3. Mennyi a megtakarításunk értéke Y=100 bevétel esetén, ha a megtakarítási határhajlandóság 5-23Y^-1/2, és ha 0 bevétel esetén a megtakarítás is 0?
4. Mennyi a fogyasztói többlet q0=5 esetén, ha f(q)=100-3q^2+2q a keresleti függvény?
5. Mennyi a q0=4 mennyiséghez tartozó termelői többlet, ha g(q)=6*(négyzetgyök)q+10q a kínálati függvény?
6. Mennyi a piaci egyensúlynak megfelelő q0 mennyiség, ha a keresleti függvény f(q)=-q^2-3q+140, a kínálati függvény pedig g(q)=q^2+q-100?
7. Add meg a tőke változását az 1. év végétől a 8. év végéig, ha a befektetést a t. évben az I(t)=2000t^1/3 függvény írja le!

Közben próbálok én is haladni velük, szívesen fogadok egy-egy megoldást is!

DMSPORE

(#6176) dmspore válasza dmspore (#6172) üzenetére


dmspore
csendes tag

(Valamiért nem engedi szerkeszteni az eredeti hozzászólásomat.)
Saját megoldásaim:
2. feladat: 29
4. feladat: 225
5. feladat: 96
6. feladat: 10
(Törölni sem tudom a régieket sajnos. :() (Kérem, valaki törölje a köztes hozzászólásokat!)

DMSPORE

(#6177) axioma válasza dmspore (#6176) üzenetére


axioma
Topikgazda

Keresedre toroltem, de ez a forum csak rovid ideig engedi szerkeszteni (kb. helyesirasi hibat), viszont nem baj ha irsz tobbet. Vagy osszegyujtod, nincs olyan surun errefele ember...
(A feladatok nekem is utananezes lenne. Szamolasi segitseg, ha mar atirtad matekra: wolframalpha, geogebra.)

[ Szerkesztve ]

(#6178) dmspore válasza dmspore (#6172) üzenetére


dmspore
csendes tag

Sikerült végül kiszámolnom, kivéve egyet:

1.: 10
2.: Itt kijött eredménynek 29; 32 és 44 is, egyik sem jó megoldás.
3.: 40
4.: 225
5.: 96
6.: 10
7.: 22500

(Nyugodtan törölheted még azt az egy "részleges" kommentet, hogy ne legyen átláthatatlan.)

DMSPORE

(#6179) Micsurin válasza axioma (#6177) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Symbolab, nekem talán a legnagyobb barátom Anal1 óta. :K

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6180) axioma válasza Micsurin (#6179) üzenetére


axioma
Topikgazda

Koszi, ez nem volt meg. Latszik, hogy en egy masik "idosikban" voltam hallgato...

(#6181) kovisoft válasza dmspore (#6172) üzenetére


kovisoft
őstag

2. A határköltség a költségfüggvény deriváltja, ugye? Tehát akkor C(q) az a 2-q^2 integrálja: 2q-(q^3)/3+c, ahol ha jól értelmezem, akkor a c konstans 50 kell legyen, mert ennyi a fix költség, ami akkor is van, ha egy terméket sem állítottunk elő (azaz q=0). Ha ebbe behelyettesítem a q=3-at, akkor nekem 47 jön ki. De lehet, hogy benézek valamit, mert nekem furcsa egy olyan költségfüggvény, aminél olcsóbb 3-at előállítani, mint 1-et. :F

(#6182) axioma válasza axioma (#6180) üzenetére


axioma
Topikgazda

Most hallom hogy a kozepsulikban meg a photomath app megy.

(#6183) Micsurin válasza axioma (#6182) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Nem csak ott. :DDD Megoldja az még az alap integrálokat is, levezetés kuka de a végeredmény jó.

Ellenőrizni kiváló ha nincs idő begépelni és úgy checkolni.

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6184) Micsurin


Micsurin
nagyúr

Egy aránylag buta kérdés, sajnos óraütközés miatt kimaradt egy gyakorlatom ahol erről volt szó és nem lett rögzítve. :( (nem az én évfolyamom azt se tudom kitől kérhetném el az anyagot kicsit farmuci helyzet :W )

Erőltetik a próbafüggvény módszert mivel a 2. fokú diff egyenleteket(ha inhomogének) röviden annyit mondtak mi csak így tudjuk egyenlőre megoldani, oké ez remek tökre érthető az is, hogy homogén csinálok azt megoldom képlettel a Determináns függvényében.

De mikor paraméterezem a zavaró függvény annyit kaptunk infónak, hogy tételt biztosítja azt a formát, hogy Ax^2 + Bx + C. Jó jó de akkor én mi alapján paraméterezek ezentúl?

