Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4801) #36268800


#36268800
törölt tag

[Analízis] Sziasztok!

Valaki le tudná nekem írni a szakadási pontok osztályozását érthetően, egyszerű példákkal?
Holnap vizsga és ez a része még nem világos, de tutira olyan egyszerű, hogy megérné gyorsan áttanulmányozni, viszont a jegyzet baromira bonyolult (BME) és már ilyenkor nem igazán fogja az agyam a sok hieroglifát... Örök hála!

(#4802) cattus válasza #36268800 (#4801) üzenetére


cattus
őstag

Nem garantálom, hogy helyes, de én az alábbira jutottam:

-elsőfajú szakadás, ha az adott pontban mindkét irányból véges a határérték. Ezen belül kétféle lehet:
-megszüntethető, ha a két határérték megegyezik
-véges ugrás, ha a két határérték nem egyenlő

-másodfajú, minden egyéb esetben

Do the thing!

(#4803) bobyrugby


bobyrugby
újonc

Helló!

Egy kis segítségre lenne szükségem az alábbi feladat megoldásához:

(DUF numerikus módszerek)

-10u''(0)+ 9u'(0) -6u(0)=0

Véges differenciasémával közelítve az egyenletet a tartomány belső pontjaiban mi lesz a (ui) tag együtthatója, amennyiben a lépésköz h=1/2 , az elsőrendű deriváltat központi differenciával közelítsük.

Valakinek ötlet? Hogy kezdjek neki?

(#4804) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

5.16 = [4.03*2 + -3.05*2 + 1.04*2]1/2

Ez hogyan jön ki?

(#4805) Jester01 válasza DrojDtroll (#4804) üzenetére


Jester01
veterán

Az 1/2 mi akar a végén lenni? Szorzás? Hatványozás?
Mondjuk sehogy se jön ki :(

[ Szerkesztve ]

Jester

(#4806) DrojDtroll válasza Jester01 (#4805) üzenetére


DrojDtroll
addikt

nem tudom mi akar lenni ezért kérdezem.

Itt egy link, hogy mihez kell és, hogy honnan van.

[link]

(#4807) Doky586 válasza DrojDtroll (#4806) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez amolyan pálcikaáthelyezős mutatvány? melyik pálcikát rakjuk arrébb..?
vagy hol hibás / hiányzik egy karakter..?

[ Szerkesztve ]

(#4808) peter9228 válasza DrojDtroll (#4804) üzenetére


peter9228
aktív tag

Nekem így jön ki, bár nem hiszem hogy a * hatványozást jelentene: [link]

Szerk.: "The total difference, Delta E (ΔE*), however, is always positive." Ez pedig csak úgy lehet, ha a * hatványozás, mert ha szorzás lenne akkor simán lehetne negatív is az eredmény.

[ Szerkesztve ]

(#4809) Jester01 válasza peter9228 (#4808) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, az úgy értelmes. Egyszerűen kimaradt a képletből a hatványozás jel, a csillag pedig nem szorzás hanem a változók nevének a része. a* = "a csillag".

Lásd wikipedia:

[ Szerkesztve ]

Jester

(#4810) Doky586 válasza peter9228 (#4808) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

közelében sincs az eredmény a linkeden [kép]

(#4811) Jester01 válasza Doky586 (#4810) üzenetére


Jester01
veterán

Mert te meg az összeadást hagytad ki.
sqrt(4.03^2 + (-3.05)^2 + 1.04^2)
5.15994186013757329428

Jester

(#4812) Doky586 válasza Jester01 (#4811) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

semmit se írtam be, csak a linkre kattintottam...

(#4813) Jester01 válasza Doky586 (#4812) üzenetére


Jester01
veterán

Az url kódolással van probléma, helyesen:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=(4.03%5E2+%2B++(-3.05)%5E2+%2B++1.04%5E2)%5E(1%2F2)

de a ph! motor tönkreteszi ha linkként próbálom.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#4814) fmx


fmx
tag

Üdv!
Van itt valaki BME VIK ről? Analízis 1 jegyzet és egyéb anyagok kellenének, sajnos a vik.wiki lelett zárva.

(#4815) peter9228 válasza fmx (#4814) üzenetére


peter9228
aktív tag

Be tudsz lépni a wikire sch vagy címtáras accounttal. Ha nem megy küldj PM-et, és elküldöm neked ami kell. :) Legközelebb itt érdemes megpróbálni: [link]

[ Szerkesztve ]

(#4816) fmx válasza peter9228 (#4815) üzenetére


fmx
tag

Köszi szépen! :R

(#4817) INTELligent


INTELligent
senior tag

Sziasztok!

Tud valaki ajánlani valami jó online anyagot/könyvet a kvaterniókról? :D Wikipédia nem ér :).

