Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4901) TDX válasza Jester01 (#4900) üzenetére


TDX
tag

Akkor én kérek bocsánatot. :U

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4902) Lauda


Lauda
félisten

Koszonom szepen mindenkinek! :K Igen, meg idoben talaltam egy lehetseges megoldast es gondoltam akkor mar beleszerkesztem, hogy at tudjatok nezni azt is, hogy megfelelo-e a keplet! ;) :K

(#4903) Dinter


Dinter
addikt

Sziasztok.

2*sin x primitív függvénye a szabály szerint nem -cos^2 x? Wolfram alpha szerint -2cos x

(#4904) TDX válasza Dinter (#4903) üzenetére


TDX
tag

-cos^2x -et ha deriválod, akkor ugye kapsz egy -1*2cosx*sinx - et, mert f^2 deriváltja 2* f ' * f. A Wolfram amúgy sose téved, és most igaza is van.

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4905) Dinter válasza TDX (#4904) üzenetére


Dinter
addikt

De ha x^2-t deriválod akkor meg 2x-et kapsz. Akkor hogy van ez?

(#4906) Jester01 válasza Dinter (#4905) üzenetére


Jester01
veterán

Pont ugyanúgy, ahogy TDX írta: f^2 deriváltja 2* f ' * f
Ha f=x akkor ugye 2 * (x') * x = 2 * 1 * x = 2x

Jester

(#4907) moha21 válasza TDX (#4904) üzenetére


moha21
addikt

-cos^2x derivaltja nem 2 sin(x) * cos(x) lesz?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4908) Jester01 válasza moha21 (#4907) üzenetére


Jester01
veterán

Ő is azt írta :F

Jester

(#4909) moha21 válasza Jester01 (#4908) üzenetére


moha21
addikt

Negatív előjelnek láttam, bocs.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4910) Jester01 válasza moha21 (#4909) üzenetére


Jester01
veterán

Jól láttad, neked van igazad :R

Jester

(#4912) Jester01 válasza fmx (#4911) üzenetére


Jester01
veterán

Mert nem nézi, hogy merről konvergál, egyszerűen a határérték köré szimmetrikusan veszi fel az intervallumot, vagyis fele alatta, fele fölötte.

Jester

(#4913) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Adott a következő másodrendű diff. egyenlet.:

y''+8y'+16y=2 e ^-4x + 7 sin x + 23 cos x

Másodfokú képletből jön a lamda = -4

Yh = C1* e^-4x +C2x * e^-4x

aztán próbafüggvény : Ae^-4x+Bsinx+Csinx, mivel rezonancia van ezért Axe^-4x lesz.

Tehát a próbafüggvény: Axe^-4x+Bsinx+Csinx ennek első derivaltja :

A(-4x+1 ) * e^-4x +Bcosx-Csinx második derivált:

8A(2x-1 ) *e^-4x-Bsinx-Ccosx.

Ha behelyettesítem a kapott deriváltakat az egyenletbe akkor A-ra nulla jön ki. Mit rontok el?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4914) r4z válasza moha21 (#4913) üzenetére


r4z
nagyúr

Szorozd még egy x-szel az A-s tagot, mert akkor még mindig rezonancia van.

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#4915) moha21 válasza r4z (#4914) üzenetére


moha21
addikt

Akkor Ax^2 * e^-4x -el számoljak?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4916) r4z válasza moha21 (#4915) üzenetére


r4z
nagyúr

Mégse, benéztem. Rosszul végezted el a szorzat deriválását.

y[ip] = A x e^(-4x)+B sin(x)+C cos(x)
y'[ip] = A e^(-4 x)-4 A x e^(-4 x)+B cos(x)-C sin(x)
y''[ip] = -8 A e^(-4 x)+16 A x e^(-4 x)-B sin(x)-C cos(x)

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#4917) moha21 válasza r4z (#4916) üzenetére


moha21
addikt

A(-4x+1 ) * e^-4x +Bcosx-Csinx = Ha elvégzem a szorzást:

-4Ax * e^-4x + A * e ^-4x

y'[ip] = A e^(-4 x)-4 A x e^(-4 x)+B cos(x)-C sin(x)

Az meg ugyanaz.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4918) fmx


fmx
tag

Üdv, újabb kérdés. Itt a második feladatban a becslést valaki elmagyarázná világosabban?