Az yp-ig tiszta a kép de én mindig választhatom ezt a formát? Zavaró függvénytől függetlenül?

Deriválom 2x aztán visszahelyettesítem az inhomogénben, 3 ismeretlenre egyenletrendszer és képletbe vissza(y = Y + yp) megint? Ennyi lenne vagy nálam kimaradt a paraméterezésen túl még valami?

edit.: rezonancia alatt meg ha jól értem arra gondolunk, hogy a kapott homogén függvény átalakítása a képlet formára való átírása után konstans szorosa az yp-nek? És végig szorozzuk ilyenkor x-el?

[ Szerkesztve ]

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6185) Micsurin válasza Micsurin (#6184) üzenetére


Micsurin
nagyúr

Legalábbis nekem így jön le ez a levezetés a jegyzetből, remélem jól értem... :B

The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

(#6186) kovisoft válasza Micsurin (#6184) üzenetére


kovisoft
őstag

A próbafüggvény módszer csak bizonyos típusú zavarófüggvények esetében alkalmazható. Ilyenek pl. a polinom, exponenciális, trigonometrikus típusú zavarófüggvények. Ilyenkor feltételezzük, hogy a partikuláris megoldás is ugyanolyan típusú lesz. Azaz n-edfokú polinom esetében a próbafüggvény is egy általánon n-edfokú polinom lesz.

A példádban ezért választották a 3x^2 zavarófüggvényhez az Ax^2+Bx+C próbafüggvényt. De nem lesz mindig jó ez az alak, pl. egy harmadfokú zavarófüggvényhez már egy általános harmadfokú próbafüggvényt kellene választani (Ax^3+Bx^2+Cx+D). Egy exponenciálishoz meg Ae^x-et, sin/cos-hoz meg Asin(x)+Bcos(x) típusút. Ha meg az előző típusok összege a zavarófüggvény, akkor a próbafüggvény is ilyenek összege lesz.

Rezonancia: ha a próbafüggvény valamely tagja konstansszorosa a homogén egyenlet megoldásának, akkor csak ezt a tagot kell x-szel szorozni.

(#6187) MageRG


MageRG
addikt

Tisztelt Hölgyek és Urak!
Van egy feladat, ami kifogott rajtam, lehet hogy csak algoritmikusan lehet kiszámolni.
Van egy csupa nagybetűs szó, pl. PULIKUTYA.
Az ebben szereplő betűk halmazának vesszük az ismétléses permutációit (betűk bármilyen sorrendben, azonos betűk között nem teszünk különbséget). Ezzel kapunk egy csomó halandzsa szót.
ABC sorrendbe állítjuk az összes generált szót.
Kérdés: az eredeti szó (PULIKUTYA) hanyadik lesz?
Mi a képlet alapja amivel ezt ki lehet számolni?

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#6188) lev258 válasza MageRG (#6187) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, hogy az utolsó műveletet valóban lehet-e algoritmizálni (képletbe gyúrni). Én végigmennék a rendezett listán szóegyezést keresve, közben meg számolnék.
A probléma az, hogy a kiinduló szó lényegtelen, csak a betűi fontosak. Így aztán a kérdés valójában az, hogy egy adott permutáció (ami bármelyik lehetne) hanyadik helyet foglalja el a rendezés után.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6189) MageRG válasza lev258 (#6188) üzenetére


MageRG
addikt

Köszi, de pont ez a bökkenő benne: legenerálni a listát iszonyat költséges.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#6190) lev258 válasza MageRG (#6189) üzenetére


lev258
veterán

Hát nem tudom. Így érzésre még mindig kisebb munka, mintha betűnként elemezgetve derítenéd ki. Mert az a másik lehetőség. Megnézed, hogy az ABC szerint első betű után hányféle permutáció lehetséges. Ezt folytatod, amíg a megfelelő kezdőbetűt eléred. Onnantól viszont egyenként kell az egyes betűkön (illetve egyéb permutációkon) végigmenni, mielőtt eléred a számodra megfelelő betűsort. Nem tudom, érthető-e.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6191) axioma válasza MageRG (#6187) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szerintem osszeszamolhato, de egy kicsit azert melos.
Egybol csereljuk le a betuket szamokra: a szo betuinek rendezett soraban o hanyadik (vagyis ez csak annyi lesz ahany kulonbozo van).
Ezek utan az elso betu x-edik, akkor elotte van az osszes ami kisebb kezdobetu, es azokra egyesevel meg kell nezni a maradek betuhalmazra (ez mar multihalmaz) az ismetleses permutaciok szamat. Aztan nem az elso beture, hanem az elso kettore (kezdoszeletek), persze itt mar csak ugy ertve hogy az osszes fixalt betut es az utolso alatti sorszamuakat nezed. Tulkepp legrosszabb esetben szo hossza*kulonbozo betuk szama darab resz-adatot kell kiszamolni. Nem olyan ve'szes a valos sorbarendezeshez kepest...
(most arrol nem is beszelve, hogy ha ez versenyen van belove ugy, hogy eppen hogy elferjen, akkor a signature-jet kell nezni a multihalmazoknak: csak az szamit hogy milyen darabszamok vannak benne, az is sorrend nelkul - pl. a pulikutya az konnyu, mert csupa 1-es es 1 db 2-es).
BCBA eseten peldaul:
B kezdoszelet:
...A* osszes sorrendje annyi mint BBC osszes sorrendje
BC kezdoszelet:
...BA* osszes sorrendje annyi mint AB osszes sorrendje
...BB* osszes sorrendje annyi mint AC osszes sorrendje
BCB kezdoszelet:
...BCA* osszes sorrendje annyi mint B osszes sorrendje
BCBA kezdoszelet:
...<nincs az A elotti betu, ide nem kell semmit osszeadni>