Flickr: https://bit.ly/2wtfNl5 || https://500px.com/photofan96 || Strava: https://bit.ly/2QzLnok

(#4818) tboy93 válasza INTELligent (#4817) üzenetére


tboy93
nagyúr

Easymath-en nincs rola video?

(#4819) INTELligent válasza tboy93 (#4818) üzenetére


INTELligent
senior tag

Köszi a tippet, megnézem :), bár könyvnek jobban tudnék örülni :D .

Flickr: https://bit.ly/2wtfNl5 || https://500px.com/photofan96 || Strava: https://bit.ly/2QzLnok

(#4820) gygabor88 válasza INTELligent (#4819) üzenetére


gygabor88
tag

Roger Fenn: Geometry
Ebben van egy fejezet a kvaterniókról. Ha nem tudod beszerezni, akkor is dob néhány pdf-et a google a quaternion szóra keresve.

(#4821) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok! Újabb kérdés lineáris kombinációval kapcsolatban. Még régebben axioma elmagyarázta hogy működik megy is, minden ok, viszont táblázattal kellene felírni, és úgy már nem megy. valaki tudna segíteni? Elv csak töltögetéssel menne a táblázat de én max úgy tudom hogy előtte egy oldal megtelik.

itt van a korábbi segítség a fórumról.

-------------------------------------------------------------------
+ kérdés:

Elsőrendű logika
Fogalmam sincs hogy mit kezdjek vele, és nem nagyon találtam hozzá anyagot hogy hogyan kéne nekiállnom, valaki tipp?

Segítséget előre is köszi szépen!

[ Szerkesztve ]

(#4822) INTELligent válasza gygabor88 (#4820) üzenetére


INTELligent
senior tag

Köszönöm szépen! :R

Flickr: https://bit.ly/2wtfNl5 || https://500px.com/photofan96 || Strava: https://bit.ly/2QzLnok

(#4823) axioma válasza ZTE_luky (#4821) üzenetére


axioma
Topikgazda

Mindig meloidoben jutok ide, kuldj az itt megadott cimemre egy emailt attach-olva a kepeket, megprobalom kibogozni, de msot nem erek ra es tegnap estere is terveztem de elfelejtettem.

(#4824) ZTE_luky válasza axioma (#4823) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

Köszönöm szépen! ment a mail!

(#4825) pomorski


pomorski
őstag

Hétvégén keresgéltem az arxiv-en ezt-azt és megrökönyödve találtam rá erre a kéziratra: [link]. Ti láttatok már ilyet? Hogy direkt ki van takarva a szerző és az affiliációja? Nem hagyott nyugodni a dolog, és utána is néztem és ezt találtam a forrás LaTeX-ben:

Szokatlan nemde?!

[ Szerkesztve ]

(#4826) mrhitoshi válasza pomorski (#4825) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Mi a franc? :Y :D

PS4

(#4827) Jester01 válasza pomorski (#4825) üzenetére


Jester01
veterán

Gondolom valami viccből visszamaradt? Következő verzióból már törölve.

Jester

(#4828) pomorski válasza Jester01 (#4827) üzenetére


pomorski
őstag

Akárhogy is van, mindenesetre elég furcsa. Pláne, ha feltöltesz valamit, akkor az nem jelenik meg csak úgy, meg kell néznie valakinek, hogy nem kamu feltöltés-e. Az első verzió pedig ez volt. Érdekes...

(#4829) Lacces


Lacces
őstag

Szevasztok!

Lehet már volt ez a kérdés, de nem leltem meg (bár ma elég komás is vagyok)

Egyetemen tanultam matekot (Anal, Dimat, valség, opkut stb.) de sosem tanultam meg igazán, és most ezt szeretném elsajátítani, munka mellett, főleg, hogy MSc-re pályázom.

Középsuli után nekem az egyetemi matek nehéz volt, főleg az elmélettel volt bajom, a gyakorlatnál meg annyira nem (kivéve kivéve valség alapjai - viszont a ráépülő sorbanállási elmélet, hálozat analízis lazán ment)
mert csak megtanultam az "algoritmust" ahogy meg kell oldani.

Újra szeretném tanulni a matekot és rendesen, normálisan, a következőket értem alatta:
- Megtanulni a matematika nyelvén, kommunikálni, beszélni. (Amikor találkoztam az első elméleti matek oktatással, és ott leírva a defek, tételek, bizonyítások, néha azt sem tudtam, hogy ejtsem ki őket, vagy ami le van írva, azt hogyan kellene elképzelni!)
- Matmatikai gondolkodás mód elsajítátása (Hogyan kellene neki állni egy probléma megoldáshához, főleg, amikor előadásnál a prof mondta, ezt a tételt otthon bizonyítsák be, na én aztán ültem felette 4 órát aztán eredményetelenül)
- gyakorlati/alkalmazott matek módszerek elsajátítása, mint a kalkulus (bár erre találtam egy videó tanfolyamot, dimat - mátrixok, lineráis algebra, és valség)