Van egy olyan példám ahol 4n^3-n^2+12/n^4+3 van. A nevezőben lehagyom a 3ast csökkentés képp de a számlálóban?

(#4919) Jester01 válasza fmx (#4918) üzenetére


Jester01
veterán

Beírsz valami nagyobbat, pl n^2 ha n>3 :F

Jester

(#4920) TDX válasza moha21 (#4913) üzenetére


TDX
tag

Nem vagyok most nagyon benne a diff. egyenletekben, de megoldottam (még tavaly év vége fele néztünk diff.egyenleteket, és ilyenekről hogy rezonancia, stb. nem volt szó). Látszik hogy elég sinx, cosx nélkül megoldani az egyenletet, tehát anélkül oldjuk meg. t=4y+y' helyettesítéssel t'+f(x)t=g(x) - et kapunk, ahol f(x)-et és g(x)-et ismerjük, így a konstans variálás módszerével kapjuk hogy t=(2x+c1)e^-4x. Tehát y'+4y=(2x+c1)e^-4x, ahonnan megintcsak a konstans variálás módszerével y=(x^2+c1 x+c2)e^-4x adódik, ezt leellenőriztem és jó is. Gondolom ez annak felel meg, mint ha (Ax^2+Bx+C)e^-4x + Dsinx+Ecosx alakban keresnéd a függvényt.

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4921) Dinter


Dinter
addikt

Sziasztok.

Bizonyítani kell, hogy 10^n + 18n - 1 osztható 27-tel, ha n természetes szám. Milyen módon próbálnátok? Én a maradékokat próbáltam meg felírni, és az periodikusan ismétlődik.

[ Szerkesztve ]

(#4922) axioma válasza Dinter (#4921) üzenetére


axioma
Topikgazda

10^n-1 az barmely n-re oszthato 9-cel az trivi, tehat a 9-cel oszthatosaggal nincs gond.
A 27-tel oszthatosaghoz meg pont az kell, hogy az a szam, hogy 1111...1 (n db egyes) -nek a 3-mal adott maradeka es a 2n-nek a 3-ra adott maradeka osszesen 3-mal oszthato. Ez meg szerintem megint latszik (amennyiben tudjuk, hogy nem csak az igaz, hogy tetsz.szam akkor es csak akkor oszthato 3-mal, ha a szamjegyeinek osszege is; hanem ennek az altalanosabb, tok ugyanugy belathato formajat, nevezetesen hogy a 3-mal osztott maradeka pont ugyanannyi a nagy szamnak, mint a szamjegyei osszegenek).

(#4923) TDX válasza Dinter (#4921) üzenetére


TDX
tag

Másik megoldás:
18n-1 27-es maradéka csak n 3-mas maradékától függ, tehát ha az állítás igaz, 10^n-é is. Legyen tehát n=3k+r alakú, ahol k, r nemnegatív egészek, r=0, 1 vagy 2. Könnyen látszik hogy ekkor a feladatban szereplő állítás csak r-től függ, az pedig 3 eset megvizsgálása, ami nem nagyon vészes.

[ Szerkesztve ]

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4924) gygabor88 válasza Dinter (#4921) üzenetére


gygabor88
tag

Harmadik megoldásként: Az ilyen minden természetes számra bizonyítandó állításoknak érdemes teljes indukcióval nekiesni. 3 sorban kijön a bizonyítás.

(#4925) moha21 válasza TDX (#4920) üzenetére


moha21
addikt

Szerintem minimum trigonometrikus függvénynek kellene lenni a megoldásban, ha már az egyenlet másik oldalán van.
Általános megoldásnak a (C1 + C2*x)*e^-4x az jó. Az eredeti próbafüggvényt x^2-el felszorozva az e-ados tagra A=1-et kapokm viszont a sin és cos tagokra elég csúnya törtek jönnek ki. ( de megoldható )

Ez azért gáz, mert ugye nekünk a felírt módszerrel lehet dolgozni vizsgán. Mivel számológép használata tilos, ezért a rondább törtek előfordulása is hibára utal.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4926) TDX válasza moha21 (#4925) üzenetére


TDX
tag

Előbb második mondatomban leírtam, hogy elég vizsgálni az e^-4x - es tagot, ezért az előző hozzászólásomban csak azt a leegyszerűsített feladatot vizsgáltam. :)
De vita ne legyen arról hogy működik a megoldásom, így az általam fentebb írtakat figyelembe véve oldjuk meg az eredeti feladatot. Keressük y-t (cx^2+c1x+c2)e^-4x +Asinx+Bcosx alakban.