[ Szerkesztve ]

(#6192) JoinR válasza MageRG (#6189) üzenetére


JoinR
senior tag

Fél óra alatt lefutott: 204228343. elem a pulikutya :DDD

(#6193) kovisoft válasza JoinR (#6192) üzenetére


kovisoft
őstag

Valami itt nem kerek, mert 9! = 362880, amit még osztanunk kell 2-vel az U ismétlődése miatt. Tehát összesen nincs ennyi permutáció.

[ Szerkesztve ]

(#6194) JoinR válasza kovisoft (#6193) üzenetére


JoinR
senior tag

Igazad van, Descartes-szorzattal néztem, úgy kicsit több lehetőség van :))
Ez esetben 95560. elem, ami talán már reálisabb.

(#6195) HellGreg


HellGreg
őstag

Sziasztok! valaki lenne kedves elmagyarázni, hogy milyen műveletről van szó? Nem találtam sehol hasonlót.

8^-4 = 0.0008

Főképp az a tetőcske érdekelne, mit takar.

Köszönöm! :)

(#6196) JoinR válasza HellGreg (#6195) üzenetére


JoinR
senior tag

A ^ jel hatványozást szokott jelenteni. Amit írtál, az eredmény szerint a 10 -4. hatványával számolnak, ezt inkább így szokták írni: 8E-4 = 0.0008 vagy a te jelöléseddel: 8*10^-4 = 0.0008.

[ Szerkesztve ]

(#6197) HellGreg válasza JoinR (#6196) üzenetére


HellGreg
őstag

igen, eredetileg E-vel volt valóban, csak az illető aki "lefordította magyarra", használta ezt a jelet.

(#6198) kovisoft válasza JoinR (#6194) üzenetére


kovisoft
őstag

Nekem is ennyi jött ki:

ABC sorrendben 4 db betű van a P előtt, a maradék 8 permutációinak a száma 8!/2 (U 2-szer szerepel).
A P-t kivéve 5 db betű van az U előtt, a maradék 7 permutációinak a száma 7!/2 (U 2-szer szerepel).
A PU-t kivéve 3 db betű van az L előtt, a maradék 6 permutációinak a száma 6! (U innentől már csak 1-szer szerepel).
A PUL-t kivéve 1 db betű van az I előtt, a maradék 5 permutációinak a száma 5!.
A PULI-t kivéve 1 db betű van az K előtt, a maradék 4 permutációinak a száma 4!.
A PULIK-ot kivéve 2 db betű van az U előtt, a maradék 3 permutációinak a száma 3!.
A PULIKU-t kivéve 1 db betű van az T előtt, a maradék 2 permutációinak a száma 2!.
A PULIKUT-ot kivéve 1 db betű van az Y előtt, a maradék 1 permutációinak a száma 1!.

Tehát összesen 4*8!/2 + 5*7!/2 + 3*6! + 5! + 4! + 2*3! + 2! + 1! = 95559 permutáció van előtte, azaz a PULIKUTYA a 95560-adik.

(#6199) MageRG válasza kovisoft (#6198) üzenetére


MageRG
addikt

Köszönöm szépen!
Így már sokkal könnyebb lesz megtalálni hol számoltam el.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#6200) Zizus


Zizus
friss újonc

Sziasztok!
Nagyon új vagyok még a környéken, és jól jönne egy kis segítség, mielőtt kitépem az összes hajam :D
A feladat: "A vonatkozó axiómák segítségével bizonyítsuk vagy cáfoljuk az alábbi állítást: két egyenes akkor és csak akkor párhuzamos a síkban, ha mindegyik a másik által meghatározott egyik nyílt félsíkban van"
Köszönöm, ha tudtok segíteni felkapcsolni a villanyt a fejemben!

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.