Ezekhez tudnátok könyvet vagy tananyagot ajánlani? Van egy "Thomas féle kalkulus" 3 kötetes könyv, ami nem rossz, csak egyetlen egy problémám van vele, hogy mindenből csak 1 példa van... minden def, tételhez, és az számomra kevés.
Valség esetében anno találtam egy nagyon jó BME-s videóportált (most nem lelelem), ahol például diagramokkal volt elmagyarázva, hogy miért az a matematikai képlet - szövegesen nekem nem jött át, például van egy olyan képlet ahol két valószínűséget kell összeadni: P(A) + P(B) - P(A és B közös metszette, mert a metszettben duplán szerepelnek az értékek) és akkor babán ott volt a Venn-diagram is.

Célom az, hogy ha találkozok valamilyen matematikai képlettel, akkor azt tudjam értelmezni, és ha például komputer grafikai tutorialt olvasok, akkor már magabiztosan ismerjem a mátrix műveleteket.

Mivel már diploma megvan, és jelentkezés odébb van, így van időm ezt elsajátítani. Angol nyelvű forrás ajánlata is jöhet :)
A válaszokat/tanácsokat/segítséget előre köszönöm. :R

(#4830) mrhitoshi válasza Lacces (#4829) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Háát. Talán.

A legtöbbet azzal tudsz tenni, ha nagyon sokat gyakorolsz. Gyakorlás közben a 3 felsorolt dologból 2 simán eltudsz sajátítani. Ehhez szerintem a legjobb a Thomas.

mindenből csak 1 példa van... minden def, tételhez

Több is van. Úgy épül fel, hogy van egy témakör, elmélet és utána egy rakat példa, de kinek mi tetszik. Szerintem Analízishez a legjobb könyv, mást nem is tudok ajánlani.
Lineáris algebrához van egy jó példatár, ami magyaráz is közben. Monostory Iván.
Ami meg csak úgy "jön" magától az az egésznek a logikája. A definíciókhoz elég absztraktan kell gondolkodni, de egy idő után rá lehet érezni valamennyire.
Egyébként itt találsz pár könyvet: [link]

Illetve van egy király jegyzet, ami az alkalmazás felől közelít pár dolgot: [link]

[ Szerkesztve ]

PS4

(#4831) INTELligent


INTELligent
senior tag

Szia!

Bár még nem minden témára terjed ki benne az anyag, de ha megnézed a videókat itt, az szerintem segíthet valamilyen szinten, mivel a srác, aki magyaráz, nagyon profi :).

Flickr: https://bit.ly/2wtfNl5 || https://500px.com/photofan96 || Strava: https://bit.ly/2QzLnok

(#4832) banán007


banán007
tag

Sziasztok!

Lenne egy feladat, aminél nem nagyon tudom mit hogyan kéne. (csak nagyjából de az meg nem elég a megoldáshoz)

Valaki segítene/rávezetne vagy az egyikkel megtudná mutatni hogyan is kell az ilyen típusú feladatokat megoldani? :F :R

[ Szerkesztve ]

(#4833) fmx válasza banán007 (#4832) üzenetére


fmx
tag

Sokat sz*ptam énis az ilyen algebrai egyszerűsítésekkel. :D
A lényeg az, hogy a nevezőket ha lehet felbontod a nevezetes azonosságok segítségével.
pl. b feladatnál a közös nevező a zárójelekben (a+1)*(a-1) és aztán meg egyszerűsítés stb. sajnos most nincs több időm ehhez többet hozzátenni remélem valamit azért tudtam segíteni.

(#4834) f(x)=exp(x) válasza banán007 (#4832) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Ahogy felettem is írták, először a nevezőre kell koncentrálni.
Ha elakadsz valamiben, tedd ki hogy hol, és akkor segítünk. Szívesen levezetném, de úgy nem tanulsz belőle semmit.

(#4835) banán007 válasza f(x)=exp(x) (#4834) üzenetére


banán007
tag

Köszi szépen az eddigi válaszokat! :R

b) és c) feladat megoldva, de az a)-val nem tudok nagyon mit kezdeni...még holnap reggel majd próbálkozok vele, mert a nevezőben már voltak ötleteim, de a számlálókban van a kavalkád főleg.

(#4836) Jester01 válasza banán007 (#4835) üzenetére


Jester01
veterán

Kis kezdőlökés:

Nyilván a második zárójelben a^2 lesz a közös nevező, az első zárójelből pedig a kiemelhető tehát egy a-t rögtön lecsaphatsz, hogy egyszerűsödjön.
Az első zárójelben a nevezőkből (a^2+b^2) kiemelhető, attól megint egyszerűbb lesz az élet.