y=(cx^2 +c1x +c2)e^-4x +Asinx +Bcosx
y'=(-4cx^2 -4c1x -4c2 +2cx +c1) e^-4x +Acosx -Bsinx
y"=(16cx^2 +16c1x +16c2 -8x -4c1 -8cx -4c1 +2c) e^-4x -Asinx -Bcosx

Tehát ezzel a próbafüggvénnyel

16y+8y'+y"=e^-4x (8cx-8x+2c) +(15A -8B)sinx +(8A+15B)cosx
És ez tovább egyenlő 2e^-4x +7sinx +23cosx -szel, tehát c=1 és A, B-re kapunk egy egyszerű egyenletrendszert (A=B=1). Tehát általános megoldásnak (x^2+c1x+c2)e^-4x +sinx+cosx alakú függvények mind jók.

Viszont nem tudom, hogy milyen módszerekkel dolgozhattok, de szívesen tanulnék (már most, végzősként) előre több analízist, szóval ha leírnád a módszerek neveit, utánaolvasnék. :K

[ Szerkesztve ]

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4927) Martin97


Martin97
aktív tag

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem matek zh előtt. Van egy minta zh, amiből kb. semelyik feladatot sem tudom megoldani. Talán a kidolgozott feladatok és némi magyarázat segítene a legjobban.

Előre is köszönöm a segítséget! :R

(#4928) axioma válasza Martin97 (#4927) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ez nem igy mukodik.
Nekiallsz. Jegyzet, gugli. Ha vegleg elakadtal (de a hozza tartozo elmelet megvan, nem ugy hogy me'g azt se tudod, a leirt fogalmat vagy jelolest eszik-e vagy isszak), akkor egy lepest segitunk.
Konkret kerdes, konkret valasz. Nem fog itt neked senki helyetted dolgozni, mi mar nem kell ezeket gyakoroljuk...

Szerk. kozben csak raneztem arra a doksira. Az elso feladatra egyetemistakent/foiskolaskent azt mondani, hogy azt se tudod, az egy minositett eset (erettsegire tuti tananyag az arra adott valasz).
Szoval vagy amugy se jo helyen vagy, vagy nagyon lusta is vagy. Allj neki, menni fog az, ha egy kicsit is akarod! Vagy ha nem, keress egy magantanart, aki bepotolja dragabban de fele annyi altalad raforditott energiaval az elbliccelt reszt.

[ Szerkesztve ]

(#4929) fmx válasza Martin97 (#4927) üzenetére


fmx
tag

Melyik egyetem ez ha megkérdezhetem?

(#4930) Martin97 válasza axioma (#4928) üzenetére


Martin97
aktív tag

Szia!

Az a gond, hogy szörnyen lusta vagyok. Az érettségi már rég volt. Azóta elfelejtettem ezeket a dolgokat, és egyetlen előadáson és gyakon sem voltam bent mert nem katalógusos. Szóval innen indulva kéne néhány nap alatt felkészülnöm, hogy minimum 55% legyen. Tudnál ajánlani valamilyen tananyagot ami ezzel kapcsolatos, és jól érthető?

#4929 fmx: PTE MIK

[ Szerkesztve ]

(#4931) mrhitoshi válasza Martin97 (#4930) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Nem akarok beleszólni, de itt kezdődik a gond: egyetlen előadáson és gyakon sem voltam bent mert nem katalógusos.

PS4

(#4932) fmx válasza Martin97 (#4930) üzenetére


fmx
tag

mateking meg tessék bejárni gyakorlatra. Meg az a másik, hogy egyetemen folyamatos tanulás kell mert sok az anyag stb. Műegyetemen így van de gondolom máshol is.

[ Szerkesztve ]

(#4933) lajafix válasza Martin97 (#4930) üzenetére


lajafix
addikt

(#4934) Cucuska2 válasza Martin97 (#4930) üzenetére


Cucuska2
őstag

Rendkívül jó elgondolás volt.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#4935) axioma válasza Martin97 (#4930) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szerintem akkor most szepen vagy legyozod a lustasagodat vagy kicsengeted a kellemetlenseg soxorosat magantanarra. Ja vagy nem mesz at a gyakon, hanem jovore ujraprobalkozva rendesen csinalod...