Jester

(#4837) banán007 válasza Jester01 (#4836) üzenetére


banán007
tag

Köszi! :R

Na végül kijött egy szerintem jó eredmény, ami pontosan (a+1)/ab, de megoldókulcsban viszont nem ez szerepel, de amugy meg hasonló nagyon: (a+b)/ab. Most nemtudom eldönteni hogy a megoldókulcs(729. feladat) a rossz (mert eléggé sok hiba van amúgy benne), vagy az én megoldásom. :F

(#4838) Jester01 válasza banán007 (#4837) üzenetére


Jester01
veterán

A tiéd a helyes :C
Nekem is az jött ki és a wolframalpha is azt mondja.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#4839) banán007 válasza Jester01 (#4838) üzenetére


banán007
tag

juhu! :C

Nagyon fel tud idegelni az ilyen helyzet, amikor nemtudom eldönteni melyik is a jó. :))

Szerk.: ez a WolframAlpha tetszetős, régebben láttam is csak teljesen kiment a fejemből. Van amúgy olyasmi alternatívája amiben a step-by-step ingyenes?

[ Szerkesztve ]

(#4840) mrhitoshi válasza banán007 (#4832) üzenetére


mrhitoshi
veterán

fúj de utáltam ezeket az idióta középsulis sz*patásokat. :D

PS4

(#4841) banán007 válasza mrhitoshi (#4840) üzenetére


banán007
tag

Hát én se szeretem :DDD

De egyetemen lesz most ilyen 0. zh, amire küldtek egy csomó mintafeladatot ami átfedi az összes matekos témát, ez is abból lett kiszedve, ebben akadtam el csak (eddig).

[ Szerkesztve ]

(#4842) mrhitoshi válasza banán007 (#4841) üzenetére


mrhitoshi
veterán

jaaaj Ismerős valahonnan. ;]

PS4

(#4843) föccer


föccer
nagyúr

Sziasztok!

Egy mérési bizonytalanság/hibaterjedés számításban szeretném segítségeteket kérni.

Parciálsi differenciál számítás van benne, és már nagyon rég volt ilyenben részem, inkább csak pislogok rá, mint birka az új kapura. :(

Van egy számítás, testsűrűség számítása. tömeg/térfogat. Tömeget mérünk, térfogatot számítunk. A térfogat d2*pi*h/4 (henger), a d-t és a h-t mérjük.

Ebből kellene hibaterjedést számolni. Van egy hasonló számításom, mint "sablon", de az kocka próbatestre. Nyilván más a térfogat képlete, mint ahengernek, így inkább segítséget szerenék kérni.

A kockára elvégzett számítás:

Odáig eljutottam, hogy a tömeg szerinti egyenletet felírtam, de a többibe már nem vagyok biztos, már teljesen elfelejtettem (meg egyébként sem értettem akkor sem, amikor tanultam)

Ha valaki ki tudna engemet segíteni azt megköszönöm. :R

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#4844) fmx


fmx
tag

Üdv, valakinek van valami netes anyaga vagy valami magyarázata elemi függvényekről? 1.3.

(#4845) tboy93 válasza fmx (#4844) üzenetére


tboy93
nagyúr

Szia! Easymath. Nincs ingyen, de olcsóbb mint egy különtanár :) Szerintem elég érthetően magyaráz, nagyon sok témakörhöz vannak videók, nekem analizísnél sokat segített.

(#4846) #36268800


#36268800
törölt tag

Sziasztok!

Ebből a feladatsorból a 7. feladat b részének a végét (a behelyettesítést) le tudnátok nekem vezetni? Miért lett annyi? A behelyettesítésig eljutottam magamtól is, csak eredményt nem hozott a feladat sajna... Köszönöm!

(#4847) TDX válasza #36268800 (#4846) üzenetére


TDX
tag

[f(x)]^a _b (azaz felső index a, alsó index b) = f(a)-f(b). Ezt alkalmazod, kiemelsz -1/3-ot, beírod sin pi/3 és sin pi/2 értékét, és megkapod az ott leírt eredményt.

[ Szerkesztve ]

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4848) fmx


fmx
tag

Üdv, valaki tudna mutatni olyan anyagot ahol a jelöléseket elmagyarázza? A következőkre gondolok ha ∀ P > pl. (P ∈ R) ∃ N(P) ∈ N vagy ∀ M < 0-hoz (M ∈ R) ∃ N(M) ∈ N. Láttam valamilyen jegyzetben de már nem találom.

(#4849) horvathd válasza fmx (#4848) üzenetére


horvathd
aktív tag

Most hirtelenjében ezt találtam: [link]

"The Kid just rages for a while."

(#4850) cattus válasza fmx (#4848) üzenetére


cattus
őstag

∀ - minden

∈ - eleme

∃ - létezik

Hmm, jó kis analízis.

Do the thing!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.