(#4936) fmx


fmx
tag

Üdv, kicsit furcsa kérdésem van. A numerikus integrálás az, hogy történik? Tudomásom szerint az integrál kalkulátorok is ezen az elven működnek. (remélem nem írtam hülyeséget :D )

[ Szerkesztve ]

(#4937) gygabor88 válasza fmx (#4936) üzenetére


gygabor88
tag

Több módszer is van, de a legegyszerűbb és amit oktatni szoktak, azok a Newton-Cotes formulák speciális esetei, mint a trapéz szabály és a Simpson formula.
Lényegében, ha f függvényt akarnak numerikusan integrálni, akkor f-et polinomokkal próbálják közelíteni és a polinomokat mindig könnyen lehet integrálni.

Egyébként ez csak tipp, de szerintem nem ezt használják a kalkulátorok. A határozott integrál leegyszerűsítve egy végtelen sor, implementáció szempontjából egyszerűbb az alapintervallumot felosztani sok (de véges) egyenlő darabra és a szokásos téglalapos közelítést kiszámolni definíció szerint. Én biztos így csinálnám, nem hinném, hogy a legtöbb filléres kalkulátor polinomkezelést, interpolációt vagy monte carlo módszert használna numerikus integráláshoz.

(#4938) fmx válasza gygabor88 (#4937) üzenetére


fmx
tag

Prog. házinak numerikus integrálót választottam és ezért kérdeztem, köszi :D

(#4939) gygabor88 válasza fmx (#4938) üzenetére


gygabor88
tag

Ha nincs pontos elvárás az eredmény hibájával kapcsolatban, akkor szvsz bőven elég csak behelyettesítened a simpson formulába az input adatokat.

(#4940) rumos XIII


rumos XIII
aktív tag

Milyen szamologepet ajanlotok analizisre, ill majd a kesobbi matelokhoz? Bge pszk gazdinfo

(#4941) tboy93 válasza rumos XIII (#4940) üzenetére


tboy93
nagyúr

Szamologep analizisre?! Ti hasznalhattok olyat? :D

(#4942) r4z válasza rumos XIII (#4940) üzenetére


r4z
nagyúr

Analízishez? Maximum valami programozhatót, de azt úgyse engedik használni ZH-n. A simával meg nem sokat érsz, mert csak adott pontban tudnak deriváltat számolni, és határozott integrált. Otthonra jó a Wolfram Alpha is.

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#4943) moha21 válasza rumos XIII (#4940) üzenetére


moha21
addikt

Üdv!
Én egy Ti89-est használok otthon, természetesen óran/zh-n nem lehet használni, de lehet belőle tanulni, illetve ellenőrizni magad.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4944) rumos XIII


rumos XIII
aktív tag

Kosz a valaszokat. Egy zhm volt eddig, ott hasznalhattunk szamologepet.
Megneztem ezt a ti89et, nagyon orultem, majd az arra lattan megsem. :))

[ Szerkesztve ]

(#4945) axioma válasza rumos XIII (#4944) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ebay-en keress a funkciok alapjan, vagy aliexpress, ismeros valami hihetetlen ar/ertek aranyt hozott ki (en nem ismerem ezeket ennyire, de masik csodalkozo emberrel beszeltek). Talan utana tudok erdekldoni, neki mi volt a pontos tipus.

(#4946) rumos XIII válasza axioma (#4945) üzenetére


rumos XIII
aktív tag

Azt megköszönném! :)

(#4947) axioma válasza rumos XIII (#4946) üzenetére


axioma
Topikgazda

Aliexpress, hp39gs -re keress, nezd meg hogy mennyire az, amire gondoltal.

(#4948) rumos XIII válasza axioma (#4947) üzenetére


rumos XIII
aktív tag

Wáo, ezt beis fogom rendelni, köszönöm! :R

(#4949) moha21


moha21
addikt

ebben tud vki segíteni hogyan tovább?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4950) mrhitoshi válasza moha21 (#4949) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Ezmiez, itt mi történt ? :D

Én simán csak felírnám a karakterisztikus egyenletet. Majd megoldanám homogén esetre, majd pedig inhomogén, és mikor megvan a vége, akkor utána megoldanám a kezdeti feltétel problémát.

[ Szerkesztve ]

PS4

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.